'S Dendermonde heeft een nieuwe Keizer: Cornel Dirk Martensprijs Aalst naar zijn stichter Bert Van Hoorick Grimeren, een kunst op zich (3) «ri«-N Boek Hoe woonden Rubens en Jordaens 4 10.2.1984 - De Voorpost London; Niet iedereen even gelukkig met gang van zaken Vervolg van blz. 1 uitgedost hadden in uniform, de aanhangers van Francois met een stijve hoed met daar op duidelijk de foto van hun kandidaat. En de vele enkelin gen of toevallig gevormde groepen. Ze zaten, stonden, hingen daar gezellig tegen el kaar. Maar het meest van al ging de aandacht voorlopig althans naar de dansvloer. Die was bestendig overbe volkt, ofschoon ruim genoeg bemeten «Big Band Studio 10» in zijn bovenste beste doen, liet trouwens ook overtuigd zien dat het mag gerekend worden tot de betere orkesten en allicht ook nog andere en moeilijke opdrachten aankan. Het eerste kamavalbal dat zij te spelen kregen, werd in elk geval voor hen een sukses. Stemmen Voor de klok van twaalven moest iedereen zijn stembrief je in de stembus gestopt heb ben. Een eerste probleem deed zich voor een halfuurtje voor middernacht: er waren geen toegangskaarten meer en men besloot hals over kop er nieuwe te laten aanrukken. Meteen begon de diskussie die inmiddels hoog is opgelaaid en gezorgd heeft voor de nodige deining. Maar daarover zo da delijk meer. Om twaalf uur werden de tel lers dan bij elkaar geroepen. Het was duidelijk dat zij het meer dan lastig zouden hebben om de massa stembiljetten te verwerken. Het werd lang, heel lang wachten. En hoe lan ger deze wachttijd duurde, des te meer de spanning steeg. Eindelijk verscheen dan de «jury». In een ijzige stilte werd het verdikt bekend gemaakt: keizer werdComel I. Die zeeg op zijn knieën neer, liet de tranen bollen, wierp zich dan dol van vreugde in de armen van zijn fans. Hij kreeg zowaar applaus vanuit de zaal. Onmiddellijk werd hij gehul digd: de mantel werd om zijn schouders gehangen, de skep- ter werd hem aangeboden. Dat allemaal in aanwezigheid van een aantal vooraanstaanden van de stad. De nieuwe keizer is dus Cor nel. Met zijn familienaam Geeraert. Hij woont op het Keur. «Ik ben er geboren en getogen en zal er altijd blijven wonen» zegt Comel. Hij ver sleet er zijn korte broek en is inderdaad aardig op weg om er ook zijn lange broek te verslij ten. Hij volgde ook drie jaar muziekschool en een jaar dik- tie. Op zijn achttiende begon Maar 500 mensen zijn er niet meer aan de ingang geweest om een kaart te kopen. Je moet maar eens kijken naar hij met toneelspelen. Hij zong het aantal aanwezigen», aldus operettes met het gezelschap de misnoegde prins. «En toch Kentering dat inmiddels ter ziele is gegaan. Ook stond er jaarlijks een revue in het Den- dermonds op het programma en Comel gaat er prat op dat er kaarten te weinig. Dat kan toch niet». Ondertus sen is deze kandidaat ook aan de weet gekomen dat na het binnenbrengen van de kaarten hij nog een van de weinigen is een andere kandidaat nog een die echt Dendermonds mach tig is. Comel heeft zich steeds sterk ingeleefd in de lokale en de uiteinden stevig ge vlochten. Het vlechtje werd op het voorhoofd vastge plakt en soms met een klein strikje vastgezet. De zwarte snor begint onder de neus en wordt breder bij dc mondhoeken. De snor is borstelachtig De Chinees: de haardracht is totaal verschillend van de Japanners wat het inheem se kapsel betreft. De moder ne man en vrouw dragen een westers kapsel, hoewel flink pak is komen opkopen. <Dat mocht niet», zo zegt hij. Hij heeft nog andere bezwa- Keurgemeenschap. Hij is de ren. Schermt zelfs met namen de kamaval- groep de Comellekes en toen hij zich in 1977 kandidaat stel de voor de titel van stadsprins bleek hij zijn konkurrenten (dat waren toen Roland Van Malderen, Jozef Verhofstadt en Beno De Wolf) te sterk te zijn. Het is duidelijk dat hij ook nu weer door de mannen van 't Keur flink werd ge steund. van leden van het karnavalko- mitee die naar zijn beweringen geen eerlijk spel hebben ge speeld. «Die mannen waren uit op geldgewin en hebben in al hun overdreven ijver zo de verkiezing voor een deel ver valst». «Niemand wist hoeveel kaar ten er verkocht waren. De voorzitter van het komitee wist zelfs niet hoeveel er waren ge drukt. Dat zijn toch geen nor male toestanden?» zo stelt hij ons de rhetorische vraag. On- de verkiezing van Coraeü kon- dertussen maakt hij rekensom- Keizer van 100.000 F Dat kwam ons enkele dagen n kurrenten vertellen. De die ervan overtuigd was dat hij en niemand anders de nieuwe metjes, trekt stemmen af bij de ene kandidaat en ook bij de andere, telt opnieuw alles op keizer zou worden, zat duide- en wat blijkt: inderdaad, hij lijk in zak en as. Hij had zijn haalt de meeste stemmen, bedenkingen bij deze verkie- «Deze verkiezing draaide rond zing. Gewapend met het brief- het geld. Niet om de inzet. Wie 100.000 F er voor over had, kan keizer worden. Men heeft geen rekening gehouden met de werkkracht van de kandida ten, met hun inzet bij de voor bereiding van deze verkiezing en het wellukken van het kei- zersbal». Toch blijft onze zegsman lid van de prinsencaemere. «Wat Aalst. Bert Van Hoorick ontving van burgemeester Uyttersprot een geschenk (pr) je waarop de stemmen stonden genoteerd, toonde hij aan dat hij en niemand anders winnaar moest zijn. «Wanneer althans alles normaal zou verlopen zijn» zo voegde hij eraan toe. «Er zijn enkele dingen ge beurd die niet door de beugel kunnen. We moesten onze in- komkaarten terugbrengen de dinsdag voor de verkiezing. Er er ook moge gebeuren, ik ben bleken toen nog 500 kaarten en blijf steeds een kamavalist» beschikbaar om te verkopen op de avond van het bal zelf. zegt hij tot afscheid. Dendermonde. Een stapje vooruit zei Comel en stak dan zijn keizerlijke armen in de lucht (v) Dendermonde. Mijn mantel is weg, zei Freddy. Hoedje op zei de voorzitter. Dank U jongens zei Comel (v) Dit artikel vormt dan met- vormen. Het haar op het een het sluitstuk van deze voorhoofd wordt tot een ste- mini-kursus, waarmee we vige rol verwerkt (vormt de niet de bedoeling hadden de kop van de vlinder). Het lezer op te leiden tot een geheel wordt dan versierd volwaardig grimeur, doch met bloemen en sier- wel om de amateur een be- pennen, ter inzicht te geven over De moderne vrouw maakt wat wel en wat niet kan of zich op naar Westers mo- mag bij toneelgrime. Deze del. Ook de mannen dragen week willen we het voorna- het haar zoals wij Vroeger melijk hebben hoe met werd het haar tot de kruin haarstukken, pruiken, weggeschoren, het haar op baarden en snorren te jong- het achterhoofd werd tot leren. Deze attributen zijn een kleine torsade verwerkt niet alleen nuttig om het gezicht een andere persoon lijkheid te geven, maar kunnen ook aangewend worden om iemand naar een ander ras te transfor meren. Nu we het toch over rassen hebben, het is niet zo dat een neger zomaar zwart ziet of een Chinees kanarie geel. Ook dient gelet te wor den op de speciale kenmer ken die bepaalde rassen vertonen. Kenmerkende ei genschappen van een neger zijn bijvoorbeeld de brede neusvleugels, volle lippen, geprononceerde jukbeende ren, bolle oogleden en don ker gekroesde haren. Wat de Japanner betreft: als grondtint gebruiken we bruingeel. De ogen worden schuin getekend; ze moeten bol tonen door op het mid den van het bovenooglid eén lichtvlak te plaatsen. Om de zwarte wenkbrau wen te tekenen begint men dicht bij de neuswortel om zo schuin naar boven even voorbij het midden van het oog te eindigen (vooral geen mephisto wenk brauw). Het haar van de Japanners wordt wel even apaxt beke ken. Het haar van de Gei sha wordt opgemaakt vol gens het vlindermodel: het haar achteraan in chignon in de vorm van een vlinder lijf; aan de slapen wordt het haar tot een kuif gekapt die fjgt begint a/ aardig oosters de vleugels van de vlinder grens reikt, moet deze ope ning worden bijgewerkt. Dit kan met haarcrèpe of met pancake van dezelfde haarkleur. Het grijs maken van de haren gebeurt met Baardstoppels verkrijgt men met in stukjes geknipt haar of talkpoeder voor een effekt met een speciale spons in ie verf gedopt (pes) aoor aanbrengen in acht worden genomen, wil men een na tuurlijk effekt bekomen. Bij een jong type moet de kleur van de haarstukjes en de baard identiek zijn aan de eigen haarkleur Men dient ook rekening te hou den met de natuurlijke kleurverschillen tussen hoofdhaar, baard- en snor haar bv. blonde mannen kunnen een rosse baard hebben; de baard kan ook een toon lichter zijn dan de eigenlijke haarkleur. Bij een ouder type kunnen de slapen grijs gemaakt, ook baard en snor kunnen grijze haren vertonen. Voor het aanbrengen van de haarstukken geldt dat men de natuurlijke haar groei van het personage moet respekteren. Een pruik wordt aange bracht op de natuurlijke haargrens (tenzij het perso nage een kort of een lang werpig hoofd moet hebben). Kort voorhoofd: de pruik wordt lager gezet dan de natuurlijke haargrens. Bij langwerpig gelaat wordt een gedeelte van het eigen haar weggeschoren, en wordt de pruik verder gezet dan de natuurlijke haar grens. Baarden en snorren Men gebruikt een ronde, volle baard om een joviaal, sympathiek personage te bekomen. Wil men een _*j streng figuur scheppen T. dan it»" men een scherpe Deze artikels wilden ook peintures sur visage, 19TH kin baard aanbrengen. Tus- een kort overzicht geven Bernard Letu, editeur, Cf1 sen beide uitersten is er nog van de meest gebruikelijke nève (fantasie-grime); heel wat keuze qau vorm. technieken die men in het ph. Perrottet, Practical S Indien de volle baard niet theater aanwendt. We zijn ge Make-up, 2nd editl* [j de natuurlijke haar- verre van volledig geweest, 1976. Studio Viif maar we hopen dat de ama teur-grimeur hiermee en kele basiswenken en regels heeft geleerd. Om meer te weten moet men met aan- Dendermonde. In Baasrode werd Felix De Ridder a kend verkozen tot Prins Karnaval 1984 (v) J Gaulme, Maquillage thé&tre, 1978, Editfc Magnard, Paris; te lijken (pvs) men een enkele keer nog een kaalgeschoren hoofd ziet, een vlecht in de nek en een afhangende borstelige snor. De traditionele haar dracht voor de vrouw ziet er als volgt uit: de haren wor den glad naar achter ge kamd en tot een wrong ge vormd in de hals. Dit wordt H»n versierd met sierspel den en bloemen. De Indiër: het gelaat moet smal gehouden worden. Ty pisch is ook dat de vrouw boven de neus op het voor hoofd een zwarte vlek heeft (deze kan men tekenen of plakken). De voorname vrouw heeft echter diaman ten op de neusvleugels. De zwarte haren worden soms kort, soms gegolfd gedra gen. Het haar wordt in het midden gescheiden en naar achter gekamd. De indiaan: de lippen zijn dik en kleurloos en de wenkbrauwen beginnen vlak bij de neuswortel. De indiaan heeft ook een goed gebruinde huidskleur. Het haar: op een middenschei ding tot op de schouders. De opperhoofden dragen lange vlechten, met ge kleurd lint doorweven. Ook de vrouw draagt het haar op een middenscheiding in twee vlechten. Oudere vrouwen dragen soms een chignon op het achter hoofd. Alle rassen beschrijven is echter een onmogelijke op dracht. We hebben ons hier beperkt tot de grondslagen van de belangrijkste ras sen. Een boek over volken kunde helpt ons verder wel op de goede weg Haarstukken Bij het aanbrengen van de ze hulpstukken moet voor aan de haarkleur en het dacht toekijken, veel zelf W. Groen. Grime en oefenen en een paar prakti- kers, N.C.A., studier sche handboeken inkijken 1970, J. Muusses N. aanwenden van vloeibaar Hier volgen een paar voor- Purmerend. SirouA haarwit van Kryolan of zil verpoeder van Brandei. S. Diakonoff, Miralda ou Rubens en Jordaens. Hun plastische talenten zijn genoegzaam bekend, hun faam is wereldwijd. Maar hoe woonden zij, hoe bouwden ze? De mensen die Antwerpen verkennen zijn doorgaans wel ver trouwd met het Rubenshuis aan de Wapper, maar minder met het Jordaenshuis in de Reyndersstraat/ Hoogstraat, vlakbij het Groenplein. Er bestaan ech ter frappante overeenkomsten. Over ontstaan, groei, verval en restauratie van deze twee beroemde zeventiende-eeuwse kunslenaarswoningen ver schijnt binnenkort van de hand van architekt en planoloog Rutger Tij s een boek bij de Stichting Mercator-Plantijn. Voor het Rubenshuis werd in 1914 een aanvraag ingediend om er een stoom-schrijnwerkerij in onder te brengen en in de zeventiende eeuw was er een manége in ondergebracht. In het Jordaenshuis was ooit een ïjzermagazijn ingericht en ook een wolwas serij met fabrikage van lijm en ingrediënten ten behoeve van het wassen van Spaanse lamswol. De stad Antwerpen verwierf het Rubenshuis in 1937 en het Jordaenshuis kon in 1975 voor een eerste perio de van 27 jaar in huur worden genomen. Van het vroegere Jordaenshuis bleven meer overblijfselen in takt dan van het Rubenshuis. Momenteel is het Jordaenshuis deels als tentoonstellingsruimte in gebruik en deels als centrum voor monumenten zorg. Het verhaal van de restauratie van het Rubenshuis is een bijna epische story In het boek wordt de sluier gelicht over wat in het huidige pand nog echt isjrn wat niet. Rutger Tijs vertelt ook over één der merkwaardigste restauratieprojekten die ooit in ons land voltrokken werden: er werd aan het Rubens huis al gewerkt op het moment dat op het Antwerp se stadsgebied meer dan zesduizend VI- en V2- bommen insloegen... In het boek «Rubens en Jordaens, barok in eigen huis» wordt wellicht voor het eerst alle aandacht besteed aan de ateliers en de dagelijkse woon- en werkomgeving waarin de twee kunstenaars evo lueerden, een entourage die ze trouwens zelf ten dele kreëerden. Aan de hand van originele dokumenten en teksten verwerft de lezer inzicht in de soms bizarre bouwge schiedenis van beide huizen. Fotografisch materiaal werd door de meest uiteenlopende musea in binnen- en buitenland en door privéverzamelaars ter be schikking gesteld. Alle werken van Rubens Jordaens en van hun tijdgenoten die enige referen tie naar hun huizen inhouden werden in het boek opgenomen. Uit architekturaal en kunsthistorisch oogpunt ld wordt een nieuw licht geworpen op het oeuvre v Rubens en Jordaens. maar ook inzake monumenten- J zorg biedt Rutger Tijs een verranssende analyse aan. «Rubens en Jordaens, barok in eigen huis» ontstond tb in de stilte van de studeerkamer en is een weten- 'ja schappelijke benadering van de woon- en werksfeer van beide kunstenaars. Het boek werd zonder fc bijbedoelingen» d.w.z. naar aanleiding van enkele gelegenheid of herdenking of zo, gereali- zeerd. Het omvat zo'n 400 bladzijden, er staan e 350-tal illustraties in (waarvan 30 in kleur). Hei kost minder dan tweeduizend frank. W.V. M

De Voorpost | 1984 | | pagina 4