Bloedstalen, alarmen en gedetineerden op Aalsterse raad Gemeenteraad Aalst voor kommunautaire vrede. Ook in Voeren Aalst huldigde gepensioneerd - stadspersoneel 1 Deze zomer géén watertekort meer aan Immerzeel, Zandberg te Aalst Herwaarderingsgebied Aalst-Linkeroever kan verder - De Voorpost - 10.2.1984 - 9 In het kasteel Terlinden werden op donderdag 2 februari, nadat reeds Jef Callaert en Roger Van de Wiele aan bod waren gekomen, de leden van het stadspersoneel die in 1983 met rust gingen, gehuldigd in aanwezigheid van het quasi voltallig kollege van burgemeester en schepenen. Met deze groep gepensioneer den verlaten heel wai verdien stelijke personeelsleden van rond wereldoorlog II de aktie- ve dienst. Mensen van een ge neratie die steeds zeer plicht bewust was en waarbij in de stadsdiensten een gezonde geest heerste. Aldus burge meester Uyttersprot. Schepen van personeel Robert De Pauw wees eveneens op de nauwgezetheid in de vervulling van hun taak van de perso neelsleden uit deze periode, periode waarin personeelsle den nog respekt wisten op te brengen voor anderen en voor mekaar. De schepen stelde verder dat de stedelijke dienst personeel er ook is voor de gepensioneerden die er steeds met hun eventuele problemen terecht kunnen. Als hoofd van de administratie zegde stadssekretaris Chris- tiaan Willems bij vele gelegen- beden deze mensen tot voor beeld te hebben gesteld van de nu in dienst zijnde personeels leden en dankte hen voor hun volgehouden inzet tijdens zo vele jaren. Gehuldigden waren, in alfabe tische volgorde: Yvonne Bau- wens, schoonmaakster; Ka- miel Beulens, politiebrigadier; Frans Chavé, vakman-onder houd; Karei Christiaens, poli tiebrigadier; Marcel De Bruyn, bestuurschef; Jan De Cooman, badman; Frans De Neef, helper vakman scholen; Polydoor Geeroms, politiebri- gadier; August Kiekens, direk- teur; Achilles Lambrecht, veldwachter; Jeaninne Merckx, onderbureauchef; Henri Peirlinckx, bijzonder ge schoolde; Jozef Petit, schilder; Paul Stuyver, eerste werk meester; Jozef Tombeur, poli- tie-inspekteur; Melanie Troch, schoonmaakster; Henri Van de Perre, attaché feestelijkhe den; Emiel Van Geert, briga dier keurvaklieden; René Ver hulst, jaloneerder en Gustaaf Wellekens, politiebrigadier. Bloemen voor de dames of de echtgenote als ze er bij was en een koffieset blijven een herinnering aan deze huldiging als einde van hun karrière. LH Aalst. De gepensioneerde stadsbedienden werden door het stadsbestuur ontvangen (per) In verband met het verzoek tot erkenning van het herwaarderingsgebied Linkeroever met de adviezen van de stuurgroep, de stedebouwkundige maatregelen en de inspraak hadden raadsleden Danny Denayer (VU) en Roger D'Hondt (SP) heel wat bemerkingen tijdens de jongste gemeenteraadszitting. Danny Denayer heeft ernstige bazwaren wat betreft oprich ten van sociale woningen ach ter C A en in de Keizer straat. Geen bezwaar waar het gaat om een invulfunktie. Wél bezwaar wanneer er geen mo gelijke doorgang is voor de brandweer en zo weinig ruimte dat spelgelegenheid voor kin deren er gehypotekeerd wordt. Hij stelt dan ook voor 4 sociale woningen te schrappen Roger D'Hondt kan bezwaar lijk Grote Markt, Nieuwstraat, Kattestraat en Zoutstraten als «fwodgebiedcn» betitelen zoals in het besluit over her- wurderingsgebieden is vereist. Hij vraagt zich dan ook af •aarom men winkelstraten in bet projekt wil behouden Winkeliers hebben trouwens vaak ook praktische bezwaren In deze straten zijn daarenbo ven 135 van de 329 winkelpan den, 41% dus, onbewoond. In woonstraten moet men even min veel hoop stellen op parti- kuliere initiatieven wegens de financiële rem. Aalst is hierin zeker geen unicum want de belangstelling alom is gering. Slechts 46 partikulieren dien den een aanvraag van renova tiepremie in waarvan 13 princi pieel zijn toegezegd doch defi- nitief nog geen enkel. Dit we gens enerzijds de ekonomische krisis en anderzijds wegens het feit dat in dergelijke gebieden vaak mensen van lage soa ale status wonen en tevens vele ouderen. Werd om dit euvel te omzeilen geopteerd voor het betrekken van winkelstraten in het projekt en tevens woon straten die niet door kansar men worden bewoond en die attraktief zijn voor de immobi- licnsektor. Ook de nieuwe huurwet die aanleiding zal ge ven tot verhoogde huurprijzen zal roet in het eten gooien. Spreker stelt dat het evenwel perfekt mogelijk is kansarmen reële mogelijkheden te bieden om zelfs in de eigen buurt te blijven wonen. Wat evenwel stabilisatie van de bevolking en een normale ekonomische si tuatie veronderstelt. Spreker breekt een lans voor Zoals men in het nieuw zwem bad de eerste week reeds moest ondervinden zijn er moeilijkheden qua waterbe voorrading wegens te lage druk in de omgeving van Affli- gemdreef. Ten Berg en Zand berg. Raadslid Danny Denayer interpelleerde dan ook over deze materie en informeerde naar de maatregelen die het stadsbestuur zou nemen om hieraan te verhelpen. Daar de financiële toestand van de wa termaatschappij dit zeker toe laat zou het onaanvaardbaar zijn dat inwoners de ongemak ken blijven ondergaan door het uitblijven van noodzakelij ke beslissingen op beleidsni- Burgemeester F9 eRaymond Uyttersprot zegt dat zich sinds 1977 moeilijkheden in dat ge bied voordoen qua waterbede ling. Op de besprekingen met de TMVW in 1977 volgde geen oplossing zodat de Aalsterse waterdienst in 1978 zorgde voor enige verbetering door het plaatsen van drukpompen aan Immerzeeldreef, Dompel en Binnenstraat. Verdere be bouwing en veralgemening van gebruik van leidingwater zorg den er weer voor dat het pro bleem zich steeds nijpender stelde. Na een kontaktvergadering op 26.11.80 en allerhande bespre kingen stelde de TMVW op 27.1.82 dat nieuwe voorstellen overgemaakt aan de toenmali ge schepen Openbare Werken zonder gevolg waren gebleven. Op 17 juni 1983 nam de burge meester zelf kontakt op met de TMVW wat leidde tot een sa menkomst op de waterdienst op 28.9.83. Een bestek werd opgemaakt en de raming be droeg 1.120.000 fr. Op 16.1.84 keurde het kollege dit bestek goed en de toewijzing der wer ken volgt op 21 dezer. Uitvoe ring is voorzien vanaf volgende maand zodat deze zomer de werken normaliter zullen beëindigd zijn. Voormelde wijken zullen dan een optimale watertoevoer hebben en de drukperikelen in Binnen- en Botermelkstraat zullen aan zienlijk verminderen gezien de nieuwe aansluiting een aan merkelijke ontlasting zal bete kenen voor laatstvermelde straten. De uit te voeren wer ken zullen 780 woningen of zowat 3180 inwoners van water voorzien geraamd op 93.000 m3 per jaar. De door raadslid Denayer aangehaalde proble men worden dus eerlang de wereld uitgeholpen. De vraag blijft bestaan waarom het on der vorig bestuur niet tot een valabele oplossing kwam. LH het herinvoeren van architek- tuurwedstpjden want Aalst zou nood hebben aan bouw werken met een aktuele tijds geest en drukt zijn spijt uit over het feit dat het stadsbe stuur eigendommen gelegen achter C A verkoopt aan een sociale bouwmaatschappij die er een ondergrondse par king, 4 eengezinswoningen en 8 appartementen wil bouwen in dezelfde stijl als voornoemd kledingmagazijn. Met de op brengst ervan zouden een aan tal andere projekten gefinan cierd worden. Men voorziet er renovatie van 7 woningen in de De Ridder straat, verbreden van het voet pad en in de Kattestraat zou den verschillende winkelpan den komen met woongelegen heid. Raadslid Roger D'Hondt ziet nog veel water door de Dender lopen alvorens enige realisatie er komt. Er zijn immers nog de verkeersproblemen, de om bouw van zaal Rink tot over dekte parkeemiimte, de toe gang tot de Bon Marché-par- king en heel wat andere nog uit te praten punten. Het raadslid vreest dat er onvoldoende werd gepraat om reeds nu het herwaarderingsgebied defini tief vast te leggen. Een sociaal beleid voeren zonder grond en prijsbeleid noemt hij een utopie. Schepen André Doorns schetst bondig de historiek van dit projekt. Het werd voorlopig afgebakend en een stuurgroep aangesteld op 6.9.83. Advies werd uitgebracht op 4 januari 11. na werkvergaderingen en quêtes en raadplegingen van de stuurgroep. Aangedrongen wordt op behoud van winkel straten om ontvolking van het winkelcentrum tegen te gaan en de woonfunktie aan te zwengelen. Bezwaren werden weerlegd en twee nieuwe her waarderingsgebieden werden afgebakend bij het O.-L.- Vrouwplein en het Koningin Astridparkje. De stedelijke adviesraad reageerde positief en zou enkel bezwaren hebben tegen aanleg van nieuwe grote parkings. Het projekt werd ook besproken in de kommis sie voor huisvesting en goedge keurd in het kollege van burge meester en schepenen dat het advies van de stuurgroep over neemt. Aan de gemeenteraad wordt voorgesteld de erkenning aan te vragen van volgend her waarderingsgebied: De Ridderstraat, De Keyzer- straat, de Peperstraat, Katte straat, Grote Markt, Nieuw straat, de zijde van het Vrede plein die de verbinding vormt tussen de Nieuwstraat en de De Ridderstraat, Kerkstraat, Rozemarijnstraat, Priester Daensplein, Sint-Martinus- plein, Stoofstraat, Oude Vis markt, Lange Zoutstraat, Sint- Jorisstraat, Sluierstraat, het deel van de Hoogstraat dat de Zoutstraten met de ingang Le- vionois verbindt, ingang Le- vionois en Korte Zoutstraat. Erkenningsvraag ook voor het bouwen van sociale woningen met binnentuin door «Veilig Wonen» op de stadsgronden achter C A (45.825.000 fr) renovatie van 7 stadswoningen (17.000.000 fr), verbreding van de voetpaden in de De Ridder straat (1 miljoen) en heraanleg van de De Keyzerstraat (1 mil joen). Verder het bouwen van sociale woningen in de Peper straat (20 miljoen) en het slo pen van een stadswoning en in vul bouw op het Priester Daensplein geraamd op 4 miljoen. Het projekt werd goedgekeurd door de meerderheid. LH Aalst. De Gatesvijvers te Erembodegem: vernieuwde omheiningen en gekuiste oevers <p"i Vu-fraktieleider Jan Caudron had op de jongste gemeenteraadszitting nogal wat vragen i.v.m. een meer rationeel en zuiniger beheer dan de stadspolitiediensten. Enerzjjds wordt er inderdaad geworsteld met zware onderbezetting en gebrek aan middelen terwijl anderzijds opdrachten worden uitgevoerd die onnodig veel lyd, manschappen, materieel en dus geld kosten. Zo rijden twee politie-agenten meermalen per week in een politiewagen met bloedstalen naar een erkend laboratorium te Dendermonde. Kan dit zoals vroeger niet te Aalst gebeuren? Te scherp opgestelde alarmsistemen doen politiediensten dagelijks uitrukken om vermeende overvallen te bestrijden en gedetineerden in gevangeniscellen van het Aalsters politiekommissariaat zouden de belastingbetaler veel geld kosten: onderdak, voedsel, drank, verwarming, bewaking e.d.m. Kan de stad zulks verhalen op de gedetineerden? Allemaal vragen die Jan Caudron zich stelt. Bloedstalen meld en in één rit naar Den- werking te stellen. Daarbij zijn Voor een rit met de politiewa- dermonde gebracht. Tijdens de politiediensten wettelijk gen van twee agenten naar de andere werkdagen worden verplicht te reageren op elke Dendermonde, wat soms een die overgebracht volgens de oproep tot tussenkomst. Toch halve dag duurt, wegens het noodzakelijkheid ervan. De kan plaatselijk overwogen uitvoeren van bijkomende op- terugbetaling van de onkosten worden het gebruik van alarm- drachten voor het gerecht, ont- door het ministerie van Justitie sistemen te reglementeren, vangt de politie 5,35 fr/km of gebeurt volgens het wettelijk Gedetineerden in totaal 139 fr. Kunnen deze tarief. In 1983 werden er 127 Jan Caudron stelt dat de belas analyses niet te Aalst gebeu- bloedstalen genomen. tingbetaler moet opdraaien ren. Caudron stelt dat het niet Alarmsistemen voor het onderhouden van ge- is omdat één geneesheer-bio- In bankinstellingen, bij juwe- detineerden in de 5 gevange- loog geschorst is dat de zaak Hers en elders zouden de niscellen van het Aalsters poli- uit de hand moet worden gege- alarmsistemen vaak zo scherp tiekommissariaat: onderdak, ven. Hij denkt hierbij bvb. aan afgesteld zijn dat hij de minste verlichting, verwarming, be- het ÓCMW-ziekenhuis te trilling van het wegdek, bvb. waking, spijs en drank. Kan de Aalst waar nu grote winsten bij het voorbijrijden van een zouden gemaakt worden. vrachtwagen, het sisteem in Bloedstalen behorend tot een werking treedt. Politiewagens gerechtelijk onderzoek moe- komen dan loeiend aangevlo- zijn? Bvb. zoals gemeentebe ten in opdracht van het parket gen, agenten met het wapen in sturen moeten betalen aan naar een labo te Dendermonde aanslag zetten met veel omhaal OCMW-ziekenhuizen a rato worden overgebracht, ant- de buurt af om nadien vast te van het aantal patiënten die in woordt burgemeester Uytter- stellen dat het om een loos het ziekenhuis verblijven? sprot. Voor heel het rechter- alarm gaat. Veel drukte stad deze kosten niet achterha len op de gemeenten vanwaar gedetineerden afkomstig Burgemeester Uyttersprot ant- lijk arrondissement Dender- niets. Hoe kan het bestuur der- woordt dat alleen wie op bevel monde zijn er trouwens slechts gelijke voorvallen tot een r drie erkende laboratoria: één nimum herleiden? van de prokureur werd aange houden of landlopers verschil- te Dendermonde, één te Partikulieren rechtstreeks met lende uren in de doorgangge- Jfc!»' Vinkeniers die hun lokaal aan het Burgemeesterplein hebben huldigden LH ^middag hun kampioenen (per) Waasmunster en één te St.- hun alarmsisteem bij de poli- Niklaas. Alleen daar kunnen tiedienst aangesloten betalen bedoelde onderzoeken gebeu- daarvoor 5.000 fr retributie 's ren. De erkenning wordt trou- jaars, zegt de burgemeester, wens uitsluitend verleend op Zeer scherp afgestelde siste- naam. Het OCMW-labo Aalst men waren er de oorzaak van bezit daartoe niet de nodige dat in 1983 68 maal nutteloos erkenning en beschikt dan ook alarm werd geslagen. Wat niet niet over een door het ministe- te vermijden is. Een onbe- rie aangeduide deskundige. dacht duwen op een knop door Tijdens het weekend worden bvb. schoonmaakpersoneel is de bloedstalen steeds verza- voldoende om het sisteem in vangenis blijven. Een eetmaal kost er... 29 fr. Wie opgesloten is wegens intoxikatie, dron kenschap of baldadigheden ontvangt geen eten. Deze on kosten belopen per jaar nooit 1.000 fr. De kosten zijn dus miniem en de stad dient hier voor wettelijk in te staan zodat de kosten niet verder kunnen worden verhaald. LH Unaniem stemde de Aalsterse gemeenteraad in zitting van 31 januari li. een petitie i.v.m. Voeren. Een zowat gelijklopende tekst als die ingediend door VU- fraktievoorzitter Jan Caudron maar waaruit dan passus sen over afschaffing van faciliteiten en de vraag tot splitsing van het Ministerie van Binnenlandse Zaken werden weggelaten. u81 e Hierbij de tekst van de petitie die door de gemeente raadsleden individueel werd goedgekeurd.«De onderge tekende gemeenteraadsleden van de stad Aalst verklaren hierbij: dat zij bekommerd zijn om de territoriale integriteit van Vlaanderen dat zij elke uiting van kommunautaire onverdraag zaamheid afkeuren; dat zij derhalve het optreden van de Heer Happart zodanig uitdagend en kwetsend vinden, dat hij als burgemeester van Voeren onaanvaardbaar is; dat zij van mening zijn dat de mandatarissen de taal van de inwoners van het gebied moeten kennen; dat zij van oordeel zijn dat de Bestendige Deputatie van Limburg, in die zin een oordeelkundige beslissing heeft genomen; dat zij alle bevoegde instanties oproepen om tot een kommunautaire vrede te komen door kordaat elke vorm van misprijzen te beletten tegen de taal, het grondgebied en de zeden van de plaatselijke inwoners; dat de overheid alle nodige maatregelen moet nemen om de desbetreffende problemen langs wettelijke weg te regelen.» dorp- en Kwalestraat, kwaal voor verkeer te Nieuwer- kerken Het voorstel om in de Nieuwerkerkse Kwale- en Dorp straat autoverkeer te verbieden werd na heel wat geargu- menteer verdaagd voor verdere bespreking. VU-raadslid Danny Denayer opteerde voor signalisatie waarbij fietsers in eigen bedding zouden kunnen rijden achter geparkeerde wagens. Lambert Van de Sijpe stelde daartegenover dat fietsers beter beschermd zouden zijn langsheen dan achter een rij geparkeerde wagens en SP- fraktieleider, ex-burgemeester van Nieuwerkerken noemt het agendapunt een reeds vroeger vaak bediskus- sieerd geval, een probleem dat zich reeds jaren stelt docht dat nu in de kommissie éénzijdig zou behandeld zijn geweest. Problemen zouden ontstaan door het ver plaatsen van het verkeer naar een kalmere straat «waar nog gekaatst wordt» van nieuwe snijdende bewegingen en verhoogde snelheid. Hij stelt dan ook voor het punt te verdagen. Burgemeester Uyttersprot stelt daarentegen dat het punt wél volledig uit de doeken werd gedaan, dat Nieuwerkerkenaren werden gekonsulteerd en dat er slechts één objektie kwam. Die van de Buurtspoorwegen die tot een verplaatsing van 150 m van hun lijn zouden moeten overgaan. Objektie van de Buurtspoorwegen die volgens Danny Denayer dan nog op een foutieve bereke ning van de meerprijs berustte. Een ideale verkeerssituatie kan dèèr niet geschapen worden tenware via radikale werken wat nu niet haalbaar is, stelt Lambert Van de Sijpe. Wat nu gebeurt is een proef. Terloops wil het het ook eens laten uittesten met «a sleeping policeman», een verkeersdrempel. Waar openbaar vervoer passeert mogen geen drempels worden aangelegd, zegt de burgemeester. Dat is slechts een aanbeveling, repliceert Van de Sijpe. Er is maar één oplossing zegt Edgard Hooghuys, het parkeren van wagens verbieden maar dat is in deze kommersiële straat niet haalbaar. Het punt wordt dan uiteindelijk toch verdaagd. «Wy zyn er niet!» Bij de behandeling op de jongste gemeenteraadszitting van het proces-verbaal van kasnazicht vierde trimester van stadskas, regie grondbeleid, slachthuis en water dienst stemde de oppositiepartijen SP en VU noch vor noch tegen. Ze onthielden zich evenmin van stemmin «Ze waren er gewoon niet» zegden ze van op hi zitplaats. Zulks als protest tegen het feit dat er vóór de zitting geen samenkomst was geweest van de kommis: van financiën. «Is zulks een glazen huis wanneer kont! lerecht als uitloper van inzagerecht wordt beknot» we gevraagd. Schepen Etienne Bogaert zegt dat dergelijke samenrc ping vóór elke zitting geen wettelijke verplichting «Mijn opties op dat vlak zijn gekend», zegde hij, voor een vergadering was er te weinig stof. Dergelij samenkomsten wegen immers zwaar op de stadska: Achteraf zal ook de kwestie van de onderhoudsplic daarbij nog aangevoerd worden doch dit moest allem; vliegensvlug gebeuren. Leningen Een ganse paternoster leningen, samen voor zowat miljoen en steeds refererend naar het overeenkomst punt van het investeringsprogramma, een nieuwighe werd eenparig goedgekeurd: 1.900.000 fr voor gerechtelijke onteigening van gror aan de Albrechtlaan voor uitbreiding van de stedelijk werkhuizen; 300.000 fr voor grond voor uitbreiding va de begraafplaats te Erembodegem; 8.799.000 fr voo verwarming in het kultureel centrum; 220.000 fr voo: kastenwand voor burelen in stadhuis; 64.000 fr vooi zonnewering in burelen van stadhuis; 285.000 fr voot elektrisch materiaal in burelen van het stadhuis; 844.000 fr voor gasradiatoren in dienstcentrum Erembodegem 444.000 fr voor sanitair materiaal in scholen; 852.000 fr voor aanleg en uitrusting van begraafplaatsen; 191.000 fr voor verbindingsweg Albrechtlaan-Bergekouter; 535.000 fr voor toegangsweg en parkeerterrein nieuw zwembad; 938.000 fr voor aankoop van betonklinkers en -stenen voor wegenonderhoud; 484.000 fr voor opmaken van BPA's; 172.000 fr voor aankoop van signalisatiemate riaal; 738.000 fr voor aankoop van cement als aanvullir van stocks; 394.000 fr voor kommandowagen van c brandweer; 625.000 fr voor ontsmettingsmateriaal van de brandweer; 699.000 fr voor aankoop van motorhamers. E in dej aars toelage OCMW in februari? Bij de behandeling van een begrotingswijziging van hei Aalsters OCMW stelt raadslid Gracienne Van Nieuwen- borgh dat de eindejaarstoelage voor het personeel, juist zoals die voor het ander stadspersoneel, geschrapt werd Het zouden dus ook dan vijgen lang na Pasen kunner worden. Of doet het bestuur zulks opdat na een paai jaartjes een toelage zou kunnen overgeschrikkeld wor den, vraagt spreekster. Wat de burgemeester laat zegger dat het personeel, alleszins op dat stuk, zeker niet zc vergeetachtig is. Het personeel van de stad en dat van het OCMW moeten op dezelfde wijze behandeld worden, zegt schepen Bogaert. Er was nochtans beloofd dat in februari zou uitbetaald worden, werd geantwoord. Iets waartoe de burgemeester zich persoonlijk zou verbonden hebben, 't Is nog niet te laat, stelt burgemeester Uytter sprot. We zijn nog altijd in januari. Maar in de diensten spreekt men van april of mei, zegt Eddie Monsieur. Wellicht op 1 april, besluit Edgard Hooghuys. LH

De Voorpost | 1984 | | pagina 9