Zandwinning en Denderplan beheersten Dendermondse gemeenteraad Long-rifles en andere vuurwapens worden belast Z0NE-00ST-VLAANDEREN De Voorpost - 17.2.1984 - 11 Het was reeds op voorhand geweten dat twee punten de zitting van de Dendermondse raad zouden overheersen: het probleem van de zandwinning op het industrieterrein Hoogveld en het daaraan gekoppelde stort en anderzijds de bestemmingsplannen van de oude Dender in de binnenstad. Met belangstelling werd trouwens uitgekeken naar de debatten rond deze twee hete hangijzers. Het is dan ook niet verwonderlijk dat de publieke belangstelling meer dan groot was. De raadsleden werden trouwens door de Dendermondse Jongsocialisten by het binnenkomen van het administratief centrum getrakteerd op zakjes zand, lege blikjes en andere afval om hen te herinneren aan hun verantwoordelijkheden. Sommigen namen dat met de glimlach op, anderen weigerden min of meer nors dit ludieke initiatief. Er werd eerder gezapig van start gegaan. Het feit dat het OCMW-raadslid Freddy Me- chant ontslag nam omdat hij niet meer in de stad woonde was tenslotte maar een mede deling. Wat ook het geval was voor het kasnazicht van het vierde kwartaal van 1983. De Volksunie en de Socialisten onthielden zich bij de stem ming van de herinschrijving van kredieten op het eerste hoofdstuk van de buitengewo ne dienst. Een eerste diskussie ontspon zich bij de bespreking van de tarieven van de ge bruikte sportinfrastruktuur. VU-fraktieleider Burghgrave vroeg rekening te willen hou den met een aantal facetten en bijvoorbeeld niet dezelfde faci liteiten te willen verlenen aan caféploegen als aan teams die in het kader van de Belgische Voetbalbond hun kompetitie afhaspelen. Er zijn nog andere sporttakken die dreigen de du pe te worden van de buiten- sportinfrastruktuur. Hij dacht hier aan de turnverenigingen. Ferdi Willems vroeg of de stad de sporthut van Baasrode niet kon herstellen zodat die dege lijk zou geïsoleerd zijn. Ook werd gevraagd een inventaris van de bestaande sportinfra struktuur op te maken en wie er gebruik van maakt. Schepen Maes zei daarop dat die inven taris al bestaat. Hij zou ook reageren op de verschillende vragen: de turnverenigingen genieten een gunsttarief omdat zij anders inderdaad geen ge bruik meer zouden kunnen maken van de sportzalen en de mindervaliden in georgani- zeerd verband kunnen gratis gebruik maken van de sportin frastruktuur van de stad. Vervolgens werden de lenin gen gestemd, waarbij de oppo sitie zich onthield. Opnieuw diskussie bij de verhaalbelas- tingen, waar Yvan Verleyen - in afwezigheid van Norbert De Batselier, de woordvoerder van de SP - deed opmerken dat een urbanizatiebelasting heel wat beter zou zijn. Wat dan weer werd weerlegd door schepen Dierick. Vanuit de Volksunie zei Herman Van den Abbeele dat ook hij ge kant is tegen de verhaalbelas- ting die hij wil vervangen door een aangepaste onroerende voorheffing. Hij pleitte voor een verdaging van het voorstel om andere suggesties verder uit te zoeken. Wat dan weer volgens schepen van Financiën Borms niet kon. Afschaffen gaat niet en verdagen houdt in dat de stad ze niet kan innen, wat ze nu eenmaal verplicht is. Saneringsplan Kwam dan het saneringsplan dat diende bijgestuurd. Dat is wettelijk zo voorgeschreven, aldus schepen Borms die ter loops deed opmerken dat men zich strikt houdt aan dit plan en dat de toekomst er voor de stad rooskleurig uitziet. Yvan Verleyen (SP) merkte op dat de stad zich inderdaad nu reeds zou kunnen veroorloven de belastingen te verlagen. Hij werd daarin bijgetreden door Herman Van den Abbeele. Bij de stemming zou de Volksunie zich onthouden en de SP stem de tegen. Daarop werden een aantal andere punten zonder meer gestemd: de aanpassing van het belastingsreglement op opslagplaatsen van schroot en voertuigen buiten gebruik en een advies voor de kostenver deling van de brandweerdien sten. Openbare werken Schepen Dierick van Open bare Werken vroeg dan bij hoogdringendheid omtrent het aanvragen voor een lening om de kosten van polderwerken te dekken. SP-raadslid Vermeir wilde meer toelichtingen, on der meer over welke werken het ging en of de Scheldedijk in een van de fases was voor zien. Was iedereen het eens met de hoogdringendheid, bij de stemming omtrent het toe kennen van de lening zou de heer Vermeir zich onthouden. Dan volgde weer een reeks punten die zonder meer wer den gestemd: het programma van openbare verlichting, het totaal rioleringsplan, de riole ringswerken aan de Sint-Urs- marusstraat, de goedkeuring van het tracé wegenis in het Mevrouw Courtmanspark, be- plantings- en betegelingswer- ken Bijloke en Vosakkers om dan te komen bij de basis school van Grembergen waar van de eindafrekening ter goedkeuring werd voorgelegd en in tweede instantie werd gevraagd om het lastenkohier te wijzigen. Vanuit de Volks unie verklaarde Herman Burghgrave dit punt te zullen stemmen. Maar hij betreurde toch de opgelopen vertraging, zoals hij ook waarschuwde voor al te grootse projekten. De school kost 91 miljoen, zo zei hij, daarin onmiddellijk bij gesprongen door zijn partijge noot Willems die het had over een totaal bedrag van 111 mil joen. Die deed dan weer op merken dat de ruwbouw van 51 naar 73 miljoen was geste gen en dat er voor de binnenin- frastruktuur geen prijs was op gegeven. Schepen Dierick her innerde dan aan de problemen die waren ontstaan. Ook hij betreurde de opgelopen ach terstand zoals hij het ook be treurde dat niet steeds wordt gereageerd op aanbestedingen die worden uitgeschreven. Ook merkte hij op dat de school een dubbele funktie heeft en dus ook gaat gebruikt worden voor socio-kulturele aktiviteiten. Zowel wat de eindafrekening als wat de wij ziging van het lastenkohier be treft onthield de SP zich bij stemming. De Volksunie ont hield zich bij de stemming van de goedkeuring van de eindaf rekening van het administra tief centrum omdat men al de hele tijd deze dure «woonst» had gehekeld. De SP zou tegen stemmen. De hoofdwerken kosten uiteindelijk 94.830.760 fr. en het bedrag van de meer- werken beloopt 16.344.110 fr. Ruimtelijke ordening Voor het opmaken van een richtingsplan Elsbos (BPA Lutterzele) werd de toestem ming gevraagd om een ontwer pei—aan te duiden. Schepen Dierick leidde dan het rooilijn plan verbindingsweg Zuidlaan- Gentsesteenweg (voorlopige goedkeuring ontwerp), be stemming oude Dendermon- ding en de herinrichting van het knooppunt Mechelsesteen- weg in met de woorden: «Iedereen kent deze situatie voldoende. Ik vraag dan ook de stemming». Ferdi Willems (VU) verstond het echter zo niet en zou elk punt afzonder lijk aan een stevige kritiek on derwerpen. Wat de verbin dingsweg Zuidlaan-Gentsc- steenweg betreft, vroeg hij dit voorstel in te trekken omdat het geen zin heeft te stemmen en een openbaar onderzoek te beginnen zolang het niet vast staat of het hele geval wel wettelijk in orde is. Daarop kwam er een hele diskussie waarin vanuit het schepenkol lege werd opgemerkt dat er geen sprake is van een ring- laan, maar wel van een verbin dingsweg. Volksvertegenwoor diger Verberckmoes (PW) mengde zich dan ook in het debat. Hij vroeg om een beetje goodwill en stelde vast dat er krachten zijn die de hele zaak willen tegenwerken en dus de belangen van de stad tegen werken. Dat kon hij niet dul den. De SP zou wel zijn goed keuring geven aan de rooilijn, maar niet aan de dam waar over sprake, aldus woordvoer der Verleyen en schepen van Onderwijs Patrick Meule- broeck was van oordeel dat iedereen zich achter de plan nen kon scharen. Uiteindelijk werd er gestemd: alleen de Volksunie stemde tegen. De bestemming van de oude Dender in de binnenstad ken de al evenmin genade in de ogen van Ferdi Willems. Ook hier stelde hij voor het agenda punt weer in te trekken ofwel het niet goed te keuren, en het zelfs te vervangen door een beslissing waarbij de gemeen teraad van Dendermonde aan de Vlaamse Executieve vraagt de hele Dender te klasseren en open te houden, zonder nade lige dienstbaarheden. Ook vol gens de SP is het klasserings- besluit van Galle nog steeds geldig. De SP zal zich dan ook verzetten tegen het dempen van een deel van de Dender en wil in geen geval dat de stad financieel zal moeten opdraai en voor de werken. Volksver tegenwoordiger Verberckmoes zei dat men niet al te veel aandacht moet hechten aan het antwoord van een minister die in heel deze materie niet be voegd is. Hij zei dat de klasse ring noodzakelijk is wil het dossier enige vooruitgang ma ken. Schepen Maes werd ge dwongen zich in het debat te mengen. Hij herinnerde eraan dat vroeger in de stuurgroep al werd overeengekomen de Dender te dempen. Het werd een diskussie zonder einde, zo dat Willems vroeg om over zijn voorstel te stemmen. Dat werd verworpen door de meerder heid die daarop het voorstel van het schepenkollege goed keurde, wat dan weer door de minderheid werd verworpen. Het derde punt: de herin richting van het knooppunt aan de Mechelsesteenweg werd ook door Willems op de korrel genomen. Hij stelde het totaal plan van de Volksunie kon worden overgegaan tot de voor dat naar zijn gevoelen punten die aan de dagorde veel overzichtelijker was, geen werden toegevoegd, juridische betwistingen in- SP-raadslid Verbeke zou het hield, onmiddellijk realizeer- hebben over de vele inbreuken baar was, mens- en milieu- op het milieu in Dendermon- vriendelijk is, voor de toe- de. Meer bepaald op de situa- komst alle mogelijkheden tie aan het einde van de Kalen- open laat en overeen stemt dijk ter hoogte van de Ame- met wat de overheid reeds in linckx-blok. Daar is er een 1981 voorstelde en tenslotte echte wildgroei van «verschrik- een pak goedkoper is. Maar kelijk lelijke koten». Hij had ook hier zorgde meerderheid daarbij een aantal konkrete ervoor dat het punt werd goed- vragen: wie heeft de toelating gekeurd. voor de bouw van die hokjes Het was duidelijk dat het gegeven? Kan daar tegen op- daarop heel wat stiller zou getreden worden en als het worden en ook sneller vooruit- stadsbestuur dat niet kan, wie ging. Het ontdubbelen en ver- dan wel? Schepen voor het nieuwen van de waterleiding Leefmilieu Van Gucht was als gevolg van het leggen van blijkbaar niet in haar beste een dienstriool in de Mechel- doen en zei dat dit gebied sesteenweg vormden geen pro- bestemd was als rekreatiege- bleem. Al evenmin diskussie bied en dat de volledige sane- over de openbare verkoop van ring van de situatie zal gebeu- een woning aan de Franz ren met de aanleg van de nieu- Courtensstraat en van grond in we wegeninfrastruktuur. Sche de Kapellestraat, weinig of pen Dierick sprong haar bij en geen diskussie over de ovema- verklaarde dat niemand enige me van de «openbare aangeno- vergunning heeft afgeleverd en men bibliotheek Scaldis» van dat men bezwaar moet indie- Baasrode en de huur van het nen om die «koten» weg te lokaal van het biblioteekfiliaal nemen. Volgens VU-raadsle- Willemsfonds te Baasrode, den Willems en Van den Ab- Heel even een tussenkomst beele kan de stad hier degelijk van mevr. De Beul (VU) om- en wel optreden. Er moeten trent de huur van de lokalen tegen dergelijke verloedering van de bibliotheek van Sint- ook strenge sankties worden Gillis, waarna het huishoude- genomen, lijk reglement van de beheers- Nog vanuit de SP stelde kommissie van de biblioteken Theofiel De Cock de wijze van werd gestemd. afnemen van eksamens in Ook de princiepsbeslissing vraag. Hij twijfelt aan de ernst voor de eindejaarspremie van van de bekwaamheidseksa- het stadspersoneel werd ge- mens en zag veel heil in verge- stemd, wat ook het geval was lijkende eksamens. Hij vroeg voor de wijziging van de perso- over dat punt de stemming, neelsformatie biezondere dien- Die werd handig ontweken sten. Het reglement van de door te stellen dat het raadslid dienst voor thuisopvang van geen voorstel heeft ingediend, zieke en/of gehandicapte kin- De Cock beloofde dat tijdens deren werd goedgekeurd en een volgende zitting wel te zul- kreeg vanuit de oppositie len doen. Maar omtrent deze woorden van lof, terwijl het hele aangelegenheid werd toch politiereglement voor de stads- een flinke tijd gedebatteerd visserijen op bepaalde punten waarbij als algemene trend te werd gewijzigd. noteren viel dat hoe dan ook er toch steeds een politieke voor- Toegevoegde punten keur za^ blijven bestaan. Daarmee was het eerste deel Hct stort van de vergadering voorbij en Ferdi Willems, rijk gedoku- menteerd zoals steeds, bracht dan de zandwinning en het stort op het industrieterrein Hoogveld ter sprake. Hij zou dan ook de stemming vragen omtrent het advies dat het schepenkollege had verleend en dat gunstig was, zij het dat men bepaalde voorwaarden verbonden had aan het hele projekt. Ferdi Willems had heel wat bezwaren omtrent de gevolgde procedure, had op merkingen omtrent de milieu schending en kwam ook naar voor met juridische bezwaren. Het was een weergave van de vele elementen die reeds te berde waren gebracht tijdens de hoorzitting te Sint-Gillis (10 januari) of tijdens de perskon- ferentie die Raldes aan dit pro bleem heeft gewijd (op 7 fe bruari) en waarover u reeds uitvoerig kon lezen in dit blad. De politieke konklusie van Willems is: of men nu wil of niet, de hele zaak is zonder meer politiek, gewoon omdat de uiteindelijke beslissing bij de politiekers ligt. Trouwens, ik weet dat op verschillende vlakken politieke druk en poli tieke beïnvloeding een niet on aanzienlijke rol hebben ge speeld in de affaire zandwin ning op het Hoogveld. Daar om stel ik bij stemming de volgende vraag aan de ge meenteraad: Keurt U het gun stig advies goed dat het sche penkollege op 11 februari 1984 heeft uigebracht in verband met de zandwinning op het Hoogveld? Schepen Van Gucht reageerde eerst. Maar zwakjes. Het advies van het schepenkollege is gekoppeld aan strenge voorwaarden, zo zei ze, waarop haar in de schoenen werd geschoven dat ze er tijdens de eerste vergade ring te Sint-Gillis duidelijk een andere mening op nahield en verklaard had «Ik zal mij tegen deze zandwinning verzetten». Heel even werd het stil toen CVP-er Jan Mannaert een ver klaring voorlas waarin hij de vraag stelde naar wat primeert. Dat is duidelijk in dit geval het financiële aspekt. Het leefmi lieu wordt naar de tweede plaats geschoven, wat ook geldt voor de opinie van de bevolking. Hij zei dat het ge westplan een vaste leidraad zou moeten zijn waaraan men zich hoeft te houden. Elke af wijking is onaanvaardbaar. Hij kon ook de uitbating niet goedkeuren. Burgemeester Cool vertolkte dan de houding van het schepenkollege. Hij schermde met cijfers van brug gen en wegen die dienden aan gelegd en toonde daarmee naar zijn overtuiging aan dat de zandwinning een noodzaak was. Ook Yvan Verleyen had een reaktie klaar: de burge meester wordt opgezadeld met de repliek, maar schepen Die rick zwijgt als vermoord. Het wordt uiteindelijk een over en weer gepraat, waarbij niemand schijnbaar nog weet wat er precies is gevraagd. Willems vroeg de stemming. Daar maakte Jan Van Damme (frak- tieleider CVP) voorbehoud over. «We zijn niet bevoegd om te stemmen over een ad vies van het schepenkollege», zei hij. Ook de PW mengde zich in het debat bij monde van fraktieleider Verberckmoes die zei dat hij positief stond tegenover het advies van het schepenkollege. Willems vroeg nog maar eens de stemming van zijn voorstel. Burgemees ter Cool riep wat van «stem men over de ontvankelijk heid», wat volgens Verleyen niet kon. Jan Van Damme ver klaarde dat de CVP zou neen zeggen en zich pas zou uitspre ken wanneer deze hele materie tot de bevoegdheid van de ge meenteraad zou behoren. Burghgrave stelde dan de een voudige vraag of men voor of tegen de zandwinning was. Maar het was allemaal boter aan de galg. In het helse tu mult werd gewoon niet ge stemd. Voor de meerderheid blijkbaar een hele opluchting. Maar in feite ook gezichtsver lies, want vroeg of laat zal men zich toch moeten uitspreken. Primeur te Erpe-Mere Er is sprake van een belastingsreglement op de verweervuurwapens en de sportkarabij- nen (alias long-rifles) in te voeren. Dit is ongetwijfeld een nationale primeur, die verstrekkende gevolgen zou kunnen hebben. Langs de ene kant zou het bezit van verweervuurwapens en long rifles volledig gereglementeerd moeten worden teneinde deze belasting in te voeren. Dit is reeds het geval voor de verweervuurwapens. Voor de sportkarabynen daarentegen zou het de eerste keer zyn dat een gemeente een kontrole zou uitoefenen. Langs de andere kant zou het nen van de aanvrager. Als het ging tot wapendracht wordt initiatief van het gemeentebe- onderzoek positief is wordt uitzonderlijk toegekend door stuur van Erpe-Mere vele na- een schriftelijke machtiging af- de procureur. Deze geldt voor volgers kunnen krijgen. gegeven. erkende bewaking over geld- met dat toelatingsformulier transporten en voor schutters- Verweervuurwapens kan de vrager zich aanbieden verenigingen bij het vervoer Dit zijn de revolvers en de bij een wapenhandelaar in ver- naar en op de schietstand. pistolen. Het bezit van deze band met de aankoop van het Het gemeentebestuur van Er- wapens is in België volledig wapen in kwestie. pe-Mere zal hier geen admini- gereglementeerd. Iedere Belg het wapen moet dan door stratieve moeilijkheden heb- heeft het recht om zo'n wapen dc politiekommissaris geïmma- ben om het bezit van zo'n te bezitten op voorwaarde dat triculeerd worden, volgende stappen worden in Het immatriculeren wettigt het acht genomen: wapenbezit. Niet te verwarren echter met toelating tot wa- hij een machtiging tot aan- pendracht. Dit kan alleen mits koop krijgt vanwege de politie- machtiging van de procureur kommissaris van de gemeente des konings. die hij bewoont. Bij elke De wapendracht is automa- schnftehjkc aanvraag stelt de tisch toegekend aan de rijks- politiekommissaris een onder- wacht en de politie uit hoofde zoek in naar de beweegrede- van hun funktie. De machti- wapens te belasten. De lijst ervan bevindt zich immers bij de politiekommissaris. Sportkarabynen Heel anders is het gesteld met de gekende long-rifles. Ten einde deze belasting mogelijk te maken zou er een aangifte verplichting voor de bezitter moeten gestemd worden. Dat zou misschien vele mensen tot nadenken stemmen vooraleer ze zo'n speelgoed zouden ko pen. Op veel buitengemeenten worden deze karabijnen ge bruikt om ratten en ander on gewenst ongedierte te schie ten. In feite konstateert men vele misbruiken in buren- en echtelijke twisten. Daarenboven wordt het gevaar van deze wapens miskend Deskundige onderzoeken heb ben uitgewezen dat deze een dodelijke vuurkracht hebben tot één kilometer. Zo zou een jongen die naar mussen schiet met een verloren geraakte ko gel iemand op 1 km afstand kunnen dodelijk raken zonder het zelf te beseffen. Iedereen zou zich nu kunnen afvragen waarom er geen na tionale reglementering bestaat in verband met long rifles. Misschien is het antwoord te vinden bij de makers van dit wapen, onze nationale wel be kende F. N.-fabriek. G.V.M. Petanque WINTERKAMPIflFNSrHAP Hamme. Voorzitter Marcel Van den Bossche tijdens de aanstelling van de nieuwe prins Karabijnschieten te Temse: «De Zaalschutters» huldigen koning Yvo Pepermans. (dw) 1' afdeling A Schorpioen Coninxdonck Artevelde Heirnis Alosta Kort rijk Sopac Patijntjc Mistral De Bevers De Fiesta betekende 1976 de intrede van Ford op de r- 'ImP? ^§1^H 13 markt van de super miniwa- I f .^P600£é»v^M 1J gens met voorwielaandrijving. -r A/ jflfek maoc 11 jj^M|L.' i "-J li 9 Voor 1984 heeft de Fiesta een J8li 9 aantal belangrijke aerodyna- H 8 mische mechanische wijzigin- 5 gen ondergaan die zijn brand- 4 stofverbruik, zijn efficiëntie, Wielrennen: Sportbestuurder Urbain De Pues stelde zijn renners van Tönissteiner - Lotto - Lancia 3 zijn komfort en zijn uitzicht vtoor Kenny De Martelaere. Francis Vermoeien, Mark Goossens en Jan Baeyens zijn enkelen van 2 verbeteren. hen (jj) Uitslagen vande veertiende week Ere-afdeling ALOSTA-Verbroedering 1* afdeling A Coninxdonck-Alosta 1' afdeling B Alosta-Schorpioen Apollo-Gent 2' afdeling A Reynaert-Zelzate Artevelde-Apollo Schorpioen-Alosta Karabijnschieten te Temse: Ook de dames van «De Zaalschutters» kronen een koningin. Zij heet Rev^nacrt^AJosta UüDe Cltrcq. (dw) HelraU-ApoLo RANGSCHIKKINGEN Ere-afdeling Schorpioen Verbroedering Alosta Mistral Zelzate Sap Singel Artevelde Knokke-Heist Patijntje 2-7 3-6 4-5 6-3 5-4 4-5 3-6 5-4 13 11 9 9 9 7 6 4 3 1* afdeling B Schorpioen Verbroedering Mistral Gent Zelzate Singel Apollo Alosta Artevelde Coninxdonck 2' afdeling A Alosta Brugse Schorpioen Boeing Artevelde Reynaert Apollo Zelzate Sopec 3' afdeling B Mistral Apollo Alosta Boeing boeing Meetjesland Heirnis Reynaert Gent iz Duivensport: De kampioenen ter gelegenheid van de kampioenenviering van Verbroedering Truyensvrienden te Grembergen. (c) 3 2 Wielrennen: Sven De Neve, Kris Sleeuwagen en Benny Five zijn de Aalstenaars in de ploeg van Unicum Nuelant. (per)

De Voorpost | 1984 | | pagina 11