Monumentale schilderijen van Paul D'Haese en Jo Geleyn In Apostrhof te Sint-Niklaas Tekeningen van Walter Van Riet in eigen Meerdonk Galerij Brabo steunt 'grote tekenaars' Tentoon in Waas en omgeving Muziek, gedichten en grafische werken in New Katroll Alley in Sint-Niklaas Kunstschilder Raymond Boonaert te Affligem Philippe Duerinck gaat formatie Avalanche vooraf Denise Mareels stelt haar schilderwerken tentoon in de Aalsterse belfortkrypte 24 - 17.2.1984 - De Voorpost Paul D'Haese en Jo Geleyn stellen schilderijen tentoon in taverne-restaurant Apostrhof in de Apostelstraat, Sint-Niklaas. Paul D'Haese toont zijn werken in de maand februari, Jo Geleyn in de maand maart. Paul en Jo studeerden samen monumentale schil derkunst aan het Sint-Lukasinstituut in Gent en bleven daarna nog kontakt houden met elkaar. Ze wonen beiden in Sint-Niklaas. Uit de kontakten groeide onder andere het initiatief om in taverne Apostrhof te exposeren. Het was hun bekend dat Pol Franckaert mensen zocht die bereid zijn hun kunstwerken uit te lenen om er zijn mee op te smukken. Dat kan je natuurlijk niet beter doen dan met monumentale werken die juist ge maakt worden om in een ruimte of bij een architek- tuur te associëren. Binnen een tweetal jaar plant het tweetal een volgende, nu tweepersoonstentoonstelling in Sint- Niklaas, ofwel ergens in het Gentse. Méér weten ze daarover nog niet te vertellen, maar het zal er in elk geval van komen. De manier waarop D'Haese en Geleyn schilderen vergt veel voorbereiding. Op het ogenblik dat ze beginnen schilderen staat alles op ge bied van kleur- en vlakver deling volledig vast. Dat vereist een aantal vooront- ze iets indrukwekkends. Ze zijn imponerend, maar niet in storende mate. De schil derijen kaderen in het mi lieu van rustig pratende, etende of koffie drinkende Imponerend monumen taal werk van Paul Dliaese De inspiratie daarvoor haalt Paul uit zijn poëtische denkwereld. Hij zegt dat «elk werk de uitdrukking is van een zeer persoonlijk begrijpen van iets of ie mand Iets zeggen over schilderijen, tekeningen, beeldhouwwerken, over «kunstwerken», zo noemt men die dingen, is moeilijk en delikaat». Volgens Paul «om de eenvoudige reden dat datgene wat overge bracht wil worden nu een maal vollediger, intenser en juister geschilderd kan worden dan wanneer dit ge zegd of geschreven wordt. Over eigen werk spreken is dus nog moeilijker dan ei gen werk maken». De geëxpozeerde werken zijn allemaal van monu mentale grootte. Maar niet enkel de afmetingen, ook de statische opbouw en het doordacht aanwenden van bepaalde kleuren verleent Personen worden gepor tretteerd en omgeven door, ingekapseld in een soort ab- strakte en toerage. Die om geving, die vlakken, zijn strak, massief en reëler Han ooit; en toch zacht, mat en voorzichtig genuanceerd. Ze zijn symbolen van emo ties, gebeurtenissen, ver wachtingen, angst De uit gebeelde personen worden erdoor bedreigd of be schermd», erdoor verplet terd of erdoor in leven ge houden.» Tot zover Paxil DTiaese over z'n werk. De vlakmatige achtergrond waarover Paul het heeft is in de meeste werken sym metrisch in de lengte-as, soms ook in de breede-as. Gewoonlijk primeert één toon die verdonkert daar waar het vlak door een an der wordt overlapt. Een planmatige opbouw dus, waarbij de begrenzing van de elementen aan drie zij den buiten het kader valt. Het menselijke element si tueert zich ergens in het midden. De omsluitende en- toerage verwijst ernaar. De gezichten zijn vaal, grijs en Walter Van Riet, volkskunstenaar-kunstschilder leraar, stelt zaterdag 18, zondag 19, zaterdag 25 en zondag 26 februari tentoon in de Saleghemkring van z'n woonplaats Meerdonk. Hij expozeert teke ningen onder het motto «Mijn schone land» De in Sint-Niklaas (1943) geboren Meerdonkenaar kwam heel onlangs nog nadrukkelijk in het nieuws. Hij stelde immers het boek «Zo de ouden zongen» samen, een realisatie van volkskunstgroep Drieske Nijpers die de bekroning van de vereniging tot «Wase jaarfiguur '83» in de hand werkte. Van Riets belangstelling voor het volkslied dateert uit de jaren zestig. Herhaaldelijk kon je hem toen ten huize van de Antwerpse zanger John Lundstrom aantreffen. Walther Van Riet volgde de lessen aan de Sint- Niklase en Antwerpse kunstakademies en kreeg van prof. Jozef Vinck onderricht dierschilderen. Hij is lid van de Wase Kunstkring en verwierf een aantal kunstprijzen, o.m. de Karei Verlatprijs, toegekend door de Kon. Maatschappij voor Dierkunde in Ant werpen. Op enkele plaatsen in binnen- en buitenland stelde hij tentoon, meer in groepsverband dan ai a individueel kunstenaar. Een veelzijdig man, deze Walter Van Riet. Hij is leraar aan de Rudolf Steinerschool in Antwerpen, medewerker kunstonderricht aan de Antroposofi sche Volkshogeschool in Antwerpen en ook aktief als amateur-toneelspeler, terwijl hij ook als regis seur voor oude mysteriespelen ervaring opdeed. Van Riet woont Kloosterstraat 22, in Meerdonk. Dit an volgend weekend dus stelt hij in z'n polderge meente tentoon. (wv) Galerij Brabo (Antwerpen) deelt mee dat ze van februari tot 18 maart een tentoonstelling organi seert met werken van R. Van der Eycken, L. Van Gorp, R. Smits, L. Verstraete, A. Blondeel, V. Neels, A. Pauwels, G. Smet en P. Go ris. Laatstge noemde brengt beeldhouwwerken, de anderen te keningen. Enkele exposanten zijn in het Waasland vaste waarden en daarom deze toelichting. Werk van Jo Geleyn, in Apostrhof te Sint-Niklaas Het genot van de dood, of het laffe afscheid» door Paul J'haese sterk expressief gepen seeld. Paul beweert, zich wel de gelijk lekker in zijn huid te voelen. «Ondanks de zwaar moedige, soms uitgespro ken pessimistische sfeer, die elk werk uitademt», «...en alle doodshoofden ten spijt, ik hou van al wat leeft». Net zoals Paul werkt Jo Ge leyn zijn schilderijen frag mentarisch uit, dat wil zeg gen deel per deel. Dat heeft dus weer iets te maken met de aan monumentale wer ken eigen voorbereidings- wijze van schetsen en voor ontwerpen. Schilderijen van Jo Ge leyn spreken klare taal De werken stellen figuren, portretten of vergrote, ab- strakt uitziende objekten voor. Inspiratie put hij ge woonlijk uit een heel ande re bron dan het geval is bij zijn vriend. Jo werkt realistisch en veel al vanuit de fotografie. Het is zijn echtgenote die het fotografisch werk verricht. Houdingen van personen schijnen hem te fascineren Wanneer de reeksen foto's afgedrukt zijn begint Jo met het uitzoeken van de interessantste houdingen. «Let wel» zegt hij, «ik ge bruik de fotografie als in spiratiebron, dat is dus niet zuiver kopiëren en daarmee uit. Het komt voor dat ik bijvoorbeeld een foto uit kies maar dat het gefoto grafeerde lichaam op mijn schilderij een heel ander hoofd meekrijgt» De schilderijen die ik van Jo zag zijn sober, eenvou dig, duidelijk. «Er moet achter mijn werk nooit iets gezocht worden, het is al tijd duidelijk. De figuren die ik schilder staan nooit in relatie met een omge ving. Als er toch een ach tergrond aanwezig is dan is die tot het uiterste mini mum gereduceerd. Het weglaten van een omgeving doe ik bewust; ik ben geen roman tieker» «Het is wel zo dat ik de materialen waarop ik werk, vroeger schildersdoek maar nu meer en meer hou ten panelen, nogal eens ruw in mijn werk tracht te integreren. Zo kan de nerf van een paneel een zeer be langrijke en zelfs bepalende rol spelen voor het weer te geven objekt. In deze zin vind ik het voorbereidende werk, dat wat voorafgaat aan het eigenlijke schilde ren, even boeiend als de act van het schilderen zelf». Ook kleur- en potlooteke ningen, textielobjekten, ak- warellen, dekorontwerpen en publicitaire schilderwer ken behoren tot Geleyns oeuvre. Hij heeft zich ech ter gespecializeerd in meer delig en wandvullend deko- ratief schilderwerk, vooral geschikt om op te hangen in wachtzalen, inkomhal len, winkels, kantoren en op openbare plaatsen, aan gepast aan de ruimte en de architektuur. Dit soort werken van Jo konden we afgelopen zomermaanden op de groepsexpositie «Scheppende Handen» in de stadszalen van Sint-Niklaas bekijken en naderhand nog eens in de Ippa-galerij aan de Stationstraat, waar de geselekteerde werken van bovenvermelde expo verza meld waren «Nu ik zowat bekendheid krijg», zegt Jo, «zit ik re gelmatig met een gevoel van verplichting tot schil deren. Dat komt doordat je vrienden en kennissen je voortdurend vragen hoe het staat met het schilderen en wat je zoal uitgericht hebt de laatste tijd. Maar ik ben niet iemand die als hij ook maar ergens een vrij half uurtje ziet, vlug naar het atelier rent om snel wat bij elkaar te borstelen. Bij mij loopt het zo'n vaart niet. Ik maak een zestal werken per jaar. Je mag de vooraf gaande ontwerpen weer niet vergeten mee te re kenen». «Sinds enkele maanden sta ik bovendien in het onder wijs. De eerste jaren eist dat heel wat voorbereiding, en dus tijd. Alles wat je je leer lingen laat doen moet je toch zelf eens uitgepro beerd hebben. Momenteel ben ik zo met een aantal linosnedes bezig. Toch voel ik wel dat ik altijd een schil der zal blijven. Maak ik een ontwerp voor een linodruk dan komt onvermijdelijk het beeld van een in die zin uitgewerkt schilderij in mijn gedachten». De taverne is alle dagen open vanaf 10 uur 's mor gens, donderdag vanaf 9 uur. K.L. ADSR wil zaterdag 18 fe bruari bewijzen dat drie synthezisers niet noodzake lijk synoniem zijn met bom- baste egotripperij. ADSR zijn Frans leven, Jo- han Hoogewijs en Jan Hau- tekiet. Frans leven was voorheen bassist bij Johan Verminnen, Douce Am biance, Het Ware Genot en Thursday in France. Mo menteel werkt hij als pro ducer bij BRT-1bovendien produced hij Jan Dewilde en Zjef Van Uytsel. Johan Hoogewijs is pianist ge weest bij Szasty, nu bij Thursday in France lau reaten op Jazz Hoeilaart en voorprogramma van Dizzy Gillespie in Pompei. Jan Hautekiet tenslotte is pia nist bij Stewball. Bassorah, Chameleon, Het Ware Ge not, 1544, Keyhole Conspi ration, Jean Claude Watrin, Paul Louka, Jean Blaute's Young Lovers. Mede om financiële redenen beperkt ADSR zich voorlo pig nog tot bescheiden ap paratuur. Zaterdag 18 februari dus om 20.30 uur in de New Katroll Alley in Sint-Ni- De volgende dag, zondag 19 februari, moet je om 11 uur Bryan Walters meema ken. Hij woont bij Ponter- wyd in de heuvels van mid- den-Wales, Hij leeft van zijn pen en zijn voordrachten die hij over gans Europa brengt. Hij publiceerde ne gen dichtbundels en nam twee lp's op met zijn poëzie. Bryan Walters heeft iets van de barden «The Welsh bard» vertelt hoe het ge dicht ontstond op zo'n wijze dat zelfs iemand die maar een beetje Engels begrijpt er plezier aan heeft. De tentoonstelling APO- OLAV loopt al een week, maar opent eigenlijk maar De tekeningen van Van Der Eycken zijn speels en toch vol voornaamheid. Het sier lijke schrift der tekeningen is verwant aan het schrift der Florentijnen. L. Van Gorp is schilder en rastekenaar. Met heel wei nig middelen kan hij vaak een beeld suggereren. Nu eens los en breed met het penseel laverend, dan weer scherp schrijvend met pen of tekenschrift. René Smits is iemand die vele richtingen uitkan en toch steeds zichzelf blijft. Merkwaardig voor een beeldhouwer is dat hij heel wat picturale tekeningen heeft gemaakt. In zijn tekeningen toont Luc Verstraete (ook in Sint- Niklaas bekend) zich een boeiend verteller die meesterlijk de tekenpen hanteert. Zijn rijke fantasie leeft hij liefst uit in zwart en wit. A. Blondeel is iemand die voortdurend tekent. Voor alles wil hij het leven vat ten. Modellen die poseren zeggen hem niets. Hierdoor hebben zijn tekeningen iets heel levendigs. Vera Neels uit Sint-Niklaas tekent zoals een schilder Wanneer ze naar model te kent wordt de omgeving even belangrijk als het mo del. Kleur treedt ook sterk op de voorgrond. A. Pauwels is een verwoed tekenaar die zijn schets boek steeds bij de hand heeft. Met weinig middelen bereikt hij een groots resul taat. De werken van G De Smet zijn gewijd aan de laatste levensjaren van zijn schoonmoeder, van wier ziekbed hij niet geweken is Tenslotte nog de beeldhou wer van de groep, Paul Go- ris. Hij verheerlijkt de vrouw in zijn beelden. H Onzia zegt over zijn beelden dat ze als tekens zijn in de ruimte die getuigenis afleg gen van zijn kosmisch be- Omdat de Stichting Merca- tor-Plantin in de teken kunst gelooft en omdat ervan overtuigd is dat Vlaanderen nog heel wat te bieden heeft op dat gebied, vatte zij het plan op om een reeks monografieeEN uit te geven, gewijd aan grote te kenaars die ten onrechte j minder gekend zijn. Acht van die kunstenaars stellen nu in Brabo ten toon. De galerij is open op de werkdagen en de zondagen van 14 tot 17 uur, gesloten op de zaterdagen en op woensdag 15 maart. De ga lerij is in het Mercatorge- bouw aan de Desguinlei 100 in Antwerpen geves tigd. K.L I officieel zaterdag 25 fe bruari om 20.30 uur. APO-OLAV, pseudoniem van Olav Geerts, werd gebo ren te Beveren op 14 decem ber 1950 Hij woonde te Melsele tot 1966 en ver huisde toen naar Geraards- bergen, waar hij thans woonachtig is. APO-OLAV is autodidakt en begon te tekenen naar aanleiding van een tentoonstelling van zes surrealisten in 1967 in Brussel. In 1972 illustreer de hij een bundel gedichten van Johan Van Cauwen- berge. In 1973 heeft hij zijn eerste tentoonstelling op de Loui- zalaan in Brussel. In de vol gendejaren volgen een aan tal tentoonstellingen door heen Vlaanderen Het werk van APO-OLAV is grafisch al dan niet ver sterkt met kleur in een makkelijk te herkennen techniek. Zijn onderwerpen zijn da gelijkse toestanden gekom- bineerd met erotische beel den Ook politieke niet partijgebonden toetsen- kunnen in zijn werken voorkomën. Pittig is wel dat de werken van APO-OLAV steeds een vrij lange titel met zich meedragen die soms hu moristisch, soms ernstig het werk ondersteunen maai- die daarom niet steeds een oorzakelijk ver band met het werk hebben. Dit alles te horen en te zieï in New Katroll Alley. Re gentiestraat in Sint-Ni klaas. K.L In zalen «B» van het Affligems Kultureel Centrum kan u tot en met zondag 4 maart de werken bekijken van kunstschilder Raymond Boonaert op zaterdagen van 14.30 tot 20 u en op zondagen van 11 tot 13 en van 14.30 tot 20 u. Vooropening op vrijdag 18 februari te 16 u. Veertiger Raymond Boonaert broek, Antwerpen, Mechelen, uit Eine volgde na zijn middel- Waregem maar ook in Spanje baar onderwijs te Oudenaarde (Barcelona). Werken van hem technische studiën, informati- bevinden zich in verzamclin- ca en bekwaamde zich in teke- gen in Tunis, Canada. Frank- nen en schilderen aan de Ou- rijk, Duitsland en zowat overal denaardse Akademie voor in Vlaanderen. Schone Kunsten. Uit zijn werk ademt rust en Hij hield tal van suksesrijke vrede. Zijn voornaamste leer- tentoonstellingen o.m. te Ou- meester is immers de natuur denaarde, Dendermonde, zelf. Inzonderheid dan «zijn» Gent, Zele, Wichelen, Wille- Vlaamse Ardennen. Zijn kolo riet kan men getemperd noe men en zijn werk doet denken aan dat van Valerius De Sae- deleer alhoewel hij nooit één werk van die meester zag. Zijn stijl neigt eerder naar het im pressionisme licht en fijnge voelig en zonder fotografische weerslag. Wel zijn de land schappen natuurgetrouwe weergaven van de realiteit waartussen hij leeft en werkt. Vaak vol nostalgie maar steeds getuigend van een verbazende virtuositeit. Afwisselend vurig en dan weer zacht toont zich Boonaert een doorwinterd ko- lorist die niet aarzelt focuspun ten te gebruiken maar dan ,»l behoedzaam gedoseerd. Zijn werk is vaak seizoenge bonden met de rijpheid van de zomer, de gelatenheid van hel najaar uitdeinend naar stille winterrust. Vaak brengt hij enorme geluchten met door- eendwarrelende wolkenflar den over landschappen mei kleine huisjes, stil verdoken tussen eindeloze bomenrijen Boonaert is de schilder van bi hem zo vertrouwde Scheldc-fl landschap dat in deze kunste-fl naarsziel blijkbaar diep in-l gnjpt ui Zaterdag 18 februari, om 20 u, opening van een ten toonstelling met werken van de Franse kunstenaars Jean-Claude Hug (beeld houwwerken) en Jean-Paul Le Provost (schilderijen), waarop de kunstenaars zelf aanwezig zullen zijn. Deze expositie loopt tot 11 maart in galerij 't Poortje aan de Zandstraat in Haasdonk. De galerij is open op zater dag en zondag van 10 tot 12u en van 14 tot 19u, dins dag, donderdag en vrijdag van 14 tot 19u en gesloten op maandag en woensdag In diezelfde galerij gaat op zondag 26 februari om llu een ochtendkoncert door met Concerto Area to, onder leiding van Mathias Pie- ters. Op het programma werken van Tielman Susa- to, Arcangelo Corelli, Georg Friedrich Handel. Antonio Vivaldi, Joseph Haydn en Wolfgang Ama- deus Mozart. De toegang bedraagt 120 fr. Zondag 19 februari, om 11 u. opent de tentoonstelling Pierre Cox in het interna tionaal exlibri8centrum, Regentiestraat 65 in Sint- Niklaas. Verder toeganke lijk tot 18 maart, alle week dagen van 14 tot 17u en de zondagen van 10 tot 13u en van 15 tot 18 u. Er is een nieuwe kunstgale rij, 'Vandaag', op de Leo- poldplaats 11 in Antwer pen De openingstentoon stelling met zeven An twerpse realisten (R. Veris, P. Vereecke, F. Van Cot- them, K. Moens, B. Eyker- mans, W.enM Boffé) loopt tot 7 maart. Elke dag open van 17u tot 2u, zaterdag en zondag van 14 tot 2u. Aan de galerij is een café ver bonden. K_L. Het 62e auto-, motor- en rij wielsalon was een sukses over de hele lijn Meer dan 780.000 bezoekers kwamen een kijkje nemen, wat 30.000 meer is dan in 1982. Ook bij de exposanten werden positieve reakties ge noteerd. Jazzklub Lokeren Zaterdag 18 februari in de Lokerse Jazzklub, Oude Heerweg 38-40 Dendermondenaar Philippe Due rinck en z'n kwintet Duerinck aan de elektrische en akoestische gitaar, Philippe Venneman is tenor en sopraan sax, Eric Vermeulen fender-piano en synthesizer, Maarten Weyler als superbassist en Sint-Niklazenaar Patrick Wan te als slagwerker. Een steengoeie formatie van eigen bodem, vanaf 21 uur zaterdag in Lokeren. Vrijdag 24 februari elektrische blues met de Neder lands-Belgische formatie Avalanche, met in vedette de eminente mondharmonikaspeler Willem De Vos, met verder nieuwkomers Ries De Vuyst en Rinus De Lijser, achter de drums John Geerlinx en aan de bas Paul Simoen, die gedurende een aantal jaren bij de Former Blues Band speelde. Avalanche bracht in november vorig jaar een single op de markt. Wie van rythm blues houdt moet vrijdag 24 februari vrijhouden. (wv) Van zaterdag 18 tot en met dinsdag 28 februari 1984 loopt in de Aalsterse belfortkrypte een merk waardige tentoonstelling van schilderwerken, ge signeerd Denise Mareels. Vorige week hadden we het genoegen vooraf even kennis te maken met Firmin en Denise Matthijs- Mareels, in de Volksverheffingstraat nr. 87 te Aalst. Het doel van deze Aalsterse sten Aalst haar eerste aar schilderes is doodgewoon zelende penseeltrekken uiting te geven aan wat ze neerborstelde, onder het aangenaam en mooi vindt, waakzaam oog van een met de betrachting dit in even kundige als toegewij- haar schilderwerk op ande- de lerares, met name mejuf- ren over te dragen. Voor fer Edith Lepeer. Zonder haar is schilderen meteen overdrijven mogen we stel- een ontspanning. Haar len dat ze als geen ander de werk is daarbij voor ieder- kunst verstaat om sfeer te een genietbaar en straalt scheppen de kunst om een vrouwelijke fijngevoe- zich als mens een beetje ligheid uit. «bloem» te voelen Opmerkelijk in het werk In haar met de zuiverste van deze «laatbloeiende olieverf, met schilderkun- nieuwkomer» zijn de ver- dige feeling en technische scheidenheid en de kunst- vaardigheid neergeborstel- zinnige kleurschakerin- de evenwichtige komposi- gen, eigen aan deze schil- ties treft alvast geen sym- deres die weliswaar het bolisme of vergankelijk- woord «kunstenares» heid, wel de eenvoud en c|e schuwt als de pest. rust. Uit haar bloemenfui- Blijkbaar staan we hier kers straalt de geur van de evenwel voor een natuurta- liefde, de liefde van een lent, gelet op het feit dat vrouw voor de natuur, die Denise, steunend op een te- zij wel op 'n wonderlijke ken-liefhebberij uit haar wijze weet te vereeuwigen, jeugd, eerst begin septem- Met een open oog voor het ber 1980 in de stedelijke wonderlijk-schone dat die akademie voor schone kun- natuur met gulle hand ons dat Denise Mareels wel n fortkrypte. Grote Markt Aalst, lijkt ons derhalve zeerste aanbevolen Open alle dagen van 13 uur en van 15 to* uur. Op zaterdagen van 15 tot 19 uur De vooropenjng van d ekspositie heeft plaats vrijdag 17 februari 1984 aanwezigheid v de heer minister Galle ■i'-m,. Aalst. De Natuur, een tema aan hel hart ligt. biedt, kent Denise zeker geen enkel inspiratie-pro bleem. Kleurig wildgroei- kruid, een nederig kamille- of een freel boterbloempje, oneindig wisselende sei- lucht- en wato- reffekten, landschappen, sfeervolle stillevens, vor men onderwerpen waar iedereen probleemloos kan van genieten. Steeds vind je er iets dat je aanspreekt. Een bezoek aan deze ten toonstelling in de bel-

De Voorpost | 1984 | | pagina 24