Wat willen liberale verenigingen in Aalsterse kultuurraad? Dendermondse Gezinsraad start met Aalsterse onderwijsinstellingen Kregen «groene computers» thuisopvang van zieke kinderen Onrustwekkende stijging werklozenaantal in Dendermonde L De Voorpost - 17.2.1984 - 3 Op de door de Willemsfondsafdeling Aalst samengeroepen vergadering van 27 liberale verenigingen slechts 15 onder hen zyn aangesloten by de stedelijke raad voor kuituur en kulturele vrijetijdsbesteding, in 't kort de «kultuurraad» bleek in de Borse van Amsterdam dat ook hier de meningen in verband met de beheersvorm en de lebeersformule van de Aalsterse Kulturele Infrastruktuur, waarbij men dan direkt lenkt aan het kultureel centrum van de Molenstraat waarvan de opening tydens deze KStuursperiode in het vooruitzicht wordt gesteld, eerder verdeeld zyn. Vurige innhangers van de vzw-vorm maar evenzeer verdedigers van de stedelijke bestuursvorm iraarby dan, langs beide zijden, al eens een of andere drogreden werd gehanteerd, yieen het informatief gedeel- dat kultureel centrum niet zich op als behorende tot de t van de vergadering werd noodzakelijk op één gebouw niet-gebondenen. Van de 251 loor de persmedewerkers moet doelen. aangesloten verenigingen zijn icegemaakt want toen de li- Bij de stedelijke vorm heeft er 94 die zich tot geen strek- erale verenigingen onder el- men het over een Raad van king willen verklaren. In de aar zich gingen bezinnen over Bestuur, bij de vzw-vorm over kultuurraad zijn verenigingen t op de algemene vergadering een Raad van Beheer. In beide vertegenwoordigd die zich als de kultuurraad aan te ne- gevallen wordt de helft der niet-gebonden melden doch AalstHet domein De Bethune aan de Brusselsesteenweg staat te koop. De belangstellen- jen voor het zwembad zouden nu hun oog hebben laten vallen op het kasteel (per) Aalst. De verantwoordelijken van de BBL Aalst (a) Met de bedoeling dat aanwending in het onderwys van nieuwe technologieën zou afgeremd worden door budgettaire beperkingen stelde de Bank Brussel-Lambert verleden week aan 5 schoolgemeenschappen uit de regio een miniprocessor, «groene computer» genaamd, ter beschikking. Het St.-Maarten- en St.-Jozefinstituut te Aalst, de Koninklyke Technische Athenea van Aalst en Geraardsbergen en het St.-Jozefinstituut Wetteren waren de gelukkige uitverkorenen. De selektie gebeurde uiteraard volgens diverse kriteria: geografische spreiding, schoolnet maar vooral op grond van de betoonde interesse en het beschikken over met de materie enigszins vertrouwd personeel. Gedacht wordt immers ook technische informaticavorming puter is er inderdaad ook aan- nog aan studiedagen ter bege- van de jeugd op school en wil gesloten op de O.A.G.-maat- leiding om te komen tot opti- graag ter beschikking blijven schappij, de Official Airlines maal rendement. Voor de voor eventuele begeleiding bij Guide die vluchtgegevens uit technische begeleiding staan hard- en software. alle kontinenten publiceert, dealers en BBL wel in, voor de Tentoonstelling Telematica Via rechtstreekse aansluiting pedagogische aanwending Ter gelegenheid van de plech- op de computer van touropera- Nadat het initiatief reeds werd beproefd in steden als Leuven, Lokeren, Aalst, Brussel, Sint-Niklaas en Gent, wordt nu ook in Dendermonde gestart met een dienst «thuisopvang van zieke kinderen». Het initiatief gaat uit van de Stedelyke Gezinsraad van de stad Dendermonde en werd binnen die raad degelijk voorbereid door een werkgroep kinderopvang, die werd geleid door Mevrouw De Mets-Moens. De start van het nieuwe initiatief werd vorige week vrydag op het stadhuis officieel bekend gemaakt. Het is duidelijk dat wanneer er te veel oproepen komen, de dienst zal worden uitgebreid en ook het aantal kinderver zorgsters zal worden opgedre ven. De kandidaten voor deze taak dienden te verschijnen voor een beoordelingskommis sie die met hen een gesprek had over verschillende onder werpen zoals huishoudkunde, gezondheidsleer, familiale op voeding en natuurlijk algeme ne kennis. n houding i.v.m. de be- ttrsvorm trokken de schrij- daars zich terug. Zulks al- lewel hen uitdrukkelijk ge- werd dat ze gerust kon en blijven. fillemsfondsvoorzitter Mark Jode, ondervoorzitter van e Aalsterse Kultuurraad, be- reurt dat er te weinig respons is van de 27 Aalsterse libera- verenigingcn en doet een iproep tot aansluiting bij de ultuurraad Voor de eerstvol- ende algemene vergadering men dan wel niet meer in nmerking want de «kiezers- jsten» zijn tot dan toe afge- Nen. e voorzitter overloopt dan rorens tot de hamvraag, de tfceersvorm te komen, de wbije aktiviteiten van de Énurraad. Zo het opstellen een prioriteitennota van ctoiltuurraad. Tokt opstellen van een prio- Bfènnota van de Aalsterse :1c infrastruktuur en de «deling van de ruimten in het Énureel centrum wat De Jo- <le strijd tegen de biblio- ek» noemt. De kulturele lenigingen streven inder- ud naar een optimale ruimte bet kulturele centrum en de wil zulks eveneens. Het ikgedcelte, waar burelen bibliotheek zouden omen wordt alleszins een aagename) vergaderruimte, temt de bibliotheek zowat 5,7% in van de beschikbare imte zonder rekening te hou- en met leeszalen, gangen en ills zijn goed voor 7,7% laat met erkenningsdossier februari 1984 was een be- tngrijkc dag. De dag dat het ikenningsdossier i.v.m. de Éurele infrastruktuur aan de ■tale overheid moest voor- kgd worden. Aanvraag die tgens tal van faktoren als tijdige installatie van ge- tenteraad en adviesraden et kon gebeuren. Als katego- e B zou Aalst aanspraak heb- kunnen maken op 1 kul- «ranimator en 1 staffunktio- Tis op kosten van de Staat. wat ons dus ontglipt en op 1 januari 1986 terug ogelijk wordt op voorwaarde de aanvraag «binnen» is op 5 februari 1985. Welflkc vorm of vzw? Iimvraag is de beheersvorm si het komend kultureel cen- im. Voor de bestaande infra- hlktuur opteren voor de Ste- ilijke voriq zou achteraf kun- uitdeinen tot het kultureel ktrurn zelf al dient gesteld mandaten toegekend door de gemeenteraad. Qua bevoegdheid is er een reëel verschil. De Raad van Beheer heeft een beslissende stem doch de Raad van Be stuur is afhankelijk van de goed-keuring door de gemeen teraad. Wat betreft programmering kan de Raad van Beheer zelf beslissen, uiteraard binnen de perken van de begroting (men kan «verschuiven»). In de Raad van Bestuur hangt de programmering alleszins meer af van de gemeenteraad alhoe wel in principe ook deze raad volmacht qua programmering zou hebben. Leden aanduiden gebeurt in beide gevallen voor de helft door de gemeenteraad. Voor de andere helft wordan in de Raad van Beheer de leden ver kozen door de kulturele vere nigingen zonder bekrachtiging door de gemeenteraad en in de Raad van Bestuur worden ze wel door de kuituurverenigin gen voorgesteld doch de ge meenteraad kan er wijzigingen bij aanbrengen. Voor het personeel zit het ver schil erin dat in de Raad Van Beheer het personeel een pri- vé-statuut heeft en in de Stede lijke vorm een ambtenarensta tuut. Op het gebied van financiën zou men in de Raad van Be stuur niet doch in een Raad van Beheer wél onmiddellijk bvb. gezelschappen voor hun prestatie kunnen vergoeden. «Dat kan ook in de stedelijke vorm», zegt schepen De Maght, eraan toevoegend dat het een kwestie is van afspra ken waarbij ze de uitbetaling aan karnaval- en muziekvere nigingen als voorbeeld stelt. Bij eventuele winsten, als die er zouden zijn, gaan die in de Raad van Bestuur in de «grote stadspot» doch zouden die in de Raad van Beheer onmiddel lijk kunnen aangewend wor den door bvb. andere projek- ten. Raadslid Alois Adriaens- sens stelt hierbij dat in de vzw- vorm het zou gaan om «fakul- tatieve» uitgaven op de begro ting die eventueel geschrapt zouden kunnen worden. Of de gemeenteraad de meest de- mokratische instelling is ver mits verkozen door bevolking wordt door schepen De Maght gesteld doch door Mark De Jode betwist wegens het feit van «de koalitie». Niet-gebondenen Steeds meer IN MEMORIAM Manette Meert De Koninklijke Aloude Rederijkerskamer «De Cathari- «sten». Hoofdkamer van het Land van Aalst, herdacht Marie-Antoinette Meert, geboren te Aalst op 19 januari 1918 cn overleden te Brugge. Alhoewel Manette nooit nfektief lid van de Kamer is geweest, heeft ze nochtans ontegensprekelijk haar stempel gedrukt op een belangrij ke periode in de geschiedenis van de Kamer. Nog vóór dat •tonics als werkend lid waren toegelaten vertolkte ze in "'verse produkties hoofdrollen o m. in «De opgaande t< "Het voorste legioen», «Het leven begint», «Schop penaas-, «Het onstuimig hart». «Drie dozijn rode rozen». Arsenicum en oude kant». «Op hoop van zegen», «Ni- potsjka». en «Inspekteur voor U», «De erfgename». «De tiogste zending», «Sonna», «Miss Ba», «Katelijne», Mijn vrouw was een negerin», «Zeven kreten op zee». Vandaag de dag», «De Brug van Esteban» en in 1971 Lady Hamilton». Driemaal voerde ze de regie over een Katrienenproduk- namchjk in 1961 «Ninotsjka», in 1982 «Zeeman pas en in 1963 «Mijn geweten cn ik». 9m haar uitzonderlijke verdiensten werd ze in 1960 gevierd voor haar vijfentwintig jaren onafgebroken inzet in 1974 voor 40 jaren aktiviteit. Te dezer gelegenheid nam ze afscheid van de Kamer. Als dame met uitzonderlij- elegantie en perfektie diktie evenaarde ze heel wat woepsaktriccs. (L.H.) die wél tot een bepaalde strek king behoren. Ook «niet-ge bondenen» hebben meestal een «strekking», verklaart schepen De Maght. En welke is de juiste materie die de Raad van Beheer of van Be stuur te behren zal krijgen. Is de lijst ervan reeds opge maakt? Behoort de zwemkom er ook niet bij kwestie vrije tijdsbesteding? De schepen stelt dat men gewoonlijk het niet heeft over wat moet wor den beheerd maar wel over wie gaat benoemen? Voor mij om het even, voegt ze eraan toe, als benoemingen maar gebeu ren met zin voor management. Wanneer een «manager» een stadsambtenaar zou zijn kan die. bij niet voldoening ge vend, verplaatst worden ter wijl hij in de vzw alleen zou kunnen afgezet worden. Wat is meest humaan, vraagt De Maght. Ze voegt erbij dat ui teraard dergelijk persoon op voorhand, elders, in analoge situaties, ervaring moet kun nen opdoen. Voor de vzw- vorm werd reeds geopteerd door de kultuurraad en door de Jeugdraad doch het advies werd door de gemeenteraad niet bekrachtigd. Beheersformule? Volgens de huidige samenstel ling van de gemeenteraad, on- afgezien van het feit dat een VU-lid als onafhankelijke ze telt, zou de verdeling van de mandaten volgens het «sys teem D'Hondt» er als volgt uit zien. 14 CVP-ers in gemeente raad: 4 mandaten. 11 SP-ers: 3 mandaten. 9 PW-ers: 3 man daten. 7 VU-ers: 2 mandaten. Steeds vooropgesteld dat men zou 24 leden nemen waarvan 1/ 2 steeds door de gemeenteraad aangesteld. In de kultuurraad werd naast dc ideologische strekkingen (de politieke) ook rekening ge houden met de filosofische. Volgens het LISO-systeem (LISO komt van Limburgse Raad voor Samenopbouw- werk) ware de samenstelling als volgt: Christelijke strekking: 99 vere nigingen: 4 mandaten Niet-gebonden: 94 verenigin gen: 3 mandaten Socialistische: 30 verenigin gen: 2 mandaten Liberale: 15 verenigingen: 1 mandaat Marxistische: 6 verenigingen: 1 mandaat Humanistische: 4 gen: 1 mandaat Vlaams-nationale: 2 vereni gingen CVP: 1 vereniging Moest hier het systeem D'Hondt gehanteerd worden dan zou dc verdeling er uit zien als volgt: Christelijke: 6 Niet-gebonden: 5 Socialistische 1 Na het proportioneel stelsel zou zulks worden 5 Christelij ke, 5 niet-gebonden. 1 socialis tische en 1 liberale. Eerst Alles op tijd en stond, zegt schepen De Maght. Niet de wagen voor de paarden span nen. Eerst moet geopteerd worden voor dc beheersvorm en pas daarna voor de beheersfor mule. Welke houding de liberale ver enigingen op dc algemene ver gadering van de kultuurraad zal aannemen wanneer deze materie, wellicht in maart, aan bod komt werd dan onderling besproken Zodra hun besluit in ons bezit is geven we het U door. Hoedanook, het wordt blijk baar een strijd om de macht. Aalst. Ten behoeve van de pers werd ook een uitvoerige demonstratie gegeven (a) wordt vrijheid gelaten aan de tige installatie van het telema- tors kunnen ogenblikkelijk ge- instituten zelf. Voor wie nog ticanet in de kantoren van de gevens worden ingewonnen niet overtuigd zou geweest zijn BBL-zetel Aalst-St.-Niklaas wat betreft uurregelingen, ho- van de vaak onvermoedelijke en de 2000ste kantoorterminal tels, akkommodaties, tarieven, mogelijkheden die miniproces- gaat tot en met vrijdag 24 fe- visaformaliteiten, wagenver- soren in het onderwijs kunnen bruari in de BBL-kantoren, huring, e.d.m. Uiteraard kan bieden, en zulks vaak op kind- Nieuwstraat te Aalst, een ten- er ook besteld worden, vriendelijke, zelfs ludieke wij- toonstelling door die een over- steeds beter! ze, waren de ter plekke gege- zicht brengt van de telematica- Reeds tijdens de zestiger jaren ven demonstraties alleszins mogelijkheden in de bank- wer£j gestreefd naar commer- overtuigend. !5ct.or- siële decentralisatie doch ster- Deze toestellen, ter waarde Er is de T.P.K., de Tele-Pro- i£ere centralisatie qua afwer- van 50 100.000 fr. worden ter cessing van Kantoorwerk dat kjng vja computers op centraal beschikking gesteld. Niet ge- toelaat via hun terminal recht- niveau. De telematicatentoon- schonken. Dit om de mogelijk- streeks de gegevens te verwer- stelling toont de meest merk- heid te behouden bij vaststel- ken. Tele-matica is een toepas- waardige realisaties der laatste len dat het toestel niet in een sing enerzijds van de informa- jaren. Naast Teleprocessing en instituut tot zijn recht komt het tica en anderzijds van tele- BBL-Travel evolueert men aan andere gegadigden door te transmissie. Zelfs bij defekte spelen. In werkelijkheid blijft telefoonlijnen kan alles nor- het in de school waaraan het maal verder. In zetel Aalst werd toevertrouwd zo een het genoten ruim 200 medewer- pedagogisch valabel weet te kers reeds de nodige TPK-op- trachtingen vah'hêtkaderpér- gebruiken. leiding. 92 terminals werden er soneel. Geopteerd wordt in- Reeds vroeger werden een geplaatst in 58 kantoren. paar scholen met dergelijk ge- Via Tele-link-diensten wil de schenk verwend: het St.-Ga- BBL de weg openen naar ho- briëlinstituut te Liedekerke, me-banking. Toekomstgerich- een voorloper, zelfs piloot- te ondernemingen kunnen via school op dat stuk, en het Vrij een gewone telefoonomroep in Technisch instituut te Dender- kontakt komen met de centra- monde. Vier jaar terug met le computers. Een primeur in deze «primeur» gestart bleek de Belgische bankwereld, de belangstelling van onder- Ook wat betreft de reizen, toe- wijsinstellingen vrij aanzien- ristische als zakenreizen, biedt lijk. De BBL wil met dit initia- de BBL met BBL-Travel opti- tief een bijdrage leveren tot de male dienstverlening. De com- home-banking. «De mens» blijft centraal staan in de driehoek belang van de kliënt, doelmatigheid en be- derdaad voor betere soepele werking, persoonlijke benadering en uiteraard ver ruiming van kliënteel en mid delen. U kan op de tentoonstelling terecht van maandag tot don derdag telkens van 9 tot 16.15 u en op vrijdag van 8 tot 18.30 u. Einde op 24 februari. Uiteraard gebeurde dat met de nodige toespraken. Onder meer van de nieuwe voorzitter van de Stedelijke Gezinsraad, Freddy De Nert die fier was om een geboorte aan te kondi gen, maar tevens hoopte dat de belangstelling niet beperkt zou blijven tot de geboorte alleen. «Thuis opvang van zieke en/of gehandicapte kinderen is een belangrijke aanvulling in de voorzieningen, de stadsservice voor kinderopvang», aldus de voorzitter die tevens onder streepte dat de gezinsraad zich tot onmiddellijk doel heeft ge steld de belangen van de gezin nen te verdedigen. Aan deze opdracht wordt meegewerkt door afgevaardigden van NWK, CMBV, SW, KAV, KWB, VP, PVV-vrouwen, Vlaamse Liberale Vrouwen, KVLV, CM, Volkswelzijn, Bond van Grote en van Jonge Gezinnen, ieder vanuit eigen inzicht, maar steeds met dat ene doel voor ogen: het belang van het gezin. Hij onderstreepte ook de span ningsvelden van de gezinsraad: enerzijds tussen de raad en de beleidsverantwoordelijken (zij kunnen erop rekenen dat de genomen maatregelen en voor gestelde projekten zeer nauw zullen worden bekeken op hun gezinswaarde), anderzijds tus sen de raad en de uitvoeren den, het personeel dat de dienst uitmaakt (het personeel mag ook weten en weet ook dat de gezinsraad zich verant woordelijk zal blijven voelen voor het kind dat op de wereld gezet is); en tenslotte spanning tussen de diverse verenigingen die het imago van de gezins raad uitmaken, opdat alle me ningen en ideeën zouden be luisterd worden in een open sfeer. Voorzitter De Nert maakte ook duidelijk dat spanningen in geen geval betekenen naij ver, maar wel een gezonde spanning die ervoor zal zorgen dat resultaten worden gehaald en dat de belangen van de Dendermondse gezinnen wor den gediend. Met vier kinderverzorgsters Mevrouw De Mets-Moens, die de werkgroep voorzat die deze nieuwe dienst op punt heeft gesteld zei in haar toespraak dat er naast de reeds bestaande stedelijke re&lizatie in verband met kinderopvang - en zij ci teerde het kinderdagverblijf en de onthaalmoederdienst - er nog een gebrek was aan op vangmogelijkheden voor kin deren. In dat verband werd onder meer gedacht aan de voor- en naschoolse opvang, de opvang tijdens de vakantie (twee opvangdiensten die nog worden bestudeerd) en de op vang van zieke en gehandicap te kinderen thuis. Via een DAC-projekt kon men vier kinderverzorgsters aanwerven die zich deze laatste dienst ter harte zullen nemen. Zij richten zich meer in het biezonder tot kinderen van 0 tot 6 jaar, maar alles laat uitschijnen dat men eerlang ook kinderen van 6 tot 12 jaar bij dit initiatief wil betrekken. Uiteindelijk werden vier kin derverzorgsters weerhouden: Karine Bombeke, Gerda De Brandt, Martine Moruanx en Marina Van Damme. Voor wie bedoeld Wie kan nu bij deze dienst terecht en in welke gevallen. We geven enkele voorbeeld jes: het kindje is ziek en kan niet naar een kinderdagver blijf, naar de onthaalmoeder of naar school; de ouders moe ten naar een begrafenis of de moeder moet naar een school- bijeenkomst terwijl de vader uit werken is; of het kindje is gehandicapt en de ouders moe ten om een of andere reden weg. In al die gevallen kan men een beroep doen op de dienst. Het belangrijkste is dat het zieke of gehandicapte kindje in zijn eigen vertrouwde omgeving kan blijven, in zijn eigen bedje kan slapen met zijn eigen knuffeldiertje. Praktische inlichtingen Alle inwoners van groot-Den- dermonde die normaal verant woordelijkheid dragen voor een kind van 0 tot 6 jaar kun nen op deze dienst een beroep doen. De dienst is te bereiken op het telefoonnummer 21.32.78, van 7.00 tot 19.00 uur. Gedurende die periode is er een dienstverantwoordelij- ke ter plaatse. Nadien worden de antwoorden op een automa tisch antwoordapparaat opge nomen. Het is belangrijk bij de oproep duidelijk enkele gege vens te vermelden: de naam en voornaam, het juiste adres, een telefoonnummer, gaat het om een ziek of gehandicapt kind, de leeftijd van het kind en natuurlijk dag cn uur van de gewenste thuisopvang. Bij zie ke kinderen is het noodzake lijk dat een' huisarts het kind onderzoekt, liefst voor het ver trek van de ouders. Het is ook zo dat een gehandi capt kind niet ziek hoeft te zijn om een kinderverzorgster aan huis te krijgen. Vermelden we ook nog dat de bijdrage van de ouders wordt bepaald op basis van de officiële barema's die gebruikt worden voor de kin derdagverblijven. verhoogd met 10%. Dat wil zeggen dat de bijdragen schommelen tus sen de 55 en 440 fr., volgens het gezinsinkomen. veremgin- Van 1.735 in 1973 naar 9.525 in 1983 Het aantal werklozen neemt in het arrondissement Den dermonde dc laatste tien jaar schrikwekkende vormen aan. Telde men in 1973 «slechts» 1.735 werklozen, dan is tien jaar later dit aantal opgelopen tot 9.525. By de mannen betekent dit haast een vervyfvoudiging en b(j de vrouwen is het aantal op tien jaar verzesvoudigd. Was er einde 1982 zo goed als een evenwicht tussen dc werkloze mannen (4.373 in aantal) en de vrouwen (4.362), dan is het aantal mannelyke werklozen nu opgelopen tot 4.944 en het aantal werkloze vrouwen 4.581 of een verhouding 49% - 51%. Opvallend is wel dat het aantal mannelijke werklozen de laat ste twee jaren sterk is toegeno men: in 1980 waren er 2.099 mannen zonder werk. maar in 1981 groeide dit aantal met 43,1 procent aan tot 3.201 om in 1982 nog eens aan te dikken met 36,6 procent tot 4.373. De procentuele stijging in 1983 be draagt 12. Nog een opmerke lijk verschijnsel is dat tijdens de krisisperiode het cijfer ook tweemaal afnam. In 1978 ver minderde het totaal aantal mannelijke werklozen in Den dermonde met 30 en in 1979 waren er nog eens 79 mannelij ke werklozen minder. Bij de vrouwen is er evenwel nergens een vermindering merkbaar de voorbije tien jaar. Hier bleef het cijfer van de werklozen steeds toenemen. Waren er in 1973 740 werkloze vrouwen, dan was dit aantal in 1975 reeds toegenomen tot 1.777, wat een toename van meer dan 110 procent was. De daarop volgende jaren zou zich die enorme stijging blijven door zetten om dan weer af te zwak ken en nu gelijke tred te hou den met de procentuele toena me die men bij de mannen vaststelt. Bekijkt men de tabellen van de maanden van 1983, dan komt men tot de vaststelling dat er in januari 1983 9.782 werklozen waren, aantal dat zelfs in de komende maanden bestendig zou afnemen (met uitzonde ring van de maand juli en de maand december, waar er een lichte toename was). Wat de leeftijdsklassen aan gaat zijn er 348 mannen en 431 vrouwen jonger dan 20 jaar werkloos; tussen de leeftijds- kategorie van de 20 tot 25 jarigen zijn er 866 mannen en 1.279 vrouwen werkloos; in de leeftijdskategorie tussen de 25 en de 40 jaar zijn er 1.480 mannen en 1.936 vrouwen werkloos en bij de kategorie van de 40 tot 50 jarigen zijn er 902 werkloze mannen en 554 werkloze vrouwen Bij de 50. plussers zijn er 1.348 mannen en 381 vrouwen werkloos. Ingedeeld volgens studieni veau krijgen wc volgend beeld: 5.674 werklozen (3.384 man nen en 2.290 vrouwen) hebben het lager onderwijs al dan niet beëindigd; 1.222 mannen en 1.819 vrouwen (totaal 3.041) hebben het secundair onder wijs achter de rug en 117 man nelijke en 253 vrouwelijke werklozen hebben hoger on derwijs genoten. 135 mannen en 42 vrouwen hebben een leerlingschap voleindigd en dan zijn er nog 115 mannen en 18 vrouwen die andere studies hebben gedaan. De meeste mannelijke uitke ringsgerechtigden zijn terug te vinden in de bouwsektor, waar men 2.104 mannelijke werklo zen telt. Andere sterk getrof fen sektoren zijn wat de man nen betreft de metaalverwer kende nijverheid (357 werklo zen), de diensten (463 werklo zen) en de textielsektor (439 werklozen). Bij de vrouwen komen de meeste werklozen voor in de sektor van de dien sten (1.158) en dan bij de ta baknijverheid (824) en de tex tiel (639). Per gemeente ingedeeld: Ber- lare 743 werklozen, onder wie 381 mannen en 362 vrouwen of 7,8 procent, van het aantal werklozen in het hele arrondis sement Dendermonde; Bug- genhout 334 mannen en 341 vrouwen werkloos of een to taal van 675 (7,1%); Dender monde 1.193 mannen en 1.081 vrouwen of samen 2.274 werk lozen (23,9%); Hamme: 622 mannen en 538 vrouwen of 1.160 werklozen (12,2%), Lebbeke: 492 mannen en 396 vrouwen of samen 889 werklo zen (9,3%); Waasmunster 350 werklozen onder wie 196 man nen en 154 vrouwen (3,7%); Wichelen 309 mannen en 324 vrouwen werkloos (totaal 633) of 6.6% en Zele 515 werkloze mannen en 517 werkloze vrou wen (1.032 samen) of 10,8% van het totaal. HET SIMONA PROJEKT Einde juni van vorig jaar werd in de Subregionale Tewerkstel lingsdienst (STD) Dender monde gestart met de automa- tizering van het bemiddelings proces onder de benaming Si- mona, wat staat voor Studie en Informatiemodel ter ontwikke ling van een nieuw arbeids marktbeleid. Van eind juni tot eind septem ber werden liefst 13.000 tot 14.000 basisgegevens inge voerd van personen. Eind de cember van vorig jaar waren er reeds 10.170 personen «ini tieel» ingevoerd. Daarnaast werd het sollicitantendossier van 3.543 personen vervolle digd. Ondertussen is men in de maand november ook overge gaan tot het invoeren, door het centrum; van een aantal basis gegevens van bedrijven op ba sis van de RSZ statistieken

De Voorpost | 1984 | | pagina 3