Potpolder in Kruibeke: verzet tegen «monsterprojekt» zwelt aan Stekense boerenorganisatie gekant tegen sociale woonwijk Bosdorp Lebbekenaar Mongske Moortgat wordt honderd Met Prins Goebby bliift Aalst steeds karnavalstad nummer Wase delegatie bij openbare werken in Brussel Hij heeft nog vijf jaar bijbesteld... 4 - 17.2.1984 - De Voorpost over: Rickie Aalst. Daar bestaat Vervolg van blz. 1 is het verlengstuk van Walko, alleen wordt rond een ander heet (nat) hangijzer gewerkt. Met de regelmaat van een klok krijgen ze in Kruibeke en om geving dus hun portie proble men voorgeschoteld. De beto ging van 7 april - in Kruibe ke, en niét in Brussel zoals al werd gezegd wordt een Wèse manifestatie, de mensen uit het Wase gewest zullen dan niet alléén tegen de potpolder betogen, Handen af van hel Waaslandis immers een kreet die dat inundatiegebied fors overstijgt. In Kruibeke zullen de mensen van openbare wer ken overigens, zegt burge meester Denert, wèrm (cha- leureux) onthaald worden, bij voorbeeld door ze een warme maaltijd aan te bieden... Gewestplan In 1980 zwaaide minister G. Mathot de plak op openbare werken. Ook toen al lag het in de bedoeling, de potpolder in Kruibeke aan te leggen. Het werd dan een poos stil, de plannen werden begraven. Tij dens het voorbije jaar doemde het projekt opnieuw op, men zou in de periode 1985-1990 aan de realisatie toe zijn. Het verzet kwam op gang. in Krui beke. Volksvergaderingen op 6 oktober. 15 en 22 november en 6 december 1983 in Kruibeke. ook dit jaar al een resem bij eenkomsten. Het protest wil maar met luwen. Waarom dan wel? Hierom. Eén derde van het landbouwareaal in Kruibeke zou teloorgaan, de boeren dreigen 237 hektare kwijt te spelen, het is hoogwaardige landbouwgrond die aan de voet van de Scheldedijk ligt. Liefst drieduizend hengelaars zijn aktief op of rond de drie grote kreken in het Kruibeek- se, zij willen er niet weg. En dan heb je duizenden dagjes mensen en wandelaars die wat graag in het gebied toeven. Tijdens de uitvoeringswerken van de potpolder zou de grote variatie aan typische flora vol ledig vernield worden, zouden poelen, schorren en slikken voorgoed verdwijnen, zouden bomen en struiken er moeten aan geloven, zou dit kleinscha lige landschap verknoeid wor den. Dit is een streek met hoge botanische waarde, ze maakt deel uit van een groot en rela tief ongestoord geheel van stroomopwaarts gelegen be boste polders. Hier is de noordoostelijke hoek van het Natuurpark Scheldeland gesi tueerd, dat een reeks uiterst belangrijke gebieden omvat: de kreek van Rupelmonde, de omgeving Kallebeekveer. het kasteel van Wissekerke en de aanpalende dorpskom van Ba zel. de Barbierbeek ook. Dat gebied mag niet geschonden worden, zegt het komité. Bovendien is er het gewestplan Sint-Niklaas-Lokeren. Het grootste stuk van het gebied waarop men de potpolder wil laten aanleggen is vrijwel puur beschermd natuurgebied. Ontwikkelingsland? Onlangs nog vertolkte minister Lenssens (milieu, Vlaanderen) nog de stelling dat, om lood- en cadmiumneerslag afkomstig van Métallurgie Hoboken (aan de overkant van de Schelde) te helpen opvangen, een schild van zowat veertigduizend hoogstammige bomen in de polder van Kruibeke een goeie remedie zou zijn. Volgens het aktiekomité zou het inrichten van een potpolder dat scherm doen verdwijnen. Verder wordt door het komité aange voerd dat er frekwent een aan slibbing van zand e.d. zal plaatsvinden, als de potpolder er komt; op termijn dreigt de polder dus één groot slikschor te worden, met een metersdik ke sliblaag die het dan onmo gelijk maken zal, het gebied nog als potpolder te ge bruiken. En nog een citaat uit het dos sier: «Verder past de oplossing om potpolders te kreëren ter beveiliging tegen stormvloe den veeleer in het kader van de mogelijkheden van een ont wikkelingsland». Wij knoeien er maar op los; in Nederland (Deltaplan), Duitsland, Frank rijk en elders gaat het er vol gens het komité veel efficiën ter toe. Daarom het alternatief van de slormstuw: «Met de beveiliging van het Zeeschel- debekken door een stormstuw wordt ons land de mogelijk heid geboden, zijn kunnen aan de wereld te tonen. De werken zelf zouden een stimulans kun nen zijn in deze ekonomische recessie en de start tot een opleving van de bouwnijver heid kunnen betekenen». Miljardendans Toch spelen de centen het ak tiekomité en de Wase parle mentairen duidelijk parten. De aanleg van een potpolder van 587 ha in Kruibeke raamt men op 2,5 miljard, de storm stuw ter hoogte van Ooster- weel (benoorden Antwerpen) wordt op wel 30 miljard be groot. Maar, zegt het komité, je mag in jc redenering de Kruibeekse potpolder niet iso leren, het ging in het Sigma plan om liefst 18 potpolders (waarvan er inmiddels 4 wer den gerealizeerd, in Tielrode, Wichelen, Rumst en Zele). De potpolders, het tweede luik van het Sigmaplan. zouden al les samen een uitgavenpost van 21,5 miljard met zich bren gen. Daarbij moet je o m. nog tellen de kosten voor het ontei genen van landbouwgrond en woongebied. Het aktiekomité uit Kruibeke is van oordeel dat de bouw van de stormstuw om louter politie ke en financiële redenen wordt afgewimpeld, terwijl het argu ment dat zo'n stuw toch een haast absolute beveiliging in houdt niét lijkt door te wegen. Kruibeke is zéér bevreesd voor het teloorgaan van landbouw grond en natuurgebied, ver moedt dat als de potpolder onder water loopt er beslist een invasie van klein wild en ratten naar de bebouwde cen tra moet verwacht worden, Kruibeke wenst niét te worden aangetast door sterk verontrei nigd Scheldewater. Dadelijk de Scheldedijken ver sterken en verhogen, dèt moet volgens het aktiekomité. Als het Sigmaplan gedeeltelijk wordt uitgevoerd (faze twee: potpolder) dan komt volgens het komité het hele beveili gingssysteem op losse schroe ven te staan. Niet alleen de beveiliging van Kruibeke, maar die van héél het Zee- scheldegebied moet in vraag worden gesteld, vindt het Wa se komité. Het potpolderplan wordt zonder blikken of blo zen een «monsterprojekt» ge noemd. Het verzet daartegen begint grote, haast monster achtige afmetingen aan te nemen. Wouter VLOEBERGH t Aalst. Goebby moet het nog allemaal verwerken (a) In de gemeenteraad van half november 1983 namen de Stekense vertegenwoordigers van het volk een besluit, waaruit blijkt dat de gemeente Stekene zich akkoord verklaart met het projekt van sociale woningbouw door de Waasse Landmaatschappij zoals het was goedgekeurd op een algelene vergadering. Hierin verklaarde de gemeente dat ze haar medewerking zal verlenen tot de realisatie van deze sociale woonwijk en dat men akkoord gaat om de infrastruktuurwerken (wegen, voetpaden, riolering, be planting, openbare verlichting) van die nieuwe woonwgk over te nemen en nadien in te staan voor onderhoud en herstelling. Het gaat hier om een sociale woonwijk te Bosdorp. De oppositie had heel wat opmerkingen. Vooral werd het het schepenkollege kwalijk genomen dat men «zó maar» een nieuwe wijk plant of toelaat terwijl er op diverse plaatsen nog verkavelde gronden, bouwrijpe en/of gronden in wijken braak liggen. En niet alleen de «politieke tegenstanders» van het GeBe- SVP-gemeentebestuur zijn ontstemd over deze geplande nieuwe woonwijk. Zo kregen we een brief in handen van de Bedrijfsgilde Stekene». De brief herinnert het schepenkol lege eraan dat al vroeger werd aangedrongen op een land- bouwvriendelijk beleid omdat «voldoende bewezen werd dat de oppervlakte aan beschikba re landbouwgrond in Stekene angstwekkend afneemt». De gilde meent dat genoemde be slissing zeker niet getuigt van een tegemoetkoming aan «ge dane beloften» en verwijst naar «andere woonuitbrei- lingsgebieden die noe ooen liggen of onderbezet blijven» en als voorbeeld worden ge noemd de Matexiwijk, de Ha- broekwijk en het gebied aan het oud-station te Kemzeke, het gebied tussen Molenberg en Kerkstraat en grond in de Frans Van Brusselstraat. In de brief wordt ook gevraagd naar de eigenlijke motieven van bovengenoemde raadsbe- slissing en aangedrongen om in de toekomst blijvend zorg te dragen voor de levensbelang rijke landbouwgrond. Er wordt dan ook gevraagd om het begin met het exploiteren van de gronden in Bosdorp uit te stellen «tot bewezen wordt dat op een andere plaats geen mogelijkheden meer bestaan» De brief besluit met «we hou den eraan om op de hoogte gehouden te worden van mo gelijke plannen dienaangaan de, bijvoorbeeld via de ge meentelijke advieskommissie van ruimtelijke ordening». De Bedrijfsgilde leunt aan bij de Boerenbond. Gemeenschappelijke bezorgdheid Er kwam pas eind januari '84 een antwoord op genoemd schrijven, dat ingedeeld was in twee punten. Allereerst: het standpunt van het schepenkol lege is nog steeds gebleven zoals vooropgesteld vóór de bestuursperiode 1983-'88, nl. dat we niet opteren voor de aanwending van de woonuit- breidingsgebieden op het ge westplan gedurende vermelde periode, maar haar grond- en huisvestingspolitiek zal beper ken tot de verwezenlijking van de bestaande ontwerp-detail- plannen en/of bouwzones en/of verkavelingen. Dit houdt konkreet in dat er pas aan het woonuitbreidingsgebied Bos dorp zal begonnen worden na dat eerst de zone tussen Mo lenberg- en Kerkstraat zal vol zet zijn of op zijn einde loopt. Het schepenkollcge handhaaft zijn landboiuwvriendelijk beleid». Geen woord dus over de Ma texiwijk, de Habroekwijk. de Stekense Kerkwijk... Verder luidt het: «Dat enkel om in de planning te zitten van de Na tionale Landmaatschappij de gemeenteraad verzocht werd door deze maatschappij om terzake een beslissing te ne men. De voor de toekomst voorziene woonwijk in Bos dorp is bovendien gesitueerd op mindergocde landbouw gronden en is er gekomen t.g.v. een aktie van uw gilde samen met het ACV-Stekene, welke liever het woonuitbrei dingsgebied daar gesitueerd zagen in de wijk Zeshoek-Wil- dernis-Hamer ofwel Helle straat». Het antwoord van de gemeen te Stekene besluit dat de be zorgdheid van de Gilde ook die is van het schepenkollege: «We beschouwen dit stand punt als één onzer belangrijk ste beleidsopties 1983-1988». Onzekerheid voor landbouwers De landbouwgilde stelt nu op Bosdorp wel degelijk goeie landbouwgrond is, maar dat zij vroeger had voorgesteld om een woonwijk te realiseren op de Heirweg ofwel in de Wil dernis, waar het inderdaad minder goede grond is om te be-boeren en goeie grond is om te bouwen Deze stelling- name is er echter gekomen zonder medewerking van het ACV. Ook is de Gilde ontstemd over de toon, de manier waarop het antwoord is geformuleerd: ze willen zich niet belachelijk la ten maken. De Gilde stelt dui delijk dat ze niet tegen sociale woningbouw is. Ook gaan argwanende blikken naar de weekendverblijven en heel het beleid daarrond. «De illegale weekeindverblijven moeten verdwijnen uit de bos sen», klinkt het «Maar over de vele dergelijke verblijven die op landbouwgrond werden op gericht wordt amper gespro ken! Deze laatste staan in feite tweemaal illegaal» Er klinkt verbittering in de stelm van de woordvoerder. «Indien Stekene een land- bouwvriendelijk beleid voert, dan moet het zijn uiterste best doen om de landbouwgrond te behouden. Maar nu brengt men de landbouwers in onze kerheid: denk maar aan het bebossen van de landbouw gronden. de inplanting van de Kerkwijk, van dc wijken tus sen Kerk- en Molenbergstraat. Dit allemaal op de beste Ste kense landbouwgrond. En nu nog Bosdorp». Gemeenteraad Ook de aanleg van de rijksweg 60 komt aan de oprde: «Hier voor worden speciale vergade ringen belegd, om te proteste ren tegen de aanleg van deze weg. Via de kultuurraad- en milieuverenigingen. Over de landbouworganisaties geen woord: precies of genoemde adviserende raad en/of druk kingsgroep het monopolie van tegenstanders tegen de RW 60 voor zich kunnen opeisen. Wij hebben reeds in de zestiger jaren hiertegen heftig gepro testeerd! Maar wanneer het er om gaat om goede landbouw grond in eigen gemeente zo maar in te nemen voor een (overbodige) woonwijk, dan kan er geen vergadering of bespreking aan vooraf gaan!», de Gilde vraagt zich ook af waartoe het onderhoud met schepenkollege en landbouw organisaties (BB en ABS) heeft gediend in mei '83. «Daar werden allerlei beloften gedaan, onder meer om de landbouwgrond te beschermen en om ons op de hoogte te houden Er is tot nu toe niets van in huis gekomen. De ge meente laat de landbouwgrond verder verkrotten (bossen) en informatie krijgen wc pas wan neer het te laat is. We hebben nu een brief in dezelfde zin geschreven aan de Stekense gemeenteraad en aan dc be stendige deputatie. We wach-j ten dus af of dit probleem' tijdens dc eerstvolgende ge meenteraad zal worden behan deld. We zullen dus nog een beetje geduld oefenen, voora leer we tot aktie zullen over gaan!». De BeEt r. Lewieken en Mijnheer Lowie ondervraagd door uw reporter ter plaatse (a) Vervolg van blz. 1 Vervolg van blz. 1 Kort daarop vergast te hij zijn toeschouwers op «Een nieuw Olsjters Smurfen Vertelselken» waarmee dan ook een tiental Aalsterse poli tiekers over de hekel gehaald werden... Als besluit zong hij uit volle borst zijn karnavallied «Ik ben van de Gentsesteen weg-.Wer da'k woein. da's mene jaar...» begeleid door de FS-Band. Erik De Saeger, de derde kan didaat, woont in Erembode- gem en was er vorig jaar als «Ricky» ook bij. Toen moest hij het echter afleggen tegen «Baloe», prins 1983. Hij is voorzitter van de kamaval- groep De Toisers. Deze groep en heel wat andere kamavalis- wij naar enkele shownummers ons gebracht door gereno- meerde kamavalprominenten; de groep «Lotjonslos» aange voerd door Willy Van Mosse- velde, de Prinsencaemere met Johny Cooman, Jean Paul, Jempi I, Balou. Stefaan, An- toin en Michel, keizer Kamiel, en de Matotten, ook Loeken Tetjen die zich aanmeldde als kandidaat prins '85. Ondertussen defileerden de supporters vóór het podium, het jonge geweld leefde zich uit op de dansvloer... De span ning in de zaal bereikte stilaan het hoogtepunt Feestleider Albert Comand, omringd door het college van burgemeester en schepenen, namen plaats op het podium... ten duimden nu opnieuw voor Het grote ogenblik naderde.. de Ricky. «De show zelf maken» beweert hij en Zij, en meteen het karnaval- minnend Aalst, namen daarom trad hij ditmaal voor scheid van de simpatieke Ba- het publiek met als begelei- lou, prins karnaval 1983 «Prins ding, twee levensgrote manne quins eigenlijk één manne- van Olsjt zen es nen droëem. 'k Wordt nu op den dop gezet» quin en één vrouwequin schetterde hij het uit. uitgedost met... kledingstuk ken die hij verscheidene Aal sterse prominenten sterk wen- Enige minuten daarna 't dan 0.50 u geworden werd de uitslag bekendge- ste aan te bevelen... Ook hij maakt, van de strijd die drie zong daarna, als slot, erg over- geboren Aalstenaars op het tuigend, zijn kamavallied. En toen kwam de jury met de toegekende punten voor de pinnen. Goebby skoorde 64 in podium hadden geleverd om de titel van prins karnaval 1984 van de Ajuinenstad te beha len... De jury noteerde voor totaal, tegen 59 voor Herman Herman 497 punten, voor Ric- en 52 voor Ricky. En terwijl de ky 741 en., voor Goebby 785 «stembiljetten» in de zaal wer- punten. den opgehaald en geteld keken Goebby werd dan ook uitge roepen tot nieuwe prins van onze keizerlijke stede! Hij was met zijn 29 jaar de jongste van drie kandidaten. Hij werd in Aalst geboren, maar woont in de nieuwe wijk Torensveld de Aalsterse deelgemeente Hofstade, samen met vrouwtje Odette, zoon David (7) dochtertje Kelly (3). Onder de naam Goebby werd hij in 1982 verheven in de «Órde van de Bierprinsem Sinds zijn vijftiende jaar treki hij mede in de stoet, zelfs was hij lid van «De Kaloeterkabas- sen». Ook met de «Sjiepeere- kes» stapte hij regelmatig op de kamavalstoet. Ter gelegen heid van het 10-jarig bestaan van deze aktieve karnaval- groep had hij nu besloten de gooi naar de prinsentitel te wagen... Zijn ludieke droom ging zater dagnacht in vervulling... Leve de prins! Op drie maart 1984 te 18 u zal burgemeester Uyttersprot nu symbolisch, voor drie dagen, de macht aan hem overdragen, in de feestzaal van het stad huis. Daar heeft de officiële aanstelling prins karnaval 1984 plaats, gevolgd door de karna- valsraadszitting. Prins Goebby zal er dan na dien ook voor zorgen Aalst te vertegenwoordigen buiten on ze stad, om alzo meteen zijn steentje bij te dragen opdat Aalst, Europese karnavalstad, één zou blijven! 11 „h, i. De Bruyn Vijf van zijn broers kenden ook meeval. De jong ste echter wou per se bij het leger. Herinneringen aan de oorlog heeft hij beslist. Al zijn het hoofdzakelijk prettige. Tij dens de eerste oorlog kon hij immers elke avond naar Leb- beke gaan dansen. Tijdens de zomers, die toen nog zomers waren, heeft Mongske ook nog stenen ge bakken. Op de wijk «Royen» te Wieze. Hard labeur, preci seert hij, van 's morgens vroeg tot 's avonds laat in de kruiwa gen lopen. Eens duizend ste nen gevormd, werden ze ge bakken tot stevige klinkaards. Mongske schuwde het zware werk dus niet. Van bomen vel len kan hij ook meepraten. Ontelbaar zijn de stammen die hij met behulp van bijl en zaag tegen de aarde liet neerplof fen. En was er thuis of in de buurt geen werk, dan toog hij als seizoenarbeider naar Frankrijk. Om bieten te kap pen of het graan te oogsten. De naam van «la douce Fran ce» ontlokt hem trouwens met een volgende kommentaar: «Veel afgezien!» We kregen daar immers geen okkasie om binnen te slapen. We konden ons buiten, met het hoofd op onze «ballagon» te rusten leg gen. Maar aan de andere kant was er in Frankrijk een centje te verdienen. Was hij een noeste werker, dan hield hij er ook van op tijd en stond een pintje te drinken. Lid van de zangsosjeteit te Wieze is hij ook geweest. Maar voor de rest was het steeds werken geblazen. Na zijn huwelijk Mongske was eerder een laatbloeier vestigde het echtpaar zich in Lebbeke, op den Heuvel, in de buurt van het Klein Gent. Mongskes vrouw, afkomstig van Lebbeke, dreef er een stamminee en een winkeltje. Tot ruim na zijn tachtigste zou Mongske samen met zijn vrouw in de stamminee wonen. We hebben een goed huishou den gehad, beklemtoont hij. Mijn vrouw was ook een harde werker. Het sterkste vrouw mens van Lebbeke en Wieze samen. Toen Mongske 87 was belandde hij in het ziekenhuis te Dendermonde. Drie keer moest hij een heelkundige in greep ondergaan. En hoewel zijn huisdokter toen dacht dat het met Mongske afgelopen was de dokter adviseerde immers de laatste sakramenten toe te dienen spartelde hij toch die krisis door. Zijn 88ste verjaardag kon hij, samen met zijn vrouw, in het Lebbeekse OCMW-bejaardentehuis vie ren. Tien twaalf jaar gele den, precies weet hij het niet meer, overleed zijn vrouw. Toen sprak hij de wens uit op Lebbeke. de gemeenschappelijke kamer te verblijven. Hoe hij zich op zijn honderd ste voelt? Goed jongen, ant woordt hij overtuigend. Als ik bijtijds mijn drinken heb, ben ik een goeie. Wat kan een mens van mijn jaren nog uit richten? Liggen en zitten. En als ik moe gezeten ben, laat ik mij vallen en lig ik op een sakker en een vloek in slaap De gazet lees ik niet meer, televisiekijken doe ik even min. Af en toe een druppel drinken, ja. En hij kijkt naar het tafeltje naast zijn bed en Edmond Moortgat, nog goe zegt veelbetekenend: «Mijnen «tieb» is weeral leeg, zie!» De whisky blijkt trouwens de oorzaak van zijn lang leven te zijn. Mijn dokter heeft me ooit gezegd op tijd een whiskieke te drinken, legt hij uit. Ik heb gewoon zijn raad opgevolgd. Zo'n mensen kunt ge toch piet tegenspreken. En zie nu zelf, zo slecht was die raad nu ook weer niet! Aan opgeven denkt Mongske Moortgat nog niet. Hij heeft, naar hij ons lachend toevertrouwt, nog om vijf jaar extra gevraagd. Maar «Ons- Lievra van Lebbeek», heeft hem nog altijd geen antwoord ter tale (v) gegeven op zijn verzoek. Ver trouwen heeft hij echter wel. Hij wil immers Clement De Vos achterna. Clement die hij ooit goed gekend heeft en die nu wellicht, vanuit andere oor den Lebbekewaarts blikt en zich afvraagt: «Potdomme! Mongske Moortgat. Wie had gedacht dat hij in mijn voet sporen zou treden. En daarna zijn St.-Godelieve aanspreekt. Net op het ogenblik dat Mongske Moortgat een geut whisky in zijn kop koffie kwakt... Santé en proficiat, Mongske! Pierre Van Rossem

De Voorpost | 1984 | | pagina 4