de maat is UITZONDERLIJKE NEERSLAG: AANGIFTE VAN SCHADE Europaklub Sint-NIklaas stelde lesmap gver Europa voor Vesiac: rally wél veilig Vrouw sterft in brand te Nieuwkerken SM0B van start in Sint-Niklaas: Het Gebeuren Wazenaren naar «dag tegen de werkloosheid» «Jobs nu»: (V)KAJ en ACV-jongeren aan de slag in Beveren STAD SINT-NIKLAAS uit Melsele en Sint-Gillis-Waas NSB-Beveren gedenkt gefusilleerden geneeswijzen onder de loep Broeder Isidoor: zalig op 30 september De Voorpost - 17.2.1984 - 5 '"'•Niklaas, topend doe '""en (lv) Jongeren vandaag. Wat vinden zij belangrijk? i: gaat het samen beter?» is de interrogatieve titel een lesmap die werd samengesteld door het Instituut voor Politieke Vorming (Ipovo-Brussel) en de Stichting Kader- en Vormingswerk. Vanuit een aantal bekommer nissen kunnen jongeren belangstelling hebben voor Euro pese vraagstukken; het lessenpakket wil daarbij «een prettig hanteerbaar hulpmiddel» zijn aldus in de inleiding Aföora-skribent Karei Verleyen. Onlangs werd de 64 bladzijden tellende, erg verzorgd gitgegeven map op initiatief van de plaatselijke Europa- dub in Sint-Niklaas aan de Wase scholen voorgesteld. Volgens voorzitter van de Europaklub Marc Van Kercho- ve was er nood aan deskundig uitgewerkte didaktische al informatie over Europa. De lektuur die vijf jaar geleden a.a.v. de eerste rechtstreekse verkiezingen voor het Euro pese parlement overvloedig werd verspreid was erg nuttig, maar vaak minder bruikbaar voor het middelbare onder wijs. Op 5 oktober 1983 nochtans verzorgde de Europaklub in :-Niklaas de voorstelling de affiches en tekstenbun dels over Europa en de Euro pese kommissie. Het Ipovo- tspakket is volgens Marc Van Kerchove een inhoudelijk ster- ;e en noodzakelijke aanvulling voornoemd iniatief. De etrokkenheid van de jonge ren op de Europese problema tiek vergroten, dat moet in de rente plaats via de middelbare cbolen gebeuren vindt hij. Didaktiek )ver het hoe van deze onder- hebben de leden van je Ipovo-werkgroep een eigen raie. Koördinator van de les- nap Hugo Pilate is van mening dat Europa niet aan leerlingen en studenten verkocht mag «orden als dé oplossing; uit- van axpliciete belangstel- ingspunten van jongeren als i.v. milieu en bewapening, dit hij zinvoller. Hierbij aan- luitend kan men in klasver- und nagaan welke oplossin- po terzake reeds op Europees ivcau werden gesuggereerd, lestap naar de onderliggende rocessen, de systematiek van e Europese besluitvorming is iet ver meer. De leraar moet ijdens deze gesprekken liever vrijblijvende houding innemen, meent Hugo Pila- Hij pleit ervoor dat die I leraar voor zijn overtuiging zou uitkomen en samen met de leerlingen naar een bepaalde oplossing zou zoeken om hun zo te tonen hoe men aan een besluitvormingsproces kan deelnemen. Een dergelijke onderwijs- ethiek mag oprecht genoemd worden, men kan zich echter de vraag stellen naar de inte griteit ervan. Bij «Europa: gaat het samen beter?» hoort een didaktische handleiding die allerlei uitno digende spelen als een kwar tetspel, een historisch ganzen bord enzovoort aanbiedt, met de bedoeling de leerlingen op een vlotte manier met Europa vertrouwd te maken. Nog enkele krachtlijnen voor de Europa-didaktiek geeft Maurice Tachelet, leraar aan de Bisschoppelijke Normaal school te Sint-Niklaas, ons mee. De leerlingen (studen ten) moeten Europa leren be schouwen als een uitdaging, vindt hij. Europa is een verza meling van volkeren die voor een groot stuk een gemeen schappelijke geschiedenis heb ben en in de loop der jaren daarom ook naar elkaar zijn toegegroeid. Het kan nuttig zijn, precies de gemeenschap pelijke identiteit mogelijks a.d.h. van een konfrontatie met een vreemde kuituur te determineren. Plak er een naam op en het leeft, stelt Maurice Tachelet, en daarmee bedoelt hij dat stromingen en feiten het best vertaald worden naar personen. De kluizenaar moet spreken wanneer men het over de kruistochten heeft. Deze techniek zou de leven digheid van het Europa-onder- wijs ten goede komen. En het Europese verleden bewèèrt grote namen: Dante, Vives, Sully, Hugo... en na de tweede Wereldoorlog: Mannet, Schu mann, Adenauer, Spaak,.. Geaktualizeerd instrument Los van de kommentaren van de auteurs (en dat zijn de he ren M. Benoit, N. Devisch, H. Gerard, L. Lenaerts, G. Naets. H. Pilate, A. Thiry, L. Van Depoele, T. Verschuren, P. Willems, mevr. T. Lostrie, L. Pietercil en A.M. Renard meen ik dat de publikatie een aanbeveling verdient. Het is een waardevol, gevarieerd, volledig en geaktualizeerd in strument dat zich vooral leent voor gebruik in de hogere cy clus van het sekundaire onder wijs. De vormgeving is zonder meer puik, de thematische ver werking Iaat voldoende ruimte voor persoonlijk aanvullend initiatief, de zelfwerkzaamheid van de student wordt voldoen de voorbereid. Bovendien in- ventarizeert de map een aantal belangrijke gegevens en is ze daarom tevens handig als na slagwerk. U kan «Europa: gaat het samen beter?» bestellen op volgend adres: Ipovo. Twee- kerkenstraat 41, 1040 Brussel (02/219.10.70). De eerstvolgende keer dat de Europaklub Sint-Niklaas die per op de Europese aktualiteit ingaat, is op dinsdag 20 maart a.s. om 20 uur in Het Centrum (Grote Markt, Sint-Niklaas) en wel met een debat tussen Bert Croux (lijsttrekker van de Eu ropese Volkspartij) en Karei Van Miert (SP-lljsttrekker bij de nakende Europese verkie zingen). De toegang is gratis. Leo De Bock In een schrijven aan Maatschappelijk Opbouwwerk Waas land heeft de Vereniging der Sint-Niklase Autokoncessio- narissen (Vesiac) gereageerd op een standpunt van MOW inzake de zesde Vesiac Rally (die vorig weekend in Sint- Niklaas werd verreden). Kritiek op de milieu-onvriende lijkheid van deze manifestatie werd onlangs nog via De Voorpost geformuleerd door de heer Baecker uit Sint- Niklaas. Vesiac-voorzitter Houttequiet en sekretaris Verdonck stellen dat de organisatoren niet enkel het spektakel voor ogen willen houden, maar bovenal de veiligheid en het naleven van de wegkode wensen te laten primeren, In de programmabrochure wordt trouwens vermeld dat elke deelnemer die een inbreuk doet op de wegkode, onmid dellijk wordt uitgesloten. Verder hebben de organisato ren, zo stellen ze, de meest onbewoonde delen van het Waasland uitgezocht, de rally werd verreden op plaatsen «waar de hinder voor mens en dier minimaal zijn». Een klassementsproef werd trouwens in een industrieterrein verreden. Houdt, hield de Vesiac-rally een levensgevaarlijk risiko in? Allerminst, zegt Vesiac. Langsheen het circuit is het niét gevaarlijk. Tenzij Maatschappelijk Opbouwwerk zou doelen op de weg langswaar de deelnemers moeten rijden om zich naar de speciale en voor het verkeer afgesloten klassementsritten te begeven; op die weg dienen de deelnemers als gewone weggebruikers te worden be schouwd en moeten ze zich als dusdanig gedragen. Vesiac voert verder aan dat in de voorbije jaren geen énkel ongeluk te noteren viel bij het organizeren van de rally. W.V. WOENSDAG HIELD DE ANTIRACISME-MARS HALT TE SINT-NIKLAAS Vorige week donderdagmorgen is een zeventigjarige vrouw by een felle woningbrand in Nieuwkerken (Sint- Niklaas) om het leven gekomen. Vyf mensen die in het huis aan de Pastorijstraat verbleven konden, zy het moeizaam worden gered. Though this be madness, yet there is method in it», heeft Shakespeare door Hamlet laten zeggen De methodische, georganiseerde sotternij dus. Er zijn een paar dameslheren in Sint- Niklaas die in deze allerludiekste /carnavaleske dagen een knettergekke kreatie de Wase weld ins tingeren: de SMOB, Stichting Menselijk Opzicht België. Een smeuige naam, en let tip de hoofdletters (want 't is een eigennaam Ongehoordgezond, gestoord». Een lénige stichting dus, je kan er alle kanten mee uit. Naar de maan bijvoorbeeld, want de dameslheren brengen in herinnering dat 't op 21 juli '84 precies vijftien jaar geleden wezen zal dat Neil Armstrong op de maan liep: keerpunt in i'historie Die datum moet herdacht worden. Maar 21 juli valt precies midden in de Sint- Niklase vakantieperiode en daarom werd de viering naar het weekend van 31 maart 1 april vooruitgeschoven Dat weekend zal zich, door toedoen van de SMOB. dit voltrekken: Het Gebeuren, 't Wordt eenvoudig en eendrachtig van inspiratie Een manifestatie van 'kunst uit de staddie volgens He initiatiefnemers hel fundamentele recht van de mens, met zijn eigen kreaties op straat te komen, onderstreept. Op straat, ddór zal een en andere zich afspelen. In de voortuintjes, in de dakgoten: Kunst. INdividuele expressievormen koppelen aan kollektieve toestanden, SMOB kruipt uit z'n schelp. Dra dus een beestige poëzieavond bij kaarslichtof nog de opening van een lijdelijk openluchtmuseum, geleide bezoeken ook en zelfs *de vervaardiging en lancering van een Ruimtes is» Niet mis Edward Van Bieshul is president van deze Stichting, volgende mensen vormen het Moreel Komitee: De Bondt, Van Hoey, Van den Branden, Philips. Rooms, Huet, De Brandt, D'Hondt. Cole, Venken, Stas, Janssen, Dierickx, David, Van Gasse, Schrijvers, Roelant, Strange, Bracke. Van Nijvelseel, Heirbaut, Helsen, De Vos, De Bock, Steel, Buytaert, Vercauteren. Over pakweg een maand organiseert de SMOB een vermoedelijk niet van artisitieke domheden en zo gespeende perskonferentie. We houden u op de hoogte. Het gezin Etienne Daeleman - Jacqueline De Bock woont aan de Pastorijstraat 11 en baat naast de woning een elektrici teitszaak uit. Midden in de nacht sloeg schoonmoeder Ju lia Van Hese alarm, zij ver moedde dat het brandde. Etienne wekte zijn vrouw en twee kinderen toen hij konsta- teerde dat heel de woning in een dikke rookwalm gehuld was. Men moest snel han delen. Het echtpaar en zoontje Kris baande zich een wég naar een veiliger plaats, maar de zesjari ge Katrijn raakte men kwijt. Buurman Ronny Martens, ge- buur Walter Wijmeersch be machtigden ook een ladder door een garagepoort in te beuken. Daarmee kon schoon vader René De Bock uit z'n hachelijke positie worden be vrijd; de man had zich aan een regenpijp langs de gevel vastgeklampt. Voor z'n echt genote Julia Van Hese de vrouw die alarm sloeg kon géén hulp meer baten. En het dochtertje Katrijn dan. Toen de politie van Sint-Ni klaas ter plaatse was gekomen hoorde men gekreun achter de voordeur. Die werd meteen ingebeukt. Daar lag het kind, in shocktoestand. Ze had ook enkele brandwonden opgelo pen en moest in het stedelijk ziekenhuis worden opge nomen. Het vuur zou ontstaan zijn door kortsluiting aan een ma- zoutkachel in de keuken. De bewoners die langs de ramen trachtten weg te vluchten kon den zich redden; de bejaarde dame die vermoedelijk, net als het meisje, de trap gebruikte, stierf in de brand. Het was een akelige nacht. Van het huis restte niet veel meer. De elektriciteitszaak van het gezin cn het huis van Margriet Aelbrecht (tachtig jaar) aan de andere kant liepen geen averij op. Zaterdag 18 februari blaast he ABW in Antwerpen verza melen. Via toneel- en filmma nifestaties, met optredens van Perro en Raymond Van hel Groenewoud, middels toespra ken, werkgroepen en een de bat ook krijgt deze manifesta tie gestalte in het ABW bondsgebouw, Ommeganck straat. Vanuit alle streken worden (gratis) bussen ingelegd. De bussen houden halt in volgen de centra van het Land van Waas (telkens op het markt plein van die gemeente) Loke ren 12.45, Sinaai 13 u., Sint- Niklaas 13 uur, Tielrode 12.30 uur, Temse 12.45 u., Stekene 12.30 u., Sint-Gillis 12.45 u., en Beveren 13 u. In Antwer pen is kinderopvang voorzien. (wv) Een veelomvattend denk-, onderzoeks- en aktiegebeuren. Dat zetten KAJ, VKAJ en ACV-jongeren op het getouw in Beve ren. «Aktie- en onderzoeksdagen» op 22, 23 en 24 februari enerzijds en op 29 februari en 1 en 2 maart anderzijds. Alle werklozen die willen werken aan (de verbetering van) hun eigen situatie zijn welkom. Bellen naar 03/776.39.52 voor info en inschrijvingen. Het is de bedoeling dat vooral twee wezenlijke elementen onder de loep worden genomen. Eén: de vierdagenweek als middel tot bestrijding van de werkloosheid, de mogelijkheden ook tot invoering ervan in het Beverse. Twee: welke behoeften en leemten bestaan er inzake tewerkstelling in groot-Beveren, welke tewerkstelling kan worden gekreëerd? Sint-Niklaas, O.-L.-Vrouwplein. Knutselshow in de jubi lerende Vrije Technische Scholen. Deze zelfontworpen maanwagen had veel bekijks (dw) Sint-Niklaas, O.-L.-Vrouwplein. Op de vrijetijdsbeurs-knutselshow van de Vrije Techni- sche Scholen toonde deze jongeman een zelfgebouwd miniatuurcirkus (dw) Tijdens de nacht van 6 op 7 februari 1984 werd het Vlaamse landsgedeelte door een uitzonderlijke neerslag getroffen. De heer Provinciegouverneur van Oost-Vlaanderen verzoekt ons bestuur hem binnen de 14 dagen alle schadegevallen boven de 10.000 fr. mede te delen, met het oog op een gebeurlijke erkenning van de schadefeiten als algemene ramp, conform de wet van 12 juli 1976, en de eventuele uitkering van vergoedingen. De bevolking van de stad Sint-Niklaas die waterschade heeft geleden ten belope van minimum 10.000 fr. wordt derhalve uitgenodigd hiervan aangifte te doen vóór 28 februari 1984 bij het stadsbestuur dienst Domein (4° Bureau - tel. 03/776.34.71 binnenpost 45) Stadhuis Grote Markt 1 te Sint-Niklaas. Namens het College van Burgemeester en Schepenen, Op last, De Stadssecretaris, De Burgemeester, (get.) P. ELSHOUT (get.) P. DE VIDTS 7/644-AS aanvulling bij dc vorige wk in dit blad gepubliceerde ijit met nieuwe Volksuniebe- in het Waasland. Piet Wensclaers is nu "oorzitterin afwezigheid van e heer Bormans. Sót-Gillis-Waas. Op 8 februari werd hier het politieke kollege banen. Bestuursleden zijn Lu- samengesteld. Romain De cie De Munck, Hubert De Grave (voorzitter), Robert Witte, Dirk Goovaerts, Ame- Van Duyse (ondervoorzitter), dee Kegels, Jan Van Puyvclde, Erik Maes (sekretaris), Jozef Rudi Buys en Karei Van Eet- De Clercq (propaganda) en velde. Leen Robert (penningmees ter) leiden de afdeling in goeie fenomeen alternatieve ge- Katholieke Gilde-Katholieke Dr. Herman De Backer is als wordt dinsdag- Vlaamse Hogeschooluitbrei- historikus én medikus beslist februari kritisch ding organizeert de voor- bevoegd om een en ander over door dr. Herman dracht, met debat na, in de de materie uit dc doeken te docent aan de stadsbibliotheek. Heyman- doen. Dinsdag, 20.30 u. en de KU Leuven. De plein in Sint-Niklaas. (wv) Het gemeentebestuur van Be veren, het Verbond der Vader landslievende Verenigingen van groot-Beveren en het pro vinciaal bestuur van het NKB- Oost-Vlaanderen richten sa men met het NSB-Beveren op 18 februari een herinnerings plechtigheid in n.a.v. de veer tigste verjaardag van de Bever se gefusilleerden. Bij deze ge legenheid zal het kunstwerk van G. Staes als aandenken in het kasteel Cortewalle opge steld worden. Bij dageraad van de 18' fe bruari 1944 werden op de na tionale schietbaan van Brussel gefusilleerd: Leon Labyt ("23.6.1924), Rudolf Esser ("20.1.1922), Albert Panis ("23.6.1918), Gerard Van Ger- ven 13.3.1910) en Hubert Van Eepoel ("7.7.1910). De herdenkingsplechtigheid, die aanvangt te 16.30 u. in het kasteel Cortewalle, wordt ge leid door burgemeester Van der Aa, bijgestaan door sche pen F. Smet. Het weze een zalig en roemrijk aandenken aan de Beverse helden. (wvdv) O.-L.-Vrouwplein. Vorige vrijdagavond werd in de VTS een vrijetijdsshow >r de burgemeester. Heel veel volk kwam tijdens hel weekend een kijkje Zondag 30 september zal de Wazenaar Broeder Isidoor. samen met enkele anderen, door paus Joannes Paulus II in Rome worden zalig verklaard. Het staatssekretariaat van het Vatikaan publiceerde een dekreet in die zin De nederigheid, de onderdanigheid van Isidoor De Loor, in 1881 geboren in Okkevoorde (op de grens van Vrasene en Sint-Gillis), zijn lijdensweg op fysiek vlak die hij zonder morren aanvaardde, het werd onlangs in De Voorpost nog eens uitgebreid toegelicht Broeder Isidoor overleed in 1916 in Kortrijk. Mettertijd werden steeds meer wonderbare genezingen aan hem toegeschreven Duizenden mensen bezochten al de kerk van de passionis- ten in Kortrijk, waar Broeder Isidoor begraven ligt.

De Voorpost | 1984 | | pagina 5