Zele stabiliseert fakultatieve uitgaven voor adviesraden! Waasmunsterse meerderheid voor schut gezet in jongste gemeenteraadszitting «II Aktie Kind en Boek te Waasmunster I Senator Peeters en het Vlaams gezondheidsbeleid Wase VU-parlementairen in Voeren Heraanleg Vierschaar en omgeving te Waasmunster Waasmunsters PVV-voorzitter Hendrycks neemt ontslag Volksvertegenwoordiger Verniers (VU): «kumul schaadt administratie» TELEFONISTE RECEPTIONISTE <m/v) 6- 17.2.1984 - De Voorpost Als voorbereiding op de begroting 1984 die eind februari voor de gemeenteraad komt, werden de begrotingen van de vier adviesraden onder de loupe genomen. Het schepencollege volgde de tendens van de vooropgestelde bezuiningen, waarbij de fakultatieve uitgaven zeker niet mogen verhogen. Voor de vier adviesraden is een bedrag van 1.458.600 fr. uitgetrokken, onderverdeeld als volgt: 171.600 fr. voor de kuituur- raad, 115.000 fr. voor de gezinsraad, 712.000 fr. voor de sportraad en 460.000 fr. voor de jeugdraad. De twee laatstgenoemde raden doen zelf de verdeling van de subsidies aan hun aangesloten verenigingen. Voor de twee andere raden gebeurt dit, door het schepencollege en die bedragen zijn in de totalen dan ook nog niet opgenomen. Anne Marie Cleen (CVP) be treurde het standpunt van het schepencollege om de door de kultuurraad voorgestelde be groting van 264.550 fr. niet aan te nemen. Volgens haar, is die raad nu het slachtoffer van een steeds zuinig financieel beleid waarbij de geldmiddelen steeds aan de lage kant gehou den werden. Momenteel kost het organiseren van een kon- cert in de kerk 125.000 fr. en tijdens de Zeelse kulturele veertiendaagse staan er heel wat aktiviteiten op het pro gramma. Met het toegewezen bedrag, zal, volgens Anne Ma rie Cleen, die veertiendaagse waarschijnlijk ingekrompen worden tot één kuituurdag. Claudine Heirman (PW) bracht een alternatief voorstel op tafel om de kultuurraad 200.000 fr. toe te kennen. Ook Alfons Rupus (CVP) vroeg een inspanning ten bate van die raad, dit ter gelegenheid van zijn 10-jarig bestaan. Het werd uiteindelijk een stem ming. Het voorstel van het schepencollege werd meerder heid tegen mindei.ieid aange nomen. Achteraf werd vernomen dat sommige raadsleden en men sen uit de kultuurraad hadden gehoopt op meer steun van schepen voor kuituur Jozef Van Kerckhove, die in de kommissie pro, de door de kultuurraad voorgestelde be groting, was. In 1984 zal de gemeentekas 1.932.485 fr. moeten bijpassen om de be groting van de gemeentelijke technisch-, beroeps- en taal leergangen in evenwicht te houden. Dit is een lichte ver hoging van een 3.000 fr. tegen over 1983, maar in 1982 was het tekort van het naschools onderwijs maar 1.394.358 fr. Op 31 december 1983 telde de school 207 ingeschreven leer lingen, onderverdeeld in auto- mechanica: 18. Frans: 40, En gels: 32, kleding. 3, huishoude lijk naaien: 76, informatika: 48. Op 1 december 1984 zal de school van start gaan met een kursus praktische kennis van de Franse taal. gemeenteschool De nieuwbouw-gemeen- teschool aan de Bookmolen- straat zal, met alles er op en er aan de 100 miljoen frank bena deren. Na een bezoek van de kommissie voor gemeente raadsleden aan de nieuwbouw, bracht PW-raadslid Claudine Heirman heel wat klachten en onnauwkeurigheden ten berde. Ze noemde het gebouw een schande qua afwerking en het is het resultaat van een duide lijk gebrek aan toezicht en nazicht. Ze somde de door haar vast gestelde tekortkomingen op: «In verschillende klaslokalen vertonen de muren scheuren die steeds groter worden, de overdekte speelplaats is zeker geen voorbeeld van wat het zou moeten zijn; in de eetzaal wordt een ondefinieerbare geur waargenomen, waarin het niet aangenaam moet zijn om er te middagmalen, de vijver is een modderpoel, bij regen weer kan er in de turnzaal een douche worden genomen en de leraarskamer is meer een aquarium. Het komplex geeft een slordige indruk.» Burgemeester De Bruyne beaamde verschillende van de door de interpellante opge somde tekortkomingen die ook door het schepencollege werden opgemerkt en de oor zaak zijn waarom de voorlopi ge oplevering niet is gebeurd. Hij gaf toe dat de mogelijkheid bestaat, dat het herstel van de fouten tot konflikten kan lei den. Volgens de voorzitter zal het ingebruiknemen van de lo kalen geen invloed hebben op het bepalen van de verant woordelijkheden, omdat dit in het lastenboek voorzien was. Claudine Heirman wou nog weten of de fout bij de aanne mer lag. De burgemeester was hier zeer voorzichtig in zijn antwoord. Hij vermoedde dat het de aannemer zou kunnen zijn. De nieuwe gemeenteschool is nog niet volledig in gebruik, met of zonder een resem te kortkomingen, en is reeds te klein. Er wordt een uitbreiding gepland met één klaslokaal voor de kleuterschool en drie klaslokalen voor de lagere school: één voor de katholieke en islamitische godsdienst, één voor manuele expressie en één voor film- en diaprojektie. Verder is er nood aan een mediatheek en een sekreta- riaatslokaal Verkeerslichten langs omleidingsbaan Het plaatsen van driekleurige lichten aan de gevaarlijke oversteken langs de staatsbaan Dendermonde - Lokeren wordt een onontwarbare knoop. Zele is unaniem pro voor het plaatsen van twee driekleurige lichten, zowel ter hoogte van de Durmenbaan als aan de oversteek aan de, Loke renbaan ter hoogte van de wijk Hoek. Verschillende kontak ten met de diverse ministeriële diensten en tussenkomsten van de streekparlementairen heb ben tot hiertoe nog tot geen 'duidelijkheid geleid. SP'er Gustaaf Vercauteren vroeg aan burgemeester De Bruyne tijdens de jongste raadszitting meer uitleg. Volgens zijn bron nen zou het kabinet van minis ter Olivier op 25 oktober 1983 een brief aan het Zeelse sche pencollege gericht hebben, waarin werd medegedeeld dat er maar één verkeerslicht zou geplaatst worden en dit ter hoogte van de Durmebaan. Gustaaf Vercauteren verwon derde er zich over dat dit nog niet aan de raadsleden was medegedeeld niettegenstaande er reeds twee gemeente raadszittingen plaats hadden. De burgemeester antwoordde dat dergelijk schrijven niet op de gemeente is toegekomen. Schepen van Openbare Wer ken Marcel De Waele gaf dan een situatieschets na zijn be zoek aan het kabinet van de minister, waaruit blijkt dat de optie duidelijk één verkeers licht is. Het dossier werd dan vervolledigd met een opsom ming van de zware en dodelij ke ongevallen die er sedert 1981 aan die kruispunten plaats hadden. De nationale verkeerskommissie zal op 20 februari 1984 de vraag van de gemeente om twee verkeers lichten nog eens bekijken. Werken in eigen beheer Het tweejarenplan 1984-85 voorziet voor 12.125.428 fr. wegen- en rioleringswerken in eigen beheer, met hulp van tewerkgestelde werklozen en DAC'ers. Voor de periode 1983-84 zijn volgende werken geprogrammeerd: het verleng de van de Ravestraat, de ver bindingsweg Vaartstraat- Scheldestraat, Lange velde tot de grens met Hamme en een zijweg in de wijk Dunnen. Voor 1984-85 worden er verbe teringen gepland aan de ver binding Oude Kouterdreef - Scheldestraat, het herstellen van de lassen in de betonbancn Heikant en Bosstraat, riolering in de Dijkstraat, en het aanleg gen van volgende buurtwegen: Stockelaers-, Wafelijzer, Hei- kant-, Moortel-, en Verreweg- straatje. die zich allen in de omgeving van Bos en Heikant bevinden. De verbindingsweg tussen Ze le en Berlare moet naast een riolering ook een nieuw weg dek krijgen. In 1977 werd het uitvoeringsontwerp goedge keurd voor 52.563.684 fr. en Zele werd aangeduid als op drachtgevend bestuur. Zonder het schepencollege van Zele te raadplegen heeft het gemeen tebestuur van Berlare met een gemeenteraadsbesluit van 29 november 1983 zichzelf gepro moveerd tot opdrachtgevend bestuur, omdat er nu meer werken op hun grondgebied dienen uitgevoerd. Berlare kreeg geen toelating om de oorspronkelijk geplande wer ken te realiseren. Er dienden eerst regenoverstorten ge bouwd, die hun water lozen in de Broekse vaart en die is gelegen in het geklasseerde do mein van een bosgebied mét ecologisch belang. De kost prijs van het totale werk zal nu een heel stuk hoger liggen. In principe had de Zeelse raad geen bezwaar, maar wel werd gevraagd dat zou worden ge waakt over de reeds goedge keurde opdrachten in verband met het ereloonkontrakt en het typebestek. De gemeente Berlare zou de intentie hebben om nog voor 1 mei 1984 tot de aanbesteding over te gaan. Andre Walrave (CVP) vroeg aan schepen Jozef Van Kerck hove hoe ver het stond met de voor drie maand beloofde in ventaris van de beschikbare muziekinstrumenten waarover de muziekakademie beschikt. De schepen had op zijn schrij ven aan de direkteur nog geen antwoord ontvangen en be loofde nog eens aan te drin gen. Tijdens de geheime zit ting zou er daarover nog een hartig woordje gewisseld zijn tussen de schepen en de vroe gere schepen Karei Poppe. Alfons Rupus (CVP) vroeg of de gemeente de intentie heeft een gids over de gemeente uit te geven. De burgemeester antwoordde dat een private fir ma de vraag heeft gesteld en voor het schepencollege ja woord, krijgt men gratis 15 bladzijden in die gids, die ver der uit publiciteit zal bestaan. Alfons Rupus vroeg of de plaatselijke middenstand hier over weet heeft. Zijn naamge noot en schepen antwoordde dat de voorzitter geen bezwaar had Andre Walrave, be stuurslid van de middenstand, was verwonderd dat die vraag nooit op de bestuurstafel kwam BENO Tijdens de jongste gemeenteraadszitting te Waasmunster werden een aantal agendapun ten voorgelegd die vooral thuishoorden in de sektor gemeentefinanciën. Vooraf gaf burgemeester Strobbe kennis van een schrijven van de provinciegouverneur van een reglement van inwendige orde. Het betreft de beslissingen genomen in de raadszitting van 31 oktober 1983 die door de raad werden getroffen inzake de verschillende belastingsreglementen. Het bezwaarschrift ingediend door S.P.-raadslid Eric Van Mele werd aldus ontvankelijk verklaard en de beslissingen in verband met de gemeentebelas tingen in zitting van 31 oktober werden aldus vernietigd. belastingsreglement op de op centiemen op de onroerende voorheffing het voorstel van het schepencollege was deze te verhogen van 923 naar 1300 werd echter niet goedgekeurd, omwille dat het meerder heidslid PW-er Marcel Hen- dryeks zich achter de oppositie schaarde wat meteen voor ge volg had dat de Waasmunster- se meerderheid voor een vol dongen feit werd geplaatst, voor de stemming van de daar opvolgende belastingsregle menten. Alleen de verlenging van het belastingsreglement op de aan het rioolnet aansluitba- re of aangesloten woningen 300 fr. en de verlenging van het belastingsreglement op de begravingen en de ontgravin gen 800 fr. werden eenparig goedgekeurd. Na een schor sing van de raadszitting op ver- Meerderheidslid PW-er Hen- dryekx tegen verhoging belas tingen Met deze mededeling van de gouverneur van 24 januari jl. tot vernietiging van de raads- beslissingen dd. 31 oktober 1983 houdende de verlening aanpassing of afschaffing van diverse gemeentebelastingen, diende deze allen opnieuw ter stemming gelegd. Hierbij ont sponnen zich woelige debat ten, ondermeer om het feit dat het meerderheidslid nu pas voor de meeste belastingen- met de oppositie mee tegen sommige verhogingen van be lastingen meestemde. S.P. Raadslid Van Mele liet hierbij opmerken dat het niet de eer ste maal is dat de oppositiele den beschuldigd worden van stemmingsmakerij en verkeer de interpretatie van wetten en reglementen. Woordvoerder hoopte dat door deze akte van de gouverneur een punt mag gezet worden achter de be schuldigingen die zij elke ge meenteraad moeten slikken. De wijze waarop de belang rijkste beslissing die wij mis schien in zes jaar zullen ne men, aan het publiek debat in de gemeenteraad werd ont trokken getuigt volgens Van Mele niet van openheid, niet yan inspraak op het meest bre de vlak. De belastingsverho gingen die gij hebt doorge drukt getuigen nog minder van de zuinigheid en de soberheid die gij in uw beleidsnota van 22 april 1983 hebt gepreekt, zei raadslid Van Mele tegen bur gemeester Strobbe. De groot ste verrassing bij de daaropvol gende stemming bij het eerste punt: de aanpassing van het zoek van burgemeester Strob be werd de aanpassing van het retributiereglement op de afle vering van huisvuilzakken als volgt gewijzigd en goedge keurd: de huisvuilzak zal 15 fr. het stuk kosten. Wie zijn huis vuilbelasting heeft betaald zal 50 huisvuilzakken krijgen en voor de grote gezinnen werd er nog iets extra voorzien: die krijgen 30 zakken gratis. Het voorstel van het schepencolle ge om de belastingen voor kampeerterreinen van 1.000 fr. naar 2.000 fr te verhogen werd echter goedgekeurd. De perso nenbelasting die het schepen college van 6 naar 7 t.h. wou optrekken werd eveneens ver worpen omdat de meerderheid nu in minderheid werd gesteld gezien ook hier PW-er Hen- dryekx zich aan de kant plaat ste van de Waasmunsterse op positie. In geheime zitting werd het ontslag aanvaard van korporaal Durinck bij de ge meentelijke brandweer. In het kunstonderwijs werd verlof zonder wedde toegekend aan F. Van Isacker vanaf 20 fe bruari tot einde schooljaar. Hilde Van Ydegehem werd aangesteld als interimaris. (V.G.P.) De Bond van Grote en Jonge gezinnen van Waasmunster organizeert een boekenaktie rond het thema kind en boek. De realisatie van deze aktie is mogelijk geworden-dank zij de gemeentelijke openbare biblioteek en de medewerking van de lagere scholen van Waasmunster. Het hoogtepunt van deze aktie valt op zondag 26 februari, voor- en namiddag in Hoogendonck, het gemeentelijk Kultureel centrum in de Nijverheidslaan. Op deze dag zal de Bond van behoort het echter tot de taak tiviteiten zullen hun klimaks Grote en Jonge Gezinnen aan van de Bond van Grote en bereiken op zondag 26 februari de bezoekers proberen te ver- Jonge Gezinnen om de mensen in Hoogendonck, het Waas tellen hoe men op een verant- fe helpen bij deze keuze. Rond munsterse gemeentelijk kultu- woorde wijze een boek moet deze probleemstelling is de reel centrum, op de kind- en kiezen voor een kind. Dit zal BGJG beginnen werken. De boekendag. Deze kind- en gebeuren aan de hand van werkgroep heeft kontakt opge- boekendag wil in geen geval tientallen voorbeelden. De nomen met allerlei diensten en een gewone boekenbeurs zijn leerlingen van de lagere sfcho- met onderlegde personen, of een konkurrent voor de len zullen door toneel en ten- Heel snel bleek dat er geen boekhandels. Integendeel wor- toonstelling van collages en pasklaar recept bestaat om te den op deze dag geen boeken zelfgemaakte boeken tonen zeggen wat een goed of een verkocht maar worden de be- hoe een boek kreatief kan ver- slecht boek is en dat zeer veel zoekers gekonfronteerd met werkt worden. afhangt van de manier waarop de rijkdom en de mogelijkhe- ouders en kind een boek bena- den van een boek. De Waas- Keuze van een goed kinderboek deren. De werkgroep heeft munsterse BGJG wil aan de Uit menigvuldige besprekin- dan kontakt gezocht met de bezoekers op een aangename gen is gebleken dat de keuze lagere scholen van Waasmuns- manier vertellen welke kriteria van een goed kinderboek geen ter om te zien wat daar leeft op kunnen gehanteerd worden eenvoudige opgave is voor de dit vlak. Als neutrale organisa- om uit te maken of een boek al meeste mensen. Men laat zich tie is die vraag gericht naar de dan niet aangepast is aan een leiden door kleur en tekening scholen van de drie netten. De kind van een bepaalde leeftijd, eerder dan door inhoud en scholen hebben enthousiast ge- Dit zal gebeuren aan de hand aangepastheid. De B.G.J.G. reageerd en in verschillende van eenvoudige regels en met vindt dat dit begrijpelijk is, klassen zijn prachtige initiatie- vele praktische voorbeelden, want wie is bevoegd om uit het ven op gang gebracht rond de De Bond van Grote en Jonge enorme aanbod een serieuze verwerking van een boek. Ook Gezinnen heeft zich vooral tot keuze te maken? Als organisa- de gemeentelijke openbare bi- doel gesteld aan de bezoekers tie die bekommerd is om de blioteek heeft haar volle mede- duidelijk te maken dat een gezinsopvoeding van kinderen werking verleend. Al deze ak- boek meer is dan een pak pa- tisch iken I pier met lettertjes op: een boek opent de fantasiewerek van een kind, een boek doet een kind nadenken en krit zijn over zijn leefwereld over zichzelf. Tevens kan e< boek kennis en wijsheid bij brengen maar ook eng denken en vooroordeel; een boek kan de kreativiteit van een kind stimuleren en een bron zijn voor toneeltjes of tekeningen of spel. Dat dit mogelijk is zal worden getoond door de reali saties van de leerlingen van alle lagere scholen van Waas munster. Vele klassen hebben immers een boek uitgekozen Sng en verwerken dit op een krea- tieve wijze, het boek geeft aan leiding tot toneel of poppen spel of collage. Hoe uitgebreid de mogelijkheden zijn en tot welke prestaties de Waas munsterse jeugd in staat is zal iedereen zelf kunnen zien en meemaken op zondag 26 fe bruari in de voor- en namid dag. De Bond van Grote en Jonge gezinnen en de scholen van Waasmunster heten de tal rijk verwachte bezoekers al vast welkom. u (Van Gendt Pierrei Hf Dc VU senator Walter Peeters uit Hamme heeft enerzijds zijn waardering uitgesproken voor de inzet van de bevoegde mi nister om een eigen gezond heidsbeleid uit te werken, maar anderzijds betreurt hij het dat door een totaal gebrek aan middelen dit zo goed als onmogelijk is. Bijna alle kre dieten gaan naar het zieken- huisbeleid, waarvan de nor men overigens door de centra- Ie regering worden vastgelegd. De minister geeft voorrang aan de eerstelijnsgezondheidszorg. Maar de verwachtingen mogen evenwel niet te hoog gespan nen zijn, want de financiële middelen zijn te beperkt en de gemeenschap is enkel bevoegd voor de preventieven, niet voor de curatieve gezondheids zorgen. Bovendien, aldus se nator Peeters, blijkt uit de ver deling van de middelen zijn prioriteit helemaal niet. Uit de voorgestelde begroting, zo ging hij verder, blijkt dan ook geen efficiënt en toekomstge richt preventiebeleid. De be voegdheid moet dan nog ge deeld worden met mevrouw Steyaert. Dat alles leidt tot immobilisme. Vooral op finan cieel vlak wordt elk beleid on mogelijk gemaakt omdat de kriteria en de gelden nationaal worden vastgelegd. Tijdens de bespreking van de begroting van Volksgezond heid had senator Peeters nog enkele beperkingen. Hij stipte onder meer aan dat de verho ging van het remgeld op de honoraria de huisarts tot een van de duurste artsen maakt. Trouwens door deze verhoging wordt de klient meer in de richting van de specialist ge dreven. Verder werden inzake terugbetaling een aantal pro- dukten ten onrechte geschrapt. Men had volgens senator Pee- ters beter kunnen bezuinigen door de zeer dure akute medi- katie te treffen dan de langdu rige maar vaak zeer noodzake lijke. Door de wijzigingen in verband met de magistrale voorschriften worden vooral de WIGW's getroffen. In som mige gevallen impliceert het voorschrijven van een onschul dig preparaat, dat door de pa tiënt al jaren wordt genomen, een meeruitgave van 2.000 fr per maand. Verder wijst sena tor Peeters erop dat teneinde het aanbod x van de artsen te beperken, men ook de cumul zou moeten aanpakken en een pensioenleeftijd invoeren. De voorwaarde hiervoor is echter dat voor een goed pensioen moet worden gezorgd. Pensioenstelsels Er zijn nog steeds menson waardige pensioenen, zoals er ter zake ook een onrechtvaar dige diskriminatie bestaat. Daarom, aldus senator Peeters in zijn tussenkomst bij de be spreking van het wetsontwerp tot harmonizering van de pen sioenstelsels, moet een stap ge zet worden tot een eenmaking van de pensioenregels. «We staan dus voor een onafwend bare fundamentele hervorming van de pensioenwetgeving». Maar de vraag is en blijft: hoe De dienst Kuituur en SCSC Agogiek van de Vrije Univer siteit Brussel organizeert een «erotisch gebeuren». Films, voordrachten, teater, video's, enz. staan op het programma. Begonnen wordt op 29 februa ri met een voorlichtingskursus. Er is ook een doorlopende ten toonstelling. Voor meer infor matie: VUB Pleinlaan 2 te 1050 Brussel (02/641.23.25). Op zaterdag 25 februari van 13.30 uur tot 18 uur en op zondag 26 februari van 10.30 uur tot 18 uur heeft in het Provinciaal Instituut Dommcl- hof te Neerpelt de tweede Ne derlands-Belgische poppen- beurs plaats. Voor meer infor matie kan men terecht op het telefoonnummer 011/64.27.05 of 011/64.30.49. Het bestuur is blij te mogen vaststellen dat heel wat belang stellenden de ontwerpschet- sen, die ter inzage lagen van de bevolking, zijn komen inkij ken Interessante op- en aan merkingen werden hierdoor bij het dossier gevoegd. Het schepencollege heeft alle sug gesties van de geïnteresseer den uitvoerig met de ontwer pers besproken. Als resultaat werden rekening houdende met deze suggesties, nieuwe ontwerpen getekend. Deze nieuwe ontwerpschetsen zullen tijdens de hoorzitting op vrij dag 17 februari te 19.30 uur voorgesteld worden in de zaal van de gemeenteschool in de Kerkstraat. Het bestuur doet nogmaals een oproep tot de plaatselijke verenigingen en de bewoners toe om deze schet sen te komen inkijken. Ieder een is van harte welkom. Ge- interesseerden kunnen op deze vergadering allerlei informa tieve vragen stellen aan de ont werpers. Er kunnen nog steeds opmerkingen gemaakt eventuele nieuwe suggestie I gedaan worden Aan de handN van gemaakte opmerkingen en F suggesties knjgt de ontwerp de opdracht een voorontwe te maken dat in een later si dium besproken wordt door dl kommissievergadering en laatste instantie in openba vergadering zal goedgeketri worden door de gemeer raad. Op deze manier we het bestuur de bevolking v doende te laten meespelen belangrijke projec (P.V.G.) zal men de pensioenen kunnen betalen? In 1983 werden ruim 2 miljoen rust- en overlevings pensioenen uitgekeerd ten be drage van ruim 400 miljard. Ingevolge de demografische evolutie zullen de pensioenuit gaven in belangrijke mate blij ven stijgen en zelfs een explo sief karakter krijgen tussen 2010 en 2030. Senator Peeters verwijst ook naar het grote deficit dat er is. Maar door de schaarser wordende financiële middelen is men verplicht over te gaan tot een meer selektieve en doelmatige herverdeling. Senator Peeters stelt vast dat er niet alleen een krisis is van de middelen, maar ook een krisis van de finaliteit van ons stelsel van sociale zekerheid. Na de gemeenteraadszitting van maandag jl. vernamen we van dc h. Marcel Hendrycks tevens gemeenteraadslid dat hij als voorzitter van de plaatselijke PW-afdeling, evenals bij het federaal bestuur, zijn ontslag heeft ingediend. Dit omdat geen overeenkomst werd bereikt in eigen partij omtrent de gemeentelijke belastingen. De h Hendrycks was tevens de enige afwezige op het PW-feest waarop ook de nationale voorzitter Guy Verhofstadt te gast was. (V.G.P.) In de nacht van 29 op 30 januari werd de Piëta, het grafmonument van pastoor Veltmans in Voeren vernield. Deze grafschennis volgde op een bloemenhulde die plaatsvond de vorige dag omwille van de herdenking van de dertigste verjaardag van Veltmans' overlijden. De Luikgezinden hadden er beter aan kunnen denken dat Veltmans 22 jaar in Wallonië gewerkt heeft als sociale voorman tussen de Waalse mijnwerkers. In Voeren'stond hij gedurende 27 jaar aan de zijde van de kleine Vlaamse man die het moest opnemen tegen de Luiksgezinde kasteelheren, van wie de nog altijd burgemeester zijnde Happart de opvolger is. Bij wijze van eerherstel werd door een Volksuniedelegatie een bezoek gebracht aan hel graf. Van deze delegatie maakten naast voorzitter Anciaux en algemeen sekretaris De Saegher ook drie Waaslanders deel uit, nl. senator Nelly Maes en de volksvertegenwoordigers Octaaf Meyntjes en Jan Verniers. Tegelijk werd ook een eerste gift van 50.000 fr. gestort door de VU om een nieuw grafmonument op te richten. Bij de bespreking van de begroting van de Vlaamse Exekutieve zei de Sint-Niklase Volksunie-volksvertegenwoordiger Jan Ver niers dat het vervullen van kumulbetrekkingen door gemeen telijke ambtenaren, zowel binnen als buiten de diensturen, in allerlei neveninstellingen de efficiëntie van dc administratie schaadt. Wellicht kan dat verholpen worden door een betere bezoldiging, die dan op haar beurt nieuwe betrekkingen kreëert door de vrijgekomen kumulbetrekkingen. Verniers had het ook over de weinige centen («kruimels») waarmee de Vlaamse regering het moet stellen voor «binnen landse aangelegenheden». Hij wil gerealizeerd zien dat alle «ondergeschikte besturen» (gemeenten, OCMW's, kerkfabrie ken, interkommunales, etc.) rechtstreeks ressorteren onder dc bevoegdheid van de Vlaamse dcelregering en niet meer onder «de krakende voogdij» van de nationale regering. <wv) Belangrijk expansief bedrijf in de streek van Lokeren wenst dringend aan te werven: Vereisten: - ruime basisvorming - meertaligheid (N, F, D, E) - bereid ook kantoorwerk te verrichten - leeftijd: 22 30 jaar. Wij bieden: goed loon, extra legale voordelen, een aangena me werkkring in een bedrijf in volle expansie. Schriftelijke sollicitaties met curr. vitae te sturen naar bureau blad onder ref. C.

De Voorpost | 1984 | | pagina 6