Amylum schenkt 50.000 fr aan Aalsterse Gilles Jantje Pelentan Keizer Karnaval te Moerzeke Goebby toch prins van Aalst Ajuinprinsen hebben Aalsterse karnavalisten erg nodig Ajuin-Adel te Aalst Wie wordt Wiezes negende karnavalprins? 8 - 17.2.1984 - De Voorpost aan in zaal De Verenigde Kringen te Kastel voor de verkiezing van Prins Karnaval 1984. zal het karnaval in Moerzeke Hamme. De jury bij de telling van de stemmen. Jan Peelman kreeg 231 stemmen achter zijn naam en voor Raymond Drieghe werden er 181 stemmen geteld (vh) Raymond Drieghe, een nieuw komer, was zo dapper de strijd op te nemen tegen de alombe- kende Prins Jan I, alias De Kruinoot en die reeds in 1982 en 1983 Prins Karnaval was in Moerzeke. Hij wilde dan ook zo gaame een derde maal ver kozen worden, zodat hij de titel van Keizer kon dragen. Zaterdagnamiddag hadden de twee kandidaten zich voorge steld aan de bevolking, daar beiden met een autokaravaan de mensen van Moerzeke en Kastel wakker en warm maak ten voor de strijd tussen de beide kandidaten. Zaterdagavond waren de sup porters van beide kandidaten op post om hun favoriet te steunen. Om 23.30 u. werden de stemverrichtingen afgeslo ten en het kamavalkomitee van Moerzeke trok zich terug om de stemmen te tellen. Twee afgevaardigden van elke kandidaat waren getuige bij deze telling. Om 24 uur maak te Tony Baert de uitslag be kend. Hij riep de kandidaten op het podium en hetgeen ver wacht werd gebeurde. Prins Jan I, of de Kruinoot was door de meer dan 400 stemgerech tigden, met een overduidelijke meerderheid verkozen. Hij be haalde 240 stemmen achter zijn naam. Drieghe Raymond kreeg er 177. De Kruinoot bleek onoverwinnelijk. Hij werd voor de derde opeenvol gende maal verkozen tot Prins Karnaval. Het uitbundig ple zier van zijn dolgelukkige sup porters overstelpte de luid sprekers van de Kastelse radio Special. Jan I was Keizer. Een unieke gebeurtenis in Moerze ke en Kastel. Sedert de ge schiedenis van het Moerzeekse Karnaval was er nog niemand in geslaagd de Keizertitel te bemachtigen. Beloften In 1983 heeft Prins Jan I het eerste groot verkleed Kinder bal in het leven geroepen. Nu hij Keizer is heeft hij beloofd zeker nog verder uitgroeien. «Ik ben nu wat ik altijd al wou zijn, keizer, zegde Jan, maar het is nog niet gedaan. Ik ben zinnens om mee te dingen naar de verkiezing van Prins Karna val van Oost-Vlaanderen. Ik zal wel eerst aan de organisato ren moeten vragen of een Kei zer mag meedoen. Wellicht wordt zo het Moerzeekse Kar naval nog bekender dan dat van Aalst en Keulen. Maar om tijdens het Karnaval te regeren moet men sterk zijn. De men sen van Moerzeke en Kastel hebben mij verkozen, besloot de nieuwe Keizer Jan, daarom zal ik niet één dag, niet twee dagen, maar drie dagen voor hen zorgen». De Keizer koos reeds zijn hof dames. Ost Karin en Robbe- recht Lutgard zullen de Krui noot begeleiden. Jenny Rob- berecht die reeds in 1982 en in 1983 hofdame was van Prins Jan wordt nu Prinses, want zij werd ook voor de derde maal verkozen. Keizer Jan is blijk baar eens gebeten door een karnavalvliegje. Kandidaten De titelstrijd zal gaan tussen Dirk Maes, postbode (alias prins Victor I 1982) en de nieuwkomer Jean Pierre De Neve. Dirk rekent op zijn jong talent, zijn ervaring als ex- prins en (als oud-chiroleider) op een schare jeugdige en fer vente aanhangers. Zijn rivaal, Jimmy, een stoere vrachtrijder langs internationale routes, tipt vooral op de leden van zijn karnavalgroep «De Leo's», die voor enkele dagen nog de kar- na valk wis wonnen, uitgere kend vóór de oud-chirojon gens. Anderzijds houdt hij wel nog enige kunstknepen over uit zijn vroeger soldatesk le ven. Dus twee aan elkaar ge waagde kandidaten. De jury en het publiek, dat vanzelfsprekend ook zijn zegje bij de selektie krijgt, zal het niet onder de markt hebben om de diverse vaardigheids- en expressieproeven te evalueren en de «ware» prins op het podium te stemmen. Wat geschiedenis 10 jaar aktie is wel voldoende om een kort historisch .over zicht van de karnavalfeiten te geven. De eerste na-oorlogse kavalka- de werd in 1975 door jeugd- klub 71 Volt (thans ter ziele) georganiseerd. Na een be scheiden begin, met amper 15 groepen, zagen we het jaar daarop al 20 formaties, onder de hoede van een heuse prins (Herman I). De belangstelling ging steeds crescendo en mo menteel kunnen we al gewagen van een mooie «vastenavond stoet» met een kinderkavalka- de en een lange reklamekara- vaan, die steeds meer volk lok ken. Die gebeurtenissen lopen we niet vooruit en we vragen ons thans af: «Wie wordt de opvolger van de prinsen Her man I (1976), Ernest I (77), Luc I (78), Dirk I (79), Pros I ('80), Dirk I ('81), Viktor I ('82) en Marc I ('83). J.V.L. Toen zondagmorgen de kersverse prins van Aalst aan zijn woning arriveerde, was zijn verbazing meer dan groot. Snoodaards in feite karnavalisten hadden zijn deur gebarrikeerd, zodat de nieuwe prins met heel wat gestom mel naar binnen moest. Zondagmorgen moest Goebby trouwens helemaal niet aan slapen denken. Geregeld werd hij opgebeld om gelukwen sen in ontvangst te nemen. De grote fles Goebbybier prijkt nu voor zijn deur. Zaterdag aanstaande zullen de geburen hem hulde bren gen als Prins van Aalst. De Sjiepeerekes kunnen ook hun geluk niet meer op, want welke vereniging (de Matotten niet te na gesproken) kan zeggen twee prinsen in haar rangen te tellen. In Goebby zal Aalst een volwaardig prins hebben die zeker de Aalstersc karnavalisten overal zal vertegenwoor digen. Het was een van de mooiste momenten in zijn leven, zo verklaarde de nieuwe prins na afloop. «Een droom werd werkelijkheid». Ondertussen kan hij mijmeren over de voorbije verkiezing. (Ajoln) Aalst. De enige vooroptocht van de Gillis a het werk in de buitenlucht (a) Hamme. De supporters van keizer Jan waren uitbundig bij het vernemen van de uitslag Aalst. In aanwezigheid van tal van hoogwaardigheidsbekleders werden de vier karnava listen herdacht die tien jaar geleden met hun wagen in de Dender terecht kwamen en daarbij verdronken (a) Vrijdag 24 februari wordt Roger Berghman aangesteld als nieuwe Ajuinprins. H(j is de vierde in de reeks. Na Juan Mario I in 1981, Herman I in 1982 en Luc I in 1983, is Roger I een waardig opvolger. De orde der Ajuinprinsen stelt navalfederaties hebben reeds zich tot doel karnaval op het beloofd aanwezig te zijn. Dat Heilig Hart levendig te hou- de Aalstersc karnavalisten nu den. Als lid van de Nationale eens bewijzen dat ze voor de Federatie voor Kuituur, anderen niet moeten onder- Folklore en Karnavalvereni- doen. gingen, stelt deze groep zich Op deze manier willen de eveneens tot doel Aalst als Ajuinprinsen bijdragen tot de karnavalstad naar buiten uit te promotie van de Vastelavond- dragen. viering. Wat dan weer op lange na niet Een andere opmerking had be- wil zeggen dat alleen en uitslui- trekking op de «zaal karna- tend niet-Aalstenaars welkom val». Aalst is bekend om zijn zijn bij de orde. Het tegendeel straatkarnaval. Daar zijn alle is eerder waar. Dat werd trou- Ajuinprinscn het ook roerend wens ook geantwoord op de over eens. Alaafgedoe past vraag van een persmedewerker trouwens niet bij de Ajuinprin- die zonder meer stelde dat de sen. En dat een prins nu een- Ajuinprinsen niet openston- maal een pluim op zijn hoed den voor de Prinsencaemere, draagt, is de meest normale het Feestkomitee van Aalst en zaak van de wereld. Dat de het Stadsbestuur. Ajuinprinsen hun viering ge- De Orde der Ajuinprinsen ven in een zaal is al even staat open voor iedereen en evident. Voor hen is het haast heeft trouwens als leuze in onmogelijk een dergelijk feest haar blazoen geschreven: «kar- in openlucht te vieren. De or- naval is vriendschap». De orde de vindt het dan ook allcsbe- kan dan ook niet meer vragen halve fair hen te beschuldigen dan dat alle karnavalisten van van Rijnlandse karnavalin- Aalst op 24 februari zouden breng, aanwezig zijn in de zaal Kreja De Orde der Ajuinprinscn is voor de intronizatic van Roger echt Aalsters. I. Heel wat buitensteedse kar- (Ajoln) Aalst. D'Iejkoebellen Sekretaris en duivel-doet-al Rony De Bruyn dankt de vele adverteerders in de brochure alsmede de vele medewerkers en simpatisantcn. Burgemees ter Raymond Uyttersprot schetst de groeiende belang stelling van «de mensen van den buiten» voor het Aalsters karnavalgebcuren. Betekende de karnaval voor deze lieden eertijds een extra-uitje naar de stad waar een feest gevierd werd borrelend van levenslust en gekruid met humor, sarkas- me, ironie, bijtende spot, ge leidelijk voelt hij zich meer en meer betrokken bij de bekom mernis van de inwoner voor rijn stad, bekommernis geuit op vaak ludieke wijze en ook genadeloze kritiek. Karnaval evolueerde voor Aalst tot een konstante waarde waaraan o.m. «de Aalsterse Gilles» een eigen dimensie verlenen. Een fraai gevederde groep die al dansende, stampende, met voeten in de kloeten en rinke lende belletjes, via hun obse derend ritme een blijvend at- traktiepunt blijft in het Aal sters karnavalgebcuren waar heen eenieder reikhalzend uit kijkt. Voor schepen van feestelijkhe den Juliaan Vinck geldt nog steeds de leuze «Vaste prei of dop, alles moet op!» tijdens het langste en zwaarste week end van hel jaar met als hoog tepunt «de stoet». Stoet waar bij honderden hun kreativiteit, werkkracht en vrije tijd spen deren om Aalst andermaal bui tengewone dagen te laten bele ven. Oud-burgemeester Marcel De Bisschop, karnavalist in hart en nieren, heeft het over die an dere karnavalstad waarmede het voor Aalst tot een «jumela- ge» zou kunnen komen: Ga brovo in Bulgarije. De stad in de nabijheid van Bosheni, het oude museumdorp met de aloude ambachten. De stad echter ook waar het «House of Humor and Satire» aan de jan tra werd gerealiseerd en waar beelden van stadsgencc beeldhouwer Mare De Bruji het prinsenkostuum vat Jackie Dherde en een Giils kostuum (van Binchc) worden bewonderd. Vóór h museum, de koning van hum en lach Charlie Chaplin died blijkbaar ook in het Oostbk erkenning geniet. Programma van de GUles n karnaval Zondag 4 maart: deelname M de 56e karnavalstoct waart duizenden sinaasappels w den te grabbel gegooid. Maandag 5 maart 14.30 u: traditionele dans en bezemworp op de Gre te Markt. Tientallen heksenh zems worden naar de t schouwers gegooid. 16.00 u: Deelname aan maandagstoct. 20.00 u: Rondedans op de Gr te Markt. Een apotheose feërieke verlichting. Zondag 11 maart Bezoek aan dc rustoorden het OCMW-ziekenhuis St.-l sabeth. aandacht (a) Kinderkarnaval in Netwerk Aalst Op zaterdag 3 maart is er voor alle kinderen van 5 tot 13 jaar een karnavalsfeest in Netwerk. Malpertus, kinderanimatie, brengt er poppenkast, toneel, spelletjes en muziek. De toegang bedraagt 70 fr. (groepen 50 fr.) In deze prijs is ook een drankje begrepen. Ook de ouders rijn van harte welkom. Aanvang om 15 uur en einde omstreeks 17.30 uur. 15.000 fr voor mooiste karnavalfoto te Aalst Jaren lang was de affiche van karnaval het resultaat van een tekenwedstrijd. Feestkomitee en stadsbestuur opteren nu voor enige alternatie: het ene jaar een getekende affiche, het volgend jaar een foto. Na de affiche 1984 van laureate Monique Kieckens wordt het dus volgend jaar een foto-affiche. Daartoe schrijft het stadsbestuur een kleurenfoto-wedstrijd uit over een onderwerp dat betrekking heeft op karnaval 1984 of op aen vroeger gebeuren. De kleurenfoto's moeten worden afgegeven vóór 30 april 1984 op het sekretariaat van het Feestkomitee, Keizerlijk Plein 21 (053-77.11.11, binnendienst 210). Dit vóór 17 u en in formaat 50 bij 70 cm. De foto moet op de rugzijde een kenspreuk dragen door de auteur zelf gekozen doch mag verder geen enkele vermelding bevatten die zijn afkomst zou kunnen verraden. Erbij een gesloten omslag met op de voorzijde de kenspreuk en binnen in naam, voornaam, adres en eventueel telefoonnummer en het negatief van de ingediende foto. Bekroond werk blijft eigendom van het inrichtend komitee dat er vrij kan over beschikken. Niet-bekroonde werken kunnen op verzoek terugbekomen worden op het sekretariaat tot uiterlijk 28 juni 1984. De winnende foto wordt bekroond met 15.000 fr. Verdere informatie op het sekretariaat. LH Na de tribulaties verleden jaar hebben de «Aalsterse Gilles» blijkbaar weer de wind in dt zeilen. Er werd een overeenkomst gesloten waarbij de Gilles terug op kop van de stoet stappa mits een aantal voorwaarden in acht te nemen, er is de Grote Rondedans of maandagavond, de Firma G.R. Amylum N.V. schonk hen de som van 50.000 fr en tr kwam zopas een gloednieuwe brochure van de pers. Zaterdag 11 februari was een grote dag in de dit verder te zetten, ook de geschiedenis van het karnavalgebeuren in Moerzeke volgende jaren en dit zolang en Kastel. Te 20 uur boden zich twee kandidaten hiJ ^jn keizerklederen kan Hamme. Prins Jean I werd door burgemeester Baert plechtig aangesteld (vh) De Kruinoot was onoverwinnelijk Op vrijdag 24 dezer stelt de Orde van de Ajuinprinsen in het trefcentrum Kreja aan de Driesleutelstraat de vierde Ajuinprins voor. Het wordt Roger Berghman, reeds verle den jaar kandidaat bij de ver- kiering van Prins Karnaval. Deze aanstelling gebeurt tij dens een karnavalesk gebeu ren met heel wat medewerkers en verder is er op de vrijdag voor karnaval, op 2 maart een karnavalinstuif, eveneens in Kreja. De huidige Ajuinprins, Luc Peirlinck, behaalde ook reeds naast de vroegere Aal sterse prinsentitel die van Prins van Oost-Vlaanderen en wil in december dit jaar een gooi doen naar de nationale titel. Samen met de Bierprinsen doen de Ajuinprinsen mede aan de komende kavalkade. Anderzijds rijn er echter ook de Ajuinprinses en Ajuinkonin gin. Te verkiezen op het Bal van de Ajuin, het 8ste in de reeks, in de FFR-feestzaal, Dendermondsesteenweg op zaterdagnacht 3 maart. Een or ganisatie van Rode Kruis, de Dienst Bloedtransfusie en Vriendenkring De Pelikaan. Dit jaar staat de aktie van de organisatoren vooral in het te ken van hulp aan hartpatiënten in de O.L.Vrouwkliniek te Aalst. Dames van 18 tot 30 jaar kun nen meedingen aan de titel Ajuinprinses en boven die leeftijd kan men Ajuinkonin gin worden. U hoeft er enkel mooi, elegant en liefst zo origi neel mogelijk gekleed voor te rijn en op de tonen van het show- en amusementsorkest «Formatie 84» een tango dan sen met een partner naar eigen keuze? Beoordeling fifty-fifty door en jury en door de aan wezigen. Voor ieder kandidaat alleszins een mooie prijs: Kro ning van prinses en koningin te middernacht. Kaarten aan de kassa: 150 fr. In voorverkoop 130 fr. Reservatie van tafels 20 fr. per persoon bij Clemens Hoste, Begijnhof 2 te Aalst (053/70.38.61). LH Ofschoon men dit jaar jubelen kan om «10 jaar Wieskar- naval» is men in het bierdorp toch nog maar aan de 9de prinsenkeuze toe. Wel eenvoudig als men weet dat er in het stichtingsjaar 1975 nog niet zo'n adellijke heren aan te pas kwamen... Sindsdien vloeide er al heel wat water door de Dender, en zaterdag 18 februari om 20 u. wordt in het Wiezehof prins karnaval 1984 verkozen.

De Voorpost | 1984 | | pagina 8