n WÊÊË Weekblad tas Bender- Dwme-en Stedelijke tewerkstelling in Sint-Niklaas met 35 betrekkingen aangevuld Buggenhoutse Volksunie betrekt hoog komité van toezicht bij affaire-Verbelen iindelijk wordt ook de arbeider «afvalstof»... m KAVD IiV DE LEFT... Stad sluit akkoord af met minister Hansenne isrSndcdna„m,fprïïdonck jtse I aan de orde te A mm-mmm wmm mmmm i Pony's van De Ster en lichten aan de Mispelstraat op Sint-Niklase raad Alleen met uw steun 37" JAARGANG NR. 8 - 32 F gt-Niklaas heeft als "crste stad in Vlaanderen een werkstellingsovereenkomst afgesloten met minister van werkstelling en arbeid Hansenne, waardoor voor de delijke arbeidscircuits zo'n extra 35 betrekkingen (12 or het hele jaar en de rest voor 8 maanden) orden gefinancierd. ölgens het akkoord is de stad eraan gehouden, de ■beidstijd van haar personeel aan te passen en te rrverdelen en de totale omvang van de werkgelegenheid handhaven op het niveau van 30 juni 1982. In ruil iervoor voorziet de hogere overheid in een forfetaire gtmoetkoming van 70 procent van het loon van alle f?™ f8'" vJJ ach! T*" T™ ak,l™=k™ trerkgestelde werklozen die op het ogenblik in dienS, m —0^) 0»""^ nog zullen worden aangenomen. derhoud van de waterlopen, herstellingswerken en onder- Een vroeger terecht geuite kri- houd van stadsgebouwen (6). ezien het feit dat het stadsbe- het niet verantwoord de be- 1 nvulling van voor- staande situatie aan te houden, een rustpensioen. Een niet of- jekten, goed voor een totale ficieel gespecifïeerd aantal per- tewerkstelling van 64 mensen, soneelsleden officieus ver- aangevraagd en goedgekeurd nam ik het cijfer twee zal Het betreft de projekten: pro- hun plaats tegen september '84 motie sport en vrijetijdsbeste- Kunnen innemen. De dienst openbare ding (7). openbaar groen (20), werken- feestelijkheden krijgt verbetering leefmilieu (10). van 1 april tot eind oktober onderhoud zwembaden en van dit jaar acht extra perso- sportcentra (6), hulp aan kin- neelsleden toegewezen, het- derkribbe (2), thuisverzorging geen een verdubbeling van de van zieke en of mindervalide huidige bezetting inhoudt, kinderen (6), bevordering van Precies op de dag waarop de Buggenhoutse ex-gemeente nieuwe ku turele aktivifrit^n 1 De Dendermondse paarsblauwen doen het dit jaar werkelijk uitstekend. Twee eerste provincialers staan nu al ettelijke punten los en het is duidelijk dat de andere niet meer in aanmerking komen voor promotie. Hoewel KAVD vorige week een steek liet vallen, blijven alle kansen nog open. Toch is er een situatie die het bestuur zorgen baart. Lees hierover op onze sportbladzijden, want het KA VD- \bestuur doet een beroep op alle sympatisanten om bij te springen. Het is nu of nooit», zeggen de dirigenten. Cavalier seul OCMW-ontvanger kennis maakte met de binnenakkomodaties van de Dendermondse gevangenis, belegde de VU- afdeling uit de bosgemeente een perskonferentie. Bedoeling van deze meeting-the-press, verduidelijkte afdelingsvoorzitter Jean-Pierre o__ov_;. Willems is de VU, die te Buggenhout deel uitmaakt van het Gembel-kartel, duidelijker te tiek zal door deze toevoeging Een tweede projekt «Promotie profileren, het nieuwverkozen plaatselijk bestuur voor te stellen en het VU-standpunt in wellicht ondervangen worden, sport en vrijetijdsbesteding» de affaire-Verbelen duidelyker te omschrijven. van de politieke verantwoor- 27 maart 1982: weeens een iuM^dTdaimbgadilkdde Totnogtoe, aldus de VU- delÜkheden tevinden zijn bij «atbeidsongeval» ,n het ge 6 de drie betrokken no itieke ni- mepntphmc kan H» hnh>,n,p, oemde jobs. ongeveer tachtig meent schepen van financiën hoopt Marcel Verdonck. moet tijdelijk "werk geven aan Op deze perskonferentie waren o.a. aanwezig: de gemeenteraadsleden Willy Van der ader w,e zelfs zestien statu- en tewerkstelling Marcel Ver- Voor onderhoudswerken aan één regent lichamelijke opvoe- Jeugt en Robert Verest, de OCMW-raadsleden Jef Verhaegen en Maurits Van Opstal, 1982. kan deze verbintenis Overuren werkkrachten aan Het totale keurd. Leden van de sportraad J.amef. Mane-Louise Cooreman Verest en Monique Verhavert, allen bestuursleden, auwclijks een uitdaging ge- Het presteren van overuren kontingent tewerkgestelde beweren dat een uitbreiding Opvallend was de afwezigheid hoewel verontschuldigd van Antoon Keldermans, oenul worden. wordt meestal verwacht van werklozen beschikbaar op 16 van het vroegere sportpromo- VU-gemeenteraadslid en huidig Gembel-fractieleider. s meer-tewerkstelling is gro- personeelsleden die te- januari 1984 bedraagt 141 een- tieprojekt meer dan nodig is. v.> H :ls echter het gevolg van werkgcsteld zijn in de schouw- heden - de meeste van deze De situatie zou zo zijn geëvo- "s an pun antal maatregelen die, burg. het museum en de dienst werklozen zijn van niveau vier wiform met een belangrijke openbare werken-feestelijkhe Ook in de stadsbibliotheek lericlc beleidslijn, tot den. In de schouwburg loopt doet men een beroep op part- hebben de beschikbare het aantal overuren zelfs op tot time bibliotheekassistenten, verdelen. Enerzijds vijfduizend op jaarbazis. De Deze. bijbetrekkingen zullen het aantal overuren uren die daar vrijkomen zullen echter ten gunste van tenmin- door bepaalde leden van worden volgemaakt door drie ste één statutair personeelslid stadspcrsoneel wordt ge- nieuwe full-time wcrkkrach- worden afgebouwd, rd sterk verminderen, ten. De meeste van de twintig jds heeft men besloten part-time personeelsleden die Dac" en btk-projekten tuleerde part-time pres- instaan voor de «bewaking» Inzake de tewerkstelling via af te bouwen. In deze van het stedelijk museum, ku- het derde arbeidscircuit (dac) grote werkloosheid is muieren deze betrekking met werden totnogtoe negen pro- dac-ers aan het maken van woordvoerder lef Verhaegen, overuren toe zijn. werden de verklaringen i.v.m. Binnen het bijzonder tijdelijk de zaak "Verhelen» enkel af kader (btk) hebben momen- 8e|egd door de burgemeester teel 17 personeelsleden on- en de OCMW-voorzitter. der wie' o.m. 2 licentiaten, 4 Daarbij werden de zaken op de ho°g,e waren regenten, één maatschappelijk' 's'«-'ds voorgesteld alsof bij hen >;V assistent, vier opstellers, en nict dc minste verantwoorde- drie klerken een administratie- hjkheid te situeren valt. Daar- ve taak gekregen om ook willen wij onze ziens- wijze en bedenkingen in deze Vervolg op blz. onverkwikkelijke zaak. waar de drie betrokken politieke ni- meentehuis, kan de ontvanger veaus OCMW, provincie, ge- onmogelijk zijn werk verrich- meente formuleren Hoewel ten. Hij stelt in een brief R. we in de schoot van het Ringoet aan om de ontvan- OCMW reeds op 20 april 1983 gersklus te klaren. Weliswaar tegen augustus 1983 en de re kening 82 voor te leggen in oktober 1983 en vraagt voor de periode achteraf, verlof zonder wedde. 4 augustus 1983: van een rekening 81 is geen sprake. De OCMW-raad vraagt aan de provincie een afwijking om ook aan de ontvanger verlof zonder wedde te kunnen toe staan Deze afwijking wordt geweigerd. 15 september 1983: nog al tijd geen rekening 1983. Ver helen verklaart zijn laattijdig heid door het voorlezen van een ludieke brief. 6 oktober 1983: de reke ning 1981 wordt ingediend, maar is zeer onvolledig. De inbreng van Verhelen is trou- n moei- onder Verbelens verantwoor- wens miniem, de administratie list nor de debatavond over «het Leefmilieu» georganiseerd >or C.S.C. «De Rank» bleek de trouwzaal van hel Bterse stadhuis te klein. Met eminente professoren, kialistcn in de materie en gewezen voorzitter van de rkgroep «Leefmilieu» dr. Emiel Goossens als modera- f tou het immers een veelbelovende avond worden waar I leefmilieuschcpen André Doorns zjjn licht kwam |teken. Bitter C.S.C. Dc Rank, minister van Leefmilieu en Na- r Mare Galle, gewezen tmirbehoud en dus zeer ver- trouwd met het te behandelen onderwerp wees als inleiding op de initiatieven, projekten en realisaties onder zijn ambts periode. O.m. bescherming van diersoorten en van natuur gebieden, sluiting van hinder lijke bedrijven en van stort plaatsen met schadelijke afval stoffen, waterzuiveringspro- jekten e.d.m. Prof. Ph. Polk van de fakultcit In uitgave van wrator h. Goossens met drie eminente professoren op de debatavond over het Jilieu. (a) Op de gemeenteraadszitting die vandaag, vrijdag 24 fe bruari, in het stadhuis van Sint-Niklaas plaatsvindt, wordt o.m. gepaluberd over twee «hete hangijzers». Allereerst is er de ponyfarm op het rekreatieoord De Ster. Het ligt in dc bedoeling van de (sommige?) mensen van de meerderheid, straks dat open lucht-ontspannings- centrum te bedenken met een nieuwe attraktie: paardjerij den. Leuk voor de jongelui, maar hier en daar worden toch hygiënische bezwaren geopperd. En dan is er de verkeerssituatie aan het kruispunt Mispelstraat-KIeibeke-Vlyminckxhock. Het al dan nict aanbrengen van verkeerslichten daar komt op verzoek van SP-raadslid Urbain Vcrcauteren op de agenda en het buurtkomité heeft al aangekondigd, een forse delegatie naar de zitting af te vaardigen. JEVERIJ de cuyper P Vest 34 r Dandermonde 11052/21 40.60 lfrek KB 442-8601481-36 lï.VOOr nummer 32 F 1.520 F 775 F 400 F Wetenschappen aan de V.U.B., gekend wegens zijn uiteenzettingen op radio en beeldbuis over de dierenwe reld en vooral als ekoloog ge kend om zijn studiën over wa- terbiologie stelde dat de wereldindustrie een konsump- tiemaatschappij heeft doen ontstaan waar winstbejag pri meert. Dit zonder rekening te huuden met eventuele schade lijke afvalstoffen. Wie heeft recht ons milieu te pollueren? vraagt spreker zich af. Vermits quasi elk produktieproces ver vuiling meebrengt ware het lo gisch dat ook elk bedrijf een deel van de winst zou investe ren om hinder te verminderen of te verhinderen. Winstbejag ligt echter zodanig vooraan dat bedrijven bedreigd met slui ting wegens milieumotieven zich dan liever verplaatsen naar ontwikkelingslanden... Prof. Polk noemde water een onmisbaar element voor het leven van plant, dier en mens. Het kan echter dusdanig ver vuild zijn dat men bvb. in de voorhaven van Amsterdam het niet aandurft te baggeren. Daar baggeren zou al wat leeft in het zeewater kunnen vernie tigen tot voorbij de Franse kust! Prof Heyndrickx van de fakul- teit Farmaceutische Weten schappen aan de R.U.G. die zich reeds zo verdienstelijk wist te maken door zijn onder zoeken en standpunten i.v.m. chemische bezoedeling van de omgeving door de industrie pleitte met aandrang voor ur gentie en prioriteit voor het aanpakken van de pollutie door de chemische nijverheid. Deze vervuiling neemt inder daad angstwekkende afmetin gen aan. zowel qua omvang als wat betreft giftigheid. Alleen reeds in dc Antwerpse agglo meratie worden per jaar zowat 600.000 ton giftige afvalstoffen geproduceerd. Komt daar nog bovenop dat de toxiciteitsnor- men van een aantal chemische bedrijven, meestal wegens ge brek aan ervaring in de tijd, nog niet gekend zijn. De huidi ge sektoricle normen zijn voor magistraten onbruikbaar om dat ze niet voldoende specifiek zijn omschreven. Ook prof Heyndrickx kon niet aanvaar den dat de maatschappij moet zorgen voor de afval door de industrie geproduceerd. Met daarbij nog de konsideratie dat de industrie nog heel wat pro duceert dat nict noodzakelijk Prof Buekens van de fakulteit Toegepaste Wetenschappen aan de V U B., geboren Aal- stenaar die zich speciaal met de problematiek vpn afvalstof fen inlaat zegt dat er iets scheef is gelopen in de produktiepro- cessen. Technische oplossin gen moeten er tegen worden gezocht. OVAM en VWZ, be gaan respektievelijk met afval en water, werden opgericht om aan deze problematiek een va labele oplossing te brengen. Oplossing die er maar kan ko men na beroep te hebben ge daan op toxicologen en ecolo gen. Dc professor belichtte dan de diverse technieken die kunnen aangewend worden om tot een oplossing te ko men. Aan de groei van de konsumptie moet een krachtig halt worden toegeroepen en gezocht moet worden naar procedees die geen. of althans geen schadelijke afval bij het produktieproces achterlieten. Na een hele reeks vragen uit het publick die aantoonden dat de toebehorenden geïnteres seerd, geëngageerd waren in de materie trok moderator Dr. E. Goossens een treffende konklusie. In onze konsump- tiemaatschappij is alles toege spitst op winst. Elk produktie proces veroorzaakt afval, al dan niet toxisch, en de maat schappij moet er maar een op lossing voor vinden. Maar de mens wordt in het hele proces vergeten. Zelf uiteindelijk als afval beschouwd wordt hij door de industrie los gelaten en valt ten laste van dc maat schappij via ziekenfondsen of wegens beroepsziekte. Ook de arbeider, dan van geen nut meer, gaat dan overboord. Sa men met de afvalstoffen. LH. Buggenhout. De Volksunie van Buggenhout aan het woord, (v) lijkheden met de ontvangerij in het OCMW. zijn we echt nooit op de hoogte gebracht van de ernstige financiële ge volgen. Omdat wij niet de be doeling koesteren in het OCMW een verlammende po litiek te voeren, hebben wij nooit een echt harde oppositie gevoerd en hebben wij de voorzitter steeds de steun ver leend. om deze zaak op te lossen zonder dat de steunver lening in het gedrang zou ko men. We waren ons immers zeer goed bewust, dat volgens de letter van de wet, geen lonen, wedden of sociale uitke ringen kunnen uitbetaald wor den, zonder de tussenkomst van de ontvanger. Historiek Met het doel orde op zaken te stellen schetste Jef Verhaegen hierna de «historiek» van de affaire-Verbelen. 1978: de eerste laattijdige betalingen van de bedrijfs voorheffing worden vastge steld. december 1980: de reke ning 1979 komt enkel na ver schillende aanmaningen van sancties is geen sprake op de raad. De rekeningen moe ten voor 1 juni worden voorge dragen! 17 november 1981: het ont vangkantoor van de bedrijfs voorheffing richt een schrijven aan het OCMW waarin aange stipt wordt dat een schuld van 2.850.861 f, vermeerderd met nalatigheidsintresten, moet be taald worden. Van deze brief wordt de raad niet op de hoog te gesteld. januari 1982: Antoine Ver helen wordt aangemaand de rekening voor het dienstjaar 1980 voor te leggen. delijkheid. 3 april 1982: Ringoet wei gert die aanstelling 12 mei 1982: de ontvanger wordt aangemaand de reke ning 80 in te dienen voor 1 juni. 26 mei 1982: Verhelen schrijft dat hij onmogelijk in orde kan zijn, omdat hij maar twee uur per dag mag werken. Midderwijl schijnt in de ge- meenteontvangerij alles op wieltjes te lopen 25 juni 1982: herinnering dat de termijn uitgesteld wordt tot 1 juli in het verkiezingsjaar 1982 wordt van enige sanktie tegen Verhelen geen dringend werk gemaakt. 25 maart 1983: Verhelen wordt, via een brief aange maand. een andere vervanger aan te duiden. Aan deze brief geeft hij geen gevolg. 1 april 1983: de nieuwe raad wordt geïnstalleerd, 20 april 1983: aangetekend schrijven van de ontvanger der belastingen. Laatste herinne ring aan een schuld van 7.472.818 fr., vermeerderd met een nalatigheidsintrest van 1.230.630 fr. Van dit schrijven wordt de OCMW-raad niet op de hoogte gebracht. 31 mei 1983: het college van burgemeester en schepe nen krijgen van het belas tingskantoor een dubbel van de brief van 21 april. 21 juni 1983: Verhelen wordt uitgenodigd om voor de raad te verschijnen. 29 juni 1983: Verhelen ver schijnt voor de raad. Omwille van het gemeentelijk sane ringsplan. legt hij uit. heeft hij niet kunnen werken aan de rekening 1981. Hij belooft de rekening in orde te brengen presteerde immers het werk. De rekening was ook niet aan wezig in de wettelijke periode van vijf dagen, die een raads zitting voorafgaan. Om de hele zaak te bespoedigen wordt de rekening onder voorbehoud goedgekeurd. Verhelen be looft om tegen december 1983 de rekening 1982 in te dienen en alle rekeningen aan te zui veren. 8 december 1983: de reke ning 1982 is nog altijd niet klaar. Verhelen moet op 15 december voor de raad ver schijnen. 15 december: Verhelen stuurt zijn kat. Hij wordt een schorsing voor een periode van zes maanden opgelegd, met halve wedde en met de ver plichting om de rekeningen in orde te brengen. 22 december 1983: De OCMW-voorzitter heeft het ontslag van Verhelen ontvan gen. Aan de provinciale over heid wordt gevraagd een ont vanger aan te stellen. 20 januari 1984: Van ge meenteraadslid Keldermans krijgt OCMW-raadslid Ver- hacghcn te horen over het be staan van de brief van 29 no vember i.v.m een tekort aan bedrijfsvoorheffing van onge veer 12 miljoen. 23 januari 1984: uit de schaarse documenten die op het OCMW inzake de ontvan gerij te vinden zijn blijkt dat er inderdaad een mogelijke ach terstand kon zijn aan bedrijfs- voorh ffing en RSZ. Een be drag van zowat 17 miljoen donderdag 26 januari: raadslid Keldcrmans en Gem- beller Freddy De Bisschop brengen de bal aan het rollen. Vervolg op blz. 4

De Voorpost | 1984 | | pagina 1