Stedelijke tewerkstewerkstelling in Sint- Niklaas met 35 betrekkingen aangevuld Buggenhoutse Volksunie betrekt hoog komité van Toezicht bij affaire-Verhelen Gemeentelijke sporthal Hamme eind 1984 open Htll Kwarteeuw vrij buitengewoon onderwijs in Sint-Niklaas Stad sluit akkoord af met minister Hansenne Nieuw projekt voor beter verkeersgedrag bij jongeren Freddy De Bisschop: VU zat deontologisch fout Boze boeren te Berlare Straks neurochirurgisch centrum in Sint-Niklase stadskliniek? Li 4 - 24.2.1984 - De Voorpost Vervolg van blz. 1 Ook hier wachten projekten. in casu «studie museumobjekten» (3) en «verkeerskonsultatie» (5) op een goedkeuring. Stad grootste werkgever De overeenkomst tussen het stadsbestuur van Sint-Niklaas en het ministerie van tewerk stelling en arbeid is voorlopig precies een jaar (1984) geldig. Kabinetsmedewerker van mi nister Hansenne. de heer De Bremaecker. acht het echter niet uitgesloten dat eind dit jaar een KB zal voorzien in de verlenging van het kontrakt. Dat de overheid precies de indienstneming van twee te werkgestelde werklozen koos te financieren, ligt voor de hand. TWW blijft voor haar de goedkoopste tewerkstellings formule. Na Sint-Niklaas heeft nu ook Bornem een dergelijk kontrakt getekend. I.v.m. het dac heeft de minis ter de intentie om vanaf nu. d.i. na twee jaar looptijd, van het projekt. kontroles uit te voeren bij de werkgevers die op het stelsel een beroep heb ben gedaan. Indien de gel dende normen niet overschre den worden zou de minister bereid zijn, het kontingent struktureel werklozen voor de toekenning van dac-projekten op te halen tot het niveau van mei 1983. Nu Nobels-Peelman failleerde is de stad Sint-Niklaas de groot ste werkgever van de regio ge worden. Sint-Niklaas. bouw- vriendelijkste stad. Sint-Ni- klaas, de stad van de groeiende werkgelegenheid nu ook. De tijdelijke arbeidscircuits zijn wellicht-de enige mogelijkheden om iets te verhelpen aan de groeiende werkloosheid, het blijven nochtans pleisters op houten benen. Leo DE BOCK Cavalier seul Vervolg van blz. 1 Provincie Naar de mening van de Bug genhoutse VU speelt de pro vinciale overheid in de hele affaire Verhelen een nefaste rol. Nog steeds, aldus Jef Ver- haeghen is nog geen geweste lijk ontvanger gearriveerd, om de ontvangenj wettelijk te la ten verlopen. Vele problemen hadden bovendien vermeden kunnen worden indien de pro vincie een gewestelijk ontvan ger had gestuurd, een meer daadwerkelijke controle had uitgevoerd over de financiën van het OCMW en aangedron gen had op een sanktionering van de ontvanger. Ofwel, be sloot de VU-woordvoerder, werken de provinciale diensten niet doeldtreffend en zijn ze dus overbodig ofwel is er politieke invloed misbruikt om de verantwoordelijkheid af te schuiven naar het verre Gent. Toch maakt de CVP ook daar deel uit van de meerderheid. Bedenkingen Uit het verloop der feiten en gebeurtenissen puurde de Bug genhoutse VU volgende be denkingen. Indien, beklem toonde J. Verhaeghen, het VU-raadslid Antoon Kelder mans de vraag niet had gesteld tijdens de gemeenteraad van 26 januari 1984 zou de zaak nog altijd niet definitief aan het rollen geweest zijn. De raad is daarnaast nooit ge ïnformeerd geweest inzake de enorme financiële achterstand van het OCMW en de nalatig heidsintresten, die hierop aan gerekend zijn. Nochtans is dit een duidelijke verplichting, volgens artikel 46 van de OCMW-wetgeving. Tegen Verhelen is bovendien nooit opgetreden om artikel 49 van de wet toe te passen, artikel dat zegt: «Is onverenigbaar met de hoedanigheid van per soneelslid van het OCMW, el ke bezigheid die hetzij door het lid zelf, hetzij door een tussenpersoon, verricht wordt en die kan schaden aan het vervullen van zijn ambtsplich ten of met de waardigheid van het ambt in strijd is. Met de hoedanigheid van personeels lid van het OCMW wordt bo vendien onverenigbaar geacht, elke zelfs onbezoldigde op dracht of dienst in particuliere zaken met winstoogmerken» Het is bovendien opvallend dat in het verkiezingsjaar 1982 weinig stappen ondernomen zijn om sankties tegen Verhe len te treffen. Men was toen wellicht bang dat de bom zou barsten. Er is trouwens nooit een procedure ingesteld om de ziekte van de ontvanger gron diger te laten onderzoeken Gezien de enorme achterstand in de boekhouding is totnogtoe nog goed mogelijk dat gelden van het OCMW verdwenen zijn. Hierover kan enkel ze kerheid komen als alle schul denaren van het OCMW ge- kontakteerd zijn. Op zijn minst eigenaardig, vindt Jef Verhaeghen het ook, dat een ontvanger die een dienst ver richt die 22 uren omvat, over geen eigen kantoor beschikt in het OCMW. En tenslotte stip pen de VU-woordvoerders aan dat Karei Baeck de tijdens de gemeenteraad van 26 januari door schepen Van Malderen afgelegde leugenachtige ver klaring, nog altijd niet openlijk tegengesproken heeft. Hoewel de voorzitter terzake een be lofte formuleerde. Besluiten Door de oppositie, besloot J Verhaegehen. is in het OCMW duidelijk gesteld dat elke nala tigheidsintrest of elk eventueel tekort zal moeten betaald wor den door de ontvanger. Hierin zijn we bijgetreden door de meerderheid. Dit standpunt is ook genotuleerd. Onze toe komstige houding in het OCMW zal steeds bepaald worden door de bekommernis om en de continuïteit in de werking van het OCMW als centrum voor sociale dienst verlening. Aangezien het specifieke ka rakter van de zaak en de poli tieke weerslag, die ze zou kun nen hebben, oordeelden we het dan ook noodzakelijk dat het Hoog Komitee van Toe zicht bij de zaak te betrekken. Deze instantie is de enige die voldoende onafhankelijk en met kennis van zaken het on derzoek kan verrichten. Pierre Van Rossem Vorige maand is men gestart met de afwerking van de gemeentelijke sporthal, die gelegen is in het Meulenbroek- kompleks. Het is de betrachting van het gemeentebestuur om tegen eind 1984 de sporthal officieel te openen. Vooraleer het echter zover zal zyn, zal het schepencollege en de gemeenteraad nog enkele belangrijke beslissingen dienen te treffen in verband met o.a. de aankoop van een sportvloer, de aanleg van de omgeving en de uitbating. Collegebeslissing van 23 au gustus 1983. Op 1 februari 1984 werd de technische uitrusting van de sporthal aangevat. De uitvoe ringstermijn bedraagt 120 werkdagen. Samen met deze werken moet ook de afwerking worden vol tooid. UITBATING Schepen Van de Casteele deel de mede dat voor de samen stelling van het dossier voor de aankoop van de sporttoestel- len advies gevraagd is aan de leden van de sportraad. Er zullen verschillende sporten in deze mooie sporthal aanbod kunnen komen; basketbal, vol leybal, tennis, minivoetbal, zaalvoetbal, zaalhandbal, bad minton. Er wordt eveneens ge dacht aan muurkaatsen. tafel tennis, en in de polyvalente zaal zal er plaats zijn voor de gevechtssporten, turnen e.d. De Schepen kon evenwel nog geen huurprijzen vooropstel len, maar zegde dat het niet de bedoeling is om de private sporthal De Wuiten konkur- rentie aan te doen. Tijdens de werkdagen zal de sporthal in de voormiddag en misschien ook kort na de middag ter HISTORIEK De princiepsbeslissing tot de bouw van een sporthal en zwembad dateert van 7 februa ri 1977. Na enkele kleinere aanpassin gen van het ontwerp kon op 23.4.1981 overgegaan worden tot de openbare aanbesteding van de werken. De firma Pellikaan was de laagste regelmatige bieder en kreeg de werken toegewezen voor de som van 59.757.997 F (BTW inclusief). De opdracht bestond in de bouw van een sporthal van 42,10 op 33,80 meter en een polyvalente zaal van 9 m op 12 m. Op het gelijkvloers zijn naast de inkomhall met lift en de verschillende kleedkamers, lokalen voor administratie, berging en technische uitrus ting. Op het verdiep is een ruime cafétaria voorzien met uitzicht op de sporthal. De werken begonnen op 4 mei 1982 en vorderden vrij goed zodat een jaar later het ge bouw wind en waterdicht was. Gezien in de aanneming van de firma Pellikaan ook de af werking was opgenomen, moesten de technieken dus ge lijktijdig worden uitgevoerd. Ondanks deze technieken ont stonden dc problemen De ontwerper Vanderbusse, liet het afweten. Herhaaldelijk werd hij aangemaand goede dossiers in te dienen. De pro vincie vond immers eerder in gediende dossiers totaal on bruikbaar. Uiteindelijk zag het College zich genoodzaakt de heer Van derbusse in gebreke te stellen en hem van zijn opdracht te ontlasten vanaf 14 januari 1983. AFWERKING Onmiddellijk werd een nieuwe ontwerper Laureys te Melle aangeduid. Op 24 maart reeds kon de gemeenteraad de volledig op nieuw opgemaakte ontwerpen goedkeuren. De dossiers wer den doorgestuurd naar de pro vincie en op 27 juni 1983 wer den de werken aanbesteed. De toewijzing gebeurde in Primeur voor Sint-Niklaas Net als andere overtredingen moeten ook verkeersover tredingen bestraft worden. Weinigen zullen deze stelling tegenspreken. Nochtans glipt in Belgic. de inspanningen van politie en rijkswacht ten spijt, ëén groep weggebrui kers nog altijd door de mazen van het net Het betreft uiteraard de jongens en meisjes jonger dan zestien die volgens de wet van 9 mei 1972 niet voor verkeersovertre dingen vervolgd mogen worden. De jeugdrcchtbank geeft geen gevolg aan meldingen en de verkeerspolitie is derhal ve niet erg gemotiveerd om geregeld op te treden tegen roekeloze jonge weggebruikers In overleg met de Prokureur des Konings. politie en rijkswacht, heeft verkeersschepen van Sint-Niklaas Mare Huys het nu mogelijk gemaakt dat d.m.v. een waarschu- wingsverslag gericht aan de ouders, preventief kan worden opgetreden. In het verslag zal de politie melding maken van de vastgestelde overtreding en de ouders wijzen op hun verantwoordelijkheid inzake de veiligheid van hun kinderen. Bij herhaling van de feiten zal toch een proces verbaal opgemaakt worden. Met dit projekt. aldus schepen Mare Huys, hoopt de scholenstad Sint-Niklaas uiteindelijk een beter verkeers gedrag te verkrijgen bij de duizenden minderjarige leerlin gen. Het stadsbestuur wil bovendien elke vorm van repressief en preventief optreden koppelen aan een ver doorgedreven verkeersbpvoeding. (I..D.B.) beschikking kunnen gesteld worden van de scholen. In de zomerperiode zou men trach ten om sportkampen in te richten. Volgens Schepen Van de Cas teele kan de totale kostprijs geraamd worden op 70 mil joen, waarvan ongeveer 25 miljoen subsidies. Voor de aankoop van de toesteilen zal het noodzakelijkste eerst aan gekocht worden. Een degelij ke sportvloer in deze sporthal is zeker te verantwoorden. Gaarne had men evenwel dt sporthal op het eind van deze zomer opengesteld vooi publiek, maar dit lijkt nie: haalbaar, daarom streeft er naar om eind 1984 de ge meentelijke sporthal officied te openen. (M) Hamme. De nieuwe sporthal van Hamme is bijna voltooid, (vh) Het feit dat de Buggenhoutse VU geïnkorporeerd in de Gembel-oppositiefraktie, be sloot het Hoog Komitee van Toezicht in de zaak Verbelen in te schakelen, werd in oppo sitiekringen geenszins op ge juich onthaald. We vroegen naar de mening van SP'er Freddy De Bisschop daarom trent De Bisschop leidde tot eind december van vorig jaar de Gembel-fraktie in de Bug genhoutse gemeenteraad. Persoonlijk, aldus F. De Bis schop, vind ik het gebeuren, dat ik zou willen omschrijven als een kommunikatiestoornis, een barstje of een breukje bin nen de Gemeentebelangen, gewoon jammer. Wat echter niet belet dat de VU m.i. niet mag nalaten zich ernstig over de feiten te bezinnen. Dat zul len de VU-mensen trouwens doen. Van de resultaten ervan zal Gembel ingelicht worden op maandag 27 februari e.k. Te 19.30 uur begint dan een evaluatievergadering omtrent één jaar Gembel-werking te Buggenhout. Een vergadering, let wel. die tevoren reeds ge pland was. Binnen de VU-fraktie heeft men die evaluatie blijkbaar reeds achter de rug en is men de zaken zelfs gaan vooruitlo pen. Bepaalde VU-mensen hebben de zaak Verbelen aangegrepen om bekleed met een VU-label te gaan doen, wat Gembel al op 7 februari jl. had beslist. Tijdens de geheime zitting van de raadszitting van 9 februari hebben we trouwens gevraagd het Hoog Komitee van Toe- Verbelen blijft aangehouden Vorige dinsdagmiddag bevestigde de roodkamer te Den- dermonde de aanhouding van Antoine Verbelen. Zijn aanhouding werd met een maand verlengd, (pvr) zicht te gelasten. Toen is ech ter een samenspraak meerder heid-minderheid ontstaan, waaruit voortvloeide dat vier vertegenwoordigers van de ge meenteraad op bezoek gingen bij de Procureur des Konings. Ook daar hebben A. Kelder mans en ikzelf als Gembel- vertegenwoordigers aange drongen het Hoog Komitee van Toezicht in te schakelen. Achteraf is de ganse zaak doorgespeeld aan de onder zoeksrechter en mochten we de kans gehad hebben ook hem te spreken, zouden we ook daar aangedrongen heb ben dezelfde stap te zetten. Kortom, wat de VU nu afzon derlijk doet, is niet nieuw. In feite slechts wat Gembel, en bloc, reeds tevoren gevraagd heeft. Ik herhaal het, ik vind het jammer dat de VU de zaken een beetje voorbarig is gaan aanpakken Weinig deon tologisch van hun kant. Zo zou ik hun houding willen om schrijven. Let wel, binnen Gembel is er momenteel slechts één vuiltje aan dc lucht te bespeuren. Vuil en donker wil ik de hemel geenszins noemen. Hoewel een bepaalde pers de zaak wil opschroeven. Te begrijpen overigens van haar kant. Al bij al ben ik er trouwens van overtuigd dat het gezond verstand zal zegevieren. Pierre Van Rossem Zaterdag 18 februari werd in de stadsschouwburg te Sint- Niklaas het stuk «Stilte zonder Rust» opgevoerd door de theatergroep Utopia, een jongerenafdeling van het Gent- brugse amateurtoneelgezelschap De Korenaar. Niet vol maakt, wel aangrijpend. Niet toevallig kozen de jubilerende katholieke scholen voor buitengewoon onderwijs van Sint-Niklaas deze krea- tie als eerste «aktiviteit» voor de viering van hun vijfen twintigjarig bestaan. Handicap Zowel in het stuk als in het buitengewoon onderwijs gaat het immers om werken met een handicap, zij het van ver schillende aard. De wet van 6 juli 1970 stelt immers dat de taak van het buitengewoon on derwijs is te voorzien in onder wijs en opvoeding van gehan dicapten Er worden daarbij acht typen onderscheiden. Bij de vier Sint-Niklase instel lingen (twee voor lager en twee voor secundair buitenge woon onderwijs) gaat het tel kens om type 1licht mentaal- gehandicapten. Auditief ge handicapten (doven en slecht horenden) zouden b.v. in een school voor type 7 thuishoren. Hierbij merken mensen uit het «R.O.» graag op dat «handi cap» een relatief begrip is: iedereen is in zekere zin ge handicapt, het is zaak de ge handicapte mens te helpen op een onafhankelijke manier in de maatschappij te funktione- ren. Wie bijziend is, kan een bril dragen, wie licht mentaal gehandicapt is. kan een vorm van buitengewoon onderwijs genieten. Stamboom Het Sint-Niklase onderwijs voor licht mentaal gehandicap ten begon in 1958 met ge mengd buitengewoon lager on derwijs (B.L.O.) in de Kalk- straat aan het Berkenboomin stituut. In 1966 werd voor de oudere jongens De Regenboog opgericht in de Kasteelstraat. Het werd een autonome school die nu vanuit de bisschoppelij ke normaalschool geleid wordt. Vanaf 1973 wordt voor jonge ren van 13 en ouder ook bui tengewoon sekundair .onder wijs ingericht: voor meisjes aan het Berkenboominstituut (Kalkstraat 42), voor jongens aan de V T.S. Ill (Leopold II- laan 17-19). Aanpak In het buitengewoon onder wijs, zowel lager als secundair, gaat men niet uit van een vast programma dat «gezien» moet worden en waaraan de leerling zich moet aanpassen, maar van de jongere zelf. De hoofddoel stelling is de leerlingen bij te brengen wat mogelijk is. Met alle respekt voor die aanpak, kan men zich de vraag stellen of iemand die «afgestudeerd» is (maar wie is óóit afgestu deerd?) aan het B.O. een zin volle (liefst bezoldigde) taak kan opnemen in de maatschap pij. De tewerkstelling van die afgestudeerden, zo verzekeren ons de verschillende direkties, schijnt toch wel mee te vallen, de huidige krisissituatie in overweging genomen. Men zou zich immers kunnen afvragen of een licht mentaal gehandicapte jongere in som mige gevallen niet beter af is met gewoon beroepsonder wijs, om met dat getuigschrift vlotter werk te vinden. Dat schijnt niet zo te zijn. Dc direktie van V.T.S. III haalt enkele gevallen aan van jonge ren die gewoon beroeps, soms zelfs technisch onderwijs had den aangepakt en zo als het ware in een «carrière van mis lukking» terechtgekomen zou den zijn. Op die manier raken ze veelal hun motivatie en zelf zekerheid totaal kwijt en wor den ze vaak de moeilijkste kin deren. Wie verplicht wordt te hoog te grijpen, kan nooit op vallen door de meest korrekte rekenoefening, het fraaiste werkstuk of een foutloos op stel, en zo'n kind zal dan dik wijls willen opvallen door sto rend gedrag. Komt iemand in het buitenge woon sekundair daarentegen uit het buitengewoon lager, dan vindt die daar meestal zijn weg wel. Soms kan zo'n leer ling na een jaar BuSO-voorbe- rciding wél gewoon beroeps onderwijs aan. Anders kan hij tot zijn 21 in het BuSO blijven en krijgt daar, zoals de wet het stelt, «algemene, sociale en be roepsvorming». Dat gaat niet zonder problemen, maar die worden bijna altijd opgelost met geduld, de grootste deugd en de belangrijkste eis voor de leerkracht' in hel buitenge woon onderwijs. B.V.G.-L.D.B. goed dat de gemeente de be- kunnen rijzen. Ook ondanks schikbare gronden voorbe- het feit dat de boer als huurdet stemt voor openbaar nut. De het recht van voorkoop heeft Wie uit de richting Uitbergen naar het Donkmeer rijdt, 8ronden zouden, volgens som- boeren zelf kunnen er nie heeft ongetwijfeld even de wenkbrauwen opgetrokken bii mi?e vcrklaringen van boeren, aan denken dat ze de gronden het zien van het wit bord waarop in reusachtige letters te WC' C!"s een anderc bes,cm' uC pr,JS va,n -8rond voor lezen stut: -CVP blijf van onze grond af-. Een lyd lang De" veTOg^woordiger van dc zSa". gevaar S™.'.? heeft er boven dat bord ook nog een zwarte vlag gehangen, Boerenbond deed opmerken kulatie zeker niet ondenkba* maar die is inmiddels verdwenen. dat wanneer men tot de open- 's Een vS Wat is nu de bedoeling van het den zelf aan te kopen Ze ver- barc verkoop zou overgaan, de 8cndc bijeenkomst is voorzie* bord? In feite gaat deze slogan trouwen het blijkbaar niet zo PnJzcn flink uit de pan zouden maandag 12 maart om gronden die eigendom zijn van de Nationale Maatschappij der Waterwinningen en die in 1977 in het bezit zijn gekomen van deze maatschappij als ge volg van een onteigening voor openbare nutsvoorzieningen. De plaatselijke voorzitter van de Boerenbond, Basiel D'Heer, vroeg een vergade ring aan met schepen van land bouw Maurits Pensaert, om deze hele zaak eens door te praten. De gemeente Berlare was immers zinnens deze aan te kopen. Dat was voorzien in het vijfjarenplan van de begro ting. Het gaat om een opper vlakte van om en bij de 17 ha, waarvan 3 ha bos en 14 ha landbouwgrond. Op deze vergadering waren 7 van de 9 boeren die zich bena deeld voelden aanwezig. On der meer Godfried Janssens, Albert Gecrinck, André Bon- narens, Georges Veldeman, Aimé Van Uytvanck, Elisé Bosman, Sylvain Hanselaer en ook de gewestelijke vertegen woordiger van de Boerenbond de heer Boone, was aanwezig op deze bijeenkomst. Schepen Pensaert werd ge vraagd de bedoeling van het gemeentebestuur toe te lich ten. Het verwonderde hem dat hij verzocht werd het pro bleem in te leiden, daar hij alleen was uitgenodigd om aanwezig te zijn. De betrok ken boeren hadden daarom ge vraagd. Maar toch ging hij op het verzoek in: vorig jaar had er een vergadering plaats om trent het «Belromaplan» waar bij dc wateromkering van Ber lare Broek naar het Donkmeer aan de agenda stond. De wa- tcrwinningsmaatschappij zou de derde batterij van water winning niet laten doorgaan, omdat men het risiko niet wil de lopen om het waterpeil van het Donkmeer te doen verla gen. De maatschappij die in 1967 de gronden had verwor ven, stelde die nu terug te koop. Het schepencollege be sloot dan ook deze gronden aan te kopen en voorzag in de begroting een bedrag van 6 miljoen frank. Deze aankoop hield in dat men dc gronden ook zou blijven voorbehouden aan het openbaar nut. Maar dat was teveel voor de boeren. Die wensten de gron- Primeur: hersenoperatie onder enorme mikroskoop Volop bijgebouwd wordt er aan het stedelijk ziekenhuis in de volksmond 'dc stadskliniek' van Sint-Niklaas, een verzorgingsinstelling die van 1954 dateert en aan een paar honderd mensen werk verschaft. Als direkteur Albert Goethals drie hoog dc lift opent voor me, rukken werklieden met radiatoren aan. De ziekenhuisbaas vertelt over dc tijd van toen, toen men géén toiletten op de patiëntenkamers placht te bouwen, en zegt dat het nu stukken van mensen kost om sanitair bij te benen. Hij gidst me langs zowaar moderne toestanden: radiumisotopen, nukleaire afdeling, in een videokamer kan je gezwellen bekijken, ontleden. Hij laat me aan de goeie zorgen over van een arts die wat meer weet te vertellen over een primeur die in de stedelijke verzorgingsinstelling gestalte kreeg. Primeur? Jawel. Vorige week donderdagnamiddag realizeerde men voor het eerst een belangwekkende hersenoperatie. De afdeling neurologie, die men geleidelijk aan tot neurochirurgisch centrum wil laten evolueren als blijkt dat daaraan behoefte bestaat en als de ontwikkelingskansen worden gegund, voltrok urenlang een hersen-neurysma-operalie. Een heelkundige ingreep die nooit tevoren in het Waasland was gedaan. Aneurysma, het kan aangeboren zijn, het kan zich plots manifesteren. Bloedvaten met een blaasje op, een korte kronkel als ik het welbegrepen heb. Tijdens de heelkundige ingreep moest een klem, een clip op het bloedvat (in de hersenen!) worden gezet. Uniek bij deze operatie, heel nieuw ook, was dat ze gebeurde onder een enorme mikroskoop Ze slaagde. Twee neurochirurgen één geneesheer die vastverbonden is aan de Sint-Niklase instelling, één die soms assistentie verleent brachten het voor mekaar, een neuroloog hield toezicht Hun namen doen niet terzake, mogen overigens om medisch-deontologische redenen niet worden vermeld. De patiënt móest nog enkele weken het bed houden op de intensive care-afdeling. Neuro, da's het sleutelwoord in heel deze kontekst. De deelwoorden die daarachter kleven vormen belangrijke nuanceringen. De neuro/ogïe-afdeling (veeleer genezend, medikamen- teus) wil tot neurochirurgie expanderen, groeien, zodat je in Sint-Niklaas straks volwaardi ge heelkundige ingrepen aan de hersenen ondergaan kan. in die zin dat dan èllc aspekten van de ingreep voorbereid en gerealizeerd worden in het stedelijk ziekenhuis. Neuroradio- logie b.v. moet impliceren dat ook het bloedvatenonderzoek van de hersenen kan gedaan worden (voor de operatie van donderdag jl. gebeurde zulks in Antwerpen). Neurofysiologie dan: men streeft ernaar, straks behalve clektro-encefalogrammen ook. middels aangepaste apparatuur, betere slaaptracés te kunnen maken, waarbij dc toestand van de hersenen tijdens de slaap wordt geëvalueerd. Bij neurofysiologie hoort o.m. ook clcktromyografie. spieronderzoek. De operatie van donderdag is vanzelfsprekend niet de eerste hersen-ingrecp die men doet in de stadskliniek, ook ruggemergoperaties werden al met goed gevolg ondernomen. Het was echter wel een belangwekkende ingreep, met zoals gezegd die mikroskoopinnovatie. Ze kan, zo hoopt men in medische kringen, de aanzet zijn tot een neurochirurgisch centrum in Sint-Niklaas. Maar om zo'n entiteit uit te bouwen, en bijvoorbeeld een 'snelle platenwissclaar' voor bloedvatenonderzoek naar Sint-Niklaas te halen, is dan weer een flinke (geldelijke) investering nodig. Een ziekenhuis als het stedelijke van Sint-Niklaas moet overigens veelvuldig op de diensten van de akademische ziekenhuizen (Gent, Antwerpen, e.a.) een beroep doen voor een onderzoek als de computertomografie, kortweg c.t. Da's een radiologische doorlichting via axiale foto's, waarbij je in doorsnede een kijk krijgt op het orgaan, het lichaamsdeel, en dat materiaal werkt vanzelfsprekend vaak verhelderend voor heel wal artsen. Maar computer tomografie naar Sint-Niklaas halen zal nog niet zo gauw lukken, want het vergt een kost van vele tientallen miljoenen en er is een wettelijke rem op het aantal c .-eenheden in dit land. De symbolen /Z 2 in het stedelijk ziekenhuis van Sint-Niklaas hebben met intensieve zorgen uitstaans, maar ook niet neurologie en, bij uitbreiding, met neurochirurgie. Dc «tovenaars in het wit» zoals direkteur Goethals ze noemt denken konsekwent door in de richting van een ooit in Sint-Niklaas te realizeren neurochirurgisch centrum. Wouter VLOEBERGfl Ze fegin Er aan c "gja »ordi dan ide «)gcv ki ihtua Net (lijve tarfo hoofd ten n voorb Airtoi iFakkt cc.dr vidsfo men c Prijzei SK B lijkt t

De Voorpost | 1984 | | pagina 4