Nieuw sekretariaat voor nog beter en efficiënter dienstbetoon Kristelijke Ziekenfonds «Troost in Nood» Buggenhout Gemakkelijke uitbetalingsbalies (v) Kristelijk Ziekenfonds «Troost in Nood» Kerkstraat 32 te 9360 Buggenhout (052/33.25.63) Open op maandag, woensdag en donderdag van 8.30 tot 12.00 en van 13.00 tot 15.30 uur. Op dinsdag en vrijdag van 8.30 tot 12.00 uur. De wachtzaal is echt gezellig gemaakt (v) Dienstverlening Dit steeds maar toene mend ledenaantal bracht met zich dat er dringend moest gesleuteld worden aan het dienstbetoon. De moderne mens verwacht dat het dienstbetoon kan geschieden in gezellige en nette lokalen, waar ook plaats is voor een vertrouwelijk gesprek. Met het ombouwen van de bestaande woning, het opnieuw indelen van ruimtes, het aanbouwen van een fietsenstalling (overdekt) en het maken van een inkomsas, heeft men goed gemikt. Als uitgangspunt nam het arrondissementeel sekre tariaat van de Christelijke Mutualiteit dat er toch in elke grote gemeente een permanent sekretariaat zou moeten zijn, die naam waardig. En bij de CM heeft men zich een vaste idee gevormd van een dergelijk sekreta riaat: een wachtzaal die aangenaam is aange kleed, een vertrek waar de geldverrichtingen kun nen plaats vinden op een efficiënte en vlugge ma nier zodat de wachttijden tot een strikt minimum worden herleid en een ruimte voor privé-ge- Marcel Cassiman is de CM sekretaris van Buggenhout (v) sprekken. In die optiek werden de verbouwingen aangevat. En het resul taat is prachtig te noe men. Reeds van bij de ingang wordt men over weldigd door de aange name, relaxerende sfeer. Men voelt er zich dadelijk thuis. Want men heeft er over gewaakt dat het se kretariaat in al zijn funk- tionaliteit, toch nog het uitzicht heeft behouden van een gezinswoning. De minder-validen wer den al evenmin vergeten. Brede deuren die makke lijk opengaan, geen drempels meer te over winnen. Via een portaal komt men in de wacht zaal. Daar heeft men langsheen de muren ge zorgd voor de nodige zit jes en aan een van de wanden hangt er een prikbord, waarop men fliunk wat informatie kan vernemen over een aan tal aktiviteiten van de CM en zijn verschillende diensten. Vanuit de wachtzaal kan men de loketten zien. Geen glazen wanden die elk menselijk kontakt een beetje onmogelijk maken, maar twee moderne bu relen bemand door vak bekwame bedienden die de leden uiterst vriende lijk en efficiënt te woord staan. Maar die ook tijd maken voor een deugd- sliste mee en het was het bestuur dat besliste over de grootte van de bijdra ge, de omvangrijkheid van de uitkering en hoe lang men van de bijstand kon genieten. De versla gen maken daar trou wens uitgebreid melding van. Bescheiden begonnen, groeide de maatschappij snel uit tot een volwaardi ge mutualiteit. In 1920 telde men reeds 524 le den en in 1945 kende men met de invoering van de verplichte ziekte verzekering de grote doorbraak. In Buggen hout telde «Troost in Nood» toen 4.061 leden. Een tweede «boom» deed zich voor in 1963. Toen werden ook de zelf standigen en de ambte naren verplicht zich te verzekeren. Het gevolg was dat men 7.218 leden mocht in schrijven wat neerkomt op meer dan 65 procent van de hele Buggenhout- se bevolking. Vlakbij het station en dus midden in het centrum van Buggenhout, werd een oude woning omge bouwd tot een prachtig en modern sekretariaat van bet Kristelijk Zieken fonds «Troost in Nood». Het werd vorige week za terdag plechtig en in aan wezigheid van heel wat vooraanstaanden inge wijd en voor het publiek opengesteld. De twee hoekstenen waarop dit nieuwe sekretariaat stoelt zijn: efficiëntie en aan dacht voor de specifieke eigen problemen. Twee vormen van dienstbetoon die de aangesloten leden en dat zijn er heel wat op prijs weten te stel len. Want uiteindelijk is dit nieuwe sekretariaat er voor hen, om hen nog beter te kunnen bijstaan. Vandaar ook dat men niet heeft geaarzelf om de meest adekwate appara tuur in te schakelen. In het verleden is het wel eens anders geweest. Uit de oude boeken Op 30 januari 1899, zo staat in fraai handschrift te lezen in een verslag boek, werd te Buggen hout overgegaan tot de oprichting van een «On derlinge Bijstandsmaat schappij». Dertien man nen maakten er deel van uit. De oprichting gebeur de in een... «gezellig ka merken». Men zou het systeem kunnen vergelij ken met een van de vele spaarkastjes die door al even talrijke vrien denclubs worden opge richt en bedoeld zijn om in banger dagen het nodi ge soelaas te verlenen. In hetzelfde verslagboek staat trouwens ook te le zen dat «op den 19den Meert, feestdag van den Heiligen Jozef» onze Maatschappij voor goed wierd gesticht onder de edele benaming «Troost in Nood». Het verslag werd gehandtekend door meester Van Hemelrijck. Van de dertien stichtende leden is geen enkele nog in leven. Maar het zijn vertrouwde namen: Se- ghers, Mistiaen, Bos- teels, Peeters, Van Dam me, Hens, De Man, enz.. De struktuur van deze Maatschappij van Onder- lingen Bijstand» was een voudig. Wie bijlegde be- ln een afzonderlijk vertrek worden de echt persoonlijke problemen aangepakt (v) Het nieuwe CM sekretariaat te Buggenhout, van buiten even fraai als binnenin (v) Bediende Rita Van Riet die voor de uitbetalingen zorgt (v) doend praatje wanneer daar werkelijk nood aan is. Een scherm werd tus sen de wachtzaal en de loketten zo geplaatst dat men ook hier een stukje van de privacy heeft ge vrijwaard. dens het korte wachten, moeten bevorderen. De wachttijd wordt in elk geval tot het strikte mini mum herleid. Wat een noodzaak is, want een mens wil zoveel mogelijk doen op een dag en elke minuut is hem kostbaar. Daarom heeft men een loketcomputer ingescha keld. Die heeft trouwens nog een aantal andere voordelen. In de compu ter heeft men het overwe gende aantal gegevens in verband met de terug betalingstarieven geme- morizeerd. Dat maakt dat de fouten tot een strikt minimum worden herleid. We zouden zeggen: dat fouten onbestaande zijn, maar er is nog steeds de menselijke faktor. De no dige gegevens worden ingetikt en onmiddellijk kan men aflezen welk be drag men dient terug te betalen. De kliënt krijgt bovendien nog een uit voerige nota waarop al deze bewerking overzich telijk en klaar voorkomen en waarop ook staat te lezen welk bedrag hij moet ontvangen. Een dubbeltje van dit ontvan gstbewijs dat door de klant moet worden afge tekend, gaat naar de cen trale te Dendermonde, waar een tweede kontro- le gebeurt. De tijdwinst die men op deze wijze boekt is aan zienlijk te noemen. De perfektie is nagenoeg be reikt. Het zijn dan ook twee faktoren die de kliënt ten dienst komen. Een service die de CM graag zijn leden aan biedt. Een vlottere door stroming en een mini mum van wachttijden, ook tijdens de piekuren dan wordt er door twee bedienden uitbetaald zullen allicht ten zeerste op rpijs worden gesteld. Uitgebreid dienstbetoon Je hebt er gewoon geen idee van voor welke tege moetkomingen, tussen komsten en dienstverle ningen men allemaal bij de Christelijke Mutualitei ten terecht kan. We pro beren de grote lijst even samen te vatten. Er is onder meer de rustver- goeding bij bevalling, de kolonieus voor zwakke kinderen, de preventieve luchtkuren, de dienst voorhuwelijkssparen, de huwelijkspremie, de am- bulantiedienst, de uit- leendienst en medio- theek, de hospitalizatie- vergoeding, het herstel verlof, de gezinsvakan ties, ziekenzorg, maat schappelijk werk, de te gemoetkoming bij gezins- en bejaardenhulp, de vrouwenverzekering, de pensioensdienst, de Kris telijke Bonden voor Ge pensioneerden, de we zenvergoeding, de over- lijdensvergoeding, dienstbetoon bij overlij den, Blijdorp II, Oase, thuisverpleging, apo theek en poliklinieken, thuisgezondheidszorg, centrum voor gezinskon- sultaties, enz. Het rijtje is lang niet volle dig, maar zo heb je toch al enig idee. Enkele van deze dienst- verleningsvormen willen we in het kort toch even toelichten. Onder meer de dienst maatschappe lijk werk. Een maatschap pelijk werkster heeft elke woensdag van 8.45 tot 9.30 uur haar zitdag te Buggenhout Daar kan men dan terecht om een aantal problemen door te praten Maar het spreekt vanzelf dat deze maat schappelijke werkster ook veel aan huisbezoe ken doet en op die wijze ook aktief werk in de thuisgezondheidszorg. Het is haar taak in te staan voor de begelei ding in de probleemsitua ties en dat lang niet al leen op administratief vlak, maar evenzeer op persoonlijk gebied. Daarnaast is er ook de zitdag van de pensioen- dienst. In Buggenhout centrum elke eerste woensdag van de maand van 10.00 tot 11.00 uur en op Buggenhout-Op- stal elke eerste woens dag van de maand van 9 15 tot 9 45 uur. Hier staat een deskundige ter beschikking om een af doend antwoord te geven op de vele problemen die er kunnen rijzen. En dan is er natuurlijk het sekretariaat zelf. Om de wijkuitbetalingen niet over het hoofd te zien: in Opdorp in het lokaal El dorado, Dries 41 elke donderdag van 13.00 tot 15.30 uur en in Opstal in de jongensschool, Broek straat. elke woensdag van 8.30 u. tot 12.00 en van 13.00 tot 15.30 uur Wat verder is er dan een tweede lokaal, waar men de diepmenselijke noden, de probleemgevallen in alle ernst kan bespreken binnen de beschermende ruimte van vier muren. Daar heerst de sfeer van sereniteit en medemen selijkheid, van begrip en medevoelen, van dienst betoon. Moderne middelen voor eigentijdse mensen Naast het feit dat men opteerde voor degelijke lokalen, werd ook naar voor geschoven dat men moet kunnen beschikken over bekwaam personeel en moderne hulpmidde len. Al deze faktoren zijn erop gericht om de he dendaagse mens zo effi ciënt en goed mogelijk te helpen. Zonder daarom alles te laten verglijden in de kwaal waaraan vele dingen in deze computer- tijd lijden: de onpersoon lijkheid. Vandaar de open burelen die het menselijk kontakt, het gesprekje tij- Plaatselijk voorzitter Rik Bieseman (v)

De Voorpost | 1984 | | pagina 6