spreekt de mensen aan ÏDe Vrije Akademie in Sint-Niklaas: %ieuw initiatief Oswald Joossens' tweede dichtbundel voorgesteld in Temse Sint-Cecilia Lebbeke met 2 prachtig kunstkoncert "mt-Niklaas. Ubbeke. In zaal Ons Huis/concerteerde Sint-Cecilia uit Lebbeke (foto Piet Hermans) De Voorpost - 2.3.1984 - 23 Sinds 15 november 1983 bestaat in Sint-Niklaas de Vrije Akademie. Nu, ruim drie maand later, heeft dit totaal nieuwe initiatief zich ten volle waar weten maken. ensen die niet de mogelijkheid hadden om binnen un vrije tijd, of deze nu gedwongen was of niet, tgene te doen wat ze eigenlijk zouden willen, zijn vliegen op dit projekt afgekomen. Er waren er e vonden wat ze zochten, er waren er die het na de rste kontakten lieten afweten. elke week, om niet te zeggen dagelijks, komen 'en, werklozen, ploegarbeiders, minder- anderen, poolshoogte nemen. De toegewezen ruimte voor het inrichten van de ate liers, die vóór de start van de akademie riant leek, dreigt op sommige dagen uit haar voegen te barsten. Vier technieken voor beginners en gevorderden Daan Anthuenis, schepen van kuituur, gaat ervan uit dat de Vrije Akademie beantwoordt aan een reële maatschappelijke nood bin nen de Smt-Niklase samen leving en voorziet dat een gratis inschrijving al een gepaste stimulans vormt tot bredere sociale werking. Op een perskonferentie zei hij: «Wij vergapen ons niet enkel aan de grote meesters, maar we werken ook met de kleine. Op de Vrije Akademie wordt de vrije tijd van ver schillende sociale groepen op een zinvolle en kreatieve manier ingevuld. Discipli nes en technieken als olie verfschilderijen, tekenen, akwarellen en boetseren vormen de basiswerking. Ze kunnen alle werkdagen, enkel tijdens de werkuren, worden uitgeoefend Voor kreatievelingen die 's avonds of in het weekend lessen kunnen volgen be staat nog altijd de stedelij ke akademie voor schone kunsten. Voor sommigen, denk bijvoorbeeld aan thuiswerkende vrouwen en ploegarbeiders, komt een akademie met lesuren over dag beter van pas. In principe zijn de aparte dtechnieken in een lesroos- Beginnersen gevorderden penselen erop los ter ingepast. Maandagna- aeuren van de Vrije Akademie staan open voor middag en woensdagvoor- lereen (Iv) middag staan de ateliers open voor oliverfschilders en tekenaars; dinsdagvoor middag en vrijdagnamid dag voor de akwarelleer- ders en de boetseerders. De ze praktische regeling wordt niet strikt toegepast. Wie bijvoorbeeld wil teke nen maar op de daarvoor voorziene uren absoluut verhinderd is, kan een an dere dag uitkiezen. Je mag ook meerdere technieken uitkiezen, of van de ene op de andere overschakelen. Dinsdagnamiddag en don derdagvoormiddag staan de lokalen open voor wie eventueel zonder begelei ding wil verderwerken. Vrijheid, blijheid De Vrije Akademie, is ge huisvest binnen de muren van het Internationaal Exli- briscentrum, Regentie- straat 65. Via de grote brui ne poort, de trappen op, be reik je de ateliers. Dit zijn een viertal ruimten die, sa men gerekend, aan zo'n veertig mensen plaats kun nen bieden. Heel bewust staan de deu ren tussen de verschillende lokalen (een teken-, een schilder- en een boetseerlo- kaal) altijd open. Iedereen leert van iedereen; gevor derden en beginners kun nen in één en hetzelfde lo kaal ondergebracht wor den. Je bepaalt zelf je werk tempo en je wordt indivi dueel begeleid door twee leerkrachten, regentessen plastische kunsten. Er heerst een gezonde sfeer en de gekozen discipline wordt ernstig genomen. Er wordt over en weer gepraat, ge lachen zelfs, maar vooral gewerkt. Het is bewonde renswaardig om zien met welke nauwgezetheid de meesten werken. De resultaten liegen er dan ook niet om. Doelgroepen Het projekt staat open voor zowat alle leeftijdskatego- rieën en richt zich tot de meest uiteenlopende lagen van de bevolking, gaande van thuiswerkende vrou wen, ploegarbeiders, ge pensioneerden, part-ti mers, werklozen, tot min- dervaliden. De werklozen kunnen een vrijstelling van stempelkontrole bekomen. Het aantal ingeschreven stempelaars blijft niet kon- stant; er vallen er af omdat ze werk vinden en er komen er bij. Het is al even moei lijk om het aantal huisvrou wen en ploegarbeiders in cijfers weer te geven, 't Ge beurt dat iemand niks meer van zich laat horen gedu rende een aantal weken en dan plots weer opduikt. Tot nu toe zijn er een 120- tal ingeschrevenen, waar van er de helft de ateliers regelmatig bezoekt. By de thuiswerkende vrou wen is de behoefte aan een initiatief zoals de Vrije Aka demie duidelijk het grootst, terwijl zij het juist zijn die het het moeilijkst hebben om te kunnen komen. Ook de ploegarbeiders en enkele nog niet bejaarden die voor dien in het «atelier derde leeftijd» zaten bij gebrek aan een ander atelier waai de lessen overdag gevolgd kunnen worden, zijn sterk gemotiveerd. Mindervaliden komen in groepjes van ongeveer zes, plus begeleiding. Het Dag centrum en het Revalidatie centrum zijn wekelijkse klanten en er werden kon takten gelegd met andere instellingen. Voor deze deelgroep worden nogal eens broepsaktiviteiten ge pland. Ze worden met indi viduele, meer vrij gekozen bezigheden afgewisseld. De mindervaliden werken twee- én driedimensionaal en er wordt vertrokken van de direkte, visuele waarne ming. Kontaktadres Regen tie- straat 65 in Sint-Niklaas. Tel. 03/776.07.53. K.L. irai itin r~i n j )e Koninklijke Harmonie Sint-Cecilia uit Lebbeke petspelers onder luid pro- ia e weet telkens aangenaam te verrassen met een test van hun chef het po- ed Eunstkoncert. Net als voorgaande jaren had het ZÜ wilden «meer eten ilaats in de zaal Ons Huis en werd het bijgewoond bi.erbonnetjes» en uiteinde- k0.' 'oor talrijke vooraanstaanden. Burgemeester bl^f aUeen de dirigent ïoyersoen voorzitter van de harmonie zou in zijn dte^do^hePnnhK srvi refcomsfwoord de vele aanwezigen danken voor ook sterk werd £>waar- lun belangstelling en vervolgens het woord laten deerd. ,ric aan Willy Meert, sekretaris van de harmonie die de De presentator probeerde y"'-Nlklaas- JonS en oud boetseert in het kleine boetseer- ,p avond aan elkaar praatte. De muzikale leiding van wel n°g even het pubhek 'okaa'<ie van de Vrije Akademie (Iv) im le avond was in handen van Frangois Peleman. Men begon al onmiddellijk had bekeken. Vervolgens j w utstekend met een werk werd een bezoek gebracht 3 xi »n Ludwig von Beethoven aan de onderwereld om via .ste 'Marche nr. l pour musi- la belle Helene te belanden nui P16 militaire». Meteen wa- in de Moulin Rouge. De on- eren de muzikanten inge- vermijdelijke French can- ipeeld en wist men met ze- can stond dus ook op het »rheid dat men een grote programma. Nog voor de ouzikale avond tegemoet pauze werd «Romance» ge- guig. Als tweede werk werd speeld een oorspronkelijk [Bopteerd voor een medley voor gitaar geschreven uit J Bock's «Fiddler on the kompositie die door W. roof» om dan te vervolgen Hautvast was bewerkt. Het 3 "Four contrast for eerste deel werd afgerond oh Jbnd» een keuzestuk dat de met «Musikantenstreik» armorne speelde in okto- van Klein. Het zal dan ook °P er van vorig jaar tijdens niet verwonderen dat op aa M Provinciaal Fedekam- een bepaald ogenblik de arnooi van Oost-Vlaande- fluitspelers er erg demon- lïn- Toen behaalde men de stratief de brui aangaven u erste prijs met 91% van de om in staking te gaan. unten en de beker van Fe- Daarop stapten de bassen r tekaru Deze nieuwe uit- op, niet zonder een bord oeimg onderstreepte dat «wij ook» getoond te heb- O «"V IJ uun» KCUJU11U UJ neu- «jury het toen ook goed ben. Dan volgens de trom- p hermans) Lebbeke. Een flinke belangstelling voor het koncert van Sinte-Cecilia in Lebbeke (foto met hertnnncl voor het lapje te houden hun solo's op altsax. Toen door te zeggen dat zich iets Stefaan Mertens aan zijn dergelijks nog nooit eerder drumsolo begon, kreeg de had voorgedaan en dat men chef de tijd om zich terug te alles in het werk zou stellen trekken. Mertens hield de om de muzikanten er toch zaal minutenlang in de ban. toe te bewegen zich voor het Hij voelde zich blijkbaar tweede deel te willen klaar- kiplekker onder het felle maken. licht van de schijnwerpers. Toen het gordijn opnieuw Een daverend applaus was openging, waren de muzi- zijn verdiende beloning, kanten en ook de dirigent Het werd de hoogste tijd om weer present. het achtste kunstkoncert af Eerst kwamen de kleinsten te sluiten en dat gebeurde aan de beurt onder leiding met een' traditionele mars van hun dirigent Paul Rin- met de veelzeggende titel goot. Daarop zou de harmo- «New Wave», nie de toeschouwers meene- Een bisnummer bleef niet. men voor een reis doorheen «Introducing the band» de wereld; gestart werd in werd als extraatje aangebo- Oostenrijk om via de in het den. En dat werd gewaar- nieuws gekomen Brenner- deerd. pas Italië te bereiken en de Tot slot van deze muziek- grote plas over te steken manifestatie werden er nog naar Argentinië, de Ver- bloemetjes uitgedeeld en enigde Staten van Amerika dankte de voorzitter alle en dan terug naar Europa mensen die op een of andere om Nederland en natuur- wijze hadden bijgedragen lijk ook België aan te doen. tot het welslagen van de Wat de Belgische inbreng avond. Volgend jaar is het betreft, daarover toch koncert voorzien op 2 graag een woordje meer maart en het staat nu reeds «Indroducing the band» vast dat dit negende kunst- werd uitgevoerd en daarin koncert ook dan weer een geeft komponist Kees Vlak sukses zal worden Trou- alle muzikanten ruim- wens de harmonie bestaat schoots de gelegenheid een dan 200 jaar en 'dan wil extra in de belangstelling te men graag eens iets extra komen Na een kollektieve doen. inzet, overliepen we het he- gamma van instrumen- Uo, Het gansrijden, een oud Vorige week vrijdag vond in de feestzaal van het gemeentehuis te Temse de officiële voorstelling plaats van de dichtbundel «Paladijn» van Oswald Joossens. Het welkomstwoord werd uitgesproken door de voorzitter van de kulturele raad van groot- Temse, Herman Gerlo. Kuituurschepen Luk De Ryck besra besprak het werk van Oswald Joossens. De officiële voorstelling van de dichtbundel gebeur de door burgemeester Van Riet. Voor de muzikale omlijsting zorgde het vermaarde kamerensemble «Les Goüts Réunis», met daarbij de geboren en getogen Temsenaar Jan Van Landeghem. Voor drachtkunstenaars Tania Opdebeeek en Willy Buy- taert deklameerden uit het werk van Oswald Joos sens. Oswald Jossens (52) is een zelf begon te dichten. Zijn autódidakt, die langs moei- eigen leefwereld vormde lijke en geleidelijke banen een ideale inspiratiebron, van zelfscholing, tot ont- Poëzie werd voor hem een plooiing is gekomen. Mu- uitlaatklep. De vertaling ziek, schilderkunst, foto- van zijn vreugde en geluk, grafie, journalistiek en maar ook van zijn zorgen, dichtkunst behoren tot de angsten, ontgoochelingen talrijke kulturele domeinen Dat alles werd op een gebal- waarop hij aktief was of is. de wijze weerspiegeld in Dichtkunst is z'n jongste een poezie, die verfijnd was geesteskind. Maar laten we en in een bevattelijke, di- het eerste hebben over een rekte taal gesteld. Toen in aantal van die andere vlak- 1981 zijn eerste bundel ken in het kulturele leven «Gesloten Cirkels» werd waarop hij in het verleden uitgebracht, trad hij met- aktief was of nog steeds is. een uit de anonimiteit als In 1945 trad hij toe tot de dichter. De bekroning van harmonie Willen is Kunnen zijn"- gedicht «Ik drink de (Temse), waar hij les kreeg dauw» in de poéziewed- van Gilbert Gyselinck (no- strijd van de Vlaamse Klub tenleer) en Ernest De Bock voor Kunsten, Wetenschap- (mstrumenten). Hij speelde pen en Letteren betekende bariton, trompet, alto, tuba echter in 1980 reeds de offi- en bas. Op zijn eentje stu- ciéle erkenning van zijn ta- deerde hij saxofoon. Os wald Joossens werd diri gent van drie harmonieën, namelijk Eigen Kracht Burcht (1962-1978). De Dageraad uit Baasrode (1966-1976) en Zucht naar Kunst uit Branst (1981). Van 1975 tot 1978 was hij voorzitter van het Temse Blaasensemble. Sinds de stichting van A.T.B. Natuurvrienden in 1948 is hij lid van deze ver eniging en sedert 1978 is hij voorzitter van haar fo- toklub Flash Van 1963 tot 1967 was hij (weekend) kursist schilde ren aan de akademie van Leiden (in Nederland). Daar wist hij het getuigschrift kop- en portret tekenen en schilderen in water- en olie verf» te behalen. Begin 1980 behoorde hij tot de stichters van het Mase- reelfonds Temse, waar hij gedurende korte tijd onder voorzitter van was De dichter en zijn poezie Zoals al eerder gesteld is dichtkunst Oswald Joos sens' jongste geesteskind Poezie heeft hem echter al tijd al aangesproken. Tallo- gedichten had hij ver- lent. De thans uitgebrachte bundel (in eigen beheer net als de vorige) kreeg als titel «Paladijn» mee. Een titel met een symbolische bete kenis. In de middeleeuwse ridderromans is een pala dijn een bijzonder dappere ridder, beschermer van de zwakken en voorvechter van het ideale. In het werk van Joossens valt duidelijk een evolutie waar te nemen. De syndi- kaal en politiek geïnspi reerde gedichten zijn in aantal afgenomen en heb ben plaats moeten ruimen voor poëzie die meer aan sluit bij de algemeen men selijke bekommernissen en vraagstukken Zijn poëzie ademt authenticiteit, leven sechtheid uit. Zijn gedich ten zijn een stuk «woorden geworden» zieleleven. Met «Paladijn» bevestigt Oswald Joossens de revela tie. Deze bundel kan zowel door leken, als door inge wijden geproefd en ge smaakt worden. «Paladijn» telt veertig gedichten. Uit eenlopende onderwerpen, waarvan vooral de gedich ten waarin het zuiver men selijke centraal het meest weerklank zullen vinden. R.V. Temse. Oswald Joossens stelde zijn gedichtenbundel «Pa- slonden, vóór hij in 1976 ladijnvoor. De auteur signeert zijn werk (dw) Lebbeke. Enkele spelende leden van Sinte-Cecilia tijdens het koncert (foto piet hermans) tengroepen. De dirigent had zijn mensen de gele genheid gegeven er even tueel ook een eigen impro visatie aan toe te voegen. Drie muzikanten hadden de handschoen aanvaard en Patrick Heirbaut en Rene Van der Meersch oogstten dan ook veel sukses met folkloristisch gebruik dat in de polderdistrikten van Antwer pen nog steeds een overrompe lend sukses kent, vindt ook dit jaar weer plaats met karnaval, halfvasten en passiezondag. Op 3, 4 maart. 1 en 8 april dus in Berendrecht. Zandvliet. Lil- lo. Stabroek en Hoevcnen. Temse. Heel wat prominenten aanwezig op de voorstelling van Oswald Joossens' nieuwe dichtbundel (dw)

De Voorpost | 1984 | | pagina 23