•d VOETBAL Beker van België Het Martensfestival aa gent-sc lokeren 3-0 Triomf van de banaliteit BEVEREN - SINT-NIKLAAS 5-1 Lambrichts en Theunis vertegenwoordigen Beveren bij de Rode Duivels Trainer Braems: «Sint-Niklaas heeft me toch niet ontgoocheld» 1/4 FINALES BEKER VAN BELGIE Trainer Noliet: «Is het verschil tussen eerste en tweede echt zo groot?» WAASMUNSTER-GERDA 0-1 Koffie zonder suiker Halve finales Beker van België Rekenen op SK Beveren 30 - 2.3.1984 - De Voorpost Na de trekking voor de kwartfinales om de Belgische voetbalbeker was men op Freethiel niet erg gerust. «Sint-Niklaas is wel een tweedeklasser maar dan toch duidelijk de leider, en daarbij komt nog dat het een bikkelhard derbytreffen kan worden. Het had al evengoed tegen een andere ploeg gemogen Na de wedstrijden tussen SK Beveren en Sporting Sint-Niklaas was er dan ook enige verwondering over het feit dat Beveren zo makkelek voorbij gebuur Sint-Niklaas was geraakt. Zelfs na de 2-0 was Beveren trouwens niet volledig gerust, maar de spanning was erg snel volledig uit de wedstrijd verdwenen nadat Ronny Martens een schitterende hattrick uit de schoen en het hoofd had getoverd. Het team van trainer Noliet verscheen nochtans met enige zelfverzekerdheid op de Freet hiel en aanvankelijk speelde Sint-Niklaas het spel ook aar dig mee. Al was topschutter Jan Simoen tijdens de opwar ming geblesseerd geraakt, de Wase stedelingen leken hun schaarse supporters toch tot enige blijdschap te kunnen sti muleren. In de studieronde van de bezoekers teisteren en het was vooral Leekens die de gaten voorlopig enigszins dichtte. De Sint-Niklase aanval stel de weinig voor. Vandenhende werd nooit bevoorraad en al leen van de rumoerige en toch wel beweeglijke Luk Bevers was enig offensief werk te be wonderen. Ei zo na vloerde hij trouwens Filip De Wilde, maar internationaal in spe Paul Lambrichts veegde op de doel lijn de bal nog weg. Amper twee minuten later werkte Ronny Martens, hij wou trai ner Guy Thijs wellicht bewij zen dat ook hij bij de A-kandi daten op zijn plaats zou zijn, verder aan zijn avond. Het Beveren-Sint-Niklaas: Bijna weer een treffer van Ronny Marlens! (dw) vond elke speler zijn tegen stander en Sint-Niklaas be woog nog sierlijk ook. Erg vroeg werd dat optimisme nochtans gefnuikt toen de af weer van Sint-Niklaas miste. Een ongevaarlijke aktie Stal- mans-Schönberger werd door Nijs erg onhandig afgeweerd en Ronny Martens had maar hard in te knallen. Beveren was nu volledig ze ker van de kwalifikatie en met Schönberger opnieuw in erg goede doen werd de Sint-Ni klase verdediging zwaar op de proef gesteld. Nauwelijks vijf minuten verder stond er trou wens al twee tegen nul op het bord wanneer Stalmans als een sneltrein het lijntje afliep en zijn voorzet, of was het een schot, door Ronny Martens ve derlicht voorbij Tervoort werd gebracht. Sfeer was er in het kille Freethiel toch niet te krij gen Beveren, dat erg makke lijk naar 2-0 was geklommen, bleef nu verder het verweer Beveren-Sint-Niklaas: Ronny Martens schopt onhoudbaar binnen! mooiste doelpunt van de avond en wellicht ook het leukste uit de bekerwedstrij den van het voorbije week eind. Aardig werk van Schön berger vond Peter Creve, die heerlijk voorzette naar het hoofd van Martens die Ter- voort. zaterdag weliswaar ze ker niet in zijn dagje, kansloos liet. Een zuivere hattrick voor Ronny Martens dus, terwijl bijvoorbeeld Erwin Albert hard zwoegde om ook een doelpunt maar daar toch niet in slaagde. Na de rust ging het leuk avondje Bevers voetbal verder en het was triestig te zien hoe Sint-Niklaas erg passief in de kille februarinacht stond te tu ren. Trainer Noliet wou nog wel iets proberen, haalde de erg zwakke Rodrigo uit het veld en liet Fred Truyens tegen zijn gewezen ploegmaats op tornen. Behalve wat meer goe de wil bleek ook Fred zater dagavond erg weinig in zijn mars te hebben. Bij Beveren was het onder tussen het duo Schönberger- Theunis dat werkelijk alle bal len naar zich toehaalde en wanneer Heinz door een steeds nerveuzer wordende Leekens werd onderuitge haald, was Ronny Martens be reid de vrijschop te trappen. Voor de vierde maal trapte de Deftingenaar de bal onhoud- Beveren-Sint-NikJaas: Theunis shot en doelman Tervoort grijpt naast de.bal (dw) baar voorbij Tervoort. Trainer Urbain Braems vond het toen genoeg en hij haalde stoute Ronny van het veld. De onge veer vijfduizend toeschouwers gaven hem een verdiend en voor de supporters hand ver warmend applaus. Kusto'draafde het veld op en meteen kreeg Leekens en Co het nog moeilijker de snelle aanvallen in te dijken. Sint- Niklaas was erg sporadisch ge vaarlijk op de stilstaande fazen maar De Wilde kreeg nauwe lijks de kans zich op te war men. Dat mocht Görtz en even later werd Peter Creve vervan gen. Bevers - we zegden het al. de meest verdienstelijke be zoeker - kon zowat tien minu ten voor tijd de eer. het woord is wellicht niet goed gekozen, voor de bezoekers redden wanneer hij een afgeweerd schot van Truyens in de netten trapte. Theunis wou trouwens zijn sterke prestatie ook met een doelpunt afronden en doelman Tervoort had op zijn ver schot geen enkele reaktic. Görtz - misschien had de jon ge Duitser het wedstrijdver loop niet goed gevolgd - vond het in de slotminuten dan nog nodig om Lacroix zwaar on deruit te halen. Peter Van Wambeke bleek oog in oog met gebuur en gewezen ploeg maat Filip De Wilde (beiden speelden bij Eendracht Zele) niet in staat de strafschop om te zetten. Dat was wellicht het duidelijkste bewijs van de on macht van Sint-Niklaas zater dagavond op Freethiel. SK Be veren was praktisch zonder tegenstand door de kwartfinale van de Belgische voctbalbckcr geraakt en had duidelijk het verschil eerste en tweede afde ling aangetoond. Of ligt er tus sen dit Beveren en dit Sint- Niklaas meer dan een klasse verschil? Hugo Af.rts Met Paul Theunis en Paul Lambrichts was ook leider SK Beveren woensdagavond goed vertegenwoordigd op de vriendschap pelijke interland tegen West-Duitsland. De twee Limburgers, beiden van dezelfde ploeg Winterslag getransfereerd, leken erg snel in het nationale team van trainer Guy Thijs ingepast. Voor Theunis, met al een aantal caps bij de beloften, was dat mis schien minder verwonderlijk en het was trouwens al langer geweten dat Theunis vroeg of laat zijn kans in de A-kern zou krijgen. Dc Wase trainer Urbain Braems stelde maandag trouwens dat ook Ronny Martens bijvoorbeeld die kans best eens verdient en toch niet als eeuwige belofte kan worden gebruikt. Paul Theunis is te recht in de nationale elf want momenteel maakt hij het mooie weer bij de onbetwiste leider, en daarnaast wordt hij steeds weer als polyvalent speler genoemd. Een verrassing was dan wel de selektie en de opstelling van Paul Lambrichts Twee jaar geleden van Winterslag naar Beveren, dc laatste kans op een serieuze transfer. Zo noemde Paul het toen zelf, en bij de Waas- landers onmiddellijk goed om Freddy Buyl te doen vergeten. Dat wil wat zeggen. En nu dus de nationale ploeg? «Ik had er al enkele keren van liggen dromen. En dan mag je in gesprekken met de pers nog wel stellen dat het allemaal niet zo veel uitmaakt, het doet soms wel eens pijn er niet bij te zijn. Vooral als je zelf beseft dat het misschien toch wel wat kan worden. Een late roeping? Ik heb waar schijnlijk wat tijd verloren bij Winterslag. maar in die periode stond ik ook heel anders tegenover het voetbal. Het was een hobby. Nu zijn wij, Paul Theunis en ikzelf, echte profs geworden. We lieten onze job in het onderwijs even liggen, en zie... Natuur lijk dat ik op de plaats en in de rol van Luc Millccamps speel, maar ik maak me sterk dat ik ook wanneer Luc terug speclklaar is. een kandidaat op een rode duivelshirt blijf. Ik beschouw deze wedstrijd niet als een eenmalig feit. Dan kent men blijkbaar Paul Lambrichts nog niet...» Het was koud op het veld van Gent, maar de presta ties van de spelers zouden ons wel op de gepaste tem peratuur brengen, zo dach ten we althans. Wij, dat waren toch een paar dui zend Lokerse supporters tussen de massa Gente naars, die daar samenge troept stonden in blauw wit. Dit zijn dan wel de klubkleuren. en met het vriesweer had dat niks te maken. In het begin scheen Lo keren er hevig tegenaan te gaan. Swat Vander Eist liet ons een glimp zien van wat hij vroeger geweest was, maar de laag gerangschikte Buffalo's waren nochtans niet gemakkelijk te veront rusten. De Wolf toonde dat hij nog wat anders kan dan vuile fouten maken, en de Sportingers konden geen echte mooie doelkansen scheppen. Van der Gijp en Nijskens waren nergens, en de inspanningen van Mom mens, Bett en Larsen wa ren dus tevergeefs. Toch zat het er voor Lo keren nog goed in, als ze zich maar een beetje kon den herpakken, maar toen gooide de anders bijna on feilbare Hoogenboom slecht uit. Schapendonck bemachtigde de bal. ging Christofte voorbij en knal de in de netten: 1-0. Dat haalde de geestdrift natuur lijk fel omlaag bij de gas ten. Even later herstelde Bob zijn fout door Mücher van een kwasi-zeker doel punt te houden, maar voor de rest rotzooiden de spe lers maar wat aan tot aan de helft. Na de rust kwam Loke ren opnieuw met een offen sief. Van Cauter plaatste een mooie kopbal, maar de échte mooie Lokerse aan vallen maakten we toch niet mee. Integendeel, na tien minuten nam Criel de bal mee naar voor, en na enige strubbelingen met Christofte kon hij de bal toch voorzetten naar Van Looy, die verder afmaakte (2-0). Even later zette Larsen Criel, die weer iets mooi van plan was, achterna en raakte hem op de voet. Het leek ons inderdaad vrijwil lig maar het was geen «moordpoging» zoals Criel achteraf toegaf. Toch wees scheidsrechter Costantin onmiddellijk naar de kleed kamers, ondanks het Lo- kers protest. Het lijkt nu wel duidelijk dat Costantin op wraak belust is, want ook een fair spelende De Vriese kreeg fouten tegen zich geblazen die wij niet altijd begrepen. Bovendien kreeg hij steeds maar pu blieke terechtwijzingen te slikken, hetgeen ook niet bevorderlijk is voor de mo raal. Het was dan ook te begrijpen dat de Lokeraars als geslagen honden voort- speelden. terwijl showman Costantin zich verder in de kijker liep met zijn tergen de «verwittigingen». Een derde doelpunt van Gent zette de zaken wel zeer scherp, hoewel ver diend gewonnen was de thuisploeg toch ook niet veel zaaks. Je moet dus niet vragen hoe Lokeren speel de. De bekerdromen zijn nu voorbij op Daknam. Er zit niet veel meer op dan het seizoen uit te spelen en een behoorlijke plaats in de eindrangschikking te beha len. En zich eens te bezin nen over hoe het nu vol gend jaar verder moet. En hoe het met de wed strijdleiding staat, weten we ook niet. In deze tijd van voetbalschandalen, waarin nu eindelijk de kor- ruptie op grote schaal blootgelegd wordt, zijn wij eens nieuwsgierig wat er nog te voorschijn gaat ko men. Want misschien speelt Lokeren niet schitte rend, tot Standard-streken hebben ze zich nog niet laten verleiden en dat is toch ook een verdienste. In Daknam geen Petit's en Goethals-en, die blijkens de laatste nieuwsberichten het voetbalgebeuren zelf in de marginaliteit drukken ten nadele van de poen. Want eerlijk zijn ze daar in Lokeren wel, en dat wordt niet altijd in dank afgenomen bij de hogere voetbalprominenten Hoogenboom wordt 1 (één) week geschorst vanaf 9 maart, voor iets dat hij niet gedaan heeft. Dat het slechts één speeldag is wijst erop dat men de zaak heeft willen in de doofpot stop pen, maar zo gaat de vlie ger niet op. Hoogenboom denkt eraan in beroep te gaan, en gelijk heeft ie. Want het is al jaren dat sommige beslissingen van «hogeraf» zeer vreemd en onlogisch overkomen, vooral dan in verband met de wedstrijdleiding en de schorsingen. Wanneer wordt daarop het vergroot glas eens gelegd? Trainer Braems was erg opge togen over het resultaat van zijn ploeg tegen Sint-Niklaas. Daar was trouwens ook enige reden toe want leider Beveren had ge durende negentig minuten blijk gegeven van erg veel zelfvertrou wen en het leek dat de konditie van de Waaslanders uit Beveren plots weer stukken beter lag. Met de wedstrijd tegen Club Brugge van volgende zondag voor ogen was dat natuurlijk erg optimistisch. •De jongens zijn er vandaag in geslaagd de wedstrijd gestalte te geven. En dat was in deze omstandigheden niet makke lijk. We vertrokken met een erg geruststellende 2-0 voorsprong en dan moet je het karakter kunnen opbrengen er nog ne gentig minuten lang wat van te maken. Natuurlijk hebben de omstandigheden meegezeten maar dat lukt toch alleen een ploeg in konditie, hoor». De tegenstander werd door Urbain Braems ook lovend beoordeeld, iets wat we van de Zottegemse oefenmeesler trou wens gewoon zjjn. Vriendelijk heid? Koüegialiteit met de oppo nent? •Kijk. het werd over de twee wedstrijden dan wel 7-1 en we hadden het ons heel wat moei lijker voorgesteld. Maar in Sint-Niklaas bijvoorbeeld had hél in hei eerste kwartier toch wat anders kunnen worden. Sint-Niklaas heeft hier de enor me verdienste gehad nooit ont moedigd te staan voetballen. Met Luk Bevers, Peter Van Wambeke en Danny Vanden hende bezit het team ehkelt heel waardevolle elementen. En dan heeft dc afwezigheid van Simoen natuurlijk parten ge speeld. Zo een speler motl trouwens negentig minuten lang worden gevolgd. Neen, Sint- Niklaas heeft me niet ontgoo cheld. Het is toch duidelijk dm er een verschil bestaat tussen eerste en tweede klasse. Kijk maar naar de wedstrijd tusse. Winterslag en Beveren (1-7) i de winterrustperiode. Vandaag he hebben de toeschouwers et wedstrijd met spektakel gezie De doelpunten, toch knappi staaltjes en op het slot dat straft schopgeval tussen de vrienden De Wilde en Wambeke. 3'Provinciale Al was men het erover eens dat tegen dit Beveren werkelijk niets uit te halen was, toch heer ste er in de kleedkamer van Sint- Niklaas zaterdagavond toch een bedrukte stemming. Men was er zich terdege van bewust dat het eigen spel hoe dan ook beneden de maal gebleven was en dat er tegen buur Beveren nauwelijks een vuist gemaakt was. Peter Van Wambeke sakkerde nog om de gemiste strafschop tegen vriend, gebuur en gewezen ploegmaat Filip De Wilde. •Ik ken hem al heel lang en wist dat ik de bal niet over de grond moest spelen. Erg ner veus, al had het dan geen be lang meer, kreeg ik de bal niet in de hoogte en inderdaad. Fi lip pakte hem. Wellicht krijg ik nooit meer de kans De Wilde in een wedstrijd te kloppen. Spijtig.» Ook doelman Tervoort was weinig van zeggen. Hij besefte dal zijn optreden tussen de palen van Freethiel zelden de goed keuring van het publiek en zijn ploegmaats wegdroeg en kwam tot het besluit dat hij gewoon niet in zijn dag was. En trainer Noliet kon, ook al niet erg opti mistisch, een syntese maken het spel van Sint-Niklaas. Toch wel goed begonnen ongeveer een kwartiertje erg ge- koncentreerd gespeeld Ma* dan twee domme doelpunten Onvergeeflijk natuurlijk dtt men zo geschenken weggeef n Nu kon Sint-Niklaas het we1 definitief vergeten. En daarn: «at was er van het goede spel irou t"1 wens niets meer te merken. 0-1 thuis en nu 5-1. Zware verlies- cijfers en je kunt ze nauwelijks onverdiend noemen. Kan ha dat hei verschil tussen eerste et tweede klasse echt zo groot is\ In een gezellige oefenwedstrijd tussen derdcprovincialer Waasmunster en vierdeprovin- cialer Gerda Sint-Niklaas heb ben we nog eens kunnen vast stellen dat de kloof tussen deze twee reeksen toch wel vrij groot is. Vorige week reeds waren we enigszins getroffen door de soms vrij rommelige en soms stuntelige spelfazcn in de wed strijd Sombeke-Gerda. dan nog een «topper». Het spelpeil irr vierde provinciale H is in derdaad niet om over naar huis te schrijven. Langs de andere kant gaan wc nu ook niet beweren dat Waasmunster, en zij behoren dan nog tot de staart van der de, zoveel beter was. Een vrij afwachtende start van beide ploegen leverde een studicronde van 10 minuten op waarin vrijwel niets te beleven was. Pas toen kwam er enig leven in dc brouwerij. Van Bocxelacr mocht voor de thuisploeg een vrijschop ne men vanop zo'n 25 meter, doch zijn prachtschot patste uiteen op het kruishout. Een kwartiertje later was het diezelfde Van Bocxlacr die weer gevaarlijk kwam opdagen voor de bezoekende muit. Op aangeven van Impcns kon hij van dichtbij afdrukken, doch een prachtsavc van Gerda- keeper Dc Pelsmaeker voor kwam verder onheil. Toch zou de thuisploeg nog voor dc rust op voorsprong komen. En dit was maar verdiend ook want het waren enkel de Heidejon- gens die de ongeveer KM) toe schouwers af en toe toch nog iets lieten zien. Vijf minuten voor de rust kon Patrick Impcns met een verre bal Van Bocxelacr berei ken die dc bal suksesvol kon verlengen. Na de koffie, en in plaats daarvan had men dc spelers beter een ferme borrel gegeven, was er helemaal niets meer te beleven. Gerda pro beerde nog wel iets te forceren doch dc aanvallen waren te steriel om voor gevaar te kun nen zorgen. Waasmunster, de meest ver dienstelijke ploeg, verdiende vooral op basis van dc eerste helft zeker dc zege doch of er op deze manier flink werd «geoefend» is de vraag. Wel nog even opmerken dat bij dc thuisploeg Frank Van Bocxe lacr en Eric Dc Wilde zich wel tenvollc inzetten en dan ook beslist als uitblinkers van de wedstrijd mogen worden bes tempeld. Patrick Van Puvveldk Standard-Beveren en AA Gent-Lierse. In die volgorde werden maandagavond dc hal ve finalewedstrijden om de Bel gische voetbalbeker uit dc bus gehaald. Meteen werd ook al gepronostikeerd omtrent de kansen van de vier ploegen in verband met een eventuele deelname aan de Europese be kerwedstrijden. Beveren lijkt in dut opzicht het minst be zorgd, de Wauslandcrs kunnen Immers nog maar moeilijk de titel mislopen en zullen dan hoe dan ook Europees aan de slag kunnen. Standard Luik heeft in de kompetitie nog wel uitzicht op een Uefaplaats maar de Lui kenaars houden het bekervoet bal toch angstvallig achter het handje. Dan moet echter eerst voorhij de gecl-blauwc sukses- formatie van trainer Braems geraakt worden. Gent en Lier- se zitten beiden met andere problemen in de kompetitie. Vooral AA Gent is in erg ge vaarlijke wateren gekomen en de HufTalo's hebben hun eigen lot daar trouwens niet meer in handen. Ook Lierse doet het in de kompetitie ver van voorbeel dig en heeft alleen nog beker- voetbal als uitzicht op een Eu ropese uitstap. Als dat dan na tuurlijk ook hoeft. Voor Ge* en Lierse is de situatie (roe wens erg eenvoudig. Eert voorbij hun halve finale-koe kurrent komen en dan hop» dat Beveren de andere finaM op de Heizei wordt. Zelfs bjj verlies komt de tegenstundff van de landskampioen dun ir het rijtje voor deelname aa» Europacup II. I)e wedstrijd» zijn voorzien voor woensdag H en woensdag 28 maart, mirt met mogelijke TV-uitzending» f van internationale ontmoetin gen op die dagen lijkt een v« schuiving niet onmogelijk. (H.J

De Voorpost | 1984 | | pagina 30