Sint-Niklaas helpt Saint-Nicolas Baasrode viert karnaval op zondag 4 maart Dendermonds karnaval kondigt zich groots aan Aalstenaar Nic Barrez veertig jaar op Karnavalfoor! Sint-Niklaas in Saint-Nicolas: houten geraamten stutten geschokte gemeente Geldinzamelaktie en benefietavonden moeten één miljoen opbrengen Straks toch heuse karnavalviering in Stekene? Saturday-night fever met karnaval Aalst Solidariteitsbezoek 4 - 2.3.1984 - De Voorpost Het eerste weekend van de maand maart is het in Baasrode karnaval geblazen. De feestelijkheden worden ingezet op zaterdag 3 maart om pas te eindigen op dinsdag 6 maart. Tussendoor heeft de Orde van de Palingboer een programma uitgewerkt dat nauwelijks tyd laat om op adem te komen, zodat de echte karnavalisten na die dolle vierdaagse werkelijk plat zullen liggen. Het feest wordt ingezet op za terdag 3 maart om 17.30 uur Dan wordt de nieuwe prins aan huis afgehaald. Om 19 uur is er de zitting van «Orde van de Palingboer» op het gemeen tehuis, met de aanstelling van de nieuwe prins door de burge meester. Om 20 uur muzikale rondgang in de gemeente. Het zaterdagfeest wordt afgerond met het jaarlijkse majoretten- bal van de Koninklijke Katho lieke Harmonie «De Een dracht; in zaal Scaldis. Zondag heeft dan voor de 22* maal de grote kavalkadestoet plaats. Die start om 14 uur. Maar in de vroege voormiddag, om 10 uur reeds, brengen de keizer, de prins en hun trouwe volge lingen een bezoek aan het rust huis. Dat is een traditie waar van niet wordt afgeweken. In de namiddag dan de grote stoet, voorafgegaan door een reklamestoet. Aan deze stoet nemen meer dan 1.000 deelne mers deel, onder wie liefst acht muziekkorpsen. Talrijke bin nen- en buitenlandse groepen zullen er te zien zijn en natuur lijk ook een massa praalwa gens. De stoet wordt gevormd in de Rosstraat en trekt dan via de Kloosterstraat naar het Dorps plein om volgende straten aan te doen Scheepswerfstraat, Sint-Ursmarusstraat, Broek kantstraat, Baasrodestraat, Geerstraat, Smeyskensstraat. Schuurkouter, Theo Vermey- lenstraat, Driehuizen, Sint- Ursmaiussliaal, Scheepswerf- straat en Dorpsplein, waar de ontbinding plaats heeft. Om 19 uur worden de prijzen aan de deelnemende groepen uitge reikt. Maandag 5 maart wordt al van start gegaan om 9 uur. Dat is het vertreksein voor de verkle de rondgang voor de niet te lange slapers. Om 14 uur is er de kinderparade met karamel- lenworp en om 15 uur een extravagante internationale knotsgekke fïetsenrally met heel wat attrakties en om 17 uur de Palingworp die voor de dertiende maal plaats heeft en als beloning de «gouden paling 1984» oplevert. Om 19 uur is er dan nog de rondgang van de «Orde van de Palingboer» met de verschillende plaatselijke karnavalgroepen. Dat zal ge beuren met een muzikale be geleiding. Dinsdag 6 maart staat er om 14 uur een bezoek aan de keizer, de prins en hun gevolg op het programma aan de straten die niet worden bezocht door de stoet. Op het Dorpsplein kun nen de kinderen van 17 tot 19 uur kijken naar en genieten van het kindercirkus «Rinal- do» dat daar zijn tenten heeft opgeslagen. De toegang is gra tis. Om 20 uur is er dan nog het defllee van de echte karnava listen in een tent op het Dorps plein. Een uitvloeisel van deze dolle vierdaagse is in elk geval op woensdag 7 maart om 14 uur een optreden van het kinder cirkus Rinaldo op het Dorps plein. Ook nu is de toegang kosteloos. Enkele maanden geleden. Burgemeester Donnay van Saint-Nicolas (links) verwelkomt burgemeester De Vidts uit Sint-Niklaas, stadssekretaris Elshout, stadsontvanger Rouvroy en de heer Van Croonenburg. Volgens het Amerikaans Geologisch Studiecentrum zijn in 1983 ruim 2300 mensen in de wereld by aardbevingen om het leven gekomen. In België zijn aardbevingen een zeldzaamheid en precies daarom ligt Saint-Nicolas, de gemeente by Luik die op 8 november van vorig jaar door een aardbeving werd getroffen, vers in het geheugen. Ook al omdat Maurits Coppieters, toen hij nog lid was van de gemeenteraad van Sint-Niklaas, het voorstel opperde om in de stad een hulpaktie op gang te brengen; 'Sint-Niklaas helpt Saint-Nicolas', zoiets moest het worden. moed in het verdere verloop van 'Sint-Niklaas helpt Saint- Nicolas'. Precies 62 jaar geleden werd in Stekene bij gemeenteraadsbesluit het karnaval afgeschaft. Precies één jaar geleden maakten we er melding van en samen met de heemkundige kring van Stekene vroegen we ons af of het niet de allerhoogste tijd werd om een en ander te herzien. SP-er Fruytier bracht het op de agenda. Alle raadsleden gingen akkoord: Stekene zou eindelijk opnieuw karnaval kunnen gaan vieren. Om karnaval te kunnen vieren moet er vooraf gewerkt en georganiseerd worden. Jeugdklub The Flash uit de Stekense Stadionstraat wil het initiatief nemen. Nu reeds werd bij de klub een voorlopige Raad van Elf opgericht. Het doel is echter: het oprichten van een serieuzeRaad van Elf, mensen die zich willen inzetten om karnaval op Stekene van de grond te krijgen. Het plan is dan ook om te trachten alle geïnteresseerde verenigingen én enkelingen samen te brengen. En dein te overleggen hoe het best kan gewerkt worden aan een stoet van attrakties in 1985. Om de eerste kosten te dekken denkt men bijvoorbeeld aan een steunkaartenaktie-met- tombola. De eventuele winst van het karnavalbal zou dan worden geschonken aan verenigingen voor gehandikapten en/of ouden van dagen ledereen die wil meewerken van de verre voorbereiding of later bij de onmiddellijke organisatie is van harte welkom. Men kan kontakt opnemen met Hedwig Van Hoye, Vogelzangstraat 8 te 9090 Stekene, tel. 031 779.97.46. Of men kan reeds een voorsmaakje opdoen tijdens het karnavalbal dat als een soort avant-première gaat in het lokaal van jeugdklub The Flash, achteraan in de Stadionstraat te Stekene, nu zondag 3 maart. Hel wordt een verkleed bal (zonder maskers), mét verkiezing van een prins en prinses. Er worden die avond tal var. prijzen weggegeven onder meer vijf reizen (Parijs, Duitsland, enz.) voor de best verklede mensen en groepen. De B»r Stekene. Jeugdklub The Flash wil volgend jaar een heuse optocht ineenboksen. Er werd alvast een Raad van Elf samengesteld, o.l.v. prins Eddy (dbr) Meer dan zeshonderd wonin gen in de Luikse gemeente immers hebben erg onder de schok te lijden gekregen. Vooral enkele oude cités werd heel veel schade toegebracht. De meeste bewoners, gepen- Zeer recent glipten stadsfunk- sioncerde arbeiders vaak, Lim- tionarissen in elke bus van de burgers, Vlamingen vooral, agglomeratie Sint-Niklaas een Fiskale vrijstelling Morgen zaterdag kunnen dans liefhebbers zowat overal in de stad terecht om karnavaldans- pasjes te placeren Het Katrienenbal waar tradi tioneel ook de «prins» present is houdt het dit jaar bij een feeërieke sprookjeswereld zo wel in de vroegere als in de meer eigentijdse Amerikaanse stijl. Het defllee dat begiftigd is met prachtige prijzen zal de dansesbattementen alleszins niet afremmen. Er zijn twee podiums. Dansen ten profijte van het Rode Kruis en de Bloedgevers kan U in de FFR-zaal aan de Dendermondsesteenweg waar tevens de Ajuinprinses en de Ajuinkoningin worden verko zen. Verkiezing waarin elke aanwezige inspraak heeft naast een jury van deskundigen. In het bijzonder gaat het boni naar de aktic Hartpatiënten van de O.L.V.-kliniek. In de St.-Annazaal kan u te recht op het Jefkesbal waar de traditionele 8 «Jefkes» nu ver sterking krijgen van jeugdige helpers. In Netwerk kan u een strand- fuif meemaken met Leopold fuif meemaken «met Leopold II aan zee». Een strand met alles derop en deran. Noord- zeezand en -water inkluis. Tejater 80 brengt in «De Nieu we Madeion» een bal waar «teaterfiguren» zullen evolue ren. Men kan er zich voor het defilee laten aanmonsteren. In de Salons Verspaille gaat het bal door van Rotaract en in het GOC, Hoogstraat, kunnen homo's en lesbiennes terecht onder het motto «Mé giël Oiljst mo liefst mé moi». LH beschikken over té weinig geld om hun woningen te laten her stellen, ze zijn te oud om nog leningen aan te kunnen gaan. Hun kelders staan op instor ten, hun gevels moeten wor den gestut. De door het stadsbestuur ge- koördineerde aktic «Sint-Ni- klaas helpt Saint-Nicolas» folder, waarin de aktie wordt toegelicht en gemotiveerd. Voor velen wellicht een eerste kennismaking. Helpen kan al vast door middel van de bijge voegde omslag die tijdens het weekend van 10 en 11 maart a.s. door vrijwilligers van o.m. het Rode Kruis en de aktie 11.11.11. ze zijn herkenbaar komt nu op gang. Het pro- aan een oranje insigne zal gramma ligt voor: een huis- worden opgehaald of door een aan-huis geldinzamelaktie en bedrag te storten op het post- benefietavonden in de deelge- rekeningnummer 000- mcenten moeten het doen. 00190535-38 van het stadsbc- Sint-Niklaas wil écht helpen, stuur van Sint-Niklaas, met zich niet van het initiatief af- vermelding van 'Aktie Saint- maken met een vaderlijk aal- Nicolas'. Onmiddellijk na de moes, een symbolische hand- akt«e zal het gezamclijkc be druk. Schepen van sociale za ken Werner Rogiers zet een totaalopbrengst van één mil joen frank vooruit. De aktie in drag worden overgeschreven het solidariteitsfonds van de getroffen gemeente. Bij het ministerie van financiën werd de scholen werd afgesloten een aanvraag ingediend tot fis met een gunstig resultaat en ka'e vrijstelling van het ingeza- o.m daarom hebben de orga- melde geld. Maar er is meer... nizatoren onder wie leden van de verschillende partijen Deelgemeenten doen mee en stadsambtenaren goede 'Sint-Niklaas helpt Saint-Nico- Ias' programmeert ook vier be nefiethappenings. In Sinaai verzorgen de harmonie Sint- Cecilia, het mannenkoor Gau- deamus, het kinderkoor Gau- deamus, de gerenommeerde toneelrking Baudeloo en het volkskabaret Sinaai op zater dag 10 maart a s om 20 uur in de parochiezaal een eerste be nefietavond. Belsele volgt op vrijdag 16 maart (om 20 uur, in zaal Van Remoortel, Molen- dreef) met optredens van de fanfare Sint-Cecilia, de toneel groepen KWB-Klokkcnlap- pers en Phoenix en enkele kul- turele verenigingen. Voor het voetbaltornooi in Nieuwker- ken, waaraan alle teams uit de streek kunnen deelnemen, staat nog geen datum vast. Het wordt beslist eind maart en als Pfaff in het land is, kan men hem er misschien toe verleiden de aftrap te geven. De toe gangsprijs voor deze manifes taties bedraagt telkens hon derd frank; kaarten zijn ver krijgbaar bij de deelnemende verenigingen. De hulpaktie wordt op dinsdag 3 april (om 20 uur in de stads schouwburg) afgesloten met een bcnefietkoncert verzorgd door het versterkt kameror kest van de Philharmonie van Poznan (Polen), onder leiding van Renard Czajkowski en met Hanna Jaszyk (piano) en Mieczyslaw Koczorowski (ho bo) als solisten. Het orkest brengt werk van Schubert, Mozart, Cimarosa. Marcello en Haydn. Kaarten kosten 300 frank en u kan ze bestellen in de stadsschouwburg (telefoon: 03/776.35.75). Die avond ook zal het stadsbestuur van Saint- Nicolas aanwezig zijn om opbrengst van dè hele ontvangst te nemen. Poznan helpt Poznan- het ligt op de Berlijn - Warschau - Mos Leningrad en is zowat hi langrijkste trefpunt voor ci in Polen. De staatsfilh, nie speelt er in het mu leven, althans voor wat nie- en kamermuziek ria betreft, de hoofdrol. Georgescu was één v gastdirigenten, Artur stein, Dawid Ojstrach toslav Richter en de Elisabeth Schwarzkopf den mee op het podium, jaarlijkse 'Muzikale lent Poznan' worden telkens wc Poolse werken Vier jaar al werkt de nie mee aan de organizati de monografische festival zijn festivals gewijd aai komponist). Direkteur en artistiek van de Staatsfilharmonii nard Czajkowski stud aan het konservatoriuiT Katowice, waar hij in 19 eerste prijs behaalde. Bij ons dirigeerde hij het fonieorkest en het Kar kest van de Belgische F nam met het Kamcrorkf" zelfs deel aan het Internal naai Festival van de Model Muziek, de 'Herfst van Wi schau'. en in 1968 behaalde in ons land een tweede pt Dinsdag 3 april a.s. in de stl schouwburg van Sint-Nild dus: kuituur en humaniU hulp, gebundeld in één be fietaktie. Leo DF B(H Sint-Niklaas Het Humacteam werd woensdag verwelkomd door sympathizanten. In café Oud Geel was het l1?7! Autohandel Van Acker schonk bloemen (dw) de l< Vervolg van blz. 1 Wardjesvrienden met Fiesta Brava en de Pallieters van Kas tel pakken uit met Eviva Espa- na. De Romeinen zijn het on derwerp dat DKV Hof ten Ro de aanpakte en de vrien denkring «De Kliek» uit Tiel- rode brengt nog maar eens een afbeelding van de Moulin Rou ge. Dan komen de DKV de Chikkebolien met «het alter natieve videospel atoombom men of sexbommen». Weer de beurt aan muziek met de Kato- lieke Muziekmaatschappij Sint-Cecilia om te vervolgen met DKV de Schensjmoelen die «de smoelpompers» ten to nele brengen. Uit Wichelen komen de Ritzi-vrienden met Marie-Louisiana. Voor DKV Schele Van der Linden is «inle veren» de boodschap en ook de Spaceband van Kalfort is weer van de partij. Zij worden op de voet gevolgd door DKV De Stouseplekkers die het ook al moeten hebben van «inleve ren» De Kludinnen uit Wiche len blijven bij hun aloude on derwerp maar ze hebben het dit keer verplaatst naar Rio de Janeiro. De dolle storters allicht uit Lutterzele of omge ving hebben het over «zand- vuil - wij zijn den uil». Zij gaan de Harmonie Hipp. Vande- meulebroucke uit Dendermon- de vooraf. Ondertussen zijn we bij het einde van de stoet gekomen. DKV De Wel komvrienden staan op de'der tigste plaats in de rijZij beel den «altijd werek» uit en dan volgen de Pretmakers met een beeld van Venetië. DKV De Kuuper mikt op een goede klassering met «Blauwe Baard» en de Mikelotten gaan ook de Braziliaanse toer op. De stoet wordt besloten met DKV Rijbaan Piet die de tijd van de Romeinen doet her leven. Omloop De stoet wordt traditiegetrouw gevormd op de Gentsesteen weg en volgt de omloop van de voorgaande jaren. Toch even als geheugensteuntje de stra ten zoals die worden aange daan. Kerkstraat, Prudens Van Duysestraat, Sas, Greffe- linck, Emiel Van Winckellaan, Beurzestraat, Kerkstraat, Franz Courtensstraat, Werf, Koningin Astridlaan, Dijk- straat, Bogaerdstraat, Papier- molenstraat, Oude Vest, Brus selsestraat, Stationstraat, Sta tionsplein, Burgemeester Port manslaan. Geldroplaan. Zuid laan, Begijnhoflaan, Sint-Ro- chusstraat. Brusselsestraat, Vlasmarkt, Denderbrug en Grote Markt waar de apoteose plaats heeft en de stoet wordt ontbonden. Maandag 12 maart heeft er dan een maandagstoet plaats, waaraan de DKV groepen deelnemen. Zij vertrekken aan café Academie op de Oude Vest in de Sint-Jacobsstraat, de Leopold II laan, Lindanus- straat, Nijverheidsstraat, Hel denplein, Brusselsestraat, Vlasmarkt, Dijkstraat, Bo gaerdstraat, Franz Courtens straat en Grote Markt aan te doen. Vervolg van blz. 1 tienjarige zware karweien uit te voeren kreeg. Kamions be sturen en laveren met aan hangwagens op foorpleinen lag hem echter optimaal. Toen hij echter soldaat moest worden had moeder het wel een jaar lang aartsmoeilijk. Maar foor- reizigers. al zijn het soms wel konkurrenten, zijn ook soli dair en waar nodig werd een helpende hand graag toege stoken. In 1966 schafte Nic zich een nieuwe autoscooter aan en het is nog steeds dezelfde waarme de hij nu reeds 18 jaar op de Grote Markt staat. Steeds aan de Borse van Amsterdam. Toen daar de tribune werd opgesteld verhuisde hij naar de andere kant van de markt doch reeds jaren staat hij terug op de oude, vertrouwde plaats. Zelfs beter want sinds de be strating van de markt staat de scooter nu niet meer haaks op de weg naar de Nieuwstraat doch ermee gelijklopend. De perfekte staat waarin de autoscooter zich nog steeds be vindt wijst op de voortdurende zorg die Barrez aan zijn mate riaal besteedt. De wagentjes zelf die worden wel om de -5 jaar vervangen. Dure investe ringen die niet gevolgd werden door een gelijklopende aan passing van de prijs per rit 25 fr. Ongevallen heeft Barrez met zijn scooter gelukkiglijk nog niet moeten meemaken. De wagentjes zelf zijn momenteel zodanig geperfektioneerd met rubber alom dat de vroegere schokken van metaal op me taal tot de volmaakt verleden Aalst. De heer en mevrouw Barrez (a) tijd behoren. nig bezoeker aan de winterfoor Barrez' autoscooter blijft voor houdt er bovenste beste herin de Aalstenaar een must en me- neringen aan over Vervolg van blz. 1 Over de sport praten we, sprinter Van Lancker was het lokale idool en Jojo Pannaye, het enfant terrible van Tilleur en Verviers, woont nog immer in Saint-Nicolas. Bewonderend-jaloers keuvelen de plaatselijke bewindslie den over Sportkring Sint-Niklaas dat tenzij zich ook in hartje Waasland een aardschok zou voordoen moeite loos naar de top zal doorstoten. Ze begrijpen Nederlands, de schepenen en de sekretaris. Het gesprek verloopt bilingue, met enige voorrang voor het Frans. Eén schepen is van Limburgse origine. Hij huwde een Italiaanse en z'n gezin is danig internationaal van allure, de kinderen trouwden breeddenkend. We babbelen over de heropbouw van Saint-Nicolas. De inwoners steken de handen uit de mouwen, moeten node veel zélf doen in afwachting dat de administratieve machi ne gerodeerd is. Bij de Italianen is de solidariteit, het samenwerken intens. Ze hélpen elkaar, werken als een hecht team. Neem nu hun badkamers, zegt een schepen, da's wonderlijk: ze reizen naar hun thuisland, die Italia nen, en schaffen zich daar keramische juweeltjes aan. Zo'n Italiaanse badkamer moet iets speciaals zijn. Merci, Sint-Niklaas Het bulletin communal van december staat vol van de beving. Ik lees dat een aktie dan al ruim zevenhonderddui zend frank heeft opgebracht. Jeugd- en sportgroeperingen laten zich allerminst onbetuigd, het gemeentelijk lonas heeft thans zo'n twee miljoen in kas. Ook koncerten. kunstmanifestaties worden georganizeerd, net als in «zus terstad» Sint-Niklaas. Het gemeentelijke infoblad rept uitbundig ovpr de inbreng van over de taalgrens, registreert echter dat Sint-Niklaas een commune anversoiseis. Schepen Rogiers heeft wel prettige betrekkingen met de Antwerpse schepen Huyghe- baert, maar niet in die mate dat van annexering sprake kan zijn. Een rechtzetting wordt beloofd, men zal bij wijze van boetedoening een beeweg ondernemen naar 't huis van Broeder Isidoor. Saint-Nicolas, maanden na de ramp. Zevenduizend schoorstenen sneuvelden, maar die ziè je dus niet meer. En de huizen die stukgeschokt werden laten een gat na, dat wel, maar een leegte is niet spektakulair. Je kan dus al bij al niét van een sensationele aanblik gewagen. Daar voor spreidde de schade zich te gelijkelijk over alle segmenten van die samenleving. De houten konstrukties hebben iets bevreemdends, een foto daarvan afdrukken zou je in een wat futuristische sfeer brengen. Dankbaar voor de Sint-Niklase hulp zijn ze alleszins, in Saint-Nicolas. Ze duimen voor een geslaagde aktie iri dat brokje Vlaanderen dat die miserie nog nimmer hoefde mee te maken. Het industrieplaatsje-zonder-industrie wroet zich er mettertijd wel bovenop. Wouter VLOEBERGH

De Voorpost | 1984 | | pagina 4