De grote C" en de kleine k fcïieuw koor in Sint-Niklaas zingt zich in de belangstelling Franz Courtens Landschapsschilder August De Bats (Temse), in het spoor van Vierde avondkoncert Jeugd en Muziek Dendermonde: Westvlaams Orkest wrlare. Twee winnaars op de derde schifting van de zangwedstrijd van het Vlaamse lied. ma Randy uit Nijlen en Arthur Silveira deelden de eer (jj) fiori Musicali een spetterende revue (gvw) Aalst. De Aalsterse formatie While Light* bracht haar tweede lp op de markt met als i producer niemand minder dan Raymond, jawel van 't Groenewoud (per) Het strekt het streekmuseum De Zilverreiger van Weert-Bornem tot eer dat het, door het organize ren van een overzichtstentoonstelling van het werk van August De Bats, het oeuvre van deze vooraanstaan de kunstenaar uit Temse uit de vergetelheid haalt. August De Bats (1856-1937) penseelde op vaardige en dichterlijke wijze z'n liefde voor de natuur, het moois van zijn omgeving. Van eind april tot einde mei is de jubileumexpo te zien in De Zilverreiger, en instanties of partikulie- ren die sohilderijen van de Temsenaar bezitten en aan de retrospektieve willen meewerken worden met aandrang verzocht, hun naam en adres bekend te maken. Bellen naar 03/889.06.03 of schrijven naar De Zilverreiger, Scheldestraat 18 in 2681 Weert-Bornem. Het museum heeft dus met deze tentoonstelling behalve een artistiek ook een histo- risch objektief. Enkele schilderijen, waarop inmid dels verdwenen hoevetjes of huisjes werden afge beeld, hebben immers een niet te miskennen archiefwaarde. Wie was nu August De Bats, en wat presteerde hij? Daarover deze bijdrage, geïnspireerd op een im pressie van Agnes Fivez en op een artikel dat in augustus 1980 in (de Wase editie van) De Voorpost verscheen. Op 1 oktober 1856 werd hij in Temse geboren, als jong ste van de zes kinderen (één meisje, vijf jongens) van Jules De Bats en Dorothea Gordijn. Vader én grootva der waren chirurg. August De Bats volgde kunstonderwijs aan de ge meentelijke akademie van Temse, in gezelschap van Camiel Wauters. Aan de kunstakademie in Brussel gingen De Bats en Wauters zich vervolmaken. De be kende landschapsschilder Josef Quinaux was hun le raar. In 1885 behaalde De Bats aan de Brusselse aka demie de eerste vier prijzen. In 1889 verwierf hij een zilveren medaille op de in ternationale kunsttentoon stelling in Keulen en in 1893 werd hem een eredi ploma en een gouden me daille toegekend op de World's Columbian Exposi tion in Chicago. Intussen zwierf hij samen met z'n kunstvrienden door fïe Kempen en langs het Scheldeland. De auto van Theodoor Verstraeten dien de als slaap- en bergplaats en de vrienden genoten met volle teugen van het leven. De jonge kunstenaars ont moetten elkaar bij drukker De landtaheer op de Markt in Temse en vandaar uit vertrokken ze op kunstsa fari naar de Scheldege- meenten. Uit die tijd dateert de vriendschap tussen De Bats en Franz Courtens (1854-1943), een héchte band. De Bats was ook be vriend met een andere ba ron-kunstenaar, Isidoor Opsomer uit Lier Onder impuls van zijn vrienden uit Brussel sloot August De Bats aan bij de Vlaamse kunstkring Voor waarts. Hij zou met die groep in 1885 voor het eerst exposeren. Op korte tijd verwierf de Temsenaar een gedegen reputatie. Men inviteerde hem op de drie jaarlijkse salons in Brussel en daar mocht hij samen met de vermaarde schilders Valerius De Saedeleer, Theodoor Verstraeten, Eugène Laermans e.a. ten toonstellen. Kluizenaar August De Bats was in wel stand opgegroeid. Hij kon het zich veroorloven, z'n le ven in dienst van de kunst te stellen. Zijn hobby werd tegelijk zijn beroep. Hij wijdde zich helemèal aan de kunst Dat werd door om standigheden nog in de hand gewerkt. In 1898 zou hij trouwen met de onderwijzeres Elisa Bosschaert. Zij zou op rela tief jonge leeftijd overlij den. Het huwelijk was kin derloos gebleven en dat leidde ertoe dat de rustige, bescheiden De Bats als een volslagen eenzaat een klui zenaarsbestaan ging leiden in Weert, waar hij zich op de Binnendijk 36 had ge vestigd. Hij trok zich terug uit het expositieleven in Brussel. Terwijl hij als schilder vol op produktief bleef vereen zaamde hij voor de kunst markt. Hij genoot van de natuur, flirtte met stilte en schoonheid. Kort na het uitbreken van de eerste wereldoorlog het hij have en goed in de steek en trok met enkele familie leden (z'n vrouw was in 1910 gestorven) en de fami lie Edward De Landtsheer op naar Kloosterzande (bij Hulst in Nederland). Na en kele weken keerde hij terug naar Weert, maar van de Duitsers mocht hij niet meer buiten z'n atelier schilderen (wat hij als een kwelling ervoer). Na de oorlog kwam hij door toeval in kontakt met een vriend, die hem ertoe aan zette te expozeren. Hij stel de dan een dertigtal schil derijen tentoon in een gale rij aan de Brusselse Louisa- laan. Maar daar bleef het bij. In de dertiger jaren ging het met z'n gezond heid bergafwaarts. Hij was dan ook zo mogelijk nog introverter geworden, in die mate dat hij niet eens antwoordde op de groet van schoolkinderen, die langs het «dreefke» naar de dorpskom gingen. Op 12 januari 1937 overleed hij thuis in Weert, in stilte, als een kaars die was opge brand. De poëzie van de natuur Temse, de Kempen. Weert, je komt het herhaaldelijk in August De Bats (1856-1937) zijn oeuvre tegen. De Bats inspireerde zich aan de schoonheid van de natuur in zijn omgeving. Hij werd bekoord door de vele idylli sche plekjes en kleurrijke zichten en legde die met grote technische vaardig heid vast. Dijken, kreken, oude huis jes, de Schelde, vijvers, bo ten, hoevetjes, zandbanken. Ze getuigen van een ver verleden én van De Bats' liefde voor het ongerepte. Hij was inhoudelijk en naar de vorm een traditionalist. Loutere odes aan de schoonheid van de natuur beeldde hij uit. Vergeefs zoek je in z'n werk naar ideeën, boodschappen, symboliek. Door de sociaal ongelijke strijd die de boer- kens van Weert leverden te gen de weerbarstigheid van de natuur voelde hij zich blijkbaar nooit aangegre pen. Wat niet wil zeggen dat zijn werk geen niveau Een werk van August De Bats, te zien op een jubileumten toonstelling in Weert had Ongetwijfeld draagt dat werk de stempel van Franz Courtens. die hij overigens zéér bewonderde In die ma te dat hij bij één van zijn eigen schilderijen zelfs triomfantelijk vertelde: «Hier hebt ge nu een Cour tens, geschilderd door De Bats». Tem se-Weert August De Bats. een leven langs de oevers van de Schelde In het Waasland enerzijds, in Klem-Brabant bij het domein van Marnix van Sint-Aldegonde ander zijds. Temse heeft aan De Bats trouwens nog wat te dan ken. Aan de akademie werd na z'n overlijden de twee jaarlijkse «Prijs De Bats» gekreéerd, de schilder wou het zo in zijn testament. Op het gemeentehuis van Tem se hangen nog enkele schil derijen van hem. Werken van De Bats zijn in het bezit van de familie De Landts heer (Temse, Oostduinker- ke) en van mevrouw De Schaepdrijver-Verbruggen Het portret van August De Bats dat hierbij wordt afge drukt werd door De Bats' illustere buur Tony Van Os aangemaakt en komt uit de kollektie van Clemens De Landtsheer «Landschapsfotograaf» Au gust De Bats, bezield, bezé- ten bijna door de natuur Technisch verfijnde dingen zijn het die hij schilderde, knappe werken. Straks te zien in zijn tweede thuisha ven, Weert. W.V. iinds mei '83 is in Sint-Niklaas een nieuw koor iktief. Aan de basis ervan lag een groep ervaren lefhebbers van goede koormuziek, bereid om ern- tig samen te werken en zo spoedig mogelijk op Iegelijk niveau te zingen. Jo Van Eetvelde, direk- eur van de Lokerse muziekakademie, werd bereid «vonden het koor te dirigeren. Onder zijn kundi- e leiding werd van meet af aan ernstig gewerkt an de programma-uitbouw. et koor trad aanvankelijk De vooruitzichten zijn goed p onder de naam Halewijn- voor het koor. Op 8 april oor en zong onder die treedt Fiori Musicali op in aam al enkele koncerten Lokeren t.g.v. een «herden- in Sint-Niklaas, Belse- kingskoncert Jaak Opso- Zele. Er is echter geble- mer», Lokers komponist, en dat tegen die koornaam dit in samenwerking met epaalde bezwaren waren het orkest van de Lokerse Ddat er werd uitgezien muziekakademie. Hier aar een andere, originele wordt uitsluitend werk van voor het koor. Enkele Jaak Opsomer gebracht, eken geleden is de beslis- Hetzelfde koncert zal ver- ng gevallen en kreeg het moedelijk ook in Lier, ge- ïitieve naam: boortestad van Opsomer, worden gebracht, tori's» waren bundels Tijdens het weekend van 26 joemiezingen) van en 27 mei zal het koor op- ïreekwoordenfilozofi- treden in het kader van de he uitspraken, anekdotes door de muziekakademie iz. Zij kenden grote bijval van Sint-Niklaas geplande Italië vanaf de dertiende aktiviteit «Sint-Niklaas mu- Girolamo Ferscobaldi siceert» 583-1643) komponeerde Op 14 mei zingt Fiori Musi- n «Fiori Musicali» (opus cali een koncert van geeste- ,1635) voor koor en or- lijke muziek in het mooie el. vrij vertaald: een muzi- kerkje van Daknam en van ia! boeket. Daar het koor l tot 4 november onder zijn uitvoeringen be- neemt de vereniging een acht een muzikale bloem- zing van goede koormu- ek te brengen, leek de koncertrei8 naai Duits land. Het evenement van laam Fiori Musicali zeer werkjaar moet zeker het ei gen koncert van 17 ber worden, weer in samen werking met het orkest van de Lokerse akademie, met de mogeüjke medewerking van één of meerdere so listen. Jo Van Eetvelde Het lijkt ons gepast even de figuur van de dirigent van het nieuwe koor te belich ten, hoewel dit voor de mu ziekkenners overbodig zal zijn. Jo Van Eetvelde werd gebo ren te Sint-Martens-Latem in 1936. Hij woont thans in Lokeren waar hij direkteur is van de stedelijke muziek akademie. Na zijn studies aan de bisschoppelijke nor maalschool te Sint-Niklaas ging hij naar het konink lijk muziekconservatorium te Gent waar hij eerste prij zen voor notenleer, ge schreven en praktische harmonie, orgel, muziek geschiedenis, contrapunt en fuga en het hoger diplo ma voor orgel, behaalde Aan de koninklijke beiaard school Jef Denyn te Meche- len behaalde Jo Van Eetvel de het uitgangsdiploma met grote onderscheiding en aan het koninklijk Vlaams muziekkonservato- rium studeerde hij kompo sitie, waar hij in 1982 een eerste prijs voor kompositie verwierf. Hij koncerteerde op orgel en beiaard in alle belangrijke steden van Eu ropa en Canada. Hij nam ook al een drietal platen van orgel- en beiaardmu- ziek op. Behalve dirigent van Fiori Musicali is Jo Van Eetvelde ook dirigent van het Lokers kamerorkest. Jo Van Eetvelde behaalde verscheidene kompositie- prijzen: die van de stad Me- chelen, de koninklijke beiaardschool, de Neder landse klokkenspelvereni ging voor beiaardkomposi tie. Hij behaalde tweemaal de prijs van de provincie Oost-Vlaanderen voor kom positie: in 1976 voor vokale muziek en in 1983 voor in strumentale muziek. Hij be haalde ook de grote prijs van Sabam in de internatio nale wedstrijd voor saxofoonkwartet te Bergen (Mons). Jo Van Eetvelde is ook do cent aan het konservato- rium te Tilburg en werd door de «Wase Persklub» weerhouden als kandidaat «Figuur van het Jaar 1983». Wij kunnen nog melden dat Fiori Musicali al zo'n veer tig leden telt. Versterking is steeds welkom. Geïnte resseerden kunnen zich wenden tot voorzitter R. Decoster (03/776.41.92) of sekretaris R. Vanrossen (03/776.55.30). Sint-Niklaas. Het nieuwe koor Fiori Musicali, met links Jo Van Eetvelde die de nieuwe formatie zijn volle steun toezegt. matste Pro Arte koncert te Aalst maandag 19 maart wordt 20.30 uur het laatste abon- imentskonccrt van Pro Arte organizecrd. Bij deze gele- nheid worden twee jonge ci voorgesteld die de luis- raars zowel door de keuze het programma als van Irumcnten zullen boeien irtine Bombeeck uit Aalst is hen. Zij bekwaamde h verder aan het Mozarteum Salzburg en aan het Swee- ck-konservatorium te Am sterdam. Zij is lerares piano aan de muziekakademie. Zij is ook laureate van de Stcfaan De Jonghc wedstrijd. Joris Van den Hauwe is een hoboïst. Hij koncerteerde reeds meerdere malen met het Wereld- en Eu ropees Jeugdorkest en is ook vaak te gast bij het Belgisch Kamerorkest onder leiding van Rudolf Werthen. Op het programma staan on der meer een Ballade n 1 van F. Chopin, Valses Nobles et Sentimentales van M. Ravel, les metamorphoses van B. Britten voor hobo-solo, twee romances van R. Schumann voor piano en hobo en de so nate voor piano en hobo van Fr. Poulinc. Dit koncert heeft plaats in de Feestzaal van het stadhuis De toegang bedraagt 250 fr. en 125 fr (jeugd en 3+). Het vierde en voorlaatste koncert van Jeugd en Muziek Dendermonde heeft plaats op dinsdag 13 maart a.s. om 19.30 uur in de feestzaal van het Heilig Maagdkollege, Kerkstraat 60. Het is tevens de openingsfestiviteit van de viering van 150 jaar Heilig Maagdkollege. Het programma dat uitge voerd wordt door het Westvlaams Orkest o.l.v. Dirk Varendonck, voorziet werk van Johannes Brahms, Ludwig Van Beethoven en Edvard Grieg. Het Westvlaams Orkest Het orkest is gegroeid uit het Brugs Kamerorkest en het startte zijn aktiviteiten in 1960, mede onder impuls van het Westvlaamse provinciebestuur. De stichter van het orkest is Dirk Varendonck, trouwens ook de vaste dirigent ervan. Hij studeer de aan de conservatoria van Gent en Brussel en behaalde eerste prijzen in notenleer, harmonie, contrapunt en fuga. In 1962 werd hem tevens het diploma van orkestdirektie toegekend. Het Westvlaams Orkest geeft per jaar een veertigtal koncerten in het hele Vlaamse land. Binnenkort verschijnt een vierde langspeelplaat op de markt met komposities van Beethoven, Deroo en Ryelandt. Programma Het grootste deel van het programma is voorbehou den aan werk van Johannes Brahms, van wie niet minder dan drie werken worden gespeeld. Van Ludwig Van Beethoven wordt de «Egmont Ouverture opus 84» uit 1810 gespeeld. Het slotnummer van het koncert is «Peer Gynt suite nr. 1 - opus 46» van de Noorse komponist Edvard Grieg. Een populair klassiek programma dat velen zal bekoren. Zoals steeds komen houders van een abonnement er gratis in; een losse kaart voor jongeren, houders van een CJP of 65-plussers- betalen 150 BF, de anderen 200 BF. Jubileumtentoonstelling in Weert

De Voorpost | 1984 | | pagina 23