Bint-Jorisgilde Wieze Schittert in Greenwich Het Slangennest» Lebbeke «Tien kleine negertjes» in Kieldrecht Weer enorme belangstelling voor «Alle leerlingen op de planken» Stekene Hosiers bréngen Verlengd Weekend te Dendermonde De Voorpost - 9.3.1984 - 25 fen must voor iedere toneelliefhebber Bfltig, niet? zocht iemand erkenning bij zijn buur, vlak na het eerste bedrijf van reenwich», vorige zaterdagavond te Wieze. De man sprak daarmee geenszins zijn leuring uit, bedoelde evenmin dat de Sint-Jorisgilde bezig was een misbaksel op de me te zetten, maar gaf in één woord de situatie weer, waarin auteur Walter Van den sck - juist, de man van «Mazelen, «Groenten uit Balen» en «Au Bouillon Beige» - de llie Verachtert op de planken zet. Een situatie die op sublieme wijze - ons adjektief is ïszins verkeerd gekozen - door de Sint-Jorisgilde, onder leiding van regisseur Erik I Corte, uitgebouwd werd tot een avondprangend, diepmenselijk en hoogstaand ibeke. Elsa Verveecken, Saturnino en Robert Verachten (P. van San) Lzij var /at de gilde in «Green- rishi h» presteerde was eer- üassetoneel. Met Jetatie gaat ze trouwens lerai atsvatten bij de elite van iuzi< (amateur)toneelgezel- iploi appen uit de regio. eiend en 3ym ks tegelijk Ie titel van het stuk ver- st naar de naam van een hoofdzakelijk Mid door arbeiders «Metallo» Robert Ver- 1 o* itert en zijn gezin zijn izik 0 Wjjk ontvlucht en wo- lat? i'Iki; Tu,meelkring «Wij» speelt Vlaams werk nen nu in de stad. De familie Verachtert heeft het allesbehalve riant, hun woonkamer straalt pu re miserie uit. De enige kostwinner van het gezin is Elsa Vereeken, Verachterts vrouw, die aan een rolstoel gekluisterd zit en met wis selend sukses uurwerken herstelt. Hun jongste doch ter Myriam bereddert het huishouden en verzorgt haar oudere zus Andrea, die na een spaak gelopen liefdesrelatie psychisch to taal gestrand is en een toe vlucht gezocht heeft vluchten en uitvluchten zijn legio in dit stuk - in een droomwereld, waarin niet iedereen even makke lijk kan binnentreden. Alle personages echter, zo maakt auteur Van den Broeck de toeschouwers naarmate het stuk vordert duidelijk, zitten met enor me komplexen en frustra ties opgezadeld. Zo Verach tert zelf, die zich klaarblij kelijk niet kan losmaken van zijn overleden vader en voortdurend een beroep (lij e k, t zit de Lebbeekse toneelkring «Wij» niet mee. Noodgedwongen immers ,di loten de verantwoordelijke «Wij «-mensen de opvoeringen van «Het 81an- nme mest» geprogrammeerd op 17, 18, 23 en 2* maart, uit te stellen tot 6, 8, 13 14 april. Ziekte en hospitalisatie van regisseur William Guns verplichtten um^ï daartoe, hij iga< fezien de moeilijkheids- Onmiddellijk ben ik toen «Het Slangennest», aldus ad en de aard van het gaan uitkijken naar een Renaat Moeyersoon, speelt nfoi leEt Wij-voorzitter nieuwe regisseur De eerste zich af op het verlovings- w keuze viel op William Guns, iemand die bij de Sint-Joris gilde te Wieze zijn sporen reeds verdiend heeft. Maar die moest ons teleurstellen. Hij zou dan immers, als ak Jüfcaat Moeyersoon hl we ons genood- iet kt tot dat uitstel te be- j iten. Anderhalve maand /rol £was- onder leiding van •alf lliam Guns, keihard aan ,ra opvoering gewerkt. Het teur, aan de slag zijn te naJ i dan ook onaanvaard- stee 1 z«jn deze inspannin- rent i teloor te laten gaan in 'e mproviseer. Noch de Jwj ng, noch het publiek zou r baar bij hebben. Bij v medewerkers is trou- s de wil aanwezig om stuk in optimale om- 1(^ ndigheden te brengen. iuw bestuur 1*1 W" P^t deze tweede duktie van het seizoen i en toes iaat aan. Meer voorheen, waait trou- een nieuwe wind orheen de Wij-rangen, vijftien jaar toneelakti- daa| éten is de kring haar inr iderechoenen overigens tgroeid. Noodged won- na het ontslag van y orzitter Eddy Van Lan- Hofstade. Andere kontak- feest van Norman Elslan- der (Erik De Vis) en Eveline Martin (Anne Callaert long time no see), zowat zes maanden na de dood van de eerste mevrouw Els- lander. Inwonend is boven dien Paula Haeck (Niek doet op diens begrip. «Greenwich» is echter ook een Londens stadsdeel, waar zich een sterren wacht-observatorium be vindt en de zgn. «nullijn» - GMT - voor de aardrijks kundige lengte doorheen loopt. Dit tijdselement - en dan belanden we bij de sym boliek van het stuk speelt een belangrijke rol. De tijd is immers aangebroken dat in de schoot van de familie Verachtert orde op zaken gesteld wordt, dat de ver houdingen rechtgetrokken worden, opdat opnieuw met een schone lei zou kunnen worden begonnen. Hier voor zorgt dan de komst van Saturnino. Hij drukt, zonder aanziens des per- soons, meedogenloos-door- tastend met uitzondering dan van Andrea, die hij met zachtheid benadert, alle be trokkenen met hun neus op de realiteit, legt him frus traties bloot, ontmaskert hun komplexen. Van zelf beklag tot valsspelerij Gelouterd door de tijd, laat de auteur de familie Verachtert een betere toe komst tegemoet zien. Geen somber stuk dus. De volk se, pittige dialogen van Van den Broeck beletten overi gens dat het stuk de zwaar- op-de-maag-liggende toer zou opgaan. Knappe regie en vertolking Dat dergelijk stuk van de akteurs enorm veel koncen- tratie vereist en een tot in het putteke van de ziel bele ven van zijn personage, spreekt vanzelf. Dat bleek voor de vijf akteurs overi gens niet het minste pro bleem. De door de auteur sterk getekende karakters kwamen volledig tot hun recht. Zonder enig overbo dig franje, maar levensecht en aangrijpend tekenden ze de evolutie, welke hun per sonage doormaakt. Paul Moens nam de rol van Robert Verachtert voor zijn rekening. We zagen hem zelden beter aan het werk en zijn op bepaalde momenten enigszins ondui delijke zegging stoorde niet in het minst. Moens was Verachtert, zoals Paula De Ridder zijn vrouw Elsa Ver- eecken was. Eveneens na tuurlijk akterdend, we me nen in één van haar beste akteerprestaties. Ann Ma- charis - we moeten super latieven blijven gebrui ken - zette hun jongste dochter op de planken en schitterde als altijd. Dat deed trouwens ook Godelie- ve De Wit in een o.i. moeilij ke rol, beperkt als ze door de auteur was in haar ex- pressiemogehjkheden. Een gelaatsuitdrukking - of de Lebbeke. Saturnino komt afscheid nemen van Miriam (P. van San afwezigheid ervan in dit geval een oogopslag, een blik, drukken vaak meer uit dan een minutenlange dialoog. Hendrik Wijnendaele, we zelden beter aan het werk. Niet alleen zijn kledij was opvallend.. Regisseur Erik De Corte mag bovendien gefelici teerd worden met de homo- last but not least, kreëerde geniteit die hij in de akteer- Saturnino, de vreemde eend prestaties wist te leggen, in de bijt en ook hem zagen Knap gevonden bovendien en volledig passend bij de tijdproblematiek die in het stuk aan bod komt. vonden we zijn idee de aktie op de scène van start te laten lo pen, voor het licht in de zaal uitfloepte. Ook dat detail ontsnapte niet aan zijn aan dacht. Dat ook het dekor eer steklas sewerk was, de aktie op de planken kompleet steunde, hoeven we eigen lijk niet te zeggen. Iedereen die aan de produktie van «Greenwich» meewerkte - Christel Heynderickx (re gie-assistente), Marcel Van Damme (toneelmeester), Erik De Corte (dekoront- werp), Philemon Pieters, Willem Heuvinck, Remi Saey8, Mare Colman, Frans Bosman, Gilbert Moens, Marcel Van Damme, Remi Cornells, Guido Van Steen, Annie Cami, Guido Heu vinck (dekorbouw), Frans Van Steen (dekorschilder), Leon Van de Winkel (elek triciteit), Mare Colman (be- lichtiiig en geluid), Jan Brandt (grime) en Jef Coo- reman (zaalverantwoorde- lijke) - mag zichzelf trou wens een dikke proficiat toewensen. De vertoning was af. Geef ons meer van dergelijke dingen. Het pu bhek verwennen met tweeënhalf uur diep mense lijk, prangend toneel is niet iedereen gegeven. Wie zich wil overtuigen van het klassewerk dat te Wieze gepresteerd werd. kan nog terecht op vrijdag 9, zaterdag 10, vrijdag 16 en zaterdag 17 maart. Tel kens te 20 u in zaal Gilden huis, Aalstersestraat te Wieze. Pierre Van Rossem De Kieldrechtse toneelkring Kunst Veredelt is aan verschijnen: 13, 14, 15 en berg 2. Telefonisch kan kaarten bestellen op 773.44.67. De kost thans 120 frank. Zoals gebruikelijk is er voor zes- tig-plussers en minder-vali- introdu- den een fikse korting: zij komen erin voor zestig frank. L.V.B de tweede voorstelling van het seizoen toe. Met 16 april, telkens om 20 uur «Aan den toog in Prospeer», een stuk dat niet sporthal, Molenstraat het unaniem lovend werd onthaald, werd het seizoen 58' P8 ^er8te v°orsteUing is prijzen zijn aan de index geopend. Het *,s«uur baat. thans gekozenvoor de - bekende thriller «Tien kleine negertjes van de Kieldrechtse gezelschap Engelse schrijfster Agatha Christie. De kaarten- Bedoeling is om vrijdag als verkoop is vorige week van start gegaan. toneelavond - Voorzitter Lucien Deckers komen we daar zeker nog Zoals al even aangestipt is van «Kunst Veredelt»: op terug. Wel al geweten de kaartenverkoop onlangs «Over dit werk iets vertel- zijn de data waarop «Kunst van start gegaan bij Jozef len dat nog niemand weet is Veredelt» op de planken zal De Wilde in de Oud-Aren- onmogelijk en waarschijn- lijk overbodig. Christie is immers wereldberoemd en tegenwoordig spelen er el ke week één of meerdere bewerkingen van haar boe ken op één of ander televi siestation. Ook oudere mensen zal het stuk bekend voorkomen. Het Reizend Volkstheater heeft het zo'n dertig jaar geleden op opge voerd in een heleboel 'patro naten' van Vlaanderen». Net als voor «Aan den toog in Prospeer» wordt ook voor deze tweede voorstal ling géén beroep gedaan op huisregisseur Willy De Greef De regisseur die wel werd aangetrokken heeft zijn sporen verdiend in het Reizend Volkstheater en geeft ook les aan een toneel school. Dimitri Du pont is zijn naam en als we de pers mededeling mogen geloven heeft die man er een span nende en 'trillende' voor stelling van gemaakt. Over de rolverdeling is ons nog niets bekend, maar later ten leverden evenmin wat Dauwe), zus van de overle- op. Gelukkig veranderde dene. Zij is ongehuwd en William Guns van mening heeft niet zo'n beste relatie en aanvaardde hij de job «Het Slangennest» te regis- nhove - wiens onbaat- het stuk in zes eenheden e 5 ïhtige inzet vanaf het doet een beroep op een re- 15) 11e begin, niet genoeg n" yj ar waarde kan geschat met Eveline. Wat in het gin van het stuk, via een seren De lektuur van het keiharde dialoog, duidelijk _i_.i j- tot uiting komt. Uit die dia loog blijkt ook de zwakke persoonlijkheid van Norman. Tijdens het verlovings feest verschijnt als eerste gast Jack Sanders (Renaat Moeyersoon). In feite de stuk viel hem mee, de cas ting was overigens reeds gebeurd Begin januari werden de repetities aangevat. Een ge weldige ervaring overi gens. Elke regisseur be schikt over zijn specifieke kwaliteiten, houdt er zijn hond in het kegelspel. Hij eigen toneelopvattingen op wordt in het geheel niet na - dat hadden wij erva ren met Luc Verhavert en verwacht. Niemand kent hem, hoewel hijzelf de in- Marcel Lissens - maar de druk geeft zich daar thuis intensiteit waarmee Wil liam Guns de zaken pakt, hadden we nog niet te voelen. Hij kent iedereen de butler (Pierre Ver hulst), en het dienstmeisje meegemaakt. Hij verdeelde Conny (Monique Mertens) j y irden - werd overgegaan [ja de installatie van een l)( euw bestuur. In de voorzitterszetel nij om Renaat Moeyersoon, II orheen aktief als sekreta- Monique Mertens werd nieuwe sekretaresse. oIk liten vorder deel van 1 bestuur: Jan Dauwe als Ui (evaardigde van de de- lfl rploeg, Eric Heyvaert die u1( technische equipe ver- Ad enwoordigt. Theo Van uwermeiren als verant- (Marina Mer tens) om alle regie-aanwij zingen te noteren. Kortom, in anderhalve maand, le verde die man puik werk af: de brute regie was af en één van de zes «eenheden» stond volledig op punt. Van enig vloeiend samenspel was vanzelfsprekend nog niets te merken. En toen gebeurde het. William Guns moest drin gend in het ziekenhuis op genomen worden. Twee we ken geleden besloten de dokters bovendien dat hij inbegrepen - en heeft sterk vermoeden dat er met de eerste mevrouw Elslan- der wat gebeurd is, dat niet door de beugel kon. Deze geheimzinnige sfeer die Sanders met zijn ver schijnen op dat feest kreëert groeit naar een kli- max op het einde van het tweede bedrijf De ontkno ping maakt de toeschouwer mee tijdens het derde bedrijf. Het dekorontwerp voor Het Slangennest is van de hand van William Guns. Modern van opvatting, al dus Renaat Moeyersoon en Op vrijdag 6 en zaterdag 7 april e.k. besluit de Koninklijke Rederijkerskamer «Rosiers» het toneelseizoen met de opvoeringen van «Verlengd Weekend» het dolle blijspel van de Vlaamse akteur Lode Pools. Deze opvoeringen hebben plaats in zaal «Casino» St. Jorisgilde, 11 telkens te 19.45 u. In dit werk wordt de situatie uitgebeeld van een aantal personen die, bij de aanvang van een verlengd weekend, tot de bestatiging komen dat zij het gebouw waarin ze werken, niet kunnen verlaten daar alle uitgangen reeds werden afgesloten door de plaatsvervangende portier. De meest komische toestanden doen zich voor, te meer daar de rol van de kuisvrouw-bemoeial centraal staat in het ganse toneelwerk. Deze rol wordt vertolkt door Celina De Dijn, die hiermede de gelegenheid krijgt haar prestatie uit het vroegere opgevoerde blijspel «De Bmoeial» te hernieuwen. Zij wordt bijgestaan door Agnes Roef en Dany De Bock. De regie is in handen van Paul Sonck, terwijl onder de leiding van Van Den Brande Roger, eveneens naar een ontwerp van Paul Sonck, een smaakvol dekor wordt uitgebouwd. Kaarten kunnen nu reeds besteld worden bij al de leden, alsmede in zaal Casino, tel. 21.75.69 en telefonisch op nrs.21.25.84- 21.11.67 en 21.89.80. Stekene. Leerlingen op de planken. De meisjes van 5b brachten een sprookje voor hét voetlicht (dbr) Het werd vorige zaterdag weer een onvergetelijke doemden in een black-ma- dag voor de direktie, de leerkrachten maar vooral gic sfeer. Mooi. In een iets voor de leerlingen van de Vrije Lagere Meisjes- te schools toneeltje nadien school uit de Stekense Kerkstraat. Voor de vierde sPeelde_ dat kleine spookje keer stonden alle leerlingen op de planken, wat op ffn fantastisch stukje zongen DemèiBjQB van 4B beeldden nadien «De Vlinder» van en/of dansten een belangrijke of minder-belangrij- ke rol in een grootse rekreatienamiddag. Achter de Miel Cools uit: alweer lièf£ schermen was het uiteraard een gewriemel van lijke uitbeelding in een jewelste. Zonder meer een-bijna-toren-van-Babel prachtig dekor. die door een onzichtbare regiehand toch in de goeie Daarna waren het de zee bonken van 5A die al dan send schoon schip maak ten: een nummertje dat «af» was, zondermeer. De andere vijfde klas bracht een nogal vergezocht ver haaltje, maar andermaal plooi viel. En waren er nu en dan haperingetjes, vielen er al eens enkele dia's op de grond, was er al eens eentje dat weende en/of z'n ingestudeerde tekst vergat of z'n plaats niet meer herinnerde, deze bijenkorf zorgde twee keer voor een aange naam spektakel voor de ouders, grootouders maar ook voor al wie geïnteresseerd was. Alles samen met enorm verzorgde kos- missohien wel vijftienhonderd toeschouwers, ver- tumering, e.d. Een beetje deeld over de twee voorstellingen. langdradig, dat wel. In een hemels dekor (letter- Zo'n feestelijke namiddag zen door een demonstratie lijk en figuurlijk) speelden vergt uiteraard vele maan- «gym tonic»: precies zoals de meisjes van 6B den van voorbereiding, de «échte» in hun kitscheri- Maar het resultaat mocht ge, schreeuwende pakjes... sprookje van de kruisspin, met behalve het fantasti- worden: an- Een speciale sfeer ging uit sche dekor ook een reuze de «17 dappere soldaat- prestatie van ondermeer de uniform gekleed, het engel die het vonnis voor- dermaal heel verzorgde de- kors en kledij muziek enz. En dat toch geweer op de schouders... allemaal met beperkte mid- Die houten, tinnen, loden, delen. Nadat het Voor zo'n dekor en prestatie zou elke toneelve- frdelijke voor de publici- een heelkundige ingreep andere dan de toeschou- Pi I. Victor Tas als schatbe- of Brder en Michel Moeyer- h(, Dn als verantwoordelijke ,[hJ ér de kaartenverkoop. ieuwe regisseur m Nadat als eerste prod uk- n, "oor het toneelseizoen "3-84 «Boeing-Boeing» ,,,'Je planken werd gezet, .n, Bonnen zich echter de olj Stómen te stellen. Van Kl, fisseur Marcel Lissens, Vrm moest ondergaan. Die zal echter pias gebeuren in de loop van de maand april.. Na rijp beraad werd toen tot nog toe van «Wij' gewend zijn. Voor de uit voering zorgen Jean Dau- Jan De Vriendt, Pros met wie we een ak- c cfT®"1 hadden dat hij ook de ,cj.. ïni' van ons tweede stuk verzorgen, kregen we fhoren dat hij er, wegens titles begeleiden, foepsomstand igheden brui moest aan geven besloten de opvoeringen op Cooreman, Luc Van den Ab- latere data vast te stellen beele, Frangois Cardon, Gedurende de maand maart Dolf Van Mulders en Dany zullen de spelers zich twee- Van Mulders. De techniek maal per week Hofstade- i8 in handen van Eric Hey- waarts begeven om bij Wil- vaert en Jean Dauwe. Oscar ham Gunst thuis - hij werd Cool schildert en behangt, ondertussen uit het zieken- Theo Van Hauwermeiren huis ontslagen de repeti- haalt de rekwisieten bij de ties verder te zetten. Hen- hand. drik Wijnendaele, vriend De auteur van het Slan- van de regisseur, zal ons de gennest, Frans Cools, werd laatste weken voor de op- geboren in 1923 en over voeringen. op de scènerepe- Het Slangennest leed in 1983. Hij was mede werker aan diverse tijd schriften, schreef novellen en in de loop van 1960 werd in zijn geboortedorp Wuustwezel «Niets dan de waarheid» gekreëerd. Met Ann Petersen in de hoofd rol Cools schreef een twaalftal avondvullende to neelstukken, maar ver wierf vooral bekendheid met zijn stukken voor radio en televisie. O.a. «De Bruidskist» en het radio- feuilleton «Zand erover». Cools was ook twintig jaar lang sekretaris van de Ver eniging van Vlaamse To neelauteurs. Spelers gevraagd Niettegenstaande to neelkring Wij de voorbije maanden flink wat tegen slagen moest inkasseren, besluit voorzitter Moeyer soon, ligt iedereen erop ge brand met Het Slangennest een knalprestatie neer te zetten. Nu reeds sloten we een mondeling akkoord jeugd koor het ijs had gebroken aangepaste met enkele polyfonische lie- menten, deren werd er druk ge- leiding met William Guns om ook smurfd op het podium. In struisvogel werden we bin- volgend seizoen de tweede een mooi en kleurrijk dekor nengeleid in een zo «in le- Wij-produktie te regisse- mochten de kleinsten vende lijve: tientallen leer- ren Een bewijs dat wij in smurfen dat het een feest dier-lingen. Wat een kostu- hem geloven en hij in ons. was, waarna de mooi ver- mering.. blikken soldaatjes van 3A reniging subsidies vragen die zichzelf begeleidden op Orff-instru- Met enkele dia's werden we prachtig! Onder ingeleid in het een dank- een zingende je-wel aan de Heer voor al wat is: de vogels, de bloe men, de mensen... Ook al duurde deze voor stelling bijna drie uur, voor al wie al toneel heeft ge- Met dat tweede stuk zullen klede indiaantjes een inval Iemand van 4A vroeg zich speeld, wie al met kinderen we ons trouwens presente- deden. Ondanks het optre- af wie er wel eens bang was. heeft gewerkt duurde ze ren voor de provinciale ju- den van de smurfensheriff Zij was nooit bang! Tot dat geen moment te lang! ry. Momenteel gaat alle werd op 't laatste wijselijk kleine en grote spook op- De BeEr aandacht echter uit naar de vredespijp gerookt. Het Slangennest, dat opge- Het sprookje van de onte- voerd wordt op vrijdag 6 vreden koning, die na (20 u.), zondag 8 (19 u), clown, kok en danser toch vrijdag 13 (20 u) en zater- maar üever koning bleef, dag 14 april (20 u) in de viel nogal langdradig uit. Parochiale Feestzaal H. Misschien wel omdat de be- Kruis, Lange Minnestraat geleidende tekst moeilijk te te Lebbeke verstaan was. Maar de ver tolking en vooral de kos- Akteurs en aktrices zijn tuumpjes waren prachtig, bij ons steeds welkom. 2B bracht er terug het voegt de voorzitter er nog speelse in met de prachtige aan toe. Ze worden opgeno- harlekijn: eenvoudig maar men in een vriendenkring fijn. en krijgen de zekerheid in verschillende genres aan Up to date bod te kunnen komen. Dat ook de lagere meisjes- Pierre Van RoesEM school «in» is, werd bewe- Tentoon in Sint-Niklaas Tot 10 maart in Kunstgalerij Artistiek, Ster 64. in Sint-Niklaas een tentoonstelling met werken van Joyce Nasujkens, Roeland Wesdorp en Paul Vinck. Ze brengen tekeningen, akwarellen, schilderijen en etsen. De galerij is op weekdagen van 14.30 tot 19 geopend Op zaterdag- en zondagen van 10 tot 12 en van 14.30 tot 19 uur Maandag gesloten. Kunstschilder Gust De Lintdecker stelt ten toon in de Kredietbank. Grote Markt, Sint-Niklaas Tot 18 maart op weekdagen van 14 tot 19 u, op zater- en zondagen van 10 tot 12 uur en van 14 tot 19 uur K.L.

De Voorpost | 1984 | | pagina 25