Weldra publikatie van viifdelig boekwerk «Geschiedenis van Beveren> Jan Verniers wil verantwoorde besparingen in het leger ■en TAK-Waasland gestart: pleidooi voor samenwerking St. in Vlaamse Beweging bp OCMW-Temse: «We streven naar pluralisme» Voordrachtencyclus over mode en kleding te Sint-Niklaas Weldra Twaalfde Klompentochten te Nieuwkerken Sint-Niklaas Reorganisatieplan NMBS 2 - 9.3.1984 - De Voorpost Belangrijk b.t.k.-projekt In september 1984 mag het eerste deel verwacht worden van een belangrijk b.t.k.-projekt te Beveren, nl. het schrijven van de geschiedenis van het Land van Beveren. Op initiatief van het gemeentebestuur startte in april 1978 een b.t.k.-ploeg van'zes historici met deze méér dan bijzondere opdracht. Vanaf september van dit jaar tot in het jaar 1986 zullen vyf boekdelen het kultureel-historisch patrimonium van het Land van Beveren gevoelig uitbrei den. Schepen Francois Smet en rijksarchivaris dr. Gus- taaf Asaert bereiden de eerste publikatie voor. Op wetenschappelijke basis Ancien Regime als die erna. werden teksten geschreven over volgende onderwerpen: Dirk Vereist de politiek-militaire geschiede- Een jong historikus uit Beve- nis tijdens het Ancien Regime ren. Dirk Vereist, schreef het (deel 1), de politieke en so- eerste deel, dat in september ciaalekonomische geschiedenis e k. moet verschijnen in twee vanaf 1795 tot 1900 (deel 2), de edities: een gewone en een demografische geschiedenis luxueuse. Inhoudelijk handelt van zowel het Ancien Regime het over de politieke en mili- als van de hedendaagse perio- taire geschiedenis van het de. een voorname bijlage over Land van Beveren. Men kan de landbouw tijdens het An- het best omschrijven als een cien Regime (deel 3). het ker- totaal herwerkte en vemieuw- kelijk leven en onderwijs vanaf de versie van verouderde na- de Franse tijd (deel 4) en een slagwerken die ook veel aan- historisch-geografische studie dacht besteedden aan de poli over de polders (deel 5). tieke en militaire aspekten. Weinig moeite werd gespaard D"* Vereist onderscheidt drie om een zo volledig mogelijk overzicht te brengen van de rijke geschiedenis van het Land van Beveren: archiefon derzoekingen in Beveren, Ant werpen, Brussel, Gent. Edin- gen, maar ook te Rijsel en Middelburg. De inschakeling inzichten), van een komputer verruimde Verder wordt gehandeld over de mogelijkheden bij het so- de omschrijving van de heer- ciaalekonomimsch onderzoek lijkheid en haar beheer. Ook zowel voor de periode van het Kallo wordt besproken, vanaf grote hoofdstukken in zijn werk. Het eerste handelt over de heerlijkheid Beveren met vooral veel aandacht voor de genealogie van de heren van Beveren (met enkele haar definitieve verkoop in 1578. Hoofdstuk 2 draagt als titel «Het bestuur in de dorpen van het Land van Beveren». Meer specifiek gaat het hier over Beveren, Kieldrecht, Doel en Haasdonk. In deze dorpen werden respektievelijk de ambten van hoogbaljuw, (Be veren), stadhouder, meiers, burgemeester, schepenen en griffier onderzocht. Vervol gens komen de drie machten aan bod: de politieke, financi ële en juridische. Hoofdstuk 3 beschrijft de be wogen militaire geschiedenis van het Land van Beveren van af 1315 tot 1648. met logischer wijze veel en bijzóndere aan dacht voor de Tachtigjarige Oorlog. Het eerste deel sluit af met een indrukwekkende reeks bijla gen. Hierin vindt men lijsten van de heren van Beveren. hoogbaljuws, en voor de dor pen Beveren. Haasdonk. Kiel drecht en Doel namenlijsten van de respektieve stadhou ders, meiers, burgemeesters en schepen, griffiers, ontvangers en vele anderen. Weldra zullen inschrijvingsmo daliteiten bekend gemaakt worden voor het bekomen van deel 1. Wie zijn historische honger wil stillen, kan kontakt opnemen met de heer Omer Van de Vijver op het gemeen tehuis te Beveren. tel. 03/ 775.28.61. (wvdv) Investeren in mensen «Als u. mijnheer de minister, het departement van landsverdediging niet verder wil laten misbruiken door de regering om er de gaten in de ekonomie mee te stoppen dan zullen de gaten in onze Navo-verdedigingsgordcl door de schuld van Belgie onoverzichtelijk en rampzalig worden. Gelieve dus bij de regering degelijke beslissingen en verantwoorde besparingen af te dwingen.» Tot die konklusie, tot die eis kwam VU-volksvertegenwoordiger Jan Verniers uit bint- Niklaas ter afronding van zijn interpellatie, gericht aan minister Vreven van defensie. Verniers deed een viertal suggesties, kort samengevat volgen ze hierna De beslissing inzake de aankoop van 2.500 legerjeeps werd uitgesteld. Drie kandidaten bleven over, ze werden door de schuld van de regering betrokken in een «geofficiahzeerde omkoopaffaire». Want i.p.v. zich door kosten-batenargumenten te laten leiden heeft de regering vooral kommunautaire kompensaties in het achterhoofd gehad, zegt Jan Verniers. Je zou er beter aan doen, het departement van landsverdediging op te splitsen, net zoals binnenlandse zaken trouwens. Dan is er de afschaffing van twee Nike-eenheden. De minister dient voorrang te geven aan deze verdedigingswapens i.p.v. aan de F16-vliegtuigen, want dat zijn in hoofdzaak aanvalstuigen. Elke F16 die België niét aankoopt levert bovendien een besparing van één miljard op voor de schatkist. Aldus Jan Verniers. Het is bekend dat de VU-volksvertegen woordiger ten zeerste gekant is tegen het nog aankopen van gevechtsvliegtuigen voor de luchtmacht. Generaals zouden bij de regeringsbeslissing onomwonden verklaard hebben: «Het is de eerste keer in de geschiedenis dat het Belgisch leger iets krijgt wat het niet heeft gevraagd.» In die optiek doet de schrapping van twee Nike-eenheden volgens Jan Verniers grotesk aan, je kan op veel efficiënter wijze besparen. De Sint-Niklase volksvertegenwoordiger trekt verder van leer tegen het voornemen van de regering om de 38 uren-werkweek in te voeren bij het leger. Die koerswijziging zal meer uitgaven veroorzaken en vast géén besparingen in de hand werken. Want de minister laat enerzijds tweeduizend beroepsvrijwilligers afvloeien en gaat anderzijds kompensatiedagen omzetten in financiële tegemoetkomingen en daardoor wordt het beurtrolsysteem voor wachten en diensten in de war gebracht. De regering en de minister van landsverdediging voeren een totaal verkeerde besparings- politiek, vindt Jan Verniers. Naar diens smaak moet meer in mensen dan in materiaal worden geïnvesteerd «Mensen die behoorlijk bezoldigd worden kunnen meer bijdragen om het land te verdedigen en voor het overbruggen van een ekonomische krisis dan gevechtsvliegtuigen die toch aan de grond blijven staan omdat er te weinig kerosene is om er behoorlijk oefenvluchten mee te maken en die m.iTzelfs onnodig zijn». Verniers vindt b.v. dat de militairen in Duitsland beter betaald moeten worden, dat men in Florenne beter géén Amerikaanse basis zou oprichten enz. «Chauffeurs die nooit rijden, militairen die geen maneuvers kunnen inoefenen zijn geen goede chauffeurs en geen goede militairen» De VU-volksvertegenwoordiger zei nog dat op dit moment nog honderden affektaties en mobilisatie-oproepingsmodellen in omloop zijn die in geval van alarm of noodsituatie een aantal reserve-eenheden doen bijeenkomen met de trein «naar plaatsen waar sinds zeven jaar geen spoorweg meer ligt en waar al gras groeit op de plaats van waar het station destijds gestaan heeft.» W.V. e vo ermc naker iiS» kc an h msti «De nieuwe OCMW-meerderheid geeft blijk van bewust streven naar pluralisme, wat vroeger nooit het geval is geweest. De komitées van de sociale dienst en van de rustoorden werden door deze huidige meerderheid dermate uitgebreid dat ook hier de CVP-PVV maximaal aan bod komt, waar men gemakkelijk deze samenstelling ja zelfs tot alléén de meerderheid had kunnen beperken» Citaat uit een schrijven van Temses OCMW-voorzitter René Temmermans. die daarmee reageert op een steliingname van CVP en PVV die de nieuwe koalitie (van SP en VU) in het welzijnsorganisme onbetrouwbaarheid in de schoenen schuiven. Volgens Temmermans, SP en VU heeft de CVP tijdens de vorige legislatuur, zoals men het wil laten uitschijnen, geen goeie wil aan de dag gelegd. Bij het toekennen van de mandaten werd gewoon het akkoord tussen CVP en SP uitgevoerd en de hoofdbekommernis zou daarbij geweest zijn, de CVP een zevende OCMW-mandaat in handen te spelen. René Temmermans zegt dat de CVP onbetrouwbaar is, want andere punten uit datzelfde akkoord werden toen gewoon niet uitgevoerd. Verwezen wordt, door René Temmermans en zijn SP-VU-ploeg in het OCMW. naar de mandaten die door CVP en PW in de gemeenteraad verdeeld worden. «In de gemeenteraad» duidt op funkties die traditioneel aan de uitoefening van de bestuursmacht in een gemeente zijn verbonden. Hooguit 1,9 procent van alle mandaten ging naar de oppositie, heeft diezelfde gemeentelijke oppositie nu uitgecijferd. En dat staat in schril kontrast met de inschikkelijkheid binnen het OCMW, waar de CVP-PVV-oppositie toch ruim veertig procent van alle vertegenwoordigingen kon verkrijgen. Aldus toch SP en VU. Er is echter meer, zeggen René Temmermans en zijn ploeg. CVP-PVV hebben iemand «geslachtofferd» die «door zijn kennis en inzet erin geslaagd was. beslissingen af te dwingen die financieel uitermate gunstige gevolgen hadden en nog steeds hebben voor OCMW- ambtenaar ware opportuun geweest, zo voert René Temmermans aan. Zondag ging te Lokeren een startdag door van de nieuwe Wase TAK-kern. De regionale TAK-verantwoordelijke Guido Moons mocht een aantal jonge én minder jonge sympathisanten verwelkomen in De groene Poort te Loke ren. Met reeds een eerste geslaagde aktie achter de rug met een volle bus werd vanuit het Waasland naar de Bloemenhulde in Voeren gereden ziet TAK-Waasland an al de toekomst vol vertrouwen tegemoet. j( Volgens Guido Moons biedt ieder op zijn specifiek terrein tf, de huidige vernederende situa- en met verschillende middelen m tie voor de Vlaamse gemeen- verdienstelijk werk verricht. :n schap mogelijkheden genoeg Zo is er o.a. het programma hepe voor een flamingantische ak- van de Vlaamse Beweging po- tiegroep om te ageren. Denk litiek vertalen. Aktiegroepcn maar aan de Happart-kome- daarentegen kunnen sommige ei die, de hachelijke taalsituatie situaties konkreter aanpakken in de randgemeenten met faci- en radikaal wantoestanden liteiten voor franstaligen, de aanklagen en in de verf zetten. ltrek miljardentransferten van Toch is een voortdurend over- ar m Vlaams geld naar de bodemlo- leg tussen al deze groepen en ,jt t, ze putten van het Waalse staal mensen gewenst, wil de doel- en de twee-maten-en-twee-ge- treffendheid en eendrachtige wichten-politiek van de natio- samenwerking in de Vlaamse nale regering. Guido Moons Beweging verhoogd worden, onderstreepte nogmaals uit- «Deze solidariteit moet ook drukkelijk het TAK-profiel: doorgetrokken worden na gro- radikaal Vlaams-nationaal, te bijeenkomsten, zoals zang- verdraagzaam én onfafhanke- feest en Ijzerbedevaart, waar lijk. Op een geweldloze en in allen zich verbonden voelen ludieke wijze ijvert het TAK in dezelfde strijd door zelfbe- voor een beter, mooier en au- stuur», besloot Koen Baert. tonoom Vlaanderen TAK- Waasland doet hierbij een be- Erik Crommelynck roep op alle Waaslanders met Eric Crommelynck de nationa- een eerlijke demokratische fla- Ie -TAK-voorzitter, was het mingantische overuiging. met deze visie gloeiend eens, maar waarschuwde dat samen- Koen Baert werking enkel mogelijk is met Na deze verwelkoming sprak mensen die het «Vlaanderen mr. Koen Baert. algemeen se- Eerst»-principe daadwerkelijk I kretaris van het IJzerbede- aankleven Het mag niet zijn I vaartkomitee over «Heeft een dat bepaalde extremistische aktiegroep als TAK vandaag groepen, uit welk kamp ook, zin en betekenis in de Vlaamse Vlaamse manifestaties mis- Beweging?» Volgens mr. bruiken voor andere ideologi- Baert is het de verdienste van sche doeleinden. Eric Crom- I het Taal-Aktie-Komitee een melynck. hierin bijgetreden I nieuw dynamiek te hebben ge- door Koen Baert. wees ook op geven aan de Vlaamse Bewe- het grote sukses van de bloc-1 ging. die in de zeventiger jaren menhulde in Voeren, in slaap dreigde gewiegd te Tot slot van de namiddag be-j worden. Bovendien heeft kommentarieerde Eric Crom-1 TAK op korte termijn nieuwe melynck nog enkele dia s rond I strijdobjektieven ingang doen tien jaar TAK-werking. Pretti-1 vinden en een versnellingsme- ge herinneringen en pittige I chanisme op gang gebracht van anekdotes werden tussen pot I Vlaamse eisen door de brave en pint nog eens opgehaald. I Vlamingen met de neus op Wie meer informatie wil ovcrl enkele minder fraaie feiten te TAK-Waasland. kontakteertil drukken. Guido Moons, Kassclstraat 22, De Vlaamse Beweging is een 9078 Zaffclare. brede volksbeweging waarin tkoz lorbi lede Karnaval in De Klinge. De plaatselijke radio Atlanta kwam met een muzikale wagen opdagen in de stoet (Iv) Karnaval in Steendorp. «Paradijsvogels», gebracht door de PW-dames (dw) De Internationale Klompentochten ia de Sint-Niklase deelgemeente Nieuwkerken staan alweer voor de deur. Men is inmiddels al aan een twaalfde uitgave toe en de manifestatie is uitgegroeid tot dé wandeltopper in het Waasland Elk jaar zakken duizenden wandelaars uit binnen- en buitenland naar Nieuwkerken af, waar het klompenmaken een belangrijke bron van inkomsten was vroeger. Het wandelgebeuren heeft er dan ook de naam aan ontleend. Nevenaktiviteiten De Klompentochten werden in de loop der jaren aange vuld met een heleboel nevenaktiviteiten. Speciaal voor de jongeren wordt er een schilderswedstrijd georganiseerd in de Meesterstraat of het Wallenhof. Verfkwasten moeten de deelnemers zelf meebrengen, de verf wordt door de inrichters ter beschikking gesteld. De luizen- en sjacher- markt is ook een vertrouwd onderdeel. Wie iets wil kopen, verkopen, ruilen of versjacheren kan zaterdag 14 april terecht in het Breughelhof. Kwakkelhoek. vanaf 13 uur. Diezelfde avond kan men terecht in een verwarmde feesttent op het sportplein voor een Breughclavond en een bodega. Wandeltopper Wandelen langs een ongerept parcours en meteen kennis maken met een brokje Waasland blijft uiteraard het hoofddoel. De Hoevetochten op zaterdag 14 april, inmid dels aan een zevende uitgave toe, gelden als opwarmertje. In 1983 vertrokken ruim 3.100 wandelaars. Er zijn drie afstanden voorzien: 25, 14 of 6 kilometer. Het startuur wordt respektievelijk gegeven om 10, 11.30 en 13 uur. Klompentochten In 1983 startten ruim 5.000 wandelaars voor de elfde uitgave. Een aantrekkelijk parcours uitstippelen wordt er niet gemakkelijker op, maar men heeft die karwei toch maar weer voor mekaar gekregen. Ditmaal gaat men de richting de Stropers uit, een landschappelijk erg waarde vol gebied. Aan de kontroleposten is gratis koffie, yo ghurt, kauwgum of fruit te verkrijgen. Ook is op elke kontrolepost een verzorgingspost van het Vlaamse Kruis ondergebracht. In de namiddag worden warme-luchtbal- lons opgelaten. Rond 17 uur is er bovendien een springde- monstratie van para's Vijf afstanden zijn voorzien: 50, 30, 20, 10 of 5 kilometer. De starturen zijn 9, 10, 11.30, 13 en 14 uur. Voor alle inlichtingen kan men terecht bij P. De Groote in de P. Heihoekstraat 12 te Nieuwkerken. Telefoon: 777.05.34. Het Technisch Berkenboom Instituut te Sint-Niklaas orga- nizeert voor oud-studenten PHO-kleding en andere be- Karnaval bij de Sint-Niklase rijksscholen. Een negenhonderdtal kinderen hadden de langstellenden voor de achtste maal een voordrachtency- stadszalen ingepalmd. Deze juf en haar leerlingen komen uit de Herderstraat (Iv) clus «Mode-kleding». De kursus start op woensdag 21 maart met een les «Vormge ving in de opleiding kleding en gebruik van nieuwe technolo gieën». Onder leiding van me vrouw A. Vekeman-Latoir, rijksinspektrice kleding, wordt een balans opgemaakt van de stand van zaken van een BTK projekt. Nadien wordt geluis terd naar een getuigenis van mevrouw Debels-Oltenfrieter, geaggregeerde LSO kleding en styliste-modelliste in de kle- dingnijverheid. Zij zal het heb ben over de «schoolse oplei ding en bedrijfsrealiteit». Op woensdag 28 maart wordt aandacht besteed aan «mode door de eeuwen heen», voordracht geïllustreerd met dia's door de heer R. De Bac ker. manager in de textielnij verheid. Deze voordracht is in feite een vervolg op en een illustratie van de inleidende voordracht <mc»s-mode-kle- ding». Gedurende de pauze is er gelegenheid tot bezoek aan een tentoonstelling van boe ken en tijdschriften in verband met mode-kleding. Het betreft geen handboeken, maar vooral naslagwerken en tijdschriften (modisch en technisch) voor de leerkracht en de school- en bedrijfsbiblioteek. Op woensdag 4 april is er een les «modetendensen zomer 84 en winter 84-'85». Een audio visueel ondersteunde presenta tie van de modetendensen door mevrouw J. Oers, sekre- taris van de Patronale Kamer der Kleding te Gent. Alle voordrachten beginnen om 14.00 uur. Er is kinderopvang voorzien voor kinderen van 3 tot 10 jaar (vooraf inschrij ven). Voor meer informatie en inschrijvingen kan men terecht bij het Technisch Berkenboom Instituut, Kalkstraat 28 te 2700 Sint-Niklaas (03/776.54.36, toestel 4). In ons nummer van 20 januari titelden we 't al: «Herstruk- turering treindiensten boezemt Waas NMBS-personeel angst in». De CVP-verkeerswerkgrocp (senator De Bondt, gemeenteraadslid De Jong) en de Volksunie van het Waasland stuurden aan op bijsturing van het plan. senator Nelly Macs interpelleerde minister De Croo. Ook Freddy Willockx (SP) pleitte voor een andere aanpak. Het treinpersoneel dat z'n standplaats in Sint-Niklaas heeft maakte vorige donderdag de balans op. Gesteld wordt dat thans 718 diensten dienen verzekerd worden; dat aantal zou vanaf 3 juni tot 637 gereduceerd worden, een verlies van 11 procent. De 718 situeren zich in Oost- en West- Vlaandcren. Sint-Niklaas moet van een bestand van 54 naar 34. verlies 20 diensten ofwel 37 procent. Dat komt hard aan, harder nog dan voor Aalst. Dendcrmondc of zelfs Brugge. «Standplaatsen die ten dode waren opge schreven (zoals leper) verliezen geen enkele dienst, en waarom moet Geraardsbcrgen van 30 tot 39 diensten komen?», zo vragen de >Vasc wachters zich af. Onlangs had men becijferd dat het Sint-Niklase treinpersoneel van 73 naar 41 effekticven zou teruggebracht worden, maar die gegevens zijn slechts voorlopig. Aktie, indien... De Sint-Niklase treinwachters maken zich zorgen. Ook over de mogelijke afschaffing van enkele premies. En over een verlies dat de spoorwegen beslist zullen lijden als enkele personeelsleden naar de administratie zouden worden overgeheveld. Men begrijpt in Sint-Niklaas verder niet waarom o.m. de leerling-wachters twee jaar opleiding moesten krijgen om dan plots een andere funktic te gaan uitoefenen: geldverspilling, zo noemen de Wase trein wachters dat. In het eisenpakket zit o.m nog veertien dager permanente vorming per jaar en één kontrolercnde bediende vanaf drie rijtuigen. Anders, als met de verlangens van de Sint- Niklase wachters géén rekening zou worden gehouden, ziet men zich genoodzaakt tot de aktie over te gaan. Dat betekent dat de kontrole van de vervoerbewijzen in treinen en op perrons op de helling zou kunnen komen te staan. Maar op 14 maart wordt opnieuw overleg gepleegd en dan ziet men wel. Vernomen kon inmiddels worden dat een aantal wachters naar jobs als die van onthaalbcdiende, etc. zouden kunnen overgeheveld worden. De NMBS buigt zich volop over de plannen, nogmaals, en zou ook overwegen om bv hoofd wachters en hoofdwachters-kontrolcurs tot de graad van onderstationschef eerste klasse toe te laten. Brussel-Lokeren naar Sint-Niklaas In het NMBS-reorganisatieplan zit gebakken dat vanaf 3 juni geen énkele trein meer van Sint-Niklaas rechtstreeks n^ar Brussel rijden zou. Het Wase personeel komt met dit voorstel aandragen: trek de Intercitylijn Brussel-Lokercn gewoon door tot Sint-Niklaas. Dat kan best, voert men in Sint-Niklaas aan, want tussen Sint-Niklaas en Lokeren is de afstand iets korter dan tussen Dendermonde en Loke ren, tussen beide Wase steden is bovendien een dubbele spoorlijn voorhanden (en niet een énkel zoals tussen Lokeren en Dendermonde het geval is) W.V. mm Sint-Niklaas. Woensdagavond betoogde het NMBS-personeel tegen het reorganisatieplan bij de spoorwegen (dw)

De Voorpost | 1984 | | pagina 2