Te laat de put gedempt... Wie werd dan weer kampioen LOKEBEII-WftTERSCHEI 3-1 OVER ZENUWEN EN SPORT-ETIEK IQÜRUEVOL SPdm Urbain Braems: «Wachten op volledig herstel van Schönberger» BEVEREN-CLUB BRUGGE 1-2 - 30 - 9.3.1984 - De Voorpost 1e Nationale VOETBAL Lokeren-Waterschei: Voorbij de Joegoslaaf Vujkov geraken is niet zo gemakkelijk, onder- vindt Voordeckers (Ids) Niet zoveel volk voor deze wedstrijd tussen Lokeren en de met andere problemen bezwaarde Waterschei-spelers. Natuurlijk was het belang van deze wedstrijd fel gedaald, en Sporting kon nu eens ontspannen aan de wedstrijd beginnen. De Vriese stond er niet bij, want die was gewoon niet komen opdagen, Van Bergen wel, en Bett weer achteraan. Vooraan hadden we Nijskens, Van der Gyp en Van Veirdeghem en behalve het feit dat Somers er nog niet by loopt, was alles normaal. In de kleedkamers troffen wij een tevreden trainer Davidovic aan, die evenwel graag gehad zou hebben dat zijn spelers na de 3-0 nog verder doorgegaan waren op hun elan. Vooral de eerste helft stemde hem tot tevredenheid. Er zijn trouwens nog 11 speeldagen, dat is 22 punten, en eigenlijk kan er nog veel gebeuren. Hij vond het jammer dat Van Cauter zo uitgefloten werd, want hij blijft bij zijn stelling dat die man uitstekend kan koppen, en de hfub dus nog veel diensten kan bewijzen. Over de reden waarom Dirk De Vriese niet kwam opdagen moet hij ons het antwoord schuldig blijven. Er was niets speciaals voorgevallen op de trainingen, en zaterdagmorgen had hij hem nog gezien. Zoals u onderhand al weet is hij al terecht en de reden van zijn verdwijning had helemaal niets te maken met de voetbalperikelen van de laatste tijd. Want wal dat gaat worden, en hoe dat gaal eindigen, weten we nog niet. De schandalen blijken zich steeds maar te vermenigvuldigen: eerst Jurion en Wauters van Antwerp, dan het omkoopschandaal van Standard en Waterschei, met de onaangename gevolgen voor Gerets die zijn Italiaanse karriè- re bruusk ziet afbreken en een Goethals die geen kommentaar wil geven. Petit heeft al zijn funkties (moeten) opgeven, en wat er met de klubs zal gebeuren weet nog niemand. Hetzelfde jaar was er trouwens nog een omkoperijschandaal met de wedstrijd Geraardsbergen-Merchtem, waardoor gede gradeerd werden. Zal voorzitter Wouters van de Belgische Voetbalbond deze feiten kombineren met hetgeen nu boven komt? Ook Anderlecht heeft zich schuldig gemaakt aan financiële fraude, horen wij, maar door de vlugge bekentenis van Van den Stock is dat wat op de achtergrond geraakt. Eergisteren hoorden wij dat onderzoeksrechter Bellemans de boekhouding van AA Gent nu laat doorlichten, terwijl voorzitter De Meester ziek is in het buitenland. Maar wij zijn van mening dat een klub die zuiver in zijn schoenen staat - zoals wij denken dat Sporting Lokeren er een is - niks te vrezen heeft. Toen wij manager Alois Derycker hierover aanklampten, stoof de anders steeds humoristische man zo op en was zo verontwaardigd dat het leek alsof hij door een wesp gesloken was. Woedende uitlatingen over joernalisten met gebrek aan 'bagage», die zich daarom op sensatie en schandalen specialiseerden, vielen ons ten deel. Men komt hier om serieuze vragen te stellen over voetbal, of anders eruit, stelde hij. Nu begrijpen wij wel dat de ene dag de andere niet is, en misschien was de man al moegemaakt met dat soort van vragen, maar sensatie of niet: de voetbalperikelen van de laatste tijd zijn nu eenmaal volop in het nieuws, bovendien is het een etisch probleem: sport moet sport blijven, met een minimum aan omkoperij en aanverwante schandalen, want dat keert op lange termijn de liefhebbers van hun sporttak af. Het mooie in de sport is nu eenmaal dal je kan laten zien wat je waard bent op basis van gelijke kansen. En daar mag niet mee geknoeid worden. Het is de taak van een sportjoernalist om daaromtrent klare wijn te schenken, zoniet gaat hij voorbij aan zijn taak. Bovendien kreeg hij de kans om een standpunt in te nemen. En daarvoor zullen wij hem steeds de kans geven. Lokeren-Waterschei: René Van der Gijp bewijst meer en meer dat hij ook een goeie ploegspeler is (Ids) En inderdaad, zonder zenu wen speelt Lokeren veel beter, en van bij de start kon je zien dat ze er zin in hadden. Van Veirdeghem ontpopte zich tot een alert en inventief aanval ler, en indien Nijskens wat sneller was, dan hadden we al in de eerste minuten kunnen juichen. Ook Vander Eist en Van der Gijp waren weer zeer bedrijvig en toen de Nederlan der met de bal naar de hoek was gelopen, zette hij keihard voor doel (of was dat als schot bedoeld?) en zowel Vander Eist als Larsen liepen naar de bal. Het was de Deen die af werkte: 1-0. Een verdiende voorsprong, en alles wat de gasten hier tegen in konden brengen wa ren wat fouten van Massignani en enkele flitsen van de beide Lokeren-Waterschei: Larsen van zijn ploegmaats Ids) Janssen's. Ondertussen steekt Van Veirdeghem nog eens mooi door naar Van der Gijp, die bijna skoort en maakt Schlierer een zware fout op Larsen, waarover de scheids rechter nogal mild oordeelt. In de verdediging bewijzen Vuj kov en Bett hun klasse, en ook Laroy en Van Bergen laten niets door. Dan lapt Coenen Nijskens tegen de grond en Socnens wijst naar het elfmeterpunt. Keurig zet Larsen de straf schop om: 2-0. Dan krijgt Van der Gijp de bal nog eens voor zijn linkervoet, maar hij scheen te moeten overstappen naar zijn rechter, en ondertus- heeft zoéven zijn eerste doelpunt geskoord, tot grote vreugde ïja sen was de kans verkeken. Een mooie aktie Van der Coenen laat zich nog eens ne- Gijp-Larscn mondt uit in een gatief opmerken en ook Da- knap doelpunt van de Deen, vid, maar strafschoppen ko- die daarmee drie treffers op men er niet meer. een rijtje kreeg. De wedstrijd Wel nog kansen voor Spor- was dus gespeeld. De Loke- ting en dat gaat zo verder in de raars verliezen zelfs hun strijd- tweede helft. Zo krijgt de voor lust, hoewel ze nog tweemaal Nijskens ingevallen Van Cau- wakkergcschud worden door e( ter een droomkans, alleen de zeer klasrijke Voordecken pr, voor een lege kooi, maar hij die eerst de bal eens op de paal slaagt er toch nog in om het schopt, en even later toch erin: leder naast de wijde opening te 3-1 Bij Lokeren komt Van ,y, krijgen. Luid wordt de onge- Cauter nog eens dicht bij een lukkige speler uitgefloten, het- doelpunt, maar voor de rest m geen zeker niet stimulerend beginnen ze te krasselen en het E werkt op zijn zelfvertrouwen, voelde aan als een opluchting dat hij hoe langer hoe meer toen de scheidsrechter affloot, j,, kwijtraakt naarmate de wed- Mooie overwinning, maai ec strijd vordert. ja, het kalf is verdronken. Beveren-Club Brugge: Paul Theunis komt wat te laat om Jensen nog te bedreigen (dw) Beveren-Club Brugge: Albert en Verheyen om het hoogst (dw) erg ver van de prestaties van voor de winterrust en vooral de zwakte van het middenveld Schönberger-Stalmans was aangrijpend. En toch slaagde Beveren er ook nu aanvankelijk in het gebrek aan frisheid en voetbal- kunde te kompenseren met een grote dosis geluk. Nog vier minuten waren er in die eerste helft te spelen, toen Erwin Al- bert een lange voorzet van Schönberger aanpakte, rond zijn bewaker draaide en vanuit een haast onmogelijke hoek in doel legde. Sfeer was er onder tussen voldoende op de tribu nes, al werden de gevreesde Brugse supporters erg stil bij zoveel voetbalonrecht. Na de rust ging Brugge nog agressiever spelen en trainer Kessler bracht met Degryse nog meer vuurkracht in de ploeg. Leider Beveren ging echt lijden, vooral toen duide lijk werd dat Lambrichts en Jaspers het duo Ceulemans- Degryse niet onder kontrole konden houden. En voor iedereen goed besefte waar Beveren aan toe was stonden de bezoekers op voorsprong. Drie minuten prachtvoctbal volstonden daarvoor. Ceule- mans verscheen helemaal on gedekt voor De Wilde en schoot keihard tussen de be nen van de Beverse uitblinker en even later was er opnieuw Ceulemans die nu Degryse aanspeelde, en Brugge stond verdiend voor. Achter het doel van De Wil de kregen we ondertussen En gelse toestanden met zwaar ge harnaste rijkswachters tussen blauw-zwarte supporters. Opv het veld ging het ondertussen erg sportief verder. Scheids rechter Costantin kreeg zelfs het genoegen niet een boeking te noteren maar in ruil daar voor kreeg hij aangenaam voetbal. Want Brugge bleef sterk voetballen, en hoe Beveren ook probeerde het spel te her zetten, het lukte daar nooit in. Brugge bleef met het sterk middenveld de bal in eigen rangen houden en het was ook duidelijk dat de bezoekers de beste fysieke konditic hadden. Een kwartier voor tijd bracht Braems nog Görtz in het veld maar toen was al duidelijk dat de Beverse leidcrsplocg er Urbain Braems is al meer dan twintig jaar trainer. Heeft in het voetbal zowat alles meegemaakt en kan ook minder aangename dingen aardig verstoppen achter een pantser van vriendelijkheid. Ook na de nederlaag van zijn Waas landen tegen Club Brugge was er schijnbaar geen vuiltje aan de lucht. Braems had helemaal geen moeite om toe te geven dat SK Beveren erg terecht door de Bruggelingen, voor het eerst dit seizoen op de Freethiel, twee punten afhandig was gemaakt. Hij leek niet eens ontgoocheld. Brugge was gewoon beter. Voor de rust hadden we enorm veel geluk. Was er de knappe prestatie van doelman De Wilde en onmiddellijk daarop het doelpunt van Erwin Albert. Brugge voelde zich ook toen nochtans de betere. Dat was duidelijk te merken. In de tweede helft toonde de tegenstander dan zijn kollektieve sterkte. En precies op dal punt heeft Beveren vandaag gefaald. Het is zinloos indivi duen aan te wijzen voor deze nederlaag. Zowat iedereen lag onder in de rechtstreekse duels met de tegenstander. Van daag faalde Beveren in ploegverband. En bij Brugge? Ik heb de tegenstander dit seizoen al vaak aan het werk gezien, maar zoals ze vandaag presteerdenbeslist hun beste wedstrijd van het seizoen Dan valt de delikate vraag. Is Beveren dan toch aan een mindere periode toe? Halen de Waaslanders het einde van de kompetitie? We spelen niet meer zo overtuigend als in de heenronde. Dat kan ik niet loochenen. De tegenstander stelt zich laktischer op tegen de onbetwiste leider en dat maakt het voor ons zeker niet makkelijk. Dat mag natuurlijk geen exkuus zijn want als je echt beter bent moet je ook kunnen winnen. En de laatste wedstrijden blijkt duidelijk welk groot belang het heeft over een ruime kern te beschikken. De kwetsuur van Heinz Schönberger heeft de ploeg nogal wal parten gespeeld. Heinz is er opnieuw bij maar is helemaal nog niet de oude. Vandaag war het erg duidelijk dat Beveren vooral op het middenveld de zwakste partij was. Hel duo Verheyen-Ceulemans stond trouwens erg sterk te spelen. Wanneer Heinz Schönberger weer helemaal fit staat te voetballen zal de ploeg weer beter spelen. Moe zijn we immers nog niet. Het komt er in de volgende weken vooral op aan de kloof van vijf punten nu te bewaren Lukt dat dan kan Beveren weer ontspannen gaan voetballen. Het grootste gevaar is wel dat de ploeg zich nu extra bezorgd gaat maken en zenuwachtig gaat worden. Beveren moet gewoon zijn spel verder spelen. En telkens vertrekken voor de twee punten. Wat we kunnen meepakken mogen we niet laten liggen. (H.A.) doodgewoon niet meer in ge loofde. Brugge had trouwens weinig moeite om de wedstrijd volledig in de hand te houden. De eerste thuisnederlaag van de leiders dus. En mis schien heeft Brugge hierdoor de kompetitie weer nieuw le ven ingeblazen. Beveren is nog ver buiten het bereik van bij voorbeeld Anderlecht Brugge zelf. Maar Bevere# kan en moet zelf nu tonen dat de achtervolgers geen kans 1 meer maken Het lijkt vooral «r de angst om nog wedstrijden k *'u verliezen, die de grootste tegenstander van SK Bevere» kan worden. I AkrtsI Beveren speelde al enkele weken zonder het aureool van de ongenaakbare leider en dat het zondag precies tegen Club Brugge zyn eerste thuisnederlaag van het huidige seizoen opliep mag dan ook geen verbazing wekken. En toch, al was het erg duidelijk dat de Westvlamingen in alle onderdelen de besten waren, Brugge moest hard vechten om de twee punten mee te nemen. Vooral toen Beveren bij de rust helemaal niet verdiend op voorsprong stond, bestond het gevaar dat de bezoekers zenuwachtiger zouden gaan voetballen maar met het duo Verheyen-Ceulemans haalde Brugge tenslotte toch ruim verdiend de overwinning. Bij de rust leek SK Beveren weer aardig op weg om via gevechtsvoetbal en een onthut sende dosis geluk een zwakke partij voetbal tot een goed ein de te brengen. Brugge begon nochtans erg sterk aan de op dracht en snel was het duide lijk dat Beveren kollektief on derlag. Zowat alle duels verlie pen in het voordeel van de bezoekers en al kon Beveren het eerste kwartier nog gelijke voet houden, Brugge kreeg ook kansen. Doelman De Wil de was trouwens na tien minu ten spel al verslagen toen Peter Creve de kopbal van Ceule mans op de lijn weghaalde. De Wilde kon aardig aan het werk blijven en zijn kollega Birger Jensen moest alleen laag uitvallen om een hard schot van Creve te pakken. Beveren slaagde er wonderlijk genoeg in aan een achterstel lend doelpunt te ontsnappen want schoten van Ceulemans en Wellens botsten op De Wil de Dardenne zag zijn schot via het been van de doelman tegen de dwarsligger pletsen en De Wilde schoof nog eens Beveren-Club Brugge: ook Ronny Marten» Maant er van, zo de bal in de schietbaan van moeilijk u>a* de Brugse verdediging te nemen (dW) Querter. Beveren voetbalde

De Voorpost | 1984 | | pagina 30