Leefmilieu Stekene haalt zwaar uit naar eerste schepen Arnoud Heyse... gufipr. «Komitee voor de Geloof en engagement in Sint-Niklaas Salegem: prachtig polderpad in Meerdonk integratie van gastarbeiders» aktief in Sint-Niklaas Vijf jaar Vakantiegenoegens Lokeren Panelgesprek over toerisme in Waas Prijzen «Koop U rijk te Stekene» uitgereikt Happening bij dansklub Het Centrum in Sint-Niklaas De Voorpost - 9.3.1984 - 5 Een lach en een traan. Bloemen, champagne, een reuze taart. Vriendschap, vreugde en dankbaarheid. Allemaal ingrediënten van een groots feest dat dansklub Het Centrum hield op 25 februari jongstleden om de dansle- raars, de heer en mevrouw Cremers-Sacré te huldigen n.a.v. hun jubileum van tien jaar lesgever. De dansleraars belandden bij gen de leden van Het Centrum dansclub Het Centrum in 1974 een uitstekende gelegenheid en hielpen de klub uitbouwen om hun dansxleraars te bedan- tot een familie van danslus- ken voor de deskundige lei- tigen. ding, voor de geduldigde en Het was voor de leerlingen een persoonlijke begeleiding en tijd van gezellig sqmenzijn tij- aandacht, voor de gegeven dens ocfenavonden, een tijd vriendschap, waarin de eerste danspassen Het werd een groots feest, werden gezet en verder verbe- Ruim driehonderd aanwezigen terd. Nu, tien jaar later, kre- maakten er voor de feestelin gen een onvergetelijker avond van en overstelpten de laars met felicitaties en geschenken. Zo werd het echtpaar Cremers bedankt door voorzitster Ma- riette Van Daele - Van Over loop, die hen in naam van de leerlingen een prachtig tapijt aanbood. Ze kregen ook een prachtig fotoboek over hun tien jaar in dansclub Het Cen trum overhandigd. Daarnaast ontvingen ze vele tientallen kaarten met lieve attenties en wensen. Het origineelste ge schenk kregen de dansleraars aangeboden in hun eigen taal, een dans die door de leerlingen in het geheim was ingestu deerd. Het was een sfeervolle avond die alleen maar hoogtepunten kende. Voor een van die hoog tepunten zorgden de dansers van Het Centrum door onder leiding van de dansleraars een demonstratie te geven in de klassieke dansen en rocK-and- roll. De dansleraars toastten dan op alle leden, een reuzetaart werd aangesneden en er werd ge danst tot in de vroege uurtjes. Op weg naar nog eens tien jaar in dansclub Het Centrum. In Het Centrum. Grote Markt 40 in Sint-Niklaas, kan je drie dinsdagavonden na elkaar de cyclus «Katechese voor vol wassenen» bijwonen. Hoe en waarom geloven, daar draait het om. Eminente referaat- houders zijn te gast. Dinsdag 13 maart heeft Ignace D'Hert. studentenpastoor RU Gent en professor dogmatische theologie aan het Centrum voor Priesteropleiding op Rij pere Leeftijd, het over «Gelo ven: een verantwoorde levens- Een gezicht op een klein gedeelte van de zaal in Het Centrum te Sint-Niklaas Dinsdag 20 maart, is André De Wolf, professor moraaltheolo- I gie aan het grootseminarie in Gent, te gast. «Geloven: een geëngageerde levenskeuze» het thema. Dinsdag 27 maart spreekt mgr. Paul Schruers over «Geloven: een bewuste levenservaring». Paul Schuers is hulpbisschop Het echtpaar Cremers doet z n ereronde. Op de achter- van het bisdom Hasselt en au- grond voorzitster Mariette Van Daele - Van Overloop, die teur van een tiental publikatics de tolk was van de aanwezigen om de leraars te danken, en °ver de kostelijke levens- en het befaamde orkest The Tornado's. geloofservaring. Het is een tydje stil geweest in Stekene en omgeving met betrekking tot problemen in verband met natvur en milieu. Onlangs dook echter weer het fameuze probleem van het natuurgebied Achter de Wal op. In dit natuurge bied werden twee tennisvelden mét kantine opgericht, zonder toelating. Abblo verzette zich heftig tegen deze inbreuk en de eigenaar werd veroordeeld tot herstel in «oorspronkelijke staat». Hy ging in beroep. Het Stekense gemeentebestuur had zich steeds neutraal opgesteld, tot plots bekend geraakte dat eerste schepen Heyse op de vooravond van het beroep een brief schreef aan Ten- nisklub De Zilverberk. Leefmilieu Stekene reageerde heftig. De rechtszaak over de aanleg van twee illegale tennisvelden met kantine in het natuurreser vaat-gebied Achter de Wal te Kemzekc werd in mei 1980 aanhangig gemaakt door de Wase milieuvereniging Abllo, met als inzet het herstel in de oorspronkelijke staat van dit belangrijk natuurgebied. Daar zowel stedebouw als mi nister Akkermans lieten weten dat het hier een flagrante over treding van het gewestplan be trof. veroordeelde de korrek- tionelc rechtbank te Dender- monde eigenaar Willy Ferket Stckene-Heliestraat tot «herstel in de oorspronkelijke staat». Als burgerlijke partij waren Abllo en het Stekene gemeentebestuur als plaatselij ke overheid gerechtigd om de zaak af te breken, indien de veroordeelde het niet zelf zou doen binnen de opgelegde ter mijn. De heer Ferket ging te gen dit vonnis in beroep. Het was duidelijk aldus Leefmi lieu Stekene dat de verdedi ging van beklaagde alleen be rust op de «mondelinge toe zeggingen van de Stekense burgemeester en drie schepe nen. niets tegen zijn akkomo- datie te zullen ondernemen». Als bewijs daarvan werd een brief van het Stekense ge meentebestuur voorgelegd waarin de toenmalige eerste schepen Omer Boeykens in afwezigheid van zijn burge meester Robert Verbekc aan de heer Ferket laat weten dat «Ons bestuur geen be- ir heeft tegen de aansiui- op het openbaar lichtnct uw eigendom sektie B 632...» Niemand wilde echter die «mondelinge toezeggingen» op papier zetten en de eigenaar van T C. De Zilverberk (Ach ter de Wal) trachtte via de sportraad de zaak te forceren, aldus Leefmilieu Stekene. Op de algemene vergadering van 31.3.83 jverd namelijk een op roep gedaan om «eendrachtig samen té werken om het gele verde werk niet verloren te laten gaan door de akties van milieuverenigingen». De sportverenigingen waren ech ter zo slim hierop niet in te gaan, aldus Leefmilieu. Sche pen van sport Christiane De Saegher daarentegen liet zich diezelfde vergadering ontval len dat «tegen oude overtre dingen op Stekene niet meer zou worden opgetreden». Leefmilieu Stekene reageerde door te stellen dat deze verkla ring neerkwam op een publiek pleidooi door een gemanda teerd persoon voor de erken ning van zoveel jaren overtre dingen tegen het gewestplan. Eigenaardig is het wel dat volksvertegenwoordiger Miet Smet in Stekene zelf ooit ver klaarde: «Het gewestplan is een wet. Iedere overtreding die niet wordt bestraft is kor- ruptie!»... Geen veralgemening Leefmilieu Stekene vroeg én kreeg van de verantwoorde lijke beleidsmensen klaarheid over genoemde uitspraak van schepen De Saegher. Er zou werk gemaakt worden van alle overtredingen op het gewestplan. Maar «in de eerste plaats zal worden opgetreden tegen de laatste overtredin gen», werd er aan toegevoegd. In een poging om meer men sen bij 'zijn' zaak te betrekken overhandigde de heer Ferket een lijst met volgens hem illegale tennisvelden te Steke ne aan de vobrzitter van de rechtbank. Opvallend dat op die lijst het tennisveld van Ar noud Heyse, eerste schepen van Stekene, niet voorkomt. Het bestuur van Leefmilieu Stekene heeft dan in samen werking met Abllo een ver gadering georganiseerd met deze op «lijst gestelde tennis veldeigenaars». Om hen dui delijk te maken dat Leefmilieu Stekene helemaal niets heeft tegen sportvelden in het alge meen en tennisvelden in het bijzonder. Tenzij natuurlijk in dien ze in een natuurgebied worden ingeplant, zoals «Ach ter de Wal». Leefmilieu Steke ne informeerde dan zowel de eigenaars als het schepenkolle- gc over de wettelijke manier om deze sportvelden te legali seren. De meeste van deze terreinen liggen namelijk in zones waarvoor de mogelijk heid bestaat om een vergun ning te bekomen. Ofwel door de gemeente, ofwel door Ste debouw te Gent. Voor Achter de Wal kan dit echter niet: voor een beschermd natuurge bied worden géén uitzonderin gen gemaakt. Persoonlijke mening? Op de volgende zitdag van het proces had beklaagde Ferket het uitdrukkelijk over «diskri- minatie» en «vetes». Het mocht niet baten, de zaak werd uitgesproken in het voor deel van Abllo. Ondertussen werd het dus rus tig in afwachting van de behan deling van het proces in be roep. Nauwelijks werd het proces op 9 februari '84 (in beroep te Gent) heropend of de «toezeggingen van de bur gemeester en 3 schepenen» werden er weer bijgehaald Ditmaal beschikte de heer Fer ket wel degelijk over een schriftelijke verklaring. Niet van iemand van het toenmalige schepenkollege, maar van de huidige eerste schepen en toe komstige burgemeester Ar noud Heyse. Dit schrijven was opgesteld op de vooravond van de rechtszitting en daarin schrijft hij letterlijk: «In antwoord op de vraag van de bestuursleden van T.C. De Zilverberk ben ik van mening dat voor zover mij bekend er in de periode van aanleg van deze velden geen wetgeving of zeker geen precieze bestond. Het is tevens mijn persoonlijke me ning dat in afwachting van meer gegevens terzake de sportvelden op onze gemeente die een sociale fynktie van al lerlei aard vervullen zullen worden gedoogdDe brief is ondertekend met «Heyse Ar noud - Eerste Schepen Wél wetgeving terzake Daar schepen Heyse in het vorige gemeentebestuur geen bestuursverantwoordelijkheid droeg kan men hem z'n ge brekkige kennis van de feiten niet ten kwade duiden, meent Leefmilieu Stekene. Maar. wordt er aan toe gevoegd, «we denken dat schepen Heyse nu over genoeg faciliteiten be schikt om z'n kennis terzake op peil te brengen». Leefmilieu Stekene raadt de eerste schepen dan ook de lek- tuur aan van enkele op de dienst stedebouw op het ge meentehuis bewaarde doku- menten. Die hebben betrek king op het gewestplan, op de aanleg van een teimisterrein die onderworpen is aan de wet op stedebouw. op dc noodza kelijke vergunningen. Toch verdwijnen Leefmilieu Stekene meent dat schepen Heyse voldoende in formatie heeft gekregen om «zijn persoonlijke mening» terzake te herzien. Hij zal nu niets anders kunnen dan bea men samen met de direktie Stedebouw te Gent. samen met het kabinet van minister Akkermans en samen met de rechtbank van eerste aanleg dat het tennisveld «Achter de Wal» zal moeten verdwijnen. In 1136 slichtte Iwein van Aalst, heer van Waas, een kloostergemeenschap op Salegem. Twee jaar later werd Salegem afhankelijk van de abdij van Drongen, die in de dertiende en veertiende eeuw overigens veel gebied verwer ven zou daar in de buurt. Salinga haim», nederzetting van de lieden van Salo, das nu te situeren in de noordoosthoek van de fusiegemeente Sint-Gillis, deelgemeente Meerdonk. Verrebroek en Vrase- ne (de Kemp hoek) zijn vlakbij De polder ademt daar in heel z'n natuurlijke glorie een plantenweelde en een uitge breide kolonie vogels vind je er in kreken als 't Sint- Jakobsgat en de Grote Geule. De Salegempolder, opper vlakte 175 ha. strekt zich zowel over Vrasene als over Meerdonk en Sint-Gillis uil. Hulsterlo (een toponiem dat je in de Reinaertlegende aantreft) ressorteerde op kerkelijk vlak onder Salegem. Op pad Dc VVV-Land van Waas brengt deze brok Wase historie zondag 11 maart in herinnering. Dan wordt het acht kilometer lange Salcmpad ingewandeld. Oog zal men bij de inwandeling vooral hebben voor de natuur, voor de memorabele beeldhouwwerken van Omer Giclliet («De binnenkant der dingen» en «Dc Meeuw») die zo harmo nieus in dat prachtige polderlandschap werden ingeplant Wie Meerdonk zegt. zegt Korneel: kapel en kerk zijn toegewijd aan Sint-Kornelius Glorie van toen. Salegem. Verrebroek en Hulsterlo vormden samen één kerkgemeenschap, ooit. En Salegem (vijf vertegenwoordigers) met Meerdonk (twee schepe nen) bij elkaar waren goed voor een vierschaar, een administratief-juridisch kollege zou je nu zeggen. Het pachtgoed van weleer, het onherbergzame stuk grond waar kluizenaars toefden en waar tot in 1624 een kerk stond, krijgt vanaf zondag opnieuw aandacht. Pro bleemloos wandelen is het immers langs het pad dat niét bewegwijzerd werd maar wel volledig met asfalt werd bedekt Als 't slecht weer is zou het kunnen dat je enigszins door het slijk moet stappen. De dorstigen kunnen gelaafd worden, zowel aan het begin als aan het eind en onderweg vind je een café. Kinderduwwagentjes kunnen gerust mee. wapen je ook met een verrekijker als je op stap gaat. Reken twee uur voor de hele wandeling, die aan café Groenendijk in de Groenendijkstraat te Meerdonk opkiemt Naar Groenendijk trek of rij je van aan meubelen Verberckmoes ter hoogte van de expressweg Antwerpen- Kust. Vandaar nog een goeie kilometer. Bij de inwande ling kan je gratis een brochure krijgen; dat foldertje kost anders tien frank. De gemeente Sint-Gillis, Vakanticgenoegens van Sint- Gillis (die het peterschap waarneemt), de VVV-Land van Waas en de toeristische federatie van Oost-Vlaanderen verleenden hun medewerking bij het tot stand komen van deze route. In Sint-Gillis-Waas mag men zich dra aan de inwandeling van nóg twee paden verwachten: één in het jubilerende Sint-Pauwcis. een ander in de kerngemeente Sint-Gillis. Wie zondag mee Salegem en omgeving verkennen wil moet tegen 14 u op dc afspraak zijn, aan Groenendijk. (wv) Stekene. Het chalet van tennisklub De Zilverberk Leefmilieu Stekene vraagt zich ook af waarom de anders «zo voorzichtige» eerste schepen Heyse zich nu plots anders gaat opstellen? Waarom on dertekent hij plots schijnbaar lichtzinnig een verklaring waardoor aan de veroordeelde de strohalm wordt geboden waarnaar hij sinds het begin van het proces vergeefs heeft gezocht? In gesprekken met het schepenkollege over deze zaak, kreef Leefmilieu Steke ne meermaals te horen van eerste schepen Heyse dat «het gemeentebestuur zich hier strikt neutraal zou opstellen. gezien de persoonlijke belan gen en tegenstellingen die in deze zaak spelen.. Leefmilieu Stekene is zinnens, nog maar eens om uitleg te vragen bij het Stekense sche penkollege. maar wil voorlopig géén oordeel uitspreken over de eerste schepen en toekoms tige burgemeester Arnoud Heyse. Dit komt volgens de Stekense vereniging in de eer ste plaats toe aan het schepen kollege, aan de gemeenteraad maar vooral de inwoners van Stekene, die in deze het laatste woord zullen krijgen! DeBeEr Onlangs stichtten in de hoofdstad van Waas een aantal mensen en organisaties een «Komitee voor dc integratie van gastarbeiders in Sint-Niklaas. Het racisme in de stad zou de jongste tijd een verrassende loop hebben genomen, de gastarbeidersgezinnen beginnen zich bedreigd te voelen. Er is het verhaal van de Marokkaanse jongen die begin februari in een jeugdcafé dat'hij frekwenteerde door twee onbekenden met een mes aan de hals werd gewond. Voorbijgangers zorgden ervoor dat nog tijdig hulp kon geboden worden. De jongen bloedde hevig, werd onmid dellijk in de kliniek opgenomen en was pas de volgende dag buiten levensgevaar. Zelfs nu is hij nog onvoldoende hersteld om de kliniek te verlaten. De politie en het parket behandelden het voorval naar verluidt korrekt en konden vlug de erg jonge daders aanhouden. Een ondervraging kon geen motief aanwijzen: de jongelui kenden hun slachtoffer niet. Ze hebben hem niet beroofd en er had zich vooraf geen enkel incident voorgedaan. Racisme? Het lijkt er sterk op. zo meent het komitee. Eerder werd het lokaal van de gastarbeiders aan de Kroonmolenstraat beschoten en werd er brand gesticht in een Marokkaans café in de Veldstraat. Tekens aan de wand: het toenemend aantal hatelijkheden schept voor de gastarbeider een klimaat van wantrouwen en onveiligheid, ze zouden worden belet zich thuis te voelen in Sint- Niklaas. De krisis is een realiteit geworden en een zondebok is gauw gevonden. Erger vindt het komitee dat brutaal geweld en open diskriminatie niet worden afge keurd of bestraft. De overheden, de politie, het gerecht en de pers zouden terzake een grote verantwoordelijkheid dragen. Niet reageren is zoveel als instemmen met de racistische tendenzen, een immorele en anti-demokrati- sche houding, meent men. Het komitee voor de integratie van gastarbeiders in Sint-Niklaas stelt nog, zowel naar de overheid en de pers als naar de plaatselijke bevolking toe. te zullen blijven ijveren voor een menswaardige gemeen schap. L.D.B. Vakanticgenoegens. dat is de ACW-tak voor vrije tijd. vakantie en toerisme, heeft een gesmeerddraaiende afde ling in Lokeren. In maart '79 ging men voor het eerst op stap. op wandel. Nu heeft men er vijf aktiviteitsjaren opzitten. Vrijdag 16 maart lustrumviering van Vakanticgenoegens in Het Volk. Poststraat 2 in Lokeren. Tijdens de jubileum bijeenkomst. die om 19.45 u start, wordt het woord gevoerd door dc lokale voorzitter, door de Wase verant woordelijke Bruno Machiels en door nationaal verant woordelijke Piet Van Couwenberghe. Er zijn dia's te bekijken, de leden zelf tonen wat ze in hun mars hebben. Je kan die avond ook deelnemen aan een «foto-herken- Dingswedstrijd». je kan tombolaprijzen winnen. Een dag of vijf tevoren, zondag 11 maan, wordt een lustrumwandcling georganizccrd Verweg zoekt men het niet. Vakantiegenoegens trekt er op Heiende op uit. Een gezinsvriendelijke tocht wordt het. met vertrek om 14.30 uur aan dc kerk van Heiende. Ouders met kinderen en duwwagentjes kunnen mccwandclen. Na de trip kunnen de stappers terecht in café De Zaal, waar men op z'n Breughcliaans een boterham met kop of kaas verorbert. Info- tel.: 03/772.53.11 De lesscncyclus «Toerisme en toeristisch gidsen in het Land van Waas», op het getouw gezet door de VVV- Waasland, kent een overrompelende belangstelling. Liefst honderddertig mensen volgden een (Wase) toeristische opleiding. Ter afronding van dat eerste seizoen wordt in zaal Het Centrum een panelgesprek gepland. Aan dc bijeenkomst nemen deel: député Jan Vallaeys van toerisme, schepen Luc De Ryck (Tcmse) en Karei Vereist (Sint-Gillis). André Vandcrvckcn van de Sint-Niklasc VVV en Hugo Picqueur van de Beverse toeristische dienst. Julienne Van Acker van de WV-Lokeren. Mode rator is Bruno Michiels. Woensdag 14 maart, 20 uur. Het Centrum aan dc grote Markt in Sint-Niklaas. <wv) Onlangs werden te Stekene de hoofdprijzen uitgereikt van de dertiende grote eindejaarsver- koopsaktie van de Stekense middenstandsorganisatie N.C.M.V. Deze jaarlijkse ver- koopsaktie onder het motto «Koop U rijk, koop in Groot- Stekene» werd vorig jaar ge start op 26 november en liep tot 8 januari 1984 met als inzet ruim 1 miljoen aan prijsgewin. Traditioneel wordt deze aktie, waaraan alle winkeliers en handelaars uit groot-Stekene kunnen deelnemen, afgesloten met een grootse «Dolle Nacht van Stekene» mét trekking van de prijzen. Dit jaar ging deze prijsuitreiking door op 27 ja nuari in de gemeentelijke sporthal met op de affiche o.m. Rob De Nijs, Anita Meyer en Juul Kabas. Door allerlei (verwarde) omstandig heden kwamen Meyer en Ka bas niet opdagen, maar wel Ria Valk, Ivo Franklin en Ri cky Travers. Tussen het dolle door werden tijdens die nacht 115 prijzen getrokken: alle maal aankoopbons, op te ko pen bij de deelnemende win keliers. De hoofdprijzen waren: een aankoopbon van 150.000 fr. een van 100.000 en een van 50.000 fr De niet-winnende loten behouden de waarde van 1 fr. bij de deelnemende win keliers tot 31 maart 1984. Het organiserend komitee van deze N.C.M.V.-verkoopsaktie is samengesteld uit Albert De Maesschalck, Bruno D'Eer, August De Bock. Wilfried en Gaston Dias, Linda Nackaerts, Firmin Van Rattingen. August Van Poucke, Christiaan Van Vooren, Mauri ts Castille, Raoul en Danny van Hoecke, Nico Desmet. Paul Koppen, mevrouw Rachel Rotthier-Thi- ron, Robert Verbeke en e.h. Vetmee rsch. Een deel van dit komitee reik te zondag de drie hoofdprijzen uit in de zaak waar die loten werden uitgedeeld aan de win naars. We verwijzen voor de uitslag ook naar de foto's. Kiekens - De Laet, Reinaert- van 50.000 fr. Bij coiffure Christine Luyckx laan 76 te Kemzeke de derde te Kemzeke won de familie prijs: aankoopbons ter waarde Bij Theofiel van Goethem te Stekene won het gezin Roger Van Overloop - Timmermans, Koestraat IA te Kemzeke voor 100.000 fr. aankoopbons (dbr) In De Fopspeen te Stekene, bij M. Van Driessche-Baert, werd het jonge gezin Ronny Van Driessche - Baert (dit is geen vergissing maar louter toeval... diezelfde namen. Het is zelfs geen familie!) de hoofdprijswinnaar met liefst 160.000 fr. aan aankoopbons, want naast de hoofdprijs won het jonge paartje bovendien nog eens 10.000 fr. (dbr)

De Voorpost | 1984 | | pagina 5