Oilsjt wast 't zwet geld wit tijaens Karnaval! Happart, Coitha, zwembad, Zesling, Garnaalvissers,... gezien door de Oilsjterse karnavaleske bril... ft aho liahnaiiaII ÉBt 'WjPw fc ijgp? 8SBBI Fraaie Kavalkade neemt (inter)nationale perikelen op de korrel OILSJTERSE BflIMSTEm 6 - 9.3.1984 - De Voorpost ■EM WM fÊÈWè De 56' (carnavalstoet zit er weer maar eens op. En weer eens mogen we een kaarsje (of zelfs twee) laten branden, want een wonder is geschied. Een zoiets kan sowieso alleen maar geschieden in Karnavalminnend Aalst en tijdens de hoogdag Karnaval. Vadertje «Weer» deed de voorbije dagen immers bijzonder zonderling. Nauwelijks op een guur winterweertje getracteerd tijdens het jaareinde, vond vadertje 'Weer' het nodig in het begin van de maand maart Vlaanderen eens lekker te laten bibberen en sidderen van schrik omdat regen en sneeuw wel eens de spelbreker zou zyn tijdens de drie dolle dagen van maart. Zaterdag deed het alles wat Vadertje 'Weer' maar uit zijn uitgebreid gamma kan voorschotelen; regenen, waaien, vriezen... en zelfs hagelen en sneeuwen. Karnavalgroepen zagen hun onbetaald labeur al in de regen naar de maan gaan. Maar het tij keerde gelukkig, 's Zondags werd Oilsjt verwend met een prima karnavalweertje, meer nog zondagnamiddag scheen een fris lentezonnetje... De kavalkade kon onbezorgd uitrukken en het resultaat was er ook naar. vreden is met wat bij elkaar gescharrelde attributen. En dit werd vooral door de toeschouwers gesmaakt en naar waarde geschat, wat resulteerde in dankbaar ap plaus en goedkeurend ge lach met soms bijpassende kommentaar. Een publiek dat, tussen haakjes bijwijlen kwasi apathisch en zelden en thousiast reageerde. En dat mogen we wel voor een deel op de rekening van het hortende tempo van de ka valkade schrijven. Hoeft het nog gezegd dat het voor de toeschouwer weinig ple zant is enkele minuten geen schillende vragen die onder andere door 'het Taaicomi té' werden gesteld, lokten geen oorverdovend applaus op... Tenslotte slaagde er Oilsjt toch in de actualiteit als het ware op de hielen de trap pen, t.t.z. de hete actuali teit volgde Oilsjt op de voet. In feite is het onvoor stelbaar dat bepaalde groe pen dit kunnen klaarspe len; in enkele weken een praalwagen uit het niets to veren die prima de draak steekt met bepaalde ge beurtenissen. Zo wordt wel eens beweerd dat wie een film (van onge veer twee uur lang) met de belangrijkste gebeurtenis sen en voorvallen uit het voorbije jaar wil aanschou wen maar 's naar Oilsjt en zijn karnaval moet afzak ken. Maar, en dat mag eens ekstra onderstreept wor- Beeldig mooi is deze n De Oilsterse Bashostessen op zwier (a) Ongeveer zestig ingeschre ven Aalsterse groepen en reken daarbij nog tiental len niet-ingeschreven groe pen en individuen laveer den door de Aalsterse stra ten, afgezoomd met een le vende nadarafsluiting van tienduizenden toeschou wers (BRT-radio had het zondagavond over 70 tot 80.000 toeschouwers, maar dat lijkt ons toch ferm overdreven). En laten we het onmiddel lijk zwart op wit duidelijk stellen: de stoet was op nieuw van uitzonderlijk ge halte. de humor, ironie en satire vierden hoogtij. Een opvallende trend was welis waar dat deze spot meer uitging naar nationale en internationale toestanden, in plaats van het lokale rei len en zeilen te hekelen. En dit is voor ons toch wel een stapje achteruit, want zij zijn ervan overtuigd dat Oilsjt zijn typische eigen heid moet behouden. Anfin... dat is een bijzaak. Het allerbelangrijkste was immers dat de toeschou wers een aangename en verrassende kleurige men geling .van allerlei exploten en gedachten voorgescho teld kreeg, waarmee ze eveneens met de typische Oilsjterse visie konden kennismaken. En geloof me vrij... weinig of bijna niemand bleef on- gespaard in deze 56' editie van de kavalkade Voor het begin Wij dus rond halftwee zon dagmiddag onder een stra lende zon op stap naar de stoet, gewapend met enke le notitieboekjes en fotoap paraat. En met de richtlijn de gehele sfeer met alles d'erop en d'eraan te om schrijven en tussendoor de politie en rijkswacht eens in de bloemetjes te zetten, want voor deze werkende lui is het geen lacheding, dit alles min of meer in goede banen te leiden. In de Aalsterse binnenstad heerste er al een stevige drukte: nauwelijks was er een parkeerplaatsje te be machtigen en de cafés ken den toen al gouden tijden. Opvallend Over het algemeen mag nog maar eens benadrukt worden dat de groepen met de praalwagens hun uiter ste best hadden gedaan hun beste beentje voor te zet ten. De crisis met het bij horende inleveren en be sparen kreeg het als thema bijzonder hard te verduren en ook Happart, het zwem bad zonder instructiebad, het Land van Coitha, de voetbalfraude waren dankbare en heel dikwijls uiterst geslaagde onderwer pen voor de Oilsjterse kar- navalist. Voor de niet-ingeschreven groepen en de individuelen zorgden niet deze thema's voor de veeg uit de pan. Het spreekwoordelijk zout in de stoet werd zonder twijfel door hen geleverd. Nog maar eens een bewijs dat de Oilsjterse karnaval geen glitter en glamour no dig heeft, maar al best te- Rare Vogels waren er ook te zien (a) cale amnestie en ga zo maar door. De Pisjeloes (a) Een chronologisch over zichtje van het défilé De Aalsterse Gilles, in tegenstelling met vorig jam- waar ze helemaal achteraan de stoet bengelden, waren dit jaar op en top vooraan. Telkenjare opnieuw stelen zij de show met hun onge looflijk knap ritueel; die sinaasappelgooiende, bel- lenrinkelende, klom- penklepperende, pluimen- boswuivende figuren weten telkens maar weer de dankbaarheid en het ap plaus van het publiek te ontfutselen. Alleen al hun knappe uitrusting is een lust voor het oog; de in drukwekkende blazoenen, de klauwende heraldische •l de flaporen (a) leeuwen, de wijd en wap perende sluierjas, de plui- menbos, de typisch puntige klompen (naar het schijnt gemaakt uit populieren hout en zij zouden alleen op kasseien op hun juiste toon klinken). En dan begon de kavalka de: traditioneel met de kleine en ook wel nieuwe groepen die een toch meer dan verdienstelijke beurt maakten. Hopelijk hebben ze de smaak te pakken en voldoening voor hun hard labeur gekend zodat zij zich ook voor de 57' editie zullen inschrijven. Afwach ten maar.. De Scha Maanen met 'het Reuzenpaar en Ros Bala tum' kregen voor het eerst het publiek warm met over tuigend applaus. Wa Vind- j'er van met Ica Alosta zorgde voor de beste pres tatie kwa originaliteit bij de eerste tien. Ook De Zieke Zjievatten met 't leste Vraalek vrouiwillig Muzi kaal Pompierkorps' kon den met hun konfetti-blus- regen geen blijf. Knap was zonder meer hun geel-rood uiterlijk elk met een klein pompierwagentje aan een touwtje en op stek- kendoosjes! Tussendoor laveerden al de Voil Jeanetten, die volgens de ongeschreven wetten van karnaval pas dinsdags van de partij zijn: deze Voil Jeanetten zijn een van de typische vermommingen van Oilsjt. Volgens de tra ditie waren het mannen uit de Marollen en andere volkswijken die zich lompen hadden en op del schouder een wandelstok! of paraplu droegen waar® aan een vogelkooi was be-j vestigd waarin een haring bengelde. D' Jekobbelen met "T toet zoi den troin en Stoosje vertrekt' in de Aal sterse stadskleuren uitgi dost verzorgden de tocristS sche uitstapjes van on; Keizerlijke Stede. Ook flikken waren van de partij] deze keer vertegenwoof digd door 't Moet iet zen en 'Eiremoei taroef in 't Flikkenkot», alsof zij zich blauw ergerden aan de be- j sparingen en inleveringen lee in deze branche. Spontaan ie applaus was weggelegd voor de delegatie van hel Stedelijk Feestkomitee mei Prins Karnaval, maa bundig werd deze Goebbyl toch niet begroet. Geen ist Avans nam de hartoperatie Na van Wilfried Martens, oi geven met veel publiciteit op de korrel. Ook de jurp leden met privéfotograaf maar het fototoestel werkte niet mochten niet op deze reuzehappening ont breken. Oeiven en Peiten als ing Mexicanen gingen meer d< ris exotische toer op. Kamiei ci Sambrero met zijn ft'a; Mexicaanse kornuiten defi leerden te paard. Tof wa ren zonder meer 'De Gai Lowies'; Vrij Tois, 'Tieve- tisjekatasjen' met stuk voor stuk degelijke staaltjes van spot en satire: 'Peur Chine en Kroes 'rr Ros 2000 Ra- i Jr Prachtig gesneden koppen a wagen zien voorbij te trek ken om nadien een bepaal de groep aan een fiks tem po te zien passeren...? Verder en nu maar weer een positief geluid was de bijzonder degelijke en verzorgde kostumering, werkelijk een lust voor het op dit gebied een topper van formaat: klassevol, ori gineel en verrassend. Prima zó. Wat we ook wel onder het hoófdding 'opvallend' mo gen schrijven, is de relatief kalme ontvangst voor Prins Karnaval '84, Goebby I. Zijn aankomst op de Oilsj terse Grote Markt was nu niet precies het typevoor beeld yan een warme ont vangst voor een Oilsjterse prins. Ook zijn kommenta- ren en replieken op ver den, deze film is dan na tuurlijk ook gekruid met de typische visie en mentali teit. Enkele voorbeelden: José Happart uit de Voer streek eiste meer dan be hoorlijk zijn deel van de spot op. Zijn verwoede po gingen om toch maar wat Nederlands en in dit ge val Oiljsters bij te leren en Oilsjt op zijn beurt wat Frans bij te brengen was een veelvuldig gebruikt thema. Ook de nieuwe treinrege- ling van de NMBS kreeg het hard te verduren, waar om moest Aalst immers tot een klein landelijk station netje van allerlaagst allooi worden gedegradeerd? Wilfried Martens met zijn 'warm kloppend hart' was tuurlijk ook het mikpunt van de spot, evenals de leerplichtverlenging, de fis- el; Sjik-Sjik veetteraan (a)

De Voorpost | 1984 | | pagina 6