Krisis in de karnavalwereld? Laat mij niet lachen... Met Happart en zwartgeld lost Aalst de karnavalkrisis op! Uitslag van de Muziekverenigingen in de karnavalsfestiviteiten Jefkesbal en kinderkarnaval op Sint-Anna Aalst: steeds crescendo Katrienenbal, het karnavalbal van Aalst? Erembodegemse jeugd zette zotskap op tijdens lustrum kinderkarnaval uniek 8 - 9.3.1984 - De Voorpost De Beirkes van Sint-Anna, na 15 jaar eindelijk beir a Opnieuw heel gelukkige en lachende gezichten zaterdaga vond op het Jefkesbal, georganiseerd met medewerking van de bitjartklub Sint-Anna ten bate van de kinderkarna val op de Sint-Annaparochie! En... ook de kinderkarnaval maandagnamiddag was 'n sukses. Het Jefkesbal: een topkar- karnaval met ballonnetjeswed- navalbal met ontelbare karna- strijd, kinderkarnavalstoet en valminnende Aalstenaars. Een een optreden van Dokus de bal dat echt niet meer weg te Clown. Van 10 tot 12 en van denken is uit het wijdbekende 12u45 tot 14 uur kwamen meer karnavalgebeuren in de keizer- dan 750 kinderen afgezakt lijke stede. Urenlang speelde naar de Sint-Annazaal om er «The Family Band» er ten een kaart voor de balloriwed- dans. En wat was er toch leute, strijd af te halen. Wie een gezwans. gezellige ambiance gekleurde kamavalaffïche had onder het legertje danslustige meegebracht had meteen ook verkleden. Zelfs Prins Goeb- recht op een waardevolle by. Keizer Kamiel en zijn Ka- «Ajuinprijs». Om veertien uur millekes. ook Albert Cornand. werden de ballonnetjes opge- ondervoorzitter van het Feest- laten op het Sint-Annaplein. komitee, staken er effe de Daar werd dan ook veizamé- voetjes onder tafel en demon- len geblazen voor de vorming streerden met genoegen het van de kinderkarnavalstoet. beste van hun kunnen na ette- Een lange sliert verklede, ge lijke rondjes op de dansvloer, maskerde, vermomde. De opbrengst van dit Jefkes- veelkleurige karnavaleske sna- bal wordt nu ieder jaar besteed ken «zotjes» en «zotinnekes», aan de organisatie van het kin- voorafgegaan door het mu- derkarnaval op de Sint-Anna- ziekkorps van Het Groen parochie. Want van de grote Kruis, wriemelde zich daarna Aalsterse karnavalkoek eist holderdebolder in stoet langs ook de jeugd van Sint-Anna de Oude Gentbaan. Welvaart een ruim deel op! Ze droomt straat. Naarstigheidstraat, dagenlang van enkele uurtjes Volksplein. Spaarzaamheids uitbundigheid in eigen paro- straat. Welvaartstraat, Naar- chiegemeenschap: tenslotte de stigheidstraat. Raffelgem- bekroning voor velen van een straat, Terlindenstraat. Fris- lange voorbereiding thuis en straat, Raffelgemstraat en te- op school, waarbij iedere deel- rug naar de feestzaal. In de nemer aan deze vrolijke festi- Raffelgemstraat werd door Su- viteit naar «Karnaval» toe- permarkt De Croock aan alle leeft. jeugdige karnavalisten een Maandag 5 maart was het gratis karnavalpakket aange- dan weerom zo ver... Kinder- boden. Ook de karnavalgroe- pen Boival. Kartasj. Matotten, de Kamillekes, Prins Goebby en zijn gevolg begeleidden de stoet. Na de rondgang van de stoet doorheen de Sint-Annaparo chie had het hele gezelschap rendez-vous in de Sint-Anna zaal. Daar wachtte hen immers een optreden van Dokus de Clown. Wat een gejuich toen Het Groen Kruis, tromme lend, blazend en toeterend de zaal kwam ingestapt en Dokus, hijgend, het reusachtig podium kwam opgesprongen. Meer dan negentig minuten lang wist hij daarna het jonge volkje te boeien en te doen schaterla chen met zijn toverkunst, zijn vertellingen, hij had het over Ali Baba, Boerke Naas, «hij was niet dwaas». zijn cirkus- programma met lachwekkende akrobatieën. zijn dans. Rond halfvijf nam hij af scheid van de jeugd van Sint- Anna. Iedereen was tevreden: de Jefkes, de Parochiale werk groep «Jeugdbegeleiding» en vooral het jonge volkje! Ieder een kijkt nu met spanning uit naar de prijsuitreiking van de ballonwedstrijd die gepro grammeerd wordt op zondag 8 april te 14u30 in de Sint-Anna zaal. Wanter is een prijs voorzien voor elke deelne- mingskaart die intussen aan de wedstrijddeelnemcrs wordt te ruggestuurd! Dus., tot dan! (d.b.) Reeds zondagavond rond halfacht 's avonds werd de uitslag van de muziekverenigingen, die zorgden voor de muzikale omlijsting van de karnavalsfestiviteiten bekend gemaakt. Deze plechtige prijsuitreiking had plaats in de Vergader zaal 'openbare werken', stadhuis te Aalst, in de aanwezig heid van Prins Karnaval '84, Goebby I. schepen Vinck en verschillende leden van het feestcomitee. 1. Koninklijke Harmonie Sint Martinus - Oordegem; lc prijs met de gelukwensen van de jury. Proficiat! 2. Fanfare De Terjodenaren - Erembodegem-Aalst; 1' prijs Fanfare Nieuw Leven - Aaigem; le prijs (exaequo) 3. Koninklijke Harmonie Concordia et Docilitas - Her- dersem-Aalst; 2' prijs; Koninklijke Harmonie Sint-Cecilia - Merelbeke; 2C prijs (exaequo) Koninklijke Fanfare Sint Cecilia Sint Kruis Winkel - Gent; 2' prijs (exaequo) 4. Koninklijke Fanfare Sint Cecilia - Wieze; 3C prijs En verder exaequo: Koninklijke Muziekmaatschappij Sint Cecilia Dender- monde Fanfare Sint Cecilia - Burst 't Klein Muzieksken - Gijzegem-Aalst Expressiegroep Vredon - Aalst jdb Zoals voorgaande jaren n n er ook nu weer op hei Katrienenbal prachtig verkleden la) Wie zou denken dat de ekonomische krisis de karnaval- spret gedrukt heeft, heeft het duidelijk verkeerd voor. Steeds meer mensen worden er door «aangegrepen», ook al en dat staat als een paal boven water wordt er per hoofd minder aan karnaval uitgegeven. Een praatje met enkele fabrikanten en verkopers van karnavalbenodigdhe- den beamen dit maar al te graag. Meer mensen kopen wat schminke of een goedkope pruik, zoeken wat tussen oude spullen, of verwisse len met vrienden en kennis sen vah kostuums zodat er minder uitgegeven wordt voor de verkleedpartijen. De hoedjes van papier of in fluweel of met wapperende veren, feestneuzen, reuze oren, brillen en neuzen, snorren blijven het wel uit stekend doen. De reden hiervoor is natuurlijk voor de hand liggend: met elk van deze attributen kan je voor relatief weinig geld aan de karnavalspret deel nemen. zonder dat de men sen je meteen herkennen. Dit natuurlijk met alle voordelen vandien... De maskers blijven het eveneens uitstekend doen: figuren uit de Walt-Disney- films, allerlei dierensnui- ten, duivels, heksen, en an dere hellevegen zijn op nieuw dit jaar talrijk van de partij. Ook Indianen, cow boys, cow-girls, boeven, Pierots zijn andere dankba re vermommingen. Is het jullie tussen haakjes ook al opgevallen dat niet alleen karnavalwinkels meedoen aan de verkoop van dergelijke vermom mingen? Karnavalsartikelen worden rond deze tijd van het jaar «graag» aangeboden in al lerlei etablissementen: grootwarenhuizen, super markten, speelgoedwin kels, uiteraard de echte kamavals- en grapjasserij- zaken maar ook kruide nierszaken, haarkappers, krantenwinkels, enz. De traditionele gespreks onderwerpen van deze ver kopers zien er als volgt uit: er worden minder dure kostuums verkocht, de mensen willen steeds meer onmiddellijk klare ver- mommningen met direct resultaat, t.t.z. op de eigen fantasie wordt maar zelden gerekend. Typisch is ook dat de ver mommingen e/i kostuums enorm trendgebonden zijn; vroegere jaren zag je dui delijk invasies van Zorro's, iets later de smurfen en nu zijn we wel in het ruimte tijdperk aanbelajid. Een oproep tot meer kar navaleske humor en fanta sie is dus hier wel een tik keltje op zijn plaats, jdb Bijna 2000 karnavalisten maakten zaterdag van het Ka trienenbal een reusachtige happening die tot in de vroege ochtenduurtjes duurde. De sprookjesachtige Keizershal- len bulkten van het volk en de organisatoren mogen het zeker tot een punt van eer rekenen dat zij deze reusachtige zaal wisten om te vormen tot een biezonder smaakvolle dansgelegenheid Boven de dansvloer hingen ballonvaarders en Banana wel duizend gouden sterren en Split vooraf, het podium, in rasechte Walt Bij de kleine groepen kre- Disneystijl, was gewoon fan- gen we volgend resultaat: 1. tastischln het midden van dit Poo d'An, 2. Assepoester en unieke kader defileerden uren gevolg; 3. Op weg nor den na elkaar de vele verschillende Verklede karnavalisten. Het orkest, de FS Band met Mare De Cock als de gekende dirigent, putte uit zijn jaren lange ervaring en wist dan ook die muziek te brengen die de «Ajuinen» zo graag horen wil len. Ook Gilbert Eel bode, als konferencier, was niet aan zijn proefstuk toe. De leden van de Rederij kerskamer «De Catharinisten» waren mooi uitgedost in een prachtig uniform, recht uit de sprookjesboeken. Het optre den van keizer Kamiel en Prins Goebby werd door iedereen naar waarde geschat en op een luid applaus onthaald. Opvallend was wel dat de sfeer bijna nooit werd gedrukt. Een keer werd het evenwel toch wat stiller en dat was toen de leden van het feestkomitee in gezelschap van schepen Vinck het podium beklom men. Het défilé verliep biezon der vlot. Er was immers een apart podium voor voorzien. De uitslag luidde als volgt: bij de vrouwen ging de overwin ning naar Sneeuwwitje, twee de werd kabouter Hoiscke en derde eindigde de Boze Konin- gin. Bij de mannen was de overwinning voor de Karnaval- mikrobe. Dan volgde de Doi- vepakker van Oilst en den Oilsjtersen straatveger werd derde Bij de koppels waren twie Oilsjterse Glaskontainers de winnaars'. Zij gingen twee De duivenpakker goed voor toeivenccr van os; 4. Paradijs vogels; 5. De Nie van onder Moizers. En bij de grote groe pen 1. De Krejezeneizen. Robin Hood en 3. De Bom- laalakens De prijs voor de meest ori| neel verklede ging naar Doivepakker van Oilst en de meest karnavaleske was gens de deskundige jury iesj». (ajoin) Nac eerste prijs a Een nokvolle zaal voor het kinderkarnaval te Erembodegem (a) Een legertje jonge, uitgelaten, erg karnavalminnende Doorns, gemeenteraadslid Erembodegemnaars, op de been gebracht door een aktief Arijs. verscheidene leden van Dekenij-Dorp bestuur, zorgde zaterdagnamiddag voor het Feestkomitee. Keizer Ka- een warm en gul onthaal van Aalsters karnavalprins 1984 1T™ Z'^ep(d~!j Ld"0 ™"S Goebby, zijn |e.«.g en een .trotse. Aalster» karnavalde- ^S.^D Ho'dTjea": legatie, in het verdraaid frisse, door voorjaarsbuien Pau] Enrico, Stefaan, Polle geteisterde, hartje van Erembodegem. Met deze ideale Keipernoagel cn twee rasechte voedingsbodem groeide hun gezellig samenzijn dan ook uit Erembodegemse karnavalis- tot een waar karnavalesk schouwspel: een geslaagd lus- ten, Florian Verhofstadt en trum kinderkarnaval in de grote Aalsterse deelgemeente. Bert Muylaert waren toen pre sent en wilden er blijkbaar Slechts enkele uurtjes voor- wel onuitputtelijke karnavales- echt gestalte geven aan hun dat in de Aalsterse keizerlijke ke fantasie. gehechtheid aan dit plaatselij stede. de gloednieuwe karna- Vooreerst werd er verzame- ke karnavaleske gebeuren, valprins Goebby officieel als len geblazen door de Ko- Goebby beklom het podium, nieuwe ambassadeur van de ninklijke Fanfare «Niets zon- En wat werd er toch gejoeld Aalsterse karnavalstad op het der Arbeid» voor een optocht toen hij met «d'Oilsjtenecrs stadhuis werd ontvangen cn doorheen Erembodegem. Be- die goon wcir vieren» de stern- hem symbolisch de sleutel van geleid door dit muziekkorps ming deed hoogtij vieren. De de stad werd overhandigd, slingerde de kleurrijke stoet zaal scheen te barsten van uit- hadden een tweehonderdvijf- zich daarna langs de Kerk- bundigheid. Tussenin werden tig jonge en zich jong voelende straat. Stationsstraat, Dorp, ook enkele gelukkige prijswin- Erembodegemnaars samen Hogcweg, Zavel, Ronscvaal, naars van een «Dekenij-Dorp- rendez-vous op het Erembodc- Weggevoerdenstraat naar de Tekenwedstrijd» bedacht met gemse dorpsplein. zaal Giidenhuis. Wat een een waardevolle prijs. Daar was immers, vanaf feestgedruis langsheen dit hele Om het prachtprogramma af veertien uur. door de Dekenij parkoers met al die gulle Chi- te ronden werden alle aanwezi- Dorp. gesteund door plaatse- neesjes, Mexicaantjes. freule- ge kinderen nog verwend met lijke handelaars en zelfstandi- tjes. boerkes en bocrinnekes, een zakje snoep, gen. stille werkers achter de soldaten enz. Erembodegem was zater- schermen van het traditionele Rond vijftien uur werd het dagnamiddag echt in de ban Erembodegemse kamavalgc- vrolijke gezelschap opgewacht van het karnaval. Dekenij beuren, het eerste lustrum kin- in de Parochiezaal met een Dorp mag fier zijn op zo'n derkarnaval geprogrammeerd, frisdrank. En daar ook werd prestatie: meteen een flinke Meteen ook een passende in- iedereen vergast op een zeer aanloop voor het grootste kar- zet van de wijdbekende Aal- gevarieerde kindernamiddag navalgcbeuren tijdens de vol- sterse reuze-happening... door het tien jaar jonge Gent- gende dolle dagen in het hartje En het ging er wel erg leuk se kinderanimatieteam Kla- van Aalst en uitbundig aan toe met het vertje Vier Met moppen. F.n het karnavalminnend kerklede cn gemaskerde joDge sketches, clowns, muziek. Erembodegem maakt nu reeds volkje. Het gonsde er een gan- volksliedjes, allerlei leuke kin- plannen voor het volgend ren- se namiddag lang van jonge, dcrspelletjes. werd twee uur dez-vous: zaterdag 16 februari gulle feestneuzen, die onder lang aan een bomvolle zaal een 1985 zal het zijn. Dan trekt de het waakzaam oog van een echt vrolijke, uitgelaten karna- kinderkarnaval voor de zesde horde oudere Erembodegem- valnamiddag opgedist. Ook maal door de straten van het naars, wirwar door elkaar burgemeester Uyttersprot, dorp. En wij hopen dat ze wriemelden: de weerslag van schepenen Van Vaerenbergh, steeds crescendo zal gaan. een nog jonge, maar toch ook Vinck. Bourlon, De Maght, (d.b.) en nauwelijks voor export bestemd! De Aalsterse Gerets (a) Om ongeveer negentien uur zaterdagavond zong de Aalsterse Karnavalprins Goebby zijn karnavalhit, nadat hij de sleutel van de Oilsjterse stad overhandigd kreeg, en dit was meteen het sein tot de nu al 56' editie van de Aalsterse karnaval. Dit alles gebeurde in de Feestzaal van het stadhuis. Elk jaar trekt deze karna- se karnaval: hot-dogs, de recentste deuntjes uit, val duizenden niet-Aalste- smoutebollen, gezouten meer dan regelmatig afge- naars naar de Keizerlijke haringen, gesponnen sui- wisseld met de broodnodi- Stede. Hoeft het nog dat de ker, friet, bier, varkens- ge karnavalliedjes en feest- aantrekkingskracht van de- worsten, zweet en rozen... schlagers, tesamen met het ze Oilsjterse karnaval voor En dans is er sowieso ook zingend geschreeuw van een overgroot deel berust nog het kamaval-Iawaai; drinkers, het klinken van op de charmerende zon- roetsjbanen daveren, de bierglazen (soms wel dagse kavalkade... die zich praalwagens worden ge- plastieken bekertjes) om te als een dolle kwasi eindelo- trokken door vermoeide proosten op het welslagen ze mierenprocessie door de tractors, geweren schette- van Oilsjt Karnaval, het ge- belangrijkste straten van de ren in elke schiettent en smak van enthousiast ge- stad slinge ~iurlijk her natuurlijk is elke karnaval- zoen en wat nog al meer. en der uit I. gal strakke groep vergezeld met de Het tumult is uniek, onna- keurslijf lop i, maar op feestvierders, het applaus volgbaar en in feite met een of andere manier ge- van de toeschouwers, het vatbaar voor export. leder- leid door een onverklaar- getingel van de walsdeunt- een is tevreden, staat luid bare zin voor orde. Tussen jes bij de draaimolen, het zingend te dansen op de haakjes mogen we natuur- lallend gebrul cn dikwijls tafel, bestelt maar gerste- lijk de helpende en wegwij- vals gezang van de goed- nat en geeft tussendoor el- zende hand van de tiental- moedige karnavalgroepen kaars zaligheid. In Oilsjt is len politieagenten en rijks- en het gejammer van ver- tijdens de karnaval, het wachters niet vergeten..,, dwaalde kinderen. grote volksfeest, het bier hoewel deze 56' sliert van Binnen de herbergen en ca- de grote schenker van praalwagens met alles d'er- fés, die voor de gelegen- vreugde en gelijkmaker op en d'eraan weinig lastige heid de helft van hun in- van mensen, problemen voor de orde- boedel hebben uitgebro- Buiten de dolle cafés is de diensten opleverde. ken, elk volgestouwd met stemming wat rustiger. Tussendoor snuif je het tientallen feestvierders, maar het plezier daarom mengsel van geuren dat on- gaat het geraas over op een niet minder, integendeel, betwistbaar deel uitmaakt wat andere toon: een juke- Kinderen kunnen met hun van de charme van Oilsjter- box of disc-jockey braakt pret geen blijf als ze mogen De nieuwe kanliniere Jeanine De Dubber (a) rondtoeren op de draaimo len, als ze zich mogen te goed doen aan gesponnen suiker, en de ballon om klemmend genieten zij mee van het voortreffelijke schouwspel. En zo gaat dit volksfeest maar door, ver geet voor enkele dagen en nachten het crisiswereldje met al zijn problemen, zor gen en weet ik veel. Oilsjt wordt als het ware belegerd door een bende gekken, die net gehoord hebben dat ze nog slechts enkele dozijn uren te leven hebben en daarom de aardse geneug ten nog eens ten volle w® len smaken. De rust keert maar terug in Oilsjt na het verbranden van de pop dinsdagnacht dus maar deint meestal uil tot woensdagochtend. Pen delaars die dan de trein nemen kunnen hier ruim schoots van mee spreken. Nadien werk te over vot de cafébazen, de schooi maaksters, de vuilmsmal nen die gigantische hopen afval mogen buiten werken... idb

De Voorpost | 1984 | | pagina 8