Willem Melis heeft 'nicht umsonst' geleefd Kreativiteit en sfeer op «Hoe Wonen» i£lDnpoo Twee (lange) weekends in Sint-Niklaas NJSV-meeting in Sint-Niklaas Driedaagse van het goede hart te Lokeren Sinaaise A. Verbruggenkring aktief Polderklassen in jeugdcentrum Prosperpolder (Kieldrecht) Station Sinaai: 't kan anders, vindt VU Georges Van Driessche nieuwe deken van Sint- Niklaas Mobiel verkeerspark in Sint-Niklaas De Voorpost - 16.3.1984 - 11 Maakt zich een beurzensyndroom meester van de Wazena- ren? Antiek, gezondheid, reizen, vrije tijd, bouwen, computers, interieur Allemaal in die ruime stadszalen vlakbij het station in Sint-Niklaas. trefpunt ook voor kamavalisten en konsoorten. Van salons waar kommercië- le informatie te grabbel ligt naast dokumentatiebundels van overheidsinstanties, waar veel fraaiheid of vaardigheid getoond, gedemonstreerd wordt, kan men blijkbaar nim mer genoeg krijgen in 't Waasland. «Nu Bouwenfebrua ri, was niet alleen een innovatie, een experiment dus, 't was vooral een overrompelend sukses. En «Hoi Wonen», einde maart, is al sedert een maand of twee volge -oekt; er kan geen standhouder of expozant meer bij. De stadsfeest zalen zijn dra aan uitbreiding toe, een nuttige ingreep is dat, te oordelen immers naar de respons die een organisa tor als n.v. Exporama steevast vermag te hebben. Een schelp kreëren «Nu Bouwen» enderzijds, «Hoe Wonen» anderzijds. Twee komplementaire salons. Want vooral de buitenkant van een woning aan de ene kant en de binnenkant aan de andere. Woon- en binnenhuisinrichting straks volop te genieten in een charmante bundeling van standen en toestanden. Twee (verlengde) weekends: 24, 25 en 26 maart plus 30 en 31 maart en 1 april. «Hoe Wonen» is de tweede uitgave van een gespecialiseerde tentoonstelling die ook de doorsnee-konsument moet kunnen boeien. Design is het kernwoord van de zesdaagse. Architektoni- sche hoogstandjes worden geprezenteerd door al wat naam en faam heeft op dat vlak, door het kruim van de Wase designzaken (Sint-Niklaas, Lokeren, Temse etc.). Een Kruibeekse ontwerper lanceert op «Hoe Wonen» een heuse primeur: tafel én stoelen kompleet in glas. Mooie maatmeubelen, een marmeren badkamer, een bed dat de eerste prijs wegkaapte op de grote meubelbeurs van Milaan, een nieuwsoortig esthetisch vals plafond... Design staat voor kreativiteit voor kundig en kunstig ontwerpen. De stiel van binnenhuisontwerpcr mag dan al, als beroep, vooralsnog niet erkend zijn, het staat buiten kijf dat zo'n vakman geen geringe verdienste heeft bij het tot stand komen van je leefruimte: denk- en doewerk, tekenen, maquettes maken, problemen methodisch bena deren, funkties analyzeren, kleuradvies verstrekken, rela ties leggen. De binnenhuisarchitekt wordt tijdens «Hoe Wonen» zoniet op een voetstuk geplaatst dan toch geher waardeerd. De inbreng van het atelier binnenhuisontwer- pen van de Sint-Niklase kunstakademie (o.l.v. Paul De Vijlder voor de theorie en sinds Rudi Vereist in Canada ontplooiingskansen kreeg, van de heer Ramael voor de praktijk) is daar niet vreemd aan. «Een schelp bouwen rondom leeffunkties». daar komt het volgens Paul De Vylder op aan. De binnenhuisontwerper stimuleert tot kreatief zijn, kreëert nieuwe mogelijkheden, werkt mooie ideetjes uit. Het atelier binnenhuisontwerpen, in wezen toch de stad Sint-Niklaas herself, heeft een stand op de interieurbeurs en die zal beslist bekijks hebben. Antiek, styi Bob Christiaens van Exporama: «Door de weerklank die we vorig jaar hadden, door het (over)aanbod voor dit jaar konden we er zorg voor dragen dat elk aspekt van de binnenhuisinrichting aandacht krijgt. Wij garanderen dat de bezoeker werkelijk verwend zal worden. Op «Hoe Wonen» wordt immers het neusje van de zalm geprezen teerd». Een boude bewering? Als je 't lijstje overloopt konstateer je dat Christiaens allerminst overdrijft. Ik bespeur donsdekens en tapijten, vloeren, verlichting, bloemen- en plantenversiering, sierschouwen, porselein, er zijn lederen salons te zien en massieve eetkamers, de antiekliefhebbers weten wat ze aan Engelse, Mechelse of Luikse antiek hebben. Veranda? Pergola? De organizato- ren rijmen er niét zomaar op los, ze bedelen die woonele- menten een nuttige funktie toe. Elke deelnemer zet zijn beste beentje voor, in die mate dat zijn stand op zichzelf al een staaltje van fraaie inrichting is. Pareltjes zijn er naar verluidt bij. Een tafel is een tafel en een stoel is een stoel, maar samen en gedekoreerd met tafelkleed, bestek en kandelaar kan het een romantisch geheel zijn. Al die elementen, die kombi- naties komen op natuurlijke wijze tot hun recht. Woonparadys De stadszalen zijn in nèèkte toestand een kille bedoening. Straks doen ze warm, gezellig aan. Warm onthaald word je op «Hoe Wonen», de standhouders doen al het mogelijke om de stedelijke akkomodatie om te toveren tot wat je noemen kan «een woonparadijs». Overdreven? Je moet de bewering einde maart maar eens aan je eigen ervaring gaan toetsen. Kwaliteit zal primeren op deze interieurbeurs. Kreativiteit evenzeer. Een geknipte gelegenheid dus om nieuwe ideeën op te doen, om je plannen te laten goed- of afkeuren, bijsturen veelal, door binnenhuisarchitekten die ter beschikking van de bezoeker zijn. Huiselijke sfeer op een salon voor binnenhuisinrichting. Zo hoort het. Je kan die sfeer zaterdag en zondag komen proeven van 14 u. tot 20 u. en op maandag en vrijdag van 15 u. tot 22 uur. Vi.V. Het Nationalistisch Jongstu- dentenverbond Waasland or ganiseert in maart enkele inte ressante aktiviteiten. Op vrijdag 16 maart te 20 uur gaat er in het NJSV-Iokaal «De Vrijbuiter», Casinostraat 10 te Sint-Niklaas, een vormings avond door met als onderwerp het kommunisme. Sprekers zijn de heren F. Van den Eyn- de en J. Dp Witte (Voorpost). Vrijdag 23 maart, heeft dan de eerste NJSV-meeting plaats in zaal Hemelrijk, Grote Markt te Sint-Niklaas, aanvang te 20 uur. Spreker zijn J. De Vriendt, praeses NJSV-Waas- land en Filip De Winter, voor zitter NJSV-nationaal. Er zal uiteengezet worden wat het NSJV is en wil en er zal ook gesproken worden over de werking van de Wase afdeling. Bovendien zal aan de hand van een diamontage, fototentoon stelling en propagandastand een overzicht gegeven worden van de aktiviteiten van het NJSV-Waasland uit de afgelo pen twee jaar. Het NJSV wil een vrij, onaf hankelijk Vlaanderen in een Europa der Volkeren en vindt het belangrijk dat onze Vlaam se scholieren worden tot radi- kale Vlaamsnationalisten en niet tot kompromissenslui- ters». Alle geïnteresseerden zijn wel kom op de twee hogervermel- de aktiviteiten. Verdere infor matie over het NJSV is steeds te bekomen in het NJSV-lo- kaal «De Vrijbuiter», geopend elke vrijdagavond van 16 tot 18 uur en van 20 tot 24 uur. Pakweg één jaar na z'n huldiging in een spontane, natuurlijke sfeer toch als «Wase jaarfiguur '82» is hij overleden, de Willem. Déze inzinking is hij niét meer te boven gekomen, al had hij een paar jaar eerder nog méésterlijk bewezen dat een vitaal mens zich niet zomaar gewonnen geeft. Hij had immers, zoals hij eens n.a.v. gemeenteraadsverkiezingen verwoordde, «nog zoveel te doen». Vrijdagavond 9 maart dan de onverbiddelijke mare: Willem Melis heeft het niét meer gehaald. Tien jaar lang bijna heb ik hem, beroepshalve maar in een breed-vriendschappelijke relatie en zonder veel «servitu des» zoals men dat hier pleegt te noemen, meegemaakt. Wie was waarachtiger Wazenaar dan de Willem, wie had méér hart voor Vlaanderen en tegelijk méér sympathie voor Europa dan Melis? De dynamiek van een regio zette hij in gang, nog vóór de vergulde zestiger jaren; metter tijd, na z'n schepenschap in Sint-Niklaas, zou hij symbool worden van dat charmante chauvinisme dat nog immer in 't Waasland gedijt. Wat heeft Vlaanderen dan aan hem te danken? Hij richtte mee de Stichting Lodewijk De Raet op, spreidde een konsekwent flamingantisme tentoon dat gematigd van inslag en daardoor (binnen de Belgische situatie) realistisch was, Willem was een volkse Vlaming die blijk gaf van een «akute Dietse, Nederlandse gezind heid». Situeer hem maar eens zonder de waarheid, de geschiede nis geweld aan te doen. Makkelijk is dat niet. Veelzijdig man. die Willem. Kundig, kwiek, franjeloos, minzaam. Eén konstante: je kon hem nimmer écht vastpinnen in een of ander hokje. Want (ik citeer uit een interview in De Voorpost, februari '80): «Ik behoor niet tot een linkse clan of een rechtse clan. Ik behoor tot mijn volk». Hij liet zich niet wegdrummen, was overèl bij. In de journalistiek, maar niét tot over'z'n oren. In de politiek, jawel, maai toch vaak in de marge van dat bedrijf: het VNV, het Verdinaso; de relatie was echter zus en zo. De CVP dan, ook daar was Willem wel een buitenbeentje. Schepen van financiën in Sint-Niklaas zonder z'n bekommernis voor het (Wase) kulturele, toeristische erfgoed te verbloemen. Advokaat, jawel, maar er waren zóveel dingen in de samenleving die z'n aandacht opeisten: Europa, de Bene lux-, Veere, Kemzeke, Sint-Niklaas, volkskunst, Reintje Vos, het Wase Neerhof, Zuid-Afrika, de federaties van gemeenten. Willem Melis daagde overal op waar wat «te doen» was, stimuleerde, leidde in, sprak toe, zette op het spoor. En wist, bij een glaasje wijn, z'n waardering uit te spreken. Wijn drinken met Willem. Proeven, nippen van het leven, geniéten toch. In Voorhout, die ouwe heerlijkheid, die héérlijk gerestaureerde oudheid, had hij de vriendschap menigvuldig geplant. Een immense galerij prominenten van goeden Vlaamsen huize, van Nederlandse origine ook. Katholiek, protestant, vrijzinnig, wat maakte het uit? Wie wat te zeggen had. wie eens wat horen wilde was welkom in Kemzeke. Terugblikken op wat Melis presteerde, da's onbegonnen werk. Wat telde was: dingen doen, zaken zeggen die niveau hadden. Want «Kuituur gedijt pas daar waar welstand is», welstand is synoniem met beschaving, met elite in de «betere» betekenis van dat woord, niveau is een afspiegeling van persoonlijkheid, cachet geven aan iets. Het Economisch Comité Waasland dus, de Boerenhulp aan stadskinderen lang geleden, het ijveren voor de (Kennedy)tunnel, nationalisme en internationalisme. Ge rard De Paep dus. Bob Verbeke, Prosper Thuysbaert, Frantz Van Dorpe, Ferdinand De Bondt, de Van Durmes, Rik Borginon, Anton Van Wilderode, broeder Alois, Victor Leemans, Filip De Pillecyn, Tony Herbert, Emiel Van Haver, Bert Peleman, Gerard Romsée, Tjitske Van der Wielen-Swierstra, Hendrik Elias, Edmond Van Thillo, Arthur De Bruyne, Abdon Heyse. Franz Vanheule, Jozef Weyns. Hoe hij, grenzen van land of dood overschrijdend, vriendschap koesterde. Hoe hij hield van mensen én kapelletjes, van het land van de lieden die de gemeen schap trachtten te verhéffen, hoe hij ijverde voor ook sociaalekonomische beterschap bij ons, hoe hij de rijkdom van weleer apprecieerde, eerde. Meester Willem Melis, advokaat. Willem, van Oranje ook. Wase figuur, van één jaar eens, van een hele eeuw kan je zonder te overdrijven rondvertellen. Een man die ik schreef het al vaker nicht umsonst heeft geleefd, die z'n eigen aarde ademde. Hij werd 76 jaar, hij werd gehèrd door het leven dat hem over veel hindernissen gidste naar gulheid, naar gracieuze gezelligheid. Hij had formèèt. Voorhout verlaten, meer dan ooit nu. «Ic cleppe Veurhou- te». Géén doodsklok, wel een met authenticiteit geladen geluid. Dag, Willem. Wouter VLOEBERGH De begrafenis vond woensdag in alle intimiteit plaats in Kemzeke. Zaterdag 17 maart wordt in de hoofdkerk van Sint-Niklaas nog een eredienst opgedragen. De vierde wielerdriedaagse op rollen, georganizeerd door de werkgroep ACW-Zieken- zorg Lokeren, ten voordele van het ACW-Wereldsolidari- teitsprojekt is alweer van de baan. Het werd voor de zo veelste keer een daverend suk ses. Wij geven hier eerst de uitslag van de 8 meisjesploe- gen: 1. KSJ-Lokeren, 2. Chiro- Mick Lokeren, 3. Scouts Sint- Anna, 4. Roodkapjes Eksaar- de, 5. Chiro Sint-Anna, 6. VVKS Edelweis, 7. MPI Ha- gewinde, 8. Bezigheidsclub Kantientje. En nu volgen de 24 jongensploegen: 1. Chiro Doe- wa. Lokeren eerste ploeg, 2. KSJ Lokeren eerste ploeg, 3. BLO Windekind eerste ploeg, 4. KSJ Lokeren tweede ploeg, 5. Scouts Lokeren, 6. ACV Daknam, 7. KWB Heiende, 8. Radio Lora, 9. ACW Doors laar, 10. KSA Eksaarde eerste ploeg, 11. Lokerse Slagers, 12. KSA Eksaarde tweede ploeg, 13. MPI Hagewind, 14. CCOD Lokeren, 15. KWB Kopkapel, 16. KWB Spoele, 17. Jeugd en Gezondheid CM, 18. Chiro Doewa tweede ploeg, 19. KWB Sint-Laurentius, 20. MPI Emiliani, 21. Het Veer, 22. CVCC Lokeren, 23. BLO Windekind tweede ploeg, 24. ACV Jongeren. De beker voor de deelne mende pedagogische instellin gen ging naar BLO Winde kind, eerste ploeg. De beker voor de deelnemende sociale organisaties naar ACV-Dak- nam. De beker voor de beste KWB-afdeling ging naar KWB-Heiende. De konfronta- tie pers ging naar: lste plaats: Eddy Van Bocx- laere (Het Volk)-Johan Bulens (Volksmacht) 2de plaats: Schepen Herman Magherman-raadslid Luc Marchand 3de plaats: schepen Theo De Meyer-OCMW-raadslid Guido Van Avermaet. De vrijdagavond werden en kele korte interviews afgeno men van bekende sportmensen uit de streek: AVLO-atleet VU-Sinaai blijft niet bij de pakken zitten. U herkent v.l.n.r. voorzitter Fons Van Hoydonck, schepen Mare Huys, penningmeester Marleen De Poortere zit verstopt achter de voorzitter, bestuurslid Diane Dutoo, schepen Daan Anthuenis, sekretaris Jozef De Poortere, ondervoorzitter Hugo Coppieters, gemeenteraadslid Arthur Baeckelandt en bestuurslid René Verlee. Na de suksesvolle hoorzitting met schepen Mark Huys bleef het bestuur van de Amedee Verbruggenkring niet bij de pakken zitten. Op de laatste bestuursvergadering ten huize van bestuurslid René Verlee waren schepenen Daan Anthuenis en Mark Huys dan ook benieuwd te vernemen wat er op het programma staat. Zondag 8 april trekt de Ame dee Verbruggenkring naar Gent voor de grote feestvie ring van dertig jaar Volksunie in het sportpaleis. Een strijd vaardig en feestelijk spektakel van talloze groepen, muziek verenigingen en kunstenaars. Optreden van onder meer Miel Cools, Jef Eibers, Micha Ma- rah en De Vaganten. Zij die meewillen met de bus dienen om 13u.l5 stipt op de Dries te Sinaai te zijn. Gelieve zo spoe dig mogelijk voor in te schrij ven want de plaatsen zijn be perkt. Zondag 6 mei kan je meerijden naar het Vlaams Nationaal Zangfeest, onder het motto «Daar is maar één Vlaanderen» te Antwerpen in het Sportpaleis. De bus ver trekt te Sinaai op de Dries om 12u.45. Zondag 27 mei is er de grote familiefietstocht van de Ame dee Verbruggenkring. Vertrek om 14 uur op de Dries. Er zal onderweg halt gehouden wor den aan het V.N.J.-heem te Puivelde om de dorstigen te laven. Na de fietstocht is een Breugelmaaltijd voorzien in de zaal van de Paters op Duizend Appels. Bij slecht weer wordt er vanaf 15 uur een diapro gramma voorzien. Zondag 1 juli kan je met de Amedee Verbruggenkring naar de Ijzerbedevaart onder het motto «Volk wordt staat!». Inlichtingen en reservaties voor al deze manifestaties bij de Voorzitter van de Amedee Verbruggenkring, Fons Van Hoydonck, Leestraat 26A - 9190 Sinaai, tel. 772.52.57 of bij de sekretaris Diane Dutoo, Zakstraat 115, tel. 772.37.54. Het schooltje van Prosperpolder (Kieldrecht) heeft sinds mei 1983 een nieuwe bestemming gekregen als jeugdcen trum. De cyfers uit het eerste jaarverslag zyn erg gunstig. Het jeugdcentrum valt erg in de smaak, wat duidelijk blijkt uit het bezettingsschema. Voor juli van dit jaar is Volgens de stuurgroep wordt tiegroepen, praat- en werk- het centrum vooral gebruikt groepen. Ook zou er een ten- door jeugdgroeperingen, ak- dens waar te nemen zijn dat nagenoeg al volledig volgeboekt. Tydens de officiële schoolvakantie en de weekends was het jeugdcentrum erg druk bezet, en dat zeker niet alleen door groeperingen van Beveren. het jeugdcentrum als retraite- vijf scholen voor deze vorm huis voor scholen zal gebruikt van verblijf, al dan niet langer worden. Tot nu toe hebben er dan één of twee dagen, ge bruik gemaakt van het jeugd centrum. Of het centrum hier voor blijvend in aanmerking zal komen is nog niet vast te stellen, maar gezien de pro- spektie van verschillende scho len opent deze verblijfsvorm volgens de stuurgroep toch perspektieven. Niet minder dan 21 jeugdgroepen van bin nen de gemeente hebben tot dusver in Prosperpolder ver bleven. Van buiten de ge meente waren er dat 25. Van binnen de gemeente kreeg men zes sportgroepen op bezoek. stuurgroep heeft zich daarbij laten bijstaan door de heer Picqueur van de dienst toeris me en de heren Werkers en Deckers, direkteurs van het lager onderwijs. In het lespro gramma van de derde graad, vijfde en zesde leerjaar, wordt doorgaans een periode van on derwijs buiten de schoolmuren voorzien. Volgens de stuur groep is het ogenblik gunstig om in Prosperpolder een aan bod te creëren dat heel wat schoolgroepen zou kunnen aanspreken. Voor het jeugd centrum zelf zou deze formule eveneens gedurende een be paalde periode zeer interes sante mogelijkheden bieden. Na kontakt met de schoolin- spektie en bezoek aan verschil lende centra, wordt er thans verder gewerkt aan de uitbouw van deze polderklassen. Raf Vervaet, wielrenner Ste- phan Van Leeuwe en ex-be roepsrenner Willy De Geest. Een deel van de opbrengst kwam ten goede aan een ont- wikkelingsprojekt op de Filli- pijnen. Daarom was op zater dagavond Juanito Benequito, KAJ-verantwoordelijke, aan wezig om de dank van de Filip pijnse mede-arbeiders te ko men verwoorden. Een ander niet onbelangrijk gedeelte van de integrale opbrengst kwam dan ten goede aan de mede werkende organisaties. En om er heel zeker geen één te vergeten: een ge zamenlijk woord van dank aan alle meewerkende clubs, aan de inrichters, juryleden bedie naars van de mechaniek en de micro, en niet in het minst aan alle sponsors. (J.V.L.) E.h. Georges Van Driessche wordt de nieuwe pastoor deken van Sint-Niklaas. Hij volgt in die funktie Karei Van Kerckhove op. die vorig jaar op 25 oktober (z'n verjaar dag) overleed. Net als Karei Van Kerckhove stamt ook de nieuwe deken uit Zele. Georges Van Driessche werd in Zele geboren op 17 februari 1939. Hij behaalde het licentiaatsdiploma kate- chetische wetenschappen en werd op 16 juni 1962 priester gewijd. Van 1964 tot 1966 was hij leraar aan het Sint- Maartensinstituut in Aalst. Daarna werd hij leraar aan de bisschoppelijke normaalschool in Sint-Niklaas Het wordt dus straks, vanaf Pasen vermoedelijk, een weerzien met de Wase hoofdstad. E.h. Van Driessche d in 1974 direkteur van de humaniora, het techniscn instituut en de normaalschool van de Broeders van Onze-Lieve-Vrouwinstituut voor godsdienstwetenschappen in Gent en zondagsonderpas toor in de Heilige Familieparochie te Hamme. Met de bijzondere medewer king van de rijkswacht - terri toriale groep van de provincie Oost-Vlaanderen - Bijzondere Wegpolitie te Gent, zal het mobiel verkeerspark van de rijkswacht, de Hoge Raad van Verkeersveiligheid en Via Se- cura in Sint-Niklaas en deelge meenten worden opgesteld ge durende de periode van 2 tot 12 april en 10 september tot 22 oktober. Het verkeerspark zal worden opgesteld: voor de scholen van Sint-Ni klaas: op de parking van de stadszalen; voor de scholen v^n Nieuwkerken: op de speel plaats van de stedelijke lagere school, Gijselstraat 17 te Nieuwkerken; voor de scholen van Belsele: op de speelplaats van de stedelijke lagere school. Koutermolenstraat 6 te Belsele; voor de scholen van Sinaai: op de speelplaats van de lagere school. Vleeshou wersstraat 2-4 te Sinaai. Het verkeerspark is toeganke lijk voor de leerlingen van het 4de, 5de en 6de leerjaar van het lager onderwijs, evenals voor de leerlingen van het bui tengewoon lager onderwijs van 9 tot en met 13 jaar. Meer dan vierduizend leerlin gen zullen het verkeerspark bezoeken. Het stadsbestuur zal zijn volle medewerking ver lenen aan dit initiatief. De stuurgroep heelt zich de laatste maanden intens bezig gehouden met het onderzoek naar de mogelijkheden om polderklassen in te richten. De Het station(netje) van Sinaai moet fraaier, prettiger voor de dag komen. Rond het gebouw Ls hel maar een drieste bedoening: hobbelen over putten, geen adekwate parkeergelegenheid, een fietsenbergplaats die nergens op lijkt. De Volksunie van Sinaai wil wat doen aan de situatie en tekende haar visie uit. De vroegere loskade kan, naar het oordeel van de VU, worden schoongemaakt en ingericht als auto-parkeerterrein. De oude fietsenstalling wordt vervangen door een nieuwe, ingeplant op dezelfde plaats rechtover de ingang van het station). Er kan ook een parkje met lage planten worden aangelegd. De openbare verlichting uitbreiden met één paal, de wegbedekking definitief en veilig verharden, het verkeer in twee gescheiden richtingen laten evolueren Met die voorstellen wil VU-Sinaai naar het schepenkollege gaan. Arthur Baeckelandt, Sinaais VU-raadslid, kreeg inmiddels opdracht van het plaatselijke bestuur om het voorstel aan het schepenkollege over te maken. Ter illustraties: een foto van de huidige situatie aan Duizend Appels en een tekening van hoe het volgens de VU worden kan.

De Voorpost | 1984 | | pagina 11