en de kleine k De grote -a k pierde arrondissementeel Vlaams Nationaal Zangfeest te Dendermonde fedekam Oost-Vlaanderen rganizeert pre-tornooien oor harmonie-fanfare «Walhoekkoncert» bij vzw Karree in Sint-Niklaas edekam Oost-Vlaanderen rergaderde te Massemen «Jezus: daar gaat God Muzikaal overaanbod in Sint-Niklaas De Voorpost - 16.3.1984 - 23 fen sympatieke groet uit Friesland landeren in Europa» is het algemeen te ma van het vierde Arrondissementeel Vlaams iouaal Zangfeest dat op zondag 18 maart wordt gehouden in de zaal Koningshof te dermonde. De bedoeling is de nadruk te leggen op het Europa der Volkeren en het ropa der Staten af te zweren. Is in het verleden verlenen ook dit jaar weer een aantal koren uit de streek hun idwillige medewerking aan het zangfeest dat steeds druk wordt bijgewoond. i haast traditionele gast het Sint-Jozefskoor uit idermonde dat oor- 'P "flfonkelijk een mannen- ir was, maar inmiddels gemengd koor is ge iden dat vooral liederen, irigalen en chansons ngt. Op vier jaar tijd imoveerde het van derde isie naar uitmuntend wat voldoende de le van het koor onder- 701 1 koor staat onder Jij}.' ende leiding van diri- k 11 Mark Goossens. Het rde in 1982 zijn tienjarig Ban met een fel rd aperitiefkoncert j stadhuis te Dendermon- f en het verleende zijn me- 1 K rerking aan heel wat op- Fresto |ens binnen en buiten de 'cl (51 Bn stadsgrenzen Vo het Koninkhjk Ge- Pi' igd Parafonenkoor van ie brp is van de partij. >1); 3 werd reeds in 1839 op- "e. A'pcht en heeft dus een traditie achter de rug. es (47 (jen beginne vertolkte 35. D koor uitsluitend Frans- \L ig® liederen en in 1909 Teai d gen eerste zang- en 42); 3! (arefestival georgani- wsplii fd ter gelegenheid van Ande ingebruikname van het Va iorpse gemeentehuis, et Is 1948 deed het koor 29)- igeld mee aan provin- OeBel e koorzan?lornooien en ^moveerde het vorig jaar tweede divisie. In fusioneerde het Para- :oor met het Malders mgd Koor en in 1974 werd het koor toegelaten het epiteton «Koninklijk» te dragen. Het wordt geleid door Eric Van Ransbeeck. Herman Elegast voorstel len is een beetje open deu ren intrappen. Hij is vol doende bekend als kompo- nist en arrangeur, maar vooral als lid van de beken de Elegast familie. Met deze groep trok hij van 1964 tot 1976 Vlaanderen rond. Hij werkte voor radio en televi sie als komponist en zanger en maakte liefst 45 televi sie-uitzendingen over merkwaardige bomen waarin hij gedichten zong. Hij komponeerde voor mas safeesten als het Albemeen Nederlands Zangfeest, de Ijzerbedevaart en het We- reldkongres Esperanto. Zijn meest recente elpee maakte hij in opdracht van de Kiwanis Dendermonde en momenteel werkt hij aan een lp met gedichten van Anton van Wilderode en zingt hij religieuze muziek in het ensemble «Gospodi» dat hij in 1982 oprichtte. Ook Ginette Willaerts zal aanwezig zijn. Deze 19-jari- ge vokaliste uit Hamme be schikt over een glasheldere stem met een hoog gevoel voor warmte en kleur. Zij heeft een stembeheersing en techniek die haar jeugdi ge leeftijd niet laat vermoe den. Ginette Willaerts is verbonden aan heel wat ko ren, ook als koorleidster (Zilverklokjes van Hamme- Zogge, Sint-Martinuskoor Dendermonde. eigen (broze) gevoelens. Kristiaan Van Ingelgem zal instaan voor de muzikale begeleiding. Hij is afkom stig van Sint-Gillis Dender monde en behaalde in 1969 de Lemmens-Tinelprijs te Leuven. In 1972 werd hij finalist van de Jef Van Hoofwedstrijd voor koor kompositie en winnaar van de Stimusprijs te Breda voor de vertolking van he dendaagse orgelmuziek. Daarna volgde nog de Jef Denijnprijs voor beiaard kompositie te Mechelen. Hij is een vooraanstaand orga nist die meerdere koncer- ten heeft gegeven in het buitenland. Ook wordt hij vaak als jurylid gevraagd Hij is leraar aan verschil lende muziekinstituten en bespeelt jaarlijks de beiaard van de IJzertoren tijdens de Ijzerbedevaart. Dendermonde. Het Parafonenkoor van Buggenhout, een van de blikvangers op het vierde Vlaams Arrondissementeel Op het programma staan Zangfeest S ook nog de VNJ klaroeniers en de Chiro muziekkapel van Buggenhout, een op treden van de Vlaamse Vlag ge en van een Baski- sche dansgroep. Gastspreker is volksverte genwoordiger Willy Kuij- pers. Hij werd geboren te Leuven op 1 januari 1937 en is le raar Germaanse talen. Se dert 7 november 1971 ver tegenwoordigt hij de van Moerzeke) en zij ver leende haar medewerking aan verschillende kerst- koncerten. Dieuwke De Vries brengt een groet uit Friesland. De ze hoogblonde jonge dame is 22 jaar en heeft al een 100-tal liedjes geschreven. Het zijn zowel protestsongs als lovesongs. geestelijke liederen of musicals. De liedjes die Dieuwke te Den dermonde zingt gaan over het strijdlustige leven waarin we zitten en waar door we vergeten lief te heb ben. Ze zingt ook over haar Jat op zondag 18 maart een aantal muziekmaat- kppijen te Zelzate de kans hebben gekregen zich kwalificeren voor het jaarlijkse Fedekam-mu- 'ornooi, kunnen op zondag 1 april in de 8 Verenigde Kringen» te Kastel, nog een tweede tks muziekmaatschappijen zich voor dit tornooi utsen. jaar treden acht korp- i aan, waarvan er vier t-geklasseerd zijn. Voor niet-geklasseerde rpeen is het de bedoeling de nabije toekomst, ikzij deze tornooien en ize het vereiste punten- tl behalen, toch aan de nodige betoelaging te ko men. Het is ook de kans voor alle korpsen om zich op een ernstige wijze voor te bereiden op een mogelij ke deelname aan de Fede- kam- en Provinciale Eind- tornooien en voor op de Provinciale Muziektornooi- en. Wanneer een niet-ge- klasseerd korps 80% van de punten behaalt op deze wedstrijden, kan het korps gedurende de twee daarop volgende jaren in derde af deling door de Provincie worden erkend en aan spraak maken op een be drag, gelijk aan 75% van het toegekend bedrag aan de verenigingen die tijdens de Provinciale tornooien werden geklasseerd in der de afdeling. In Zelzate treden op 18 maart volgende korpsen Sint-Niklaas. De leraarsvereniging van de muziekakademie organizeerde een aperitief koncert. Louis Pas vertolkte werk van Chopin (Iv) aan: om 15.00 u. de Ko ninklijke Katolieke Harmo nie «Vredekring», een niet- geklasseerd korps; om 15.30 u. de Jeugdband Jeugd 78, uit Melle, even eens niet-geklasseerd; om 16.00 u de Koninklijke Harmonie Sint-Cecilia uit Zomergem die uitkomt in tweede afdeling en om 16.30 u. de Koninklijke Harmonie «Kunst en Vreugd» uit Be veren die uitkomt in ere-afdeling. Te Hamme treden volgende korpsen aan in zaal «De Verenigde Kringen». De reeks wordt ingezet om 15.00 u. met de jeugdband «Happy Sound» uit Kastel, niet-geklasseerd; om 15.30 u. het Oudenaards Harmo nie Orkest uit Oudenaarde, niet-geklasseerd; om 16.00 u. de Koninklijke Fanfare Sint-Cecilia uit Kastel, uit komend in de afdeling uit muntendheid en om 16.30 u. de Koninklijke Katolieke Fanfare «Eendracht maakt Macht» uit Steendorp, uit komend in ere-afdeling Vermelden we ook nog dat de Jeugdband Happy Sound van Kastel zal deel nemen aan de Nationale Fe- dekam Kampioenschappen Harmonie-Fanfare op zon dag 18 maart in de Stedelij ke Feestzaal aan de Boter markt te Mechelen. Na twee suksesvolle mu- seumkoncerten georgani seerd te hebben start vzw Karree met een nieuw soort aperitiefkoncerten, nadat het kollege van burgemees ter en schepenen van Sint- Niklaas de toelating voor de huur van de Mathyszaal in het museum heeft inge trokken. De reden hiervoor werd nooit expliciet meege deeld. Voortaan zullen deze ochtendkoncerten plaats vinden in privézaal Wal- hoek. Rietveld 2 in Sint- Niklaas. Dergelijke muzi kale aperitiefjes zullen niet beperkt blijven tot het klas sieke genre maar zullen ook nog andere muziekstij len behelzen. Zo wordt vol gende winter de Franse volksmuziekgroep Malu- zerne verwacht. Wie dus een voorsmaakje wil van deze koncertreeks kan op zondag 25 maart om 11 u even aanlopen in de Walhoek, want dan geven David De Groodt (gitaar), Chris Matthijnssens (alt viool) en Magda Van Riet (dwarsfluit) er een koncert. Dit trio is gelegenheidshal- ve samengesteld en zal hoofdzakelijk romantische werken brengen. Het pro gramma omvat muziek van Kreutzer, Matiegka, Carul- li en enkele impressionisti sche stukken van Ravel. Kaarten kunnen gereser veerd worden bij The Kitchen, Truweelstraat 76 in Sint-Niklaas, tel 777.63.06. nciai ^en' Fedekam vergaderde en daarbij kwam uiteraard ook een stukje muziek te pas blijf let ^tederatie van Katolieke Muziekverenigingen ei Oost-Vlaanderen, kortweg Fedekam, hield in landelijke Massemen de statutaire algemene keker Nadering. Daarbij werden de aanwezigen ver- er vij' 181 op enkele kunstzinnige optredens van de ;avoi Wtselijke Koninklijke Fanfare Volksopbeuring, Willy Dauwe. een hartelijk welkom mergem), Luc De Gelder ''"J-" Wr voorzitter Pierre De (Oosterzele), Pierre De Smet 1 ne'-. en de gebruikelijke (Baasrode), Hervé Detreme- blagen van sekretaris en rie (Brakel), Herman De el ymingmeester, werden de Vos (Aalst). Leon Laureys - issarissen voor 1984 (Zelzate). Maria Geirnaert n£eduid Dat zijn Marcel (Knesselare), Luc Van Ac- !?8r8' Tn'nv'jk 18 uit Ze- ker (Bottelare), Remi Van neken, en Ronny Col- Bellegem (Wetteren), Geór- ;ra7 Roggestraat 4, te ges Van Hoyweghen (Ba- clgajelzate zei), Alex Wiemeersch volgende beheerraadsle- (Sint-Niklaas) en André reve m werden, voor een ter- Willocx (Baasrode). 'in van 3 jaar, benoemd: Uit het verslag onthielden ce «enne Baetens (Zevene- we ook nog dat op de dag H 3 en), Julien Colman (Over- der algemene vergaderin- ®re). Georges Deene (Zo- gen het in regel zijnde aan tal korpsen en koren dat bij Fedekam Oost-Vlaanderen is aangesloten 115 be draagt. Landelijk afgevaar digde Godfried Remmerie loofde dan ook de werking van de Oostvlaamse afde ling in het algemeen, en de inzet van het bestuur en de korpsen in het biezonder. Tijdens zijn slottoespraak nodigde voorzitter Pierre De Smet ook reeds allen uit naar het kongres van Fede kam-Vlaanderen, dat op 20 oktober a.s. in Brabant zal worden gehouden. Daar zal hoofdzakelijk de rol van de volksmuziek belicht wor den. Andere hoofdstukken van dat kongres zullen d$ rol van de drumband, de taak van de bestuursleden en twirling, sporttak of kunstdiscipline, behan delen. zinningsdagen voor jong en oud. Na de sacro-musical van El- ly en Rikkert die we on- Op zaterdag 24 maart te 20.30 u. in zaal «Ons Huis», langs nog in «Sonja op Hoogstraat te Baardegem. klank-, beeld- en lichtspel in dinsdag» bij de Nederland- het kader van het vastenprogramma. se VARA-omroepzuil moch- Op zijn zoektocht naar God Het is een realisatie van «De 'ïïtï vermoedt de mens Hem in Graankorrel», vier Salesia- Baaxdelem met ee5 reh het ruisen van het ranke nen van Don Bosco die riet, in een volmaakte muzi- reeds diverse dergelijke gTamma' sterk kale melodie, in de stem hïïtï JÏÏTÏ5 IZSSüS- van het geweten, in een ver- schreven en auteurs zijn „en Catechese en bezin gevend gebaar, in een le- van jeugdboeken. Ook stel- jwsïroSen vensverhaal, in rust en on- den ze elpees samen met "'^groepen, rust van het hart, in trouwe animatieliederen voor kerk Toegang: 100 fr. Reserva- en samenzijn. Daarenboven tie: 052/35.79.08 verzorgen ze regelmatig be- (lh) liefde. Speciale aandacht in dit stuk wordt besteed aan de vormgeving. De Ik-figuur, de zoekende mens, slaat zijn tent op in Israël waar de verschillende plaatsen de verschillende plaatsen nnrliirnn uit geëvokeerd worden door ë»e U11 KAV en Ziekenzorg Mere specifieke filmfragmenten «Als liefde het antwoord is, gramma van Paljas Pro- uit films van Passolini en wilt U de vraag dan nog dukties Antwerpen, rond- Zeffrelli. Via verschillende eens herhalen?» is de titel om de liefde en de man- diaprojektoren wordt dan van een teaterprogramma vrouw-relatie De teksten telkens het gebeuren geak- dat KAV en Ziekenzorg Me- zijn van Willem Wilmink, tualiseerd en door zang en re op vrijdag 30 maart om Kees van Koten. Simon Car- uitbeelding maakt de Ik-fï- 20.00 uur aanbieden. Het is miggeit, Godfried Bomans, guur de link tussen mij me- een programma met char- Jos Ghysen en vele ande- ringen en gebedsmomen- man te liedjes en teksten, ren. Het wordt gebracht Alle sentimenten komen er door Anne Mie Gild en Gerd in voor: van ontroering tot De Ley De toegang be- en aangepaste effekten in gulle lach, van hartstocht draagt 80 en plus 3-passers reliëf gebracht. tot poëzie. Het is een pro- betalen 40 fr. De evokatie wordt met licht Volksunie in het parle- betrekkingen, het taalge- ment. Hij is quaestor van de bruik, de sociaal-ekonomi- kamer en stelt bijzonder be- sche hervormingen en de lang in de kommunautaire natuurbescherming. J ubileumkoncer t te Affligem Als een dankbare huldezang van wat Affligem bij het beleven van het jubeljaar «900 jaar Affligem» heeft op vrijdag 16 maart te 20.30 u. in de Affligem- se abdijkerk een jubileumkoncert plaats te verzor gen door de Halleluja-koren van Aalst o.l.v. Gaston De Cock. Dank dan vooral voor de geestelijke en kulturele uitstraling van deze abdij over de hele regio die naast het Aalsterse en de Faluintjes ook het Pajottenland omvat. Een niet te missen gelegenheid om in dankbare herinnering de stichting van het Halleluja-Meisjes koor, Dom Bernard Copray te gedenken met een uitvoering van Bustehudes «Jesu, meine Freude». In dit koncert brengen de werken van oude meesters met daarnaast werk van komponisten die in Aalst leven als organist Renaat Morés en Kristiaan Van Ingelgem, huidig organist aan de St.-Martinuskerk en tevens van Johan Haesaert, dirigent van het St.- Maar tenskoor Ook solisten zijn die avond van de partij: sopraan Rita Piron; bas Frederik Meireson en organist Kris tiaan Van Ingelgem. Ook de verdienstelijke letterkundige Buckwickx- Luycks wordt er verwacht. Het koncert begint te 20.30 u. Toegangskaart: 150 fr. Oh) Te dol wordt het, dat muziekleven in Sint-Niklaas. Neem nu dit weekend Hollen van het ene koncert naar het andere. Kwaliteit, dat staat buiten kijf, maar is het niet van het goede teveel? Vanavond, vrijdag, denkt Sint-Niklaas aan het ge teisterde Saint-Nicolas en is o.m. de fanfare Sint- Cecilia uit Belsele op post tijdens een benefiet in zaal Van Remoortel in Belsele (20 u.). Zaterdag en zon dag 17 en 18 maart, telkens om 20 u., het populaire Belcantogezelschap van Sint-Niklaas in de schouw burg met operette- en operaliederen. Zondag 18 maart om 11 u. in kasteel Walburg: Dirk Vermeir, klavecinist, en Bernadette Van Kemseke, dwars fluit, musiceren op invitatie van vzw Peripatos Zondag 18 maart, kollegekerk om 16 u., drie kna penkoren (In Dulci Jubilo, Schola Cantorum uit Gent en De Minnezangers Zele) in een herdenkings- koncert mgr. J. Van Nuffel. Maandag 19 maart om 20 u. in de schouwburg werken van Mozart, Bach en Haydn ten gehore tijdens een koncert met het vernieuwde Kamerorkest van de Stad Sint-Niklaas. Oef? Gedaan? Neenee. Want donderdag 22 maart alwéér een topper, met gitarist Yves Storms, het koor De Wase Lijsters en de Sint-Niklase ballet school Laffont om 19.30 u. in de schouwburg (Jeugd en Muziek organizeert). Zaterdag 24 maart. 20 u. in de schouwburg «lm weissen Rósl» door Hoofdstad Operette Amsterdam en diezelfde avond in de Vien na Music Club, Walburgstraat, om 21.30 u. optre den van het Tony Bauwens Sextet. En zondag 25 maart om 11 u. prezenteert vzw Karree in Rietvelde 2 een «Walhoekkoncert» met David De Groodt (gi taar), Chris Matthijnssens uit Sint-Niklaas (altviool) en Magda Van Riet (dwarsfluit). April heeft óók wat te bieden.. Maandag 2 april om 20 u. in de stadsbibliotheek. Heymanplein, hobomu- ziek in onkonventionele instrumentale samenstel ling met het ensemble Filip Pieters en het kamer koor Siederick; men vertolkt dan werk van H. Tomasi, W A. Mozart, barok-koorwerkenM. Ros- seau en Killmayer. Dinsdag 3 april in de schouw burg, 20 u., de Filharmonie van Pozman uit Polen o.l.v. R. Czajkowski tijdens een benefietkoncert in het kader van de aktie S«int-Niklaas helpt Saint- Nicolas». Donderdag 12 april om 20 u. in de kollege- kerk Bachkoncert door Cappella di Ardhi o.l.v. André Delcourte. De aprilkalender is nog niét vol ledig... Mei wordt óók wat, wat dacht je? Vrijdag 4 mei om 20 u. een programma geheel gewijd aan barokkom- ponist Antonio Vivaldi: «De Vier Jaargetijden» in de schouwburg, m.m.v. Piet Vandeveire, Jan Wauters, Marc Hofkens en Eric Robberecht, terwijl André Delcourte het vernieuwde Kamerorkest van de Stad Sint-Niklaas leidt. Vrijdag 11 mei om 20 u. in de stadsbibliotheek, Heymanplein, kamermuziek met het trio Stadler (Ivo Lybeert, Chris Matthijnssens en Johan Lybeert). «Sint-Niklaas musiceert». Onder die noemer wordt op 26 en 27 mei een heuse muziekhappening geor- ganizeerd: het akademie-orkest van de muziekaka demie, liefst zes koren uit groot-Sint-Niklaas, één vokaal ensemble, zes harmonieën - jeugdsbands - muziekkapellen en drie jazzbands, allemaal in de stadsfeestzalen en omkaderd door een heleboel ne- venaktiviteiten Op dat evenement komen we over een tweetal weken uitgebreid terug. W.V.

De Voorpost | 1984 | | pagina 23