int-N iklazenaar erkent u uw stad nog? etrospektieve tentoonstelling tephan Gorus p Dendermonds stadhuis Romantische en hedendaagse gitaren te Baardegem Belangrijke tentoonstellingen in Sint-Niklaas Zeelse balletschool St.-Lutgardis organiseert open-deur-dagen Met Julien Van Remoortere en Liva Willems als gasten Grootse kinderboekenbeurs in Beveren Baeten en Locquet te Affligem Efe„de'vlucht'vande De Heren Woestebaar en de Golfbrekers aan de slag te Buggenhout De Voorpost - 16.3.1984 - 25 irijven over Stephan Gorus om hem hier aan het bliek voor te stellen, meen ik wel een beetje overbodig... toch... Stephan Gorus is voor velen nog een vage uur in Dendermonde, niettegenstaande hij nationale internationale bekendheid verwierf, liets vind ik voor Dendermonde niet vleiend en persoon- zeer spijtig... Als vriend en bewonderaar die hem zonder de laatste jaren door en door heb leren kennen id ik hem als mens en kunstenaar ENIG. onvergetelijke avonden arop hij zijn schilderijen inde en vol was van het- in hij gemaakt had, wist o boeiend te vertel- wat hem op die momen- bezield had. mij is hij een unieke uur en zijn kunst einde- te genieten en dit in al i evoluties. Oprecht en mtaan als hij is en gevoe- tot en met, schildert hij toestanden en ogen- en van het leven in al a facetten. Misschien is l niet van belang ontbloot beknopt al zijn evolu- te beschrijven die deze kende kunstenaar in zijn gevulde loopbaan door akte. zijn akademische stu- s begon zijn klassieke riode gevolgd van het im- jssionisme dit onder in- ed van zijn vader. De na- ir wordt zijn inspiratie- ai en die bezingt hij dan al de seizoenen en weer- astan dagheden eidelijk ontwikkelt zijn ■k zich meer en meer tot het expressionisme (boe renleven. stad, strand en cirkusleven). Deze periode werd nog voorafgegaan dor fauvistische werken ge volgd door figuratief ab- strakt, verder abstrakt om later een syntese te verkrij gen tussen expressionisme en abstrakt, een syntese hém eigen. De manier waarop hij in al zijn evoluties te keer gaat om zijn diepste zijn in al die werken weer te geven is gewoon fantastisch. Met een ongekende zwier en raakheid vertelt hij ons wat hem zo zeer beroerd in deze woelige tijd en het is tref fend op welke wijze hij met lijn en kleur zijn innigste roersels weergeeft Deze laatste manier van werken is voor hem de idea le om toestanden der maat schappij die hem grieven op doek te brengen. Met zijn veelzijdige kennis en tech nische vaardigheid door de jaren verkregen borstelt hij er nu op los en kontesteert in zijn werken tegen elke wantoestand zoals honger, oorlog enz. Ook de schone kant van 't leven bekoort hem en dat geeft hij dan weer in fel kontrast tegen over het lelijke, in schilde rijen en penseeltekeningen (moeder en kind, gelukkige oudjes, slapend kind, dro mend, fantasia, enz.). Onder de heilzame invloed van een paar échte vrienden krijgt hij weer geloof in 't leven en hij schildert nog met meer brio het schone waarin de vrouw als onder werp centraal staat samen met vriendschap-liefde, ge borgenheid, tederheid en levensvreugde Mocht ons volk hier en el ders deze kunstenaar de eer en de plaats geven en het respekt die hem toekomt. Een bezoek aan deze ten toonstelling is dan ook de moeite overwaard. Deze retrospektieve ten toonstelling heeft plaats op het stadhuis te Dendermon de van 6 tot en met 22 april 1984.Opening vrijdag 6 april. Monografieën en kunst mappen zijn tijdens de ten toonstelling te verkrijgen. Atelier: St.-Rochusstraat 16, 9330 Dendermonde - tel. 052/21.15.75. (mdr) Dendermonde. 15 jaar Jeko. De belangstelling was groot voor de viering 15 jaar Jeko te Appels (vh) ototentoonstelling geeft het antwoord it tde prentkaarten met Sint-Niklase stadsgezioh- Voorzitters en leden t kontrasteren met foto's van de huidige situatie De fotoklub Don Bosco een tentoonstelling van de jubilerende foto- en houdt van uitdagingen en klub Don Bosco, in het Dobocentrum. Fotogra- verrassingen. Bestaat in i van de vereniging gingen met die oude prent- 1984 de vereniging tien arten, fotoapparaat en statief op stap om vanuit Jaar' dan kondigt voorzitter «ilfde hoek hetzelfde plaatje op de gevoelige "on. C0011.400» wel zijn at vast te leggen. De resultaten zijn soms ver- iffend. In de mooi gerestaureerde St.-Margaretakerk organiseert de Lions Club Dirk Martens Aalst het 8ste lentekoncert op vrijdag 23 maart te 20 u. Twee virtuoze gitaristen zetten Peter Pieters speelde vanaf 9- er hun beste beentje voor. Yves jarige leeftijd gitaar bij Armand Storms begon zijn muziekstu- Coeck en studeerde later tege- dién op 16-jarige leeftijd en lijkertijd te Gent aan het kon- behaalde eerste prijzen voor servatorium en aan de univer- gitaar en kamermuziek aan het siteit. Naast het licentiaat mu- Antwerps Konservatorium als- sicologie behaalde hij er eerste ook het Hoger Diploma in bei- prijzen notenleer, gitaar, ka de disciplines. In 1974 werd hij mermuziek en harmonie. Van laureaat van de nationale mu- af 1974 begon dan meer spe- ziekwedstrijd en vier jaar later ciaal zijn interesse voor de gi- won hij de eerste prijs in de taar. Eerst de barok- en later internationale wedstrijd te Ali- de renaissance- en de barokgi- cante in Spanje. Het volgend taar die hij studeerde aan de jaar werd hij eerste laureaat in «Ecole Normale de musique» de vermaarde Andres Segovia- te Parijs bij Rafaël Andia waar wedstrijd te Palma de Mallor- na hij kursussen volgde bij Leo ca. Storms volgde meesterkur- Brouwer, Alberto Ponce en sussen bij Julien Braem, John Hopkinson Smith. Hij speelde Williams, Leo Brouwer, Oscar voor radio en televisie, trad op Ghiglia, José Thomas e.a. met de Antwerpse Philharmo nic en verzorgde koncerten, zoals trouwens zijn mede-kon- certant, in de buurlanden maar ook in Italië en Bulgarije. Programma Deel I is gewijd aan romanti sche gitaren met werken von Napoleon Coste, Wolfgang Amadeus Mozart en Fernando Sor. In deel II komen heden daagse gitaren aan bod met werken von Isaoc Albeniz, En rique Granados, Leo Brouwer en Manuel de Folla. Kaarten bij klubleden en in «'t Soete Huys», Leo de Bethune- laan 45 te Aalst. Na de uit voering receptie in het ontmoe tingscentrum op het dorpsplein van Baardegem naast de pas torie. LH Albert Hulstaert in Walburg Van 23 maart tot 1 april kan je op vrijdag, zaterdag en zondag van 14 tot 18 u. gaan kijken naar een tentoonstelling van het werk van Waaslander Albert Hulstaert. Vrijdag 23 maart om 19 u opening, met toespraken door kunstcriticus René Turkry en sche pen Daan Anthuenis. Gerard Gaudaen in 't Exlibriscentrum Zaterdag 24 maart wordt in het Internationaal Exlibriscentrum aan de Regentiestraat de tentoon stelling «Gerard Gaudaen als graficus» officieel geopend (17 u.). Sint-Niklazenaar Gaudaen, direk- teur van de Antwerpse kunstakademie sedert een poos, was één van de initiatiefnemers tot het creëren van het Sint-Niklase Exlibriscentrum. Gaudaen tot en met 22 april in eigen centrum. Europa te kijk Van 3 tot en met 18 mei wordt in kasteel Walburg een tentoonstelling over ontstaan, doelstelling en werking van de Europese Gemeenschap op het getouw gezet. Uiteraard n.a.v. de tweede recht streekse Europese verkiezingen. De stad Sint-Ni- klaas organizeert i.s.m. de voorlichtingsdienst van de Europese Kommissie in Brussel en de Sint- Niklase Europaklub. afscheid aan. In alle gemoe delijkheid. De voorzitter motiveert zijn beslissing: «De jongere generatie moet het roer in handen nemen, voorzitter mag niet op \t-Niklaas, vroeger en Na een tijdje trad men naar is slechts één van de buiten met openbare dia- iviteiten van de jarige avonden. Aanvankelijk met zijn lauweren rusten of op en diaklub. Op de ten- sukses, maar er kwam sleet eenzame hoogte zweven stelling hangt ook op de formule het publiek met de bedoeling zoveel mo- rk van klubleden en de bleef weg. De verenigings- gelijk jaren anciëniteit te uitaten van een jeugd- leden bezonnen zich over de verwerven». Guido Wau- De Bond voor Grote en Jonge Gezinnen koos als vertellingen houdt voor jaarthema voor 1984: «Kiezen voor kinderen». In kinderen. Rond 15 u., zal dit kader richt de afdeling Beveren in de maand ziJ toneeltjes regisseren april een «open ontmoetingsdag» in voor jonge met de aanwezige kin gezinnen en wordt in de zomer een «hoevefietsral- de^e",.. ly» op het getouw gezet. De lente kondigt zich aan da^se^ khidTrboek^beuS met een heuse primeur voor Beveren: een driedaag- richt de BGJG.Beveren een tatrijd Een greep uit de gemaakte fouten en begon- man werd de nieuwe voor- se kinderboekenbeurs in het Jeugdheem op 23, 24 tekenwedstrijd in rond het te dias van de Don Bos- nen zon vijf jaar geleden zitter van een vereniging en 25 maart. Ook tal van nevenaktiviteiten omka- thema «Kinderen». Voor de Hé» opnieuw. die n" 23.1®fe"Jelt" deren dit groot initiatief. groteren is ditzelfde thema de bergwereld onder Enkele studeerden aan de het onderwem van een ver- sneeuw moeten de dia- Met zeer professionele, fotoschool en er zijn ook zes De plaatselijke afdeling van een drink. haalwedstriid Tekeningen Ihebber gunstig kommerciële toeristische vrouwelijke leden. Jonge- BGJG meent er goed aan te D t en vêrüen kunnenTn de mmen diamontages. veel ren kunnen aansluiten en doen om mensen kritisch in Poppentheater teu^ Xe^eve^oMen of 1974 stichten vijf ama- weerklank in de pers en op krijgen een zo volledig mo- te lichten over de huidige Zaterdag 24 maart is de wel Thidemans Adolf Rnlrol hot beurs doorlonend ceonenri De Zeelse balletschool St.- Lutgardis, die meer dan 165 leden telt en meer dan tien jaar aktief is zet de deuren wagenwijd open voor het grote publiek. Het organiseren van open deur-dagen in sporthal VHVD, Langenakker Zele, heeft als bedoeling om hun werking nog meer naar buiten te brengen en ze voor elkeen te sensibilise ren. Woensdag 21 maart van 14 tot 19 uur demon streert het klassiek ballet zijn kunqen en vrijdag avond 23 maart van 18 uur tot 20 uur is het de beurt aan het jazzballet. De leiding, die in handen is van Hilde Hoge wijs (jazz ballet) en Veronika Stal- paert (klassiek ballet), toont de werking van de balletschool. Ze besteden aandacht aan de harmoni sche ontwikkeling van het hele lichaammaar beogen ook karaktervorming, dis cipline en wilskracht. Bij de kleintjes overheerst het speelse karakter met oe feningen die het ritme-ge voel en de coördinatie van de bewegingen bevorderen Ze worden voorbereid op het klassiek ballet dat pas begint in het tweede jaar. In de drie volgende klassen worden oefeningen en danspassen gradueel ver der uitgewerkt. De Zeelse balletschool is meer dan tien jaar intens bezig en verschillende oud leerlingen studeren nu aan de stedelijke balletschool van Antwerpen. (beno) r-fotografen een vereni- zoek naar een hechtere gelijke kursus fotografie, boekenweelde. Enkel het beurs doorlopend geopend y Rourtrondielaan 11 te V waarover anriere fotrw band tussen leden en svm- ïml- kh moia. hetere Irinriorhoolr ot> Hito van 13 3(1 11 tot. P.O OO 11 In 2750 Beveren of by Lefebu- waarover andere foto- band tussen leden en sym- Élk hd kan bovendieiTmate- betere kinderboek en dito van 13.30 u. tot 20.00 u. In ibs zich misprijzend uit- pathizanten of pubhek door riaai ontlenen van de vere- jeugdliteratuur wordt ten- een rustige sfeer kan je er n. Met de" jaren ver- de uitgifte van het tijd- niging ijnt het amateurisme en schrift Dialoog. «Dialoog» De financiering gebeurt Bosco nodigt meer en is gratis en tweehonderd door lidgelden, giften op professionele filmers geïnteresseerden krijgen dia-avonden en overheids- Ook tijdens het het tegenwoordig in de bus. subsidies, itweekend. Louis Het sukses keerde terug. Byereoms. winnaar op Tot slot wilde Patrick Wau- el wat nationale en inter- «De laatste vijf jaren waren man nog benadrukken dat Onder heel wat belangstelling werd de tentoonstel ling van werken van kunstschilder Freddy Baeten uit Haal te rt en van beeldhouwer Jozef Locquet uit Ware gem verleden zaterdag geopend. tocngesteli een keuze maken en mfor- 274Q Melsele g V i,6» en evaf, ,het V™Ee° kinderen ke boekenhons Jeugdheem aan de Molen- worden er opgevangen in jurerin door de berg wordt vrydagavond een leeshoek, waar een gro- ieUpdschriivers 23 maart te 20 u. gestart te boekenkoffer voor han- i,® nn,,;t~~,„on met een informatie- en ont- den is. Dit is een eelektie amma ei^hjk voor Be- spannmgsavond met Be- van de honderd bMtó km- «eren M ££e? ce massa - - vzzao verens jeugdschryver Ju- derboeken. Om 14.30 u. en h, Sint-Martinus- tonale wedstrijden (zo de vette jaren van de fotok- elke feestaktiviteit gratis lien Van Remoortere. Hij om 16.30 u. zijn er doorlo- ,eucrdheem moet lokken |t hij zelf) en hoofd van lub. Een dia-avond met 120 is. Zowel voor de dia-avond behandelt de vraag: «Heeft pend gratis optredens van vermelden wii noe dat deze 'Audio-visuele dienst' bij toeschouwers is te beschou- van Louis Moeyersoms op het noS van boeken te het Beverse poppenteater boekenbeurs eaat in sa- fa Geva«rt ritenat wen als mislukt, verklaart vrijdagavond, 23 maart om lezen?». Daarna volgt de of- Toepeneus. menwerking met de plaat- 20 uur. als de tentoonstel- ficiële opening door sche- Zondqg opent de kinder- seiyke boekhandels Wuyts ling op 24 maart van 14 tot P611 Franqois Smet. De ge- beurs reeds te 10 u. Na de en Boekenwurm Een 18 uur en op 25 maart van nodigden, waaronder ge- middag echter, vanaf 14 u. uitgebreide info-stand is 10 tot 16 uur meenteraadsleden, pers en doet Liva Willems haar op- nflnWP7icr onderwijzend personeel, treden. Zij is een bekend (wvdv) P.S. zullen vergast worden op jeugdschrijfster die ook Spoorweglaan fa Gevaert (een dienst wen als mislukt, als specifieke taak: het Patrick Wauman. Een bou- Joduceren van diamonta- de uitspraak, maar terecht stelt op 23 maart om volgens Wauman, want een uur zes diamontages normale avond trekt ge- De klubleden kozen middeld 200 tot zelfs 300 berglandschappen kijkers aan JpensymphonieHer- mijmeringen» en «Hoog- d mijn wonder»), rock- acerten («Music was my Jeugdclub Bobo Organiseert «uwen («Jonathan»). er iets te winnen? bezoekers op 23, 24 en maart kunnen nog één ijJmider verdienen i(J; tgeren tot 21 jaar kun- 1 deelnemen aan een fo- «edstrijd. Op de eerste stavond maakt een jury laureaten bekend Die ilitC11 naar huis met 6611 U tohtige prijs en de be- j oonde foto's exposeert en 's anderendaags op de ïaJ "kntoönstelling Elke be ken ^er doet mee SLa-n 8011 ratis tombola. Hoofdprijs. klein beeld fototoestel het groeide jaar geleden, in 1974, de foto- en diaklub van üt Men kende een voor- "sd 06t^ begin. Geïnteres- 6rden en nieuwsgierigen imen kon takt op. maar «iere fotoklubs keken met j inachting neer op Don «co «Veel te amateuris- ,e cb\ meenden zij. «Dat Wook wel zo», aldus Pa- Wauman. woordvoer- lr van de diaklub op een ,1,3 ^bijeenkomst», maar dat geelde juist in de kaart van Op zaterdag 17 maart orga niseert Jeugdclub Bobo, in de gemeentelijke sporthal te Buggenhout, een optre den van de «Heren Woeste- baar en de Golfbrekers». Deze heren brengen die avond eigen, funky num mers en in een tweede ge deelte een parodie op de Blues Brothers, naar de ge lijknamige film van John Landis. Het geliefkoosde muzikaal terrein van de «Heren...» is de Rythm en Blues en de soul-music. Dat merk je trouwens meteen aan de be zetting van de band: twee blazers trompet en sax drums, drie gitaren, een piano, percussie en de stemmen van drie sexy zan geresjes in de background. Nummers van Wilson Pi quet, Otis Redding worden niet alleen swingend, maar ook op de typische Blues Brotherswijze gebracht. Lachen is dus één van de hoofdingrediënten van de avond. Deze «Heren...» hebben reeds meer op him actief dan deze show. Tien jaar geleden stichtten Raf Geernaert en Michel Van der Vreken «Cocktail». Mu zikanten kwamen eri gin gen en de groepsnaam ver anderde in «Green Leaf» Vier jaar geleden ontston den de «Heren Woestebaar en de Golfbrekers» als een grap. De twee oprichters, samen met Luk Keppens en Daniël Boeykens, staken een satirische muzikale show in elkaar en oogstten plaatselijk enorm veel suk ses. Optredens kwamen er in elke Buggenhoutse zaal of tent. Laatst nog werden ze uit 400 kandidaturen ge- selekteerd voor «Humo's Rock Rally» waar ze een serieuze kans hebben om opgenomen te worden in de halve finales. Daar de groep het musice ren eerder als een prettige hobby beschouwt, vindt ze het niet zo nodig veelvuldig op te treden. Toch zyn ze niet van plan in Buggen hout te blijven tot ze wortel schieten. De «Heren Woestebaar en de Golfbrekers» wordt ge vormd door Luk Keppens, Daniël Boeykens, Michel Van der Vreken, Raf Geer naert, Franky Rudy Vereecken, Mark Verstraeten, Jan Vergau- wen en drie background zangeressen, die geen naam dragen maar wel sexy zijn. Het voorprogramma wordt verzorgd door «De On- kreukbaren», muzikaal ge weld uit den Opstal. Aan vang te 20.30 u. De toe gang bedraagt 120 fr. (voor niet-leden van de organise rende jeugdclub Bobo). Kaarten zijn te bekomen bij Dirk Seghers, Weiveld 91 te Buggenhout. (pvr) Onder het tema «de fotografie en zowel zwart-wit foto's als in België» organizeert het Bel- kleurenfoto's komen in aan- gisch Instituut voor Voorlich- merking, evenals dia's. Voor ting en Dokumentatie (Inbel) meer informatie kan men te- dit jaar een nationale fotowed- recht op Inbel, Montoyerstraat strijd met onder meer 200.000 3 te 1040 Brussel (02/ fr aan geldprijzen. De wed- 512.66.88). strijd staat open voor iedereen Dendermonde. Vijftien jaar Jeko te Appels. Alle zangkoren samen voor het openingslied (vh) Freddy Baeten Als zoon van een hoefsmid kwam Freddy Baeten reeds van kindsbeen af dagelijks in kontakt met dorpsfigu ren en met het landelijk le ven. Op de speurtocht van zijn kreatief evolueren naar het kunstenaar zijn, speel de de Vlaamse hoeve met alles wat er omheen leeft en beweegt een belangrijke rol. Een streekgebonden gegeven dat door zijn oeu vre heen steeds waarneem baar blijft. Wat bedreigd wordt verloren te gaan wil Baeten vereeuwigen om het van ondergang en vergetel heid te redden. Schoolhoofd te Ressegem en later te Herzele besteedt hij zijn vrije tijd aan de edele schilderkunst. Hij ex poseerde trouwens reeds vaak in het Affligems Kul- tureel Centrum waar hij in 1973 startte en steeds met veel bijval, nu voor de 5de maal herhaalt. Freddy Baeten heeft zich ontpopt tot een all-round schilder en tekenaar die met evenveel brio hoeven, paarden, bloemen, land schappen en karakteristie ke koppen tekent, pastel- leert en schildert. Getuigen en bewijzen van zijn sukses zijn de vele ten toonstellingen en zijn wer ken in privé-verzamelingen in eigen land maar ook in Nederland, Duitsland, Frankrijk, Spanje en Zaïre. Hij genoot trouwens het ge luk en de eer heel wat on derscheidingen in de wacht te slepen als de Faluintjes- ereprijs in 1976, de prijs vein de Spectraal - Zommer- kollektieve te Nieuwpoort, de gouden medaille met di ploma en de prijs van het publiek en de Spectraal- Kollektieve te St.-Truiden eveneens met de prijs van het publiek. Baeten is kern lid van Spectraal, lid van de Akademie-Spectraal en Lid van Europese Kunstver dienste. Hij heeft zijn ate lier aan de Hollestraat 64 te 9450 Haaltert. Jozef Locquet Via zijn beroep kwam Wa- regemnaar Jozef Locquet (1930) ertoe zich aan beeld houwen te wagen. Na een eerder aarzelend begin ge- inspireerd door de Afri kaanse volkskunst waar van hij getuigde ter gele genheid van een groepsten toonstelling begon Locquet te bouwen aan een eigen stijl. Als autodidakt kon hij, los van elke teoretische scholing, zowel onderwerp als vormgeving kombine- ren om te komen tot een imaginair-figuratief ge heel Zijn beelden hebben dan ook uiterst expressieve houdingen en sterk geak- sentueerde lichaamsdelen. Kenmerken die men ook te rugvindt in terracottabeel- den. Techniek die recent meer en meer wordt aange wend. Tentoonstelling van wer ken van Locquet in eigen streek maar ook ver buiten de regio kenden steeds heel wat sukses. Sukses dat ver der beklemtoond werd door talrijke onderscheidingen als de «Médaille de vermeil» in de Grand Prix Interna tional van de «Académie Européenne des Arts de Charleroi», de «Plaquette d'Honneur» door dezelfde vereniging toegekend voor deelname buiten wedstrijd in 1982, de «Médaille de vermeil» te Parijs eveneens in 1982 en de zilveren mé daille van de «Mérite artisti- que Européen» gepaard aan een tentoonstelling in het Casino te Koksijde. Locquet heeft zijn atelier: Roger Vandensteenbrugge- straat 77 te 8790 Waregem. Deze tentoonstelling blijft toegankelijk in zalen «A» van het Affligems Kultu- reel Centrum tot en met zondag 18 maart op zater dagen van 14.30 tot 20 u en op zondagen van 11 tot 13 u en van 14.30 tot 20 u. LH Hermeto Pascoal. de befaam de jazz-muzikant uil Brazilië, speelt op dinsdag 27 maart in de Ancienne Belgique Het is de eerste maal dat deze veelzij dige percussionist-fluitist en pianist naar ons land komt.

De Voorpost | 1984 | | pagina 25