Sint-Niklase scholen zeggen dank aan «groene» bank Grote belangstelling op Waasmunsterse debatavond Volkswelzijn, huishoudelijk reglement en biblioteek houden aandacht Dendermondse raadsleden gaande Varkensprijskamp in Klein-Sinaai 26 - 16.3.1984 - De Voorpost Teletoestanden Siru-Niklaas. De liberale dames organizeerden een info- en debatavond over de vernieuwde huurwetgeving. Sprekers waren volksvertegenwoordiger-notaris Ignace Van Belle, notaris F. Van Puyvelde en substituut-prokureur des konings Hoet (dw) In samenwerking met de gloednieuwe opgerichte arrondissementsfederatie organiseer den de Waasmunsterse PW-jongeren, in gasthof Dennenland te Waasmunster, in het kader van de nakende Euro-verkiezingen een debatavond. Hiervoor was er een grote belangstelling. De heer Jan De Bisschop voorzitter van de arrondissementsfederatie PW-jongeren Dendermonde verwelkomde de talrijke aanwezigen. Op 17 juni moeten we allen xiar de stembus om de Vlaam- »e afgevaardigden voor het Varlement te verkiezen, aldus 3e heer De Bisschop. Daarom vebben we er voor gezorgd dat /er politiekers van het zwaar- *«e kaliber hier deze avond aanwezig zijn, aldus woord voerder. S.P.-voorzitter Karei wan Miert, naaste medewer ker Etienne Bouwmans, Karei Oe Gucht, PW-oud nationaal >.ingeren voorzit ter en Euro parlementslid, Nelly Maes- V.U. die wegens onvoorzie ne omstandigheden de afwezig .•ijnde Jaak Vandemeulebroe- .ke verving en Lieven Le- naerts, CVP-voorzitter Euro pese middenstandsvereniging probeerden de hoofdvraag van de avond: heeft het Europees Parlement de in hem gestelde verwachtingen ingelost na der toe te lichten. Moderator hierbij was Dirk Sterckx - B.R.T.-journalist. Deze be haalde namelijk in 1983 de persprijs voor zijn werk over Het Europees Parlement. Nelly Maes - V.U. stelde dat haar partij naar de Europe se verkiezingen gaat voor de tweede keer met een groot programmapunt. De Volks unie heeft Europa anders ge zien. Het Europa dat we thans kennen is geen Europa van de volkeren. Dat zouden we ech ter wensen. Europa is opge bouwd volgens de Staten. Nel ly Maes zei verder: We wensen een echt Verenigd Europa dat meer macht zou krijgen. Met meer zelfbestuur voor Vlaan deren naar alle regio's toe. We zijn ontgoocheld omdat Euro pa maar zo weinig is De heer Etienne Bouwmans stelde zijn toelichting als volgt: Het zal wellicht niemand ver wonderen dat wanneer men nagaat dat er in Europa 6 mil joen werklozen waren in 1979 nu bijna 13 miljoen dat we van de strijd tegen de werk loosheid ons topoordeel willen maken. Tevens staan er ook een aantal andere zaken op ons programma, waar we een zeer belangrijke inhoud aan willen geven, aldus de heer Bouwmans Op de eerste plaats willen wc er naar stre ven de veiligheid en de vrede te behouden. Ook ijveren we voor een gezond milieu. Een Europa waaraan we wat heb ben. is uiterts belangrijk. Ook op het vlak van het jeugdbe leid is er nog veel te doen. Wij als SP opteren voor een recht vaardige wereld met een poli tieke solidariteit. Lieven Lenaerts CVP stelde in zijn toelichting ervan over tuigd te zijn dat we op Euro pees vlak een historische taak moeten vervullen. We moeten deze gemeenschappen meer impulsen geven. Dat Europees parlement zal meer macht moeten veroveren, en er toe bijdragen de Europese buiten landse politiek meer te gaan ontwikkelen. De heer Le naerts had het daarna over de nieuwe technologie waar we een verbazende achteruitgang hebben opgelopen ten over staan van Japan en de Verenig de Staten. Karei De Gucht - PW - stelde dat het er voor hun op aan komt gebruik te maken van de Europese markt. Belangrijk is ook op termijn voor meer werk gelegenheid te zorgen. Volgens woordvoerder kan pas dan de herverdeling er komen wanneer de economische toe stand verbeterd is. Het Euro pees parlement moet daarin werkelijk bevoegdheid krij gen. Wij als PVV willen daarin politieke klaarheid brengen. Moderator Dirk Sterckx gaf nadien aan het publick de gele genheid enkele vragen te stel len, waarop de vier politieke mandatarissen voor een pas send antwoord zorgden. PVG Indrukwekkende perskon- ferentie, maandag in de BBL aan 't Lievevrouw- plein in Sint-Niklaas. De top van de zetel Aalst-Sint- Niklaas was prezent: alge meen direkteur Luc Vande- walle, onderdirekteur en Sint-Niklazenaar Theo Meert, direkteur voor het Wase distrikt Frans Truyens, de heren Spruytte en De Graeve van de «tech- nico-kommerciële informa tica», de heer Van den Dur- pel van het BBL-reisbu- reau, Ghislain Stas die zich met telelink bezighoudt in Brussel, onderdirekteur en informaticaverantwoorde- lijke Van Hoofstad, de heer Callebaut en juffrouw Geurden van het telelink- projekt, Christian Ghewy nog die kommercieel ver antwoordelijke informatica is voor de hele regio Vlaan deren. Daags nadien waren ze opnieuw in Sint-Niklaas, deze managers en technici, in gezelschap ditmaal van schooldirekties. Luc Vandewalle over de (tele)- link die de BBL legt naar het onderwijs: «De BBL is er zich ten volle van bewust dat ze ook een heel belangrijke rol heeft te vervullen in de voorberei ding en vorming van de ko mende generaties. Daarom trachten we op een speciale wijze het onderwijs te steunen. We zijn immers bezield met de sterke overtuiging dat in de wereld van morgen telematica meer en meer een centrale plaats zal bekleden en dat on- I getwijfeld het onderwijs het best is geplaatst om de jeugd, die in de komende jaren voor de opvolging zal zorgen, gron dig voor te bereiden op de omwenteling die we momen teel op dit vlak doormaken». Het initiatief naar de scholen toe werd zo'n vier jaar geleden genomen. Het slaat èèn, de aanvragen vanuit de onder wijswereld stromen binnen. Het gaat om minicomputers die uit de BBL-administratie zijn vrijgekomen, maar de ap paratuur is allerminst afge dankt. Hoe groen zijn de pro cessors? Helemèal niet groen, «groene computer» verwijst naar de imagokleur van de bankinstelling. Parklaan 49 De jongste twee decennia koos de Bank Brussel Lambert reso luut voor een sterk doorgedre ven kommerciële decentralize- ring. Dat aspekt ging samen met een tendens naar verdere centralizenng (in Brussel) van de administratieve taken (via krachtige computers). De eigen identiteit, de dyna miek van het Wase gewest is de BBL niet ontgaan. De streek bloeit, weet men. Kul- tureel, sociaalekonomisch is het Land van Waas in expan sie, konstateert deze bank. En daar wil ze zichzelf naar schik ken, tracht ze in harmonie mee te zijn. Vandaar hel opstarten, vanuit de koepel Aalst-Sint- Niklaas, van een kommercieel autonoom distrikt Waasland Meer service, efficiënter kom merciële begeleiding, daar komt het op aan Aan het OLVrouwpIein in Sint-Niklaas. De BBL viert haar tweeduizendste kantoorterminal en knipoogt naar Sin Niklase onderwijsinstellingen. Tenoren van de Bank Brussel Lambert pozeren voor L Voorpost: onderdirekteur Theo Meert van de zetel Aalst-Sint-Niklaas, onderdirektei Frans Truyens van het distrikt Waasland, algemene direkteur Luc Vandewalle van c zetel Aalst-Sint-Niklaas, kommercieel verantwoordelijke informatika Christian Ghe\ en technico-kommercieel verantwoordelijke Spruytte (Iv) Sint-Niklaas kwamen de bank- verantwoordelijken dat plech tig verkondigen, melden ook dat de Wase zetel (o.l.v. Frans Truyens en met assistentie van Fred De Laere en Elie Caeste- ker) op de Parklaan 49 geves tigd is. Parklaan? Banklaan ei genlijk. want ook de Generale heeft zich daar al een poos genesteld. Tweeduizend Nóg een reden tot feestvieren bij de «groene» bank: het aan gesloten worden van de twee duizendste kantoorterminal. Op meer dan duizend BBL- kantoren die dit land rijk is werden al negenhonderd aan gekoppeld op een gesmeerd lopend teleprocessingnetwerk. De opening van de telematica- tentoonstelling was tegelijk een orgelpunt in de evolutie van de informaticastruktuur van de BBL. De kantoren wer den met het teleprocessingsys- teem vertrouwd gemaakt en toegerust en via telelink raakt de bank geïntroduceerd in het bedrijfsleven. Bovendien wer den heel wat bedrijven recht streeks verbonden met de cen trale computer van de bank. De BBL gaat ook paraat op haar pioniersrol in de reis branche. In om het even welk kantoor van die bank kan je rechtstreeks een reis naar om het even waar boeken. Dat heeft o m. te maken met het feit dat het reserveringssys teem van BBL-Travel is aange sloten op het Sabenanet. De travelcomputer is nuttig omdat BBL-Travel. als énige ter we reld, gebruik kan maken van de informatie die Official Airli nes Guide ter beschikking stelt. Ter studie bij de bank is nog het liomebanking-procédé: straks thuis bankier spelen, het kèn. TPK. telelink, offline, viewdi ta, de terminologie mag meni geen wat wazig en futuristiscf voor de ogen schemeren. Maa nieuwe generaties groeiei blijkbaar spontaan op in jargon, in dat amalgaam v vernuft en doelmatigheid. I BBL wil bijblijven, wil ook d jeugd laten participeren in cl wijsheid en de technieken c haar personeel inmiddels o der de knie heeft (of althar een groot deel van het perso neel). Broederschool, Berkenboom, atheneum. Een evenwichtigi keuze, dunkt me. Parklaan 4 een goeie inplantingsplaats. De «groene» bank skoorde en kele knappe punten in hartje Waasland. WA Sint-Niklaas, Bank Brussel Lambert. Frans Truyens, onderdirekteur van het Wase distrikt, bij één van de drie aan de scholen geschonken "groene» computers (Iv) Een gemeenteraad met nog niet eens twintig punten aan de agenda die binnen een bestek maal bracht VU-raadslid Wil- gcmccster ccn boze blik. om- van twee uur makkelijk kon worden afgewerkt, liep uit tot na het middernachtelijk uur. lems dit tere punt ter sprake. Niet dat er nu een aantal prangende punten aan de orde stonden, maar omdat er in de hoop nu een antwoord te bijwijlen stevig werd gebakkeleid om dingen die men best in een kommissievergadering kan oplossen. De aandacht ging onder meer naar de aanpassing van het reglement van inwendige orde knelpunten nog eens even op, van de gemeenteraad dat 31 artikels bevat en dus steeds stof zal geven tot diskussie. Dat mentLrvooraiend8 vonden onder meer VU-raadsleden De Beul en Van den Abbeele en SP-woordvoerder De Vanuit de meerderheid zei Batselier. die aanstipten dat het reglement in grote lijnen weliswaar voldoening kan PW-raadslid Verwilghcn dat schenken, maar dat er her en der toch onvolmaaktheden in schuilen die men liefst men niet zomaar op die 16 veranderd had gezien. Die betwiste punten werden ook aangeduid en toegelicht door de vragen een antwoord kan ge- interpellanten en wat iedereen met zijn ellebogen had kunnen aanvloeien, gebeurde ook: ven en dat men de stad niet het reglement gaat terug naar de bevoegde kommissie en zal er opnieuw worden ma® verwarren met de besproken en aangepast waar nodig. dat hij zich had onthouden. «Het onderwerp is niet vol krijgen op een 16-tal prangen- doende uitgediept», aldus het de vragen. En hij somde alle raadslid dat vroeg om wat te - F het jumelageko- ervolgens kwam een doorle- festatie is en dat de politie en Bij de diskussie omtrent de ing van het OCMW ter spra- de mensen van de civiele be- fakuitatieve uitgaven - een be- e. Schepen Borms van finan- scherming aan de bezoekers toelaging van 150.000 fr. aan es onderstreepte dat men in van deze aktiviteit de nodige instellingen voor bejaarden en roeps was gegaan tegen eert doorgang zouden moeten ver- gezinshulp - werd opgemerkt slissing van de gouverneur. meenteraadsleden die deel uit maken van de raad van beheer van Volkswelzijn. Aangestipt werd dat rond deze hele zaak een speciale vergadering was voorzien, waarop de heer Wil- lems werd uitgenodigd. En die lenen. Wat volgens de burge- dat men toch moet waken over zal stellig aanwezig zijn tar dat het beroep, gezien de meester geen enkel probleem dubbel gebruik. Herman Van beloofde hij. .chte financiële situatie van zou opleveren. den Abbeele waarschuwde in Mevrouw De Beul ging dan -• stad. was verworpen. On- In het reglement omtrent de die zin. Bij de stem wenste de dwarsliggen over de toepassing -•rtussen is er een kentering in stadsvisserijen werd op ver- SP zich te onthouden omdat j positieve zin en gaat men de zoek van mevrouw De Beul volgens hen dit punt best kon -•ning opnieuw aanvragen, een nogal moeilijk klinkende worden uitgesteld en eerst grondig in de kommissie kon len rekent er nu op dat deze zin gewijzigd in «meer ver- al worden goedgekeurd. Wat staanbare» taal, al was dat vol- worden besproken, ok volgens SP-volksvertegen- gens schepen Macs helemaal woordiger De Batselier tot de niet nodig. van het kultuurpakt. paald wat betreft de VVV's en de stedelijke dienst voor toe risme. Schepen Maes was het met haar zienswijze in zoverre doen Ook vanwege volksvertegen woordiger De Batselier kwa men er vragen. Onder meer omtrent de niet-ondertekening van de oproep van Food and Disarmament International (waarvan door de burgemees ter meteen de lijst ter onderte kening werd doorgegeven) en de wateroverlast aan de burge meester Portmanslaan. We sluiten met enkele vragen van Volksunie-raadslid Van den Abbeele omtrent het toe kennen van een ristorno van 500 fr. per jaar op de huisvuil belasting voor gezinnen en al leenstaanden waarvan het net to-belastbaar inkomen minder dan 250.000 fr. per jaar is. Wat voorlopig niet kan, maar op nieuw ter sprake kan gebracht worden wanneer de stadsfinan- Sint-Niklaas, Bank Brussel Lambert. De groenebankinstelling goochelt gul met c en telematica. De perslui konden zich daarvan overtuigen (dw) nogelijkhcden behoort. Heel even kwam er een kleine diskussie tussen Ferdy Willcms De biblioteek Motie De motie die Beul indiende daad ressorteren onder de wet geving van het kultuurpakt maar dat men anderzijds ook i die betrek- niet mag vergeten dat deze iVU) en OCMW-voorzitter Mevrouw De Beul was blijk- king had op de bevoegdheden diensten opgericht zijn om te Buyse omtrent de bestemming baar in haar dagje. Zij is im- van de gewestelijke instellin- werken, niet om eindeloos te an het gebouw. Waarbij Wil- mers een specialiste inzake gen werd door de minderheid vergaderen en zodoende aan lems de houding van de be- reglementen en vermits er een gesteund, maar door de meer- verstarring te lijden. Hij wil de leidsmensen loofde omdat zij niet onaardig aantal op de derheid weggestemd. Of- .werking van de beide diensten hun woord houden, maar toch agenda voorkwamen, was zij schoon iedereen bleek begaan niet in het gedrang brengen, ïog enkele vragen had onder ook geregeld aan het woord, te zijn met het probleem en Bij de stemming krijgt CVP- neer naar de toestand van de Zo had ze heel wat op- en zich achter de inhoud kon raadslid De Smet van de bur- :ebouwen, de plannen en de aanmerkingen bij de bespre- scharen. «Maar het is geen eens dat deze diensten inder- cics het toelaten. En de moge lijkheid om ook op zaterdag te kunnen huwen. Wat lichtjes anders ligt, want hiervoor moet men een beroep doen op ccn ambtenaar van de burger lijke stand. Uiteindelijk bleek dat volgens cijfers van de bur gemeester het aantal zaterdag huwelijken lichtjes toeneemt. zodat het probleem opnieuw ,,j ter overweging nemen nog niet Sint-Niklaas, dinsdagavond. Grote belangstelling van bedrijfsleven en onderwijsinstelM eens zo gek is. Sen v<>or de merkwaardige telematicatentoonstelling in de Bank Brussel Lambert (dw) J ;ning zelf. king van de wijziging van de punt voor de gemeenteraad». 'e leningen die op het maan- aanwervings- en bevorderings- aldus de meerderheid. .lijkse lijstje voorkwamen, voorwaarden van het biblio- De punten van VU-raadslid erden even traditioneel ge- teekpersoneel. De stad heeft Willems - zoals steeds uitvoe- ;md: meerderheid tegen hier al enkele jaren personeel rig gedetailleerd en degelijk .inderheid dus. die zich ter betaald dat door de staat kon voorbereid - vonden al even- Reeds vele jaren had in Stckc- boekvarkens van een veertigtal kamp. Ze kunnen wel wórden Stekene in Klein-Sinaai uit te telijke grenzen heen. Daafl ake onthield. worden betoelaagd wanneer min genade bij de meerder- ne op de zaterdag van de jaar- kwekers. tentoongesteld bouwen. «In Stekene centrum moeten er nog exposanten 1» -een enkel probleem bij de althans was voldaan aan de heid. Willems merkte op dat markt, een provinciale var- De ingeschreven dieren (beren Deze varkensprijskamp, waar- liep het niet zo vlot», aldus reid worden gevonden om e< spreking van de aankoop vigerende wetgeving Boven- de foorkramers nogal vrij snel kensprijskamp plaats. Dit jaar en zeugen) worden ingedeeld aan niet minder dan 40.000 fr. schepen Koppen: «En onder stand op te richten, er ma grond en een gebouw voor dien is er nogal wat mank gelo- op de Grote Markt waren ver- zou dit op zaterdag 31 maart volgens leeftijd, in groepen prijzen zijn verbonden, wordt meer daarom hebben wc die voldoende belangstelling k< schenen. wat problemen zijn geweest. Door allerlei om- van tien dieren. Alle eerste ingericht door de Varkensver- overgeheveld naar de meest men Binnen enkele jarefl schept voor de handelaars die standigheden werd deze prijs- prijzen (per reeks dus) worden eniging van Stekene met me- landelijke Stekensc deelgc- kan het dus een echte kamp van Stekene nu ver- dan met elkaar vergeleken en dewerking (financieel) van het mcentc. We hopen ook enkele bouwdag» worden te Klein-Sj plaatst naar de deelgemeente gekeurd en uit deze eerste prij- gemeentebestuur van Stekene andere exposanten in verband naai. In de verdere toekomj Klein-Sinaai en hij zal nu door- zen wordt dan voor elk ge- en het Varkensstambock van met de landbouw aan te trek- misschien wel een soort latdj gaan op maandag 26 maart, slacht een ereprijs aangeduid: van Oost-Vlaanderen. ken, zodat het in Klein-Sinaai bouw-jaarbcurs.. Dit ter gelegenheid van de de beste zeug en de beste beer. tot een heuse landbouwdag jaarmarkt aldaar. Ondertussen Beren of zeugen die op een Landbouwdag zou kunnen uitgroeien in de zijn de inschrijven reeds afge- nationale prijskamp een eerste toekomst. De eerste voorwaar- sloten en de inrichters ver- prijs behaalden, mogen niet Het ligt in de bedoeling om de is natuurlijk dat het bekend wachten zo'n kleine 150 stam- deelnemen aan deze prijs- deze varkensprijskamp van geraakt, vér over de gcmccn- e rechttrekking van een deel pen met de benoemingen, an de Rosstraat te Baasrode, stipte ze aan en vroeg het punt .e verkoop van ondergrond uit te stellen. Mocht dat niet an de DDS voor de aanleg zijn. dan zal ze alles in het van de koliektor 3 en de ontei- werk stellen om het besluit gening van grond op de Oude ongedaan te maken Ook SP- Vest. Bij de diskussie omtrent fraktieleider De Batselier zag de karnavalstoet die op 25 het punt graag uitgesteld en maart te Grembergen uitgaat, toen de CVP-woordvocrdcr werd opgemerkt dat er op de- Van Damme hem hierin bij- zelfde dag ook een sportmarii- trad. gebeurde'dat ook daar wonen. Volgens burge meester Cool is dat vroegtijdig verschijnen noodzakelijk, wil men op een deftig moment rondkomen met alle aanslui tingen en de kontroles daarvan. Kwam dan weer Volkswelzijn aan de orde. Voor de derde

De Voorpost | 1984 | | pagina 26