Jubileumeditie met rekordaantal kroegen en orkesten Vijfde Dendermondse Jazzkroegentocht 28 - 16.3.1984 - De Voorpost Dendermonde. Joep Peeters Swing Band Het Vaderland Victoria Jazzband Een nieuwkomer in de Kroegentocht is de Victoria Jazzband. Dit is een Brus sels dixieland orkest met Jules van Dijck op trompet als grote steunpilaar Bas sist André Ronsse is de stu wende kracht van de ritme- sektie Het Vaderland heeft natuurlijk ruimte zat en toch is het er altijd weer drummen geblazen, want dit etablissement - ook nog zo'n instituut waar je geen café tegen zegt - is met zijn ideale ligging dé geschikte gelegenheid om afspraken te maken en vrienden te ontmoeten. Café Grote Markt Sweet and Hot Dit café is een nieuwko mer in de bedevaart Een naam die velen wellicht niet zo veel zal zeggen; vraag maar gerust naar de Pata- poef, dat is hetzelfde. Het orkest Sweet and Hot is een vijfmansformatie, of zijn het toch vijf vrouwen? We zijn benieuwd hoe sweet en hoe hot het allemaal is. En nu verlaten we de Grote Markt en begeven ons via de Vlas markt en een stukje Brusselsestraat naar de Ou de Vest, waar we twee cafés ofte kroegen vereren met een bezoek. Antikens is hier weggevallen uit het circuit en daar rouwen we echt niet om. Twee jaar ge leden waren we er niet wild entoesiast over, vorig jaar hoopten we dat er wat zou gebeuren. Voilk, je ziet wat voor invloed deze publika- ties hebben. Café Pergola Roof Jazzmen Nieuwer kan een café niet zijn. Waar vorig jaar nog een grote bouwwerf te zien was. heerst nu de drukte (bijna) van de Antwerpse Meir, de Gentse Veldstraat of de Brusselse Nieuw- straat. Spiksplinter dus! En daarin een band als de Roof Jazzmen van klarinettist- leader Jean-Pierre Claes- sens, dé man die New Or leans muziek in Vlaande ren propageerde (zoals we ieder jaar weer schrijven). The Roof heeft altijd wat in de schaduw gestaan en ge speeld van grotere namen, ten onrechte, dat weten de fijnproevers wel. Twee jaar geleden waren ze in de Ramscs en vorig jaar in de Reynout. Nu dus in de Pergola. Taverne De Oude Vest Joep Peeters Swing Band Even splinternieuw als de Pergola is de gezellige ta verne De Oude Vest. Even gezellig en leuk is de bani die hier het mooie weer za proberen te maken: de Joe Peeters Swing Band. Twe< maal na elkaar speelden d jongens van Joep in de Re gent bij Lea. Nu dus in d Oude Vest. We vrezen da we in haringen zullen gi transformeerd worden we hier zullen binnen wil len. Joep Peeters is immer een Hollandse (iedei heeft toch zijn gebreken ker) topmusicus die enorme reputatie heeft vokalist en instrument! list. Hij speelt meer dan ea half dozijn instrumenten En hij kan er ambiance brengen Dat is nodig voa de trip naar de laatste twe kroegen, gelegen aan hc Station, tenzij je beroep doen op de bussen die ha hele trajekt afleggen, maa daarover straks meer. Aai het station haakte het Sal ken af, iets wat eigenlijk tl verwachten was. Café Regent: Retro Jazzgroup De Regent, behalve toe vluchtsoord voor de jongens, ook pleisterplas voor wie bus- of trempendej laar is, zit ook al jaren in de beweging. The Retro Jazz group vond hier een onder komen, nadat ze twee jaa geleden bij Antikens gelo geerd waren en vorig jaa het mooi weer dienden te maken in Sonja's Vader land, waar ze echter feesta lijk een uur later startte dan voorzien en afgespni ken was. The Retro Jas group is een kombinatij van solisten uit bekend^ Brusselse bands. Een uit stekende kombinatie trou wens. We denken dat dl vaste jongens van de Re gent ook nu voor aardig wat weerwerk qua stem [j ming zullen zorgen. Café Live Line Ambachs Blues Band Wie vorig jaar Paul A ral ij bach en zijn Blues Broth - heeft zien optreden in 1 Hert. moet daar wel vod)| elven binnengeraakt Na dat tijdstip was Paul immers spoorloos en kon I den zijn broeders het alle! klaren. Hij heeft plechti op zijn eerete-kommunie f{0 zieltje (bij manier van spit ext ken dan, want Ambach i joods) aan de voorzitte moeten beloven de gana avond te blijven. De Pat Ambach Blues Band heel anders een geweldige repu tatie met hun bluesnumj mers en rockjazz, ideaal ensemble vooi nieuwkomer als Café LivJ Line is. Gratis vervoer met prima gidsen Hoewel de afstand tussei de verschillende kroeg! meestal slechts een pa* tientallen meters bedraa - je kan er 12 «doen- toch nog geen vijfhonda meter moeten gaan - bli het systeem van de in kringetje rijdende busa gehandhaafd Eigenli toch wel praktisch eksterogen steken en je v naar den Bunker of nai het Statieplein. En dan met zulke goede, onga plomeerde gidsen als Je Steeman of Mon Heuvinc ze zullen je alles over 't van 't Peird vertellen dat niet wilde weten. Deze bu ritten hoef je niet apart betalen. Dit is immers ing kalkuleerd in de prijs toegangskaart. En die draagt slechts 150 fr« Je hebt er vrije toegang B tot alle kroegen en tot bussen. Je hoeft alleen je pint(en) te betalen, Veel nieuws zit er lustrumeditie van de D dermondse Kroegento niet in. Er zijn de vertrol de bands van bijna ie jaar veertien Belgist één Britse, één Fran één Nederlandse. Er zijq vertrouwde kroegen, minetten en etablisse ten Er zijn de bussen hun waarde hebben zen. Op vrijdagavond 23 maart zal de Denderstad weer gonzen van vitalisme en muziek. Om 21 uur immers geeft Honky Tonk-voorzitter Piet Heuvinck - je weet wel, de peetvader van Leons kwartet - de start voor een urenlange jazzmarathon die vele Dendermondenaars uit hun profijtige slaap zal houden. Zeventien kroegen, allemaal in de «binnenstad» gelegen, zullen uitpuilen van het jazzvolkje, van spetterende jazz klanken en ze zullen pinten tappen op zijn Hollands met een kermis kraag. Van 21 uur tot 2 uur 's anderendaags (of later) zullen de kroegbazen tappen en vaten steken en 's anderendaags zullen er enkele andere kroegbazen weer spijt hebben dat ze er niet bij waren. Vijf jaar geleden startte de Bogaerdsbrug over, naar Honky Tonk Jazzklub zijn café 't Peird, de trappen op eerste kroegentocht, duide- en daar troont de trots van lijk geïnspireerd door hun Fernand: onze Jeggpap. Al Bredase broeders. Er waren jaren probeert hij de Jegg- toen 9 herbergvaders of - pappenheimers te strikken, moeders bereid wat centen Eindelijk is het hem gelukt, neer te leggen om een jazz- We hopen voor Fernand dat orkestje in huis te halen, de Bert-boys in forme zijn. Een jaar later waren het er Ze voorstellen hoeven we al 11De derde editie liep in toch niet te doen, ze zijn 13 kroegen. En vorig jaar immers bijna wereldbe- werd er gemusiceerd en ge- kend. dronken in niet minder dan 15 etablissementen; eigen lijk 16 als je het Museeke Rudy Balliu's Society meetelt. Dit jaar zal er gemusi ceerd worden in niet min der dan 17 herbergen, Café Den Belleman Agnes Reynout doet niet Orleans Swing Band In dit gerechterlijk café, heel centraal gelegen en dus altijd veel te klein, speelt dit jaar de nieuwste formatie van Willy Aelvoet. Hier is alleszins muziek verzekerd lang na het offi ciële sluitingsuur van de Kroegentocht: dat is Willy aan zijn reputatie verplicht! Café Sint-Joris Crescent City Dreamers Dit café is een der oudste van de jazzstad én daarbij centraal gelegen. Erg veel iChnlii van de voUt kan ook hier niet bin nen maar wat er aan freaks voor (w.c.-)verkeersproble- men zorgde in de Ramses n. Van vorig jaar herinne ren we ons nog levendig de geweldige ambiance die er heerste in laats genoemd «café». Indien je een klein beetje gevoel hebt voor oude stijljazz en het supergezel- lig wil maken, trek Han naar Den Hert. Je zal het je niet beklagen! Restaurant 't Museeke Professor Alain Lesire We zijn nu halfweg in onze bedevaart. Als je tot nu toe in elk café twee pin ten dronk - een redelijk ge middelde voor iemand die de fvsieke insDannine' van de Reynoutzolder maar ingaat, geniet dan ook van lieten het afweten maar er wel Belleman, waar 6611 dolle ambiance van stonden er vijf te dringen - Ramses n ook weer in zijn om te mogen meespelen. En piraimde kroop. Hier speelt in het restaurant 't Musee ke wordt nu niet alleen ge geten maar ook gejazzt. Honky Tonk Bunker Sinds vele jaren het ma gisch centrum van de Bel een nieuwkomer Kroegentocht: Rudy Balliu en zijn Society Se re naders Piet, Walt e den van de Crescent City Dreamers. Dit is hun in- en uitvalsbasis en als zodanig hun kroeg; zeker dus tij de meest stabiele waarden gische jazz wereld. bunker - zoals de overjaar- se kazemat in gemeenzame taal heet Rudy is natuurlijk geen dens de Kroegentocht. Wie nieuwkomer, hij is een van trouwens de nieuwste lang- speler van deze band nog niet heeft gekocht - door onwetendheid erover of door nalatigheid of door om het even wat - krijgt daar den ui' o118 jazzwereldje maar dan wel regelmatig met een o ander ensemble Hij is de iets°apart. Door ex-leader van de Cotton City - zijn specifieke bouw heeft Jazzband, maar vormde nu op 23 maart m de Sint-Jons deze krocht een speciale at- een band die de meer onge- noK de gelegenheid toe. mosfeer We begrijpen best wone tema's uit de New Or- Café Den Hert dat het huisorkest. The leans muziek speelt In dit New Orleans Train Jeggpap N.O. Jazzband, ensemble spelen ook de Ja2zband hier niet weg wou. Dat oud-cracks van de glorierij- voorzitter Piet zijn huisor- ke Cotton-tijd: de begena- 16«mok kest nu toch heeft laten uit- digde Maurice Van Eyck, vüegen, naar 't Peird, zal ex-Cotton en ex-Crescent bekend was en nog is Van wel met veel noten te ma- Walter De Troch nu op pia- rnvtren rv ken hebben Dit jaar dus no en de beste New Orleans geen Bert, Miel, Dave, Nor- trombonist van België, Phi- bert en de anderen in de bppe De Smet (toch jammer bunker. Wel het Franse or- dat hij dit zelf ook weet!). Willy Aelvoets New kest Olivier Franc Quintet. Een band die gesticht werd Café Justitiepaleis in 1976 door sopraan- saxofonist Olivier Franc die voordien bedrijvig was bij het orkest van Gilbert Le- roux Geen onbekende in ons landje, ze waren im mers reeds te gast in Ge- ntbrugge. Andere festivals op hun palmares: Nice, Dresden, Luneray, Mar- ciac, Montighy, St.-Leu, Munster en Erlagen. Café Trefpunt Cotton City Jazzband Dit etablissement het woord «kroeg» zou hier ze ker misplaatst zijn - stapte vorig jaar mee in het jazz- circuit en bekloeg het zich blijkbaar niet. Vorig jaar waren er Engelsen onder gedoken, nu zorgt de Cot ton City Jazzband er voor wat leven. Deze band is een der beste Belgische ensem bles met veel ervaring en een grote muzikaliteit. Jeugdklub 't Pilaartje Fondy Riverside Bullet Band de partij. Nu speelt er de New Orleans Train Jazz band, die in 1974 gesticht werd door Alajos Var Pe- teghem, twee jaar geleden zijn tenten had opgeslagen in 't Pilaartie en vorie iaar Dendermonde. Stour Valley Stompers een dergelijke sportmani festatie niet schuwt -, wel dan is het de hoogste tijd dat je de alkohol wat laat mengen met een stevig hap je. En dat kan in het restau rant 't Museeke. Op de markt. Vorig jaar was het ook al ingeschakeld maar nu is het een echte schakel in de ketting geworden: er wordt niet alleen gegeten, en goed ook, maar je kan er ook luisteren naar de jazz piano van professor Alain Lesire. Deze verdeelt in Brussel zijn tijd als profes sioneel barrelhouse pianist met alle New Orleans en ragtime genres. Hij is daar enboven een specialist van Scott Joplin-muziek. Voor de prijs van het etentje hoef je het niet te laten: je zult nog maar zelden zo lekker gegeten hebben voor een zo demokratisch prijsje. Café La Ruelle Jazz-O-Matic Four Sinds vorig jaar zit Mare van La Ruelle in het circuit. Je weet wel, in dat kleine steegje op de Markt. Hele maal uit Nederland komen voor hem en ons de Jazz-O- Matic Four. Van deze vier Noorderburen mogen we technische hogeschool-mu- ziek verwachten, het New Orleans en dixieland-gen re, met uitlopertjes naar de swing music. Een gezellige toog en goede gevarieerde muziek. Den Ommeganck Stour Valley Stompers Den Ommeganck is er ook al een paar jaar bij, verplaatste het denkbeeldig podium vorig jaar van de eerste verdieping naar de benedenverdieping. En met sukse8! Het zat er eivol; niet te verwonderen als je weet dat er toen het Allsops Gulf Tides Quintet huisde en dat daarin ene meneer Alan Cooper speelde. Onvergete lijk. Ze zijn er dit keer jam mer genoeg niet bij. Toch is er een Brits ensemble, het enige van de 17; de Stour Valley Stompers. Deze jazz band toerde vroeger regel matig rond Dendermonde. Het moet hen niet zo best meegevallen zijn want na verloop van tijd zijn ze ge split. Norman Holliday stel de een poosje geleden zijn band uit Canterbury ofte Kantelberg weer samen. Ze riskeren het weer op de Dendermondse «sien». Daags nadien zijn ze te ho ren in Lendelede. We zijn Een paar stappen verwij derd van Trefpunt en toch een totaal andere omge ving: jeugdklub dus. De Fondy Riverside Bullet Band was hier ook vorig jaar reeds te gast met Ca- miel Van Breedam. Blijk baar was men wederzijds tevreden over de relatie zo dat dit stilaan een vaste re latie kan worden. Stevige jazzklanken staan hier op het menu. Café 't Peird Jeggpap N.O. Jazzband Van in 't Pilaartje even de Dendermonde. Jazz-O-Matic-Four Dendermonde. N.O. Train Jazzband

De Voorpost | 1984 | | pagina 28