Dendermondse musea leggen positieve balans voor r^>\ I Geschiedenis van Erembodegem weldra van de per: Van Jooskens hof tot Hof ten Dale te Mere Unieke tentoonstelling «Lente '84» te Lokeren Een eerste zwaluw in «Rio» te Hamme l -"jjff 'iTOjifeofc Modelspoorclub 'Het Spoor' te Hamm 48 - 16.3.1984 - De Voorpost Het Oudheidkundig Museum Vleeshuis, het begijnhofmuseum en het stads archief, kunnen een uiterst positieve balans voorleggen. Dat blijkt uit het jaarverslag dat pas werd voorgelegd. Van 23 januari tot 13 november 1983 kwamen er in het Oudheidkundig Museum Vleeshuis in totaal 6.988 bezoe kers over de vloer, wat een aangroei is van meer dan 300 in vergelijking met 1982. Hiervan waren er 5.127 individuele bezoekers (meer dan het dubbele in vergelijking in 1982). Er kwamen ook 58 groepen op bezoek. Goed voor 1.861 personen. Onder deze groepen waren er 28 afkomstig van scholen. Het Begijnhofmuseum en het Museum voor Volkskunde ontvingen tussen dezelf de periode 3.617 bezoekers. Ook hier stelt men in vergelijking met het voorgaande jaar een gevoelige stijging vast. Tijdens de Begijnhoffeesten alleen al mocht men ongeveer 2.000 mensen verwelkomen. Deze musea werden bezocht door 49 groepen (tegenover 31 in 1982) met in totaal 1.617 personen (18 schoolgroepen). Dendermonde. Het Museum het Vleeshuis is dringend aan herstelling toe. (foto Piet Hermans) Alle musea samen ontvin- en ander heeft voor gevolg gen m 1983 meer dan dat de lekken in het dak 10.605 bezoekers, wat niet konden hersteld wor- 3.519 meer is dan het jaar den en dat de glasramen voordien. Deze toename steeds mee door «Spelende» wordt toegeschreven aan de kinderen werden bescha- regularizatie van de ope- digd. Ook kwam er geen ningsdagen en aan de ten- nieuw meubilair. Positief is toonstellingen over «speel- dan weer het feit dat de kaarten» en «750 jaar stad- gebouwen van de voormali- keure». ge abdij van Zwijveke wer- In het verslag staat ook een den gerestaureerd. De ge en ander te lezen over de bouwen werden op 24 juni inrichting van de musea, plechtig in gebruik geno- Daaruit blijkt dat de aanbe- men. Enkele dagen daarop steding van het restauratie- werd de administratie van dossier van het Vleeshuis de stedelijke musea trou- gebeurde op 14 juli 1983, wens naar de nieuwe ge- maar dat omwille van de bouwen overgebracht, financieel zwakke toestand Voortaan kan dus elke be- van de stad, niet kon wor- langstellende daar terecht den overgegaan tot een toe- voor allerlei inlichtingen in wijzing van de werken. Een verband met het museum beleid, voor het raadplegen van de museum biblio theek, de foto- en diatheek, de verzameling steekkaar ten, prentkaarten en icono grafie en voor alle verdere inlichtingen betreffende de plaatselijke monumenten zorg, archeologie en indus triële archeologie. Volledig heidshalve geven we nog even het adres: Stedelijke Musea, Abdij van Zwijveke, Nijverheidsstraat 1 te Den dermonde (052/21.30.18). toegankelijk elke werkdag van 8.00 tot 12.00 en van 13.00 tot 17.00 uur Maar de meeste werken werden uitgevoerd in de lo kalen van het Museum voor Volkskunde (Begijnhof 25). Daar werden door het per soneel van de stad enkele schitterende dingen gerea- lizeerd. Op 26 augustus van vorig jaar kon dit mu seum dan ook plechtig en officieel in gebruik worden genomen. Positief is ook dat per 1 mei 1983 het museum weer kon beschikken over een tijde lijk aangestelde museum bewaker. Emiel De Grauwe uit Oudegcm werd met die taak belast. Het dient ge zegd dat hij zich werkelijk schitterend van zijn taak heeft gekweten. In dit ver band dient ook hulde te worden gebracht aan de heer Raymond Blot die van 1974 tot 30 december 1980 als museumbewaarder was aangesteld en in die periode schitterende prestaties heeft geleverd. In het overzicht volgt dan een lijst van restauraties en van dingen die in bruikleen werden afgestaan. Meer aandacht wordt besteed aan de tentoonstellingen die werden opgezet. Zo was er een tentoonstelling over speelkaarten in het Vlees huis en een tentoonstelling «Dendermonde 750 jaar stadskeure» en «Dender monde 750 jaar stadont- wikkeling». Tijdens de 20 openingsdagen mocht men liefst 2.847 bezoekers har telijk welkom heten. Aanwinsten Bij de werken aan de kol iektoren werden de funde ringen aangetroffen van de Gentse poort en ook de op gravingen op de Zwijveke- kouter werden verder ge zet. Opnieuw konden op die wijze in de omgeving van de verdwenen abdijkerk en kele graven en resten van funderingen worden m ge tekend. Daarnaast werd er een vol ledig beschermingsdossier samengesteld voor de pas torie van Appels en werd bij het stadsbestuur aange drongen voor het oprichten van een «stedelijke kom missie voor graftekens», zodat de bewaring van inte ressante grafmonumenten zou kunnen overwogen worden. Dan zijn er de giften, gaan de van schilderijen, over huishoudelijke voorwer pen, landbouwwerktuigen, drukplaten, schietspoelen, pijpekoppen, voorwerpen en dokumenten omtrent de Dendermondse brouwe rijen en allerlei gereed schap voor hout- en metaal bewerking. Er werden ook een beperkt aantal aankopen gedaan (zes tekeningen van W. Van Kuyck over het Begijnhof, zes foto's met ikonografi- sche tekeningen van B. Cnops, een houten wasma chine en een koffer vol ge reedschap van een schrijn werker, vier detailafdruk ken van het plan van A. Sanderus) Ook de museum bibliotheek, de Dender mondse bibliotheek, de Dendermondse foto- en dia teek mochten zich verheu gen in een afin tal niet on aanzienlijke giften. Stadsarchief In een tweede deel komt het stadsarchief aan bod. Het werd in de loop van 1983 ondergebracht in de archiefkelders van het ad ministratief centrum waar het alle werkdagen toegan kelijk is van 8.00 tot 16.30 uur. Het archief omvat vele duizenden archiefdozen en de verhuis werd mogelijk gemaakt door het perso- neelvan het arhief en van de Technische Dienst. Men heeft nu een ruimte van 387 ms ter beschikking. Daarin bevinden zich een aantal mobiele archiefrek- ken met een kapaciteit van 2716 strekkende meter (20.000 archiefdozen kun nen daar een plaats op vin den). Er komen ook twee kleinere lokalen, bedoeld als bureau en leeszaal en archiefbibliotheek. Het personeel zette een voorlopige inventaris op steekkaart zodat de opzoe- kingswerken al een flink stuk makkelijker zijn ge worden. Op 5 december 1983 werd dan gestart met de definitieve inventariza- tie. Als eerste komen de ge meenten Appels en Baasro de aan de beurt. Besluit 1983 was dus een positief jaar. Het museum was ge regeld open, het aantal be zoekers nam toe. Zwijveke raakte zo goed als helemaal afgwerkt Wat kan men nog meer dromen en wen sen. Maar als keerzijde van de medaille dient dan weer gezegd dat de restauratie van het Museum Vleeshuis hoognodig blijft. Dendermonde. In het Begijnhof wacht het museum vo 53: volkskunde op zijn bezoekers, (foto Piet Hermans) fkla: Het Genootschap voor Aalsterse Geschiedenis is klaar ra on het vierde nummer in de reeks van de geschiedenis v s I Groot-Aalst. Onder de titel «Groot-Aalst - Een geschic it r kundige verhandeling met inventarisatie van zyn strat erh en gebouwen» rolt heel binnenkort «Deel 3 - Erembod I v: gem» van de pers. ore De redaktie van deze merkwaardige en boeiende stut in over de gemeente Erembodegem werd toevertrouwd a: rtel Tc hm it r F rak i't jze Jozef de Brauwer, bekend historicus. Dendermonde. Alle gegevens worden nu op kaart gezet. mm (foto Piet Hermans) eln Voor de derde keer wil een groep mensen uit de Lokerse getoond, in wit en geel Middenstandskringen een tentoonstelling rond waarde- goud gezet met briljanten volle zaken organize ren. Het wordt een unieke vierdaagse en andere edelstenen, tentoonstelling in het Parkhotel te Lokeren waarop bloe- En om te eindigen mogen men, tapijten, meubelen, porselein, juwelen, schilder- we een zeer voorname me- ijedn, in al hun pracht en praal te zien zijn. dewerker niet vergeten: Benevens de oude getrou- En ten slotte komt juweüer rï wen, hebben we vooreerst Tony Van Kerckhoven aan °e'£: als gast-kunstenaar: Frans het woord: Het aanbod op Van Kerckhove: een kun- het gebied van mooie juwe- hl^r^nnr^ht welbekende stenaar uit eigen stréek len is voor de niet-vakman met groot talent. Hij vestig- onoverzichtelijk. Men moet de zich midden in de Wase onderscheid kunnen ma- natuur in Daknam. Het ken tussen kwaliteit en schilderij waarmee hij in kwantiteit. fïïmÏÏt i 1966 de prijs van de stad Een goed juwelier is niet 2. n? Lokeren verwierf droeg de alleen kreatief maar moet titel «experiment». Dit tegenwoordig ook kennis schilderij laat veronderstel- van edelstenen bezitten De voleinde dagen, len dat Frans Van Kerck- glans van goud, de schoon- hove over een trrote cevoe- Vio.h won o^oioionon ia aag «4, «o en ao maart is ae tentoonstelling open van 10 tot 20 uur. J.V.L Naast het driemaandelijks tijdschrift wordt door de Heemkundige Kring van Erpe-Mere elk jaar een paar weken in boekvorm uitgegeven. Gewoonlijk handelen deze over speciale onderwerpen die meer in detail bespro ken worden. Thans heeft de kring een brochure uitgegeven over de vroegere bewoners-eigenaars van het Vlaams Centrum Hof ten Dale, met name de familie Van den Dorpe, bijgenaamd Jooskens. Deze familie heeft te Mere scheen in het tijdschrift In- al tijd een belangrijke rol fo-Hof ten Dale, tweemaan- gespeeld in het sociaal le- delijks tijdschrift van de ven en alhoewel hun hoeve VZW Vlaams Centrum, nu het middelpunt is van Jiet Vlaams sociaal en cul- De geschiedenis van dit ge- tureel leven, toch is er een slacht vangen de auteurs lange voorgeschiedenis aan aan met een stamboomon- dit erf verbonden. Deze his- derzoek naar de eerste toriek werd samengesteld stamvader van de Van den door twee bestuursleden Dorpe's. Een ervan vond van de Heemkundige men terug in de tweede toonstelling een feërieke Kring, nl. door Yolanda helft van de 17de eeuw, met e Joos aan wie de bena- de hele t hove over een grote gevoe- heid van edelstenen is on- ligheid beschikt om de vergankelijk. Tijdens deze vorm, in zekere zin gelij- tentoonstelling worden kend op spinrag in de rand- graag de mooiste juwelen gedeelten van het midden- vlak, zinvol te registreren. Met geestdrift en vakken nis hebben Bemadette Oos- terlinck en Evrard Uwents, een schitterende stijlkollek- tie kunstmeubelen inge plant, die de hoge standing van hun zaak volledig f^adat vzw The Old Chap 16 maart een optreden van een goede beurt maakte met TEntrepot du congo». De- haar win terprogramma ze groep uit de omgeving DlichT het Mooiste «boterkoeken bij de vleet» van Temse liet zich vorig p met als laatste gasten: jaar reeds opmerken tij- In dit prachtig lentedekor rekenen zij het tot een aan- te kijk te stellen. De koolek- tie «Manoirs de France» is reikt heeft in de stijl van Louis XTV. Dubbelact in Stedelijk Trefcentrum Aalst Ronny Johnny» (een dens verschillende festi- zonder twiifel het subüëim Brits duo)' 8tarten nu vals- Nu bebben zij deelge- men tot hiertoe te de eerste zonnestralen zich nomen aan de pre-selties ste wat men tot hiertoe be- ook latfin VQelen bij van Humo's Roek-Rally. kreatieve jeugdhuis, met Hun muziek laat zich voor- ieen lenteprogramma in sa- al kenmerken door gewei- rSfe p^hÏÏfu^rm d! menwerking me. PVBA t dige ritmiek waaraf Zan- dele houtsoorten Kroegsken-Rlo. ger Chris en vooral Bongo- ieieSrS notelaar Elk Ala .first art. organiseren Pats (van 2 Belgen) niet onderdeel van deze collectie m aUl ■H">* "P m'ÓBK vreeml1 z*"n is de meest luxueuse wo- ning waardig. Laten we het nu even heb ben over tapijten: Oosterse tapijten zijn reeds eeuwen lang een voorbeeld geweest van kontakten tussen de mensen van Oosten en Wes- Op vrijdag 16 maart om De toegangsprijzen bedre ten. Niemand zal ontken- 20.00 uur organizeert het gen voor CJP-er, leden en nen dat de Oosterse tapijten jeugdhuis Kreja in het ste- doppers 50 fr en voor niet- het westen veroverd hebben delijk trefcentrum in de leden aan de kassa 60 fr. op een vreedzame manier. Driesleute 1st raat 51 een Naast natuurzijden kuns- kulturele dubbelact. «Zij die twerkjes worden ook hand- achterblijven» is een poëti- geknoopte tapijten uit ver- sche klankevokatie tegen schillende knoopgebieden de waanzin van de oorlog, gepresenteerd. Ook noma- Ze werd gemaakt door Nor- dentapijten en klassetapij- bert De Winne die samen ten uit India. De Oosterse met de negenjarige Ina Bal tapijten hebben door hun ook instaat voor de vertol- kunstzinnige uitbeelding king. In de tweede plaats en hun impressievolle mo- wordt opgevoerd «Four tieven in de loop der eeu- Phrases of relaxation im- wen een gans bijzondere provisatie voor Melina» van plaats ingenomen in de en door René Van Gijse- harten van kenners en lief- gem. Het gaat hier om een hebbers niet-klassiek pianokoncert. Suys, spijtig genoeg intus sen overleden en door voor- ming van het hof verbon- zitter J. De Vuyst. den werd. Na de beperkte De vervallen hoeve «Joos- familiestudie volgt men dit kens Hof» werd ruim tien boerengeslacht in haar jaar geleden gerestaureerd voornaamste funk tie: pach- op initiatief van de VZW- tere van meerdere hectaren Vlaams Centrum Mere landerijen. Men maakt waarbij het gebouw een ge- slechts kennis met een ge heel andere beschikking deelte van hun bezittingen gekregen heeft. De bondige die af en toe langs gerechte geschiedenis beperkt zich lijke weg moesten verde- echter tot de vorige eige- digd worden. De uitge- naars, de familie Van den strektheid van hun gron- Dorpe, en geldt dus meer den wijst op de belangrijk- als een familieportret. An- heid van het geslacht Van derzijds is deze uitgave een den Dorpe die aldus voor bundeling van een artike- Mere een bron van inkom- lenreeks die voorheen ver- sten was en een gedeelte Koninklijk Ateneum Aalst op de planken Up 30 en 31 maart, 6, 7 en 8 vrouw Corban trekt eruit, april telkens om 20.00 uur De vraag is of ze nog wel zal spelen de leden van het to- terugkeren naar de prach- neelgezelschap «de colle- tige villa. Het is een stuk ga's» van het Koninklijk vol onverwachte wendin- Technisch Ateneum van gen en boordevol spanning. Aalst «Valstrik voor een Men heeft voor de vertol man alleen» van Robert Thomas in oen regie van Jo Beeckman Het stuk wordt opgevoerd in de polyvalente hall van de school. Vermel den we ook dat er op don derdag 29 maart om 14.00 uur een voorstelling is voor de'derde leeftijd. Deze laat ste voorstelling is gratis. Het stuk speelt zich af in een villa te Chamonix. Na een pracht van een huwe lijksreis komen de heer en mevrouw Corban zich daar vestigen. Er ontstaat een ruzie en de kersverse me- van het leven hielp bepalen. Dat dergelijke familie ook op politiek vlak een rol zou spelen is uiteraard logisch en zo lezen we dat een Van den Dorpe reeds burge meester was in 1714. Onge veer twee eeuwen lang was een van hen lid van de ge meenteraad of was hij ver tegenwoordigd in het sche pencollege. Uit de brochure blijkt duidelijk dat de fami lie Van den Dorpe haar goe de reputatie te danken heeft aan haar vrijgevigheid die vooral armen en behoefti- gen ten goede gekomen is Het is dank zij hun wel stand dat velen minder honger geleden hebben te Mere en zelfs vandaag nog blijkt dit niet vergeten te zijn. Hun diepgelovigheid wordt ten toon gespreid door hun giften aan de kerk en haar instellingen. Bovendien waren verscheiden leden van de familie als religieu zen in een of andere orde opgenomen. Anderen wer den volgens vroeger ge bruik in de kerk begraven. De brochure wordt afgeslo ten met een herinnering aan de laatste bewoner, die tevens eigenares was van het landgoed en het hof. Hierin werden eens te meer de diepgelovige kwaliteiten van de familie uit de doeken gedaan in de persoon van Marie Mabilde wiens ge dachtenis in ere gehouden werd (of hersteld) door een gedenksteen te onthullen in de voorgevel van het Hof ten Dale. Het geheel wordt opgelucht met enkele foto's en bidprentjes van familie leden. JV De geschiedenis van Herder- sem. Hofstade en Melden is reeds eerder verschenen. De nieuwe verhandeling be staat uit vijf grote delen. In het eerste deel komt het ontstaan en de organisatie van de gemeente aan bod. het dorpsleven vóór de Franse re volutie en de modeme tijd, het onderwijs, de armenzorg, de medische dienst, het vereni gingsleven en personalia. Het volgende deel is- gewijd aan de demografische en de sociaal-ekonomische evolutie van Erembodegem. Het derde deel belicht de paro chie. Vervolgens wordt het paro chieleven vanaf 1800 onder zocht. Het laatste deel brengt een beschrijving en historiek van de wijken en de straten van heel Erembodegem. Vooral origineel in het boek is de fotografische inventaris van de straten: een blijvende her innering aan het dorpsgezicht van zelfstandig Erembodegem vóór de fusie in 1976. Meer dan 260 oude en nieuwe foto's, met het gekleurd wa penschild op de wikkel, illu streren dit omvangrijk boek van ca. 380 bladzijden. Het boek is gebonden en meet 27,5 x 21 cm, Het wordt slechts in beperkte oplage gedrukt Tot 6 mei 1984 kan men voor intekenen op dit boeiend boek. Intekenprijs tot 6 t 1984: 1.800 fr. Nadien kost Ij boek 1.950 fr. Hiervoor kan men terecht volgende adressen: Genootschap voor Aalsti se Geschiedenis, Termure laan 24, 9440 Erembodegeraj Firmin De Cremer, Hm weg 50. 9440 Erembodegem Jos Muvlaert, Dorpstri 63, 9392 Mcldert. Etienne De Bruyn, Vcrbj dingsstraat 16, 9440 Erembi degcm Annie De Smet, Wilgstn 25A9440 Erembodegem. Firmin Palsterman. Rond vaalstraat, 23, 9440 Ercmb| degem. Frcdy De Schrijver, Terij kenstraat 53, 9430 Nieuwf kerken. Het boek zal, door het nootschap van Aalsterse schiedenis in samenwerk! met de Vlaamse Toerist^ bond, afdeling Ercmbodegfl voorgesteld worden op i dag 5 mei 1984, te 17 uur,| het oud-gemeentehuis Erembodegem. Het zal ook te koop worfl aangeboden op 6 mei 1984 i de Crypte (WcggcvocrdjP straat, Erembodegem) ter I legenhcid van de 1ste Pm chiefeesten Het is een zeer waardevol 4 kument voor iedere Ercmbof degemnaar, zelfs voor elw Groot-Aalstenaar! D.BJ king een beroep gedaan op Lieve Daelman, Conny Oos- termeyer. Piet De vroede, Hugo Van de Maele, André Agnee8sens, Rudy Verlé, Remi Linthoudt, Dirk Van Nieuwenhuyse. Voor het dekor zorgden Gilbert La Fontaine en Willy Van Steenberghe. De regie en het dekorontwerp is in han den van Jo Beeckman Met deze opvoering is het toneelgezelschap van het KTA reeds aan zijn zesde stuk toe. Met «Rosiers» op Verlengd Weekend te Dendermonde Inderdaad, wie met de Koninklijke Rederijkerskamer «Rosiers» mee wil op Verlengd Weekend, kan dit op vrijdag 6 en zaterdag 7 april 1984, telkens vanaf 19.45 u. in zaal Casino, St.-Jorisgilde 11, Dendermonde. Verlengd Weekend is het dolle blijspel van de Vlaamse auteur Lode Pools. Als ingrediënten voor zijn stuk neemt hij de tragi-komische situaties die ontstaan wanneer een aantal personen opgesloten geraken in het bureau van de direkteur bij de aanvang van een verlengd weekend. Kaarten voor deze opvoeringen zijn verkrijgbaar bij al de leden, in zaal Casino en telefonisch op nrs. 21.85.84, 21.11.67 en 21.89.80. Op zaterdag 24 en zondag 25 maart organizeert de Ham se modelspoorclub «Het spoor» haar eerste ten toonstelling te Hamme. De ze expositie zal te bezichti gen zijn van 10 uur tot 18 uur in de Leopold Hl-laan 49. Modelspoorclub In 1982 waren enkele lief hebbers van modelspoor- bouw op het idee gekomen om in een regelmatig on deronsje met bepaalde men sen en kennissen, die de zelfde hobby beoefenen, sa men te komen, niet direkt om een club te stichten. In Hamme zijn er immers veel modelspoorbouwers. Het idee kwam echter niet van de grond. Maar in de herfst van 1983 hadden 3 liefheb bers, Eugene Leeman, Pier re Van Vossel en André Saerens het probleem nog maals besproken en zij wa ren vast van plan om het idee verder uit te bouwen. Een hinderpaal was onder andere het vinden van een plaats voor samenkomst, of clublokaal. Op 1 oktober 1983 werd de vereniging gesticht tijdens een verga dering in zaal Tivoli. Er wa ren niet minder dan negen modelbouwers komen op dagen. Tijdens deze verga dering werd André Saerens verkozen tot voorzitter Ere-voorzitter werd de heer André Vercauteren, Wil- fried Ferra werd onder voorzitter, Pierre Van Vos sel sekretaris en Eugene Leeman, penningmeester. In november werd dan de tweede vergadering gehou den. Er waren vijftien men sen aanwezig, die zochten naar een nieuw, geschikt lokaal, maar zonder suk- ses Wel kwam er een naam uit de bus voor deze nieuwe club «Het spoor». Maar als maj de nood het hoogst is, is redding nabij. Enkele d gen na de vergaderii vond de voorzitter e plaats van 70 ma, die g schikt zou zijn als lokaJp^ Er werd duchtig gewi en men kon nu denken een datum voor de eert ruit vergadering in eigen clul met lokaal Stilaan is «Het spoor gegroeid tot een waardig ht vereniging die nu haar ste tentoonstelling inrii Wie daarover meer wil ten kan inlichtingen b men, elke dinsdagavtf it so van 19 uur op tel. nr. 05 hbo 47.82 92 De liefhebbers en sympatl II rij santen zullen zeker hun trekken komen iedereen is hartelijk kom bij de Hamse mc spoorclub «Het Spoor», d *orr gevestigd is in de Leopc Wzii IH-laan nr. 49 te Hamms hij

De Voorpost | 1984 | | pagina 48