PW Dendermonde blikt terug in het verleden en mikt op de toekomst Interkommunale voor tiuisvuilverbranding lllll-Wa (Sint-Niklaas) doel aan warmterekuperatie Teledienst Aalst start nieuw projekt op Rechteroever Petrus Van den Bossche, honderd jaar, achttien jaar gewerkt en veertig jaar met pensioen Sint-Nihlase Sterfeesten: gexellig, gratis 3/4 miljoen frankshes op één lijn: goed voor Guinness-boek OPENBAAR CENTRUM VOOR MAATSCHAPPELIJK WELZIJN AALST: 4 - 16.3.1984 - De Voorpost Vervolg van blz. 1 den gezorgd en de oplossing ligt niet zo voor de hand. Het oorspronkelijke plan van openbare werken is definitief verworpen. Er bestaat nu een alternatief waarin geopteerd wordt voor een enkel kruis punt ter hoogte van de nieuwe Scheldebrug. Er wordt ook een verbinding aangelegd met de Oude Vest en de toegang tot de blok Amelinckx zal wor den verlegd naar de Westelijke flank. Men beoogt bij dit alles zoveel mogelijk de lawaaihin der in te dijken. Waterwerken In 1983 werden heel wat dijk werken uitgevoerd. Even me moreren kan geen kwaad: te Dendermonde afwaarts de kerk van Vlassenbroek werd de derde en vierde fase uitge voerd: te Zele tussen Costa Zele en Scheldebroek; Ham- me aan de Roggemanpolder; te Berlare het herstellen van de schade aan de Konkel- en Bredeschorre; te Schellebelle een verstreking van de dijk ter hoogte van de wijk Centrum en de Zele-Berlare-Wichelen de noodzakelijke aanleg van een potpolder. Ook aan de Durme werden dijkwerken uit gevoerd, meer bepaald op het grondgebied van Hamme tus sen de Usewijnschorre en de Oude Brug. Nog een aantal dijkwerken zijn toegewezen: te Baasrode de bouw van een waterkering ter hoogte van de werf «Van Praet-Dansaert»; het bouwen van een waterkering ter hoogte van de werf «Den Brandt», en versterkingswerken ter hoogte van de kerk. In Berlare de aanleg van de tweede fase van het overstromingsgebied, wer ken die nog dit jaar worden aangevat. Voor 1984 zijn trouwens nog een aantal kredieten voorzien: Dendermonde de eerste en tweede fase van de Sint- Onolfsdijk; voor Wichelen en Dendermonde dijkswerken tussen Bohemen en Schoon- aarde: het afwerken van de kol te Baasrode en de schorrebe- stortingen te Vlassenbroek; de eerste fase van de werken te Berlare, opwaarts Schelde brug; schorrebestortingen en taludversterkingen te Appels; en nog enkele andere. Wat de Sint-Onolfspolder aan gaat zijn er dijkwerken voor zien over een lengte van 2,5 kilometer en die omvatten ook een bedieningsweg voor dub bel verkeer. De werken wor den zoveel mogelijk uitge voerd op de schorren en waar het kan wordt de bedienings weg aangelegd op de kruin van de dijk zelf. Men wil zo weinig mogelijk gronden onteigenen. Op de plaatsen waar geen schorren aanwezig zijn, wordt geopteerd voor een wandel- en fietspad op de kruin van de dijk. Landschappen In de eerste plaats komt hier natuurlijk de bestemming van de oude Dender. Het verhaal is genoegzaam bekend en nu de stad een plan voor de be stemming heeft ingediend, blijkt plots dat de Vlaamse Deelregering het verwezen heeft naar een kommissie ad hoe. Het plan dat op de PVV perskonferentie werd voorge steld, is het plan dat de stad heeft ingediend. Meteen open wateroppervlak vanaf de Bo- gaerdbrug tot aan de afsluit- dam van de oude en nieuwe Dender dus. Met nieuwe brug gen en dammen en aandacht voor het stadsgezicht. Maar er zijn nog meer klasse- ringswerken: onder meer van de stadsomwalling met bijho rende poorten, de infanterie- kazeme op de Noordlaan en de militaire bunker (uit de Oostenrijkse periode) aan de Zuidlaan. Deze klasseringen moeten in overweging worden genomen. De principiële be lofte tot restauratie van het beschermde oudheidkundige museum is inmiddels onderte kend en wordt in uitvoering gesteld. Wat maar net op tijd is. De kostenverdeling voor de restauratie (tweede fase) aan de Onze Lieve Vrouwkerk is ook goedgekeurd. In Oudegem wordt gemikt op een klassering van de dorps kern. Voorzitter Verberck- moes onderstreept ter zake dat dit voor de plaatselijke bevol king heel wat problemen zal teweeg brengen. In Schoon- aarde staat de klassering van een huis aan de Eegenestraat 136 aan de orde. In Hamme werd voorgesteld te klasseren als stadsgezicht of monument: de Bunt, de «Ring», de oude molen «Grote Napoleon», de Mirabrug, de Schelde schor ren Dat allemaal terwijl de klassering van de maalderij aan de Ganzenberg is verwor pen. Ook de kostenverdeling voor de schilderwerken aan de Sint-Pieterkerk is goed ge keurd, evenals de betoelaging van de restauratie van het «Spaans Hof». De nieuwe treinregeling De nieuwe treinregeling die ingaat op 3 juni 1984 zal uiter aard heel wat aanpassingen met zich brengen. Verschillen de treinen en stopplaatsen werden immers afgeschaft (sta tion Grembergen is er daar een van). Herhaaldelijk hebben de PVV beleidsmensen van Den dermonde bij de bevoegde mi nister ter zake tussen beide gekomen. Het resultaat van deze bemoeiingen is: dat de stopplaatsen behouden blijven op de piekuren daar waar het station blijft bestaan; dat voor het behouden van een stop plaats 200 opstappers wordt aangehouden en dat de afge schafte stopplaatsen zullen be diend worden door extra auto busdiensten. Het spreekt vanzelf dat de uur regeling van deze autobusdien sten optimaal moet zijn, vooral wanneer men weet dat Den dermonde en omgeving is aan gewezen op pendel over lange re afstand. Ook moet een rege ling worden gevonden voor het opvangen van de vroege en late treinen die werden afge schaft en zal er geen dubbel gebruik zijn van de lijnen Kortrijk-Gent-Dendermonde- Turnhout met de bestaande lijn Gent-Dendermonde-Me- chelen. De ene is immers een stoptrein en de andere een in- terregio trein. Verheugend is dat bij deze reorganizatie geen personeel wordt afgedankt. Wel zullen een aantal personeelsleden tij delijk andere funkties toege kend krijgen zonder wedde- verlies of anciéniteit. Vervolg van blz. 1 Men stelde er inderdaad mensonwaardige toestanden vast: heel wat ge zinnen waar toevoer van wa ter, gas en elektriciteit waren afgesloten, waar niet kon ge kookt worden, waar financiële problemen als onoverkomelij ke hinderpalen waren gerezen en waar vaak heel wat gezins moeilijkheden zich voordeden. Na verschillende kontakten met de priester van de wijk Ignace Coppens en huisarts Mare Jacobs werden twee vrij willigers van Teledienst inge zet, Rik De Gendt en Mon Van Der Biest. Elke woens dagavond zijn ze in de wijk op post om te trachten allerhande problemen op te lossen. Pro blemen van zeer uiteenlopen de aard waarbij ze zelf vaak naar de huizen zelf toegaan. Eigen huis De hulpvragen nemen dermate toe dat uitgekeken wordt naar een eigen huis, een soort buurthuis met permanente aanwezigheid wat veel doel treffender werking zou moge lijk maken. Hiertoe wordt een BTK-projekt aangevraagd met een maatschappelijk werker, een bediende, een arbeider, een opvoedster en een kinder verzorgster. Men heeft een op tie op een woning in de Boter- melkstraat die zeer goed gele gen is. Tevens wordt overwo gen samen te werken met een nog op te richten Centrum voor na-schoolse opvang waar samen met de ouders aan de opvoedingssituatie van net kind zou kunnen gelaboreerd worden. Ongelooflijk Mensen zonder licht en vuur, zonder warme maaltijden, waar deurwaarders vaste klant aan huis zijn, waar nog moet worden afbetaald voor een reeds van de hand gedaan tele visietoestel, waar het kinder geld niet wordt uitgekeerd om dat de familiale toestand vaak maar zus en zo is, waar het schamel huishoudbudget niet adekwaat wordt gebruikt zijn er schering en inslag. Ook U kan er iets aan doen. Als vrijwilliger. Of als steun- verlener via rekening 001- 0483973-19 van «Mensen hel pen Mensen», Visserij 152 B te Gent met duidelijke referentie Een mensenleven is soms gek. Neem nu dat van Petrus Van den Bossche, die volgens sommige van zijn vroegere buren René en dus Nekes heet. Hy werd woensdag gevierd bij zyn honderdste verjaardag. Zjjn kinderen en kleinkin deren waren daarby, maar ook zyn vele vroegere buren en ook de bewoners van het Hof ter Boonwijk, waar Petrus nu al een goed jaar de beste zorgen krijgt. Vervolg van blz. 1 ven bouwde aangewezen als hoofdaannemer van de uitbrei dingswerken, waarvan de kost prijs geraamd wordt op 188 miljoen frank. De Vlaamse Exekutieve voorziet uiteraard in een gebruikelijke zestigpro- centsbetoelaging. Anderhalf jaar heeft men eraan gewerkt en ondertussen profiteert de draadververij al een tijdje van het resultaat: een voortduren de toevoer van water van 200 graden Celsius. 170 ton in 24 uur Naast het normale huisvuil dat door de reinigingsdienst wordt opgehaald, brengt ook de privé-sektor heel wat vast en brandbaar vuil aan. Vóór een met afval geladen vracht wagen de verbrandingsinstalla tie binnenrijdt, wordt hij ge wogen. Nog meer gegevens worden elektronisch geïnven- tarizeerd en bepalen later de kostprijs van de verbranding. Omdat het onmogelijk is, alle aangevoerde vuil rechtstreeks in de vulopeningen van beide ovens te storten, beschikt Mi- Wa over een bunker met een kapaciteit van 1450 kubieke meter Een negen meter brede rolbrug brengt het vuil vandaar uit bij een door een kraanman bediende grijper die het sta pelt, mengt en naar de vul- trechter van één van beide ovens transporteert. Een oven- detektor vertelt de kraanman wanneer het vuil mag geloosd worden. Via de vultrechter komt het vuil dan in het boven- het is hem van harte gegund. Onder de eerste wereldoorlog werd hij vrijwilliger. Op 5 april 1916 besloot hij het soldaten plunje aan te trekken en hij zou tot 15 april 1919 in het strijdgewoel en de gevolgen daarvan blijven. Petrus kreeg daarvoor trouwens een knal van een ereteken op dc borst gespeld Hij heeft verschillende stand plaatsen gekend als spoorweg arbeider, vandaar, aldus een woordvoerder van de ACOD- afdeling spoor, dat de zetel die u wordt geschonken een ideaal geschenkje is. De traditionele festiviteiten in en om het rekreatieoord De Ster in Sint-Niklaas, de gewoontegetrouw heel druk bijge woonde feestelijkheden daar, verhuizen. Niet dat Sint- Niklaas plots over nóg een rekreatieoord van deze omvang, van deze allure zou beschikken. Wél opteert men dit jaar niét meer voor de nazomer (augustus) en verhuizen de festiviteiten naar 19 en 20 mei. Attrakties op De SterNatuurlijk. De lente is immers in 't land en medio mei wordt het rekreatieoord onder een leuk, gezellig sfeertje (en, we hopen het maar, een mooi weertje) bedolven. Ze komen van vér, de (dit jaar vroege) vakantiegangers. Uil Sint-Niklaas, Beveren en Temse natuurlijk, maar ook uit Klem-Brabant en Dendermonde, het Antwerpse, enz. De Ster is onderhand befaamd. En de vermaardheid die de traditionele open-deur-dagen op het rekreatieoord genieten dijt steeds verder uit. Het is dan ook evident dat de strakse Sterfeesten opnieuw voor ieder een gratis toegankelijk zullen zijn. De Ster verdiént dit soort promotie, hel grdtis toegankelijk stellen van hel merendeel van de happenings vormt een trekpleister te meer Uitkijken dus naar die leuke lentedagen op De Ster. Een feest voor iederéén wordt het opnieuw, aan »de plagevan Sint-Niklaas. (wv) oven op een verdeelrooster te recht. De ruimte boven het tweede rooster dient als eigen lijke verbrandingskamer, ter wijl op het onderste rooster de gloeiende massa verder uit brandt. Ventilatoren zuigen ondertussen 36.000 m' lucht per uur naar de oven. Onder- Vandaag afval, morgen grondstof Voorzitter van de interkom munale Mi-Wa Vincent Fou- bert, had maandag 12 maart jl. Sint-Niklaas, maandagavond. Al wat (politieke) naam en faam heeft was present op de officiële in gebruikneming van de warmterekuperatie-eenheid (Iv) ste deel van de verbrandings- gezuiverd en belasten het mi- dingsovens nodig zijn en de lieu slechts in zeer geringe overheid uiteindelijk op haar mate. uitgaven zal kunnen besparen Maar zoals de milicupolitiek moet ook het beleid inzake recyclage in een internationale kontekst gezien worden. Een eenzijdig opgelegde recyclage, aldus de minister, kan de kon- kurrentiepositie van sommige bedrijven aantasten. Hij acht het derhalve noodzakelijk dat ten minste op het niveau van de Europese Gemeenschap terzelfdertijd gelijkaardige Uitgaande van een gemiddelde en zÜn vrienden-beheerders en maatregelen getroffen worden. kommissarissen mocht onder- In afwachting moet het volgens vinden. Gemeenschapsminister Jan Lenssens herinnerde in zijn toespraak aan het afvalstoffen- dekreet dat pas in 1981 de rekuperatie omschreef als een aanbevelenswaardige werkwij- het afvalstoffenpro- aan de oven voert een trilgoot vooral oog voor de loyale me de asse en sintels naar een lift dewerking die hij o.m. van die het afval in een silo stort. minister Lenssens, de afval- Beide ovens kunnen 170 ton stoffenmaatschappij OVAM, vuil verwerken in 24 uur tijd. de Gemeentedienst van België verbrandingswaarde van 2000 kcal per kilogram afval en van een inzet van vijf dagen per week, raamt de interkommu nale de maximale verwerkings- kapaciteit op jaarbasis op 44.000 ton. De warmte (tot 900 graden Celsius) van de verbrandings gassen wordt sinds kort benut voor de produktie van warm water. Het water ondergaat een aanzienlijk aantal bewer kingen, wordt in ketels ver warmd tot 200 graden Celsius en vervolgens via een onder grondse leiding naar de firma Filteint gestuwd, waar het door een warmtewisselaar stroomt. Als het daarna terug naar de installatie stroomt, be draagt de temperatuur van het water 170 graden Celsius. De gassen worden elektrostatisch hem mogelijk zijn dat de over heid in ons land ondernemin gen stimuleert tot en helpt bij de omschakeling naar nieuwe, milieuvriendelijke produktie- procédés. In het kader van de jubileumviering «40 jaar Jeugdbeweging», 30 jaar BJB en KAJ en 10 jaar KSA wilde KSA-afdeling St - Hubertus Aalst naar buiten treden met een opmerkelijke prestatie. Het tienkoppig leidersteam gekoördineerd door Mcldertenaar Erik Van Langenhove en Terheidenaar Robert Wauters geassisteerd door een 200-tal geestdriftige medewerkers van beider kunne en van zowat elke leeftijd, zorgde inderdaad voor een geslaagde poging het wereldrecord «munten leggen op lijn» te breken. Waar aanvankelijk de te kloppen afstand 6,860 km bedroeg was deze ondertussen reeds aangegroeid tot ruim 11 km en enkele dagen vóór de poging kwam uit Duitsland het bericht dat de te kloppen afstand tot liefst 15,6 km was aangezwollen Van vrijdagnamiddag af tot zaterdagnamiddag, voor het leidersteam ook de nacht inkluis, werd dan koortsachtig aan de voorbereiding gewerkt. Liefst 3,200 ton frankstukken, samen goed voor ruim 750.000 fr. werden op kleefbanden vastgehecht. Drie bestelwagens met 80 houten kisten elk goed voor zowat 40 kg. Maar toen uiteindelijk de frankskes moesten worden gelegd zou dit noodgedwongen gebeuren in de sneeuw. Iets waaraan men zich weinig gelegen liet ook al zou dat achteraf een reuzenwerk impliceren want de muntstukken dienden droog terug te worden ingeleverd. Liefst 5 volledige en één onvolledige kring werden gelegd in de Kapelle-, de Lepel-, de Heuvel- en de Groenstraat en langsheen de steenweg Op het voetpad dan uiteraard. Een totale afstand van 16 km 505 m en 35 cm werd dan bij deurwaardersexploot vastgelegd. Goed voor een vermelding van de KSA-afdeling met een wereldrekord in het fameuze Guinness Book of Rekords, Realisatie waarmede de jubilerende KSA-afdeling zich alleszins in de kijker werkte wat dan uiteindelijk aan de jeugdwerking voor haar 70 leden ten goede komt. Was de rekordpoging het koninginnestuk van de viering, daarmede was alleszins de kous niet af. Er was uiteraard een jeugdmis waarin de KSA-ers dan op een ander vlak hun beste beentje voorzetten en op zondag was het volop feest voor de hele regio waaraan ook de Meldertse Hopduveltjes deelnamen aan een dorpsspel in het teken van muziek en muziekinstrumenten waarbij heel wat interessante en vooral ludieke opdrachten te pas kwamen. Tot het bijwonen van deze geslaagde poging door officiële personen kon het blijkbaar niet komen. Frankstukken zijn ook maar eerder mager. Met bankjes van 5.000 had men wellicht meer sukses gehad. Ondertussen, terwijl men op Hertoginnedal naar financiële middelen druk zocht was in de KSA-zaal geld te over. Bergen geld al waren het dan ook demokratische. wellicht te devalueren frankskes. LH Momenteel beschikt Vlaan- bleem te helpen oplossen. En deren over 22 huisvuilvcrbran- terecht, vindt hij, wat vandaag dingsovens die geschikt zijn afval is, kan morgen grondstof om huisvuil, ambachtelijk af zijn. De minister is vastbeslo- val en bepaalde grofvuilfrak- ten, in het kader van zijn pre- ties te verbranden. Alhoewel ventief milieubeleid, de recy- encrgierecydage technisch op dage en de rekuperatie te sti- al deze ovens mogelijk is, laat mulercn. De algemeen maat- minister Lenssens zich voor schappelijke, zowel als de mi- beslissingen terzake leiden lieuvoordelen ervan zijn groot, door overwegingen i.v.m. de Recyklage en rekuperatie zor- staat en de geografische ligging gen ervoor dat minder grond- van de oven, de verbindings stoffen en ertsen nodig zijn, kapaciteit ervan en de waar- waardoor het volume aan afval borg van afname van de gcre- kleiner wordt, minder verbran- kupcreerde warmte De Mi- Wa is in ieder geval, zo meent hij, vanuit elk oogpunt, een geslaagd initiatief. Leo DE BOCK Burgemeester Cool, die een werker in de depot van Haren, uur voor de officiële viering Tien jaar later wordt hij ge- even langskwam om zijn ge- pensioneerd. Een pijnlijke lukwensen aan te bicden en ziekte - mijn rug, zegt Pe- allicht die van nog andere, was trus - was daarvan de oorzaak, al een tijdje weg toen de vele Kort en bondig samengevat gasten bepakt en beladen met heeft Petrus 18 jaar gewerkt en geschenken hun opwachting heeft hij meer dan 44 jaar zijn maakten. Dat was zo voor de pensioentje getrokken. Een voorzitter van het OCMW, prestatie, zonder meer. Maar mevrouw Buyse en haar sekre- taris, enkele leden van de OCMW-raad, vrienden en kennissen van de honderdjari ge, vroegere buren en natuur lijk de bewoners van het rust huis zelf. De feeststemming was groot en bekommerde zusters en verpleegsters draafden af en aan om het de genodigden zo gemakkelijk en aangenaam mogelijk te maken. Petrus zelf bleef er rustig bij, liet de felici taties over zich heen gaan alsof het dagelijkse kost was gewor den (als je honderd bent heb je allicht een en ander meege maakt). Hij nam dc pakjes in ontvangst, liet zich in dc han den knijpen en stond zelfs toe dat hem sporadisch wat klap zoenen werden gegeven. Het leven van Petrus is er een geweest van de spoorweg, in die tijd nog de ijzeren weg. Petrus kan daar nog veel over vertellen. Zijn geboortedatum achterhalen is niet zo moeilijk. Je neemt de datum van voor bije woensdag en tikt op je rekenmachientje min honderd wat het jaartal betreft. Hij huwde op 31 januari 1908 met Clotilde Ringoet en het echt paar kreeg twee kinderen, een flinke zoon en een al even Dendermonde. Petrus Van den Bossche vierde in de kloeke dochter. Petrus zou bij Boonwijk zijn honderdste verjaardag (v) deze dochter trouwens gaan- inwonen en haar pas op zijn 98° en een beetje verlaten om zijn intrek te gaan nemen in het rusthuis. In 1920 ging hij in dienst bij dc spoorwegen als voorlopige werknemer. Hij deed er dienst als lokomoticfpoctscr te Schaarbeek en het jaar daarop was Petrus aan dc slag als we genwerker - piosseur. zo laat hij zich ontvallen - op de «al lee verte» te Laken. In 1923 wordt hij vuuraanstckcr. Maar dat moet hem niet goed zijn bevallen, want hij neemt ontslag. Petrus is ook nog een keer in zijn leven gekonfrontcerd ge weest met het fenomeen af danking. Maar die periode duurt nauwelijks vier dagen. Hij werd weer in dienst genomen. In 1924 keerde hij terug naar de spoorwegen. Weer als voor lopig wegenwerker en in 1929 vinden we hem terug als ploee- Dendermonde. Petrus Van den Bossche ondanks zijn 100 jaar, nog flink te been (v) De Raad voor Maatschappelijk Welzijn van de Stad Aalst heeft de hiernavolgende functies opengesteld: 1 voltijdse functie van geneesheer-specialist in de radiotherapie-isotopen 1 voltijdse functie van geneesheer-specialist in de anesthesie De kandidaturen moeten bij ter post aangetekende brief worden gestuurd aan de Voorzitter van het O.C M W Gasthuisstraat 40. 9300 AALST, en dienen met de bewijsstukken uiterlijk tegen 22 MAART 1984 ter bestemming te zijn. Overeenkomstig de bepalingen van titel V van de wet tot economische heroriëntering van 04.08.1978, genaamd anticrisiswet, zijn de opengestelde functies toegankelijk voor mannen en vrouwen tenzij het uitdrukkelijk anders is voorzien. Bijkomende inlichtingen zijn op dat adres te verkrijgen bij dhr. Humbert BARREZ. directeur ziekenhuis, tel. 053/21.23.93 binnenpost 110.

De Voorpost | 1984 | | pagina 4