Oordegemse «Sperteleirs» spertelen tegen te Lede Zondag trekt jubileumkavalkade door Wieze Wél twee prinsen-karnaval maar weinig schwung in Leedse stoet MIDDENSTANDERS AAN DEN DOP mm i ttf De Voorpost - 16.3.1984 - 5 Tuinlaankomilé Karnaval in Belsele. Zondag was het optocht in de Sint-Niklase deelgemeente. Dit is een wagen uit de Molenwijk (Iv) Na karnaval Aalst en Rosenmontag in de bondsrepubliek te hebben meegemaakt, belandt men te Lede uiteraard voor de karnavalviering in een anti-climax. Maar men moet kunnen relativeren en tevens inzien dat heel wat omstandigheden er mede schuldig aan waren dat deze editie niet uitgroeien kon tot een topper. Dc weersomstandigheden wa- de sleuren die een livige Frans ren niet om naar huis over te Roelandt te voorschijn tover- schrijven, de deelnemende den uit een ijsje en niet in het karnavalgroepen beschikken, ,minst de wagen van de kontes- blijkbaar niet over de gepaste terende Sperteleirs samen met akkomodatie om hun kreativi- de oktopus van de Rem- teit bot te kunnen vieren en brandtkluddens die trouwens ook de financiële kant bood laureaat zouden worden ter- minder mogelijkheden. Dat wijl de Sperteleirs hun zwa- daarenboven zowat een heel nenzang zongen en laatst ge- seizoen lang geredetwist wordt klasseerd werden. Kontesteren over alles en nog wat maar is meestal niet lonend, men dan ook geen tijd over De stoet werd opgevrolijkt had om de stier, in casu. de door muziekkorpsen uit Lede, organisatie van de stoet, terde- Oordegem en Erondegem en ge bij de horens te vatten zal Qok een drumband zette zijn eveneens een nadelige invloed beste beentje voor. hebben uitgeoefend op dit Wellicht komt er nu een terug- Lccdse treffen waaraan geluk- blik over de voorbije perikelen kiglijk ook deelnemers kwa- en wordt de hand aan de ploeg men o.m uit Aalst. Wichelen geslagen om in 1985 tot een en Oordegem betere realisatie te komen Toch blijkt te Lede een dege- waardoor dan eendrachtig lijke voedingsbodem te be- werken wel een must zou zijn. staan voor een waar karnaval Rond 20 u. had dan in het want, gaven de Majoberkes er Leeds {Cultureel Centrum de de brui aan, anderzijds kwa- proklamatie van de klassering men een viertal gloednieuwe van de diverse karnavalgroe- groepen het karnavalpoten- ticel versterken. In dëSlöet ging men blijkbaar, ander maal, de politieke toer op waarbij gemeentebestuurders en prominenten van het karna- valmilieu terdege op de korrel werden genomen. Organisatorisch haperde er wel een en ander. Zo o.m. het feit dat de koets van prins Freddy I waarover zoveel te doen was geweest de prins wel tot aan de tribune, verkleind, bracht maar dat daar bleek dat noch voor hem noch voor kei zer Padova en Miss Bette enige zitgelegenheid was voorzien zodat schepen Henderickx zich moest inspannen om er een mouw aan te passen. Naar ons inziens betere groe pen waren alleszins de Leedse Kalveren die hun elfjarig be staan vierden met elf kaarsen op een reuzetaart. Ja Zjeur Jong die de tribulaties in het Hof der Prinsen met voorzitter Bert Van Hove he kelden, Wanzeelse Komeeren die herinnerden aan het «paal- avontuur» van John De Gendt, pen plaats waarbij uiteraard ook wel reklamatie te pas kwam. Hoe zou het anders kunnen! Bij de groepen met praalwagen werden de Rem- brandtkluddens laureaten met een tienarmige oktopus goed voor 19.000 fr., gevolgd door Fleus (17.000), Wanzeel se Welweters (11.000), Leedse Kalveren (10.500), de Sleuren (10.000), de Kommeeren (9.000) en ex-aequo de Sperte leirs en de Kleine Kouterbras- sers (elk goed voor 7.500 fr.) Bij de groepen zonder praal wagen ging de eerste prijs naar de Leedse Nachtuilen (4.000 fr.) en de tweede gelijk naar La Zjeur Jong en Kastaars, beiden 2.000 fr. Het Gemeentelijk Feestkomi- tee kende voor de meest hu moristische groepen een trofee en 3-10 van een gouden kru- gerrand toe aan de Sleuren en 1/10 aan Kommeeren en Ja Zjeur Jong. Groepen buiten wedstrijd wer den gehonoreerd met 2.000 fr. voor Wanzeelse Karnavalreu- zen en 3.000 fr. voor Hof der Prinsen, Orde van de Leedse Hovaardige Boer, Keizer Pa dova en Miss Bette Karnaval in Belsele. De middenstanders, organisatoren van het karnavalgebeuren, traden zelf in de stoet aan (Iv) 't Is weer zo ver! Zondag 18 maart trekt de tiende na oorlogse karnavalstoet door de straten van het bierdorp. Ligt het aan hun «onwyze» bijnaam? Of zit het hen dan toch in het bloed? Feit is dat de Wiezenaren al bjjna een eeuw geleden met een mooie vastenavondstoet uitpakten, en vele nieuwsgierigen uit de regio's Aalst en Dendermon- de naar de bosmee gemeente lokten. Karnaval in Vrasene. Het Tuinlaankomilé van deze deelgemeente van Beveren zette v e vierde keer een optocht op het getouw. De plaatselijke miss was op post (Iv) Wegens beëindiging van ladderhandel Lohmann, verkopen wij alu-schuiflad- ders. Nu 10mtr van 8.700 Bfr. voor 5.300 Bfr. en 8 mtr. van 7.900 Bfr. voor 4.700 Blr. Tevens andere lengtes leverbaar, met DIN-norm, 3 jaar garantie. Wij komen vrijblijvend bij u langs. INTEML LADDERS PVDA Iel. 051/70.02.58 Blijkens verklaringen van be jaarde dorpelingen, wat ge staafd wordt door oude doku- menten, moeten die stoeten wel de moeite waard geweest zijn, en nu nog worden sommi ge van de destijds 30 evokaties regelmatig in de volksmond opgehaald: zoals o m Duimke zoon, een man kort en lang; Willem Teil, Parijse modepoe- pen, Manten en Kalle, 't Aate Pcid, de Reuzinne, het Rad van Avontuur, de -lustige sta- minet (Wies bleibt Wies)... Bij het uitbreken van de oor log in 1914 werd de karnaval- traditie echter verbroken, maar de idee er aan bleef on der de as smeulen, en zou eens opnieuw vorm en gestalte krijgen. Weer karnaval! Met deze herinnering in het achterhoofd vatten enkele moedigen van de jcugdklub 71 Volt in het jaar 1975 het plan op om de karnavalstoet van vroeger weer op de been te brengen. Hun opzet slaagde niet zonder veel moeite en op zondag 16 februari van dat jaar zagen we een parade van 15 groepen, op sleeptouw ge nomen door de dorpseigen St. Ceciliafanfare, door Wieze trekken. Blikvangers uit die optocht waren zeker: «Café zonder bier», 't Aate Peird, de Raket, de riante voorstelling «Lief zijn voor elkaar» en en kele andere Het aanvangssucces sterkte de inrichters tot verder doen, en jaar na jaar kwamen er meer en mooier groepen. Karnava- leske ensembles kwamen en gingen. Bij hen die bleven, en bij de nieuwe formaties werd er intens gestreefd naar origi naliteit, actualiteit, variatie en animo. Vooropstellend dat karnaval een bron van jolijt moet zijn, zochten de organisatoren steeds naar nieuwe elementen. Zo werd al in het tweede jaar (1976) een prins (Herman I) verkozen. Naderhand werd ook een verkleed bal met prin sinstallatie, een kinderkaval- kade en een sluitingsdansfeest met prijsuitreiking op het pro gramma geplaatst". Het relaas van 10 jaar Wies-karnaval zou onvolledig zijn moesten wc het dynamisch komitee, dat instaat voor die goede gang van za ken, vergeten. Die stuurgroep bestaat thans uit: koördinator Gommaar De Wit. publiciteit. Mare Colman; kassier Willem Heuvinck, verslaggever Gil bert Cornelis, en de leden Hans De Maesschalck. Eddy Goffin en Franqois Ledegen Om de gestadige evolutie van de Karnaval te kunnen volgen werd nog een bijzondere Raad opgericht, met afgevaardigden uit de onderscheiden lokale verenigingen. Stoeten Op zaterdag 17 maar om 14 uur trekt de 4de Kinderkaval- kade op weg, en daags nadien wordt op hel zelfde uur op de Rooien de start gegeven van de grote jubelstoet, die dan verder langs Hoeksken, Aal- stersestraat, Streekbaan, Nieuwstraat, Dorp en Schro- verstraat stapt. Zoals de vorige jaren zal er weer een lange publiciteitskaravaan aan die stoet voorafgaan. En daarna: zie je ze al komen?... de wagen met prins Victor I het mu- ziek-van-Wies (met de nieuw komer heideroosje), de diver se koddige groepen, al dan niet op wielen, en met aktuele uit schieters over toestanden, ge beurtenissen en personen, waarbij we naast lokale in breng ook internationale top pers verwachten. Dat het er luchtig zal toegaan, en dat de groepen qua creativiteit en blik vangerij zullen wedijveren, is wel vanzelfsprekend. Te meer daar er tijdens het slui tingsbal vanaf 20 uur in het Wiezehof vette prijzen zullen uitgereikt worden aan de stoe- telingen. Derhalve, afspraak in het kar- navaldorp op zaterdag 17 en (of) zondag 18 maart, telkens van 14 uur af;- J.V.L. Karnaval in Belsele. Keizer Emiel en z'n eredame (Iv) De drie dolle dagen van Lede startten verleden zaterdag met een geslaagd kinderkarnaval onder de auspiciën van de «Orde van de Leedse Hovaardige Boer» met heel wat geschminkte en zelfs gemaskerde jeugdige karnavalvierders die in de zaal onder leiding van Leen Persijn een witte regenboog kleurden. Een Persyn die reeds heel wat voor kinderen deed en nog doet en zelfs een plaat lanceerde «Dochtertje lief» heeft zelf geen kind(eren). Ik wil vry blijven om myn taak naar behoren te vervullen, zegt ze ons. Liever dan eventuele kinderen naar oma of naar de crèche te moeten sturen. Leen Persijn toonde alleszins dat ze met kinderen kan omgaan en hen zelfs heel wat bijbrengen. Niet in het minst door passende en al eens minder passende levensliedjes. In de vooravond werd dan met valisten zorg te zullen dragen. Raadszi»>ng de plaatselijke Harmonie St.- Nadat burgemeester Grepdon Cecilia opgestapt naar de kara- had gereageerd op beweringen mellenworp waar heel wat na- Of hij ook de stille wenk van van «de Sperteleirs» waarover turaprijzen waren te winnen en de burgemeester «niet te veel U straks meer verneemt moest waar Veerle Van Hauwermei- rekening te houden met ad- hij de plaat poetsen en instal- ren. Poortendries 12 te Lede viesraden en mensen die het leerde Prins Freddy zichzelf in de hoofdprijs in de wacht op inspraak gesteld zijn»is een de voorzitterszetel. Geflan- sleepte. ander paar mouwen. Een keerd dan door zijn schepe- wenk die burgemeesters zich nen. Keizer Padova. vaste Hoofdgebeuren van de dag wel in karnavalraadszittingen waarde in het Leeds Karnaval, Lede. Lucky Luke was ook van de partij (a) werd uiteraard dan wel de kar- navalraadszitting waar prins Freddy 1 de sleutel van het gemeentehuis in ontvangst mocht nemen nadat hij be loofd had nu de miserie in Leedse karnavalkringen enigs zins opklaarde voor de karna- maar niet in échte zittingen kunnen laten ontvallen. De voorzitter van het Leeds karnavalkomitee Clement Melckenbeeck had voor de ak- tieve karnavalistcn woorden van dank en voor de regerende prins een fles champagne. werd eerste schepen. Miss Bet te werd belast met de porte feuille van Kuituur en Clement Mclckebeke met die van sport terwijl Mare Corthals als ge- meentesekretaris zou funge ren. Nieuwe reglementeringen werden afgekondigd inzake drankgebruik gepaard aan reële straffen voor overtre ders. Burgemeester Grepdon werd «bevorderd» tot politie-agent die voor de kamavaltribune het verkeer in goede banen zou leiden. In de karnavalstoet op zondag zou men hem zien als «ezel» (referend naar VU- kringen) en met «een varken» (wegens verbod verleden jaar tot «raden van het. juiste ge wicht»). Voor schepen De Paepe, Openbare Werken, werd een belangrijk attribuut gereser veerd. een biersleutel, goed voor alle omstandigheden. Voor schepen Juul Henderickx werd ter oriëntatie een wind- haan gebracht waarmede mak kelijk zou kunnen worden ge- konstateerd uit welke hoek de wind in het karnavalkomitee waait. Het schepenambt voor administratie werd verzorgd in gemeenschappelijk overleg door Willy Van Royen en John De Gendt adviesraadvoorzit ters. Ook de persjongens werden niet vergeten. Hen werd een roze bik toegemeten kwestie van mild te zijn in het verslag, niet zozeer van de karnavales- battementen maar wellicht meer in verband met de soms berichte gemeenteraadszittin gen. Uiteindelijk kreeg burge meester Grepdon een pot lijm die dienstig zou kunnen zijn om gebroken VU-potten te lijmen. Tegenspertelen De Oordegemse kamaval- groep die verleden jaar de eer ste prijs behaalde was de me ning toegedaan het zou hen alleszins mondeling beloofd zijn naar men ons zegde dit jaar de prinsenwagen te mogen realiseren waaraan dan niet minder dan 25.000 fr. zou ver bonden zijn. Ze grepen er ech ter naast, want de wagen in kwestie voor vervoer van de prins, een koets met paarden, zou verzorgd worden voor de prijs van 7000 fr. Beslissing freddv I van het gemeentelijk karnaval- komitee van 9 december II aanstelling (a) door het oud-komitee be krachtigd. «De Sperteleers» uit Oordegem, die wellicht niet zo speciaal de pilootgemeente van de fusie in het hart dragen, namen dit niet en bouwden dan toch een heuse prinsenwa gen met alles derop en deran en met eigen prins en prinses geflankeerd door een merk waardige groep «Sperteleers». Ze kozen ook hun eigen prins en prinses in de persoon van Rob Matthijs en Marie-Chris- tien Van Oost. Op de karnavalraadszitting wilde burgemeester Grepdon dan ook feiten op een rijtje stellen. Hij protesteerde alles zins tegen vermeende morele en geldelijke diskriminatie die de Oordegemse Sperteleirs zouden ondergaan hebben. Burgemeester Grepdon zegt «een rennieken» te hebben ge nomen want dergelijke insi nuaties zouden hem zwaar op de maag liggen. In 1980 werd het maken van de prinsenwagen toegekend aan de «Omheugvallers» op voor stel van het Hof der Drinsen om een goede Ledse karnaval- Lede. De Leedse nachtegalen (a) groep die door strubbelingen nende groep te zijn geweest er niet zou kunnen meedoen te wilden mee stoppen werd het redden. Ze kregen er 18.000 maken van de prinsenwagen fr. voor hen toevertrouwd waarvoor ze In 1981 toen de «Keelblussers» 30.000 fr. ontvingen, na drie jaar na elkaar de win- In 1982 vroegen «de Sleuren» de karnavalwagen te mogen maken omdat ze nu eindelijk eens een prins hadden. Ze kre gen 20.000 fr. In 1983 werd de opdracht toe gekend aan «de Leedse Kalve ren». Deze groep vroeg de prinsenwagen te mogen bou wen niettegenstaande het Hof der Prinsen niet meer zou tus senkomen. Gezien de bouw van de wagen reeds was aange vat liet het komitee dan maar begaan en gaf 18.000 fr. De burgemeester besluit dat de bewering dat wie een lc prijs had het volgend jaar de prin senwagen zou mogen maken uit de lucht is gegrepen en verder dat nooit een vast be drag werd afgesproken. Deze wagen zou elk jaar in de stoet worden beoordeeld en geklas seerd zoals de andere Leedse groepen. Ieder zijn waarheid? Wellicht speelt gebrek aan fi nanciële middelen en het feit dat er heel wat perikelen wa ren rondom het komitee we', een rol in deze eigenaardige affaire waarbij tegenoverge- kreeg van de burgemeester een passend geschenk tijdens zijn prinselijke stelde beweringen loodrecht tegenover elkaar komen te staan.

De Voorpost | 1984 | | pagina 5