Schensjmoelen slepen met pompierswagen overwinning uit de brand Karnavalstoet lokte fuifnummers naar Dendermonde 8 - 16.3.1984 - De Voorpost Dendermonde. Een schepen op kop en twee brandweerkommandanten op de wip. Schensjmoelen wonnen, (c) Norberreke en Frans broederlijk bij elkaar. De Chikkebollen hebben toch veel liever andere bommen, (c) We vergaten Jozef De Paepe «De Kopvleeskrant», een speciale uitgave naar aanlei ding van het karnaval In Dendermonde, strooit mo menteel asse op het hoofd, ten teken van boete. Want wat was er gebeurd: in het lijstje van de harde werkers en dus van de leden van het karnavalkomitee, werd de naam van de wakkere en ijverige sekretaris vergeten. Karnavalisten maakten de Kopvleeskrant attent op deze vergetelheid en omdat we eer willen brengen aan wie die toekomt, vermelden we graag dat Jozef De Paepe de sekretaris is van het bedoelde komitee en dat hij deze taak zeer gewetensvol en plichtsbewust doet. Wie Jozef daarover eens wil interpelleren of hem felicitaties wil toesturen, kan dat steeds doen op het adres Denderstraat 29, te Dendermonde (telefoneren kan je natuurlijk ook: 052/21.23.62). De Ranchvrienden had den zich verkleed (werke lijk?) in ouden van dagen, die op sportstage gingen, kompleet met achter zich een wagen van de 900 (1800 voor de dronke mannen): De Begoniabloempjes brachten een beetje af wisseling met hun orkest, een met echte instrumen ten nu. De Lisamariekes voerden 4 knap uitgewerkte ijs- etèrs ten tonele, alles met de nodige freudiaanse symbolen en aan de ero- gone zones appellerende verwijzingen, dit alles on der het motto «met kadijs altijd prijs» Met vals en echt ijs werden vele om- staanders danig in de war gebracht, maar de gefopten hielden er een ijsje aan over. navalsubsidies kant en klaar, stem dan voor Al- bert, de man van 't jaar», maakte ons duidelijk dat hij in feite staakte tegen de subsidievermindering vanwege de stad. Daar achter liepen duizenden (nou ja, toch zeker vijfen twintig) rood-geel-blauw- groen-orangje-paarse na rren in unisexkos- tuumpjes. Los Vanheckos uit Sint- Niklaas drentelden met De Dorpsvrienden trok ken een praalwagen voort met daarop Tijl, Lamme Goedzak en een kunstig uitgewerkte ma- kette van het stadhuis van Damme (nee, niet Hamme, stelletje chauvi nisten!). Daarechter liep een dansgroep te... dan sen natuurlijk, dat zal wel! De Honky Tonk verwees naar het karnaval in New Orleans, en kompleet in streepjespakken en bijho rende hoeden getooid trokken de aanhangers achter de Zenith Brass band aan. De jazzy klan ken werkten sterk op ons gemoed en op de tenen van onze buurman, die de gevolgen moesten dragen van enige on doordachte danspasjes. Geholpen door een be reidwillige oorveeg kon centreerden wij ons dan ook op De Roeffeleirs, die ons Sneeuwwitje en de zeven dwergen toonden in kabouterland. Hierna zagen wij drumband en majorettenkorps De Pauwkes, gevolgd door De Cornellekes, met hun narrenfestival. Eén grote liggende nar, met daarop de tekst «Wilt ge uw kar- De Welkomvrienden vonden dat de pastoors steeds meer en meer werk krijgen, (c) Dendermonde. De Wardjesvrienden ook al de Braziliaanse toer op. (c) Braziliaans allure voorbij, achternagezeten door een grote kunstig uitge werkte Braziliaan met Mexikaanse klederdracht en dito achtergrond maar wie zouden wij zijn om over zo'n detail te struike len. Lap, daar liggen we al. De Polderboeren met hun reus Pol en het Stie- repeird protesteerden heftig tegen de inleve ringsplannen met een lu diek schotschrift, waar van wij hier graag de tekst afdrukken: Veurstel van inleveren voor 1985 't Is gién peird mor ne stier 't Koste gién miljoenen mor wa bier Gién vier mor twié kinderen Meschin vor de belas tingen te verminderen en vor de kop Giéne iék of arduin Mor nen hiéle gruuten ajuin Vor dién vent in 't gevang zijn we deze kiér nie bang Want gién uitgestoken uugen Mor ne zakdoek vor af te druugen En onze Charel de Polder boer Dié kan mé d'andere reu zen op TOER En voilé hiéren van 't bestuur Van heinde en verre kwamen ze aangestroomd, de rasechte karnavalisten, de met zotskappen en konfetti getooide feestjesbouwers en de in nevel gehulde nachtridders. Maar ook de nieuwsgierige stille huisvaders en hun druk kwebbelende vrouwtjes en kinderen. Ook de verliefde koppeltjes en de punkers en de drinkers... en zelfs enkele eerbiedwaardige antropologen en professoren in de folklorewetenschappen. Want allen wilden ze slechts één ding zien, die zondag: de GROTE DENDERMONDSE KARNAVALSTOET! ledereen repte zich naar de Gentsesteenweg, waar de groepen zich in volgorde opstelden, en de van jolijt glimmende jeugdige gezichten dartelden tussen de gemaskerden, allen dromend van de toekomst, als ze «groot» zijn, want dan gaan ze zich ook zo'n duur kostuum kunnen aantrekken. Dendermonde. De Kliek wa Maar geen tijd om te dro men, de optocht is al be gonnen, en de veelkleuri ge massa kronkelt zich door de Dendermondse straten. Langs de Kerk straat met een omweg naar 't Sas, drammen de wagens door naar het Justitieplein en zo naar De Werf, Dijkstraat en de Oude Vest, de nieuwe «Promenade des An glais». Handig de tiental len hotdogkraampjes omzeilend, duikelt het gezelschap de Brusselse straat in, op naar het Stationskwartier, om zo via de Zuidlaan, waar het aantal kijkers al veel min der was, en de St.-Roc- husstraat terug naar de overbevolkte Vlasmarkt weer te keren. Overal zag s naar Parijs geweest. c je met «karamellen» be laden snotneuzen rondlo pen, de reklamewagens hadden niet gefaald! De één na de ander zou den ze een nummertje opvoeren bij hun aan komst op de Grote Markt, en wij vlug daarheen. Het eerste wat we zagen was natuurlijk de Prinsenwa gen, waaruit statisch kei zer Cornel afdaalde om zich met zijn Prinsencae- mere (Roger Baetens, Willy Ophalvens, Fran- gois Macharis, Alfons Kindermans, en Albert Van Den Boom) naar de pui van het stadhuis te begeven. Met een majes- tatische blik overschouw- de hij het marktplein, en liet alles met een keizerlij ke waardigheid op zich afkomen. Wij geven de groepen in volgorde. Zotterkantnie met «D'harmonie van d'er- moe», die een wagen met daarop een gevallen tamboer-majoor voor tduwden. Daarna volgde eon grote dikke muzikant met achter zich aan een schuimrubberen blaasor- kest. De orde van de Wichelse Schoeërs had zich in het Chinees gestoken, zodat je van de gele mannen niet kon zeggen wie nu verkleed was, en wie ge woon een kater had. «Mee al de Chinezen, mor nie mee den dezen» snauwden zij in een vreemd dialekt, en ge spleten keken zij rond. Dendermonde. Een majestatische Rolls Royce kon de jury niet beïnvloeden, (c) Dendermonde. Zotterkantnie en d'harmonie van d'ermoe. (c)

De Voorpost | 1984 | | pagina 8