Milieudienst Beveren wordt verder uitgebouwd Wielewaal 's Heerenbosch verbolgen over houding Vlassenbroekse Dijkgraaf Wegbermen pas maaien vanaf 15 juni? Davidsfonds breng! Groen Dendermonde in de belangstelling WOG Vlaamse Executieve 12 - 23.3.1984 - De Voorpost De milieudienst van de gemeente Beveren, opgericht in Een zekere drempelvrees om 1979, is één van de eerste in het land geweest. Naar op de diensten van ir. De Pauw aanleiding van de uitbouw van de Linker-Scheldeoever een beroep te doen behoort werd een ingenieur in de milieusanering aangetrokken om st''aan ,ot ,heI vf^'^en-. De de dienst op poten te zetten. Een eerste taak van het nieuw in£en in.1982 cn 198;* r.r binnenkwamen leren ons dat opgerichte departement bestond er voornamelijk in, be- problemen met water hoog leidsondersteunend te werken. Het gemeentebestuur wil sk0ren: ruim 21 procent, immers, wanneer er zich nieuwe kandidaat-investeerders Klachten in verband met bo- aanmelden, een gefundeerd advies kunnen uitbrengen, dem en lucht geven respektie- Die werkwyze werd bijvoorbeeld gevolgd voor de vesti- velijk 17 en bijna 15 procent, ging van de Antwerp Gas Terminal ter hoogte van het Meldingen met betrekking tot zuidelijk insteekdok te Kallo. Milieuambtenaar De Pauw ielu|d en geur geven een per- heeft toen in een omstandig rapport de pro's en contra's op een rijtje gezet. Vooral het veiligheidsaspekt kreeg in de bundel ruime aandacht toebedeeld. In Dendermonde. Het gebied ligt er nog ongerept bij centage van ruim 10 en 13. Programma 1984 Tijdens de perskonferentie werd door schepen Smet het lijstje toegelicht met bijzonde re aandachtpunten voor dit jaar. Vooreerst zal de haal baarheid van bijkomende re- De Wielewaal-afdeling 's Heerenbosch is, op zijn minst, verbolgen over het optreden van dijkgraaf De Kinder tijdens de maandelijkse vergadering van het polderbe stuur Vlassenbroek. Vergadering die op 13 maart jl. plaatsgreep in het vroegere gemeentehuis van Baasrode. De WW-afdeling 's Heeren bosch is aktief in de Vlassen broekse polder. Ze beheert de wandelpaden aldaar, stelt na- tuurgidsen ter beschikking voor het begeleiden van na tuurwandelingen en beheert een ongeveer vier ha groot natuurreservaat binnen voor noemde polder. De vereniging beeft steeds geijverd voor het behoud van de Vlassenbroekse polder als landschappelijk waardevol gebied. Tevens ij vert de vereniging voor een goede ruimtelijke ordening op die plek, wat op zijn minst een strikte toepassing van het van kracht zijnde gewestplan Den dermonde inhoudt, 's Heerenbosch heeft voor wat de Vlassenbroekse polder be treft, steeds gestreefd naar een harmonieus samengaan van de verschillende belangengroe pen, nl. de landbouw (klein schalig), de bosbouw (populie renteelt) de wandel- en visre- kreatie. Dit alles binnen de zonering door het gewestplan Gelet op de verdediging van de belangen inzake natuurbehoud in het bijzonder, is het voor de Wielewaalafdeling van groot belang de werking van het pol derbestuur van nabij te volgen. Desgevallend te adviseren na gemeen overleg. De vereni ging wenst immers liever via de dialoog te werken, dan achter af voor voldongen feiten te staan, wat hen kan noodzaken aktie te voeren. Als mogelijke problemen stelt de vereniging het eventueel verharden van de nog resteren de onverharde paden, wat in een natuurgebied niet altijd gewenst is, en het eventueel overmatig verlagen van de grondwatertafel, wat een te loorgang van de typische flora van een «broek» insluit. De vereniging wil tevens ijveren voor het herstel van de dreef- beplantingen langs polder wegen. Om zich te informeren over de aktiviteiten en intenties van het polderbestuur had een de legatie van het WW-bestuur, samen met een afgevaardigde van JNM zich op 13 maart jl. naar de poldervergadering be geven. Bij de aanvang van de vergadering heeft dijkgraaf De Kinder de afvaardiging van WW en JNM uitgewezen, sa men met een vierde aanwezige die evenmin stemgerechtigd was. De dijkgraaf deelde de betrokkene mee dat het om een gesloten vergadering ging, enkel toegankelijk voor stem gerechtigden. De delagatie vroeg om de vergadering lou ter informatief bij te wonen wat niet kon, volgens de dijk graaf en verliet dan ook de vergadering samen met nog een andere aanwezige. Groot was echter achteraf de verbazing van de Wielewaalaf deling, toen deze vemam dat de vierde eveneens niet stemgerechtigde persoon door de adjunkt-dijkgraaf op nieuw werd binnengeroepen en de vergadering verder mocht bijwonen. Uiteraard is de Wielewaal en JNM-afdeling 's Heeren bosch verbolgen over het op treden van dijkgraaf De Kin der, die aldus beide afdelin gen met twee maten en twee gewichten werkt Wanneer men de regiementen strikt toe past, halen ze aan, moet dit gebeuren voor iedereen. De Wielewaalafdeling stipt daarnaast nogmaals aan dat het in haar bedoeling ligt in eerste instantie, via een dia loog samen te werken met het polderbestuur Vlassenbroek. En dat zij er ten allen tijde zal over waken dat het gewestplan wat betreft de Vlassenbroek polder, stipt wordt nageleefd. Pierre Van Rossem Dat beleidsondersteunend nisatie en voorbereiding, werken blijft ook vandaag nog België valt de interventie in de een belangrijke taak, maar het eerste plaats onder de be- pakket is in de loop der jaren voegdheid van de gemeentelij- aangevuld met een kontrole- ke brandweer. Het is dan ook ^agraroïta'rèrf'er bekü funktie en een dienstverlening in het bijzonder de brandweer deerd worden Recyclage van voor de bevolking. Tijdens een van Beveren, die ingevolge de afvato]k, zoais daJ bijvoor- onlangs gehouden perskonfe- industnele uiibouv, van de a, sinl_Niklaa's rentie werd hel rellen en zeilen Linkeroever steeds gekon- beurd, behoort tot de mo|e- van de milieudienst nader toe- fronteerd zal worden met de |,.kheden Kamro,t ,,u]k. Sehch' problematiek van gevaarlijke 2a| verscherpt wor- stoffen, gestockeerd en gepro- - Advies en uitbouw duceerd in dit gebied. Beveren staat uiteraard erg Deze problematiek neemt vol- veel voor op gemeenten die gens milieuambtenaar De WUIUW1 vandaag met een milieudienst Pauw een aparte plaats in met opgenomen Voor het verwij- van start willen gaan. «Vele betrekking tot de te onderne- deren yan he( vui, en he( gemeentebesturen komen hier men akties en dit ondermeer ste„en yan een een aankloppen om advies in te door de verscheidenheid van beroep worden gedaan 0 res_ winnen: Zwijndrecht, Dender- het steeds toenemend aantal de*dienst onder- monde, Sint-Niklaas...», ver- chemische produkten met po- houd en politie. De grond- telde schepen Smet, bevoegd tentiele gevaren. waterkwaliteit zal geëvalueerd voor milieuzaken, die ook be- «Men dient i^erevoor ogen worden aan de hand van de De 'favoriete' plaatsen werden geinventarizeerd en op kaart gebracht en zullen in een kontroleprogramma worden Milieuzorg in Beveren. Het onlangs in gebruik genomei draagbare meettoestel: primeur voor België (Ivb) nadrukte dat de milieudienst houden dat branden van lij- j iputwateranalyzes die de laatste r zeker met is gekomen onder scheikundige produkten niet drie werden verricht ii.:i:mnopn hpcrrcripn wnrHpn alc Dendermonde. De Vlassenbroekse polder De Davidsfonds afdeling van Dendermonde heeft nu de lente in zicht is alle aandacht voor het groen. Via een informatie-avond en een wandeling wil men de geïnteres seerden bijbrengen welke groene plekjes er nog in de binnenstad en het Grembergse broek aanwezig zijn. Of misschien aantonen waar groenpartijen ontbreken binnen deze stedelijke muren. Lang niet alle aandacht gaat naar het groen. Er was afgelo pen dinsdag een boeiende dia reportage over het beroemde schilderij van Jan Van Eyck «Het Lam Gods» Harold Van De Perre, zelf een verdienste lijk kunstenaar, heeft meer dan drie jaar aan deze monta ge gewerkt. Het resultaat was dan ook verbazingwekkend en binnen een korte tijdspanne van iets meer dan een uur kregen de vele toeschouwers een idee van het levenswerk van Jan Van Eyck. Vermelden we dat Oudheidkundige Kring van Dendermonde graag zijn medewerking verleende aan deze geslaagde avond. Groen Samen met «Groen Dender monde» wordt op dinsdag 3 april om 20.00 uur op het stad huis een beeld opgehangen van het groen in de Dendermondse binnenstad De toeschouwers zullen er informatie krijgen over de plannen die in de ge meenteraad werden besproken en die betrekking hebben op de bestemming van de Oude Dender, het kruispunt van de Mechelse Bareel en de verbin ding Zuidlaan - Gentsesteen weg. De avond zelf wordt afge rond met een reeks natuurdia's die zeker en vast de moeite waard zullen zijn. Op zondag 8 april start om 14.15 uur de jaarlijkse wande ling georganiseerd door Groen Dendermonde en dit keer wordt een bezoek gebracht aan het Grembergse Broek. Gids Tarcy Verstraetcn zal de wan delaars rondleiden doorheen dit unieke gebied. Het vertrek voor deze wandeling geschiedt stipt aan de oude Schcldcbrug, aan het lokaal van de Vlaamse Vereniging voor Watersport. Opstelwedstrijd en koncert In samenwerking met de Vlaamsche Vlagge, de Wase Jonge Leeuwen, de Marnixrin- gen van Sint-Niklaas en Den dermonde en de Davidsfonds- afdeling van Sint-Niklaas, or- ganizeerde Davidsfonds Den dermonde een opstelwedstrijd met als thema «Vlaanderen om van te houden». De prijsuitrei king van deze wedstrijd zal plaatshebben op zaterdag 7 a- pril om 16.00 uur in de Konfe- rentiezaal van de Stadsbiblio theek te Sint-Niklaas en wordt muzikaal opgeluisterd door het duo Marc Van Boven, piano, en Cinthya Van den Bulcke, dwarsfluit. In het kader van de viering Pater De Smet wordt od woensdag 16 mei om 20.15 uur in de dckanale Onze Lieve Vrouwkerk te Dendermonde een uniek koncert gegeven. Het wordt gebracht door het Heinz University Chapel Choir uit Pittsburgh (Pennsylvania) in de Verenigde Staten. Vermelden wc tenslotte ook nog dat het Davidsfonds van Dendermonde zijn reeks «leesclub» verder zet op woensdag 28 maart met een avond rond «De Leeuw Van Vlaanderen» het boek van Hendrik Conscience Nelly Maes zal deze avond inleiden. druk van milieugroeperingen, mogen bestreden worden als Vier mensen zijn thans op de gewone branden, maar een ei- milieudienst tewerkgesteld: in- gen interventiestrategie ver- genieur Mark De Pauw, G gen: gasbranden. metaalbran- Sillis, P. De Witte en R. De den. watergevoelige produk- Smet. Een verdere uitbouw, ten, ze stellen alle hun bijzon zowel wat personeel als appa- dere problemen. Het is dus ratuur betreft, ligt in de bedoe- v*n bijzonder belang dat de ling brandweer op de gespeciali- Schepen Smet: «De milieu- z«rde hulp van de milieu dienst zal niet al te erg van de dienst beroep moet kunnen bezuinigingen te lijden krij- doen». Alle gegevens die ver gen, het is een te belangrijke eist zijn voor een snelle ïnter- sektor. Onze dienst is sterk ventie werden in een mikro- interventiegericht en enkele computer opgeslagen. Zo'n voorvallen hebben dit al duide- systeem biedt meerdere voor lijk gemaakt: er was de lozing delen: het is snel en bovendien van Progil, later ook die door erg flexibel. De bekomen in een transportbedrijf uit de formatie wordt regelmatig grensgemeente Kieldrecht. De gcaktualizeerd en tot dusver apparatuur die wordt aange- ^an de milieudienst op de wei- kocht werd gekozen in funktie willende medewerking van de van direkte interventie. Van- bedrijven zelf rekenen, daar dat ons bestuur er niet voor te vinden was een ga- Takenpakket schromatograaf aan te kopen. De voornaamste taken van de zoals ebrder door Agalev voor- milieudienst zijn tot een drietal gesteld. Zo'n tuig is niet enkel terug te voeren: er is de advi- peperduur, het is bovendien zering voor het beleid, er is de erg ingewikkeld en bijgevolg kontrolefunktie en een dienst door gespecializeerd personeel te bedienen». Het is de bedoeling van Beve ren dat de milieudienst met nieuwe vestigingen op de Lin keroever zou mee evolueren. Koncreet komt dat erop neer dat men die apparatuur gaat aankopen die meteen voor kontrole kan aangewend wor den. De toestellen die onlangs in gebruik zijn genomen beves tigen deze trend. Apparatuur De milieudienst heeft vrij vlug de beschikking gekregen over een wateranalyseset. Met dit apparaat worden op vaste pun ten stalen genomen van de wa terkwaliteit. Die inspanningen hebben eerder al geleid tot het opstellen van een waterkwali- teitskaart, waarvan de konklu- sies ronduit bedroevend zijn. Op enkele uitzonderingen na is het oppervlaktewater van de onbevaarbare waterlopen in Beveren immers zwaar tot zeer zwaar vervuild. Voor het op volgen van de luchtverontrei niging beschikt men thans over twee toestellen, die beide in terventie-gericht zijn. Wan neer er in een bedrijf op de Linkeroever iets misloopt en vervuiling optreedt, kan er on middellijk worden vastgesteld met welk goedje men te maken heeft en in welke koncentraties het in de atmosfeer is terecht gekomen Ook het zogenaam de toxisch kadaster, waarover verder meer, speelt hierbij een belangrijke rol. Het onlangs in gebruik geno men draagbaar meettoestel vormt in feite een aanvulling op de meetnetten die op Lin keroever al jaren fungeren: het Automatisch Meetnet cn het Zwavel-Rookmectnet. Met het draagbaar toestel is het mogelijk veldwerk te verrich ten en is men bovendien onaf hankelijk. Een hooggevoelige stralingsmeter voor radio-akti- viteit behoort thans ook tot de apparatuur. Het toestel is nog al klein, maar wel erg gesofisti keerd. Het kan ook gebruikt worden om bijvoorbeeld na te gaan of water al dan niet be straald is. Nog op het verlang lijstje van de Beverse milieu dienst staat een geluidsmeter die het eenvoudige apparaat, dat men thans van de Beverse politie in bruikleen heeft ge kregen, moet aanvullen. Het aan te kopen toestel geeft niet enkel akutc geluidsoverlast weer, het is ook in staat, ge middelden te geven van metin gen over een langere periode. Toxisch kadaster Gepaste interventie, vooral wanneer er gevaarlijke stoffen bij betrokken zijn, is enkel mogelijk mits een goede orga- verschijnsel 'zure regen' zorgt voor ernstige problemen en in Beveren wil men nagaan hoe het staat op het grondgebied van de gemeente: op een aan tal plaatsen zal neerslagwater worden opgevangen en geana- lyzeerd. Voorts zal werk wor den gemaakt van het opstellen van geluidskaart van Beveren, gezien in funktie van bestem mingsplannen en verkee'ïscir- kulatieplannen. Een intense samenwerking inzake milieu zorg met scholen zal o<)k de nodige aandacht krijgen. Luc Van broeck 'erlcning voor de bevolking Milieuzorg in Beveren. De wateranalyseset van de milieudienst (Ivb) Sint-Niklaas. De Vereniging voor Openbaar Groen wil een andere aanpak van het wegbermbeheer in onze gemeenten. Zittend het presidium, met v.l.n.r. P Leys (Brugge), V. Jooken (Hasselt), P. Van Heyst (Antwerpen) en de Sint-Niklase schepen Mare Huys (dw) Sint-Niklaas. De Vereniging voor Openbaar Groen vzw, een instantie die de belangen behartigt van heel wat Vlaamse gemeenten als het om groen- en openluchtrekrea- tiebeleid gaat, kant zich resoluut tegen een ontwerpbesluit van de Vlaamse Executieve inzake wegbermbeheer. Vol gens de WOG, een vzw waarbij steden en gemeenten als Sint-Niklaas, Beveren, Antwerpen, Brugge cn Hasselt zijn aangesloten, worden door dat ontwerpbesluit de lokale plantsoendiensten overbelast en zijn de gemeenten de dupe van een té duur bermonderhoud. Het besluit heeft alsnog géén gen. Pas vanaf 15 juni, als de kracht van wet en is nu bij de meeste lentebloeiers zich heb- Raad van State. Minister Ak- ben kunnen uitzaaien, kan in kermans wil nog wel praten aktie worden getreden als de over de krachtlijnen van het deelregering haar zin krijgt, besluit cn dat verheugt de Dat kreëert grote organisatori- WOG. Maar de Vlaamse ge- sche problemen bij de gemeen- meentebcsturen zijn het fun- ten, men kampt dan bovendien damentcel oneens met wat de met de vakantieperiode, met Vlaamse deelregering in het wecrverlet ook en heeft vaak schild voert. Bij 308 gemeen- dringender werkzaamheden ten, alle Vlaamse gemeenten uit te voeren. En men ver- dus, werd een enquête gevoerd wacht zich eraan dat het klach- en de respons was vrij groot: ten regenen zal van omwoncn- 136 antwoorden kwamen bin- den vanwege de hoog opgc- nen op de zetel in Brugge, schoten bermvegetatie die ge- Volgcns de WOG legt het paard kan en vermoedelijk zal ontwerpbesluit van de Vlaam- gaan aan een stijgend sluik se Executieve aan de openbare slortgedrag. besturen verregaande finan- De overheid legt teveel ma- ciëlc lasten op. nuecl werk op (14.000 hektare met de hand maaien is uto- Maand te laat maaien.' pisch a)dus de VVOG, en het Doorgaans beginnen de ge- inzetten van een maaibalk is mecntcbesturen de wegber- niet haalbaar) en dat do*t aan men al te maaien vanaf 15 mei. middeleeuwse praktijken den- Maar dat zou niet meer mo- ken. Zelfs als je «een leger werklozen» inzet (minister Ak kermans zou d.a.c.-ers inscha kelen, wat in principe géén extrakost is, maar ook die mensen moeten opgeleid en bijgestaan worden) blijft het projekt volgens de VVOG uto pisch. Een maaibalk biedt een lage arbeidszekerheid, er kun nen makkelijk breuken ont staan bij onderhoud in sterk bevuilde bermen. Spreiden De WOG pleit ervoor dat rekening gehouden wordt met volgende desiderata. De sprei ding van de arbeid, het leggen van prioriteiten bij de groen- dienst in het hoogseizoen; een machinale aanpak van het maaien; financieel moet het haalbaar zijn; er dient reke ning gehouden met de verschil lende types van wegbermei (bebouwde kom. landelijke gebieden); de meeste bermee dienen een heel jaar min d meer zuiver te blijven, met lage groeistand. omwille vat verkeerstechnische aspektei en brandveiligheid; gezegd wordt verder dat er problemei rijzen i.v.m. de afvoer van het maaisel. Men kant zich tegen een ver plicht, opgedrongen natuurbe heer op èlle bermen. De plant soendiensten staan voor eet onoverkomelijke taak, zegt dr VVG. De Vlaamse gemeentt onderhouden thans zowat 60.000 km bermen, in eigen beheer, zo is uit de VVG enquête gebleken, vroeger wa ren het vooral de aangelanden en de "landbouwers die zid met het wegbermonderhoud inlieten. Hier en daar zet zid een milieugroepering, op vrij willige basis, in. Door het ont werpbesluit zouden de ge meenten hun opdracht nie meer aankunnen. Nog dit. Thans wordt doO bijna 83 procent van dt Vlaamse gemeenten een Ut pelmaaier aangewend, snel roterend tuig, dat als Dl deel heeft dat het gras verpul verd wordt. Maar ook aan dl konstruktic van een béten machinale maaier wordt gt sleuteld. Alvast wil de VVOG dat men niet van machine maaien op manueel maakt overschakelen rtioet. Studie Eind april van dit jaar vet schijnt de studie «Het wef bermbeheer in de Vlaamse ste den en gemeenten anno 1983» Daarin worden de resultata van de enquête toegelicht. 1 kan de studie bestellen: 30 frank voor leden van WOG, 150 voor niet-lcdet De Vereniging voor OpenbK Groen woont Buiten de Sn* denpoort 2, 8000 Brugge, te' 050/31.20.71. Kabaretgroep Blau twintig In een volgend nummer hopen we aandacht te besteden aan het twintigjarig bestaan van de Beverse kabaretgroep Blau. Deze mateurformatie met professionele allures werd tijdens het voorbije weekend gehuldigd in het minitheater aan de Gravendrccf. In het najaar wil Blau een Beverse revue op de planken brengen. Tegen volgend jaar staat het derde luik van het vólks-satirische boekje «Lek at gezeet is», dat bij de twee vorige uitgaven danig goed werd onthaald, op stapel.

De Voorpost | 1984 | | pagina 12