Nobels Peelman postuum: veilingverdriet K van f T Figuur van het laar Siegfried Van Nuffel voor de kwaliteit van het leven Seheldestreek fDeze week: «Rijk gas», nu ook in Dendermonde IF! r: Kwistornoo I Dendermonde: topologen schuiven dichter bij elkaar. Laatsten eindigden eerst op karnaval te Wieze. Sint-Niklaas: woonerf inde Kasteelstraat Stekense kultuurraad tegen aanleg rijksweg 60. Dappere vrouwen van Zeelse Scheldestraat organizeren verzet tegen zuidelijke omleidingshaan. Licht op groen voor Doel Tiende vastentocht te Buggenhout: meer volk, hogere opbrengsten. Zeels duo «In Pettowint zangwedstrijd van het Vlaamse lied. Partijen nemen Europees landbouwbeleid op de korrel te Aalst. Konsternatie op «den Boulevard» te Lebbeke. De Voorpost 23 37- JAARGANG NR. 12 - 32 F Sint-Niklaas 53: Louis Nobels start aan de Plezantstraat in Sint- daas met een kleine ijzerhandel-annex kunstsmederij. 23: de firma, inmiddels aan de Gazometerstraat geves- d, wordt tot n.v. omgevormd. Jaren zestig, jaren rentig van deze eeuw: Nobels Peelman is van Caracas Teheran befaamd, worldwide waardeert men de Wase hnologie, de opmars van de hallen- en bruggenbouwer tt niet te stuiten. Mei 1982: Nobels wankelt, maar men jst op het in wezen gezonde, dynamische en expansieve rakter van de onderneming; de dollar deed de fabriek i'as om, landen als Korea en Japan dumpen hun izen en kelderen meteen dit soort ondernemingen van ons. Maar in de lente van '82 is er nog hoop, al dient s bespaard, ingeleverd. December 1982: de redding t nog haalbaar, met stapsgew^s en via de inbreng van it erheidsgeld gebeuren, politiek en syndikaal Waasland van Nobels' herstel een erezaak maken. Maar het wrdgebruik kantelt dra, saneren betekent plots afvloei- in honderdvoud. Medio maart 1983: heropflakkering, stellingen? Hoop alvast. Mei 1983: «allesmaker» Nobels elman moet gauw gaan specializeren, zo titelt De lorpost, 450 ontslagen als antiklimax. Juli (en vakantie) 83: gedaan met de kolos van weleer. derhalf miljard passief, het klinkt hard op, de Vlaamse liet niks. Acht- negenhor- regering is bereid een geste te d werknemers zonder job. doen. Enkele honderden mil- t-Niklaas, het Land van joenen houdt men bij de over- as sociaal ekonomisch op heid nog achter de hand, alle sukkel. De roep om een hoop om met een nieuw pro- uw Waas metaalbedrijf jekt te starten is nog niet opge geven. De arbeiders, de be dienden van NP zoeken, tas ten. doppen. Vinden soms wel werk. Maart 1984: de helft van de vroegere NP-werknemers heeft werk gevonden, maar voor de mensen van boven de veertig is niet veel meer weg gelegd. Specialisten, die ko men Wél aan de bak. Een b.t.k.-projekt onder leiding van ex-NP-ploegleider Paul de Meester presteert nuttig, hen gelt naar jobs, garandeert de firma's die belangstelling heb ben vakkundigheid, inzet van het personeel. Inboedel bij brokken Stad Nantes, Grote Markt, 20 tot en 23 maart. Vier dagen veilen, vier dagen onwennig heid: koopjes doen voor de enen, veel verdriet verwerken voor de anderen. Een kil kon trast, in de trant van wat zich op de kijkdagen in de Gazo meterstraat manifesteerde: 't was daar akelig kuieren in de loodsen, ijzeren restanten, las- toestellen, kranen, boortoe- standen in de indrukwekkende loodsen, en óók een frietkraam voor wie honger Sint-Niklaas. Nobels onder de hamer. Volle zaal in de Stad Nantes dw Niklaas. Nobels onder de hamer. Veilingmeester Appelboom en zijn ploeg (dw) mocht hebben. Nobels Peel man onder de hamer van ma kelaar Appelboom uit Mort- sel, onderhand een vertrouwd figuur in het Wase post-faillis- sementtijdperk. Maar het publiek dat de zaal achter de herberg vult is heel anders dan toen Orbis-Orion op encyclopedische wijze, maar hoofdstuk per hoofdstuk toch, in andermans handen overging. Ik zie volkse vesten, petten en pulls, haast géén das sen. Mannen vooral, aanne mers, kleine en middelgrote ondernemers. Men rookt, drinkt, steekt de vinger op. Nummers noemen, namen noemen. «Meneer 42, uw adreskaart is nog niet binnen». De nummers vormen een inno vatie t.o.v. vorige uitvaart plechtigheid in de Nantes, de sfeer doet nog killer aan, daar door. En de koopwaar tweedehands dus, maar niét versleten spreekt niét het grote publiek aan. Een stofzui ger voor 24.000 frank, een stoomcleaner voor 60.000, een hydraulische smeerkuilcrick voor 6.000 frank. Veilingbaas Appelboom beheerst de situa tie, krijgt echter kritiek als hij ook in 't Frans oproept (je moet èlle klanten bedienen, niet?). Hoe baken je zo'n veiling van verdriet in termen af? Ver koop bij opbod natuurlijk, on deronsje bij pot en pint, show zelfs. Begrafenisstemming óók, uitbundigheid hoort niet. «Deurwaarder, die loten doen we bij elkaar. Iemand be zwaar?» Géén objekties vanuit de zaal, dus voltrekt zich het monotone opbieden verder. 3.175 loten in totaal, vier da gen lang. Bouten, meubelen, gereedschap. Bij stukken en brokken verhuizen zc naar wie 't meeste biedt. Dinsdag in hoofdzaak kleinere werktuigen, vanaf woensdag zwaarder materiaal als kranen rolbruggen, vrijdag vooral de grote ijzervoorraad en het voertuigenpark. Duizenden tonnen staal. Opbrengstra ming: meer dan honderd mil joen. maar 't kan méér wor den. Een peulschil natuurlijk vergeleken bij dat enorme pas sief. Gronden en gebouwen van NP, het onroerend goed dus, komen daarna aan de beurt, men rekent daarvoor op potentiële kopers als de stad Sint-Niklaas of warenhuiske tens. Wat er met de opbrengst van de verkoop gebeuren zal? Fi nanciële instellingen (Bank of America, Kredietbank) eisen hun part op. arbeiders en be dienden claimen nog vele mil joenen. W.V. Donderdag hebben mili tanten van het Taal Aktie- komitee de veiling in Sint- Niklaas gesaboteerd. Ze trokken de stekker van een computer uit. Voor een flinke, geïnteresseerde opkomst waaronder naast vooraanstaanden uit de departement en ook soft-ware- milieuverenigingen ook leefmilieuschepenen André Doorns (Aalst) en Antoon Mertens subsidiëring in de wacht sleept, (Lede) en volksvertegenwoordiger Jan Caudron en raadslid Willy Van Mossevelde, werd Siegfried Van Nuffel, tien jaar ais sekretaris van RALDES, Regionaal Aktiekomitee Leefmilieu Dender en Schelde, verleden vrijdagavond in de Netwerkzaal gehuldigd als pluralistisch ingesteld en doet.niet gan partijpolitiek. Siegfried waakt er angstvallig over dat er geen overlapping fifuur van het jaar. Naast verbale felicitaties en beschouwingen belandden er ook heel gebeurt tussen zijn aktiviteiten wal bloemstukken en gelukwenstelegrammen voor de gevierde en zijn meelevende echtgenote. Voorzitter van de «Persbond part-time leraar, want onder- mensen te hebben aangeval- der Denders:. eek» Frans Van- tussen behaalde hij aan de als ambtenaar en zijn werk als man van Raldes al komt bij dit laatste zijn ervaring uit het volsem situeerde de feesteling R.U.G. het licentiaat Stede- in de rij van zijn voorgangers, bouw en Ruimtelijke Orde soms kontroverciële figuren, ning. waarvan er een aantal in de Deze kersverse deskundige be zaai aanwezig waren. landde bij «Mens en Ruimte» Na eerder Fritz Courteaux, Jos en werd via een steuntje van Ghysens, Valère Foucquaert, Pessemier als planoloog aange- Luk Kieckens. Pol De Paepe, steld bij de Randfederatie As- Jef De Loof, Bert Van Hoor- se waar hij adviezen verstrekte ick en Rein D'Haese als lau- i.v.m. ontwerpen van het ge- reaat te hebben verkozen viel westplan. Toen hij de fusie van de keuze nu zonder veel dis- gemeenten randfederaties wer- kussie op Siegfried Van Nuf- den opgedoekt, kwam Sieg- fel. Consensus die bij de pers- fried bij het bestuur Stede- Ti a .ut eerste vaak ten goede. Icn. Alleen toestanden te heb- voomtler Vanvolscm ovc,. handigde dan. naast een dozijn ben aangeklaagd». Raldes, dat momenteel ver is in tal van in de overheid, u in Netwerk beschikt sekretariaat, dat ge- rode rozen aan Liliane, de persprijs aan de gehuldigde. Een pikturaal-karikaturaal werk van Erik Monsaert waar- bouw en Ruimtelijke Orde ning waarna hij overgescha- medewerkers makkelijk reikt werd. Siegfried was trou wens vorig jaar ook reeds als keld werd naar de desbetref- figuur van het jaar in aanmer- fende administratie bij de king gekomen Toen stonden Vlaamse Gemeenschap. Mo- Bert Van Hoorick met zijn «In menteel behandelt hij zowat Tegenstroom» en Rein D'Hae- alle problemen gesteld via de se met het Daensmuseum groene telefoonlijn van minis- meer in de aktualiteit wat dan ter Jan Lenssens nu het geval was met Siegfried In 1972 gaf Siegfried zijn ja- Van Nuffel wegens het 10-jarig woord aan Liliane Seynaeve, bestaan van Raldes en het on- een oud-leerlinge te Dender- dertekenen van het protokol monde die wellicht meer van van een samenwerkingsver- Siegfried dan van zijn geogra- band van tal van milieuvereni- phie heeft onthouden. Ze zijn gingen uit de hele regio. Sieg- de ouders van drie kinderen fried Van Nuffel, honkvast Een tweede ja-woord gaf hij Herdersemnaar zou in de ge- even later aan Pieter Saey toen meenteschool r deze hem aanzocht sekretaris gen hoe langer hoe dommer van Raldes te willen worden, worden en vader opteerde dan Door zijn aktiviteit evolueer- ook voor het St.-Jozefscollege, den de vroegere jongens die Het ateneum was te weinig eerder als marginalen werden katoliek en het «klein» college gedoodverfd tot valabele ge- zou te klerikaal geweest zijn sprekspartners. Na het behalen van het licen- Siegfried Van Nuffel is niet te tiaat aardrijkskunde aan K.U. spreken over de handelswijze Leuven belandde hij, alhoewel van een aantal politici en even hij het niet op een leraarstaak r de pogingen tot om had gemunt, in het St.-Vincen- zeilen van de gewestplannen of tiusinstituut te Dendermonde. over de ermee vaak gepaard «Omdat hij niet getrouwd was gaande pogingen tot intimida- «als tijdelijk leraar». Ook als tie. Van Nuffel zegt «nooit Aalst. Siegfried Van Nuffel om e mag daar niet uit afleiden dat er in het Dendermondse een gasbel is gevonden, dat zou ,e g°cd nieuws zijn. Het wil gewoon zeggen dat eerlang een aanvang zal worden ie I """^t om a"e gastoestellen die nu aangesloten zyn op Slochterengas (aardgas) zullen □kal "geschakeld worden of aangepast worden voor het gebruik van «ryk gas». Deze werl 'vorming biedt een aantal voordelen voor de verbruiker. En de omvorming kan >n a beuren in een minimum van t|jd, vermits het alleen gaat om een aanpassing van het een ruitstuk en het afstellen van de drukregelaar. In de regio Dendermonde dat zijn de clufmeenten Dendermonde, Buggenhout, Lebbeke en Hammc wil dat zeggen dat liefst >000 toestellen zullen moeten worden aangepast. irdij heer De Bie, beheerder bruik. Distrigaz kwam in 1966 een aanpassing van de toestel- ir« Intergem, de interkommu- tot een overeenkomst met Ne- len. Dat gebeurt regio per re- .rid k die het gas verdeelt, zette derland om 152 miljard m' gio. In Sint-Niklaas en Aalst is il geschiedenis van de gas- aardgas af te nemen. Maar in deze operatie reeds zo goed als beio Ktcllen uiteen. Er zijn nogal 1981 was reeds 100 miljard m' klaar. Nu komt Dendermonde avcfl >1 soo en op de markt, zo daarvan verbruikt. Men dien- aan de beurt. 0! 6ben we begrepen. En lang de dus uit te kijken naar nieu- Intergem heeft een systeem c* alle toestellen zijn voor we bronnen. In aanmerking uitgebouwd, waarbij rekening patl I njk gas aanpasbaar. Al is kwamen Noorwegen (Ecofisk) wordt gehouden met de kliënt, laatste percentage toch ge- en Algerije en met deze landen aldus de heer De Bie die zei Slechts 3 tot 4 procent, zo werd in 1977 een overeen- dat alle bezitters van een aard- hij. Alle andere toestellen komst bereikt Door het ver- gastoestel eerst een briefje zul- "nen kosteloos worden om- mengen van het Nederlandse len ontvangen waarin hen 'ormd. Hij bracht ook een met het Noorse gas kreeg men wordt meegedeeld wat er gaat »po "rzicht van het aardgasver- een verrijkt gas. dat noopte tot gebeuren. Later komt er een ie (l technieker aan de deur die de toestellen onderzoekt en hen onderbrengt in een bepaalde kategorie. Over de toestellen die niet voor een aanpassing in aanmerking kunnen komen, krijgen de klanten een om slachtig verslag toegestuurd binnen de kortste tijd en wor den hen ook mogelijkheden aangeboden om via een sys teem van kortingen een nieuw en bruikbaar toestel aan te schaffen. Op 3 oktober van dit jaar moet deze hele aanpassing met uitzondering voor de deelgemeenten Baasrode en Grembergen en de gemeente Buggenhout achter de rug zijn. Van de 42.000 toestellen (men Dendermonde. De Intergem-verantwoordelijken (v) rekent op een gemiddelde van drie toestellen per kliënt) zijn rijk gas. Anderzijds houdt men 4 procent. 140 techniekers zul- (wanneer men dient over te er volgens de statistieken 1.260 er ook rekening mee dat er len dagelijks op de baan zijn gaan tot een vervanging en een die niet kunnen aangepast defekte toestellen zullen zijn en dienen 15 toestellen (in het aantal andere aanpassingen worden voor het gebruik op en die worden geraamd op een beste geval) of 5 toestellen Vervolg op blz. 4 een uitgave van •b UITGEVERIJ DE CUYPER Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel.: 052/21 40 60 Bankrek. KB 442-8601481-36 Prijs voor los nummer 32 F Jaarab. 1,520 F 6 maand 775 F 3 maand 400 F Verantwoord^ijKe uitgever

De Voorpost | 1984 | | pagina 1