«Jeugd-Baasrode» met Boeven en Madeliefjes Prijs van Buggenhout voorbehouden aan de beeldhouwkunst Lokerse veertiendaagse van het teater Kuituurkalender Lokeren 26 - 23.3.1984 - De Voorpost Dendermonde. Wie speelt eerlijk(P. Van San) Aperitiefkoncert in Galerij Het Pand Dendermonde Op zondag 1 april om 11.00 uur organizeert de Mam i xr in g Dendermonde in kunstgalerij Het Pand, Oude Vest te Dendermonde een aperitiefkon cert met als medewerkers Hilde Pas (viool) en Mare Mathijs (piano). Zij brengen werken van Handel, Chausson, Ravel, Rachmaninow, Kreisler en Brahms. De toegangsprijs bedraagt 120 fr. (inclusief aperi tief); studenten betalen 50 fr. Kaarten zijn te beko men aan de ingang. Vermelden we ook nog dat de volgende aperitiefkon- certen zijn voorzien op 6 mei, 28 oktober en 24 november. Dendermonde. Bernadette Dendermonde. Dirk Ver- Dendermonde. Rita Van Kemseke, een virtuose meir op zijn best achter de jonckheere schitterde op op de dwarsfluit (foto Piet piano (foto Piet Hermans) lerarenkoncert (foto Hermans) Hermans) Dendermonde. Jeugd: een nieuwe moord! (P. Van San) Toneel hoeft niet altijd in een strikt patroon van twee of meer opvoeringen per jaar te verlopen. In Baasrode heeft men het anders aangepakt. Acht jaar geleden werd gestart met een tieneratelier met de bedoeling jonge mensen vanaf 13 jaar op te vangen en hen een gezonde ontspanning te geven. Vorige zondag hadden we de gelegenheid het resul taat van maanden intensief werken, bij te wonen. De produktie die de nieuwe ploeg van Jeugd Baas rode bracht, was een komische thriller van George Batson, Boeven en Madeliefjes, en dit werd ge bracht in een regie van Jos Geens, medewerker het Mechels Miniatuurtheater. «Een opvoering», zo vertel de voorzitter Luk Dhaen ons achteraf «is enkel een bijkomstig iets. Het ligt ei genlijk niet in onze bedoe ling om een voorstelling te geven. Ik wil maar zeggen: we werken een tijd aan een stuk en komt het dan tot een opvoering, OK, maar het hoeft niet. Elke zondag morgen komen wij hier met deze jongeren samen. Er wordt niet alleen toneel ge speeld, maar de jonge men sen kunnen zich ook uitle ven in lichamelijke of muzi kale expressie Er worden tevens ontspanningsoefe ningen gegeven. Ze ontwer pen ook zelf de affiches, schrijven de verslagen, we hebben zelfs films gemaakt. Kortom, er is een totale ont spanning. Ik geef wel toe dat het vermoeiend is, alle vrije tijd wordt gebruikt. Maar ik heb het er graag voor over». Geschoolde mensen Luk Dhaen gaat verder: «Ikzelf ben eigenlijk geen expert op het gebied van toneel. Daarom richten we ons altijd tot beroepsmen sen. Zo hebben we drie jaar lang een beroep kunnen doen op Lien Smolders. Met haar brachten we sprook jes. Voorbeelden hiervan zijn «Hansje en Grietje» en «Hoera Doornroosje». Daar na kwam Willy Thomas bij ons; hij werkt nu in het Trojaanse Paard. Op hem konden we meer dan een jaar rekenen. Met "De heks van het Antennewoud', een modem sprookje, zijn we zelfs naar de Beursschouw burg getrokken, in april '82. En sedert september '83 re gisseert Jos Geens, van het M.M.T., bij ons. Een stuk wordt bij ons gekozen in funktie van het aantal spe lers. Iedereen doet mee. Zo willen wij het. Wat ik ook nog wilde zeg gen is dat we een autonome vereniging zijn: erkend door hat bestuur voor jeugdvorming. We zijn 'ge patroneerd' door het Wil lemsfonds Baasrode» Boeven en Madeliefjes Het verhaal speelt zich af in een kil, ongezellig huis. Een lerares, bloemen verza melaarster, en twee leerlin gen hebben hier een schuil plaats gezocht voor de zwa re storm die buiten woedt. Een tijdje geleden is er een bank beroofd en een moord gepleegd. De verdenking valt op een jongeman, die zich ook in dit huis ver schuilt, maar die onschul dig is. Op het einde blijkt toch dat de moord werd ge pleegd door een bende, waarvan de chef eigenares is van het bewuste huis. Tot de ontmaskering draagt de hulp bij van de lerares, haar leerlingen en het liefje van de verdachte. Vooral het personage van juffrouw Florence Putters kwam zeer charmant en ge loofwaardig over door de inzet van Christine Deb- baut. Ook de huisbewaar der Jochen die in het kom- plot zat is een vermelding waard. Zoals schippers ple gen te doen wanneer ze te lande vertoeven, kerfde Jochen voortdurend met een mes in een stukje hout, wat ook voor een akelige sfeer zorgde. Deze rol werd toevertrouwd aan Jan Peel- man. De 13-jarige Waltert Veyt zorgde voor een echte karikatuur van gangster. Hij deed ons denken aan de gangsterfilm Bugsy Mallo- ne, waar elke rol gespeeld wordt door een kind. Eigenlijk boeide iedere fi guur ons en ze waren bijna even overtuigend. De bende bestond verder uit Valère (Miele De Decker) en Mevr. Van Loon (Danielle Veyt). Andere personnages waren Jeanine Cauwenberghs (Chantele Broggi), Danny Berghman8 (Geert Jacobs), Rozeke Pieters (Hella Veyt), Joke Delange (Isabelle Deb- baut) en Gerard Jeroen Gorus). Aan het dekor zwoegden Louis De Groot, Alois Van Overloop en Nicole Veyt. Hilde Heyvaert was regie assistente. Klank en licht werden verzorgd door Rik Dhaen en Hermans. De al gemene leiding lag in han den van Luk Dhaen. Zo zie je maar dat jonge mensen hun ontspanning niet alleen zoeken in TD's, maar hun vrije tijd ook zin voller kunnen door brengen Dit initiatief verdient zeker navolging, en dat ze er in Baasrode nog lang mogen mee doorgaan Sirou Ann Vier jaar geleden pakte het Buggenhoutse gemeen tebestuur, dit ter gelegenheid van de «Kulturele Dagen», voor het eerst uit met een «Prijs van Buggenhout» voor plastische kunst. Vorig jaar werd deze prijs niet uitgeschreven. De Buggen houtse Briel, waar het kultureel weekend toen zijn verloop kreeg, bood geen gedegen tentoonstel lingsruimte. Bovendien wou men zich over de modaliteiten bezinnen. Dit jaar wordt de prijs op- de van 20.000 F bezit, din- meuw ingesteld. In tegen- gen. Dit jaar werd geop- stelling tot vorige jaren, teerd voor de beeldhouw- toen uitsluitend Buggen- kunst. Volgende jaren ko- houtse kunstenaars moch- men andere takken van de ten deelnemen, mogen in plastische kunst aan bod. 1984 kunstenaars uit de provincies Oost-Vlaande- Reglement ren, Brabant en Antwerpen Het reglement terzake leert naar de prijs, die een waar- ons o.a. dat de prijs wordt Vorige vrijdag startte de veertiendaagse met 't Kris is Kabaret van mijnheer Van Rillaer en mijnheer Huyben, twee Antwerpenaren, die ons tonen dat je niet van boven de Moerdijk moet zijn om satire op niveau te kunnen brengen. De belangstelling was redelijk, en de aandacht van aanwezigen intens, en dat was ook nodig wilde je «mee» zijn. toegekend onder de naam «Prijs van Buggenhout» De prijs wordt in 1984 voorbehouden aan de beeld houwkunst en aan de beoe fenaars ervan, die de pro vincies Antwerpen, Bra bant of Oost-Vlaanderen be wonen of er geboren zijn. Ook met-geïnviteerde kun stenaars kunnen meedin gen, op voorwaarde dat zij hun aanvraag tot deelname binnen de gestelde tijd in dienen. Elke kunstenaar mag maksim um drie wer ken insturen, voorzien van de vereiste sokkels. De prijs kan toegekend worden voor de gehele in zending van de kunstenaar of voor één bepaald werk. Het bekroonde werk blijft eigendom van de kunste naar. Een kunstenaar die reeds bekroond werd met de prijs, komt later alleen nog in aanmerking in een andere discipline. De inzen ders zien af van elk verhaal tegen het gemeentebestuur en zijn aangestelde, voor eventuele schade aa» het werk opgelopen voor, tij dens en na de tentoonstel ling. De ingezonden werken zul len tentoongesteld worden tijdens de kulturele dagen van 14, 15 en 16 september e.k. De samenstelling de jury wordt pas beke gemaakt tijdens de prijs» fcl reiking, voorzien op v mi dag 14 september te 20 i j v Inlichtingen omtrent j, «Prijs van Buggenhoi kunnen bekomen wo bij Pieter Vanneste, veldstraat 16, Buggen (052/33.49.86), bij Gui Durinck, Maricollenw 36, 9360 Buggenhout (01 33.11.86) of in het geit tehuis, Kerkstraat t Buggenhout (vragen na Nelly Saelemans). L Pierre Van Rosse Zaterdagnamiddag bracht het Lokers kinderteater «De Amateurtjes» een zelf uitgewerkte produktie op de planken: «Hoe je een droom tot werkelijkheid maakt.Een prachtige vertolking van het pro bleem dat sommige mensen hebben als ze ouder wor den: namelijk dat ze vanaf hun jeugd al niet écht ge leefd hebben Een vrouw op haar sterfbed werd zo door een groep engelen (de kin deren) terug naar de aarde gebracht om een nieuwe «stage» te doen Dit teaterstukje telde mee voor de nationale wedstrijd van de Jaycees Waregem ten voordele van een water- puttenprojekt te Kame roen. Volgende week weten zij de uitslag. Naderhand voelden wij even Geert Braem aan de tand, want hij was de man die het allemaal op touw gezet had, en de verant woordelijkheid en de lasten heeft gedragen. Die was zeer tevreden over de be langstelling (een goede honderd kijkers voor een groepje waarvan eigenlijk nog niemand gehoord had), en vooral over de prestaties van zijn 13 jeugdige ak- teuT8. Hij was fier dat hij deel heeft mogen uitmaken van dit kreatieve proces waarin het jonge volkje zelf zijn teksten heeft verder uitgewerkt. Moeilijkheden heeft hij wel ondervonden om de jon gens en meisjes samen te krijgen om te repeteren, want met al die verschillen de uurregelingen in de scholen hebben ze nooit meer dan anderhalf uur per week met de cast kunnen repeteren. Hij bracht ook enige woorden van lof voor Jan Bracke, die licht en ge luid verzorgde op idealisti sche basis. Zondagavond kwam de gro te attraktie in het Cultureel Centrum: Bram Vermeu len, de helft van de eertijds beruchte kabaretgroep Neerlanda Hoop. De zaal be vatte slechts een honderd tal geïnteresseerden, het geen toch wat weinig is om uit de kosten te geraken. De man liet het echter niet aan zijn hart komen, en merkte snedig op dat volgens hem het gebouw gewoon te groot gezet is. Hij 8tak onmiddellijk van wal met zijn kwa tekst zeer originele nummers, terwijl hij zichzelf begeleidde op piano, synthesizer, soms gitaar en mondharmonika. Duidelijk een all-round ar tiest. Alles wat met perkus- sie te maken had lag in de handen van een begeleider van uit Indonesië wiens naam we spijtig genoeg niet kennen. Hij speelde op een vierdubbel drumstel, waarop minstens vijftig on derdelen stonden, en vond toch steeds zijn weg terug naar de start Zijn bekende nummers «Aüne» en «Tel mij maar bij de onzin» konden natuur lijk gewoon niet tegenval len, maar op het einde was je wel min of meer doorge dreund. Een beetje van het goede te veel, maar dat is natuurlijk een persoonlijke impressie. Als begeleider en medewerker van Freek De Jong indertijd was hij ideaal, maar om zelf hele maal alleen een 100% de aandacht vasthoudende show te brengen, moet je over een enorm veelzijdige persoonlijkheid beschik ken. Toch stond dit optre den op een hoog niveau, als je het vergelijkt met het ge- kloo dat je soms al ziet. Het belooft in elk geval een evenement te worden waar van je nog lang zal horen, die veertiendaagse, en or ganisator Werner Hillaert van de gemeentelijke jeugdraad mag fier zijn op hetgeen hij tot nu toe al gepresteerd heeft. Spijtig dat we zo afhankelijk zijn van financiële omstandig heden, vindt hij, want dat houdt altijd een heleboel initiatieven tegen, omdat ze gewoon niet betaalbaar zijn. Lokeren. Het Lokers kinderteater maakte een schitterend debuut (foto D'Haen) Veertiendaagse van het teater: Op woensdag 28 maart om 14 30 u. in de stadsfeestzaal Kultureel Centrum op het Kerkplein voert Kinderteater «Stekel- bees» uit Gent zijn nieuwe produktie «Moeder er zit een vriend in mijn soep!». Behalve akte ren, wordt er ook heel wat af gedanst en gezongen, kortom gaat u zelf maar eens zien als u tijd heeft. Het kost slechts 50 gedevalueerde franken. Ondertussen loopt nog steeds het stuk van de Sinfravrienden «'t Eeuwig leven Amen» in de zaal van de Paters in de Luikstraat, en dit op zaterdag en zondag om 20 uur. Tentoonstelling «Kunst en Milieu» In het kader van de Leefmilieukampagne, de sensibilisatieaktie, inzake leefmilieu van de Vlaamse Regering, werd er in 1983 een grafiek-, schilder- en tekenwed strijd georganizeerd, zich richtend tot de hogere afdelingen van de diverse kunstscholen. De tentoonstelling «Kunst en Milieu» bestaat uit een selektie van de ingezonden werken van de voorgenoemde kunstscholen. Deze werken zijn te bezichtigen in het Kultureel Centrum, Kerkplein, Lokeren - Foyer tot zaterdag 31 maart 1984. Openingsuren: van dinsdag tot vrijdag, telkens vanaf 8.30 u. tot 12 u. en van 13.30 u. tot 17 u. Tijdens het weekend en 's avonds vanaf 19 u. tot 22.30 u. Pierre Volondat, de opzienbarende winnaar van de internationale Koningin Elisabethwedstrijd van vorig jaar, geeft een koncert in de stadsfeestzaal Cultureel Centrum op 29 maart 1984 om 20 u. Hij zal komposities uitvoeren van Chopin, DebussyRavel en. Liszt Plaatsen kan u bespreken op het sekretariaat in de Torenstraat nr 1, of telefonisch (091/48.28.05 en 48.72 62) op werkdagen van 10 tot 12 uur en 14 tot 17 u. Met Lokerse jeugdraad naar... Brukselbinnenstebuiten! Op zaterdag 7 en zondag 8 april 1984 organiseert de Stedelijke Jeugdraad Lokeren een alternatieve dagultstap naar onze hoofdstad Brussel... «Brukselbin nenstebuiten» heet het. Bedoeling is om Brussel eens niet te bekijken als toeristen... wel eens de achterkant van wereldstad Brussel bezichtigen en ervaren, van dichtbij nog wel. Voor wie mee wil volgen enkele praktische inlichtingen. inschrijven gebeurt vóór 4 april op het secretairaat van de jeugdraad, Torenstraat 1 te Lokeren Tel. 091/48.28.05. het inschrijvingsgeld bedraagt 200 F (busreis drinkgeld chauffeur), te betalen bij inschrijving of op de bus; vertrek om 9 uur op het Kerkplein (cultureel centrum); terugkomst op zaterdag 7 april omstreeks 22 uur; op zondag 8 april omstreeks 20 uur het bezoek aan Brussel gebeurt grotendeels met de bus; men kan inschrijven voor zaterdag 7 april of zondag 8 april; indien niet voldoende belangstelling voor zaterdag én zondag wordt enkel op zaterdag 7 april de uitstap gemaakt. Hou hier dus rekening mee! Iedereen kan mee, doch de organisatoren raden de minimumleeftijd van 16 jaar De hele stad is er vol van, ook Aalst Op 7, 8, 13, 14, 15 en 16 april telkens om 20.00 uur wordt door de toneelgilde «Hoger-op» de klucht «De hele stad is er vol van» op gevoerd. Het stuk werd ge schreven door John Emer son en Anita Loos en de opvoeringen hebben plaats in de parochiezaal, Moor- selbaan 128 (Sint-Maarten instituut). In deze sterke klucht stape len de dolle situaties zich op. Vooral als je je imago opvijzelt met verzinsels en er nadien mee wordt gekon- fron teerd. De regie is in handen van Frans Pauwels en de ak- teurs zijn naast de regis seur: An De Baets-Pauwels. An Gijsels, Danny De Boeck, Jeannine Lacroix, Melchior, Jan Pauwels, Franck Sonck, Gisele De Brandt-Anné, Sabine Pen- ninck, Antoine Ghijsels, In- grid Maesschalck-Schoc- kaert, Fons Janssens De toegangsprijs bedraagt 100 fr. De abonnees hebben gra tis toegang. Op donderdag 22 maart om 20 uur wordt met een akademi- sche zitting de tentoonstelling «Visie op het wonen» geopend in de Ebcs Expo. Mcchelse- steenweg 271 te 2018 Antwer pen. De tentoonstelling is toe gankelijk alle werkdagen van 9 tot 16u30. Hamme. In zaal «De Ringspeelde «Voor God en evenmenshet «aards paradijs(vh) Aalst, 't Land van Riem Mister Pickels zit blijkbaar in nesten (per)

De Voorpost | 1984 | | pagina 26