ereremerkte I,. ouwe leden Tiende vastenvoettocht te Buggenhout Collegeklap Peba op zijn avenue ICV-Buggenhout Gemeentelijk museum Temse stelt jaarboek voor Hamse scouts vieren twintigjarig itrent ir rgenhoi i word - nj Gt coLlern lout (C t (feme Lat 9! ?en ru trouwheid wordt beloond. Dat principe huldigde de Y-afdeling Buggenhout vorige zaterdagavond in zaal rum Novarum, waar tientallen ACV-leden tijdens een idemische zitting vereremerkt werden. Tevoren had- jj i de leden een dankmis bijgewoond, gecelebreerd in de I -ochiekerk. 1 immers 2% inleveren, on- «Krokusplan» geacht zjjn inkomen De inJe. laatselijk voorzitter André veringsprocedure voor de zelf- Cock dankte alle aanwezi- standigen noemde A. Cools voor hun trouw aan de vaag, terwijl de niet-aktieve bond en leidde gelegen- wedde- en loontrekkenden dsspreker, verbondssekre- zwaarder getroffen worden s André Cools in. dan de aktieve. vermits eerst- preker verduidelijkte aller- genoemden 2% op het netto- An.r het zgn. krokusplan. dat inkomen moeten inleveren, de "uSSenhoul- net ACV vereremerkt enkele leden. Zij kregen het zilveren erteken (v) 3 hftrregering uitgewerkt heeft aktieven 2% op het bruto ie Driisw ynddca!e 150 tot 200 dagen en de af- een gezin te stichten. Petrus Buvs Philemon Daele i Spy, De jongeren vervolgde An- bouw van de werkloosheids- De wijziging van artikel 143 mans Roger De Block Eva- 'te20u -1" i": knl8en het boven- vergoeding voor samenwonen- van de werklooshcidsvergoe- rist De Bondt Francois De d,e1 ,ZWJiar !f Verduren: de den' na ,wee Jaar werkloos- ding, meer bepaald het artikel Konmck. Fram JaSELouis 8 Iederccn moet wachttijd wordt opgevoerd van heid, maakt het extra zwaar omtrent het langdurig stempe- en Petrus Joos, Petrus Lau- len, de carensdag, de inkrim- reys, Charles Meskens, Emiel ping van de opzeggingstermijn Meys, Adolf Moens, Walter voor bedienden, de beperking Olieslagers, Georges Rub- van de bescherming van syndi- bens, Frans en Leon Saerens, kale militanten, de kontrakten Julia Segers, Emiel Stallaert van bepaalde duur en de te- Charles Van Belle, Petrus Van werkstellingsmaatregelen, de Perre, Louis Van Gucht, noemde de spreker eveneens Petrus Van Stichel, Jean Ver- vaaS- morgen en Theofiel Lemmens, André Cools nep de aanwe- Henri De Boeck, Maria Del- zigen dan ook op de krachten mei, Franqois De Sitter, Frans te bundelen om via politieke De Vos, Henry Luypaert, weg te proberen, bepaalde Louis Moens, Emiel Sens, Go- maatregelen bij te sturen. Tot delieve Van Marcke, Constan- slot van zijn toespraak dankte ce Van Mulders. Alois en de verbondsvoorzitter de ge- Frans Van Ransbeeck, Jozef vierden voor hun inzet en hun Verhulst en René Vermeir. trouw aan het ACV Speciaal geciteerd werden Jozef en Karei Moyens, beiden Vereremerkten meer dan vijftig jaar lid van Achteraf werd het gouden het ACV. Wegens ziekte ereteken overhandigd aan: Jo- moesten beide heren verstek zef Cooreman, Adolf De Bac- geven. De herinneringsmedail- ker, Louis De Pauw, Frans le zal hun thuis overhandigd Lissens, Albert Sens, Isidoor worden. Van de Velde, Denis Van Nadat de vereremerkingsce- Riet, Theofiel Van Verre, Pe- remonie achter de rug was, trus Buys, Jean Van Riet en volgde nog een receptie, een Maurits Van den Broeck. feestmaal en een gezellig sa- Een zilveren ereteken was menzijn Alle dames werden weggelegd voor Henri Baeck, bovendien bedacht met een roos, attentie van oud-voorzit ster Constance Van Mulders. Het huidig Buggenhouts ACV-bestuur wordt gevormd door voorzitter André De Cock, ondervoorzitters Louis Theyssens en Henri Baeck, penningmeester Alberic Dae- lemans, proost Jos Bruylandt, sekretaris Fernand Van den Borre en lid Jozef Aerts Pierre Van Buggenhout. De ACV leden die het gouden of bronzen ereteken kregen (v) Buggenhout. Groot 'lUOai Buggenhout. Vol entoesiasme word de start van de 25 kilometer voettocht begonnen (v) ouggenhout. Zaterdagmorgen stonden reeds honderden wandelaars klaar voor de vastenvoettocht (v) Meer volk, hogere opbrengst Aan de tiende, dus lustrumeditic van de «Vastenvoettocht», een initiatief van de vrije en gemeentelijke Buggenhoutse onderwijsinstellingen, namen vorige week zaterdag niet minder dan 1.325 wandelaars deel. Een driehonderdtal meer dan vorig jaar. Het ideale wandelweer droog en fris kan ongetwijfeld deze verhoogde interesse verklaren, hoewel dit jaar, meer dan dit vroeger het geval was, de volwassenverenigingen hun medewerking verleenden en heel wat vakes en moekes, samen met hun kinderen, de tocht van 25 km. afmaalden. Via deze fysieke inspanningen zullen al deze deelnemers niet alleen hun eigen gezondheid wellicht op een maar pijnlijke voeten na gediend hebben, maar zorgden ze er bovendien voor dat de organisatoren zowat 780.000 F (180.000 F meer dan vorig jaar) mochten inkasseren. Bedrag dat nu zal verdeeld worden onder de Buggenhoutse ontwikkelingshelpers. Dc organisatoren kregen 's morgens ministeriële interesse voor hun tocht. Gemeen schapsminister Jan Lenssens sprak vanop een platte boerenwagen de wandelaars kort en krachtig toe en ook burgemeester De Landtshcer prees het initiatief en wenste de deelnemers goede vaart. In ruil voor hun interesse mochten de politici minister en college een mim-«holleblok» ontvangen, voorzien van een kaktusje. En nadat de excellentie het gelcgenheidslint aan elkaar geniete papieren voetjes doorknipte, begonnen dc deelnemers aan het 25 km lange parcours, dat hen vanuit de Gemeenteschool, via Opdorp, Lippelo, Steenhuffel, Peizegem en Buggenhout-Bos, opnieuw naar dc start plaats leidde. In het OCMW-bejaardentchuis kreeg iedere deelnemer een krans om de hals, zodat de laatste loodjes van de tocht een feestelijk karakter kregen. Elke deelnemer ontvangen'0"06 Vas,envoe,,ocht mocht bovend'en een passende tekening, als herinnering, In de gemeenteschool langs de Hanestraat werden de stappers verwelkomd door de meisjes- van het St.-Vinccntiusinstituut, die een felgesmaaktc «Play Back-show» opgezet hadden, ten feestelijk eind van een toch die, omwille van de originaliteit, de efficiënte aanpak en öjn resultaat, navolging verdient. Pierre Van Rossem Vrijdag 30 maart vindt in de feestzaal van het gemeentehuis de voorstelling plaats van het Jaarboek 1982 van het Ge meentemuseum van Temse. De start van de jaarboeken werd gegeven in 1973 het ini tiatief ontstond bij de werk groep «Aktualiteiten». Men is thans aan de tiende jaargang toe. Van meet af aan was het de bedoeling van de initiatief nemers om de voornaamste ge beurtenissen van een recent kalenderjaar te boeken met ruime achtergrondinformatie. Trouw aan dat opzet wordt dus ook in het «Jaarboek 1982» een ruim overzicht gegeven van de voornaamste politieke, maatschappelijke en kulturclc gebeurtenissen anno 1982. Niettegenstaande zijn toene mende drukke aktiviteiten als schepen van kuituur staat Luk De Ryck andermaal in voor deze rubriek, die een omvang rijke brok recente plaatselijke historie bevat. In dit tiende jaarboek wordt als medewer ker een jong en nieuw geluid begroet: Temsenaar Danny Anné. Hoe verwerft men het Jaar boek 1982? Zeer eenvoudig: door betaling van het lidgeld 1983 aan de Vriendenkring van het Ge meentemuseum van Temse. Om de illustraties in het Jaar boek nog te verbeteren en uit te breiden was men genood zaakt de minimumgelden lich tjes te verhogen. Het lidgeld 1983 bedraagt nu 300 fr. (ge woon lidgeld) resp. 1.000 fr. (ere-lidgeld). Buggenhouts schepencollege ontmoette de pers De invoering van een openbare verlichting «op halve kracht»» in de bosgemeente brandt de lamp slechts op één van elke twee verlichtingspalen heeft geenszins gezorgd voor een verhoogd aantal verkeersongevallen, aldus het schepencollege. Bij het plaatsen van nieuwe verlichtingspalen wordt een grotere tussenafstand in acht genomen. Klachten worden er in deze straten overigens niet gehoord. En elders staan de Buggenhoutenaars eerder zelden aan de klaagbank. Aan de weet kwamen we ook dat er per jaar vier keer gespeurd wordt naar defekte lampen. Drie van deze beurten geschieden tijdens de winterperiode. Dc Mortier, gewestelijk ontvanger, verdeelt momenteel zijn aktiviteiten tussen het OCMW en het gemeentehuis. De procedure tot aanstelling van een nieuwe gemeenteont vanger is ondertussen van start gegaan. In de jury zetels o.a. de Lebbeekse ontvanger Mare De Wolf, een afgevaardigde van de provincie en een ontvanger uit Deinze. Wie regelmatig het centrum aandoet, zal al wel gemerkt hebben dat de werken voor de bouw van een winkelcentrum tussen het Kerkplein en de Missiestraat, begonnen zijn. Het gebouw, opgetrokken als het wordt in rustieke stijl, zal de Buggenhoutse dorpskom een fraaier uitzicht verschaffen. Benevens een winkelruimte de opdrachtgever is J. Baekelandt uit Dendermonde, eigenaar van Unic-Dendermonde is de bouw van negen appartementen voorzien. De werken zullen vermoedelijk klaar zijn tegen 1 december a.s. Daarna zal gestart worden met de verfraaiing van het Kerkplein. In de Vidtstraat worden fietspaden aangelegd. De plannen daartoe kregen tijdens de jongste raadszitting de goedkeuring van de raadsleden. Verloopt de verdere afhandeling zonder noemenswaardige hindemissen, dan zullen de werken eind 85. begin 86 aan uitvoering toe zijn. De weg zal van de Kamerstraat tot de Beekstraat volledig opgebroken worden om er aldus een deel van het algemeen rioleringsplan te kunnen realiseren De grachten krijgen dan een overwelving, zodat de weg geheel opnieuw ingericht wordt. En dit tot aan de Dries. Wellicht zal slechts één onteigening doorgevoerd moeten worden. In de verkaveling Cuytelghem (Briel) liggen nog vijf percelen op kopers te wachten. De kavels zijn zowat 7 are groot en bestemd voor een open bebouwing. Totnogtoe verwisselden reeds vijf kavels definitief van eigenaar. Op één kavel werd een optie r' I?forma,ie omtrent de nog vrije percelen ze variëren in prijs van 550.000 tot 700.000 fr. is te verkrijgen op het gemeentehuis. Het dossier omtrent de bouw en verbouwing van de Opdorpse gemeenteschool bevindt zich momenteel bij de terzake bevoegde provinciale diensten. Zodra het dossier opnieuw in Buggenhout belandt, zullen de werken aanbesteed worden. s£boo'bu's za' na verbouwing ook dienstig zijn om de dienstvoetverzorging (OCMW) en het NWK in onder te brengen. Laatstgenoemd werk zit momenteel niet zo ideaal behuisd te Opdorp. Pierre Van Rossem Tijdens het komend weekend vieren de leden van V.V.K.S.M. Sint-Pietergroep Hamme, kortweg de Hamse Scouts, hun 20-jarig bestaan. Hiervoor hebben wij een pro gramma opgesteld: Vrijdag 23 maart: 20 u.: opening Scoutstentoon- stclling in de feestzaal van het gemeentehuis, door dc burge meester. Receptie. Deze ten toonstelling kan doorlopend bezocht worden tot zondag avond. Zaterdag 24 maart: Doorlopend tentoonstelling. 19.30 u.: Kaas-wijn-bier- en plezier grocpsfeest in Huize St. Pieter. Zondag 25 maart: Doorlopend tentoonstelling. 14 u.: reuze spelnamiddag op het marktplein voor alle Ham se jongeren. 18.30 u.: H. Eucharistieviering in de St. Pieterskerk. (bd) Lebbeke, negentien maart 1872. Vijf uur in de morgen- Uit een ouderwetse wekker rinkelen scherpe klanken door de woonkamer. Leo De Deyn loopt reeds een hele tijd heen en weer. De ganse nacht door heeft hij zich geen ogenblik rust kunnen gunnen. Van de slaapkamer naar beneden en van de keuken terug naar de slaapkamer. Hij weet werkelijk niet goed wat aan te vangen Wat zal het uiteindelijk worden? Zopas heeft hij de kachel aangestoken met de schamele reserve brandstof die nog aanwezig is en nu zuigt hij met forse trekken aan zijn pijp die hij nog niet eens had aangestoken. Op de slaakamer ligt Mie, zijn vrouw, te bed. Bleekjes en kreunend van de pijn. Ze verwacht haar tweede kindje. Het eerste, Joannes Louis De Boeck, werd op negentien augus tus 1867 door burgemeester Beeckman van Denderbelle, geakteerd in de registers van de burgerlijke stand. Op veertien april werd deze akte gewettigd door De Deyn Joannes Louis, ingevolge het huwelijk van Leo De Deyn met Marie-Josepha De Boeck. Voor de gelegenheid werd Joannes voor enkele dagen bij een buurvrouw onderge bracht. Nu en dan kijkt Mie vluchtig naar de variërende en dansende schaduwvlekken, die door een zwak schemer lampje worden geprojekteerd op de witgekalkte muren en zoldering. Naast haar bed, op de houten zit van een doormemelde stoel, staat een glas gevuld met zuiver pompwater. Als ze er boehoefte aan heeft, neemt Mie er een slokje van. Dat verzacht voor een paar ogenblikken de pijn die ze moet doorstaan. De veelvuldig voorkomende weeën tekenen haar gelaat en Leo staat er hulpeloos bij, tot plots de voordeur krakend opendraait... 't Is Jeannette, de vroedvrouw, een zwaarlijvi ge dame, die in de verloskunde en bij de volksvrouwen een zeer goede faam geniet. Nu werd ze ook als redder in nood opgeroepen. - En hoe is het met Mie? vraagt ze. - Niet te best, antwoordt Leo beteuterd weg. - En waarom niet? Kom, kom. Wees toch niet zo bang. Dat komt allemaal voor mekaar. Honderden wichtjes heb ik reeds uit de intieme moederkring verlost. Waarom zou het deze keer niet lukken? Het is toch een normaal geval, mogen we zeggen, Leo? - En toch ben ik er niet gerust in. Ik weet niet, maar ik heb zo een benauwend voorgevoel. Jeannette is intussen al met de voorbereidingen begonnen en Mies gelaat vertrekt krampachtig. Jeannette schudt eventjes met het hoofd, als wil ze zeggen dat niet alles naar wens verloopt. Dat koppeke zie, dat wil maar niet te voorschijn komen. Dikke zweetdruppels vloeien nu langs moeders aange zicht en ook de baker voelt haar onmacht groeien, tot ze uiteindelijk smeekt om toch maar de dokter te ontbieden... - Ja, mensen, zegt de dokter, zo gaat het veelal in het leven. Het borelingske wenst eerst zijn voeten aan de wereld te tonen. Tegendraads noemen we dat en dan gaan we ook anders tewerk. Leo staat er nu nog bleker bij, met moede kan hij zich nog recht houden. - Ga gij maar gerust naar beneden, man, beveelt de dokter. Wij zullen hier wel ons best doen. Voor de woning hebben de buurvrouwen al de koppen bijeengestoken en bespreken grondig het gebeuren. Ieder van hen kent natuurlijk zo'n geval. Persoonlijk hebben ze ook wel eens de dood voor ogen gezien, bij de geboorte van één van hun kinderen. Ja, zo menen ze, er kan altijd wat mislopen. Maar toch hadden ze zo lang niet mogen wachten om de dokter te vragen. Een baker blijft maar een baker en als het verkeerd loopt moet men er toch om verzoeken. Maar ja, het zijn allemaal kosten en die mensen hebben het al zo lastig. - Doe nog eens uw uiterste best, moeke, moedigt de dokter Jozef C. Cooreman aan, we gaan eens goed samenwerken. En de verenigde inspanningen brengen de redding. Bewegingsloos en totaal uitgeput blijft Mie liggen. Toch verschijnt een zachte glimlach om haar wezen wanneer ze het eerste geschrei van haar baby dode kamer hoort weerklinken. - Proficiat, Mie Gij zijt een moedig mens. U hebt een flinke zoon gebaard. - Leo. kom nu maar eens boven en bewonder uw produkt maar eens als een fiere vader. - Bedankt, meneer den doktoor en Leo weent maar door - Zo, dat is weer iemand waar ge nog veel plezier zult aan beleven, Mie. Tot binnen een paar dagen. Jeannette, gij zorgt wel voor de rest! -Ja, meneer den doktoor. Dat weet ge wel. Voor de buurvrouwen is het een ware opluchting, als ze het goede nieuws vernemen. Zo vlug als het mag. brengen ze hun gelukwensen over en bedenken Mie met een straffe koffie en de passende versnaperingen. - t Is lastig geweest zeker, Mie? vragen ze vol belangstel ling. - Verschrikkelijk. Ik ben er nog niet goed van. - Dat kunnen we best begrijpen. Daarom moet ge nu maar goed rusten. We komen u nog wel bezoeken. - Dank u allemaal, prevelt Mie binnensmonds. Fier en gelukkig stapt Leo de volgende dag de trappen van het Lebbeekse gemeentehuis op. Hij gaat aangifte doen van zoonlief Petrus. Voor de gemeentebediende is dat een banale formaliteit. Daarbij heeft hij nog nooit gehoord van De Deynes en het Eikenveld. Och Here toch, dal is ook geen straat om zoveel woorden aan vuil te maken. - En hoe gaan we het zoontje noemen, De Deyne? - Dat zal wel ne Petrus worden, zeker meneer? - Mag dat niet Pierre zijn? Dat klinkt wat voornamer. - Ik denk dat Petrus al voldoende zal zijn, meneer. We zijn wij maar doodarme mensen. En daarbij, iedereen zal hem toch Pee noemen. - Laat de mensen maar zeggen, mon cher. Maar zoals u hei wilt. We zullen dan maar Petrus schrijven. En zo geschiedde het dan ook. De Deyn Petrus, Benoit, zoon van Leo en van Marie, Josepha De Boeck, echtge noten. Voor Leo betekent 'dit eindelijk de ontlasting van het opgekropte leed dat hij de laatste dagen heeft moeten doorstaan. Hij verlangt nog maar alleen dit grote gebouw te mogen verlaten om te vertoeven in zijn armzalig maar toch gemoedelijk huisje, bij zijn kroost, zijn enig bezit. Daar drinkt hij nog een flinke slok water, om al de zorgen nog eens goed door te spoelen. Iedere dag komt Jeannette over de vloer om de kleine Petrus grondig te wassen en te verzorgen. Ook Mie krijgt dan de passende aanbevelingen. Tijdens deze hygiënische behandelingen heeft Mie de gelegenheid om haar prinsje eens goed te bekijken en te keuren. Tevreden is ze wel, maar ze stelt ook vast dat zijn rechtervoetje een ongewone vorm vertoont. - Wat denkt ge daar zoal van, Jeannette? - Wel Mie. ik zou dat toch eens aan de dokter zeggen. Die mannen weten daar meer van dan wij. Ik zie er niets ergs in, maar men kan nooit weten en het is altijd beter te voorkomen dan het later te moeten genezen.' De volgende dag is de dokter pas.binnen of. - Meneer den doktoor, dat is, geloof ik, toch niet in orde met het voetje van onze Petrus. - Waarom denkt ge dat Mie - Wel, dat staat zo wat scheef als ik goed zie, meneer en ik denk altijd dal het erger zou kunnen worden. - Wees volkomen gerust. Moeke. Met de tijd groeit dat daar wel uit. Beweging, veel beweging, dat zal het beste geneesmiddel zijn. Wat kan Mie nog anders doen dan afwachten en maar het beste hopen? (wordt vervolgd De Voorpost - 23.3.1984 - 27

De Voorpost | 1984 | | pagina 27