Snblim JP Turken ontzettend mooi zetten eigen kultuurcentrum op te Lokeren Jakantiegenoegens Lokeren if iert eerste lustrum W-Lokeren neemt OCMW-beleid p de korrel kunstmeuBeLen LOKEREN Informatie-avond «Thuisbegeleiding bij gehandicapte kinderen* Tuinpark Verbeeck in Temse wordt verfraaid Heilig Maagdkollege viert honderd- vijftigjarig bestaan Minister Lenssens geeft milieu-onderricht te Zele De Voorpost - 23.3.1984 - 3 et partijbestuur van de PVV-Lokeren meent dat OCMW-beleid van de CVP-SP-meerderheid «op brute, ondiplomatische en paternalistische wij- wordt aangepakt. eesheren-specialisten begroting 1984 van de MW-kliniek voorziet 46 joen frank ontvangsten uit honoraria van de geneeshe- specialisten, die werkzaam in de stadskliniek. Daar- ast worden 38,7 miljoen uit- ven voorzien, want er werd r de meerderheid berekend deze geneesheren - specia- ten 22,5% van hun honora- m moeten afstaan. Er wordt een winst van 7,25 miljoen voorzien voor het MW. Niettegenstaande dit niet onbelangrijke bedrag eeds in de begroting 1984 in- 'f tschreven staat, blijft heel de- financiële transfert louter ïeoretisch. Zo oordeelt de antir iyv we' let kontrakt met de geneeshe- en - specialisten, dat einde 't vii iaart 1983, vlak voor de in- zeen tallatie van de nieuwe 'edoi )CMW-raad, in sneltreinvaart zulle oor OCMW-voorzitter Ma- e. Z|j'echal werd doorgedrukt, zou 'ig 8 et wondermiddel worden dat :ht c et deficit van de stadskliniek van ou doen wegsmelten. Het was 'g V) oor de liberalen duidelijk dat }r h e SP, de nieuwe koqlitiepart- Bezi er, die niets liever zou zien shot dat ane geneesheren - spe cht ialisten in loondienst zouden 15.ierken, samen met de ACV- jze leugel van de CVP hiervan de :hoo romotors waren, je I )e Lokerse liberalen hebben ich bij de stemming over de erde tatutaire aanstelling van de ehon eneesheren-specialisten ont- t da ouden in maart 1983 omdat toeëiij van oordeel waren dat de :n d nderhandelingen met de afge- 1 a aardigden van de geneeshe- edcx en - specialisten eenzijdig hoo oor voorzitter Marechal wer- icnd en afgebroken en als het ware en diktaat werd opgelegd, De .okerse PW ging integendeel an het standpunt uit, dat deze HH nderhandelingen in versneld f empo moesten voortgezet 'orden om uiteindelijk tot een ergelijk te komen dat de twee i artijen (het OCMW en de eneesheren) kon bevredigen. )e PVV is immers van oordeel at, vermits de geneesheren - ipecialisten in de Lokerse tadsklinick ruim gebruik kun- en maken van een openbare ïfrastruktuur, gebouwen en pparatuur, er een redelijk be- rag of percentage moet afge- ragen worden van hun hono- irium ten voordele van de exploitatie van de kliniek. Vroeger en nu nog betalen de geneesheren - specialisten een «assistentievergoeding», een vergoeding voor de hulp die ze ontvangen bij de medische be handelingen door het verple gend personeel, dat betaald wordt door het OCMW. Deze vergoeding bedraagt jaarlijks tussen de 800.000 tot 900.000 fr., een aanzienlijk bedrag dat met inspraak van de geneeshe ren dan weer aangewend wordt voor de aankoop, ver vanging of modemizering van medische apparatuur. De PW is dus wel voorstan der van een vorm van statutair dienstverband van de genees heren - specialisten en een be taling van een door beide par tijen overeen te komen ver goeding. Deze partij kan zich echter niet akkoord verklaren met de beperking van de keu zevrijheid van de patiënt, de beknotting van de vrijheid voor het uitoefenen van de praktijk van de geneesheren en het hoge percentage van 22,5 dat zou moeten afgedra gen worden. Hier moet vooral op een objektieve basis meer onderscheid gemaakt worden tussen de verschillende soorten medische behandelingen. Bo vendien vindt de PW het ook meer dan logisch dat indien de geneesheren - specialisten een belangrijke financiële inbreng in het budget van de kliniek zouden hebben, ze ook in ze kere mate èen vorm van mede beheer zouden krijgen. Een goede verstandhouding tussen het geneesherenkorps en de OCMW-raad kan vol gens de PW immers alleen maar de patiënt ten goede ko men. Vandaag leven echter beide partijen op voet van oor log, is er geen sprake van ver standhouding, werd er nog geen frank ontvangen van de voorziene 7,25 miljoen frank, hebben de dokters zich met hun opgedrongen kontrakt ge wend tot de Raad van State, heeft het OCMW-bestuur bot- gevangen bij de voogdijover heid (met name het provincie bestuur) en wordt de budget taire toestand er niet beter op. Zo vindt tenminste de PW- afdëling Lokeren. Personeel Eenzelfde gebrek tot bereid heid van praten met de andere partij doet zich volgens de libe ralen ook voor op het vlak van het personeelsbeleid. Aange voerd door voorzitter Mare chal besliste de CVP-SP - meerderheid dat in het kader van een algemeen sanerings plan volledig nieuwe dienstre gelingen moesten ingevoerd worden. De verwarring was kompleet en het verzet groei de. Toch slaagde voorzitter Marechal erin, ook nog de vakbonden tegen zich in het harnas te jagen door pas vijf minuten voor de beslissingen zouden vallen de sociale orga nisaties op de hoogte te bren gen. Dat was volgens de PW een stap te ver gezet temeer omdat de CVP-SP meerder heid niet kon bewijzen, dat deze nieuwe werkschema's ook budgettair noodzakelijk waren. Niettegenstaande alle verzet werd de regeling door de meerderheid en door ABW-sekretaris G. Paelinck goedgekeurd. De PW heeft zich bij de stem ming over het saneringsplan van de kliniek en de wijziging van de dienstschema's onthou den omdat enerzijds dit sane ringsplan tal van theoretische besparingen bevatte en ander zijds omdat de veranderingen aan de dienstregelingen niet noodzakelijk waren. Heel het sociaal konflikt in de Lokerse stadskliniek werd angstvallig voor de pers verborgen gehou den, zo stelt men bij de PW. De liberalen zeggen dat onder druk van de sociale organisa ties voorzitter Marechal ten slotte toch heeft moeten terug krabbelen en is moeten over gaan tot een dialoog. Aan het personeel werd gevraagd om nu zelf de dienstschema's op te stellen, mede met de bedoeling dat later ditzelfde personeel zeker niet tegen zijn eigen voorstellen zou opkomen. Het resultaat was uiteindelijk dat men in grote lijnen is terugge keerd naar de dienstschema's van 1983. Naast deze twee konfiiktsitua- ties doen zich volgens de libe ralen nog tal van andere wraakroepende toestanden voor in het OCMW-Lokeren, maar ze zijn in wezen allemaal terug te brengen onder de noe mers partijpolitiek, eigenzin nig voorzitterschap en gebrek aan soepelheid en informatie. Daardoor is in het OCMW de werksfeer totaal vergiftigd, woidt het personeel ontmoe digd en heerst een diepe malai se. Dat is althans de mening van de Lokerse liberalen. Dat de Turken van aanpakken weten moet je maar eens aan enkele ploegbazen uit de bouwsektor vragen, maar dat dit zich ook prolongeerde op kultureel niveau bleek vorig weekeinde. Zij hadden alle plaatselijke vips uitgenodigd voor een stichtingsreceptie van de Turkse Kulturele Vereniging Lokeren vzw (Lokeren Türk Kültür Dernegi zoals dat in hun eigen taal heet). Toen wij ter plaatse kwamen zat het lokaal aan het Stationsplein 22 (vroeger al bekend vanwege enkele in het oog lopende kafeehouders) al afgeladen vol met Lokerse Turken, Gentse Turken en bijna even veel rasechte (of -onechte) Lokeraars. Wie wou kon even van de aksent (laat dit een voorbeeld geven om zich uit te leven, typische sterke drank raqi zijn voor de domme leerling Deze mensen staan namelijk drinken, maar er was ook kof- Happart met zijn half gewild met een voet in hun Turkse fie en de gewone dranken. Een broebeltaaltje!) verleden (wat voor hen ten- Turks orkestje hield de stem- Dhr. Fatih heette ons allemaal slotte ook de «vorige genera- j ming erin met enkele volksme- welkom, en lichtte ons de doel- tie» is) en hun toekomst in ons lodietjes (u weet wel «In de stellingen toe van de kulturele land, waar zij ook lang niet Sahara tussen de kamelen» vereniging. Vooreerst wou dit overal volledig aanvaard wor- zoals wij vroeger zongen). centrum een bakermat zijn in den. Voor de eerste keer heb- Toen nam de Lokerse pen- de strijd tegen het weer overal ben zij dus te Lokeren een ningmeester Dirk Van Der de kop opstekende racisme, eigen lokaal. Maelen het woord om de voor- dat door de krisisatmosfeer en Dat waren de belangrijkste zitter aan te kondigen. Hij sommige vooroordelen weer punten uit zijn toespraak, en wees er intussen op dat de goed in de markt ligt. het was een beetje spijtig dat vereniging de demokratische Ten tweede wilde de Turkse vele belangrijke Lokerse poli geest onder Turken zowel als Kulturele Vereniging de inte- tieke figuren, zoals burge- Belgen wou hoog houden, en gratie van Turken en Vlamin- meester en schepenen, ver had felle kritiek op de maatre- gen in de hand werken door klaarden dat zij verhinderd gelen van de nationale rege- kontakten te bevorderen en waren om te komen. Doch dat ring betreffende de gastarbei- taallessen te geven aan Turken bedierf de pret naderhand toch ders. Hij drukte ook op de in het Nederlands, en aan Vla- niet want het werd een vrolijke Lokerse deelname in het pro- mingen in het Turks. Indien je boel, waarbij Turken én Loke- jekt waarvan hij slechts een geïnteresseerd bent, dan geef raars, mannen én vrouwen, op voorbeeld wou zijn. je gewoon je naam op. Er de dansvloer ontdekten dat Hierna sprak voorzitter Erdem komt ook een bibliotheek, die ook zij nog steeds iets nieuws Fatih ons toe in het Turks, samen met intiatieven in ver- kunnen leren. Zijn woorden werden gelukkig band met toneel, muziek en BesHst d jt d I voor ons omgezet in het Ne- andere kreatieve bezigheden nofeens bin^en te lonen derlands door een Turkse tolk, aan de Turken van de tweede g P die sprak zonder een spoor van generatie de mogelijkheid zal 100 massief hout absoluut prijs-waardig 3 aanpalende showrooms Kerkstraat 27-29-31 tel.09 li 48.36.86 Op zon- en feestdagen-gesloten Op dinsdag 27 maart om 20ul5 organiseert het Overlegor gaan van Minder-Validen der Stad Lokeren in samenwer king met de Huisartsenvereniging der Durmestreek een voorlichtingsavond in verband met vroegtijdige diagnose en begeleiding van gehandicapte kinderen. Dit onderwerp is momenteel aktueel in de welzijnssektor daar het Ministerie van het Gezin en Welzijnszorg van de Vlaamse Gemeenschap de uit bouw en de preventie in de thuisbegeleidingsdiensten prioritair stelt binnen het ge handicaptenbeleid. Reeds en kele jaren zijn er initiatieven genomen die tegemoet komen aan de bestaande nood bij ou ders die gekonfronteerd wor den met een kind met handi cap. Naar inhoud en vorm is de hulpverlening van de reeds be staande diensten nogal gediffe rentieerd. De doelgroep is ech ter steeds de gezinnen met jon ge gehandicapte kinderen: pas geborene, zuigeling, peuter, kleuter, zolang het kind thuis verblijft of de begeleiding niet door een andere gespeciali seerde dienst gebeurt. De hulpverlening gebeurt in hoofdzaak in het thuismilieu en omvat o.a. orthopedische begeleiding, hulp bij verwer- kingsproblematiek voor het gezin, organisatie van ouder praatgroepen, koördinatie met andere hulpverleningsvormen (arts, NWK, therapeuten, kleuterleidster, sociale dien sten, etc.). Op de informatiea vond zullen verschillende spre kers aan het woord komen: mevr. Van Kerckhove, verant woordelijke van dc dienst «Thuisbegeleiding» te Kortrijk zal op uitvoerige wijze haar dienst voorstellen. Daarna zul len twee artsen (Huisartsenve reniging) de problematiek van diagnose en vroegbehandeling belichten vanuit medisch standpunt. Vervolgens zal C. De Ryckere, orthopedagoog een uiteenzetting houden i.v.m. de leedverwerking bij ouders van gehandicapte kin deren. Tenslotte zullen de ver schillende sprekers vragen ui) de zaal beantwoorden. Alle geïnteresseerden zowel be roepsmensen uit de welzijns sektor als ouders en andere belangstellenden, worden vriendelijk uitgenodigd deze voorlichtingsavond bij te wo nen op dinsdag 27 maart om 20ul5 in de Konferentiezaal van het Kultureel Centrum op het Kerkplein. Dit initiatief kwam tot stand dank zij het UITSLAG TOMBOLA ZVC-DYNAM0 ST.-NIKLAAS TREKKING 4 MAART 1984 006574 004312 004077 004192 003817 001519 004037 002152 005456 010906 004354 007972 004175 007327 004461 002094 005525 0 001980 006217 005794 005355 001176 004041 002525 001159 009019 006057 009871 006140 004272 004457 008904 002886 008428 007723 004450 006590 005619 007687 006686 feit dat uit de BTK-studie om trent «De noden van de min- der-validen» duidelijk bleek dat er vaak een tekort is aan een vroegtijdige begeleiding van de gezinnen met gehandi capte kinderen. (J.V.L.) eggen dat Vakantiegenoegens in Lokeren nog maar vyf iar bestaat, is toch wat by het haar getrokken. Want tdert jaren reeds was er in de schoot van ACW-Lokeren en werking van vakantiegenoegens bezig. Maar... het tas nog geen echte zelfstandige vereniging. Wel was er op Ie bureau's van ACV iemand die zich de zaak aantrok, en elfs zeer goed, maar er was geen bestuur, er waren wel sden, maar geen voorzitter. in het is nu datgene wat nu komwoord vanwege de voor- edert vijf jaar wel bestaat, zitter, werd het woord gegeven '"pant om deel te kunnen uit- aan de verantwoordelijke van laken van de Lokerse Kultu- het Land van Waas, Bruno :le Raad, en om van de subsi- Machiels. eruj ks (niet al te grote denk Hij sprak over de betekenis noU'3,1 de rode cijfers van Loke- van Vakafitiegenoegens in het ;eld-tn) te kunnen meepraten, algemeen. Hij gaf een uiteen- roest er een echt bestuur zijn, zetting over de grote uitbrei- )et een voorzitter, een sekre- ding die deze groepering, in :n- aris en een penningmeester, het kader van het ACW, geno- in üe voorzitter werd gevonden, men heeft. Nu er in onze maat- De i de persoon van Marcel Ver- schappij hoe langer hoe meer bc- ract. Nu die man op pensioen over vrije tijd kan beschikt ilige 'heeft hij ruimschoots de tijd worden vervullen Vakantiege- m zich aan zijn geliefkoosde noegens een onmisbare, niet te obby, het wandelen te onderschatten sociale en kultu- dat rijden, rele rol. Na Bruno Machiels aren 'at heuglijk feit van 5 jaren was ook Piet Van Couwen- zijn. «staan moest dan ook op een berghc, als nationaal verant- veer 'aardige manier herdacht woordelijke ook uitgenodigd, rorden Deze herdenking ge- Maar die was spijtig genoeg eurde onder een meer dan verhinderd door grote rouw in ewone belangstelling. zijn familie. Burgemeester zeer kort wel- Liebaut heeft dan de taak op ichit zich genomen als plaatsvervan ger op te treden. Hij wenste de feestvierende groep heel wat proficiat en daarbij verdere vooruitgang en voorspoed. Na de spreekbeur ten, die alles bij mekaar toch niet te lang duurden, werden de aanwezigen vergast op ver schillende reeksen dia's, ge maakt door de leden zelf. Want ondertussen is er in de schoot van Vakantiegenoegens Lokeren ook al een Fotoklub gesticht. De talrijke dia's die er vertoond werden, dikwijls onder grote hilariteit van de toeschouwers, lokten dave rend applaus uit. Voorzitter Vervaet gaf ook nog enkele aanwijzigingen over de ko mende dagwandeling van 8 april. Doel ervan is Durme en Moervaart. Ze start ditmaal in de Durme- stad. Afspraak om 9.45 u. aan de Post op de Mart te Loke ren. Van hieruit vertrekt een ochtendwandeling van onge veer twee uur. 's Middags kan de meegebrachte picknick ge bruikt worden. Koffie, soep en frisdranken zijn te verkrijgen. J.V.L. Opnieuw aktie gevelverfraaiing In het kader van het derde arbeidscircuit wordt in Temse op 19 maart gestart met het verfraaien en toegankelijk maken van het tuinpark Verbeeck. Milieufunktionaris Franky Eeckelaert, werkleider Francis Duribreux, acht gewone' handlangers aangevuld door vier handlangers oit een eerste d.a.c.-projekt (men is thans aan het tweede toe) werken aan die verfraaiing in samenwerking met de plantsoendienst van de gemeente. Dc werkzaamheden behelzen tiaticf wordt dit jaar bewust het aanleggen van wandelpa- beperkt gehouden, maar vol den, het snoeien van de haag, gend jaar is het voor uitbrei dt verwijderen van verdroog- ding (ook naar de deelgemeen te takken of bomen, het oprui- ten) vatbaar. Dan zal de vzw men van sluikstorten, het ver- Werk van den Akker en den *ijdercn van wildgroei en het Haard van Temse, via de inzet aanleggen van grasperken. van René Van Broeck uit de Nijverheidsstraat en Hendrik Gevelversiering Joosen uit de Sint-Jorisstraat, een poging doen om ook in de "°g milieuvriendelijk nieuws straten waar géén winkels zijn, U|l Temse. Van 15 mei tot en het projekt op gang te KM oktober wil men in enkele brengen. "cntrumstraten opnieuw aan Het Werk van den Akker weet ïcvelversiering doen. Het ini- zich gesteund door het ge meentebestuur en de WV en kan rekenen op de inzet van bloemisten en middenstanders van diverse pluimage, en hoopt dat diverse straatkomi- tees de gevelversiering een nieuwe impuls bezorgen. Er wordt overigens een wedstrijd per straat uitgeschreven. De bloemisten zijn dit jaar bereid, gratis bloembakken ter be schikking te stellen en het ge meentebestuur heeft potgrond voor wie een bloembak wil neerpoten. Ook partikulieren kunnen een inspanning leveren i.v.m. de gevelversiering en een jury beoordeelt ook hun prestaties. Er zijn belangrijke geldprijzen verbonden aan de wedstrijd. Men neme kontakt op met Het Werk van den Akker, Holle beek 98 in 2690 Temse, tel. 771.22 57. H.-MAAGDCOLLEGE 1834 - 1984 Zondag 25 maart wordt officieel het honderdvijftigjarig bestaan van het Heilig Maagdkollege van Dendermonde gevierd. Met een eucharistieviering in de dekanale kerk en een akademische zitting op het stadhuis. De plechtige officiële opening van het jubileumjaar staat onder het voorzitterschap van Mgr. Van Peteghem, bis schop van Gent die ook zal voorgaan in de plechtige eucharistieviering in de Onze-Lieve-Vrouwekerk van Dendermonde. Deze mis, die wordt opgedragen in konce lebratie met de priesters verbonden aan het kollege, vangt aan om 9.30 u. Na de eucharistieviering gaat men in stoet naar het stadhuis waar er een ontvangst op het programma staat door de burgemeester en het schepenkollege en een akademische zitting. De aanvang van deze akademische zitting is voorzien om 11.00 uur. Na het openingswoord volgt er een muzikaal intermezzo, waarna burgemeester Cool de vele voorname gasten hartelijk welkom zal heten. Gastsprekers zijn minister van onderwijs Daniël Coens en professor dr. Marcel Janssens, oud-leerlingen van het kollege en thans hoogleraar aan de Katolieke Universiteit te Leuven. Het slotwoord zal worden uitgesproken door de heer Vyncke, superior. Nadien volgt nog een receptie en zullen de ingeschrevenen voor de viering aanzitten aan een banket in het restaurant en de feestzaal van het kollege. Onfortuinlijke ereburgemeester Na afloop van een liefdadigheidsbal in de lokalen van CMO-Waasland in Sint-Niklaas werd gewezen burgemees ter Abdon Heyse van Stekene door enkele brutale heer schappen «aangepakt». De 78-jarige Heyse wou in zijn wagen stappen en kreeg meppen en schoppen te inkasse- ren; tegelijk werd zijn echtgenote, Maria Veldeman, van haar handtas beroofd. De ereburgemeester van Stekene hield er enkele lichte blessures en een gebroken pink aan over. Deze drieste overval gebeurde zaterdagnacht rond twaalf uur. Enkele uren later werd aan het kruispunt De Ster de 45-jarige Frédien Van Dam, die aan het Zonneken 45 woont, overvallen. Hij werd erg toegetakeld en moest naar het ziekenhuis worden overgebracht. Ook hij raakte zijn brieventas kwijt. Zele. Het zesde leerjaar kreeg hoog bezoek (gb) Vierentwintig leerlingen van het zesde leerjaar van het Pius X-kollege te Zele luisterden met een en al aandacht naar de milieules die gemeenschapsminister Jan Lenssens, verantwoordelijk voor leefmilieu, waterbeleid en onderwijs, vorige donderdag in de klas ten beste gaf. De minister onderhield de knaapjes over de vele gevaren die ons milieu bedreigen en ondervroeg hen op hoe zij meenden dat dit allemaal wel kon en vooral: wat we er kunnen tegen doen. De direkteur van de lagere school, de leraar van het zesde en even later ook de deken van Zele luisterden aandachtig en meer dan eens kregen we de indruk dat ze de minister wat graag als leerkracht in de school zouden hebben. De leerlingen, zonder enige vorm van zenuwachtigheid, losten met verve de vele problemen op die de minister hen voorlegde. Zele. Ook de kleuters kregen ministerieel bezoek (gb) Aanleiding tot dit hoge bezoek was de prachtige prijzenreeks die het zesde leerjaar in de wacht had gesleept met een nationale wedstrijd in het kader van de leefmilieucampagne. In de school werd eerder dit schooljaar dienaangaande een tentoonstelling opgezet om de problemen zo visueel mogelijk voor te stellen. De leerlingen dienden dan een gezelschapsspel te ontwerpen waarin het leefmilieu op een degelijke manier werd toegelicht. De 24 jongens die meester Albert Van Eetvelde onder zijn hoede heeft deden dat blijkbaar met heel wat kunde want zij behoorden tot de winnaars van deze wedstrijd waaraan alle Vlaamse scholen konden deelnemen. Als prijs kregen zij van de minister een prachtig boek «Ons Leefmilieu», een brochure over de leefmilieuproblematiek en op de koop toe nog een t-shirt. Na de klassieke klasfoto, bezocht minister Lenssens ook nog het nabijgelegen kleuter schooltje, waar hem een al even warm onthaal te beurt viel.

De Voorpost | 1984 | | pagina 3