Aannemer, zanger, toneelspeler en nog steeds begaan met Dendermonds wel en wee Verkiezing sportlaureaten te Erpe-Mere 46 - 23.3.1984 - De Voorpost Ten huize van Livien Vertongen verste was wel in Zandvliet, in 1939. Bijna overal trok ik met de fiets heen, zelfs een paar keer naar Zandvliet (wat ik ia een gesprek met Leo Vertongen, laureaat van de Dendermondse persprijs '84, een gedeelte van het college, belandden we dij z a oom, Livien Vertongen. Wat aanvankelijk bedoeld was als een Ook het grootste stuk van de gesprek met een toneelspeler van de oude garde, draaide uit op een ontmoeting met een jd'niek en heel wat huizen hier Dendermondenaar die op heel wat terreinen aktief was en nog steeds is. in de stad en 'n het Waasland Veel vragen dienden er niet gesteld te worden, want deze kranige en jong-ogende 87- werden mij toevertr°"wd- Het jarige praatte honderduit over het sociale en kulturele leven van Dendermonde. VerSte WaS We',n Zandvl,f" in Livien Vertongen werd in ja- 70 jaar in het koor nuari 1897 geboren als zoon Qp 8-jarige leeftijd was Livien vaneen brouwer en bracht z'n misdienaar in het gasthuis, om- kinderjaren door in de buurt daI dit paalde aan het ouder van het Sasken. in de Van üjk huis. Hierdoor kon de Duysenstraat. In dat jaar 97 pastoor steeds beroep op hem stonden ook nog andere aküvi- doen. tot zn legerdienst in teiten op het programma van 1921 de familie Vertongen, waaron- ,n de Uassen waa, de 20ndags. der de bouw van een nieuwe schoot plaats had. leerde hij de brouwerij met een mastodont kerkelijke gezangen. «We wa- van een schouw. (Livien be- ren echter geen betaalde zan- wees echter heel wat kraniger gers>>i verklaart Livien. «In die Je zijn dan de schouw want tjjd waren er altijd twee be- I1R7P urprn unnn lier riorvr rlA verkregen daar dat we vier keer per jaar met een gemengd anders met de tram deed)"kfët koor mochten zingen. Nu is de fiets ging het dan langs 't dat natuurlijk allemaal heel wat versoepeld en treedt het koor altijd gemengd op». Aannemer van beroep Natuurlijk heeft Livien Ver tongen zijn brood niet ver diend door te zingen of toneel te spelen. De vernielde instal latie van de brouwerij werd na de oorlog niet meer heropge- konkurrentie van de samen smeltende brouwerijen vrees de en van mening was dat het bedrijf niet meer leefbaar zou zijn. In die tijd waren er im mers een heleboel brouwe rijen. Livien had ondertussen kursussen gevolgd aan het St - Lucasinstituut te Gent. Na zijn legerdienst associeerde hij zich met een meestergast van op eigen benen staan. «Ik heb heel wat scholen gezet, onder andere de vakschool en deze werd vorig jaar door de taalde zangers die vast aan de bouwd omdat z'n vader de sloperehamer neergehaald). kerk verbonden waren. In'14 In her begin van de oorlog '14- deden we het gralis en m zljn IS werden de brouwakrmtei- he, blijv„ doc„„ hjj maakt ten stilgelegd Daar de Dun- dus „j 70 jaar d„j uit van he, sera bSjibnar meer van vuur- St-Gregoriuskoor en is er zelfs werk dan van bier hielden, voorzitter van werden de koperen brouwerij. „Oorspronkelijk was het koor ketels, afgebroken voor meer een zuiver mannelijke aangele- explosieve doeleinden (het genheid, maar als gevolg van maken van kanonbussen). het gemengd toneel hebben J !"va' van de Duitsers WIJ 0Qk dames bij het koor werd de broer van Liyien mee- betrokken. Dat ging echter grote bouwfirma, en dit gedu- genomen, maar door louter niet vanzelf in die tijd. We zijn rende vijf jaar. Toen wou hij toeval kon hijzelf m Dender- daarvoor speciaal naar Gent monde blijven, daar h,j op dat getrokken, naar hel bisdom, ogenblik zn grootoudeis in om toelating te vragen. We Appels een bezoek bracht. Dat hij zich de oorlogsjaren nog duidelijk herinnert, illustreert Livien door ons te vertellen dat hij op de Denderbrug stond toen één der torens van de Abdijkerk afbrandde en haar beneden stortte. Tijdens de oorlog werd hij aangeworven om te helpen bij de rantsoenbedelingen in de «legerkazematten». Door dit werk kon hij gedurende die jaren in Dendermonde blijven. Zijn vader speelde toen bij de Leeuwerckenaers in de Ma- riakring en was er tevens voor zitter van. Livien kreeg al vlug de mikrobe te pakken. Na de oorlog werd er gespeeld in de cinema van Verschueren (de trekmoetsj): Minerva-Palace op de vlasmarkt, en dit voor de krijgsgevangenen In het pro gramma van 23 maart 1926, dat we aantreffen in Liviens verzameling, lezen we dat een drama gespeeld wordt in één voorspel en drie bedrijven: Boeteling, door Lodewijk Scheltjens. Deze voorstelling werd ingericht door het ver- -fcend der plaatselijke to neelkringen. Op deze toneel- aktiviteiten. die hij reeds in '30 stopzette door tijdgebrek, be roemt Livien Vertongen zich niet. gewoon omdat het één van de zovele bezigheden was. Hij was immers ook zanger bij het kerkkoor, speelde klarinet bij de harmonie en maakte deel uit van het bestuur van de middenstand. Waas. daar over de Schelde en zo kwam ik in Lilo en van daar was het niet ver meer. Van daar kwam ik dan alle dagen nog naar huis ook hé»! Hoelang duurde het onderne mersschap? «Ik ben ermee gestopt toen ik 80 jaar was. Het heeft eigenlijk te lang geduurd, maar ja, ne mens is nie slimmer. Ge doet maar altijd voort. En ik heb het me ook niet beklaagd dat we met de brouwerij niet her begonnen zijn. Alles heeft niet van een leien dakje gelopen in m'n leven, maar ik ben er toch gelukkig mee» Bezige bij Buiten een paar bezigheden als bijen kweken, lezen en kara- bijnschieten, vond hij nog de tijd om in de gemeenteraad te zetelen. Hij vertelt: «Ik stond altijd op de lijst omdat ik veel mensen kende en dus zo veel stemmen kon winnen voor de partij, zondermeer. Spijtig genoeg kwam gemeenteraadslid Beeckmans plots te overlijden en gezien ik de eerste plaats vervanger was werd ik toen gemeenteraadslid. Bij de vol gende verkiezing ben ik nog eens gekozen». «Misschien herinner je je die zaak van de Duitse dame die de belofte deed drie miljoen aan de stad te schenken. Niet iedereen geloofde er echt in, maar Mr. Beckers, de huidige stadssekretaris, deed dat wel. Hij nam kontakt op met die vrouw en ik had het geluk mee te kunnen naar Duitsland. We hebben het geld dan gekregen, geld dat we besteed hebben aan de restauratie van het ou de klooster achter de kerk van St.-Gillis binnen». Als plaatsvervangend lid werd hij op gelijkaardige wijze, na de dood van Mr. Goris. voor zitter van het O.C.M.W. (toen C.O.O. genaamd), en bleef dit gedurende acht a negen jaar Nu nog doen velen beroep op hem wanneer jjp sociale moei lijkheden hebben. Dendermonde. Geen echte misdadigers, eerder sukkelaars (P. van San) kan doen, stap ik nog wel eens binnen bij het O.C.M.W. Waar de letter van de wet soms nogal streng is kan een goed woordje ze heel wat soepeler San) ja, ne mens is niet slimmer. (P. van San) maken». Tot vorig jaar was Livien Ver tongen ook lid van het Leefmi lieu. Nu is hij echter nog aktief als lid van de polder in Vlas senbroek, als bestuurslid van de kulturele raad van Dender monde. als lid van de vrienden van O -L.-V.-kerk en gaat hij. indien mogelijk, naar de ver gadering van de familiekunde. Want daar houdt hij zich ook mee bezig. Bezoeker van gevangenen Dat Livien sociaal geënga geerd is, bewijst het feit dat hij elke week de gevangenen van Dendermonde gaat opzoeken. Op verzoek van Mr Malfait werd hij lid van het bescherm- komitee Dit komitee bestaat uit een 30-tal mensen, waarvan er vijf bezoekers zijn. «Regelmatig ga ik met de ge vangenen praten. De meesten onder hen zijn geen echte mis dadigers, doch eerder sukke laars die door een stommiteit of door de drank in de gevan genis beland zijn. Het ergste voor hen is het gevangen, ge kooid. letterlijk beroofd van hun vrijheid te zijn. Je kan het je niet voorstellen hoe erg deze mensen dat aanvoelen. We praten met hen en komen zo ook achter de toestand thuis, achter de sociale problemen van hun vrouw en kinderen. Ofwel proberen ze zelf een oplossing te zoeken, waar no dig spreken we andere instan ties aan. Het doet altijd zo'n deugd wanneer je iemand kan helpen «Je ziet dus dat ik altijd wel met iets bezig ben. Heel m'n leven ben ik meer buiten dan binnen geweest. Het is immers buiten dat je mensen leert ken nen. En dat is voor mij altijd het belangrijkste geweest. Nu nog weet ik niet waar eerst aan te beginnen, er is nog zoveel te doen! Zo is het echt een plezier om oud te worden...» SIROU ANN Knappe kunstvrienden Harmonie De Kunstvrienden uit Sint-Niklaas. aangevoerd door voormalig kuituurschepen Theofiel Heynderickx, bestaat liefst 110 jaar. N.a.v. het behalen van drie gouden medailles (Antwerpen 1980, Brussel 1982 en nogmaals Antwerpen 1983) werd deze erg aktieve muziekmaat schappij ontvangen op het Sint-Niklase stadhuis. En daarbij weerklonk uiteraard feestmuziek. Fietspad komt rond «de Haring» Het rondplein aan «de Haring» krijgt een valabel fietspad. Achter de boordsteen en dus volledig afgescheiden van de rijweg voor wagens komt een fietspad waarop hetzelfde regi me geldt als op het rondplein voor de wagens: voorrang van links of anders gezegd voor- aang voor wie zich op de om loop reeds bevindt. Zulks in akkoord met het Bestuur van Bruggen en Wegen. Het fiets pad dat gelijkvloers met een breedte van 1,20 m ook door het groen zal leiden zal meer garanties bieden aan fietsers op dit dan toch zeer delikaat verkeerspunt. LH De gemeentelijke sportraad van Erpe-Mere is vorige donderdag in het ontmoetingscen trum van Erondegem samengekomen om de sportlaureaten 1983 te verkiezen. Een vijftigtal aanwezigen, waaronder 33 stemgerechtigden kwamen op de uitnodiging van het bestuur van de sportraad af. Aan de talrijke aanwezigen, waaronder sportschepen Jeff Van den Steen, werden volgende kandidaten voorgesteld. KOMPETITIE INDIVIDUEEL René De Wandel Daalstraat 15, Mere 20 jaar atletiek Atletiek mindervaliden: Bij zondere Olympische Spelen te Baton Rouge (VS) van 12.7.1983 tot 20.7.1983 isre plaats (gouden medaille) )p de 400 meter de plaats op de «mile» ■han Dierickx lammersweg 13, Erpe I jaar, voetbal •peler bij Eendracht Aalst oetbalvereniging. Vaste aarde in het eerste elftal. 983: jubileumjaar: 12 jaar fa- ■lionspeler en meer dan 300 kompetitiewedstrijden in eer ste ploeg. Christel Keppens Kateliimestraat 54, Erpe Mi jaar, Tennis Alk eerstejaars (C30/2) kwam zij in reeks Dames II uit met het laagste klassement. Naar ieders zeggen ging dit een proefjaar worden voor haar om tornooi-ervaring op te doen Maar buiten ieders ver wachting heeft zij het seizoen afgesloten met zes finales waarvan drie gewonnen. In de ze tornooien versloeg ze negen C15/4, tien C30, één C15/2 en één C15. Wegens deze presta ties heeft zij in datzelfde jaar de hoogste rangschikking C15/ 2 behaald van deze reeks. Wim Van Dooren Landries 1, Aaigem 21 jaar, Motorcross Kampioen der beide Vlaande ren. seniores 125cc Behaalde zes overwinningen. 4 tweede plaatsen en 5 derde plaatsen. Prosper Van den Eeckhout Meredorp 16, Mere 39 iaar. Rallvcross Behaalde in 1983 negenmaal een plaats tussen de eerste 10, vooral op de omloop van Maasmechelen. Arendonk en Ingelmunster Ook in Oosten rijk (Sankt Veit an der Glan) en Duitsland (Aue-Ring) was Pros van de partij. Marcel Van Impe Beekstraat 44, Mere 38 jaar, Wielrennen Werd in 1983 bij de WAOD- wielrenners kampioen der bei de Vlaanderen te Gent en kampioen van Belgic te Burst. Met zes overwinningen, twee tweede en 1 derde plaats een fantastisch palmares. Frank Van Impe Hofkensweg 16, Mere 28 jaar, Wielrennen De enige beroepsrenner in on ze gemeente. Spant zich verder in om ook op nationaal vlak een beetje meer naam te ma ken. Toch goed voor twee overwinningen en talrijke ere plaatsen. KOMPETITIE KLUBVERBAND Dames Scorpio Volleybalklub Aaigem Zowel de 1ste ploeg als de reservenploeg speelden kam pioen in hun reeks in 4de provnciale van het Oost vlaams Volleybalverbond. REKREATIE KLUBVERBAND WTC Wielervrienden Burst Heeft 2 rally's ingericht en ook een tweedaagse brevet kaartlezen. Het organiseren van 19 klub- uitstappen en een deelname van 30 rally's. Ten opzichte van de topklub uitgeloofd van de KWB waarin we een 17de plaats behaalden van de 61 deelnemende klubs. Een orga nisatie van een driedaagse per fiets naar Luxemburg alsook het presteren van de Ronde van Vlaanderen over een af stand van 302 km. Door deze prestaties van de klub behaal den een aantal van onze leden het Provinciaal Laureaat. REKREATIE INDIVIDUEEL Christiane De Brouwer Oudendijk 23, Burst 40 jaar, Wielertoeriste Als vrouwelijk klublid en te vens ook een funktie als be stuurslid behaalde zij 4000 km. in de klub? waaronder te ver melden 19 klubuitstappen en 30 rally's. De driedaagse naar Luxemburg over een afstand van 400 km. alsook de presta tie van de Ronde van Vlaande ren over een afstand van 302 km. en het behalen van de brevetten: kompleet toerist, laureaat en provinciaal lau reaat. MauriLs D'Haese Oudenaardsestw. 299, Erpe 60 jaar. Wielertoerist Kampioen van de kategorie B met meer dan 2.000 km. Heeft verscheidene ritten gere den van meer dan 150 km en één zelfs van 200 km. Was iedere zondag aanwezig. Was heel het seizoen 1983 een voor beeld voor de jongeren. Was de oudste deelnemer van de rally van Erpe-Mere te Erpe. Luk De Feyter Kwalestraat 52. Bambrugge 53 jaar. Duivensport Behaalde op de Nationale vlucht Brive-duivinnen dd. 23 juli 1983 (664 km.) de eerste prijs nationaal, d.w.z. tegen deelnemende duiven uit gans België. Werd tevens laureaat in de kampioenschappen van Erpe-Mere kategorie Fond Oude en Jonge Duiven 1983. Daniel Meuleneire Akkerstraat 8, Burst 32 jaar. Wielrennen Mei 1983: Driedaagse Voge zen (individueel) waaronder 15 cols o.a. Grand Ballon. Ballon d'Alsace en Col d'Oderen. Waalse Pijl: 212 km., 26.6.1983 (individucel) Luik/Bastenaken/Luik: 225 km. 22.5.1983 (individueel) Bruggc-Mont-Ventoux. 17- 24 7 1983 (Alpe d'Hucz, Mont Ventoux - Col de la Madeleine en Croix de la Fer) 1400 km., 11de plaats in berg- rangschikking Ju Hen Sienaert Bosstraat 125, Mere 45 jaar, Wielrennen Elke zondagmorgen was hij paraat om met zijn klub do zondagse uitstap mee te doen. weer of geen weer. Hij werd Biljariklub Onder Ons te Temse bestaat lokaal Temsica. Eddy Verhofstadt werd 50 jaar. Daarom hield men een driebandtornooi i (dw) In het supporterslokaal van Sporting Lokeren Geren Hij- te Haan rode werd de prijs va jaarlijkse wekkerwedstrijd uitgedeeld. dan ook voor het tweede opeenvolgende seizoen kam pioen en dat is meer dan een vermelding waard. SPORT- VERDIENSTELUKEN Frans De Bruyne Speltkorenstraat 4, Burst Aangesloten bij FC Olympic Burst. Hij is een speler die zich steeds voor 100 procent heeft ingezet in dienst van de ploeg en dit reeds sedert meer dan 11 sei zoenen. In november 1983 werd hij gevierd voor meer dan 350 wedstrijden in het eer ste elftal voor FC Burst. Zijn grootste verdienste bestaat er echter in dat hij de laatste seizoenen, wanneer het min der goed ging met de sportieve gang van zaken in de klub. tot meerdere malen toe bereid is gevonden om het trainerschap ad interim op zich te nemen en dit Op de meest ongunstige ogenblikken van het seizoen, wanneer het kalf ogenschijn lijk al verdronken was. Willy De Punt Sint-Bavoweg 24 Mer Bestuurslid bij Basketbalklub BC Erpe-Mere Werd geboren in 1929 Speelde vanaf zijn veertiende jaar doelman bij FC Mere. Op 16-jarige leeftijd verdedigde hij de kleuren van FC Mere bij de eerste ploeg en dit geduren de 8 jaar Nadien verzeilde hij bij RC Bambrugge waar hij 12 jaar lang kernspelcr was. Op 36-jarige leeftijd heeft hij de voetbalsport vaarwel gezegd. In 1967 was hij één van de stichters van BC Erpe-Mere In 1973 werd hij schatbewaar der. Tot op heden stelt hij zich ten dienste van zijn klub Zijn inzet is voorbeeldig en onversaagd zorgt hij voor een goede begeleiding zowel bij de jeugd als bij de ouderen Albert Fonck Stationsstraat 43, Burst Sedert 1943 sekretaris van Olympic Burst Sedert 1966 voorzitter van Eendracht Burst Sedert 1956 stichter-mcde- stichter en sekretaris van de Wiclerklub Sport en Nering, inrichter van al de te Burst gegeven beroepsrennerskoer- sen en van verschillende lief hebberskoe rsen o.a. Burst- Burst en beginnelingen- koersen. Sedert 1970 lid van het hoofd bestuur van de kath sportfe deratie O.-VI Sedert 1970 voorzitter van dis- trikt Dender in de Kath. Sportfederatie O.VI. Sedert 1970 lid van de beroeps- kommissie Kath. Sportfedera tie O.-VI. Sedert 1975 voorzitter van de beroepskommissie Kath. Sport fed. O. VI. Sedert 1983 voorzitter bc- rocpskomitce Kath. Sportfcd, Nationaal Sedert 1983 voorzitter Uit voerend komitee Kath. Sportfcd. Nationzaal Sedert 1983 lid van de raad van beheer Kath. Sportfcd Natio naal Sedert 1970 lid technische kommissie Kath. Sportfed. O. VI. Paul Janssens Halfbundcr, Erpe Geboren in 1941. Aangesloten bi j FC Olympia Erondegem Sinds 25 jaar onafgebroken speler bij liet eerste elftal van verschillende klubs. Paul de buteerde bij FC Mere in het eerste elftal in het jaar 1959. Speelde dat jaar kampioen met Mere en maakte 189 doelpun ten Het volgende jaar speelde hij bij Zoitegem. heeft nadien 12 seizoenen bij FC Dender leeuw gespeeld, waarmee hij 3 maal kampioen gespeeld heeft. Ging over naar Nieuwerker- ken waar hij zeven seizoenen aktief bleef. Drie jaar als spe ler en vier als speler-trainer. Nieuwerkerken speelde gedu rende die periode eveneens kampioen Speelt nu zijn twee de seizoen bij FC Olympia Erondegem als speler-trainer. Wij vermoeden dat een loop baan van 25 jaar voetballen en op 42-jarige leeftijd nog steeds aktief in een eerste elftal, eens mag onderlijnd worden. Karei Vercruyssen Aaigemdorp 94. Aaigem Aangesloten bij Ajax Aaigem en SK Aaigem. Sedert 1970 voorzitter schatbewaarder van Volley balklub Ajax Aaigem. Sedert 1974 scheidsrechter in de vol- leybalsport Nu in 1984 provin ciaal scheidsrechter (fluitend in nationale afdelingen). In 1970 stichter van voet- balklub SK Aaigem. nog steeds schatbewaarder in de zelfde klub cn eveneens oud speler Van 1948 tot 1956 aktief lid van Vlierzele Sportief. UITSLAGEN Rekreatiesport in klubverband WTC Wielervrienden Burst werd als enige kandidaat voor gedragen. Met overgrote meerderheid van stemmen werden zij als laureaat ver kozen. Kompetitie in klubverband Ook hier slechts één kandida tuur: damesvolleybalklub Scorpio uit Aaigem die door de algemene vergadering als laureaat werd bevestigd. Individuele rekreatiesport Tussen D'Haese Maurice en De Fcytcr Luc ging het in een nek-aan-nck race. Er was een tweede ronde nodig om Luc De Feyter als laureaat aan te duiden. Een sukses voor de duivenvriendenkring van Erpe-Mere Individuele kompetitiesport Het was duidelijk dat de olym pische medaille van René De Wandel het meeste gewicht in de schaal legde. Hij werd dan ook met een grote meerder heid van stemmen verkozen. Verdienstelijke sport Voor de eerste keer werden naast sportmensen nu ook sportvcrdicnstclijkcn verko zen. De kandidaten werden voorgesteld op grond van vroe gere sportprestaties of hun in zet voor de sportklub waartoe zij behoren. Albert Fonck van Eendracht Burst haalde het met écn stem op De Bruyne Frans van FC Olympic Burst. HULDIGING Dc huldiging van dc laurea ten zal plaat* hebben op zater- dag 7 april om 19 uur in dc sporthal van Mere. Op die avond zal Boxingclub Volhar ding van Erpe-Mere een groot Boksgala organiseren. Verle den jaar bracht dezelfde for mule zo'n 700 a 800 tocsehou- wers op dc been. Alle kandida ten zullen uiteraard een gratis toegangskaart krijgen cn een aandenken. De laureaten zelf zullen er de trofee ontvangen uit de handen van sportsche pen Jeff Van den Steen.

De Voorpost | 1984 | | pagina 46