hiromuziekkapel binnenkort uit lokaal gezet? Scholenprojekt van NCMV-Beveren rofessor Verbruggen (Ufsia): «Licht op groen voor Doel V» «enme Doa Groenaanplantingen op rijksweg 14 in Waasmunster en Belsele «Stormstuw geen goed alternatief voor potpolders» Wase CVP start Europese kampagne Spaans bedrijf in hartje Waasland Gemeentebestuur Temse voert inzamelaktie «Kroonkurkjes» Ue Voorpost - 23.3.1984 - 5 Ie hh werkzaamheden voor de bouw van een vierde kerncen- Ie te Doel verlopen volgens planning. Doel IV zal eind jaar, mogelyk begin volgend jaar in gebruik worden nomen. In Tihange, nabij Hoei, wordt volop gewerkt in een derde eenheid. Binnen afzienbare tijd zullen in f Ver- Hgië "ie* minder dan zeven kerncentrales bijdragen tot auria elektriciteitsproduktie, wat in vergelijking met een rgade ntal omringende landen een onwaarschijnlijk hoog sche ntal is. Nederland bijvoorbeeld beschikt slechts over °b'e ree kerncentrales: één in Borssele aan de Westerschelde J één in Dodewaard. Er wordt daar al jaren overwogen DlleeeP van de twee centrales te sluiten, hterj! tven eenheden zijn volgens de Belgische elektriciteitspro- zicl acenten en studiebureaus nog niet voldoende om tot 1990 fel n de behoeften te kunnen voldoen. Al sinds anderhalf wegs ar wordt voornamelijk achter de schermen druk uit» zoi roefend om er in Doel nog een vijfde centrale te kunnen 'h tó ikriJëen- Konkreet spreekt men dus van Doel V, want in bange is geen plaats meer voor een nieuwe kerncentrale, ter de vraag of een uitbreiding van nukleaire installaties d00 ht nodig is werden al massa's papier geproduceerd. De doo mklusies zyn niet altijd gelijklopend. Hoe de zaken er vol mnenteel voorstaan hebben we trachten te achterhalen •gd jj de Verenigde Aktiegroepen voor Kernstop, bij profes sen t Verbruggen van het Studiecentrum voor Sociaal en ni& [onomisch Onderzoek van de Antwerpse universiteit en j de elektriciteitsproducenten zelf. ,1 d,. ind 1968 en begin 1969 bes- 1980, berekenden de 'elektri- rijzei 1^en Verenigde Elektrici- ciens', was er volledige tewerk- ossei tsproducenten de dubbele stelling, in 1982 was dat nog itrale van Doel en die van maar 45 procent, in 1984 zou- iange. Deze laatste werd, den er van de 15.000 banen in ils Chooz, voor de helft sa- 1980 nog maar 3.000 of 20 *n met de Electricité de procent overblijven. ince gebouwd. In beide ge- Blijft natuurlijk de vraag of het j|| Hen werd voor een reaktor zinnig is, nieuwe kerncentrales het PWR-type geopteerd, te bouwen, enkel maar om die oei I werd in 1974, Doel II Tihange werden in 1975 in >ruik genomen. De zogehe- i oliekrisis zorgde op zijn ist voor een gunstig klimaat overstaan van kernenergie, nafhankelijk worden inzake ergiebevoorrading» was im- irs een argument dat het erg Studiecentrum participeren wanneer Doel V er komt. Aviel Verbrugger- «België wil die wederkerigheid in feite op losse schroeven zet ten. Wederkerigheid mag wel in de overeenkomst worden opgenomen, maar toch be houdt de regering zich het recht voor om eventueel van Doel V af te zien. Ook wil men niet weten van zogenaam de boeteklausules. Men wil de mogelijkheid openlaten om een steenkoolcentrale in Lim burg te bouwen. Maar uitein delijk is dat niet het echte motief. De Belgische studiebu reaus dreigen zonder werk te vallen en om aan de slag te kunnen blijven lijkt het aange raden, met het buitenland sa menwerkingsakkoorden af te sluiten. Doel V wordt dus als lokaas gebruikt». Professor Verbruggen blijft erbij dat men bezwaarlijk op basis van een volgens hem zwak dossier tot de bouw van een nieuwe kerncentrale kan beslissen. Voldongen feiten De Verenigde Aktiegroepen voor Kemstop zijn weinig ge lukkig met het regeringsak koord. We vroegen Homme Jansma naar een reaktie: «Het akkoord om te participeren in Chooz zal ons land binnen en kele jaren opnieuw voor vol dongen feiten plaatsen in ver band met de bouw van Doel V. Maar zelfs zonder de wederkerigheid worden de af zetmogelijkheden van steen kool in de elektriciteitssektor zwaar gehypothekeerd. Deze afzetmogelijkheden, in 1983 nog ongeveer 5,5 miljoen ton, zullen op zich reeds sterk gere duceerd worden door de inge bruikname van Doel IV en Ti hange III, die naast olie en gas zo'n slordige twee miljoen ton steenkool zullen uitsparen. Bovendien zal ook de deelna me in Chooz de steenkoolafzet nog eens een flinke knauw ge ven, want op olie en gas zal niet veel meer bespaard kun nen worden na 1985, zelfs zon der Doel V. Alleen de deelna me in Chooz zal de afzetmoge lijkheden voor steenkool naar schatting met nog eens twee miljoen ton doen inkrimpen. Het rationeel energieverbruik in de vorm van gekombineerde produktie op basis van steen kool kan men dus wel verge ten», besluit Homme Jansma. Binnen de Vaks wijst men een nieuwe kerncentrale uiteraard af, maar de recente regerings beslissing heeft zeker nog niet geleid tot een 'alarmtoestand' in de Antwerpse Bruegel- straat. «Maar we blijven de verdere evolutie op de voet volgen en zullen, wanneer het echt noodzakelijk wordt, gepa ste akties overwegen», wou men op het sekretariaat nog kwijt. Luc VAN BROECK tewerkstelling in die weliswaar gespecialiseerde sektor in stand te kunnen houden. Onnodig In opdracht van de diensten van de eersteminister maakte professor Verbruggen van het voor Ekono- sd deed en rond de jaarwis- misch en Sociaal Onderzoek 1973-'74 plaatsten ktriciteitsproducenten een Belling voor vier bijkomen- centrales van groot vermo- l Dat argument van «onaf- Éelijkheid» doet het thans t erg goed meer, maar men dt wel een nieuw gevonden: Rrkstelling. Hal werknemers dat in het kijf zelf kan gereklasseerd xdcn. Het besluit was dat er de 7.093 werknemers waar enquête betrekking op had, or 3.130 op min of meer ge termijn reklassering mo- Sjk is. Daarentegen zouden lleaire industrie heeft er de tering begin 1981 al op ge nen dat bij gebrek aan nieu- nuklcairc projekten het noneelsbestand bij de stu- bureaus en bij de konstruk- K gevoelig zou afnemen. In inaaise jeugdbewegingswereld in npschudding een studie naar 'de optimale investeringsbeslissing betref fende de elektriciteitsproduc tie in België'. Zijn konklusies lichtte hij in februari 1983 toe tijdens een voordracht in het socio-kultureel centrum De Spiegel te Bevcren. «Zowel vanuit technisch, ekonomisch als strategisch standpunt is het aangewezen de sektor van de elektriciteitsproduktie niet af hankelijk te maken van één enkele technologie of brand stof. Konkreet gesteld bete kent dit dat men het aandeel van de nukleaire produktie niet onbeperkt laat toene men», aldus Verbruggen. De ius», een uitgave van het Antwerpse professor, die zijn idiecentrum voor Kerncner- onderzoek regelmatig heeft te Mol. Op initiatief van geaktualiseerd, blijft ook van- Belgisch Nukleair Forum daag bij zijn konklusic dat er rd in 1979 een lijst opgesteld géén nieuwe kerncentrale 25 firma's die betrokken moet bijkomen. In een nota bij de bouw van kerncen- (januari 1984) waarschuwt hij s. Door een enquête bij nogmaals tegen overinveste- bedrijven werd nagegaan ring van kerncentrales. Hij schrijft: «De kosten van over- investering zijn zeer hoog, zelfs indien men aanneemt dat de toekomst er voor de nuk leaire energie extreem gunstig uitziet en dat alle technische problemen van een groot kern- PRIVAAT DÖliElfl Door het Nationaal Christelijk Middenstandsverbond (N.C.M.V.)-afdeling Beveren, werd onlangs een jongeren vereniging opgericht, de Jong-Zelfstandigen. Deze vereniging heeft tot doel jongeren te begeleiden op verschillende vlakken. Jonge zelfstandigen, mensen die met plannen om zelfstandig te worden rondlopen e.d. worden geïnformeerd aangaande zelfstandige beroepen. Met dit doel voor ogen wordt een scholenproject georgani- zeerd in zaal Oud Beveren, Stationsstraat 40 te Beveren, op 27 maart (dinsdag) om 19 uur. Het is de bedoeling om op den of arbeiders werkgelegen- deze informatieavond alle jon- heid Alles samen is de zelf- ge mensen, van studenten tot standige sektor goed voor 48% jong zelfstandigen, uit te nodi- van de aktieve bevolking in de gen en rond het thema 'Zelf- privésektor. Ook uit de omzet- standig worden, zijn en blij- cijfers van de niet-industriële ven' te praten. Ook werkne- ondernemingen, waartoe de mers of toekomstige werkne- meeste k.m.o.'s (kleine en mers van zelfstandigen hebben middelgrote ondernemingen) baat bij het weten hoe een behoren, blijkt de belangrijk zelfstandig bedrijf reilt en heid van de zelfstandigen. Bij- zeilt- na 2/3 wordt door de k.m.o. Alle scholen van Beveren heb- gerealizeerd. ben hun medewerking aan dit Daarnaast zijn de maatschap initiatief toegezegd. pelijke faktoren van de zelf- In ons land oefenen bij bena- standigen niet minder belang- dering 650.000 mensen een rijk. De zelfstandige bedrijvig- zelfstandig beroep uit, geen re- heid is niet uit onze maat- kening houdend met de mee- schappij weg te denken. Hoe werkende echtgenoten en met zou Beveren eruit zien zonder de bijberoepen. Daarenboven de zelfstandige beroepen, zon- bieden zij aan 750.000 bedien- der de winkelstraten? Het persoonlijke kontakt met de klanten, de kwaliteit van de produkten of diensten, de diensten na levering zijn maar enkele aspekten waar elke zelfstandige een erezaak van maakt. In het kader van het scholen projekt is het niet de bedoe ling, jongeren te overtuigen om voor een zelfstandig be roep te kiezen. Wel wil men duidelijk maken dat in de zelfstandige sektor een brede waaier van werkge legenheid ligt. Vroeg of Iaat heeft iedereen met het zelf standige beroep te maken; als zelfstandige, als echtgenote van een zelfstandige, als klant of als leverancier. Uit hoger- vermelde cijfers blijkt dat het aspekt werkgelegenheid zeer belangrijk is. Kantoorbedien den, technisch geschoolde ar beiders, winkelbedienden e.d. zijn arbeidsplaatsen waarvoor velen in aanmerking komen. Al deze elementen komen op de bijeenkomst van dinsdag duidelijk naar voren. Iedereen is welkom. In een uitgebreid schrijven van minister Olivier van openbare werken werd aan volksvertegenwoordiger An- thuenis (PW) meegedeeld dat voor de rijksweg 14 Gent- Antwerpen op bet grondgebied van Belsele en Waasmun ster een ontwerp werd opgemaakt met het oog op het aanbrengen van een nieuwe beplanting langs deze enigs zins verwaarloosde weg. Vaks wijst de vijfde kerncentrale in Doel resoluut van de hand, maar de elektriciteitspro ducenten willen Doel V beslist (Ivb) werkstelling 'electriciens' hebben alle- il al keurig berekend hoe- i werkplaatsen er verloren len gaan als er géén bijko- nde centrale, lees Doel V, fdt besteld. In 1982 al werd i dat aspekt ruime aandacht Deed in het tijdschrift «Con- reel kaderpersoneel, ■den en arbeiders zouden loffen worden in geval van setting van het nukleaire igramma na afwerking van el III en IV en Tihange II III. Het onderzoek bepaal- Georges Anthuenis had daar op in een schrijven van 24 december 1983 aangedrongen en erop gewezen dat op dit baanvak alleen nog maar res tanten van een vroegere be planting aanwezig waren en dat aangepast groen zeker ook de veiligheid van de fietsers zou verhogen. deze firma's het aantal park (tot 80 procent kernener- s die in de nukleaire sektor gie) kunnen opgelost worden» zouden gaan en het Lokaas «Wetenschappelijk onderzoek verrichten is soms wel frustre rend», vertelt ons professor Verbruggen. Tot dusver lijkt men inderdaad weinig reke ning te houden met zijn bevin- - - dingen. Een aantal weken ge- 3.963 werknemers, hetzij 56 leden immers heeft de regering locent, werkloos worden. De beslist om toch te participeren in Chooz. Die overeenkomst houdt volgens de eerste nota's strikte wederkerigheid in. An ders gezegd: ons land mag hel pen bij de nukleaire bouwwer ken in het Franse Chooz, de Fransen mogen op hun beurt Linkeroever-vzw oneens metKruibeekse aktievoerders Terwyl heel Kruibeke en een flink deel van het Land van Waas zich opmaakt om op zaterdag 7 april tegen de mogelgke aanleg van een potpolderzone aan de Wase Scheldekant te gaan betogen (lees daarover in De Voorpost van volgende week) en de Wase pu blieke opinie veel meer heil ziet in het alternatief dat de bouw van een stormstuw voorziet, komt vanop de Antwerpse Linkeroever Antwerpen-Waas, zo zeggen velen ónogal wat protest op gang tegen het realizeren van zo'n stormstuw. De Werkgroep Na tuurbehoud Linkeroever wyst de bouw van zo'n waterkeringskunstwerk resoluut af. Men weet dat minister van openbare werken Olivier in 1983 besloten had, de geplande stormvloedkering op de Schelde in Oosterweel niét te laten bouwen. Budgettaire overwegingen lagen aan de basis van de beslissing: 't zou veel duurder uitvallen dan de aanleg van een potpolder (in Kruibeke). De Werkgroep Natuurbehoud Linkeroever (WNL) vindt dat de media de zaken eenzijdig voorspiege len, in de trant van: «als er geen potpolder in Kruibeke komen mag, moet de optie stormstuw genomen worden». Volgens de WNL is de bewering dat de stormstuw het sluitstuk van het Sigmaplan zou zijn, onterecht. In dat plan staan een zestal mogelijkheden ter voorkoming van overstromingen cn in enkele daarvan was van in den beginne géén sprake van een stormstuw. Verder is het volgens de WNL simplistisch te stellen dat door het bouwen van een stormstuw, de werkloosheid voor een groot stuk zou opgelost worden. Vanzelfsprekend impli ceert zö'n projekt wat bijkomende tewerkstelling, maar de ervaring heeft geleerd dat ook buitenlandse bedrijven (met eigen personeel) ingezet worden bij dergelijke reali saties. Sint-Annabos en Blokkersd(jk Het bouwen van een stormstuw mag dus niet als het wondermiddel worden voorgesteld, aldus de Werkgroep Natuurbehoud Linkeroever. Aannemers en ingenieurs hebben baat bij de aanleg, dat wel, maar voor het milieu is het volgens de WNL een ramp. Een petitie «Geen stormstuw ten koste van het Sint- Annabos» werd door 7.500 mensen ondertekend en aan de minister van openbare werken overhandigd. De bezwaren hebben te maken met de hoge kostprijs, met de hoge bedrijfs- en onderhoudskosten, met de risikofaktor, met het esthetische aspekt van zo'n stuw. Maar vooral blijkt de WNL bekommerd om de verminking van het Sint-Anna bos en de bedreiging die het natuurgebied Blokkersdijk zou ondervinden. Door de aanleg van een stormstuw zou het Sint-Annabos het grootste bos van de Antwerpse agglomeratie verminkt worden. Eén derde van het zo'n zestig hektare grote bos zou omgetoverd worden tot bouwwerf (met hoge betonnen pijlers), daar zouden ook de bedrijfsgebouwen van de stormstuw worden neergeheid en tien jaar lang zou de rust worden verstoord. Volgens de WNL valt te vrezen dat door de verlaging van het grondwaterpeil in het Sint-Annabos ook de daaraan- grenzenden waterplas zal droogvallen: het einde voor dit unieke watervogelgebied. Het (in 1980 bij KB als land schap beschermde) natuurgebied Blokkersdijk op de An twerpse Linkeroever na het Zwin het voornaamste watervogelgebied in België zou verminkt worden. Want het gebied dankt z'n vogelrijkdom in grote mate aan de 50 hektare grote plas. Als je nu, door bouwputten te graven, het grondwaterpeil gaat verlagen is dat nefast voor bomen en vogels. De vzw Werkgroep Natuurbehoud Linkeroever vreest dat de bouw van een 'betonnen kolos' met vier pijlers van 120 meter hoogte zal impliceren dat op de linkeroever van de Schelde ter hoogte van Oosterweel drie bouwputten moeten gegraven worden, bestemd voor hel prefabriceren van de onderdelen van de stormstuw. Een bangelijk vooruitzicht voor het Sint-Annabos. Het enige zinnige alternatief is volgens deze vzw dat de dijken worden verhoogd. In Kruibeke en elders. W.V. Op het grondgebied Waas- munster zal vanaf meterpunt 23.800 tot meterpunt 28.400 op de tussenbennen een losse haagvormige beplanting aan gebracht worden, waardoor de fietsers meer afgeschermd worden. Op de zij bermen wordt een homogene lijnbe- planting met bomen voorzien, met tussenafstand van 11 me ter, afhankelijk van de aanwe zige verlichtingspalen. Waar deze zijbermen te smal zijn, zal daarentegen een lijnbe- pjanting in de tussenbennen worden aangebracht. Op het grondgebied Belsele vanaf meterpunt 28.900 tot 29.300 en vanaf meterpunt 29.800 tot 31.500 aan rijksweg 60 zal een homogene lijnbep- lanting met bomen worden aangebracht op de zij bermen. Bovendien wordt ter hoogte van de brug over de oude spoorwegbedding ook een pas sende beplanting voorzien. Waarschijnlijk zullen al deze aanplantingen niet meer in dit plantseizoen aangebracht wor den, maar volksvertegenwoor diger Anthuenis hoopt alles zins dat al deze aanplantingen tegen volgende lente een feit zullen zijn. Dan zal rijksweg 14 nog over een grotere lengte voorzien zijn van het passende groen. De CVP van het arrondisse ment Sint-Niklaas organiseert tijdens de maanden maart en april een aantal vergaderingen en manifestaties waarvan de meeste in het teken staan van de komende Europese verkie zingen. Dinsdag 27 maart heeft te Be veren in zaal Hindra, Markt 13, te 20 u. een grote vergade ring plaats voor internationale en Europese politiek met L. Tindemans, minister van bui tenlandse betrekkingen en Lie ven Lenaerts. Vrijdag 13 april heeft te Sint- Niklaas iq zaal Het Centrum, Markt, de startvergadering plaats van de Europese kam pagne. Deze vergadering wordt ingericht in samenwer king met het CDA van Zee land (Nederland). Sprekers zijn: Bertie Croux, lijsttrekker CVP-EVP, Lieven Lenaerts, zesde kandidaat CVP-EVP-lijst en Bouke Beu- mer, lijsttrekker CDA-EVP. Donderdag 26 april heeft te Lokeren in het kultureel cen trum de Eurokwis plaats. De kristendemocratische omroep CDO richt in alle arrondisse menten een Eurokwis in voor acht koppels of duo's. Ieder een kan meedingen in deze eenvoudige spelronden en een voudige proeven. Tussendoor is er een optreden van Mar leen. Jimmy Frey, Venus en Sophie. Ipovo (vormingskommissie van de CVP) en de CVP-werk- groep Vrouw en Maatschappij richt voor alle vrouwelijke ge- interesseerden een kursus in «Win met Vrouwen». Programma: dinsdag 10 april: historiek van de vrouwenemancipatie, door Denise Keymolen, histo rica KUL; donderdag 3 mei: de socia le positie van de vrouw, door Miette Pernot, medewerkster kabinet eerste minister. dinsdag 22 mei: politieke positie van de vrouw en poli tieke strukturen, door Miet Smet, volksvertegenwoor diger. Deze kursus heeft plaats in De Graanmaat, Markt, Sint-Ni klaas, telkens om 20 u. Voor al deze vergaderingen kunnen meer inlichtingen be komen worden op het arron dissementeel CVP-sekreta- riaat, Parkstraat 5 te Sint-Ni klaas, tel. 03/776.26.84. is de jongste dagen en weken in het anders zo rustige Sinaai heel wat te doen rond een het eerste zicht vry onbenullig probleem: enkele buren van het chirojongenslokaal i namelijk in hun wiek geschoten omdat de muziekkapel door hun wekelijkse rhalingen op zondagvoormiddag tussen 10 en 11 de rust van deze mensen komt retoren. t hele geschiedenis begint de nabije sporthal Doch het Daarom werd na lang onder- (tnlijk reeds in 1979. Toen lokaal en de grond waren ei- handelen toch een overeen- *cg de Chirogroep namelijk gendom van de vzw Parochiale komst met het stadsbestuur be horen dat de oude lokalen werken Sinaai dat de jeugdver- reikt en waaruit een soort ruil inden afgebroken en vervan- eniging niet meteen een ande- uit ontstond: het oude lokaal n door parkeerplaatsen voor re ruimte kon aanbieden, zou worden afgebroken en de Interkommunale bemiddelde In de loop van de eerstvolgende maanden zal zich op het industrieterrein aan de E3 ter hoogte van Sint-Niklaas - Temse (grondgebied Temse voorheen Tielrode) een nieuw Spaans bedrijf vestigen. Het betreft de n.v. Pcgaso Benelux, een dochteronderneming van het Spaanse staatsbedrijf E.N.A.S.A Pegaso is een wereldbekend merk van vrachtwagen- cn autocarchassis. dat voor dit laatste p.m. bindingen heeft met de autocarbouwer Van Hooi van Koningshooikt. Het is de isierkommunale van Land van Waas die de firma naar Sint-Niklaas haalde. De bedoeling is. in het Waasland een verdeelcentrum voor deze voertuigen en een onderdelenccntrum op te starten in het midden van en ten behoeve van de gehele Benelux. Op een terrein van ca. 2 hektare, gelegen in de hoek van de E3 met de Rijksweg Sint- Niklaas - Temse aan het klaverblad (naast Standaard Boekhandel) zal in een eerste faze een Verdeelcentrum, een herstclplaats cn een administratieve zetel voor de bedrijvigheid van de firma opgericht worden. Onmiddellijk zullen een twintigtal personeelsleden aangeworven worden. Bij iets verdere uitbreiding is het niet uitgesloten dat 50 100 mensen in deze vestiging aan de slag kunnen. Met deze opératie, is de interkommunale van het Land van Waas er opnieuw in geslaagd, in oeze periode van ekonomische krisis een nieuw investeringsprojekt naar het Waasland te halen. Perspektieven voor een verdere expansie worden in het vooruitzicht gesteld. De onderhandelaar van de Spaanse firma, de Brit Richard C. Wright heeft dan ook niet nagelaten de verantwoordelijken van de interkommunale die de vestiging naar het Waasland haalden, te loven voor hun professionele aanpak van de zaken. Hopelijk kan de interkommunale op deze wijze in de toekomst verder haar onmisbare rol voor de ekonomische cn industriële ontwikkeling van het Waasland blijven spelen. grond zou aan de stad worden gegeven en in ruil daarvoor kreeg de vzw een stuk grond nabij de Hooimanstraat, vlak voor de Belselebeek. Zo'n goede twee jaar werd met man en macht gewerkt om een nieuw en degelijk lokaal op te richten. In augustus van vorig jaar was het zover: de werk zaamheden werden voltooid en eindelijk konden de harde werkers van het eerste uur op hun lauweren gaan rusten. Het schitterende lokaal stond er. PROBLEMEN Wie dacht dal de huisvestings problemen nu van de baan wa ren kreeg echter ongelijk. Een aantal buren, die nochtans geen bezwaren of klachten hadden ingediend op de offici ële bouwaanvraag, vonden de herhalingen van de muziekka pel van de chirogroep zodanig vervelend dat er werd gerea geerd. Eerst bleef het bij woorden en dreigingen maar enkele weken geleden werd het dan toch menens toen men de politie op bezoek kreeg die ter plaatse enkele metingen verrichtte. Op basis hiervan werd door de politie een waar schuwing afgeleverd aan de chirogroep dat verder repete ren totaal uit den boze was. Verontwaardigd trok een af vaardiging van de vereniging naar het Sint-Niklase stadhuis waar een mondelinge overeen komst werd bereikt met onder andere schepen Rogiers cn waarbij dc groep wel degelijk toelating kreeg om verder te oefenen. Wel zouden de her halingen plaats vinden op de parking van de Sporthal, op de plaats dus waar ze voor de verhuis van augustus '83 ook al plaatsvonden. Hier hadden de bewoners vroeger geen last van onze herhalingen en dus zullen ze dat nu ook niet kun nen hebben, dacht men aan chirozijde. JEUGDRAAD Het was Chiro hoofdleider Jo- han Poppe die dit hele verhaal kenbaar maakte op de jongste vergadering van de Stedelijke Jeugdraad (vorige week don derdag). Enkele aanwezig af gevaardigden van andere jeugdorganisaties bleken hier door zo in hun wiek te zijn geschoten dat het politieoptre den tegenover jeugdverenigin gen in het algemeen scherp op de korrel werd genomen en de aanwezige schepen voor Jeugdzaken, de heer Lenaerts, door enkele mensen ook werd verwezen naar de buurt van de Stadsfeestzalen die (denken we maar aan het recente kar- navalgebeuren) soms hele weekends door hels lawaai wordt geteisterd. Daar mag dat blijkbaar allemaal wel, wa ren enkele emotionele reak- ties. TOEKOMST Hoe het nu verder moet? Een vraag waar ook de hoofdleider Johan Poppe weinig op kan antwoorden: «Wij hebben reeds onze bereidheid getoond om samen met onze buren een oplossing te zoeken. Nooit lie ten ze echter iets van zich ho ren. Vorige zondag was er nieuw politiebezoek en op ba sis van de metingen dip toen werden verricht kunnen we ons misschien oriënteren voor wat de toekomst betreft. Hoe je het ook draait of keert» zo vervolgt een duidelijk moege- tergde Poppe «de hele zaak lijkt een echte vernedering te zullen worden voor iedereen die zich rechtstreeks of on rechtstreeks met chiro betrok ken voelt. Gewoon het feit ai dat onze eigen mensen niet meer in hun eigen, zelfge bouwde lokaal mogen, dat knaagt ergens aan je gevoel voor zelfrespekt en respekt voor anderen. Niettemin blij ven we bereid tot dialoog maar toch roepen we iedereen uit Sinaai op die vindt dat de jong ste gebeurtenissen wat uit de hand lopen, zijn sympathie te betuigen, want die hebben we hard nodig» aldus nog Johan Poppe. hoofdleider van Chiro jongens Wij Sinaai. (I.E.) Met deze inzamelaktie wil het gemeentebestuur van Temse de hoeveelheid kroonkurken die dagelijks in de kompostfa- briek verwerkt worden en later in de verbrandingsoven te rechtkomen, drastisch beper ken. Deze kroonkurken wor den gebruikt als hulpmiddel in de hoogovens. Bij de smelting en de reduktie van lood- en koperhoudende ertsen is een bepaalde hoeveelheid ijzer no dig, meer bepaald onder de vorm van metallisch ijzer. Het is vooral belangrijk dat deze stukken niet te groot zijn om een zo homogeen mogelijk mengsel te verkrijgen, zonder lokale reakties in de ovens te weeg te brengen. Kroonkur ken zijn hiervoor ideaal. De recyclage van kroonkurken biedt verschillende voordelen: het geeft een vermindering van de verwerkingskosten van het huisvuil; het is een besparing van brandstof bij de verbranding van het huisvuil; de kroonkurken kunnen gebruikt worden als nieuwe grondstof. De aktie wordt gevoerd in schoolverband en via de hore- kasektor. In de scholen en bij de uitba ters zullen inzamelvaten ge plaatst worden. Het spreekt vanzelf dat deze aktie staat of valt met de medewerking van de plaatselijke bevolking Van de verbruiker wordt een kleine inspanning gevraagd om de kroonkurkjes aan hun kinde ren mee te geven in plaats van ze in de vuilnisemmer te werpen. Door de inzamelaktie ook in schoolverband te voeren wor den de leerlingen meer bewust gemaakt van de afvalverwer kingsproblemen. De opbrengs. van de kroon- kurkeninzamelaktie zal ge bruikt worden om milieuvrien delijke, edukatieve projekten te financieren (b.v. boswande lingen voor schoolgaande jeugd, diavoorstellingen, enz...). De dienst leefmilieu van het gemeentebestuur zal zorgen voor de periodieke op haling van deze kroonkurkjes en voor de uiteindelijke afvoer naar gespecialiseerde be drijven.

De Voorpost | 1984 | | pagina 5