België was boemelaar, raakte platzak en ontwaakte met kater» Tiid van Sinterklaas voorbij. Nu delen zoals St.-Maarten Kwarteeuw buitengewoon onderwijs in Sint-Niklaas Kunstpatrimonium ter bescherming overmaken aan privé-personen fEDILUX VAN LIMBERG VAN LIMBERGEN KERKSTRAAT 18 AALST Ja aan de vrede Een moedige vizie op de toekomst De Voorpost VRIJDAG 30 MAART 188* 37' JAARGANG NR. 13 - 32 F Mlti.ttlt? BRUIDSLIJSTEN Hoogstraat, 28 AALST Tel. 21.23.22 Kattestraat, 73 Tel. 21.56.00 AALST GEEFT MEER KOMFORT AAN UW VOETEN Schoenen in verschillende breedten Voetverzorging Steunzolen Orthopedisch maatwerk Spataderkousen Erkend door alle Mutualiteiten 1/6/32/25/001 1/6/40/25/302 Telefoon 053/21.59.23 Wilfried Beirnaert te Aalst p de jaarlijkse statutaire vergadering van de Sindikale Kamer der Verenigde annemers voor de bouwnijverheid in het arrondissement Aalst waar in vervanging van brcel Daeleman die 8 jaar lang de Kamer leidde Emiel Rombouts tot voorzitter werd ingesteld en Viktor Van Hoorde en Gilbert De Jonge tot vice-voorzitters sprak tentiaat pol en soc Wilfried Beirnaert, direkteur-generaal van het Verbond der dgische ondernemingen, wellicht beter gekend als het V.B.O. de hem blijkbaar eigen pittige, kernachtige, direkte en verstaanbare stijl bracht hij n eresaluut aan de Nationale Konfederatie van het bouwbedrijf, een steengoede deratie met betonnen argumentatie en rechtlijnig als het schietlood op het doel af. Het ootste lid van het VBO. Spreker legt er de nadruk op dat het VBO meer is dan het iggeschip (Pulinckx). Het is een hele vloot, destroyers en onderzeeërs inkluis. at het VBO is deelfederaties met 30.000 idernemingen en 1 miljoen erkncmers vormen samen VBO. Alleszins géén fede- itie van grote ondernemingen als wel eens gedacht wordt, let VBO doet aan studie in Irijke kommissies met in- :ng van specialisten Ingeno- n standpunten leiden, op mokratischc wijze, tot be- litvorming waarin «den niet tot het koor doch j de solisten hoort. Stand- inten die dan worden uitge- agcn naar de publieke opinie ia pers en andere media cn ie verdedigd worden in de 'at 120 organen waarin het BO zitting heeft. Bt VBO is zeker geen ivoren ■ten. Wel een radar die onder p waterlijn verscholen meer ■fekticf aanwezige klippen ■poort. let deficiet van de openbare banriën Ie sociaal-ekonomische reali- :it wordt beheerst door het spaarplan» van de regering, lan de basis ervan een dubbe- nachtmerrie: het deficit van Aalst. De heer Van Hoor- Aalst. De nieuwe voorzitter de. eerste ondervoorzitter Emiel Rombaut (a) (a) de publieke financiën en de werkloosheidsobsessie Een deficiet van 507 miljard betekent dat 28% van onze openbare uitgaven (1826 mil jard) niet door ontvangsten zijn gedekt. Elke minuut zijn we 1 miljoen... rijker. Bijna anderhalf miljard per dag schuld méér! Wat dan supple mentair bij de schuldenberg van 4.000 miljard komt. Elke in ons land geboren baby wordt onthaald op een schuld van liefst 400.000 fr Dergelijke situatie ervaart het VBO sinds jaren als onhoud baar met talrijke perverse ef- fekten. Hoe meer geld- en kapi taalmarkt door de overheid worden afgeruimd hoe hoger de prijs wordt voor de privé- sektor wat dan weer nadelig wordt door de staatsinkomsten daar de investeringsneiging voornamelijk in de bouwnij verheid gefnuikt wordt. De staatsschuld groeit dan ook als een kankergezwel. De staat moet steeds meer en meer buitenlandse leningen aangaan wat reusachtige som men aan rente betekent. Een soort buitenlandse bekisting die onze maatschappij ver armt. De Staat is geneigd tot op drijven van fiskale en parafis- kale druk en we hebben reeds de hoogste van de EEG-lan- den. Een Fabrimetalenquète toonde onlangs nog aan welk koopverlies zulks voor werk nemers impliceert De staat wordt onvermijde lijk steeds meer en meer kren terig. De wagen rijdt dus dui delijk bergaf en hierbij zijn drie mogelijkheden. Tegen de bergwand rijden, schade oplo pen wetende dat hoe langer men wacht hoe erger de gevol gen zullen zijn. Of maar verder rijden zo goed als het gaat in de hoop dat we wel eens tot stilstand komen wat meestal fataal wordt of uiteindelijk derde mogelijkheid, de ogen sluiten en bidden dat het hier namaals beter zal zijn. De re gering koos voor de eerste re medie. De enige uitweg trou wens. Wel betreurt het VBO dat men te veel de weg opstapt van nieuwe inkomsten en te weinig die van ombuigen van uitgaven en mechanismen. Sin terklaas is op brugpensioen doch Zwarte Piet loopt nog klandistien rond. Dat dit de enige uitweg is zou blijkbaar tot vakbonden nog niet door gedrongen zijn... De werkloosheidsobsessie Onze betalingsbalans is steil verbeterd, de goederenbalans zelfs positief doch de terugbe taling van leningen aan het buitenland houdt ons in de rode cijfers. Maar welke bood schap heeft de gemiddelde kie zer aan cijfers van balans en kompetitiviteit? Hij ziet, voor hem of voor de zijnen, de realiteit van de werkloosheid. Werkloosheid dient alleszins te worden genuanceerd zonder het fenomeen te loochenen. Werkloosheid is voor velen een episode, geen toestand. Daarbij zijn de 589.000 werk zoekenden niet allen op zoek naar werk. Volgens enquêtes zouden 25% onder hen ge woon zoekend zijn naar werk loosheidsvergoeding. Toch kan de werkloosheidssi tuatie niet gebagatelliseerd worden al is ze niet meer ex plosief. «Werkloosheid ruikt niet meer naar buskruit. Eer der naar verrotting». Behoud van de kompetitiviteit is voor het VBO de basis van j een valabele tewerkstellings- j politiek. De zorg hiervoor komt onvoldoende aan bod in i het spaarplan van de regering. Voor 1984 zouden de loonkos ten t.o.v. het buitenland met Vervolg op blz. 4 Dendermonde. Onder het motto kinderen werken voor de vredewerd op het stadhuis een tentoonstelling rond de vrede opgezet met werken van leerlingen van de lagere school. Via tekeningen, opstelletjes, muurkranten en allerlei spelletjes werd uiteengezet wat de kinderen over vrede denken. Daarnaast was er ook een info-stand over vrede. Het grote buitengebeuren, voorzien op de Grote Markt, diende met het slechte weer in het stadhuis plaats te vinden. Maar dat was helemaal geen beletsel om er toch een reusachtig vredevol feest van te maken (v) rv.we b aanwezigheid van leden van het N.S.K.O., hoofdin- pekteurs, inspekteurs, direkteurs, verantwoordelijken mn het plaatselijke PMS- en revalidatiecentrum, de iverste van de Berkenboomzusters, leerkrachten, ouders tn meer sympathisanten werd vorige zaterdag 24 maart i.a.v. 25 jaar (vry) buitengewoon onderwijs in de Wase rtgio op het stadhuis van Sint-Niklaas een bezielde ■kademische zitting verzorgd. Mensen allemaal die van kinderen houden, van minderbegaafde kinderen ook, die bun handen naar hen uitstrekken en nu groeikansen krijgen in vier autonome scholen. Eén van de nobelste namid- lagcn van het hele jaar. vond kirgcmccster Paul De Vidts. Onderwijsminister Daniël .oens kon niet aanwezig zijn liet zijn boodschap over brengen door kabinetsmede- ■erker Peter Degadt. De over- sprekers waren voorzitter >an de inrichtende macht De Witte, voorzitter van het Na tionaal Verbond voor Buitcn- ewoon Katholiek Onderwijs >e Keersmaeker en de aan de RU Gent verbonden doctor Parmentier. Een terugblik, een moedige vizie op de toe komst, met tussendoor smaak volle muziek vertolkt door de speelschaar Clemens non papa o.l.v. Pol Verstraete. Mia, An- een uitgave van UITGEVERIJ DE CUYPER Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel 052 21 40 60 Bankrek KB 442-6601481-36 Prils voor los nummer 32 F Jaarab. 1.520 F 6 maand 775 F 3 maand 400 F Nieuw initiatief van de stad Dendermonde Het Dendermondse stadhuis staat voor een flink deel van de dag leeg. 's Avonds zyn er weliswaar vergaderingen allerhande, maar overdag valt er nog weinig te beleven. Op het gelijkvloers zetelt alleen nog de Dienst voor Toerisme en de VVV die daar puik werk leveren, maar verder heerst er de komplete stilte. Voor een paar maanden deed VU-raadslid Herman Van den Abbeele in de gemeenteraad opmerken dat men zich eens zou moeten buigen over het probleem van de kunstvoorwerpen in het stadhuis. Deze interpellatie gebeurde op het moment dat de verwarmingsinstallatie in het stadhuis het had laten afweten. Het is hok deze interpellatie die het schepencolle ge ertoe aangezet heeft om de toestand waarin de schilde ryen en andere kunstvoorwerpen zich bevinden, ernstig te laten onderzoeken. Sint-Niklaas, kwarteeuw vrij buitengewoon onderwijs. Akademische zitting ten stadhui- ze, omkranst met muziek (dw) Sint-Niklaas, kwarteeuw vrij buitengewoon onder wijs. Direkteur E. De Witte van de Bisschoppelijke Normaalschool Iv ne en Roos Mortier en het meisjeskoor De Wase Lijsters o.l.v. zuster Rita. Sociaal-pedagogisch evenement Paul De Vidts is zijn school loopbaan begonnen in het Ber kenboominstituut. Het eerste en tweede leerjaar bij zuster Tarcitia: hij herinnert het zich nog wel. Helaas, meent hij, bestaat het buitengewoon on derwijs in Sint-Niklaas slechts 25 jaar; veel jaren zijn voorbij gegaan zónder buitengewoon onderwijs. Voorzitter van de inrichten de macht cn direkteur van de Bisschoppelijke Normaal-" school Edward De Witte over liep de ontwikkeling van het buitengewoon onderwijs in het bisdom Gent. Interdiocesaan inspekteur, wijlen Gerard Schelfaut en dr. Werner Van Hove, advizeur-direkteur van het vrije PMS-centrum in Sint- Niklaas waren de grondleggers van een nieuw sociaal-pedago gisch evenement. Zij hadden de nood aan een aangepast opvoedings- en onderwijsmi- lieu voor licht-mentaal gehan- dikapte kinderen lang aange voeld. De zustergemeenschap Berkenboom werkte hun ini tiatief uit; vooral zuster Benig- na nam de nieuwe uitdaging zeer ter harte. De Berken- boomschool groeide, de Bis schoppelijke Normaalschool startte, onder impuls van de direkteurs Beirnaert en Stuyts, een soortgelijke opleidings vorm voor jongens vanaf ne gen jaar, de Vrije Technische Scholen sprongen naderhand ook mee op de boot. De vier scholen vormen nu één grote familie en zetten zich in om, middels een voortdurende on derwijskundige vernieuwing, de beste voorwaarden te scheppen voor hun leerlingen. Handoplegging Uit zijn opdracht - de aan wezigen een bemoedigend woord toespreken - besluit voorzitter van het N V. K B O. De Keersmaeker dat de men sen uit het buitengewoon on derwijs het soms moeilijk heb ben. dat hun taak af cn toe ontmoedigend is. Vorig jaar maakte hij voor het eerst goed kennis met de Regenboog- school (Kasteelstraat). De school vierde toen zc'n beetje Vervolg op blz. 4 Nadelige gevolgen Er werd een professor bijge haald en die stelde na een ondcrozek vast dat de schilde rijen inderdaad fel hadden ge leden onder de weinig gunstige klimatologische omstandighe den. In het rapport van profes sor J.A.C. Blooclaert lezen we onder meer en wij citeren: «de schilderijen van het Dender mondse stadhuis die uiterst waardevol zijn, moeten onder de beste klimatologische om standigheden worden be waard. Uitvallen van centrale verwarming gedurende de win termaanden heeft als gevolg dat er in heel wat doeken bar sten zijn gekomen en de vrees is niet ongegrond dat deze bar sten bij de stijging van de tem peratuur tijdens de komende maanden nog zullen vererge ren. Bovendien moet hoog dringend de vochtigheidsgraad van de lucht bestendig geme ten worden. Want ook daar schort er wat». Professor Blooclaert staat met deze me ning niet alleen. Hij wordt im mers daarin bijgetreden door zijn Gentse collega Bart Mu- hees die niet alleen de schilde rijen op het stadhuis onder de loepe nam. maar ook in het oudheidkundig museum een kijkje ging nemen en daar tot de vaststelling kwam «dat de restauratie van het museum niet langer mag worden uitge steld» wilde men althans de unieke schat aan historische waardevolle voorwerpen door de weersomstandigheden niet zien teloorgaan. Gewapend met deze twee ver slagen, werd op zoek gegaan naar een oplossing. En die kwam er ook. Pinatheek Al vrij vlug kwam het college van burgemeester en schepe nen van de stad Dendermonde tot de konklusie dat het niet slecht zou zijn de kunstvoor werpen van het stadhuis cn een aantal voorwerpen uit het mu seum in bruikleen te geven aan privé-personen uit Dender monde zelf. Uiteraard wordt hier gemikt op liefhebbers van schilderijen van gerenomeerde meesters in het stadhuis hangen heel wat werken van de Dendermondse grootmees ters en beelden. Ook voor werpen uit het museum zou den een plaatsje kunnen krij gen in de Dendermondse ge zinnen. Het spreekt vanzelf dat men niet hals over kop tewerk wilde gaan. Want bij een dergelijke «uitlening» komt heel wat kijken. De kunstwerken moeten onder meer verzekerd worden, hetzij door de stad, hetzij door de personen die ze in huis wen sen. Omtrent dit punt werd met een bekende verzekerings maatschappij dan ook kontakt opgenomen en na een lange diskussie is men uiteindelijk tot een akkoord gekomen. Via een sponsoring een niet na der te noemen bankinstelling die zich op het valk van de kunst in het verleden meer dan verdienstelijk heeft gemaakt heeft men de kostprijs van deze verzekering kunnen druk ken en van de privé-personen die bereid zijn een kunstvoor werp in bruikleen te bewaren, wordt alleen gevraagd dat zij een maandelijkse som van 5(H) fr zouden betalen, In ruil voor die som krijgen zij in huis een minuskuul maar biezonder ge voelig aiarmtocstelletjc ge plaatst (het wordt gewoon aan het schilderij aangebracht en er komt dus geen breek- of kapwerk bij kijken) dat via een zendertje in verbinding staat met de Dendermondse politie. Vervolg op blz. 4

De Voorpost | 1984 | | pagina 1