Etienne Van Goethem en Monique De Smedt winnen Eurokwis te Hamme Primeur voor Aalst: Nationaal A.T.B.-Kongres CLEMENS DE LANDTSHEER ONDER RUIME BELANGSTELLING TEN GRAVE GEDRAGEN IN TEMSE SINT:NIKLAAS SINT-NIKLASE STATIONSPERSO- NEEL PLEIT VOOR DIREKTE LIJN BRUSSEL- De Voorpost - 13.4,1984 - 15 laterdag jl. keerde Clemens De Landtsheer definitief terug naar de plaats waar hg de eer- te 41 jaar van zgn leven doorbracht: Temse. De uitvaart en de teraardebestelling vonden iderdaad plaats in zijn geboortedorp, waarmee hij zo nauw verbonden was gebleven, oewel hg het sinds 1935 als gevolg van zgn funktie van IJzerbedevaart-sekretaris lad verlaten. )irca 600 personen waren za- :rdag om 11 u aanwezig in de ekanale O.-L.-Vrouwekerk im een laatste groet te brengen deze grote Temsenaar en Vaaslander. die in de galerij er grote Vlamingen recht heeft ip een ereplaats. De erewacht bij de lijkkist rerd gevormd door intieme rienden van De Landtsheer: karlos Van Louwe (Koksijde), larnix Maekelberg (Gistel), toger Van Bouchaute (Aalter) n Luk De Ryck (Temse), venals Paul Daels en Koen laert, respektievelijk voorzit- er en sekretaris van het Uzer- ledevaartkomitee. Talrijke raandels afkomstig uit vele toeken in Vlaanderen om- ingden de lijkkist, waarop een eeuwenvlag en rode anjers usttcn. De stijlvolle lijkdienst, ge- eid.door deken Victor Fonck, ;eassisteerd door de onderpa- toors Achiel De Cauwer en ozef Van Den Berghe. werd nuzikaal opgeluisterd door het ooraanstaande koor Cantabile Gent) o.l. v. Jos Van Den Bor- Paul Van Britsom (Temse) )espeelde het orgel. Temses chepen Albert De Cauwer orgdc voor een ontroerend "Te 'elde" tijdens de konsekratie. 'ater Remy Van De Walle, ex- rovinciaai van de Dominica- en en goede bekende van de fgestorvene. sprak een rake omilie uit, waarin hij op krachtige wijze Clemens De Landtsheer als mens en als strijdend Vlaming huldigde. Aansluitend bij de lijkdienst werden toespraken gehouden door Paul Daels, voorzitter van het IJzerbedevaartkomitee, en Luk De Ryck, Temses schepen van kuituur. Paul Daels schetste de bete kenis van de flamingant De Landtsheer, waarbij de nadruk werd gelegd op zijn unieke ver dienste als Ijzerbedevaartse- kretaris en (dè!) torenbouwer. Hij citeerd o.m. de klappen die De Landtsheer als flamingant te inkasseren kreeg (1940: depor tatie. 1944: internering) en haalde aansluitend daarbij fors uit in volgende termen: Het is hier noch de plaats, noch het ogenblik voor bittere klachten, scherpe aanklachten en harde politieke kommentaren en wachtwoorden! Maar het is wel de plaats in dit huis van liefde en verzoening om nogmaals te zeg gen, nogmaals, hoe hemelter gend, ja hemeltergend het is, dat ook een figuur als Clemens De Landtsheer het bevrijdend ge baar van de politieke amnestie niet mochf meemaken!" Hij eindigde zijn toespraak met de woorden: "Goede vriend, rust zacht in de Vlaamse moederaar de, naast uw jongens, gij ook als een zaad in het zand! Wij weten het, wij willen het: Vlaanderen zal oogsten! Luk De Rvck. die goed be vriend was met de afgestorve ne, sprak vooral over de relatie Clemens De Landtsheer Temse. Hij beëindigde zijn on troerende rede als volgt: "Mijnheer De Landtsheer, Temse is trots op je, om wat je rijk leven heeft voortgebracht. Temse is je dankbaar, omdat je kostbare bezittingen hebt terug gebracht naar de plaats waar zij ontstonden. Jij bent Temse niet vergeten, Temse zal jou nooit vergeten. Rust zacht, goede vriend, dicht bij al die bekenden over wie je zo ontroerend kon spreken. Dicht bij al die vrien den met wie je steeds, boven tijd en plaats, verbonden bent ge bleven. Dicht bij de gebroeders Van Raemdonck". Clemens De Landtsheer werd bijgezet in het familie graf. Zijn echtgenote, de Frangai- se Yvonne Gosselin, die in juni 91 wordt, verblijft momenteel nog in de Sint-Jozefkliniek in Oostende. Nadat ook haar ge zondheidstoestand ongunstig was geëvolueerd, is zij inmid dels aan de beterhand. Hun hu welijk blèefzeer tot hun spijt kinderloos. De zusters van Clemens De Landtsheer zijn eveneens nog in leven (respek tievelijk 88 en 84); zij wonen op de Wilfordkaai in Temse. Naar verluidt zou Temse overwegen een nieuwe straat te noemen naar Clemens De Landtsheer Voorwaar, hij ver dient het! Een delegatie van het Sint-Niklase spoorwegpersoneel werd door bemiddeling van Volksvertegenwoordigers Freddy Willockx (SP) en Georges Antheunis (PVV) ontvangen door Minister Herman De Croo, vergezeld van de direktie van de NMBS. Temse. De kist met het stoffelijk overschot wordt naar buiten gedragen (dw) Maandagavond 9 april werd in aanwezigheid van een scfiepenkollege gaven na het talrgk opgekomen publiek, CVP Euro-kandidaten en optreden van Venus bloemen plaatselijke CVP-vertegenwoordigers, in de zaal Den aan deze meisjes. Het was niet Bond te Hamme, door acht paren gestreden voor de bur8emeester die de eerste overwinning in de Hamse editie van de Euro Kwis. Gi P° v!^n°Pv?n^,rf' Mattheusen presenteerde de kwis en kondigde tussendoor schien kreP hi. deze eer de artiesten aan die voor een denderende show zorgden. Willockx en Antheunis beve stigden de onrust van het per soneel over de evolutie van de tewerkstelling in het station te Sint-Niklaas naar aanleiding van de invoering van het Intercity plan. Oorspronkelijk was er sprake van een daling van het aantal treinbestuurders van 82 tot 49 en van het aantal hoofd wachters van 72 tot 45. Onder syndikale druk kon reeds wor den bekomen dat het aantal treinbestuurders slechts zal verminderd worden van 82 tot 72. Het probleem van de hoofdwachters blijft evenwel bestaan. De personeelsdelegatie overhandigde een 1500 hand tekeningen van reizigers die aandringen op een doortrek king van de verbinding Loke ren-Brussel tot Sint-Niklaas. Deze snelle verbinding (49 mi nuten) die om het uur Sint-Ni klaas en Brussel zou verbin den, kan technisch, is budgettair haalbaar en beantwoordt aan reële behoeften van enkele dui zenden Wase pendelaars. Wil lockx elt Antheunis wezen er nog op dat de rechtstreekse lijn Sint-Niklaas Brussel een ontla- sting zou betekenen van de overbelaste lijn Antwerpen- Brussel. De verwezenlijking ervan zou deels toelaten de perso- neelsafvloei te vermijden en de le klasse klassifleatie van het Sint-Niklase station waarbor gen. Minister De Croo gaf toe dat in het bijzonder het aantal hoofdwachters te Sint-Niklaas fors zal dalen. Hij verzekerde dat de NMBS maximaal zal re kening houden met de indivi duele verlangens bij de keuze van de nieuwe standplaatsen. De Croo bevestigde dat het IN- tercity-plan in juni '84 in onge wijzigde vorm zal starten maar verklaarde dat hij open staat voor wijzigingen na verloop van een proefperiode. Hij gaf op dracht aan de NMBS-direktic een grondig onderzoek in te stellen naar de verlenging van de lijn Brussel-Lokeren tot Sint- Niklaas. Acht gelegenheidsparen Nauwelijks waren de spots aangestoken of er barstte een overdonderend lawaai los in de bomvolle zaal. De supporters van de deelnemers lieten zich horen en ontvouwden hun spandoeken. De eerste vier pa ren werden op het podium ge len: twaalf voorwerpen verza melen bij vrienden cn toe schouwers. Hier en daar werd er een das doorgeknipt, want dat was o.a. één van de te zoeken dingen. In dit spel kwa men Paul cn Antoine Vermeir uit Kastel een beetje te kort. Zij mochten huiswaarts keren met mooie prijzen, waaronder roepen. Luc Schuddinck en een ijskast en een platenpak- verloofdc, de h. en mevr. Wil- ket. De drie paren die nog ii ly Colman, de h. en mevr. Van de Sande, en als vierde paar de running waren moesten nu foto's herkennen van bekende Linda en Dirk Van den Bran- en minder bekende personen. den. Alle vier deze koppels waren uit Hamme. Zij kregen Herhaaldelijk werd een foutje begaan of gegokt. Keizer Jan krbeiderstoeristenbond A.T.B. De Natuurvrienden pakte terleden zaterdag in het Aaisters Lyceum uit met een irimeur voor de Keizerlijke Stede. Voor de allereerste teer vond het jaarlijks statutair kongres voor bestuursve- -.-antwoordelijken van zowat 30 Vlaamse afdelingen plaats te Aalst. |De voorzitter van de plaatselijke afdeling, Gustaaf De Vilder, was dan ook niet weinig trots in de mediateek van het lyceum zowat 180 afgevaardigden te mogen ontvan gen. Hg verwees daarbij naar de Ajuinenstad als toeristi sche attraktiepool en nodigde de verschillende afdelingen tot een bezoekje aan Aalst uit. Tkpreker wees op de inzet van 1895 «Die Naturfreunde» wer- Seen 6-koppig bestuur om de den opgericht om «arbeiders aorganisatie van dit kongres in naar de heerlijke natuur te □goede banen te leiden. Met brengen cn te' laten genieten 4een ietwat door omstandighe- van die schoonheid van Wie gden teruggeschroefd program- nerwald en Alpen. Tevens zou en helpende vrouwenhan- men hen de gelegenheid bie den kwam het echter allemaal den lichaam en geest te bevrij- wcl in orde Als echte Dender- den van een troosteloos en moneenaar had hij woorden ledig bestaan van elke dag ran lof over wat Aalst op het door ze licht, lucht cn zon te vlak van toerisme te bieden bréngen.» heeft. Ook in de milieuraad vaar ATB vertegenwoordigd Een motivering die vandaag de s werd reeds heel wat gepres- dfig met de teisterende werk- (erd wat betreft behoud en loosheid nog steeds zeer up to scherming van ons leefmi- date is. genicur Roland De Paepë, ibinetsmcdewerker van ge- eenschapsminister Mare Gal- gcspccialiseerd in de Decfmilieuproblematiek bi - jklemtoondc het milieuvriende- |lijk karakter van het door de ninisier gevoerde beleid Het kigenlijke kongres behandelde ■dan achtereenvolgens het mo- Irecl, financieel en redaktioneel Iverslag waarbij een aantal in- Iterpcllaiies niet onopgemerkt voorbijgingen. s Middags konden de kongres- Isistcn bij een feestdis in «de ■Nieuwe Madeion» nog wat na- n waarna medailles en di- Iploma's werden uitgereikt aan Itrouwe ATB-leden gedurende 130 jaar en aan bestuursleden voor een kwarteeuw lidmaat- hap. Aan de dis zaten ook aan SP-partijvoorzitter Karei ■Van Miert en Europarlements lid Willy Vernimmen In de late namiddag werden de ongressisten met nationaal «orzitter De Smedt en sekre- ris-gcneraal D'Hondt aange- .rd door voorzitter De Vil der en ondervoorzitter Hugo Van den Bossche ontvangen in )de trouwzaal van het Aaisterse "adhuis door schepenen Anny De Maaght en André Doorns "atstgenoemde loofde in zijn "legenhcidstoespraak de ak- [tie van de lokale afdeling en jZag in dit kongres een nieuwe ^tart voor een nog intensievere Werking. Voorzitter De Vilder kon gepast inpikken met het -orstcllen van een gloednieu we wandeltocht namens ATB crganisccrd door vice-voor- tter Hugo Van den Bossche en sekretaris Van Extergem. Een ATB-inbreng op het vlak van het plaatselijk en regionaal toerisme waarna hij aan de schepen een tekening van de hand van gewezen ondervoor zitter Van Extergem het Aai sters belfort voorstellend, overhandigde. Hoe A.T.B. groeide Dc oorsprong dient te worden gezocht in Oostenrijk waar in In Belgic kwam de vereniging van de grond te Antwerpen in 1927. Sociale wetgeving en be taalde vakantie openden im mers nieuwe perspektieven voor toeristische organisaties. Vele vrijwillige medewerkers zetten zich onverdroten in voor rechtstreeks persoonlijk kontakt en innen van het zo onontbeerlijk lidgeld. Om aan fundamentele behoef ten op dit vlak te voldoen scheen de arbeidersbeweging (nog) niet paraat en alle krach ten waren dan ook aan bunde ling toe. Als een der eerste konkrete daden werd te Antwerpen op initiatief van vakbeweging en ATB het reisbureau A R.V A opgericht. De reisaktiviteiten groeiden, doch wereldoorlog II stelde een abrupt einde aan deze trend. Na de oorlog werden binnen de socialistische beweging naast vakbond, mutualiteit en koóperatief «Vakantievreug- dc» opgericht. Het socio-kul- tureel werk in Vlaanderen zou dan behartigd worden door A.T.B. en reisbureau A.R- .V.A. werd vervangen door het nationaal reisbureau A.T.O. Reeds in 1945 zag het eerste nummer van «De Na tuurvriend» het licht en nog steeds blijft dit de meest vala bele schakel tussen leden en bestuur. Een eerste vakantiecentrum werd te Oostduinkcrke opge richt in 1949 en 5 jaar later telde A.T.B. recdj zowat 25.000 leden, heel wat afdelin gen die film- en voordrachta vonden. foto- en wandelklubs aan arbeiders heel wat moge lijkheden boden. Deze aanloopperiode van ATB werd beheerst door voor zitter Molter. de denken en Peeters. de werker. Er kwamen kommissies die wetteksten voorbereidden i.v.m. kamperen, rcisbureau's, hotelwezen, leefmilieu en kui tuur en vanaf 1964 kreeg het sekretariaat voldoende ruimte en moderne apparatuur om de afdelingen bij te staan. Ook de jeugd werd in 1962 meer spe ciaal ingeschakeld. Uit de reeks aktivitciten lichten wij o.m. fotografie, sociaal toeris me, kamperen, wandelen, volksdans, alpinismereizen, speleologie, kulturele evene menten, kursussen toeristische gids, enz. Tot op heden wordt de waaier aktiviteiten steeds breder en gevarieerder. A.T.B. te Aalst Onder de bezieling van Alfons Van den Broeck, ontstond ook te Aalst binnen de socialisti sche beweging een ATB-afde- ling in 1929. Hoe sterk de vereniging reeds werd vóór 1940, is niet te achterhalen daar de dokumenten uit die periode verdwenen zijn. Na 1945 werd Jan Roest de bezie lende kracht van een herboren ATB-afdeling flink bijgestaan door Jan Wouters, Van der Snickt en Nichels. De Aalster- se afdeling groeide met haar 550 leden uit tot een van de grootste en meest aktieve met volksdans, wandelingen, kam peren, reizen in binnen- en buitenland. Materiële wel stand dreef ATB echter in de «golden sixties» naar een diep tepunt en sekretaris Van de Winckel roeide verder met een 60-tal leden en de riemen waarover hij nog kon be schikken. In 1978 trad echter een keer punt in. Er komt een nieuw bestuur met aan het hoofd voorzitter Gustaaf De Vilder, het ledenaantal wordt verdub beld door een sekure boekhou ding en maximale subsidiever lening worden aktiviteiten op timaal georganiseerd en tegen lage prijzen aangeboden. De viering van het 50-jarig be- een twintigtal weetvragen erkende zelfs in een aktrice uit voorgeschoteld. Hierna was het de beurt aan de koppels 5 tot en met 8. De h. en mevr. Van Goethem Etienne uit Zoggc, Paul cn Antoine Ver meir uit Kastel, Keizer Jan I en zijn baljuw Philip uit Moerze- ke en Etienne Michiels en echtgenote uit Hamme-St.- Anna. Na deze eerste ronde werd een stand opgemaakt. Hieruit bleek dat de heer en mevr. Van de Sande en de heer en mevr Michiels de i Dynasty een inwoonster uit H"~"~ Moerzeke, waarop de ganse mmmtrnrntttsmm Keizer Jan^ en z'ijn^bahuw Hamme Links de winnaars van de kwis: Van Goethem-Smet uit Zogge en rechts vader betekende du spel de aftocht. en 7nnn Vermeir uit Kastel die vierde eindigden (vh) Een daverend applaus was hen zeker gegund. Een mooi dons deken behoorde tot hun prij- Finale De spanning steeg ten top want de twee paren die nog ste afvallers waren Toen zorg- overbleven gingen naar de fi de Jimmy Frey voor een*spet- nalc. Bijna iedereen tipte op terend optreden. In de tweede zuster en broer Van den Bran- ronde moesten de zes paren den. Maar dat Zoggenaars niet geluidsvragen beantwoorden te onderschatten zijn werd en zoveel mogelijk namen noe- nogmaals bewezen Zij moes- men van een bepaalde zaak. ten het woord Euro-Kwis aan Alleszins niet gemakkelijk een waslijn ophangen. Etienne wanneer men daar op het po- en Monique waren de snelste dium zit voor een massa toe- en wonnen deze kwis. Zij «houwers. De heer en mevr. mochten een kleuren-tv in ont- Colman cn Luc Schuddinck vangst nemen. Voor Linda en met zijn verloofde hadden te Dirk Van den Branden was er weinig punten verzameld om een hangklok en een stofzuiger verder te doen. Zij kregen van als voornaamste prijzen. Hier- de organisatoren een mooi na volgde nog een optreden ,""1 van Venus. Vooraf hadden ook reeds Marleen, Sofie en de plaatselijke zangeres "Annick enkele liedjes laten horen. Met Na de pauze moesten de vier Venus kregen vele mannen overblijvers tegen elkaar in de waar zij zolang op gewacht running. Zij kregen geen ge- hadden, een streling voor het makkelijke opdracht te vervul- oog. De leden van het Hamse staan Van ATB-Aalst werd dan Wat wordt aan leden geboden? ook een schol in de roos en Een jaarabo„nement „de Na- tuurvriend», gebruik van na- tuurvriendenhuizcn in binnen- en buitenland, deelname aan tal van ATB-aktivitciten, kor- Hamme. Keizer Jan Peelman en baljuw Rechts het duo Michiels-Smet (vh) De Ruysscher eindigden op de derde plaats. prijzenpakket overhandigd. Nog vier over big vers sinds 1980 loopt om de twee maand het tijdschrift «Band» van de pers. Ook de spaarkas bloeit weer op. Het drieman- ting in een aantal handelsza- ff.-R re y°'dRT ^an de ken, op infokantoren toeristi- Winckel - Van Extergem Si mon wordt in 1982 enigszins gewijzigd. H. Van Extergem sche dokumentatie, reisroutes, bemiddeling inzake visa, aan koop van stafkaarten en gidsen wordt sekretaris en Hugo Van allerhande, groepsreizen" spe- den Bossche uit Herdersem ciale verzekeringen en een ondervoorzitter terwijl de pechverhelpingsdienst voor spaarkas J. De Nil als beheer- automobilisten in samenwer- der krijgt. king met VTB-VAB. Hamme. De spandoeken werden herhaaldelijk in de lucht gestoken (vh) Dendermonde. Stel maar vragen, de kwissers weten het antwoord wel (c) Tweede kwisavond Baas- roodse PVV jongeren Uestimuleerd door het sukses van de vo rige uitgave organizeerden de PVV jon geren van Baasrode voor de tweede maal een kwisavond. Heel wat kwisfanaten kwamen voor deze tweede editie opda gen, zodat men kan spreken van een goed geslaagde avond die op een hoogstaand peil stond. Ook de organizalie mag voortreffelijk worden genoemd. De uitslag: De Vips gingen met de eerste plaats lopen. De ploeg bestond uit Mo nique Veyt, Franky Saerens, Christ De Cock en Harry Van Eynde. Op de tweede plaats eindigde FC Toeristsamengesteld uit Eddy Van Muylders, Kathy Van Damme en Patrick De Smet en op de der de plaats noteerden we Yves Saerrens, Frank Maes eh Piet de Schaepdrijver of het team van de Billenkletsers. 25 jaar dienst bij UNIGR0 te Sint-Niklaas Tijdens een speciale receptie op 6 april 1984 werden door de Directie, de Heren Jean-M. en André H. Sax samen met hun echtgenote, eretekens van de arbeid 1ste klasse opgespeld aan de personeelsleden: D'Hollander Petrus, Van Goethem William, De Witte Emiel, Beirnaert Marcel, Verbraeken Marcel, Saman Willy, Van Poeck Norma, Meersman Monique, De Rijck Huguette en Baekc René.

De Voorpost | 1984 | | pagina 15