en de kleine k De grote JOassir^rn jDaasIirbrmi Unicef Dendermonde verdiende meer belangstelling voor Caf Con Passie- en Paaskoncert paasbest te Aalst Bert Peleman ereburger van groot- Kruibeke Tentoonstellingen in 't Waasland Pianorecital met Eliane Rodrigues en tentoonstelling Raf Goorevits "Een devotelijck Liederboeck" pijftts 'Con van hoogstaand s. rde. Een D] nam de taak o nog wat plaatjes te draaie wat 1 20 - 13.4.1984 - De Voorpost Unicef, het Kinderfonds van de Verenigde Naties dat over de hele wereld vertakkingen heeft en zich overal via een aantal vrijwillige medewerkers met hart en ziel inzet om het leed van kinderen uit de wereld te bannen, heeft ook in Dendermonde een ijverig team aan medewerkers. Op geregelde tijdstippen wers moet hebben wil men van Maar ze hadden beiden zo- brengt Unicef Dendermonde via deze doele ruimte een gezeik- wel jong als oudongelijk, een hoogstaande kulturele ak- ge thuis maken, waarin het want wie er was maakte een üviteit de problemen die zich op heerlijk toeven is. Die duizend onvergetelijke avond mee van onze planeet voordoen onder waren er op lange na niet. He- uitstekende kwaliteit, met op- onze aandacht. We herinneren laas, want zij die thuis zijn ge- perbeste muziek, ons nog het prachtig kerstcon- bleven of elders naartoe trok- cert dat in het teken stond van ken, hebben een en ander Unicef "een boodschap van vrede". Die gemist. Weliswaar was het ge- Unicef voorstellen zou eigenlijk vredehevende boodschap werd zellig keuvelen aan de vele ta- niet meer moeten, zoals het in doorgetrokken met een nieuw feitjes, was de bediening meer feite voor de mensheid een koncert dat vrijdagavond in de dan prima te noemen, toch kleine oneer is dat een derge- sporthal van Appels plaats vond overheerste de sfeer van de lijk werk moet bestaan. Unicef en waarvoor men een beroep grote dagen van de jazz niet Het werkt totaal onafhankekjk van had gedaan op twee gerepu- is meteen zonneklaar dat de elke politieke inmening. Het teerde orkesten. Opteerde men jazzfanaten zich alleen thuis- steunt op de vrijwillige bijdra- dit keer niet voor de zuivere voelen op de grote weide, in de gen van regeringen, organiza- klassieke muziek, dan werden vijftien of meer jazzkroegen en ties en groepen en van parti- zowel door de Big Ban Studio 10 natuurlijk ook in de bunker, kulieren. Unicef is wereldwijd als door de Jeggpap New Or- waar ze gezellig dicht tegen el- bekend omwille van zijn jaar- leans Jazzband flink wat oude kaar aankruipen om de toch zo hjks weerkerende akties zoals bekende nummertjes ge- typische sfeer te proeven, de de agenda's en de wenskaar- brachi, die het publiek best wist jeugd ontbrak op dit nochtans ten. De opbrengst van deze ak te waarderen. biezonder fijne festival van ties komt ten goede aan pro- steengoede muziek. En vele jekten voor ki0eren in de Toch deed de sporthal eerder ouderen zullen zich allicht "te ontwikkelingslanden, waar koel aan. Het is bekend dat men oud hebben gevoeld" omwille meer dan 960 miljoen kinderen om en bij de duizend toeschou- van de aangekondige namen, en moeders van jonge kinde- Dende'rmonde. Unicef verdiende meer belangstelling voor zijn schitterend Caf Con (c) ren leven hier in absolute ar moede, zonder enige gezond heidszorg en zonder voldoende hygiëne. Unicef wil de arme landen helpen, daar waar de levensomstandigheden van kinderen het slechtst zijn tus senbeide komen. Dat vergt veel financiële tussenkomsten en om die kredieten bij elkaar te krij gen worden overal in de geïn dustrialiseerde wereld door plaatselijke kernen akties op het getouw gezet. In alle steden is Unicef werkzaam. OOk in Dendermonde, waar op gere gelde tijdstippen koncerten worden georganizeerd, waar van de opbrengst ten goede komt aan de hulpbehoevenden in de derde wereld. Twee Dendennondse orkesten Er zijn niet zo gek veel steden in ons kleine landje die twee orkesten met naam en faam naar Voor kunnen schuiven. Dendermonde kan dat terecht: de Jeggpap New Orleans Jazz band is wereldwijd bekend en de Big Band Studio 10 werkt hard aan zijn nationale en inter nationale doorbraak. Beiden hebben een ding gemeen: de ongemeen grote liefde voor hun typische muziek en sound. Wat zij spelen wordt telkens met hart en ziel gebracht, en dat weet het publiek telkens weer naar waarde te schatten. Het CafCon, wat m feite staat voor cafe-concert want het ging om een prima mengeling van koncert terwijl men kon nippen aan een drankje naar zijn keuze (zelfs in de bodega was de mu ziek best behusterbaar) was een goed idee. Het werd ingezet door de Big Band Studio 10 dat A A al dadelijk voor de opwarming De Aalsterse St.-Maitinuskerk, een oase van rust op enkele meter van druk verkeer, zorgde. Met een Tijuana Trip 8ton^ °P passiezondag reeds totaal in de lijdenssfeer via een passie- en paaskoncert dat waren we metteen in hét zon- plaats had onder de auspiciën van het ministerie van de Vlaamse Gemeenschap, be nige oorden en gelukkig zijn stuur volksontwikkeling en bibliotheekwerk m.m.v. de lokale dienst voor kuituur, de horen we nog steeds graag. Ze- geestelijke overheid en de kerkfabriek van St.-Martinus en met steun van het Noord- starfonds en de A.S.L.K. Toen nam de Jeggpap over. Broadway, Amazing Grace en Dave Senior zorgde in zijn andere klassiekers uit het gen- Vlaams-Engels voor de pre- re aanpakte. Het applaus bleef sentatie van de nummertjes en trouwens niet uit. Dave Senior de overige leden van de band kreeg zelfs het prachtige idee toonden al direct aan dat ze er om organizator Francis Ghys- wat wilden van maken. Jagg- brecht even in de muzikale pap boss Piet Heuvinck genoot bloemen te zetten, wat de lang onderuit bij een karig pils- gasten ten zeerste op prijs stel- je en hier en daar zagen we uk- den. De Big Band Studio 10 zou kepukken de benen strekken dit trouwens in zijn tweede op- op de maten van de Clarinet treden ook nog doen. Marmelade. Maar de shwung kwam er pas goed in wanneer Het Ros Beiaard de Jaggpap echt warm was ge- Na een korte pauze werd het lopen en men de Lazy River, podium weer ingenomen door Jazz me Blues, The Sting, de om en bij de 25 leden van de Big Band Studio 10. Roland Van den Broeck, zoals steeds de gewaardeerde presentator, liet zijn "manschappen" starten met "In the mood". Net wat we no dig hadden. Met de Moonlight serenade, American Patrol, Se cret Love, Stardus en je gelooft het nooit, een arrangement van "Het Ros Beiaard" werd de avond afgerond. Luid handge klap natuurlijk bij het laatste nummer. Aangekonidgd als een finale, weerklonken pas de eerste tonen van "Het Ros beiaard" of de toeschouwers veerden recht, de Big Band be geleidend op de goede Een apoteose waardig, viel het doek over dez« CafCon van waarde, lhh mu.i u*= mo*. zich nog wat plaatjes te draaief en men begon zowaar te sen. Geen wonder dat het velen laat of misschien vroeg werd. Unicef was er te blijer mee, maar zal zich licht nog veel blijer tonen neer op een volgende statie de sporthal nokvol zit dat hoort ook zo, gelijke manifestatie missen, gewoon niet. ker wanneer zangeres Karine met haar prachtige stem ons doet wegdromen. Ook de hul de aan Bert Kaemfert viel best Dendermonde. De Jeggpap N. O. Jazzband iq volle aktie op het Caf Con (c) Koncert voor een uiteraard niet zo talrijk publiek gebracht door onze smeek, wal natuurlijk J""*"!?" „i, Gent en het Koperensemble cok moel geaegd van Braai, een land waarvoor we toch een nit boontje over hebben. Op Witte Donderdag 19 april om 17.00 uur heeft in de raadszaal van het voormalig gemeentehuis van Rupelmon- de de aanstelling plaats van Bert Peleman, de dichter van de Schelde en de bezieler van het Mercator-eiland, tot ere burger van groot Kruibeke. Dit ere-burgerschap wordt hem aangeboden omwille van zijn meer dan kwarteeuw ononderbroken inzet voor de uit bouw van het kultureel Scheldetoerisme. De gemeenteraad van Kruibeke schaarde zich unaniem achter het voorstel en dit na gunstig advies van de Gemeentelijke Kulturele Raad en de plaatselijke VW. Op dezelfde dag heeft het eeuwenoud gebruik van het werpen van de apostelbrokken plaats. Dit traditioneel ge bruik wordt om 14.45 uur aangekondigd met bazuingeschal op het Mercatorplein, waarna om 15.00 uur de voetwassing en broodwijding plaats vindt in de geklasseerde Onze Lieve Vrouwekerk. Deze plechtigheid wordt geleid door pastoor A Van Moer, terwijl Julien Rombaut de muzikale omlij sting op zich neemt. Om 15.30 uur worden dan de apostel- brokken geworpen op het Mercatorplein. Dat zijn enkele honderden hompen brood die vanop het balkon van het voormalig gemeentehuis worden uitgegooid. Om 16.00 uur "apostclmaal" in de "schipperskapel" naast de Onze Lieve Vrouwekerk. Omlijst door voordracht, zang en muziek en om 16.30 uur openstelling door burgemeester A. Dencrt van het Mercatoreiland aan de Schelde en bezoek in de water molen aan de tentoonstelling "Kristus aan de Schelde" Guatave Bruckner stelt z'n schilderwerken tentoon in Galerij artistiek, Ster 64 in Sint-Niklaas. Toegankelijk tot en met 22 april Op week dagen van 14.30 tot 19 u; zaterdag en zondag van 10 tot 12 u en van 14.30 tot 19 u. Maandag gesloten. John Kreutzer Canadees kunstschilder, nodigt uit tot het bekijken van zijn schilderijen in de Kredietbank, O.LVrouwstraat 2, aan de Grote Markt in Sint-Niklaas. Officiële opening'op vrijdag 13 april om 21 a Verder toegankelijk op zaterdag 14 en zon dag 15 april en op 19-21-22-23-28 en 29 april, telkens van 15 tot 21 u. Philip Van Isacker toont skulpturale ensembles in de Galerij van de Akade- mie, Kerkstraat 9 in Waasmunster, De tentoonstelling is voor het publiek toegankelijk op 14-15-21 en 22 april, op zater dagen van 14 tot 17 en op zondagen van 10 tot 17 a Ontmoeting met Escher is een overzichtstentoonstelling van de werelberoemde Nederlandse graficus Maurits Cornelius Escher die in het stedelijk museum, Zamanstraat 49 in Sint-Niklaas plaats vindt Opening op zaterdag 14 april om 16 u. Inleider is Mare Severin. Tot maandag 11 juni is de expositie toegankelijk. Op de weekdagen van 14 tot 17 u en op de zondagen van 10 tot 13 u en van 15 tot 18 u. Jan Hoogsteyns toont schilderijen en tekeningen in Galerij 't Poortje, Zands traat 74 in Haasdonk. Opening op 15 april om 15 u, Naar aanleiding van deze tentoonstelling verschijnt een geïllus treerde katalogus met een inleiding door Anton Van Wil- derode. De galerij is open op zaterdag en zondag van 10 tot 12 u en van 14 tot 19 u. Dinsdag, donderdag en vrijdag van 14 tot 19 u en gesloten op maandag en woensdag. Urbain Helrbaut toont portretschetsen in galerij De Nieuwe Tijd aan de Prins Albertstraat 60 in Sint-Niklaas. Toegangkelijk tot 29 april. Van 12 tot 19 u geopend, behalve op maandagen en dins dagen. binnen- en buitenlandse koor werken met vooraanstaande dirigenten. Benevens konserten in eigen land maakte het reeds koncer- Dit koncert. hoofdzakelijk ge- treizen o.m. in Nederland, Zwit- wijd aan passiemuziek, bracht seriand. Zweden, Zuid-Afnka en parels van vokale en instru- eerlang in Japan, mentale kunst op hoog niveau vertolkt door professionals of "Religioso" alleszins flink geschoolde en geoefende amateurs. De koor, keurig in het zwart uitgedost, volledig passend bij de pas siesfeer, bracht voornamelijk werken uit de renaissance- en de barokperiode en zit zowel a capella als met continuo-bege- werken met tot 8-stemmigheid en in een grote diversiteit waarbij elementen als droef heid, pijn, lijden en uiteindelij ke triomph aan bod kwamen. Dit zeer genuanceerd, kordaat in de aanhef en doordrongen van innig gevoel in een warm sonoriteit. Ook het jeugdensemble, bl< kend van overtuiging en ei thousiasme, zette zijn best beentje voor met twee prach trompetters geschraagd do< welluidende hoorn, bazuin e tuba. Pareltjes om van te ten. De kreatie van een echte pa sie- en paassfeer. Het Dendermondse koperen semble is pas aktief sinds Pa sen 1980 toen het opgericht werd door organist Luc Van den Broeck die er trouwens de be zielende leider van is. Het ko perensemble, met een kwintet als basis, bestaat uit jonge leiding en gaande van vier- tot mensen die studeren aan het achtstemmigheid en dubbel- korige werken. Ook het kope rensemble legde de klemtoon op renaissance en barok. Sa men met orgel werd echter ook muziek gebracht uit de Vene- tiaanse periode, de romantiek en de hedendaagse stijlperio de. Zowat alle mogelijke kombina- ties kwamen achtereenvolgens aan bod: a capellakoor, dub- belkoor met continuo, kope rensemble en orgel, kopersen semble alleen, orgel, alleen, koor en continuo, koor en ko perensemble. "Cantabile" Dit gemengd Gents koor groe peert een 30-tal zangers, be roepsmusici en liefhebbers, en werd gesticht door dirigent Jos Van den Borre, rijksinspekteur van het muziekonderwijs. Het koor is gerangschikt ui ere-af- deling, de hoogste kategorie van de privinciale zangtor- nooien en is aangesloten bij de Vlaamse Federatie van jonge koren en bij het A.N.Z. Lemmensinstituut, aan Koninklijke Konservatoria of Muziekakademies Jonge mensen krijgen er de kans samen te musiceren niet alleen als opluistering van litur gische diensten maar ook bij speciale aangelegenheden in de St.-Maragaretakerk te Grembergen. Spoedig kwa men echter aanbiedingen voor verzorgen van vieringen en koncerten her en der in zowat het hele Vlaamse Land. Dit jaar zijn zij tijdens de zomervakan tie te gast aan onze kust voor een aantal optredens onder de auspiciën van de dienst "Kerk en Toerisme in West-Vlaande- renn". Ook vorig jaar verzorg den ze suksesrijk koncerten te Oostende. Knokke. Blanken- berghe en te Brugge waren ze op post voor het openingskon- cert van de katedraalkoncer- ten in St.-Salvator samen met organist Roger Deruwe. Op niveau "Cantabile" bracht, zoals kon worden verwacht, in sobere stijl een prestatie op hoog niveau al "Cantabile" bestrijkt een uitge- waren de sopranen in de ho- breid repertorium gaande van gere regionén niet steeds vlek- de Renaissance tot heden en dit keloos. Maar perfektie is niet met grote verscheidenheid van van deze wereld en het ap- genres, zowel a capella als met piaus dat het koor van de vele instrumentale begeleiding, tientallen melomanen mocht in 'Cantabile" houdt tevens kon- takt met de hedendaagse koor ontvangst nemen pleit voor de volledige waardering. Dirigent beweging via deelname aan jqs Van den Borre had het zich uitvoeringen met grote bezet- blijkbaar niet makkelijk ge- ting en door medewerking aan maakt met het brengen van Kunstkring Waasmunster organiseert ste prijs van de wedstrijd Em manuel Durlet. Zo was Schellebelle Frans duquet en zijn mede- beeld. Het boek wordt uitge- werkers stelden een groot geven met een echt linnen kaft, heemkundig boek samen met versierd met foto en gouddruk, als titel "Zo was SchellebelleDe intekenprijs bedraagt 975 fr. Na het verschijnen 1.250 fr. Meer dan 400 pagina's dik, met Men kan het verschuldigde be- talrijke foto's en geschiedkun- drag overschrijven op reke- dige gegevens, brengen de ge- ning 000-0478943-45 van Frans schiedenis, de groei en bloeiDuquet, Mgr Meuelemanstraat van Schellebelle in woord en 29 te Sint Lievens Houtem. De Kunstkring Waasmunster brengt in samenwerking met was laureate van de Tenuto- de kulturele raad een pianorecital met Eliane Rodrigues, wedstrijd georganiseerd door op vrijdag 20 april in het gemeentelijk ontmoetingscen- de R.T.L. en behaalde de eer- trum Hoogendonck te Waasmunster. Een week later, en wel vanaf 28 april, is etser Raf Coore- vits te gast in de Galerij van de gemeente. (SA) Eliane Rodrigues kunnen improviseert Eliane op de pia- voorstellen is voor de kunst- no, twee jaarlater geeft ze haar kring van Waasmunster ver- eerste recital, heugend- Als ze even is ontwikkelt ze een In juni 83 behaalt ze de vijfde eigen pianotechniek die nog prijs in de Internationale Konin- steeds gebruikt wordt op de gin Elisabethwedstrijd, een Braaliaanse muziekscholen. Tot klassering die door pers en pu- haar achttiende studeert ze on- bliek bekritiseerd werd omdat der leiding van en wordt ze be de algemene verwachting was geleid door Arnaldo Estrella. dat ze bij de eerste drie zou ei- Dertien pianowedstrijden wint mgen. Wel te begrijpen dat er Eliane in die periode in die richting gedacht werd. Vervolgens studeert ze bij Jac- Op driejarige leeftijd immers ques De Tiège in Antwerpen. Ze maken van de kulturele raad. Toegangsprijzen: 300 fr en 500 fr voor voorbehouden plaatsen. Aanvang om half negen in het gemeentelijk ontmoetingscen trum Hoogendonck, Nijver- Haar programma voor vrijdag heidslaan in Waasmunster. 20 april ziet er als volgt uit. J.S. Vanaf zaterdag 28 apnl tot 6 mei Bach: Partita nr. 8 in G groot, zal de bekende Sint-Niklase Beethoven: Sonate op 2 nr. 2 in kunstenaar Raf Coorevlts zijn Ia op. 118, Villa-Lobos: 3 Ciran- etsen tentoonstellen in de Ga- das of Kinderspelen. lerij van de Gemeente, Kerks traat 9 in Waasmunster Dr. Paul Kaarten zijn te verkrijgen bij de Huys, kultureel adviseur pro- Kulturele Dienst in het gemeen- vincie Oost-Vlaanderen, zal de tehuis van Waasmunster, op het inleiding verzorgen op vrijdag Toeristisch Informatiekantoor, 27 april om 20 u. Burgmeester de Grote Markt in Sint-Niklaas, W. Strobbe zal de tentponstel- bij de verschillende bestuur- ling openen, sleden van de kunstkring en bij K L de verenigigingen die deel uit- De Sutters Paasmelodieën verzameld en ingeleid door IGNACE DE SUTTER Palmzondag, Witte Donderdag, Pasen. Tien hoofdstukken, over de religieuze kalender heen geweven Tien door Ig- nace De Sutter getoonzette senes, een bloemlezing liede ren voor de Passie- en Paastijd. Musicoloog, hymnoloog, ooit Wase jaarfiguur Ignace De Sutter Eerder bloemleesde de inmiddels 73-jarige kenner van al wat notenbalken opsiert "Vijftig Kerstliederen van vroeger en nu" Ze verschenen bij Lannoo. De volksliede- renkenner bracht nu bij dezelfde uitgeverij een selektie rond het Passie- en Paasgebeuren. Liederen uit Duitsland, Frankrijk en Engeland ter afron ding. Treurnis en heropstanding. Ook uit het Nederlandse volksliederenaanbod heeft de samensteller, vanzelfspre kend, geput. Uit de glorieperiode (vijftiende-zeventiende eeuw) voor het merendeel, maar ook uit onze dagen en uit de negentiende eeuw. Teksten van b.v. H. Oosterhuis, M. Jabobse, Guido Gezelle, Justus de Harduyn, W. Barnard, T. Naastepad, Luther ook. Melodieën van P. Schoilaert, G.J. Niemeijer, G. Phillipeth, De Sutter zelf, Fr. Mertens, Jef Van Hoof, M. Vulpius, Luther opnieuw Geleidelijk heeft men het geestelijk lied via de volkszang in de landstaal ontdekt, leren waarderen. Koren, klassen moeten eens grasduinen in deze verfrissende pocketuit- gave. Hier worden op welklinkende wijze zonden bekend, ver richt de aanbidding wonderen, verblijdt men zich om de verlossing. Vier eeuwen geleden verscheen in Antwerpen "Een devoot en prfytelyck Boeckxen" en nog "Een nieuw devotelijck Liederboeck". De Sutter puurt er een alleluia uit, jubelt mee na lijden en belijdenis. Dit boekje van nu is óók devoot, volks, mooi. Het werd bovendien fraai geïllus treerd. "Vijftig Passie- en Paasliederen", 162 blz., 298 frank W.V.

De Voorpost | 1984 | | pagina 20