STUDENTIKOOS" INDEVAN kPERITIEFKONCER- TEN TE STEKENE Lokers Herman Gortergezelschap weer aktief Kamer Edelweiss Beveren: speelt "Lucy's Baby" Nieuwkerkse Vlasbloem schittert met "Ververs" Sint-Genesius uit Sint-Niklaas spande "Valstrik voor een man alleen" De Voorpost - 13.4.1984 - 23 et buiten maar binnen luisterden een 70-tal geïnteresseerde Ste naars naar het "Aperitiefkoncert" van de Stekense studenten. piano.. chuèn" programmablad Dit aperitief aldus het bij gaan, wie was er niet te stop pen. stapte 't af en kwam weer liever naar enkele muziekwerkjes gebracht door Krista en Griet aan, dat was schepen Koppen. Wi»te op viool, Daisy Beyens op piano, Ann van Duyse op gi- - Huisje hier en huisje daar, ar en Ingrid en Christiane de Witte op respektievelijk dwarsfluit zijn er kopers in de zaal? Tack- De Bock-Tollenaar... Omer die koopt ze allemaal. D'oppositie is zo fijn. Omer die kan het weten. Hij regeert met Heyse-hand. ze zijn hun tijd vergeten. Weet u geen blijf met uwe plas, na 't drinken van een glas: Happart. Jesse Jackson. Mick Jagger, Aldo Moser (alweer!) inder verzorgde én ludieke Leo Tindemans, Freddy Wil- rogrammablaadje werd lockx en Robert Moortgat ingeboden om te bewijzen "t is", zoals de lijfspreuk van at muziek en alkoholisme niet de Stekense studenten klinkt, nger samengaan". In datzelf- "Ammel zu schuên niet maar komt Laurent weer goed van programmafoldertje lazen wel plezant, een vooruitblik uit diver- Wit-zwart smartlap dag-en weekbladen. Eén wil onze lezers niet onthouden, ziekstukken vielen onge- pas: WC's uit de gemeentekas. r Fietsen in Stek'ne is De uitvoeringen van de mu- zond, maar dat kost heel wat uit "Boer en Tinder":...Op twijfeld in de smaak van de op- :t jongste aperitiefkoncert be- gekomen geïnteresseerden en len! duiten. Zo kwam uit De Bliek z'n mond: taks op platen bui ezen de Stekense studenten vermits smaken "nogal ver- t het ook anders an: melk met schillen" laten we de apprecia- Doktoraten "Stekenesis cau- oncert zelf met werkjes van aydn, Rameau, Kalliwoda loessorgsky. Mendelssohn ayler. Bach, Carulli. Bream. Verrassend (de zoveelste) as het beschermkomitee dat e op de eerste binnenbladzij- aantroffen: namen als Ga- ton Berghmans, Godfried lanneels,. Eric Geerts, Jose bij, de Stekenezen leven, toch ren is Herman nu heel blij: hij doet Ze ontvingen een getuig- héél Stekene beven. Tijd van komen e ["'"tiuuümmi tekene. Aperitiefkoncert. De studenten besloten hun koncert met de uitreiking van een mtal eredoctoraten nt-Niklaas. Ververs luidde de naam van het stuk en dat kan je zo zien ook (Iv) «MOEDERS HASJIES IS DE BESTE!» is door de Ita liaanse toneelakteur/-au- teur/ -regisseur Dario Fo geschreven in 1974 toen hij met zijn groep een klein teater ergens in Italië bezet te. Op drie weken tijd werd dit stuk, gegroeid uit im provisaties, op papier gezet. Zoals de titel al laat vermoe den handelt dit stuk over drugs, maar ook het aspekt bezetting als daad van pro test en nog verschillende maatschappelijke proble men en situaties worden aangeraakt. Het is geen grondig uitdiepen van het verslaafdenprobleem met alle politionele akties daar omtrent, maar het "pro bleem op een ironisch-sar- kastische wijze hekelen. Omdat de stukken van Fo verwant zijn met de «Com media dell'arte» zijn bij de montage van deze klucht de fantasie van de speler en de improvisatie rond de ge schreven spelsituaties (twee ingrediënten van deze oude speelstijl) zeer belang rijk. De konfrontatie met het publiek en hun reakties zijn andere ontbrekende elementen om tot levendig theater te kunnen komen Zonder pubhek geen teater De regie wordt verzorgd door Mark Peeters. Het stuk wordt opgevoerd in de Torenzaal, Toren- straat 1 op zaterdag en zon dag a.s. om 20.15 uur. De toegangsprijs is 140 fran ken (120 voor de bezitters van een CJP en de 3-ers). Voor boekingen en inlich tingen kan u terecht bij dhr. Roger Bussens, Dr. Vannestestraat 28 te Loke ren, bij de leden van het Herman Gortergezelschap, arbeidersteater Lokeren. of bij het V.V.V. Torenstraat 1. Het loont beslist de moeite! De slotverrassing tenslotte kwam er met de uitreiking van .'leugje muziek, de toe- tie hiervan aan de geintresseer- imst van de EEG ligt dus dui- den over. :lijk op de aperiticfkoncerten Een volgende verrassing een viertal ere-doktoraten. Ze Stekene. Melkoverschotten kwam er met de wereldpremiè- werden toegekend aan 4 Ste- nnen de kortste keren opge- re van een optreden van "Les kenaars die volgens het oordeel ronken!". Einde citaat. Compagnons de la Chanson" uit van de Stekenezen verdienste- Op het binnenblad la car- Stekene: een 7-koppig (of wa- lijk waren. Natuurlijk door hulp de menu van het aperitief- ren het er 8?) koor met een 33" de Stekenezen... We zet- "trance-trekker" (een smartlap ten ze even op een rijtje: in gangbare termen) van een Broeder Angelicus, lied onder de titel: "The Black wille van et laten gebruiken van de akkomodatie, Honoré "Florent" Ver- helst, als manusje-van-alles. Laurent Geerinck, voor and White Tear-Jerker" iabelli. Handel en De Ruys- kense kenners weten meteen her met daarvoor een bloem- wat dit betekent. En voor diegenen die het itiviteiten van "De Stekene- misten, toch enkele belang- hel bereiden van barbecue en wekkende zinnen uit deze Ste- dergelijke en kense smartlap. Stekelbakskes zijn voor- Tony de Ruysscher als steun bij het muzikale gebeu- Kosi Aalst met elfde hobbytentoonstelling Voor de elfde maal organizeerde Kosi zijn vrijetijdsientoonsielling in de gulerij 't Apostelkens te Aalst. Zoals telkenjare mocht men zich ook nu weer aan een flin ke deelname en heel wat bezoekers ver wachten. Dat bleek geen ijdele hoop te zijn want gastspreker Nand Moors mocht naast de Historische Kring van het Land van Aalst, ook Noëlle De Kegel met iko- nen. De Vereniging voor Familiekunde, kantclub Rozemarijn, Ann Robberechts met biezen en kaneren van stoelen. Eu- geen Van den Broeck met een verzame ling bedevaartvaantjes en Alfons Vidts met een model van een stoomcaroussel ver welkomen. Verder kon men er vol be wonderen kijken naar enkele documerj.- ten, fotos en voorwerpen die een beeld brachten van de abdij van Affligem en zijn kulturele uitstraling en mocht het Scheep vaartmuseum van Baasrode onderstrepen welke rijke verzameling het aan scheeps modellen bezit. Het werd een boeiende en leerrijke ten toonstelling die werd open gepraat door schepen Vinck die in zijn toespraak de Kosi bestuursleden feliciteerde om hun inzet en doorzettingsvermogen. Hij wen ste hen ook veel sukses van het initiatief dat volgens hem niet genoeg kan geloofd worden. Aalst. De hele stad is er vol van. Ethel (An Ghijsels) en Bunny (Danny De Boeck) brachten het publiek enkele malen duchtig aan het lachen (per) Als apoteose van de bijzonder drukke toneelkalender in het Beverse, treedt Kamer Edelweiss Toneelgroep op zondag 22, vrijdag 27 en maandag 30 april voor het voetlicht met een komisch toneelspel van de Ameri kaanse auteur John Patrick in een vertaling van Karei van Bosheim. De regie van Maurits Apers staat borg voor een voortreffelijk schouwspel in de feestzaal van het Parochiecentrum. voor het KET-huishouden, ver mits het nooit voorheen op het repertorium stond. "Lucy's Baby" situeren is niet zo eenvoudig. Een beschrijving geven van het intérieur waarin het stuk zich afspeelt, is mis schien het veiligste: "de woon kamer van Lucie Kronkie, aan de rand van de stad, met een verzameling opgezette dieren- koppen, oude naaimachines, tonnen en vaten, autobanden en Het 21-jarige Ket is duidelijk aan het herbronnen. Vernieu wing in bestuur en bij het spe- lerspotentieel stond geen drukke toneelaktiviteit in de weg. Het seizoen werd gestart met een jubileumstuk "Paro chievrijers", dat als herneming toch nog 2 volle zalen lokte. Als bekroning van het sei zoen programmeert Ket een komisch stuk, een genre dat ei genlijk "een uitdaging betekent gebroken beelden..." Hiermee houdt dit huis het midden tus sen een overdekte vuilnisbelt en een paradijs voor verzame laars. En ja, er is ook een verhaal, maar dat verklappen wij uiter aard niet. Het moet waarge maakt worden door Cory Buys, Marjan De Munck, Simone De Ridder, Kriestien Steyaert, Walter Cools en Walter Mer- tens. Dit stuk gaan zien is een "must" voor elk Waas toneel liefhebber. Kaarten zijn te bekomen bij Walter Mertens, Grote Markt 30, te Beveren, telefoon 775.80.38, waar ook gratis genummerd wordt (wvdv) schrift en een Stekense studen- van tenkruik. De Beer Het l(jkt wel of in het Waasland alle teaterbezoekers staken! Na de geringe belangstelling in de Stadsschouwburg van Sint-Niklaas voor de opvoeringen van St-Genesius, mochten we ook in de zaal "Ka tholieke Kring" te Nieuwkerken slechts een vijftigtal bezoekers noteren. "De Vlasbloem" bracht er op zondag 8 april "Ververs", een toneelwerk geschreven door Heinrich Henkei en geregisseerd door Eric De Corte, voor het voetlicht. Henkei is een autodidact. Na de lagere school gevolgd te heb ben ging hij in de leer bij een schildersbedrijf. Hij begon te schrijven op vijftienjarige leef tijd. Hij was achttien toen hij het ouderlijk huis verliet en te Düsseldorf ging werken. Nog later kwam hij in Ham burg terecht als schilder in de scheepsbouw. Daar gebeurde dan een ongeval dat hem de ge gevens bezorgde voor het stuk "Ververs". In al het werk van Henkei staat centraal hoe de mens de wereld om zich heen beleefd. Zo ook in "Ververs". De oude konstruktieschilder Gust verft al meer dan zeve nentwintig jaar buizen. Hij "werkt" in de grijze kilometer lange, ondergrondse ruimten van een multinationaal che misch bedrijf. De eigenlijke in houd van de buizen is hem totaal vreemd. Gust stelt nooit vragen, knikt en aanvaardt. Hij is volledig vertrouwd met de rol van under-dog. zo uit als thuis. *In de kelderruimten van de fa briek is hij de heerser 's Avonds verademt hij in de ge verfde achterkeuken van zijn huurhuis. Hij krijgt een "hel per". Johan is zijn veertig jaar jongere werkgezel. Gust zal hem vertrouwd maken met het werk. Geen problemen zo te zien. Maar de kloof van het tijds en generatieverschil Is niet weg te denken. Ze uiten zich vaak op de ge kende. stuntelige wijze. Er groeit tussen beiden een vreemde vriendschap. Regisseur en akteurs hebben de tekst van "Ververs" naar hun eigen streek- en spreektaal om gebogen. Arbeiders spreken nu eenmaal geen AN We zijn het zo stilaan gewoon geraakt om bij "De Vlasbloem" een to neelprestatie van de bovenste plank voorgeschoteld te krij gen. "Ververs" onderlijk de andermaal de enorme moge lijkheden van deze hardwer kende toneelvereniging. Deze produktie steunt vol ledig op een driemansschap: Marcel Smet (Gust), Eddy Van Steelandt (Wannes) en regis seur Eric De Corte We willen daarbij de inbreng van Danny De Cauwer (baas) en Herman Waterschoot (Gilbert) niet mi nimaliseren. Integendeel! Toch moesten we vaststellen dat deze kleinere opdrachten minder verzorgd en niet zo goed gete kend werden. Vooral de wat bijgesleurde partij van Gilbert kwam goedkoop over en lever de geen bijdrage tot de echte "geest" van het stuk. We me nen zelfs dat het de dramati sche opbouw van Gust en Jo han meer kwaad dan goed doet. Het is zeer lang geleden dat we Marcel Smet in zo'n goede doen zagen. Zelfs de niet onaardige prestatie in de Shoeshine-boy s verbleekt erbij. We moeten te rug tot aan z'n schitterende vertolking van Big Daddy in "Een kat op een heetzinken dak" Daarmee is dan ook alles gezegd omtrent de uitermate knappe Gust uit "Ververs". Eddy Van Steenlandt is de gek nipte tegenspeler in de rol van Wannes. Het moet tussen bei de akteurs bijzonder goed heb ben "geklikt" om tot een der gelijke boeiend, meeslepend, sterk en schitterend samenspel te komen. Meteen gaat er een knipoog naar regisseur Dirk De Corte voor zijn lovenswaardige fraaie regie. Kortom: Wie "Ververs" nog wil beluisteren, bekijken, be wonderen en ondergaan kan dat nog in "Het Atelier" te Nieuw kerken op 13 en 14 april ek. tel kens te 20 u. Sint-Niklaas. Pol De Bruyn schitterde in de rol van landloper (Iv) Sint-Niklaas. Sint-Genesius bracht de thriller «Valstrik voor een man alleen(Iv) Regisseur Roger De Paepe schreef voor het zeer verzorgde programmaboekje: "In de regel worden er niet zo erg veel thrillers in het toneelrepertorium (w.d.g.) opgenomen. Het thrillergenre zal inderdaad altijd een speciale plaats in de theaterwereld innemen." Aalst. Identifikatie-verwisseljng in de Nieuwe door De Schakel (per) De Koninklijke Toneelkring St- Genesius uit St-Niklaas speelde de gekende en steengoede th riller "Valstrik voor een man al leen" van Robert Thomas. We zagen de première. We kun nen moeilijk stellen dat er veel of voldoende belangstelling was voor deze derde en laatste St- Genesius-produktie van het speelseizoen '83-'84. We telden 190 toeschouwers. Zou het kunnen dat het woord "Thril ler" het traditionele roet in het eten gooide?. Willy Coppens zagen we zelden zo overtuigend akteren. Een duidelijke en knappe zeg ging, gevat, rol- en planken- vast. Hi^was gewoon de ge droomde politiecommissaris. Luc Hoebeke tekende op rake manier "de man". Aanvan kelijk iets overtrokken, te ge maakt haastig (zelfs in zegging verstaanbaarheid?) maar naargelang het stuk vorderde meer in z'n schik, duidelijk ge lijnd en vooral mimiesch sterk. Eddy Allcock gaf een goed volgehouden typering van een toch wel vreemde priester ten beste. Naar ons gevoel echter iets te gespannen. Jammer dat de regie hem te vaak liet rond dolen alsof hij de weg verloren had in het park. Rita De Vos zette een bij zonder vlotte "vrouw" op de Madeion Planken' le9de voldoende nuancering in haar replieken en "speelde" behoorlijk het raad selachtige van en in haar per- sonnage uit. Pol De Bruyn schitterde als landloper, maar zat wel een tik keltje te sterk in de verf (letter lijk en figuurlijk). Het tekstdui veltje speelde hem ook eens parten. Pol bleef rustig en zon der al te veel overdrijving gaf hij kleur en tinteling aan deze "Valstrik". Denise Van Halve kweet zich op meer dan be hoorlijke manier van haar taak. De minder zuivere Au klankjes schuiven we graag in de pre mière-koorts-schoentjes. Poli tieagenten Ben Vandenhende en Herman De Vos vervulden stijlvol en met de nodige ernst de hen toegewezen kleine, on dankbare, maar recies daarom belangrijke, opdrachten. Inderdaad, deze St-Gene- sius-cast heeft zeer sterk ge presteerd. Niet zozeer omdat het totaal-resultaat zo dende rend of alles-overtreffend was, maar omdat ze het hebben waargemaakt binnen een zeer matte, magere, weinig geinspi- reerde regie. Daarenboven vielen er heel wat schoon heidsfoutjes te noteren die moeilijk ten laste van de ak teurs en aktrices kunnen wor den gelegd. Enkele voorbeel den: De priester haalt drankjes voorlangs twee pratende ak teurs De kimmissaris zegt: "Niemand mag het huis uit!" terwijl twee verdachten rustig de tuin inwandelen In het speelvlak van "de voordeur" wordt dikwijls en zwaar ge maskeerd steeds dezelfde bewegingen: uit zetel, tekstje zeggen en wegwezen naar hoek jardin of cour spijts de scè ne-breedte (7,80 m) toch nog twee (man en vrouw) of drie (man, commissaris en priester) op één lijn eerste plan Net voor de ontknoping bestond er plots een te nadrukkelijke ver standhouding tussen de kom- missaris, de vrouw en de prie ster. Het effekt van de zich ontladende spanning bij de ei genlijke "bekentenis" ver bleekte te veel. Het kan als "streng" overko men maar we hebben het ten slotte toch over een regie voor de Koninklijke Toneelkring St- Genesius! Het decor (ontwerp Ban Vandenhende) was zeer verzorgd en leek vlot bespeel baar. Toch vrezen we dat er te veel diepte werd gebruikt. Teksthulp werd verleend door Anita ChristiaenB en Marie- Louise Penneraan. Voor de kledij tekende Grida Coilyn. De geluidsweergave was in handen van Koen Verhelst en ook toneelmeester Pol Ver- haeghen was van de partij. Koenen zegt over een thril ler toneelstuk vol sensatie, al of niet over misdaad. Voor deze "Valstrik" is het woordje "vol" er teveel aan fw.d.a.)

De Voorpost | 1984 | | pagina 23