In Waasmunster gaan politie en rijkswacht strenger optreden tegen herriemakers Maurice Van Haver, een figuur in de Sint-Niklase pers en politiek Jaarboek '83 Wase Oudheidkundige Kring Sinaaise OCMW-schuur krijgt nuttige funktie Jeugduitwisseling in Sint-Niklaas Sinaaise VU neemt Zwaanaardestraat op de korrel Markten op Witte Donderdag: paasaktie in Sint-Niklaas Broedersscholen «delen broederlijk» na wandeling voor Tanzania Rerum Novarum-fietszoeklocht in Sint-Niklaas Volksgezondheid sluit café te Sinaai er 12 2 - 13.4.1984 - De Voorpost Te Waasmunster zullen poli tie en rijkswacht tijdens de komende maanden regelmati ger kontrole uitoefenen, op de diverse plaatsen waar feeste lijkheden en jeugdbals worden georr «niseerd. Burgemeester Strobbe onderstreepte dat er de laatste weken op bals of t- dansants heel wat heibel plaats vond. Hieraan wil men nu paal en perk stellen en maatregelen treffen tegenover herrieschop pers De burgemeester voegde eraan toe dat het wel eigenaar dig is dat er op volwassenen bals nooit wat gebeurt Ander zijds waar de jeugd het ene of het andere wil organiseren, zijn er steeds baldadigheden en vernielingen vast te stellen, met soms vechtpartijen, pro- vokaties tegenover de inrich ters en aanwezigen Meestal beginnen de moeilijkheden met het stuk gooien van bier glazen. Meteen is het zo dat vele ouders zich ongerust ma ken wanneer hun kinderen aanwezig zijn op een jeugdbal. Zelfs diende korte tijd geleden vroegtijdig - omstreeks 23 uur - een bal te worden stop gezet. Volgens politie en rijks wacht wonen de herriezoekers zowel te Waasmunster als in de onmiddellijke omgeving. Poli tie en rijkswacht zullen in de eerstvolgende weken meer pa trouilleren doorheen de ge meente. Volgens politiekom- missaris Achten van Waas munster is het wel een pro bleem dat hij op zondag slechts over twee mensen kan beschik ken Toch hebben we het tel kens kunnen oplossen. Vol gens de rijkswachtkomman- dant Bauwens uit Hamme is het belangrijk getuigen van de gebeurde feiten te verzamelen Er wordt niet gevraagd aan de inrichters zelf op te treden. Preventief optreden is immers niet meer mogelijk. In het kui tuur- en sportkomplex Hoo- gendonck zullen de organisato ren kunnen gebruik maken van "de telefoon. Aan de aanwezige inrichters werd gevraagd om bij moeilijkheden zo vlug mo gelijk de politie ,of rijkswacht op te bellen. Men wil ertoe komen dat de geweldpleging te Waasmunster een einde neemt. De laatste tijd waren er trouwens ook veel klachten van handtasdiefstallen, gesto len fietsen, kapótsleken van autobanden, in het gemeen telijk komplex werden ramen uitgegooid en schade aange bracht aan sanitaire installa ties. Er werd ook nog aan toegevoegd dat wanneer de da,- ders worden gesnapt en naar Dendermonde worden overge bracht. ze nadien heel wat kal mer worden en beslist zich geen volgende keer wagen aan verdere geweldplegingen (V.C.P.) Sinaai. In deze schuur kan vanaf juli vergaderd worden (eliv) Enkele maanden geleden besliste het Sint-Niklase schepen kollege de oude schuur van het OCMW-komplex te Sinaai om te bouwen tot een ontmoetingsruimte voor de buurt waarin tevens allerhande aktiviteiten en groepen hun plaats zouden krijgen. Traditiegetrouw zal ook deze zomer een jeugduitwisseling worden georganiseerd tussen St-Niklaas en de zustersteden Abingdon (GB), Colmar (F) Gorinchem (N), Lucca (I) en Schongau (D). De data hiervoor werden als volgt vastgesteld (reisdagen inbegrepen) Abingdon van 10 tot 19 augustus Colmar van 18 tot 27 aug. Gorinchemvan 30 juli tot 10 augustus Lucca van 27 augustus tot 5 september Schongau van 9 tot 18 aug. Iedere inwoner van groot St-Niklaas tussen 17 en 25 jaar (18 jaar voor Abingdon) kan zich kandidaat stellen. Wie belangstelling heeft om mee te gaan naar één van de zustersteden, kan een in schrijvingsformulier beko men op het sekretariaat van de SNJCE, dienst kuituur, stadhuis. Kandidaturen wor den verwacht voor 10 mei as. Het aantal plaatsen is be- perkt, dus zo vlug mogelijk inschrijven Tijdens de periode van 1 tot 10 augustus zullen in het ka der van de jeugduitwisse ling een 40-tal buitenlandse jongeren uit de zustersteden in Sint-Niklaas verblijjven. Traditiegetrouw logeren de gasten in St-Niklase gezin nen. Families die als gast gezin willen fungeren, kun nen kontact opnemen met het secretariaat van de SNJ CS (Greet Polfliet) ten stad- huize (776 34 71), waar ook meer inlichtingen kunnen bekomen worden Voor wie van tevoren kennis wil maken met de zusterste den, voor wie nu al de sfeer wil proeven van de jeugduit wisseling organiseert de SNJ CE een diavoorstelling met beelden uit de zustersteden en momenten uit de jeugd uitwisseling te St-Niklaas zelf Op woensdag 2 mei in de Konferentiezaal van de Ste delijke Openbare Bibliotheek -H. Heymanplein 1 Op donderdag 3 mei in de raadszaal van liet oud ge meentehuis te Beisele Op vrijdag 4 mei in jeugd- klub 't Verschil, Nieuwker- kenstraat 24 Op woensdag 9 mei in jeugd huis Troelant, Wijnveld 12, Sinaai. Alle belangstellenden zijn van harte welkom. Aanvang telkens te 20 u. De toegang is gratis Wat de indeling betreft, worden volgende lokalen voor zien: vooreerst is er een kon- sultatieruimtc waarin het Na tionaal Werk voor Kinderwel zijn een onderkomen zou vin den. Ook de Sociale Dienst van het OCMW en van het stadsbestuur zou daar zijn raadplegingen kunnen hou den. Verder is er een keuken voorzien die dienst kan doen voor het organiseren van kookkursusscn en eventueel ook kan gebruikt worden voor de aktiviteiten die kunnen in gericht worden in de twee ver gaderlokalen op het gelijk vloers of in de grote vergader ruimte op de zolder. De kaartersklub van de be jaarden zal in de nieuwe ruim te haar plaats krijgen. Deze klub dreigde door het slopen van het oude OCMW-gebouw immers zonder lokalen te val len. Ook de muzickakademie en het jeugdatelier zouden in het buurthuis terecht kunnen. De ruimte rond het buur thuis zal worden ingericht als buurtparkje Schepen Rogii kon enkele reakties van het publick noteren die hij wat de praktische organisatie betreft, best kan gebruike Voorgesteld werd om een agenda aan te leggen in het gemeentehuis waar de bedien de dan de aanvragen in zou kunnen noteren. Ook werd de mogelijkheid geopperd het lo kaal open te stellen voor niet erkende groeperingen. Ook spontane groepen die nood hebben aan vergaderruimte zouden in het buurthuis onderdak moeten kunnen krij gen om hun vergaderingen te laten doorgaan. (vel) De VU van Sinaai stelde zich tot doel zoveel mogelijk pro bleempjes van kleine en grote re aard die betrekking hebben op openbare werken, open baar nut en verkeer onder de loupe te nemen en een zo goed mogelijke oplossing voor te stellen Na de Stationsbuurt is nu de Zwaanaardestraat aan de beurt waar de verlichting het Bovendien liggen er in de zwarte schaap is Het is zo dat straat nog een aantal bochten de verlichting in de Zwaanaar- waar je beter een goed zicht op destraat, dit is de verbinding hebt. tussen Sinaai en Eksaarde, over haar gehele lengte sterk Een moderne funktionele ver- verouderd is en dus totaal ont- lichting zou hier dus op zijn oereikend om heel de straat te plaats zijn stelt het plaatselijke verlichten Dat dit geen ver- VU-bestuur. keersveilige situatie schept laat zich natuurlijk reeds raden. Nauwelijks heeft de jonge lentezon haar schuchtere in trede gedaan of daar wordac. op de Wase Markten, net zoals de vorige jaren, ver koopskampagnes ontvouwd, wn.» reeds~de vijfde maal dat de marktkramers het nieuwe verkoopsseizoen aan- grijpen om de markten on der de aandacht te brengen van het publiek. De Paasaktie, schept voor duizenden marktbezoeken de gelegenheid hun aankopen te zien verrijken met gratis kleine, grote en zelfs hele grote paaseieren, wat vooral tijdens dit tijdstip van het jaar goed uitkomt. De aktie, die haar verloop kent op donderdag 19 april, is een organisatie van de Wa ling Mféerf al vaker blijk gegeven van dynamisme en zin voor organisatie. Ook nu weer werden nie' minder dan 8000 plastic bel letjes door ijverige bestuurs- handen gevuld. Hoe de klanten aan hun cho colade paaseieren geraken is zeer eenvoudig. Bij elke aankoop krijgen de kopers een plastic balletje, dat ge vuld is met een klein eitje of met een briefje. De brief jes geven recht op een paas haas, een paasei of op een zeer groot paasei. De ge wonnen paashazen - mauiers meteen meegegeven, terwijl de dertig winnaars van de hele grote paaseieren terechtkunnen in het kantoor van marktleider Frans Wie- landt, waar de overhandiging gebeurt door burgemeester Paul De Vidts. Zeer zeker een verkoops- slunt die het publiek aan spreekt en de marktbezoe- tBHMBRW-" S - IÉ de we^naYr'de nuufctwi Steke"e' Een zicht op de Zwaanaardestraat te Sinaai die volgens de lokale VU-afdeting St-Niklaas zal doen inslaan. gWndlg m°et WOrden aangepakt b Om geld bijeen te krijgen om konijnekwekerijen te gaan oprichten in lanzania wandelde de Broederschool dus. In plaats van de vroegere «verstervingen» nu dus een wan deltocht om het projekt in Tanzania te steunen. Dit initiatief ging uit van de Broedersschool in z'n geheel, dus de zes afdelingen te Stekene en Sint-Niklaas. Gesponsord wandelen Het was de bedoeling dat de leerlingen van de Broeders- school zich voor die wandel tocht zo veel mogelijk lieten sponsoren, door een lotenvcr- k«R>p waaraan een tombola was verbonden. Op die manier werd in totaal ruim 300.000 fr. bijeengebracht Een bijko mende bedoeling van deze wandeltocht was een ontmoe ting tot stand te brengen tussen de leerlingen van de" Stekensc en Sint-Niklase afdelingen. Op die manier kwamen te'Puivel- de dan ook meer dan duizend scholieren samen om er gezel- hg. na een fikse wandelint». een kop koffie of een glas melk te drinken. Voor de immense afwas werd beroep gedaan op de leerkrachten Daarna keerde men terug naar de scholen Het werd trouwens een groot sukses. zo dat er uiteraard meteen ge dacht werd dat "n dergelijk initiatief in de toekomst best voor herhaling vatbaar is. Trouwens, zowat iedereen was het erover eens dal dergelijke wandeltochten mét sponsoring heel wat aantrekkelijker is dan gewone geldinzamelingen voor Broederlijk Delen. Df. BkEr Op last van de dienst Volksgezondheid van Sint-Niklaas werd vorige week in Sinaai café «Luitctuit» gesloten. Tijdens de karnavalfeestelijkheden in Sinaai hadden na melijk enkele bonte karnavalvierders daar een produkt uitgestrooid dat niet alleen schadelijk bleek voor het interieur van de zaak maar dat bovendien enkele mensen zodanig ziek had gemaakt dat ze moesten opgenomen worden in het ziekenhuis. Het produkt dat -werd rondge strooid bleek een kleurstof te zijn voor het kleuren van plastiek. In het café zelf werd voor zo'n klein miljoen frank schade veroorzaakt. De giftige stof had zich namelijk ingevreten in het meubilair en de vloer. Bovendien moet de zaak minstens één maand dichtblijven om gezondheidsredenen. Pas nadat daarna de hele boel is ontsmet kan het estaminct terug geopend worden. De totale schade kan bijgevolg dus op een kleine 2 miljoen worden geraamd In het kader van de Rerum Novarumviering 1984 organi seert ACW St-Niklaas een doorlopende fietszoektocht van 14 april tot en met 30 Een prettige toeristische fietszoektocht, zonder moei lijkheden op de |e volgen weg, doorheen St-Niklaas en omgeving. De afstand be draagt ong. 20 km en een 20-tal vragen zijn ter plaat se oplosbaar Aan de zoektocht kan deel genomen worden op een dag naar keuze, binnen de perio de 14 april-30 mei vanaf 10 u. in de voormiddag (behal ve op woensdag). Inschrijvingen, vertrek en aankomst hebben plaats in café Gildenhuis, H. Heyman plein 7, St-Niklaas (gesloten op woensdag en zondagna middag). De deelnameprijs bedraagt 20 F per persoon en 50 F per gezin Br zijn mooie prijzen te winnen. De prijsuitreiking heeft plaats op donderdag 31 mei te 20 uur in zaal Re- nova, H. Heymanplein 7. Bijkomende inlichtingen: Eric Straetmans, ACW secre- tariaai, H. Heymanplein 7, 2700 St-Niklaas, tel. 776 39 52 "5y Broederlijk Delen van de broederscholen voor Tanzania In memoriam sta 1 leg ges rde !e nni ka rspr Sint-Niklaas. De Lente doet aan het herfstij denken, nu de Wase groten als het ware weggemaaid worden De prelu de: het overlijden van Temsenaren Albert De Rijck. Frans Van Riet en Romain Van Hove, van de voormalige Si naaise burgemeester Karei Verschelden (die een poos se nator was). En dan overleed, op 9 maart. Willem Melis, pionier van Waas en heel-Nederlander; en vorige weck be richtte ik over de Vlaamsnationale verdiensten van Tem- senaar en IJzerbedevaartpromotor Clemens De Landts- heer. Net toen De Voorpost verschenen was overleed in Sint-Niklaas op 75-jarige leeftijd Maurice Van Haver. Ook al niet zo onverwacht, want ook hij toefde al een tijdje in het ziekenhuis. Maurice (of Maurits) Van Haver, hij huisde net één eta ge hoger dan het pand waar ondergetekend het merendeel van zijn bijdragen voor De Voorpost pleegt te tikken: als hij naar de BRT-nieuwsberichten luisterde kon ik bij wijze van spreken bijna meehoren hoe de toestand in land en we reld was. De rijzige Maurice slenterde de laatste tijd als een getaand monument door de galerij, maar wie als eigenaar of huurder een probleem had kon bij hem toch terecht. Hier. in de Gaudi, was Van Haver een figuur, een gulle gezel. Hier was hij zich na het voor hem zo wrange debacle van Van der Stallen komen nestelen, winkels en kultuurtempels vlakbij, de hele Sint-Niklase aktualiteit binnen oogbereik en het verleden koesterend als een kleinood. En toen Mau rice, voor die laatste reis, naar het ziekenhuis toemoest, leek zijn tweede echtgenote wel haar houvast kwijt. De pers, de middenstand Er zijn enkele parallellen te trekken met de loopbaan die Willem Melis enerzijds en Clemens De Landtsheer ander zijds opbouwden. De Kemzeekse advokaat (en Sint-Ni- klaase politicus tegelijk) heeft nogal wat gedaan voor het weekblad Het Vrije Waasland, zie de heel wezenlijke in breng van Van Haver daaromtrent En de Oostduinkerkse Temsenaar groeide in een drukkers- en uitgeversmidden op, zie opnieuw Van Haver. Als jongste van de tien kinderen van Emiel Van Haver werd Maurice op 18 augustus 1908 in Sint-Niklaas geboren. Emiel Van Haver, onderwijzer van beroep, startte in 1896 een eigen drukkerij op. Hij was sekretaris van de Christen Volksbond van het Land van Waas en zou ook het orgaan, het blad van die instantie. De Volksbode, drukken en uit geven. Van Haver, die het personeel van de firma Dal- schaert-Praet had overgenomen, werd de huisdrukker van de katholieke verenigingen en bracht ook een blad als het katholieke en flamingantische Onze Stad uit. Emiel Van Haver was nog (1908-1924) gemeenteraadslid en schepen (gedurende drie jaar) in Sint-Niklaas; hij overleed op 1 mei 1925. Zoon Maurice nam in 1931 het familiale drukkers- bedrijf over. trachtte via het uitgeven van romans een ei gen fonds op te bouwen en lanceerde de bladen Voor waarts 1933) en Waasland 1935). Maurice werd lid van de NKB. de Nationaal Koningsgezinde Beweging, wat o m. resulteerde in de uitgave van het blad De Laatste Kans (1950) waaraan ook CVP-tenoren als Frantz Van Dorpe Jef Goethals meewerkten. Ook in het Sint-Niklase middenstandslevcn had Maurice Van Haver een voet in huis. Hij werd plaatselijk voorzitter van het NCMV (net na de tweede wereldoorlog), zelfs ar rondissementcel voorzitter, en ook schepen voor midden standszaken. Sedert 1947 immers zetelde hij als CVP-er, in de Sint-Niklase gemeenteraad Ruzie en hreuk Bij de bevrijding, op 24 september 1944. bracht Maurice Van Haver het eerste nummer van het nieuwe weekblad Het Vrije Waasland op de markt. Een publikatie die in het ver lengde lag van De Volksbodc-Onze Stad en veeleer op lo kaal dan wel op regionaal vlak impakt had (de regionale di mensie kwam er in de zestiger jaren toen in snel tempo edities in Bcveren, Stekene. Lokcren en Temsc door Het Vrije Waasland werden overgenomen). Op 2 september 1961 deed Van Haver zijn geesteskind van de hand aan Ro land D'Hondt en Gaston De Haegher, die tot heel onlangs uls uitgevers optraden, want nog maar pas is het blad een uitgave van de n v. Regionale Pers. Maurice Van Haver kreeg het in 1957 met het ACW aan de stok en ook die andere vertakking van de CVP. het NCMV, liet hem links liggen. In 1958 kwam hij. bij de ge meenteraadsverkiezingen. met een scheurlijst op. Die for matie werd aangevoerd door zijn neef Emiel Van Haver, voormalig VNV- eb Verdinasolid en ook burgemeester tij dens de oorlogsjaren '40-'44. De scheurlijst Christelijke Volksbelangen kon je vereenzelvigen met de Volksunie en alleen Emiel Van Haver (samen met Orban en Van Genen ooit één der "drie musketiers") kon naar de gemeenteraad worden geloodst Noteer, terloops, dat Emiels zoon Zcger in 1978 figureerde op de lijst van het Vlaams Blok. Maar goed. Maurice Van Haver werd niét verkozen, zijn rol in de politiek leek uitgespeeld nu hij heil had gezocht bij men sen die bij de Volksunie aanleunden. Maurice was nog wel (1971-1973) voorzitter van de Vlaamse Middengroep in Sint- Niklaas, een middenstandgroepcring van VU-strekking, maar op zijn 65ste hield hij de politiek en wat daarbij hoort nne voor bekeken. Ook het drukkers- en uitgeverswereldje jad hij dus ver laten. hij was aan het eind der zeventiger jaren overge schakeld op de verkoop van kantoormeubelen. Maurice Van Haver stamt uit een kranige familie die. in Sint-Niklaas toch, neem heeft gemaakt zowel in dc media- sektor als in dc politiek, zeg maar op het raakvlak van ka tholieken en Vlaamsnationalistcn Woensdag 11 april vond de begrafenisplechtigheid, met eucharistie in de hoofdkerk van Sint-Niklaas. plaats. De Voorpost biedt z'n blijken van innige deelneming aan aan mevrouw Van Haver-Apcrs en aan de ganse familie Van Haver. trlec lan. èke v.m •rak p dc oors| inkr ckd W,V. Voor hei maken van dit in memoriam werd een beroep ge daan op o.m. de licentiaatsverhandeling (RU Gent. 1983) van onze medewerker Pascal Sertyn en op het in december 1982 bij Danthe verschenen boek Relaas uit t Land van Waas Onlangs kwam het jaarboek 1983 (deel 86) van de Kon. Oudheidkundige Kring van het Land van Waas van de pers. Bedoeld jaarboek dat door de zorgen van de hier hoven vermelde kring werd uitgegeven, is het zoveelste in de rij sedert de stichting van de vereniging in 1861. Zoals steeds werd hel met de grootste zorg gedrukt en rijk geïllustreerd, maar het bevat in hoofdzaak artikelen die allen handelen over het Land van Waas. Het jaarboek 1983 begint met een biografie gewijd aan Henri Lauwers, een wei nig bekende St-Niklase kunst schilder die ook faam ver wierf in verhand met het aanbrengen van kleurengla- zuren en tekeningen op aar dewerk. Dc bijdrage is van de hand van prof. dr. Ampe, sj Ludo Collin schreef een vrij uitgebreid opstel over Anto- niu» Stillemans (1832 1916), en de Vlaamse studentenbe weging aan het Klein Semi narie te St-Niklaas (I860 1888). Van de hand van EH J. De Wilde, zeker geen onbeken i.v.m de geschiedenis van het eigen heem, werd een "ijdrage, getiteld „Doel wordt een zelfstandige paro chie** afgedrukt. Over Lodewijk, Frans, Ma rie Verstraeten (17-4-1810— 4 1-1850), kunstkenner en verzamelaar van schilderij en uil de Vlaamse en Hol landse School, die zijn gan se kunstbezit aan de stad St- Niklaas legateerde, wijddt Alfred Van der Gucht opmerkelijke publikatie Ten slotte werd een verhan deling afgedrukt over de si lexverzameling van dr. J, Van Raeindonck. Met een over zicht van «Ie vindplaatsen (en wat erbij hoort) in het Land van Waas, verzorgde Katrien Van der Gucht een zeer gedetailleerde bijdrage die uiteraard interessant is voor al degenen die belang stelling hebben voor het oudheidkundig bodemon derzoek in onze kontreien. Tot besluit werden de statu ten en hel huishoudelijk re glement gepubliceerd van d Kon. Oudheidkundige Krip van het Land van Waas, <li thans tot een vzw werd om gevormd. Het jaarboek 1983 (deel waarvan de oplage beperk is, telt 151 blz. en te verkrijgen op d van de kring, Zamei St-Niklaas, iedere zaterdi tussen 14 en 17 u., tegen Sfl b per exemplaar. Men kan hel ook schriftelijl bestellen op volgend adres Kon. Oudheidkundige KriH van het I.and san Waas Postbus 144, 2700 St Niklast ofwel lel. op nr (03) 776.32 »Pg' e af leurt F tol e so prua man pc probl Dc v terst gaan. lente probl maat: drukt invlo< cierir empl meer in di stree Het t is e waar Khiji tornt miscl

De Voorpost | 1984 | | pagina 2