Schilderijen van Jan De Vleeschauwer te Sint-Niklaas Johan Messely expo-j seert te Lede S Jeugduitwisseling 1984 Sint-Niklaas Gastfamilies gevraagd! Premieplaat van André Roelant voor leden van Koninklijke Wase Kunstkring Gemengde Basisschool Berkenboom- Heistraat plant berkebomen! 42 - 13.4.1984 - De Voorpost amds 1 april sieren andere kunstwerken de muren van taveme Apostrof aan de Apo stelstraat in Sint-Niklaas. Een vijftien-tal schilderijen en tekeningen van Jan De Vlee schauwer uit Klein-Sinaai hangen er tot t eind van de maand te kijk. Jan De Vleeschauwer studeer- steeds op zoek anders de vorig jaar af aan het Sint-Lu- Zo maakt Jan De Vleeschauwer cas Instituut in Gent De betref fende werken dateren van op het schildersatelier aldaar, of ontstonden rond dezelfde pe riod.. op z'n eigen atelier. Jan selekteerde, naar eigen keuze, de beste werken. Ze zijn alle maal ontstaan nadat hij zich vragen omtrend schilderen be gon te stellen, gevolg was dat hij meer thuis werkte. "In je persoonlijke omgeving kan je een eigen realiteit opbouwen, ook in het opgezette schilder werk, en sta je los van het dog ma dat zegt wal schilderen moet zijn. Uit die zoektocht resulteren de werken in wit, zwart en rood, achteraan in de taveme opge hangen. Gebroken wordt ook met de traditionele olieverf; lakverf is de aangewende ma terie. Na de aanzet in houtskool bracht Jan op deze doeken en kele fundamentele kleuren aan met olieverf. Dan begon de uit werking met lakverf in brede toetsen. De werken vooraan getoond zijn eerder "getekend" met verf. Ze zijn totaal anders van kon- cept dan hierboven besproken schilderijen. Dit zou volgens Jan onder andere ook aan z'n voor studies te wijten zijn. Deze schetsen komen steeds op een wijze van werken uit die an ders is. n aantal processen door. F vindt iets nieuws, schetst dat uit Zoekt andere oplossingen en komt uiteindelijk tot resultaten. Door dit procesmatig verloop Exposeren en de reacties van zijn de geëxposeerde objecten het publiek duidelijk m series van elkaar te De kwalitatieve waarde van de onderscheiden. Heel bewust getoonde werken is hem ta- onderbreekt Jan zo'n periode waarin hij "iets gevonden heeft", om niet het gevaar te lopen het slachtoffer te worden van de macht van de routine, het am bachtelijke. "Deze werkwijze melijk goed bekend. Als hij nog eens exposeert, en dat hangt af van het soort werk dat volgt, dan wil Jan dat met recentere werken doen dan nu het geval s. Het wordt dan mogelijk o rt veel van jezelf; op het mo- uit de reacties van het publiek ment dat het goed gaat, haak je iets te leren. De reacties op de af. Je loopt aldus het risico de werken in taverne Apostrof ego-toer op te gaan, met jezelf kent hij al. Dat maakt het dus bezig te zijn. Maar waarom niet? minder boeiend voor hemzelf, Jan ervaart het terug naar r daarom nog niet voor an- "buiten" komen na een dag dere kijklustigen. schilderen m een gesloten sfeer De werken kunnen bekeken dan ook als een beetje vreemd, worden, alle dagen vanaf tien c. C Exposeren is, zo zegt hij, eigen- uur 's morgens, donderdag 2sint-Niklaas. De lopers van Mariene Teugels werden aan het Stationsplein gekonfron- P vanaf negen uur. 'eerd met een jongetje dat door zijn hond werd begeleid. De ontmoeting nabij de fontein L, K.L. gebeurde op 1 april en werd georkestreerd door de Smob (dw) fa lijk al een toegift om in die an dere realiteit te kunnen leven. he Kl .lier en daar geaksentueerd ie door een pittige diepe kleur, V beelden een jongmnfris en ie< idyllisch leven uit. ar Elk doel is een gedicht, een Ce bevattelijke poezië die kalmte [o< en rust uitstraalt. Deze kunste- iai Zelfportret van Jan De Vleeschauwer Chiro Neokriti Tielrode brengt tentoonstelling Tot 1 mei nog exposeert Jo han Messely zijn schilderijen in het kunstcentrum 't Hof te Put- tens te Lede. De tentoonstelling is toegankelijk op zaterdag, zondag, maandag en de feest dagen van 14.00 tot 20.00 uur en op vrijdag van 19.00 tot 21.00 naar brengt een schilderkunst jes uur die gelukkig maakt. |er Johan Messely exposeerde |ei Johan Messely is de zoon van reeds in Zuid-Afrika en tijdens jfc kunstschilder Paul Messely. Hij het Salon du Val d'Or te Frank- fe- schildert zuiver figuratief. In zijn rijk. In 1982 behaalde hij heel j0! werken brengt hij een indru- wat voorname onderscheidin- jen kwekkende uitbeelding van al gen. In 1983 kreeg hij brons m JE wat sluimert aan aardsparadij- de Europese kunstverdienste en joc J dit jaar werd hij geselekteerd Je selijke schoonheid in de na- Lede. Kunstschilder Johan Messeley (a) tuur. Zijn werken in sfeer- voor het Kunstkijkboek Spek- ®r scheppende lichte pasteltinten, traal. Tijdens het weekend van 14 kuituur Luk De Ryck. en 15 april orgaruzeert de Chi- Men kan de tentoonstelling ro Neoknti van Tielrode in het bezoeken op zaterdag van 14.00 plaatselijke Gildenhuis een ten- tot 20.00 uur en zondag van 10.00 toonstelling met werken van de tot 20.00 uur. schilders Pamajo, August Roels, De bedoeling van deze ten- Leo Pieters en Leo Trienpont. toonstelling is wat geld in te za- De tentoonstelling zal zaterdag melen ter financiering van de om 14.00 uur officieel worden verwarmingskosten van haar geopend door schepen van lokaal. Neokriti was de eerste ge mengde Chirogroep in Vlaan deren. Het lag helemaal niet in de bedoeling een gemengde werking op te zetten, maar wel V IiLDlKOOR veeleer om iedereen in Tielro- GASTFAMILIES GEVRAAGD VOOR STEKENS "RUYSSCHE- de een kans te geven rich bij de chirogroep aan te sluiten. regelmaat van een klok wor den zangavonden georgani seerd, regelmatig zijn buiten- Het Stekens Ruysschevelde- studie-orkest onder leiding van koor is zeker niet aan z'n eerste professor Douliez én van het grote "organisatie" toe. Met de Asser Mannenkoor uit Neder land, dat met zo'n 120 leden onder wie 80 aktief zingende mannenstemmen voor twee landse koren en/of ensembles dagen zal te gast rijn in Groot te gast in Stekene voor één of Stekene, dus van de leden van meerdere optredens én last but not least minstens ééns per jaar reist het Stekense vol wassenenkoor naar het buiten land om er optredens te ver zorgen. Tussendoor rijn er de wekelijkse repetities én de re gelmatige optredens m Steke ne en omstreken om plechtig heden vrolijke, officiële en droevige wat meer luister en/of pracht bij te zetten. Met de laatste jaarmarkt te Stekene leerden we het Ruysschevel- dekoor nog langs een andere kant zien. Inderdaad, om het noodzakelijk zaad in 't bakje te brengen ('t moet toch ergens vandaan komen!), werd tijdens dit weekeinde van feest m Ste kene het vroegere café "De Veemarkt" open gehouden door leden van het koor. Groots Koorkoncert Halfweg mei 1984 organi- "emse. De kunstkring Boelwerf bestaat tien jaar en organizeert een jubileumtentoonstel- seert het Ruysscheveldekoor "Ruysscheveldekoor én van zijn sympatisanten. Hiervoor moet natuurlijk de nodige ak- komodatie worden gevonden- De gastvrijheid van de Stekna- ren kennende, vraagt het "Ruysscheveldekoor" langs deze weg naar gastfamilies: al wie één overnachting plus ont bijt kan en wil geven aan deze Nederlandse zangers dient zich zo snel mogelijk op te geven bij Yolande Ruelens, Molenbergs traat 73 te Stekene (tel 03/779.71.71) pf wel bij Louisa Polfliet, Pauwel Hauwelplein 1 te Stekene (tel 03/779.84.06). Als kompensatie voor deze gast vrijheid krijgen de gastfamilies één vrijkaart voor dit buiten gewoon koncert in Stekene. Trouwens... het verleden heeft reeds bewezen dat er Zoals elk jaar organizeert de vaak blijvende aangename Sint-Niklase Jeugdkommissie kontakten worden onderhou- voor Europa ook in het kader verwacht je kandidatuur vóór 10 mei a.s. op het sekretariaat Diavoorstellingen Wie op voorhand wil kennis- ig (dw) Kunstschilder en graficus André Roelant zorgt dit jaar voor het getrouwheidsgeschenk dat de Koninklijke Wase Kunstkring aan haar leden aanbiedt. De ets werd door de kunstenaar zelf van het eerste tot het laatste nummer eigenhandig gedrukt op handgeschept papier. Deze premie kan enkel aan de leden gratis worden gegeven voor hun trouw lidmaat schap en kan niet gekocht worden. De ets is tenminste het tienvoudige van het lidgeld waard. Bijdrage van 250 fr voor '84 kan gestort worden op het nummer 752-136 73 33-40 van de Koninklijke Wase Kunstkring, 2700 Sint-Niklaas, of rechtstreeks in speciën betalen kan ook bij de Spaarkas AN-HYP, hoek Grote Markt en Stationstraat, waar u dan onmiddellijk uw premie kunt meenemen. Leden kunnen in de loop van het jaar deelnemen aan volgende aktiviteiten. Op zaterdag 28 april is er een reis naar Parijs gepland. Maurice Tachelet zal spreken over de grote re voluties die uitbraken in Parijs, terwijl de bus de leden naar de plaatsen waar zij uitbraken brengt. André Roelant leidt het bezoek aan de retrospektieve met badscènes en naakten van Pierre Bonnard in h,et Centre George Pompidou. Zaterdag 9 juni voorziet men een edukatief bezoek aan de Brakke Grond en het Van Goghmuseum, beiden in Amsterdam. Een bezoek aan het atelier van Yves Rahé, beeldkeramieker, heeft plaats op zaterdag 25 augustus. de prijzen van de reizen bedragen respektievelijk 500, 300, 270 fr. De jaarlijkse Alge mene Tentoonstelling heeft plaats van 2 december '84 tot 6 januari '85. K.L. een groot opgezet koor- operettekoncert met onder meer werken van Strauss, Ber- natzky enz... Nu staat het reeds vast dat er medewerking komt van het groot Gents symfonisch den tussen de gasten en de gastfamilies. Sommige Steke- van de verzustering ook deze tuur, stadhuis. Daar ook kan zomer een jeugduitwisseling tussen Sint-Niklaas en de zu- denken hier onwillekeurig aan stersteden Abingdon (Groot van de SNJÊCE, dienst kul- maken met de zustersteden en L Aalst. Martial Nijs expozeert zijn werken in de kunstgalerij van 't Apostelken (a) VAKA-WAASLAND Het komt er op aan de regering te dwingen lot een vredes politiek zonder raketten, ledereen. ook in hei Waasland, kan daar bij helpen. Het VAKA-Waasland rekent daarom op Uw medewerking en steun. De eerstvolgende Nationale aktie heeft plaats op Zondag 19 april a.s. aan de geplande raketbasts te Floren- nes. Meer informatie bij "Vrede kost geld" VAKA-Waa- stand, postrek. 000-0522437-92 t.n.v. P. Schroyens Beelds traat 22 2700 Sint-Niklaas. bengel (Duitsland) en Mullhou- Brittanië(, Colmar (Frankrijk), se (Frankrijk). Gorinchem (Nederland), Luc- (JREMAR ca (Italië) en Schongau (West- Duitsland). De uitwisselingen gaan voor deze respektieve ste den door van 10,tot 19 en van 18 tot 27 augustus, van 30 juli tot 10 augustus, van 27 augu stus tot 5 september en van 9 tot 18 augustus Elke inwoner van Groot- Sint-Niklaas ouder dan 17 en jonger dan 25 (18 jaar voor Abingdon) kan aan deze jeug- de konferentiezaal van de ste- idee krijgen van wat die L,. een inschrijvingsformulier af- jeugauiiwisseling eigenlijk pre- halen. Het aantal plaatsen, zo cies om het lijf heeft, heeft de |,ev meldt men, is beperkt. SNJCE een diareeks samenge- j steld die vier keer zal worden Lg Uitwisseling betekent dat vertoond: op woensdag 2 mei in Le jongeren va n hier naar de zu- A" ■*- stersteden vertrekken én om gekeerd. Tussen 1 en 10 augu stus var. dit jaar zullen een veertigtal buitenlandse jonge lui uit de zustersteden bij Sint Niklase huisgezinnen logeren De organizatoren komen voor lopig nog gastfamilies tekort delijke bibliotheek, Hendrik Heymanplein 1op donderdag Ooc 3 mei in de raadszaal van het |,er oud gemeentehuis in Bclscle, op vrijdag 4 mei in jeugdclub 't Verschil, Nieuwkerkenstraat 24 j. in Nieuwkerken en tenslotte op »er woensdag 9 mei in jeugdhuis Ly Als je thuis wat plaats over hebt Troelant, Wijnveld 12 te Si- ger en je voelt iets voor dit initia tief, neem dan kontakt op met duitwisseling deelnemen. Men Greet Polfliet 03/776.34.71 De voorstellingen begin- hee nen telkens om 20 uur en de L,n toegang is gratis. (ldb) late Eet dan dus Berkenboom Heistraat groeit... Als levend bew(js planten de meisjes en de jongens van het derde en vierde leerjaar berkebomen op het aan te leggen buurtpark in de Gasme terstraat, dit in samenwerking met de stedelijke bepaln- tingsdienst die onze jeugd ook helpt "groen" denken en le ven. Voor het volgend schooljaar wordt er een tweede boomplantingsaktie gepland. "Berkenboom-Heistraat plant per leer ling een berkeboom". Dit als start van ons 50-jarige jubileum. Deze boomplanting saktie in de Gasmeterstraat is er alvast een voorproefje van. De school is (tan ver nieuwing, verjonging en bloei toe, o.a. door de inzet van de directie, de leer krachten en de samenwerking met en door de stuwkracht van een dynamisch ouder- komité. Wie was er de laatste jaren niet op de sprankelende schoolfeesten, gehouden op de ruime speelplaats en in de verzorgde lokalen? Laat de grootouders eens vertel len hoe de joelende kleintjes hen in de bloemen hebben gezel. Wat een aktiviteit rond een meiboomplanting of een cama- valfeest. Van op de speelplaats vertrok ken de geanimeerde wandelingen voor jong en oud. En het is op deze plaats dat in september een prachtige nieuwbouw in gebruik genomen wordt: een turnzaal, een refter en een modern sanitair voor jon gens en meisies. De kleuters krijgen vanaf september een nieuwe speelplaats: een gedeelte van de aangelegde tuin van de zusters wordt hun nieuw paradijs. Inderdaad de geschiedenis herhaalt zich. Sedert 1981 vestigen zich weer tientallen jonge gezinnen in omgeving van de Christus Koningkerk, nu vooral in Cle- mentwijk. Ook de bestaande wijken krij gen jong bloed en ook in de buurt van de Heidebloemstraat is er nog aangroei. Op het ogenblik zijn er 6 kleuterklassen en een extra zomerklasje ligt duidelijk binnen de mogelijkheden. Er zijn nu reeds 4 klassen in het lagere, twee eerste leer jaren, één tweede, één derde en één vier de. De nu meer dan 250 leerlingen zullen nog met een honderdtal aangroeien als voor het eerst sinds jaren in juni 1986 de eerste meisjes en jongens het zesde leer jaar zullen verlaten. Dan zullen ongeveer 350 leerlingen onderwijs krijgen op hun eigen parochie dit onder de stuwkracht van de Congregatie van de Zusters van de Berkenboom. Voorwaar... Berken boom-Heistraat groeit! Berkenboom plant een boom, met vereende krachten wordt zelfs de zwaarste taak licht

De Voorpost | 1984 | | pagina 42