Clapaja '84 in Sint-Niklaas: zeshonderd dansers in een wervelend dansspektakel Waar sport en kuituur Aalstenaars tonen milieuvriendelijkheid Filatelistische Kring Dendermonde op opendeur dagen van de post OP SAFARI MET PALLIETERKE jftz ttejsajr Sint-Niklaas. De Clapaja jongeren (lv) Vrijdag 6 en zaterdag 7 april, twee jaar na de tien-plus-eén-show, dertien jaar na de eerste naschoolse danspasjes in het Berkenboominstituut en anderhalf jaar na de oprichting van het danscenter in de Breedstraat, voerde de jazzdansgroep Clapaja uit Sint-Niklaas haar nieuwe dansspektakel op: Clapaja 84. Twee keer een uitverkochte stadzaal, twee keer de overtuigde inzet van, als je ze allemaal samenrekent, 600 dansers: kleuters, jongeren, volwassenen, keurdansers, tapdansers, gevorderden en minder gevorderden. In de brochure die n.a.v. Clapaja 84 werd uitgegeven staat, uitgerekend onder de inlei dende teksten van sportschepen Lieven Lenaerts en kuituurschepen Daniël Anthueunis geblo- kietterd: "Clapaja waar sport en cultuur samengaan". Afgezien van de sloganmatige for mulering en de politieke duiding, schuilt er wellicht een grond van waarheid in deze gedachte. Dansen en bewegen is kuituur, lichaamskultuur, danskultuur, het is sport, meer, zuiverder en eerlijker dan andere "sporten" dat zijn. Dertien jaar geleden Clapaja. Clair Paniez Jazzdans. Destijds in de Berkenboom hebben leerkrachten zich nog suf- gepiekerd op een geschikte naam voor hun jazzgroep. Dertien jaar geleden is dat al. De tijd van de oefensessies na de lessen, de schooloptredens, het leerlingenapplaus. Toen was jazzgymna- stiek hier en daar nog onderwerp van een strenge scepsis. Maar het was een mooie tijd; je zal het Clair niet horen ontkennen. Alleen: Clapa groeide, bleef groeien en ontgroeide tenslotte de muren van het Berkenboominstituut. Tegen september '82 aan richtte de groep een gehuurd pand in de Breedstraat in als dansstudio. Jazzdans, tapdans, klassiek ballet en, sinds vorig jaar, ae robic dance (een toegeving aan de fitness-rage) zijn in het lesprogramma opgenomen. Claire Pa niez leidt nu het danscenter en doceert aan de studenten lichamelijke opleiding van de KU Leuven jazzdans, een vak, een discipline die meer en meer een vaste plaats gaat innemen in het eduka- tieve programma. Donderwolken De voorbije maanden werd har gewerkt aan de nieuwe show. De dansleraars zagen stralende kindergezichtjes, maar ook enkele echtgenoten met een gezicht als een donderwolk Ik weet het van een kollega: zijn vrouw neemt deel aan Clapaja 84. De week vóór de opvoering had zij elke avond repetitie in het danscenter om uiteindelijk drie minuten podium te halen. De tol voor een afgewerkte choreografie. Met zeshonderd mensen een dansspektakel opzetten, is geen sinekure. Clapaja denkt af en toe graag in cijfers. Om u een beeld te geven van wat nodig was voor de opvoeringen van vorige week: 2050 repetiteuren, 6490 meter geluidsband, 870 kostuums, een belichting van 50 000 watt, 650 lichtstanden, twee uur en vijf minuten mueziek, zoals vermeld 600 dansers, 50 medewerkers achter de schermen, 21 maanden intensieve voorbereiding en, zo voegt men er aan toe: 156 grijze haren van Claire. Clapaja 84 De zichtbaarheid in de stadszaal aan de Leopold ll-laan is onvoldoende. Achgeraan, op de ver hoogde rijen, kan men wellicht alles zien, vooraan uiteraard ook, maar halfweg is het moeilijk. Het wordt reikhalzen "Op de grond', het derde nummer, noopt tot rechtstaan. Maar het loont. De overture en "Here we are* brengen er meteen de sfeer in en geven aan wat er verder te verwachten valt. Er steekt een boeiende variatie in de choreografie. De keurgroep danst soepel en met stijl, de jeugdige beginnelingen verzorgen een verdienstelijk "Follow me" Ze vullen het podium, de akt blijft overzichtelijk. "Jij en ik" is fris, spiritueel, de muziek erbij prettig. Halfweg de zaal hebben de technici hun apparatuur opgesteld. Jessie De Caluwe leest de bindteksten in. Claire kijkt toe: ernstig, bezorgd. "Boogie Variations" kombineert de boogie woogie die Walter Vercruyssen speciaal voor Clapaja schreef en een verwerking van het défilé "Wintermode '85' dat de groep in Parijs verzorgde. In "Stars and Stripes" boeit het voetenspel, het tweede deel ervan maakt een minder verzorgde indruk. Als de muis van huis is dansen de is een jong en speels nummer. Het doet me denken aan "La Planètee Merveilleuse", een sprookjesshow van Chantal Goya die ik onlangs in Antwerpen zag. Het beste van het eerste deel blijkt te zijn voorbehouden voor het einde ervan. "Dag in de danszaal"! Een zwierig tot wervelend begin, een subtiel "We're all alone", onstuimige rimboeklanken en dito bewegingen en om te besluiten ("Can you see the brand new day"?, is het al opnieuw ochten geworden dan?), een uitgelaten vreugdedans. Het tweede deel heeft het publiek nog wat knappe nummers te bieden. The Clapaja Tap Dancers stellen zich voor: It don't mean a thing if you ain't got that swing. O.k.. maar de muziek staat, enkele solootjes niet te na gesproken, nogal luid om de tap-swing te kunnen waarderen, "Gua- jiras" is een nummer dat werd ingespeeld door Chris Soetens en Roland De Munck, beiden leraar aan de stedelijke muziekakademie van Sint-Niklaas. Sober gehouden partijen, maar beslist boeiend, overtuigend: klasse. Ludwina Smeets verzorgde voor de keurgroep de choreografie van "Com positie". Zij kreeg echter een kontrakt aangeboden in Amerika, vertrok onverwijld, zodat met eni ge bezorgdheid werd uitgekeken naar het uiteindelijke resultaat. Geen nood: het klikte, geen on regelmatigheden en een stijlvolle uitvoering. In 'Black is Beautiful' komen heel wat dansers aan bod alle volwassenen en de keurgroep. Het is een resem plezierige figuren, een mengelmoes aan ^zuiderse ritmes. Bijgebleven zijn mij voorts "Carnaval of Rythm" met Philippe Durinck (ook al een leraar aan de stedelijke muziekakademie) op gitaar: een eenvoudig getekend en zeer elegant geheel Finale De finale is denderend. Het podium loopt langzaam vol, met de akteurs van vanavond, iedereen vindt zich wel ergens een plaatsje. Dit is Clapaja 84. Twee leden van de keurgroep halen Claire erbij. Nu pas kan er bij haar een glimlach af. Zogjiu»' *e zich tussen haar pupillen bevindt, be ginnen die een enthousiast gejoel. Ik ontmoet na afloop toevallig een vriend, iemand die zich met enige gezag over een dansge- beuren als dit kan uitlaten en vraag hem naar zijn mening over Clapaja 84 In wat vanavond werd gebracht, herkent hij de tien-plus^één show van twee jaar geleden. Op danstechnisch vlak merkt hij weinig vooruitgang. Bi| de keurgroep mist hij de dubbele draai, de bekkenkontrole wat ach terwege blijven, dé attitudes (houdingen) zijn naar zijn mening soms te klein. Hij haast zich echter eraan toe te voegen dat het een meer dan verdienstelijke krachttoer is om 600 dansers een plaats te geven in een geheel dat boeit van begin tot einde. Laten we trouwens niet vergeten dat precies dit het opzet van Claire Paniez was: een spektakel organizeren waarin iedereen die bij Clapaja een dans- en bewegingsopleiding volgt aan bod zou komen. Doelstelling meer dan bereikt dus Be dankt Claire en Clapaja: het was een fijne avond! Leo DE BOCK Na het geslaagd experiment van de krokusvakantie waar- bij de Herdersemse jeugd zich uiterst positief liet opmer ken doet de Dienst Leefmilieu van het Aalsterse stadsbe stuur een warme oproep tot milieubewuste jongeren en volwassenen om in Aalsterse natuurgebieden de handen uit de mouwen te steken. Deze natuurbeheersingswerken zijn gepland tijdens de periode 14 tot 29 april In het stadspark loopt een kur- milieu niet alleen dient om sus verzorging van zieke bo- over te kunnen kankeren maar men. In de Osbroek staan die er ook iets wil aan doen maaien, kappen, vuilnis oprui- neme kontakt op met de Dienst men en hagen snoeien op het Leefmilieu, Kapellestraat 8 te programma. In het domein 9300 Aalst, tel. 053Z77.ll.il. Schelfhout krijgt de prachtige toestel 269. tuin een onderhoudsbeurt en Om gegadigden van dag tot in het raam van de aktie dag wegwijs te maken in de «Groene straten» worden ge- talloze aktiviteiten werd een veltuintjes aangelegd In de folder gedrukt Gertsjens wordt een beek ge- Hoe milieugezind zijn we wel? ruimd en in het Kravaalbos Even wachten en zien. Het wordt gemaaid en opgeruimd, bewijs van de kwaliteit van de Al deze aktiviteiten zijn tel- taart ligt in het eten ervan! kens gekombineerd met een Hierbij dan de planning van wandeling onder deskundige deze aktiviteiten leiding in het betrokken ge- Boomplanting: Wijngaardveld, bied. Het nodige materiaal samenkomst 9 en 13 1/2 u aan meebrengen is wel gewenst Eendrachtstraat. Bomen plan- doch niet noodzakelijk. ten en verplanten. Mede: spa- Al wie wil tonen dat ons leef- de, sikkel. Boomverzorging: Stadspark 9 en 13 1/2 u aan hoofdingang. Kursus: bomen verzorgen. Mede: snoeischaar. handzaag en werkhandschoenen. Osbroek: 9 en 13 1/2 u aan cafetaria sportcentrum, maai en, kappen, snoeien, oprui men. Mede: spade, zeis. sik kel, zaag, mes. haak. riek. Domein Schelfhout: onderhoud van de tuin, 9 en 13 1/2 u. Zonnestraat nr. 15. Mede: spa de, hark. schoffel, snoei schaar, handzaag en riek. Geveltuintjes aanleggen: 9 en 13 1/2 u binrienkoer, stadhuis. Mede: spade, beitel, hamer en truweel. Gerstjens: 9 en 13 1/2 u aan denderbrug. Beek ruimen. Mede: spade. riek. hark. Kravaalbos: 9.30 u. binnen koer. stadhuis. Maaien, snoei en. kappen. Mede: snoei schaar, handzaag, spade, hark. zeis. sikkel. Leirekensroute: 8.30 u. bin nenkoer stadhuis. Maaien en opruimen. Mede: werkhand- schoenen. riek en zeis. LH. Wat betreft het karna- valmuseum dat reeds zo veel inkt deed vloeien maar waarvan nog zo wei nig werd gerealiseerd wordt gesteld dat het toe komstgericht moet worden opgevat, voldoende ruim en gelijkvloers. 2"* verdie ping en zolder van het Bel fort zouden dan niet in aanmerking komen. Mis schien zou dergelijk mu seum ook wel een degene ratie betekenen van het oudste schepenhuis der Nederlanden. Het windscherm aan de «Comte- op de Grote Markt raakt zijn glas kwijt. Niet door de wind of door een of andere voorbijgan ger of vandaal, doch. naar men ons zegde, door een niet zo maar te begrijpen maneuver van een gemo toriseerd politieman. Be- grijpe wie kan. De Federatie voor Toe risme in Oost-Vlaanderen laat een dnemaandelijks infoblad verschijnen. - 't Oostvlaams Boeketje Van het eerste nummer ontving ondergetekende liefst 5 maal het zelfde elk afzonderlijk onder band en uiteraard gefrankeerd en met telkens hetzelfde adres geschreven door de zelfde hand. Geld te veel? Er komt ook een rubriek -flatersin voor. Is dit mis schien de eigen primeur? Onze vier stadshostessen zouden in een nieuw plun je worden gestoken. Een charmant blauw mantelpak met witte bloes en blauwe hoed met wit lint. Fris tot en met door Nora gepre senteerd. Na het huidige spaar- plan- zou er nog een t der volgen. Men zou momenteel druk in onderhandeling zijn om te komen tot het aan duiden van een nieuw kon- sessionaris voor het stede lijk slachthuis na de faling Goossens. Er zouden ver schillende kandidaten zijn. Aalst. Reeds in de krokusvakantie werden door enkele mensen Herdersem wilgen aangeplant Ter gelegenheid van de officiële opening van het nieuwe postkantoor op de Oude Vest te Dendermonde. worden op zaterdag 5 en zondag 6 mei opendeurdagen georganizeerd. Zaterdag 5 mei is er van 14.00 tot 16.00 uur een receptie en van 16.00 tot 18.00 uur wordt het publiek toegelaten. Dan is er ook een tijdelijk postkantoor en een biezondcre af stempeling Op zondag 6 mei is het postkantoor voor het publiek toegankelijk van 10.00 tot 17.00 upr en funktio- neert ook het tijdelijk postkantoor en is er gelegenheid voor een biezondcre afstempeling. Op maandag en dinsdag is er van 9.00 tot 17.00 uur kans tot schoolbezoeken. Gedurende deze vier dagen worden er ook postzegel verzamelingen tentoon gesteld. De leden van de Filateli stische Kring van het Dendermondse nemen die tentoon stelling voor hun rekening. Raymond Eeeckhoudt brengt poststempels van Dendermonde en Rubens: van Fernand Abbeloos is er treinpost: Bcnoit De Bock exposeert fruit en het kapsel door de eeuwen heen en Francois Verstrepen brengt de gemccntebrieven van Oost-Vlaanderen. Alfons Van Acker laat zijn dag van de postzegel bewonderen, evenals zichtkaarten van Dendermonde. terwijl Urbain Florimond voorafgestempeldc zegels van de Verenigde Staten van Amerika exposeert en Denis Gauwhez een overzicht brengt van de geschiedenis van België. Achilles Van Overstracten behandelt de man in de sport en van Louis Goiris is er de snelle post. de wereldreis per brief en de anti tabak te bewonderen. Een week later is dezelfde filatelistische kring van het Dendermondse te gast te Brembergen waar op 12 en 13 mei in de rijksbasisschool het onderwerp "de eerste wereld oorlog" via postzegels in beclcj wordt gebracht. Aalst. Praktische milieu-opvoeding waaraan iedereen pret beleeft Op uitnodiging van het Nationalistisch Jongstudentenverhond Waasland (NJSV) hield 't Pallieterke vrijdag jl, op zijn sa fari door het Vlaamse land halt te Sint- Niklaas. Sprekers waren deze maal de heren H. Van Oevelen. lustinus en L.H. Cotvooghel. Voor zo'n zestigtal aanwe zigen wierpen zij een blik op hel reilen en zelen van 't Pallieterke. Hector Van Oevelen, ook wel eens de hofdichter van 't Paliterke genoemd, opende de avond met enkele van zijn ge dichten, waarin hij, in navolging van René De Clercq, allerlei Belgische wantoestan den sterk hekelt. Daarna was het de beurt aan lustinus, de jongste redakteur van het Pallieterke. Als laatste spreker kwam L.H. Cotvoog hel aan het woord. Cotvooghel. die in staat voor de kolderbladzijde van 't Pal lieterke. schetste op de hem eigen, geestige manier, gekruid met de nodige anekdo tes. het ontslaan en de evolutie van 't Pal lieterke. Deze Pallieteravond was meteen een van de laatste aktiviteiten van hel NJSV. dal de werking tijdens dit schooljaar besluit op 5 mei met de F.erste Nacht van de Vrij buiter in de Stad Nantes te Sint-Niklaas. Geïntreseerden kunnen steeds verdere in lichtingen bekomen in lokaal De Vrijbui ter, Casinostr. H) te St-Niklaas.Qeerl Pannier Sint-Niklaas. 't Pallieterke hield een safari-avond Sint-Niklaas. L.H. Cotvooghel, H. Van Oevelen lustinus spraken tot de talrijke aanwezigen (Iv) 44 - 13.4.1984 - De Voorpost Sint-Niklaas. De apoteose van het Clapaja galafeest (dw) Clapaja oogstte heel wat sukses (dw)

De Voorpost | 1984 | | pagina 44