Honderden betoogden tegen potpolder en Grote Ring CE.MOV-Laureaten te Aalst tssers e MINISTER aiVICF Hcd eer&iCD voor Schoolperikelen ter sprake op raadszitting te Erpe-Mere het OUDSTE OCR AftftoeDe Vijf jaar verzet Parlementair nieuws J.P. Cooreman: Prijs van de Burgemeester SCHEPENKOLLEGE ZAL REKENING HOUDEN MET ADVIES VAN SPORTRAAD 'I Pilaartje Dendermonde draalt op volle toeren 4 - 13.4.1984 - De Voorpost Aan Wase Scheldekant: Vervolg van blz. 1 Gewezen burgemeester Ver- berckmoes was spreker num mer drie: «Gezien men voor de aanleg van dit overstromings gebied een periode van vier jaar voorziet, dient men die overbr'ggingsperiode van tien tot zes jaar te herleiden. Wel nu, gaat men voor een risiko gedurende zes jaar dit waarde volle gebied verknoeien? Als men onze dijken degelijk on derhoudt en waar nodig on middellijk verstevigt, dan wil len wij dat verantwoord risiko er wel bij nemen. Maar dan moet men nu onmiddellijk tot de bouw van de stormvloedke ring beslissen», aldus nog Ver- berchmoes. Nelly Maes van de VU kwam als voorlaatste aan de beurt: «De regering ligt klaar om gebieden, op het water gewonnen, terug aan het vuile Scheldewater te offeren. Men heeft jarenlang verwaarloosd om het Scheldebekken tegen overstroming te beveiligen. Nederland heeft de zaken an ders aangepakt met de delta werken. De miljarden voor de stormstuw zijn beschikbaar, wanneer de overheid de bouw ervan echt zou willen.» Volksvertegenwoordiger Willockx tenslotte: «Vanuit welzijosoptiek en veiligheids overwegingen zijn de potpol- ders onverantwoord. Het Waasland heeft de laatste de cennia zwaar betaald. De Lin- Kruibeke. Beter kon men het niet zeggen (dw) keroever, of de mislukking er van, is een bekend voorbeeld. Men wil de goegemeente wijs maken dat het met potpolders allemaal zoveel veiliger gaat worden. Dat is larie. Zonder de bouw van de stormstuw blijft het overstromingsgevaar erg groot. Eenmaal de potpol der gerealizeerd. dan zal er nog weinig over de stormstuw gerept worden. De strijd kan lukken wanneer alle politici aan één zeel trekken Burgemeester Denert be dankte voor de talrijke op komst. Hij had tijdens de voorbereiding van de betoging zijn standpunt al geformu leerd: «De tijd is voorbij dat men ons als boerkes kon be handelen. De kleine man is ook mondig geworden. Wij kunnen ook meepraten over technische zaken, want onder ons zijn ook verschillende in genieurs die weten waarover het gaat. Wij willen in Brussel erkend worden, want het gaat niet op dat men in Brussel zomaar kan beslissen over wat er hier in het Waasland moet gebeuren, zonder inspraak van de plaatselijke bevolking». Wanneer de al bij al geslaag de betoging niet ernstig wordt genomen, wordt een nieuwe uitgave te Sint-Niklaas niet on waarschijnlijk geacht. (Luc Van Broeck) Toen de plannen van het ministerie van Openbare Werken om op grondgebied van Bazel, Kruibeke en Rupelmonde een overstromingsgebied aan te leggen eind 1979 bekend werden, ontstond er onmiddellijk verzet. De gemeenteraad stemde unaniem een motie en op het kabinet van Mathot, die toen Openbare Werken onder zijn bevoegdheid had. werden menige diskussies gevoerd. Walko, dat indertijd was opgericht als aktiegroep tegen de plannen voor de aanleg van een vliegveld en daarna suksesvol strijd leverde tegen de Grote Ring. werd op nieuw aktief. met aan het hoofd burgemeester Verberck- moes. De aktic wa^toen maar van korte duur want op 29 april 1980 werd aan senator De Bondt officieus meege deeld dat de plannen om een potpolder in Kruibeke aan te leggen opgedoekt waren. Men had een nieuw systeem van stormstuw ontwikkeld dat bijna niet kon falen, zodat de potpolder overbodig werd. De plannen verdwenen in de laden, maar werden er onlangs uit opgediept door de huidige minister van Openbare Werken, Olivier. Voor naamste reden: er is geen geld om de stormstuw te betalen. Voor senator De Bondt, die van meet af aan met het aktiekomitee is scheepgegaan, is die kostprijs zeker verantwoord. Tijdens eefc perskonferentie in november 1983 stelde De Bondt; «De bouw van zo'n stormvloedke ring zal jaren duren. Per jaar zou dat komen op drie miljard. Bovendien zal het projekt de werkgelegenheid in het Waasland tegemoet komen» Toen het voornemen van Olivier bekend was geworden, geraakte Kruibeke op nieuw in alarmtoestand. De gemeenteraad stemde weer een motie en binnen de kortste tijd werd het aktiekomitee «Neen aan de potpolder» opgericht met de steun van de plaatselijke verenigingen. Burgemeester Denert trad in de voetsporen van zijn voorganger en werd voorzitter van het komitee. Er werden affiches gedrukt die spoedig voor vele vensters in de gemeente verschenen. Met het doel de ganse bevolking voor het probleem te sensibiliseren, verscheen er in het plaatselijke reklame- en informatie blad «"t Fusietje» een pamflet. Dit werd overgemaakt aan alle Vlaamse parlementsleden. Er werd kontakt opgeno men met verschillende Wase milieugroeperingen en deze beloofden de aktie te steunen. Er werd bovendien een brochure uitgegeven waarin het nut van de potpolder wordt betwist, gestaafd met de nodige argumenten. Deze werden overgemaakt aan de h. Cauberghs, kabinetschef van de minister van Openbare Werken, tijdens een onderhoud dat het aktiekomitee op het kabinet had in februari. Ook de Wase parlementsleden en de ministers van de Vlaamse deelregering ontvingen hiervan een eksemplaar Een handtekeningenaktie. die momenteel nog aan de gang is. leverde zo'n vijfduizend handtekeningen op. De schoolkinderen van Kruibeke zijn volop bezig met het schrijven van brieven aan de koning en het maken van tekeningen. Deze zullen gezamenlijk aan de koning wor den overgemaakt. (l.v.b.) In tegenstelling met andere gemeenteraadszittingen, die oen die interessant kunnen zijn^ soms lang kunnen uitlopen, was de agenda niet van aard voor de bevolkingen desgeval- om er veel uren aan te wijden. Nochtans werd in Erpe- lend voor de gemeente Er Mere hiermee geen rekening gehouden en dienden de ^5"* een P"JS vastgesteld van „j l -.150 fr. per m- voor kasseien en raadsleden «hun uren te doen» om hun zitpenningen te 5Q ff ,opende meter VQor verdienen. boordstenen. De deining rond de overplaat sing van een leerkracht uit de wijkschool van de Honegem (Erpe) naar Burst had de^op- positie ertoe aangezet om on middellijk bij de aanvang aan de burgemeester te vragen om nog een bijkomend punt op de agenda te plaatsen Raadslid Et. Bliki (CVP) vond de ge beurtenis belangrijk genoeg om er een debat over te voeren en de andere leden hun me ning te laten horen. Hoe drin gend sommige raadsleden deze zaak ook vonden toch liet de burgemeester zich niet bepra ten en stuurde het voorstel in feite naar een volgende zitting eraan toevoegende dat het niet alleen gebruikelijk maar ook wettelijk is dat een dergelijk punt drie dagen voor de zitting moet aangevraagd worden bij het College van Burgemeester en Schepenen. Ondanks men niej van deze stelling afweek werd toch aangedrongen om tot een stemming over te gaan. liever dan een delikaat punt als deze mutatie (waarbij toch een persoon mee gemoeid is) in een besloten zitting te laten bespreken waar de 25 verant woordelijken deze zaak op een nuchtere en eerlijke manier kunnen afhandelen. Deze ge meenteraadszitting was dan al een tijdje bezig toen men de eerste punten kon afwerken het stemmen van een paar tij delijke politiereglementen. Voor rekeningen 1983 van de verschillende kerkfabrieken moesten adviezen gevraagd worden en deze vonden bij iedereen positief gehoor. Bo vendien vroeg de kerkfabriek van Ottergcm een beslissing te willen treffen voor een aange vraagde machtiging om aan de gemeente grond af te staan. Dit behelst een aangelegen heid van openbaar nut want het betrof hier in zekere zin een medewerking om de toe stand van de smalle Laput- straat wat te helpen verbe teren. Reeds in een vroegere ge meenteraadszitting werd een princiepsbeslissing getroffen voor het laagspanningsontdub- belingsnet in bepaalde straten van de deelgemeente Mere. Ondertussen waren de kost prijzen, zonder 17% BTW, ge kend en vroeg de raad om goedkeuring voor de werken in de Beekstraat (48.800 fr.), Kleine Kruiskouterstraat (20.700 fr.). Doorsteek- en Oude Broekstraat (26.900 fr Hierbij maakte CVP-raadslid H Van Wilder het verwijt dat het voor een oppositie moeilijk is akkoord te gaan vermits de bedoelde werken al uitgevoerd zijn. Schepen van Openbare Werken. U. De Grave (VU), verdedigde de eigenaardige werkwijze, met een verwijzing naar het feit dat hij het dossier pas in handen gekregen heeft, zeer korte tijd na de vorige gemeenteraad. Een voorstel werd gedaan om de watering «De Ettink» in Erondegem af te schaffen. Eigenaardig ge noeg is men het over dergelij ke maatregelen nogal gemak kelijk eens alhoewel men niet mag vergeten dat dit gebied deel uitmaakt van de beekval lei. in de omgeving van de watermolen van Impe en waar misschien toch iets mee te doen valt in het kader van gezond leefmilieu. Verder is het ook de bedoeling van de gemeente een gerechte lijke onteigening door te voe ren langs de Hersinkstraat van Erpe. In dezelfde deelgemeen te voorziet men ook de gedeel telijke afschaffing van de Een hoornweg maar met dien ver stande aan de betrokkenen een welvoeglijkheidsvergoeding 4oe te kennen. Na de herstelling van de Keer- straat en de Paardestraat in de deelgemeente Ottegem heeft de gemeente op heel wat bruikbaar materiaal kunnen beslag leggen. Daarom vroeg het College om akkoord te gaan met verkoopsvoorwaar- Worden ook gemeentehuizen verkocht Verschillende gemeentehuizen uit de kleine deelgemeenten zijn voorlopig nog altijd zon der definitieve bestemming. Al deze gebouwen hebben reeds een respektabele ouderdom zodat ze niet meer voldoen aan de moderne eisen. Daarom zocht het gemeentebestuur een bestemmingsverandering voor de gemeentehuizen van Bam- brugge. Burst, Ottergem en Vlekkem. In de toekomst zou men zelfs overgaan tot ver koop ervan. Daarvoor is ech ter een hele procedure vereist want men heeft hier te doen met openbare domeinen die zomaar niet in privaat eigen dom kunnen overgaan zonder ruggespraak met de hogere in stanties. Voor deze goederen- transaktie moet allereerst een aanvraag gedaan worden bij de overheid. Deze moet dan een onderzoek instellen, een schat- tingsverslag opmaken waarna de gemeente pas kan beslissen. De oppositie ziet echter een andere uitkomst en raadslid M. Van Wilder doet een voor stel om de oude gemeentehui zen te behouden en denkt dat er een betere bestemming kan aan gegeven worden, -zoals eventueel een centrum voor dienstverlening in de onder scheiden deelgemeenten die toch verstoken blijven van (of ficiële) gemeentelijke ruimte. Trouwens indien het vereni gingsleven er geen gebruik van maakt kan het eventueel die nen om de dienstverlening te verzorgen. Raadslid L. Van Durme zou wel akkoord kun nen gaan met de afstand van drie gemeentehuizen maar wil toch dit van de deelgemeente Vlekkem behouden blijven. Als argument stelt hij dat dit gebouw nog altijd zou kunnen dienen om de stempelkontrole uit te voeren want dit zou wel eens een probleem kunnen stellen in de toekomst In die kontekst stelt hij voor Jan Verniers en de patronale bij dragen VU-volksvertegenwoordiger Jan Verniers (Sint-Niklaas) heeft een wetsvoorstel ingediend tot wijziging van de vast stelling van dé patronale bijdragen in de rijks sociale ze kerheid. Hij gaat er van uit dat de sociale zekerheid voor werknemers en zelfstandigen wordt gedragen door de ak tie ve bevolking zelf. Daar heeft men een verdeelsleutel voor uitgewerkt. Het gevolg is dat er tussen de bijdrage-plichti- gen en de toeslaggenieters een wanverhouding ontstaat al naargelang de aktieve bevolking kleiner wordt en de wer klozen en gepensioneerden toenemen. Op computers en machines wordt al evenmin een bijdrage gevorderd. In dat verband doet Verniers opmerken dat de werkgevers zou den moeten opteren voor de aanwerving van personeel in plaats van de aanfschaffing van machines en computers die arbeidsplaatsen doen afvloeien. Daarom moet de patronale rsz bijdrage op de lonen worden verminderd en ondervan gen worden door een patronale bijdrage op energiever bruik. machinepark en produktieomzet. Ook zou men kun nen overwegen of de sociale bijdragen niet zouden kunnen ten laste gelegd van de inkomens uit vermogen, in plaats van die uitsluitend ten laste te leggen van de inkomens uit de arbeid. Verniers' voorstel omvat 3 artikels: Art. 1. De patronale bijdragen inzake R.S.Z. wordt vastgesteld op de wijze hierna bepaald: a) een eerste ge deelte wordt berekend op basis van het loon aan de werk nemers uitgekeerd en mag de bijdrage van de werknemer niet overschrijden; b) een tweede gedeelte wordt berekend op basis van het energieverbruik, het machinepark en de jaarlijkse brutowinst van het bedrijf. Art. 2. Bedrijven en zelfstandigen welke geen personeel tewerkstellen zijn even eens aan de bijdragen voor R.S.Z. onderworpen en de vaststelling wordt berekend op dezelfde wijze als bepaald in art. 18. Art. 3. De koning stelt de berekeningswijze en de percentage vast, evenals de manier waarop ze worden ingevorderd. Miet Smet en het gewest plan Sint-Niklaas-Lokeren CVP volksvertegenwoordiger Miet Smet uit Lokeren heeft aan gemeenschapsminister Paul Akkermans, bevoegd voor ruimtelijke ordening, landinrichting en natuurbehoud, enkele vragen gesteld over het gewestplan Sint-Niklaas- Lokeren en het trace Grote ring Antwerpen. Zij stelt vast dat op het gewestplan Sint-Niklaas-Lokeren het trace van de grote ring rond Antwerpen ten zuiden van de E3 niet is weerhouden. Er blijkt een KB van 14 november 1974 te bestaan waarin dit deel van de grote ring wel werd voor zien en dat- nog altijd als richtlijn wordt gehanteerd bij het aanvragen om bouw- en verkavelingsvergunningen in het betrokken gebied. Volgens Miet Smet bestaat er een te genstelling tussen het KB van het Gewestplan enerzijds dat gezien het van recentere datum is, primeert boven het KB van 14 november 1974 en de houding die aangenomen wordt t.a.v. vergunningen. Gemeenschapsminister Akkermans deelde mee dat het standpunt wordt ingewonnen van de Minister van Open bare Werken en van Arol. Potpolder van Kruibeke- Bazel. Alternatieve oplos sing In het kader van het Sigmanplan zijn zes overstromings gebieden of potpolders voorzien, waarin een zeer groot; nl die van Kruibeke-Bazel. Aldus .CVP volksvertegenwoor diger Miet Smet in een vraag een de Minister Olivier van Openbare Werken. Deze polder stuit op een zeer groot verzet in de streek, omdat het om goede landbouwgrond gaat, omdat er een visgebied in ligt en omdat het een toe ristisch aantrekkelijk gebied is. Miet Smet zegt in haar vraag ook dat een andere mogelijke potpolder, namelijk die van Hinge-Bornem een goed alternatief zou zijn maar dat deze oplossing niet werd weerhouden onder politieke druk. De vraag is natuurlijk waarom de potpolder Kruibeke- Bazel wel en Hingene-Bornem niet werd weerhouden. In zijn antwoord zegt minister Olivier dat het gekontro- leerd overstromingsgebied Bornem-Hingene niet als alter natief kan dienen voor Kruibeke-Bazel, maar dat beide projekten elkaar aanvullen. In het Sigma plan van 18 fe bruari 1977 was bij de mogelijke in te richten overstro mingsgebieden de "Hingenepolder tot Ruypenbroekpolder (met andere woorden het thans genoemde overstromings gebied Bornem-Hingene voorzien. Met de uitbouw van het gebied werd in 1978, bij het versterken van de dijk langs de Zeeschelde aldaar, gestart? De dijk werd als een over- loopdijk uitgebouwd. Maar uit een studie bleek dat met de voortzetting van het projekt kon worden gewacht. De aan leg van het overstromingsgebied Bornem-Hingene werd dus niet meer als prioritair gesteld Vandaar. om Vlekkem te schrappen van dit globaal agendapunt maar de meerderheid kan daarmee niet akkoord gaan en ziet het nog altijd als een geheel dat ook aldus moet behandeld worden. Vooraleer aan de besloten zit ting te beginnen keurt de meerderheid nog het plan en het bestek goed voor het aan- Paepens. Installateur centrale p> verwarming Etienne Schol- laert, Michael Paepens, Mar- nic Van Dorpe en Erik Del- gouffe. Brood- en banketbak ker Pascal Corthals, Hervé Mertens en Marleen Martens. Slager-spekslager Dirk Moens, Johan De Meersman, Jean- Marie De Nil, Noël Van Geyt, Ronny Schoonjans en Johan Geeroms. Suiker- en chokola- debewerker Hervé Mertens en Marleen Martens. Dameskap ster Marie-Jeanne Timmer mans, Rita De Vuyst, Hedwig Van Nuffel, Linda Beeckman, Karin Van Kerckhove. Patrick De Cooman, Christa Van Gey- sel, Ingrid D'Herde, Marianne Vervaeke, en Vera Surdia- court. Herenkapster Marina Van Huylebroeck en Linda De Tae r.aragohouder - herstel- Aalst. De laureaten van de ondernemersopleiding (per) Ier, Dirk De Rijck, Eric De Cooman, Raphael Stevens, Eric Van Tittelboom, Mare Van Gijseghem, Patrick Van Londerzele, Bruno Keppens, Theo Van Belle, Franky Ver- donck, en Geert Blomme, ten- I slotte carrosserie-hersteller Raf Stevens, Eric Van Tittel boom en Geert Blomme. leggen van net openbaar ver- lichtingsnet (ondergronds) dat klaarte moet geven aan de toe gangsweg tot het administra tief centrum Steenberg. Deze werken komen trouwens in aanmerking om overheidstoe lagen te bekomen en deze zul len trouwens ook daadwerke lijk aangevraagd worden. JV Vervolg van blz. 1 Aalst. De prijs van burgemeester Uyttersprot werd geschonken aan Jean-Pierre Cooreman, plafonneerder-cementwerker (per) Dat de Stekense gemeentelijke Sportraad op verre na geen hoogkonjunktuur kent, hadden de meeste lezers van "Ste- kens Nieuws" reeds begrepen. Maar... het wordt blijkbaar nog erger! Het gaat op bijna alle punten zowat ber gaf, op weg naar de dieperik en wij geloven dat de Stekense Sportraad op 't ogenblik nog net met z'n hoofd boven de grond zit. En... dit is geen "naakte" kritiek, maar gewoon een vastelling. Schepencollege In de val?" Allés samen waren zo'n 20 mensen samengetroept (be stuur inbegrepen!) voor de al gemene ledenvergadering van de Stekense Sportraad. De oorzaak van deze fenomenale opkomst héél wat aange slotenen hadden géén verslag gehad van de vorige vergade ring en waren dus niet op de hoogte van deze nieuwe bijeen komst... Waar of niet aar? Vooraleer de eigenlijke agenda aan te vangen, vernamen we dat het bestuur van de Sportraad een "gesprek onder 4 ogen" had gehad met het schepencollege. Onderwerp natuurlijk de toe kenning van de bijzondere toe lage aan twee volleybalklubs. In een bevestigend schrijven on derstreepte het schepencollege dat het nauwe samenwerking wenst met de sportraad én dat het voorstel tot subsidieverde- ling in de toekomst vóór l ok tober moet zijn ingediend bij het schepenkollege, zodat ach teraf eventueel nog kan beke ken worden of alles in orde is. Het Schuttersverbond wilde reageren op het plots ontslag van de sportraadsekretaressc naar aanleiding van genoemd voorval. De schutters noemden het "schandalig" wat de volley balklubs hadden uitgespookt, zelfs "achterbaks", (nvdr: de damesvolleybalklub van Steke- ne en de herenvolleybalklub van Kemzeke hadden, buiten de sportraad om én zonder deze te kennen, gevraagd om de bij zondere toelage in feite voorzien voor uitzonderlijke gevallen te krijgen) De Schutters waren van oordeel dat het bedrag beter zou bestceds zijn geweest aan de in geld nood verkerende zwemklub of eventueel aan andere klubs die véél onkosten hebben. Daarna werd het zelfs "scherp": som migen, klonk het, die het pun tensysteem ontwierpen en aan drongen om het aktiviteitenverslag binnen te brengen eertijds! schieten nu de sportraad in de rug. Wij spreken dan ook ons wantrou wen uit tegenover deze klubs én blijven vertrouwen in de Spor traad! Sportschepen De Saegher replikeerde dat het advies van de sportraad vroeger moest binnen zijn en meende dat ondanks het feit dat er géén ak tiviteitenverslag was het schepenkollege mag en moét verdelen. Mevrouw Verplancke (oud- sekretaresse, nvdr) was even wel van oordeel dat men zich moet houden aan datgene wat werd ^afgesproken is én dat dus zonder aktiviteitenverslag geen aanspraak kan worden ge maakt op subsidie. Uit de reaktie van de sche pen moest blijken dat zij deze stelling in het schepenkollege had verdedigd, doch zich ach teraf bij de meerderheid had neergelegd... De vertegenwoordiger van het Schuttersverbond meende nog dat het schepenkollege in de val was gelopen van mensen "die vroeger achter de bestuur stafel hadden gezeteld" en dat "èlle klubs in de rug waren ge schoten"! Het bracht een immense dis- kussie op gang en... de heren Meuleman en Jacobs kregen het hard te verduren! Want, iedere "ingewijde" had ondertussen wel reeds begrepen dat deze Kemzekenaaren figuurlijk ge kielhaald werden... Wanneer mevrouw Ver plancke wilde afronden met de vaststelling dat het schepenool- lege het subsidicrcglcment had overtreden, kwam iemand (verrassend) tussen: "Het sche penkollege heeft het recht te beslissen wat het wil!" waarop eerstgenoemde dan weer; "Maar dan moeten er geen reg lementen meer opgesteld wor den en is er geen sportraad no dig wanneer er geen advies nodig is!". Het was uiteindelijk de sportschepen die afrondde: "We zullen inderdaad in de toe komst beslissen, nè advies van de sportraad..." GREMAR *t Pilaartje, de gebalde vuist in het banier, draait weer op volle toeren Er zijn nieu we mensen achter de scher men en er is ook een nieuw publiek. *t Pilaartje aan de Werf biedt heel wat moge lijkheden: een gezellig cafe dat iedere avond open is en waar men niet alleen een pint kan pakken, maar even zeer naar muziek kan luis teren, kan praten met de anderen, zelfs lezen en luis teren een vergaderzaal of twee die gratis ter beschik king staan (je moet alleen maar tijdig reserveren) een sekretariaat waar je besten dig terecht kunt voor aller hande informatie, begelei ding, materiële en didakti- sche steun een tijdschrift vooralle mensen die een lidkaart van 1984 hebben de eigen aktiviteiten waar van we signaleren 12 mei een boerenkermis met Vlaams banket en een muzi kale omlijsting en op 24 juni een aperitiefkoncert.

De Voorpost | 1984 | | pagina 4