«Aardbeien in de bloemen», grootse tentoonstelling in Melsele Karnavalstoet trok door Klein-Sinaai Zesde Paasbraderij te Waasmunster Bedrijfsgilde Waasland bijzonder aktief Van Esbroeck-Masondo op 1 mei-viering te Lokeren Bedrijfsgilde niet akkoord met grondbeleid van Stekene Drie jaar De Cramme in Stekene Rouw in 't Land van Waas Bisschoppelijke normaalschool Sint- Niklaas in de kijker Ontslagen bij Neveda in Lokeren 12 - 20.4.1984 - De Voorpost Met de aankondiging van een reuzetentoonstelling rond de aardbei werpt de dynamische bedrijfsgilde van groente en aardbeitelers van het Waasland reeds een schaduw vooruit naar de 22ste aardbeifeesten van Melsele. Hun expositie vindt de laatste jaren geweldige weerklank in bedrgfsmiddens. De medewerking van het ministerie van landbouw, het provinciebestuur van Oost-Vlaanderen, het gemeentebestuur van Beveren, Intergem-Ebes en tal van plaatselijke verenigingen, is hieraan niet vreemd. Schepen Blommaert kondigde deze expo aan in het Hof ter Saksen te Beveren. streling voor het oog te maken door middel van bloemstuk ken. Ook de bloemisten uit Sint-Niklaas, Temse, Kruibe- ke, werken mee. Andere onmisbare schakels in dit gebeuren zijn VCTV, de Euroveiling. Flora, M.T.V. en Produco. Ook Inco, Inex, Ijs- co en De Cock-snoepcenter stellen gerechten voor die met aardbeien kunnen bereid wor den. Gespecializeerde firma's hebben een ruimte gekreëerd waar de beroepsteler heel wat kan opsteken aan technische vaardigheid. Vooral de onbaatzuchtigheid waarmee al deze voornoemde firma's en verenigingen mee werken is vermeldenswaard. De toegang tot de tentoonstel ling is volledig gratis. D( Van Moer van de Bedrijf en zijn staf medewerken ben alles in het werk g om van deze manifestati nieuw iets të maken wa; men in het Waasland spi Te gepasten tijde zulle data en openingsuren be maken. Karnaval in Klein-Sinaai. Hobbyklüb Shaloom was v wagen )dbr) i de partij met een middeleeuwse De tentoonstelling, die tradi- technieken is de tuinder in lflf QMMQO If AN fin If AI «Ia O tioneel ondergebracht wordt in staat nog een beter kwaliteits- VWflIIIICO Vflll IIC VwlUC Of een feesthalle vooraan in de produkt te produceren, dit zo- grote tent van de aardbeien- wel naar uitzicht, smaak als feesten op het Kerkplein te naar voedingswaarde. Melsele, wordt ingericht op 31 Gedurende de tentoonstelling ei, 2, 3 en 4 juni. gaat de Bedrijfsgilde een uitge- Nu al is de organisatie kant en lezen assortiment zien van de klaar. Men wil dit jaar de aard- verschillende rassen die in het bei letterlijk en figuurlijk in de Waasland geteeld worden. bloemen zetten. Vandaar dat de Wase bloemisten hun me- In de bloemetjes dewerking verleenden. Ondanks de eerder winterse weeromstandigheden - later op de namiddag deed het nog een flinke bui - was het entoesiasme van de karnavalvierders in Kiein-Sinaai niet te stoppen. Er werd gelachen en gedanst (én gedronken) alsof ze voor 't eerst in hun leven karnaval vierden. De papierslingers en vooral konfetti suisden of dwarrelden onophoudelijk door de lucht of verdwenen tussen de kledij van zorgeloos toekijkende mensen. Opvallend goed ver tegenwoordigd dit jaar waren de muziekmaatschappijen, zodat buiten de gebruikelijke - soms zichzelf overstem mende - muziek uit krakende luidsprekers er ook gezelli ge hoempapa en dergelijke door de Klein-Sinaaise straten dreunden. Uniek is misschien ook de afwisseling: nu eens een «praalwagen», dan weer een «reklamewagen», een plaatse lijke handelaar of neringdoe ner, een groep of groepje dat zich geroepen voelde om deze karnavaloptocht een beetje meer luister bij te zetten. En pas dan weer een volgende praalwagen... Een jubileum was het niet, maar het was wel een ferme karnavalstoet. De achtste al. Met ruim veertig onderdelen. Op kop ruiters en als afsluiting ruiters. Daartussen diverse plezante groepen, ludieke per sonages, stille mannen die - met de feestneus op en een oude hoed op het hoofd - nu breeduit gestikuleerden en en- toesiast deden, brave vrouw tjes die - dik geschminkt of met masker op - voluit scha terden en met konfetti goo chelden, bankdirekteurs die (terug) voor stroper speelden, handelaars die gul de snoepjes in de toeschouwers keilden... En natuurlijk de vele «als vrouw verklede mannen». Dat is nog steeds een lach waard. Toch even zeer summier en kele in 't oog springende on derdelen. Er was de kampioe- nenploeg van FC Palm, die inhaakten op de voetbalaktua- liteit (mannen in 't kot). Er waren de KVLV-dames die «super-zedig» ('t was er een weer voor) zwemdemonstratie gaven, dan die mooie wagen van de Sinaaise Linievissers gevolgd door de blokchauf- feurs. Er waren de «muzieken» van de Sinaaise Chiro, van Meerdonk, van Koewacht en Zeveneken met de hupse ma- joretjes... Maar er waren ook de «Poenscheppers» van FM Si- naai, die «Vidtsige» bankbil jetten uitdeelden én natuurlijk de reuzen uit Belsele. Hobby klüb Shaloom geloofde blijk baar nog in sprookjes en een speciale vermelding voor de kabouters-met-hun huisje. Daarna nog het ouderkomitee, het sportkomitee, het feestko- mitee en natuurlijk allerlei soorten van prinsen: eerst de genodigden, dan de jeugdigen en - geheel en waardig achter aan - «Keizer Georges en Prins Geer(e)t(s)...». De BeEr 1 Mei (het Feest van de Ar- geen folklore. Flamenco heeft maandag 30 april, is beid) is een feest dat overal ter iets sakraals. De Flamenco- nieuw Latijnse muziek wereld van officieel tot spelers beroeren samen de nieten in Lokeren. In h Als koördinator voor de ten- klandestien wordt gevierd, wortels van her'menselijk ge- der van het mei-avoni j ,aSC, a^ en verdienen toonstelling «Aardbeien in de Ook vanuit de Lokerse socia- heim en daardoor ontstaat het ramma (om 20 uur in fee inderdaad deze vroege aan- bloemen» treedt opnieuw de listische beweging heeft men persoonlijk koritakt. De mu- De Roos) zorgen Dirk kondiging en deze feestelijke heer Robberechts op de voor- steeds de nadruk gelegd op het ziek wordt gebruikt om een Esbroeck en Juan Ma oioementooi. uank zij jaren- grond. Hij bezielt, vraagt en internationale karakter van 1 diepe binding te leggen van de voor de muzikale intei ge ervaring overgeleverd voert uit. De tentoonstellings- Mei. Dit jaar wordt dit niet ene naar de andere artiest.» tijdens het «politiek caféi van vader op zoon, van tamilie ruimte wordt ook dit jaar op- alleen inhoudelijk onder- Op zondag 29 april, om 20 uur de Europese verkiezingei op tamme, is men enn ge- nieuw prachtig opgevuld dank streept, maar komt het ook in de Torenzaal, Torenstraat 1. «praatshow» waaraan ve staagd om een kwaliteitspro- zij de goede zorgen van de duidelijk tot uiting in het pro- kan men kennis maken met lende SP-Euro-kand ,e e en en gemeentelijke diensten, in het gramma zelf. Zo staan er twee deze autentieke muziek, ge- meedoen. Het is niet de mededinging verheven is. ten bijzonder «Parken en plant- muzikale evenementen op de bracht door Wannes Van de maal dat Dirk en Juan y°°rdee' ,s1,de. .g; soenen» onder leiding van de affiche met internationale Velde en zijn genoemde kom- Lokeren komen. Velen fn L nnm?HH^rnL heer Van Bortel draagwijdte: Het Flamenco- panen. De organisatie is in neren zich wellicht het de °,nmiddelllJ, e nabijheid Dank zij de medewerking van programma van Wannes Van handen van de CSC en staat den tijdens de Lokerse fe ,®r° e/„e.^kS_Cen'ra -Ebes, KVLV, de Velde, Manuel Lopez en onder de auspiciën van het vorig jaar met hun prognj bint-Ni- CMBV en KAV-Melsele en Arnparo Cortez; en de Argen- Ministerie van de Vlaamse Ge- «Tango y otras milongasJ jeoogste P I. v.A.-Antwerpen, verzor- tijnse muziek van Dirk Van meenschap in het kader van de Over dé andere aktivi Va" gen dienstdoende dames een Esbroeck en Juan Masondo. aktie «Kuituren als buren». De van de Lokerse 1 Mei-v hele reeks demonstraties in de Wannes Van de Velde was tot toegang bedraagt slechts 100 komen we in een anderi leskeuken van Ebes. Tijdens nu toe vooral bekend vanwege fr. drage terug, deze uren toont men wat er zijn volksmuziek. Ook zit hij al Dirk Van Esbroeck - Juan Ma- Wase telers zijn aangeslo- zoal aan lekkers kan bereid jaren bij de Internationale sondo: 's Anderendaags, ten bjj de beroepsvereniging worden met aardbeien. Nieuwe Scène, waarvoor hij De middenstand en koopkern regelmatig muzikale bewerkin- Beveren verleent ook haar me- gen brengt. Minder bekend is echter dat Wannes ook een - o rvoortreffelijke Flamenco-gita- wikkelingen op de voet. Zo viteiten. rist is. Over Flamenco bestaan werd in de afgelopen winter De bloemisten en fleuristen van echter veel misverstanden. Het een kursus georganiseerd waar groot-Beveren werden bereid- is niet wat men de toeristen m de teelt op water aangeleerd gevonden, hun volle inzet te de Spaanse nachtclubs voor- werd. Dank zij deze nieuwe geven om van deze expo een schotelt. Flamenco is kunst, veren - Antwerpen klaas) waardoor het geoogste produkt vers op de konsument komt. Nieuwe technieken Bedrijfsgilde Groente- Aardbeitelers Waasland. Dank zij deze vereniging vol- dewerking in de vorm van af- gen de telers de nieuwste ont- fichage voor de geplande akti- Karnaval in Klein-Sinaai. De Belseels reuzen waren op post (dbr) In Waasmunster kijken vele inwoners al uit naar Paasmaandag, 23 april, een dag waarop duizenden mensen afzakken naar het centrum. Naast de kermis en de jaarmarkt is er zoals elk jaar een braderij in de Hoogstraat. Deze gaat dit jaar voor de zesde keer door in de heidegemeente. Tevens is er deze keer ook een grote tentoonstelling van oude akkordeons en lopen er een 10-tal klowns rond, die ongetwijfeld de show zullen stelen. Voor de tweede maal organiseren de handelaars uit de Hoogstraat een grote kleurwed- strijd voor de kinderen. Braderfj njet meer weg te denken. De braderij in de Hoogstraat Reeds sedert 1979 is de brade- - in het gedeelte tussen de rij een traditie geworden, Vierschaar en het kruispunt naast de kennis en de jaar- Roosenberglaan - Belselebaan markt. Sindsdien is Paasmaan- - Hoogstraat - is inderdaad dag de topdag van het jaar VU-Arrondissement Dendermonde verkoos nieuw bestuur Door de arrondissementele raad van de VU-DendermcJ de werd een nieuw bestuur verkozen. Naast de parlem tairen Walter Peeters en Johan De Mol en de provincl raadsleden Herman Burghgrave en Marcel De Waele, I automatisch in het bestuur zetelen, werden nog volgeil bestuursleden verkozen: Jef Verhaegen (Buggenhout), f aan zijn tweede termijn als voorzitter begint, Mare 1 Donder (Lebbeke), sekretaris, Jules Van Boxelaer (\l chelen), ondervoorzitter, Leona De Lamper (WaasmJ ster), sociaal dienstbetoon, Hugo Heirman (Zefe), pel Romain Pieters (Wetteren), propaganda, Chris Van ker (Laarne) organisatie, Marcel Verschelden (Hamni nevenorganisaties, Lutgart De Beul (Dendermond VVM en Jan Strynckx (Zele) penningmeester en w< kingssekretariaat. De VUJO wordt vertegenwoordij door Chris De Pauw. Daarnaast werden Elie Crombei en J.P. Willems als gewoon bestuurslid verkozen, (pvr) Karnaval in Klein-Sinaai. De Linievissers van het naburige Sinaai kwamen dag zeggen aan hun vroegere dorpsgenoten (dbr) Stekens «praatkaffee» bestaat ruim drie jaar. Dus het wordt feesten. We hebben het uiter aard over het «bruin café» van vzw De Cramme, Kwakkel 1 te Stekene. Uit ondervinding weten we dat heel wat Stekenaars, zelfs jon geren, in feite niet weten wat vzw De Cramme is en doet en/ of hoe het ontstond en groei de. Daarom onderstaand een korte historisch overzicht. In de zomer van 1980 werd hier en daar, op een zwoele avond, gezucht: «Spijtig dat Stekene geen rustig, gezellig praatcafé heeft. Zucht!». Mare Vercouteren was één van die zuchters, maar hij liet het niet bij woorden. Hij wilde in tegendeel het «alternatieve uit gangsleven» van Stekene een ruggesteuntje geven. Wilfried Merckx sprong mee op de kar, ze sloegen de handen in el kaar. Na de oprichting werd alles in het werk gesteld om het doel van de vzw te verwe zenlijken, door de opening van een bruin praatcafé. De vzw heeft een kern van een 15-tal medewerkers en een le denbestand dat de honderd ruim overschrijdt. Gedurende het driejarig bestaan werden heel wat aktiviteiten georgani seerd, die zich hoofdzakelijk op het ontspanningsvlak situe ren. Optredens van onder an dere Rock Rol-mops, Uri- zel, Lucky Marshal Band, Hooten Anny-avonden en ook avond voor de fijn- en andere proevers. Ook werden regel matig avonden 'uit' georgani seerd. En dan denken we na tuurlijk aan de show rond Kurt Van Eeghem met Lee Block's R R-band in het Zomerhuis, aan de enorm suksesrijke «Kwis algemene kennis» in het Gildenhuis. Naast deze aktiviteiten wordt er steeds voor gezorgd dat op vrijdag, zaterdag en zondag het café van vzw De Cramme op de Kwakkel steeds toegan kelijk is. Viering In de verdere toekomst glu rend kunnen we reeds volgen de aktiviteiten verklappen: op 20 mei een voetbalwedstrijd tegen... Anderlecht en in juli een afvaart per kano van de Lesse. Feest is het dit weekend, met volgend programma: vrijdag 20 april: 20 u. - pannekoeken smullen in aller lei varianten; zaterdag 21 april: 20 u - top-honderdfuif, dansen ge blazen; zondag 22 april: een bruin biertje met een kaasje. Natuurlijk gaat alles door in «eigen huis», Kwakkel 1 te Stekene. De landelijke organisaties var Stekene hebben sinds begir 1983 een maandblad dat ah band dienst doet tussen de ver schillende geledingen en on derafdelingen. De geïnteres seerde leden vinden er artikels over hun bedrijfstak, raadge vingen die specifiek hun be roep en/of bezigheid aanbelan gen en natuurlijk een opsom ming van de komende aktivi teiten in de verschillende vere nigingen. In dit vakblad ko men zowel de Landelijke Gil de, de aankoopafdeling, de KVLV, de Bedrijfsgilde, de ruiters enz. aan bod. Verder is er ook plaats voor financiële informatie en familienieuws. «Gildeleven», zo is de naam van deze periodieke uitgave die aan haar tweede jaargang toe is, is een onmisbaar bin dingselement geworden voor de landelijke organisaties van Stekene. Grondbeleid In het aprilnummer '84 heeft de voorzitter van de Bedrijfs gilde het over het grondbeleid in 't algemeen en in Stekene in het bijzonder. We laten hem aan het woord. «Wanneer we enkele weken geleden al die gele affiches hebben gezien met als aankondiging «Te Huur - waardevolle landbouw grond», een aktie van KLJ- Groene Kring Nationaal, dan is het opgevallen hoeveel in breuken er zijn op het gewest plan en dan voornamelijk in de landbouwzone. We hebben ze aangetroffen op belaste gron den (de meerderheid), op sportterreinen allerhande: van tennisveld tot start- en lan dingsbaan voor vliegtuigen (voor warmeluchtballons zijn er geen problemen, die landen wel tussen varkens, koeien of paarden!). Ook de weekeind- verblijven in de landbouwzo- nes werden bedacht. Zelfs in niet-Iandbouwzones wérden er borden opgemerkt. Dit laatste was dan wel om de aandacht te vestigen op die braakliggende gronden in een woonzone, ter wijl men vanuit het gemeente bestuur waardevolle land bouwgrond ter beschikking stelt voor woonuitbreidingsge- bieden. Wat is er eigenlijk gaande in Stekene? Volgens een foto wa ren er ook borden geplaatst aan de parken van de Stekense Dorpsstraat, Hier waren ver schillende slogans legio zoals: «(G)een landbouwvriendelijk Stekene». Deze borden zijn echter slechts te zien geweest door vroege werkmensen, hoe wel de panlatten lang de enige getuigen bleven. Zou het dan toch waar zijn dat de waarheid kwetst? Nu, al bij al, proficiat aan deze jonge mensen voor de moed die zij konden op brengen om deze toch wel schrijnende toestand nog maar eens aan te klagen. Herhaalde lijk, en reeds vele jaren terug heeft de Boerengilde nu de Bedrijfsgilde deze toestand aangeklaagd». «Laten we hopen», besluit het artikel van de voorzitter «dat de ogen van het schepenkolle ge, van de kopstukken en van de vertegenwoordigers van en vooral voor het volk snel zou den opengaan en dat zc nu eerst eens aan dat volk zullen denken en dan pas aan zich zelf. 'Macht is dienen' hoorde ik onlangs nog vertellen. Dus... zeker géén koopjes af sluiten en nadien stemmen ronselen. Laat Stekene leef baar worden voor èl zijn inwo ners!». Tot daar dit tamelijk «zwaar» artikel, een regelrechte aan klacht tegen het huidig land bouwbeleid van het Stekense gemeentebestuur. En wij die er van overtuigd waren dat het schepenkollege zijn landbouw beleid had uitgestippeld in sa menspraak met èlle belang hebbende verenigingen. GREMAR geworden van iedere Waas- munstenaar. Het eerste deel van de Hoogstraat wordt volle dig autovrij gemaakt. In dat deel staan elk jaar de talrijke stands, zowel die van de han delaars als die van de verschil lende verenigingen. Telkens zijn er zoals ook dit jaar tal van attrakties. V olksdansgroepen en Straattoneel De attrakties krijgen altijd de meeste waardering. Dat is vo rige jaren reeds genoeg bewe zen. Kantklossers, grote draai orgels, volksdansgroepen, blokkenmakers, straattoneel, om er maar enkele te noemen kregen een grote belangstel ling in de Hoogstraat. Er zul len nu akkordeons worden ten toongesteld; vooral oude - de oudste is van 1895 en de jong ste van 1935 - dus muziekin strumenten van bijna 50 jaar oud. Tevens zal er een muzi kant akkordeon spelen. De tweede grote attraktie die wellicht de grote aandacht zal trekken is het optreden van de klowns. Ter dezer gelegenheid zal de Hoogstraat versierd zijn met honderden ballons, die dit jaar gratis zullen worden uitge deeld. De braderij op paasmaandag start van 9 u. tot 15 u. De inrichters hopen alleen dat het weer van de partij is, dan wordt het beslist terug een groot sukses te Waasmunster. Ook de plaatselijke verenigin gen verlenen hieraan hun me dewerking. Zij zullen er met een stand hun werking voor stellen en een aktiviteit organi seren om hun kas enigszins te spijzen. Kleurwedstrijd Voor de tweede opeenvolgen de keer wordt er een teken- kleurwedstrijd ingericht voor de kinderen. De deelnemings formulieren worden in de scholen uitgedeeld. Deze zijn tevens te verkrijgen bij de deelnemende handelaars van het eerste gedeelte van de Hoogstraat. Alle kinderen tus sen drie en tien jaar mogen hieraan deelnemen. De teke ning moet gekleurd of beplakt worden. Deze moeten uiterlijk tegen zaterdag 21 april worden bin nengebracht bij één van de deelnemende handelaars. De ze tekeningen zullen te bezich tigen zijn op maandag 23 april - tweede Paasdag - in de ma gazijnen van De Maere waar tevens de prijzen zullen wor den uitgereikt. (vgp) In Beveren overleed zaterdag Michel Pieters. Hij w van 1944 tot 1969 organist aan de Kristus Koningkerk Sint-Niklaas en werd daarna hoofdorganist aan de Sii Niklaaskerk in de Wase hoofdstad. Hij was als lesgev ook verbonden aan de muziekakademies van Sii Niklaas en Hulst, Michel Pieters was 64 jaar. In Sint-Niklaas overleed maandag René Metz, vac van onze medewerker Ernest Metz. Hij werd 75 ja We bieden onze blijken van innige deelneming aan. Voor de studenten van de lagere middelbare afdeling Bisschoppelijke Normaalschool aan de Kasteelstraat Sint-Niklaas is de kernoorlog (al) voorbij. «Nuclear wat overis de titel van een jeugdtoneelproduktie die op 4 ei mei om 20 u. in de feestzaal van de onderwijsinstelli wordt gebracht. Freddy Van Hove is de auteur van dit waarin alle eenentwintigstudenten-akteurs een rol tolken. De Sint-Niklase normaalschool hijst zich begin mei nadn kelijk in de kijker. Tijdens de open deur-dag van 5 mei k je immers kennismaken met alle aspekten van deze scho de lagere en middelbare afdelingen en de opleiding vi regenten en onderwijzers. Die vijfde mei kan je via een vast circuit deze afdeling bezoeken, demonstraties bijwonen in de labo's (chem fysika, biologie) en ook een indruk opdoen van hoe moderne technieken (video, computer, talenprakticu hier worden toegepast. Leerkrachten en leerlingen zul dan enkele specifieke aktiviteiten als verbale, muzikale lichamelijke expressie belichten. Het artistieke werk van leraars, oud-leraars en fami wordt getoond. En er is een expo over de historisc ontwikkeling van de Bisschoppelijke Normaalschool. Aan deze onderwijsinstelling werden, sedert de stichting 1839 door de Gentse bisschop mgr. Delebecque (men toen van start in de Ankerstraat), in de loop der jaren vijfduizend onderwijzers en regenten naar het behalen een diploma toe opgeleid. In de Kasteelstraat is men sii 1873 gevestigd. (1 Bij het Nederlandse bedrijf Neveda aan de Groendreef in Lokeren moeten 44 van de zowat 250 werknemi afvloeien. Neveda is een filiaal van de in Venend; gevestigde Leidsche Wolspinnerij. De ontslagen kaderen in een saneringsplan dat we opgesteld n.a.v. de dalende omzetcijfers en het daarra verbandhoudende verliessaldo van vorig jaar. Ook in hoofdzetel te Venendaal, waar 140 mensen werken, sni velen er arbeidsplaatsen. In het reorganizatieplan van de direktie zat ook afschaffing van de dertiende maand, maar op aandri van de vakbonden houden de werknemers toch een bedi van zo'n negenduizend frank over. De werknemers zul ook 40 procent van de pensioenpremie moeten ga bijpassen.

De Voorpost | 1984 | | pagina 12