Met Flanders' Printing wordt ook «kartografie van het Land van Aalst door de eeuwen heen» belicht S3 Katholiek sekundair onderwijs in Beveren wordt grondig hervormd -tSL Hervorming een dringende noodzaak, ÉMal tai VAN LIMBERGEN VAN LIMBERGEN oost -Vlaanderen Z7 Oprichting nieuwe middenschool tegen 1988 te Dendermonde weet men niet goed hoe De Voorpost 20 APRIL 1984 37- JAAMANC .10 -32 F Hoogstraat, 28 AALST Tel. 21.23.22 BRUIDSLIJSTEN Kattestraat, 73 Tel. 21.56.00 AALST 11 tot 18 mei 1984 wordt in de Keizershallen te Aalst, «Flanders' Printing», een vakbeurs voor de grafische nijverheid gehouden: een initiatief van het Dirk tenskomitee in samenwerking met het stadsbestuur van Aalst. chillende technieken van drukken, informatieverwerking en nieuwsverspreiding, el in het verleden als vandaag, zullen er tentoongesteld worden. Parallel met deze nifestatie lopen ook tal van kuiturele aktiviteiten. Het loont hierbij zeker de moeite na te gaan hoe de kartografie van onze streken zich geleidelijk ontwikkeld heeft is de vijf voorbije eeuwen en meteen de produkten van grote kaartenmakers van bjj in de 540 jaar na de uitvinding van de boekdrukkunst, op de korrel te nemen. Het Nationaal geografisch in stituut (Abdij ter Kameren 13, 1050 Brussel) heeft het nuttig Het ligt in de bedoeling van de scholengemeenschap Beveren-Melsele om in groot-Beveren een duidelijk, ge- centralizeerd en ruim aanbod van studierichtingen uit te bouwen. In een geleidelijke overgangsfaze, die in 1988 moet bereikt worden, springt de bouw van een nieuw komplex voor een middenschool het meest in het oog. Op 1 ireiden,"statistieken plaatsen, de bosseji en de wei- september 1984 start de planning met een fusie tussen het Onze Lieve Vrouw van Gaverland-Instituut te Melsele en het Sint-Lodewijksinstituut, de zgn. Broedersschool, van Beveren. Onderwijshervormingen en de vestigingspunt Kieldrecht daarbij gebruikte terminologie wordt door deze school gezins hebben, zelfs voor de attente en nijverheidstechnieken inge- buitenstaander, niet altijd de richt. ca.. 4C44. tend privaat arbeidsterrein ge- 24 bladen van het Zuidelijke weest. Maar in 1831 werd het gedeelte der 1:115.200. Deze «Dépot de la guerre» in de kaart wordt vooral geken- schoot van het Ministerie van merkt en daardoor bijzonder Oorlog opgericht met als op- gewaardeerd door de over dracht de topografische vlöed aan voorgestelde details, kaarten onontbeerlijk voor mi- vooral de verkeerswegen, de litaire operaties op te stellen waterlopen met de overzet- en te verspreiden, statistieken plaatsen, de bossen en de wei bij te houaen, geschiedkundi- den. Omstreeks 1744 werd de- ge studies te ondernemen en ze kaart op koperplaat ge- de militaire archieven te bewa- graveerd - heruitgegeven op ren...». In 1843 kreeg het de schaal ca. 1:135.000 in 15 bla- opdracht de officiële topografi- den door B. Crepy. sche basiskaart van het Rijk op Van 1771 tot 1778 werkte Jo- e te stellen. In 1878 werd het seph Graaf de Ferraris aan de geacht in het kader van deze omgevormd tot «Militair Car- zgn. kabinetskaart van de Oos- Flanders' Printing» vakbeurs, tografisch Instituut», in 1947 tenrijkse Nederlanden, in 275 in de historische belfortzaal door de uitbreiding van de bladen op schaal 111.520. Ze van Aalst, van 4 tot 18 mei opdrachten tot «Militair werd, in drie eksemplaren met 1984, een expo te realiseren Geografisch Instituut» en in de hand getekend en gekleurd, waarbij door middel van een 1976 tot «Nationaal geogra- Eén exemplaar wordt in de keuze van typisch kartogra- fisch instituut» (NGI). Koninklijke Bibliotheek be- fisch materiaal, toegespitst op Welke kartografische verwe- waard. Twaalf bijbehorende het historisch Land van Aalst zenlijkingen worden door het bundels geven een uitvoerige en de stad zelf, niet alleen de NGI tijdens de tentoonstelling legende, geschiedkundige uit namen van geleerden en uitge- te Aalst vooral belicht? 'eë- georgrafische, ekonomi- vers in het licht worden ge- De grote kaart van Mercator sche, sociale en militaire gege- steld, maar meteen een alge- «Flandriae Exactissima Des- vens. De kaart is zowel topog- meen beeld wordt opgehangen criptio», op koperplaat gegra- rafisch als toponymisch in het van de verschillende stadia en veerd, die in 1540 op schaal ca. terrein opgenomen Ook de technieken die hun stempel 1:166.000 in de handel kwam, voorstelling van steden en dor- hebben gedrukt op de carto- is voor onze provincies een Pen vertoont een waar geome- grafie van ons land. eerste dokument met tegelij- trisch karakter. Ze is nauw- Kaarten zijn nooit alledaagse kertijd een artistiek karakter keurig wat de details betreft, voorwerpen geweest, zelfs niet door de ikonografische voor- maar de algemene topografi- nadat in de XVC eeuw de ko- stelling van de details, en een sche waarde is niet evenwaar- pergravure in gebruik kwam. wetenschappelijke grondslag dig. daar de opmetingen ge- Ze zijn gebaseerd op verras- door zijn voor die tijd verba- steund zijn op een niet-homo- send hoog ontwikkelde karto- zende topografische nauwkeu- geen triangulatienet. De Fer- grafische vaardigheden de righeid. Het Plantijn-Moretus- rariskaart is van kapitaal be- primitieve technologische mid- museum te Antwerpen be- 'ang zowel voor de geschied- delen in acht genomen die waart het enig bekend oor- kundige aardrijkskunde als hun vervaardigers ter beschik- spronkelijk exemplaar. voor de politiekealgemene en king stonden. Voor velen wa- Het omvangrijkste topgrafisch plaatselijke geschiedenis. Van ren kaarten slechts weelderige, werk van de zestiende eeuw deze kaart werd vanaf 1777 fantasievolle en dekoratieve komt aan J. van Deventer toe: °°k een (kopergravure) ver curiosa. een groot aantal stadsplatte- kleining gemaakt in 25 bladen Het zijn niet te versmaden iko- gronden op schaal ca. 1:8.00, °P schaal 1:86.400. In 1969 nografische bronnen geworden opgenomen en uitgegeven in maakte het Militair Geogra- voor vorsers en liefhebbers van opdracht van Karei V en Filips fisch Instituut een kopie op het verleden. Ze vormen een II. Dit werk heeft als basis zink van de oorspronkelijke unieke dokumentatie voor de gediend voor talrijke latere koperen etsen en verzekerde studie van de stedelijke aard- kartografische documenten, aldus de verdere verspreiding rijkskunde. Hun documentaire waarde van deze kaart. Topografische kaarten zijn voor de rekonstruktie van de Omstreeks 1789 gaf de Bouge daarbij uiterst geschikt om middeleeuwse struktuur van een korografische kaart van de wegwijs te worden in onze on- vrijwel alle steden van de Oostenrijkse Nederlanden uit middellijke omgeving, streek Noorderlijke en Zuidelijke °P de benaderde schaal of land. De belangstelling voor Nederlanden is bijzonder 1:214.000. Ze omvat 16 kaart- de kartografische informatie groot. bladen 2 verklarende stijgt dan ook voortdurend. Van 1706 tot 1712 publiceerde bladen. Kartografie is lange tijd uitslui- uitgever E.H. Fricx een kaart Vervolg op blz. 4 neiging om erg doorzichtig te zijn. Terecht stelden velen zich Doorstroomrichtingen de laatste tijdrie vraag «Waar Vanaf 1 september 1984 is het wil het Kathïuek sekundair VSO in de scholengemeen- onderwijs te Beveren eigenlijk schap Beveren-Melsele aan heen?». Het antwoord ligt in zijn derde schooljaar toe. De een vijfjarenplan dat wij hier overstap van de tweedejaars- zo goed mogelijk trachten sa- leerlingen naar dit derde jaar is men te vatten. Uiteindelijk moeten Beveren in 1988 drie gevestig de scholen overblijven. Voor- vrij belangrijk omdat ze dan al voor 'n een duidelijke richting geo riënteerd worden. Een keuze kan gemaakt worden in deze eerst zal er in een nieuw op te fusieschool Gaverland-Sint- richten gebouwenkomplex ge- Lodewijk uit volgende door legen achter het revalidatie centrum langs de Kallobaan, stroomrichtingen: klassieke ta- len-Latijn, moderne talen. een middenschool zijn. Die zal ekonomische wetenschappen alle eerste en tweede VSO- en sociaal-technische, wiskun- leerjaren, de zogenaamde ob servatiegraad, omvatten. de-wetenschappen en de BSO- richting voeding-verzorging. Vanuit deze middenschool In het schooljaar 1984-1985 kunnen de leerlingen via oriën- zullen de derdejaars gehuisvest tatie- en determinatiegraden worden in de gebouwen van (derde, vierde, vijfde en zesde Sint-Lodewijk, met uitzonde jaar) voorbereid worden op "n8 van de leerlingen voor universitair onderwijs via de sociaal-technische en voeding- verzorging, die in Melsele te recht kunnen. In Anna Piers (Beveren) worden de door richtingen wiskunde, weten schappen, ekonomische we tenschappen, klassieke talen- Latijn, moderne talen.. ofwel stroomrichtingen ekonomische op niet-universitair onderwijs of het beroepsleven, via de richtingen handel-administra- tie, bedrijfs-ekonomische-in- formatika, mode-kleding, se- krerariaat, gezins- en sanitaire richtingen hulp. wetenschappen, moderne ta len en kleding. Daarnaast kan ook geopteerd worden voor de «lange kwalifikatie» handel en administratie' en voor de BSO- kantoorwerken. verkoop en kleding. Volwaardig VSO Gezien de bouw van een nieuw Het vierde, vijfde en zesde komplex en de nodige aanpas- jaar behoren op 1 september singen en uitbreidingswerken 1984 nog tot het traditioneel aan Sint-Lodewijk en gezien ondefwijs. type II Uiteraard het feit dat het VSO nog niet worden de vroeger genomen over de zes leerjaren is uitgete- oriëntaties hier gewoon ver kend, kan de stap naar de dergezet. In het kader van de voorziene eindfaze slechts g leidelijk gezet worden. fusie Gaverland-Sint-Lodewijk en met het oog op de voorzie- Op 1 'september a.s. is er de ne uitbouw van het VSO, vindt fusie tussen O.L.Vrouw-van- Gaverland en Sint-Lodewijk Anna Piers (Beveren en Kiel- verschuiving plaats van de Wetenschappelijke B vvan Sint-Lodewijk naar de ge- drecht) blijft voorlopig auto- bouwen van O.L.Vrouw-van- noom. Gaverland De observatiegraad (eerste en Daar zitten al de ekonomische. initiatief van de Dendermondse Kamer voor Koophandel en Nijverheid zouden de partijvoorzitters een debat aangaan over een onderwerp dat uitermate gevoelig ligt. de gesprekken in goede banen te leiden deed de organizerende kamer een beroep op journalist Guy Polspoel die het klappen van de «Confrontatie»-zweep kent en dus in staat werd geacht de vaak vrij harde ontmoetingen te leiden. Het bleek twee keer gegokt. Twee partijvoorzitters lieten weten dat ze niet konden komen en Guy ipoel vergenoegde zich ermee enkele algemeenheden te zeggen en verder in liging te gaan. want een afbouw van de socia le zekerheid heeft ook ekono mische gevolgen. Ook hij een besparingsplan verwacht hij niet. Voor Verhofstadt dringt een hervorming zich on der meer op: de sociale zeker- overstaan van ruim 200 idee naar voren te schuiven er ngstellenden hebben de in tweede instantie: «hoe zier •n Anciaux, voorzitter van de partijen die hervormingen» Volksunie, Verhofstadt, Slechts een keer was Guy Pol- schreef de problemen voor een zittcr van de PW, De spoel spitsvondig, toen bleek deel toe aan de krisis maar elier volksvertegenwoor- dat de geluidsinstallatie dienst evenzeer aan het afwentelen r en vervanger van SP- weigerde en hij deed opmer- door de overheid van budgel- zitter Van Miert en Jus- ken: «Flanders technologie taire problemen. Veel heil van kabinetsmedewerker staat voor niets». Minister Dehaene en ver- Voor het debat of gesprek wat ger van CVP-voorzittcr het uiteindelijk is geworden, elcn, zich beperkt tot een waren flink wat voöraanstaan- al algemeenheden Ge- den opgekomen: de heid kreëert de ekonomische kslcider Polspoel had er burgemeesters van Dender- krisis en de ekonomische krisis baar geen zin in en nadat monde, Buggenhout. Berlare brengt de ondergang van de de heren sprekers bondig en Zele, volksvertegenwoordi- sociale zekerheid met zich. voorgesteld, beperkte hij ger Verberckmoes en senator Het is zowat de vraag: wie was tot het stellen van twee Peelers, verschillende genees- ;en: is er volgens U een heren, bedrijfsleiders om maai vorming van de sociale ze- de voornaamsten te noemen, leid nodig? Waarop de Begonnen werd met een toe- vormingen kunnen ons daaruit ij-vertegenwoordigers vijf lichting over de al dan niet helpen, uten de tijd kregen om hun noodzakelijke hervorming van de sociale zekerheid. Volgens Voorslellen lol hervorming VU-voorzitter Anciaux een Kort en bondig samengevat: hoogdringendheid die alleen al de financiële problemen heb- kan verklaard worden door het ben duidelijk hun effekt op de feit dat het aantal rechtheb benden schrikwekkend tweede jaar) van de nieuwe fusieschool wordt daarbij splitst. vierde kwalifikatiejaar BSO en de laatste drie jaren aparte direktie afge- gezins- en sanitaire hulp. De laatste drie jaren handel en Leerlingen die de lagere school BSO-kantoorwerk, kleding en verlaten kunnen zowel in Sint- BSO-kleding kunnen verder Lodewijk als in O.L.Vrouw- gevolgd worden in Anna Piers. van-Gaverland terecht voor De optie tot het inrichten van het eerste gemeenschappelijke gemengd onderwijs, die onder jaar A. In Melsele kan door andere aan het vernieuwd se- leerlingen met leerproblemen kundair onderwijs werd ver- het eerste jaar B gevolgd wor- bonden, wordt vanaf septem- den. In Anna Piers, dat zowel ber 1984 ook verder doorge in Kieldrecht als in Beveren trokken, een vestigingsplaats heeft. De hierboven opgesomde worden op beide plaatsen zo- overgangsmaatregelen moeten wel het eerste jaar A als het het mogelijk maken dat in sep- eerste jaar B ingericht. In het tweede jaar kunnen in Sint-Lodewijk klassieke talen- Latijn en mens- en natuurwe tenschappen gekozen worden. In Melsele worden mens- en natuurwetenschappen. bio tember 1985. 1986 en 1987 res- pektievelijk het vierde, vijfde en zesde jaar VSO optimaal uitgebouwd worden. Afhankelijk van het verloop der bouwwerken in Sint-Lode wijk Beveren, zal hierbij een er het eerst: de kip of het ei? We zitten in een helse kring loop en alleen drastische her- Dendermonde. Het pannel met in het midden moderator Guy Polspoel (v) ken. Het individu kan een der gelijke taak onmogelijk aan. techniek, voeding-verzorging geleidelijke verschuiving van verkoop-kleding aangebo- dc door Sint-Lodewijk en Ga- en uitgave van GEVERIJ DE CUYPER Vest 34 Dendermonde 052/21.40.60 KB 442-8601481-36 voor los nummer 32 F rsbonnement 1.520 F 775 F 400 F CUYPER sociale zekerheid. Vraag is dan hoe men tot die hervorming neemt cn het aantal bijdragers die door het merendeel wordt steeds kleiner wordt. Hij pleit- gewenst, moet komen. Uit de woorden van de vier sprekers bleek gauw dat er verschillen- te voor een grondige, drasti sche en rechtvaardige hervor ming, ook per gemeenschap de wegen zijn. zodat Vlaanderen niet langer Voor de Volksunie is het dui- moet opdraaien voor Wallo- delijk dat de gemeenschap er nië. Voor de heer Justaert is dc moet voor zorgen dat de hui hervorming er alleen al om pbehoevenden in de maat- financiële redenen nodig. Hij schappij worden geholpen, had het over de belangrijkste Een uitspraak die we ook bij faktoren die aan de basis lig- andere sprekers hoorden, gen van het faillissement van Maar, aldus Anciaux: de voor de sociale zekerheid: de krisis zieningen zouden moeten afge- en dc demografische boom. stemd zijn op de gezinssituatie. Volksvertegenwoordiger Dc De sociale zekerheid zou kun- Batselier besprak het unieke nen dienen als een vervanging Belgische systeem van sociale of aanvulling van het inkomen, zekerheid dat hij een pakt Volgens hem zou het verkeerd noemde tussen het patronaat zijn de lasten nog te gaan ver en de vakbonden en onder- hogen op de bijdragen op de streepte dat men toch niet hals lonen. Het gevolg is dat de over kop mag tewerk gaan aanwervingen in dc bedrijven teruglopen. Meer heil ver wacht de VU van het bepalen van de bijdragen op de toege voegde waarden. Voor de CVP moet de sociale zekerheid zich aanpassen aan de tewerkstellingsmogelijkhe den. Zij mag niet remmend werken en een herverdeling van de sociale lasten moet in de eerste plaats een vermin dering van die lasten inhou den. De heer Justaert wees erop dat men verschillende technieken hanteert en dat het de bedoeling van zijn minister is dat men deze gaat bundelen tot een enkele, tot een sluitend systeem. Norbert De Batselier zei dat men zich niet mag laten mislei den door een ruime definitie van de sociale zekerheid. Tot dusver kan men immers niet spreken van een vervangings inkomen en ligt de overheid met haar slecht beheer aan de basis van de diepe put. Ook hij pleitte voor uniformizatie en moet de hervorming worden gezien binnen het geheel van een maatschappijbeleid. Daar in staat de solidariteit primor diaal. Ook volgens hem moet de gemeenschap de taak op zich nemen om de sociale risi- ko's van de enkelingen te dek- En tenslotte: ook de tewerk stelling vraagt in dit geheel alle aandacht. Verhofstadt zou dan zijn drie fazen plan tot de hervorming duidelijk maken. Hij zei voor af dat een berekening op de toegevoegde waarde voor ge- Volg zou hebben dat de inves teringen in de bedrijven zou den worden afgeremd. We moeten de strukturen wijzi gen, want zij zijn de hoofd schuldigen voor de huidige kri sis. Iedereen moet kunnen be schikken over een basisinko men, aldus de PW cn dat inkomen moet gefinancierd worden door de fiskaliteit en georganizeerd langs een gewij zigd OCMW. In de tweede plaats moet men de mens ver zekeren tegen specifieke risi- ko's die mensen kunnen aan tasten in hun bestaanszeker heid en de derde faze omhelst de promovering van de vrije verzekering. Daar waar iedereen nu ver wacht had dat het debat over de verschillende voorstelling voorgoed op gang kon komen en dat de moderator de stellin gen met elkaar zou confronte ren. kondigde Guy Polspoel gewoon aan dat men vanuit de zaal vragen kon stellen die de pannelleden dan maar moes ten beantwoorden. De vragen waren eerder schaars. De ant woorden uitgebreid. Het betekende het einde van een mat debat dat best boeiend had kunnen zijn, het onder werp leende zich er biezonder goed toe. den. In het Ann Pierinstituut kunnen zowel iBeveren verland ingerichte bovenbouw naar de gebouwen van Sint- Kieldrecht de richtingen bio- Lodewijk plaatsgrijpen. De techniek en mens- en natuur wetenschappen gevolgd wor den. Verder kunnen de twee evolutie van de bouwwerken aan de nieuwe middenschool zou het tenslotte moeten mo- dejaarsleerlingen in Anna gelijk maken dat de eindfaze in Piers Beveren voeding-verzor- 1988 bereikt wordt, ging, kantoor-verkoop en kle- (wvdv) ding-textiel volgen en in het Dendermonde. Geboeid werd geluisterd naar de uiteenzettingen (v)

De Voorpost | 1984 | | pagina 1