Van «muziekdoos» naar «konservatorium»? Anderhalve eeuw «Niets zonder Arbeid» te Erembodegem Muziek- en kooravond te Hamme-Zogge was weer een sukses! Kwarteeuw Cantate Domino: expo en jubelkonsert Een liefdeserenade opgevoerd te Moerzeke «ver-l eerstel de revela-i I was Lucp' ie met heti w at home»,mg biezonderi h bloemetjes gezet, loc rancinc Vercammenfclc kantoorbediel ook Fral de begele techniscl aandeel i Aalst. De heer Coenen, direkteur van de Kredietbank, Aalst. Michael Ghijs, koorleider, dankt, (per) Muziekakademie Aalst De Kommissie van Bestuur van de Stedelijke Akademie voor Muziek, Ballet en Toneel zou op de perskonferentie van verleden donderdag in de prachtige belfortzaal te Aalst een dubbelslag viseren: hulde brengen aan een gewaardeerd leraar die met rust ging en bredere bekendheid verlenen aan de aktiviteiten van «de muziekakademie». De eerste slag was er een in het ijle want de te huldigen gewezen leraar bleef afwezig. «Wegens koncertaktiviteit» was de kommentaar. Direkteur Van Santen schetste toch de loopbaan van Frangois Schollaert, leraar klarinet, samenspel en kamermuziek die zijn muzikaal debuut deed deze akademie en er na zijn studiën aan het Koninklijk Konservatorium te Brussel leraar werd van 9.11.63 tot 1.18.83. Vele jaren was hij lid van de Muziekkapel van de Gidsen en dirigent van verschillende maatschappijen. De direkteur zal aan de te vieren persoon die zijn kat stuurde de blijken van erkentelijkheid die hem toekomen overmaken. Met de tweede bedoeling lukte de kommissie echtei een schot in de roos. De aktiviteiten van de akade mie werden duidelijk naar voor gebracht en wat vol gens kuituurschepen Chris Lievens-Borms eens de muziekdoos» was toen de akademie nog onderkomen vond in de Arbeidstraat maakte van Aalst een «Mu- ziekstad» waarbij luidop gedroomd wordt van de ti tel «Konservatorium» titel in het bereik van Aalst via zijn vele verdiensten en tal rijke aktiviteiten en zulks dan als eerste van Oost- Vlaanderen. «Konservato rium» zou enkel een «ereti tel van verdienste» zijn zoals West-Vlaanderen er reeds drie telt en Brabant, Antwerpen en Timburg elk één. Oost-Vlaanderen wacht dan ook op... Aalst. Burgemeester Raymond Uyttersprot noemde deze perskonferentie een pri meur in de geschiedenis van de akademie en stelde dat haar prestaties nog al te weinig gekend zijn. Kultu- rele vorming noemt hij een essentieel element van het totale mensbeeld en daartoe draagt de akademie als on miskenbare schakel in de sociale ontwikkeling van Wachtlijsten als waslijsten Soberheidsmaatregelen in het kunstonderwijs (wet van 1976) beperken uiteraard de mogelijkheden van de scholen, vanzelfsprekend ook die van de Aalster- se muziekakademie. Nieuwe scholen of afdelingen kunnen niet meer worden opgericht (wel wijkscho- len), nieuwe afdelingen of kursussen evenmin en uitbreiding van prestaties is taboe. Komt daarbij het kumulverbod voor verdeling van de beschikbare arbeid en men komt tot ellenlange wachtlijsten. Triest verschijnsel. In plaats van 2 leerlingen per uur moet men er nu in 60 minuten 3 verwerken wat dan ook zijn weerslag heeft op de kwaliteit van het onderwijs. Vooral voor wat betreft piano, gitaar en dwarsfluit zijn de wachtlijsten eerder waslijsten. LH Gesticht in 1834 viert de Koninklijke Fanfare «Niets zonder arbeid Trouw en Eendracht» uit Erembode- gem haar 150-jarig be staan. Zoals trouwens reeds bij de vroegere jubelfeesten van 1884, 1935 en 1960 het geval worden ook nu groot se herdenkingsplechtighe den georganiseerd. Zulks -in het kader van Erembode- gem-Kermis en gespreid over liefst drie dagen. Hoogtepunten in deze vie ring worden alvast wat volgt. Op zaterdag 16 juni te 11 u. aperitief-koncert in de feestzaal van het stadhuis waarna ontvangst door het stadsbestuur. Op zondag 17 juni te 9.45 u. in de O.L.Vr.-tenhemel- opneningskerk wijding van de nieuwe vlag n ju- belmis. 's Namiddags vanaf 15 uur in een feesttent op het Dorp Jubelfestival met koncert- beurten door dertien gast- korpsen. Op donderdag 21 juni te 19.30 u. in Denderdal, Kor- testraat, groot galakoncert door de Muziekkapel van de Gidsen. Bij deze gelegenheid werd door de sekretaxis van de levensverhaal van de maatschappij te boek ge steld onder de titel «Met N.Z.A.-TR 150 jaar op ons volk zeker bij. Schepen Chris Lievens- Borms verwees naar de be leidsnota waarbij gepo neerd werd dat beide akade- mies recht hebben op veili ge en waardige behuizing en op een aangepaste akko- modatie. Blijvende op dracht is dan volwaardige beantwoording aan de es sentiële opdracht, zorgen voor de nodige middelen en integratie van de akademie in het eigentijds kultureel leven van de stad. Jeugd en volwassenen op eigentijdse wijze aantrekken, ze een verantwoorde muzikale vorming verschaffen, een algemene kuituur bijbren gen, ze initiëren tot zinvolle vrijetijdsbesteding en hen voorbereiden op integratie in het verenigingsleven zijn dan ook dwingende taken. Direkteur Herman Van Santen stelt dat het ge meentelijk muziekonder wijs met zowat 230 inrich tingen zich mag verheugen in een nooit gekende bloei. Inrichtingen gericht naar éen dubbel doel: enerzijds zinvolle vrijetijdsbesteding en vormen van goede lief hebbers-musici en ander zijds voorbereiden tot be roepsvorming. Wat impli ceert: onderwijs op behoor lijk peil, degeüjke selektie en breed wervingsveld ook naar adolescenten en adul- ten gericht. Uit een enquête bleek dat leerlingen hoofdzakelijk naar de akademie komen om een instrument te leren bespelen en omdat ze graag aan muziek doen, dat ou ders vinden dat muziek beoefening de mogelijkhe den van hun telg vergroot en dat ze er de schoonheid in leren ontdekken en an derzijds dat ouders in eer ste instantie bijbrengen van liefde tot de muziek laten primeren en daarna het aanleren van de speltech niek stellen. Een nieuw profiel Fundamenteel wordt mo menteel gesteld dat muziekonderwijs tot het kunstonderwijs behoort het zowel algemeenvor mend als preprofes8ioneel hoeft te zijn dat de struktuur aan vernieuwing toe is. De nieuwe struktuur zou een basisniveau vanaf 6 jaar bevatten gelijklopend met het lager onderwijs en een secundair niveau ver deeld in twee graden. Een graad gericht naar de vor ming van bekwame ama teurs en een andere prepro- fessioneel gericht voor vor ming van latere beroeps mensen. Wat dan uiteraard een nieuwe aanpak en aan passing van de wetgeving zou impliceren. Inrichtende macht is het stadsbestuur. De be- stuurskommissie oefent haar bestuursfunkties uit die haar door het stadsbe stuur zijn gedelegeerd. Te vens heeft ze een adviseren de bevoegdheid voor perso neels- en struktuuraange- legenheden. Voor dagelijks bestuur, algemene en peda gogische leiding is de di rekteur verantwoordelijk. Vzw Muza onder voorzitter schap van Paul Eemans, de vereniging van oud-leerlin gen en simpatisanten is een grote hulp bij de aankoop van didaktische benodigd heden. Van «muziekschool» over naar muziekkoncervatorium De stedelijke muziekschool Aalst werd opgericht in 1959 en de lessen werden aanvankelijk gegeven in de lokalen van de toenmalige rijksmiddelbare school aan de Graanmarkt. Naast no- tenleer ging het vooral op houten en koperen blaasin strumenten, viool en piano. De zorg om de school finan cieel leefbaar te houden was konstant aanwezig 'tot in 1881 de tussenkomst van de stad op geldelijk vlak werd geregeld. In 1937 kreeg ze de titel 1"° katego- rie en werd «muziekakade mie». De behuizing bleef echter een voortdurende zorg. Achtereenvolgens werd ze ondergebracht in het Oud-Hospitaal (1901- 1937), het huis Erma Boeyé, Pontstraat (1937- 1948), de stadsschool Nieuwbeekstraat (1948- 1955), en het rijkstech- nisch instituut in de Ar- beidsstraat van 1955. tot 1964. Sinds dan is ze geves tigd in de Schoolstraat en in de lokalen van de stads school Vredeplein. Achtereenvolgens be stuurders waren F.L .Van Den Bogaerde, L. Walpot, G. Pape, Ph. Loockx, G. Fe- remans, J. Louel, L. Kerre- mans, J Dispa en teel H. Van Santen Naast de 642 wekelijkse le suren waarvan 34 ten laste van de stad vallen aan 2009 leerlingen door 68 leerkrachten met wijkscho- len in de Binnenstraat, te Baardegem, Erembodegem, Meldert, Moorsel en Nieu- werkerken en bijafdelingen te Denderleeuw en Herzele wil de akademie nog meer in de openbaarheid treden via openbare koncerten, leerlingenaudities en open bare examens. Getracht wordt dat ook in elke deelgemeente de aka demie een prestatie zou brengen. Wat lang niet makkelijk is. Hof stade ligt duidelijk te dicht by Aalst-Stad om af zonderlijk tot een wijk- school te komen en Gijze- gem is op dat vlak een geval apart. Herdersem heeft in de schoot van de harmonie een eigen muziekopleiding. In Nieuwerkerken beleeft men een werkelijke herop leving na de overbrenging van de wijkschool van het toch verwijderde Ediksvel- de naar de vroegere ge meenteschool. Voor Baar degem en Nieuwerkerken komt er een mini -opendeur - dag op de uren van de no- tenleerlessen met optreden van eigen leerlingen. In Erembodegem had een leer lingenauditie plaats op 4 april 11. en voor Moorsel is er een gepland in de Kloos terschool op maandag 14 mei e.k. te 19.30 u. Heet van de naald is de leer lingenauditie te Meldert waar het leerlingenaantal bewijst enerzijds dat er be hoefte bestond en ander zijds dat de samenwerking reëel was en is. Deze autidi- te auditie vindt plaats in de turnzaal van de Gemeen teschool op woensdag 9 mei te 19.30 u Openbare examens hebben plaats in de feestzaal van het stadhuis op maandag 21 mei te 16.30 u. (houten blaasinstrumenten), dins dag 22 te 16.30 u. (blok fluit) en 18.30 u. (cello) donderdag 24 te 16.30 u. (dwarsfluit), dinsdag 29 te 16.30 u. (dwarsfluit), vrij dag 1 juni te 18 u. (zang), maandag 4 te 16.30 uur (gitaar), dinsdag 5 te 16.30 u. (viool) en donderdag 7 juni te 16.30 u. (koper). In de balletzaal. School straat 19 kan U meemaken piano op 23 mei te 14 u. en 27 mei te 10 u„ slagwerk op 30 mei te 16.30 u. en piano op 3 juni te 10 u. In de stadsschouwburg. Vredeplein, op zaterdag te 9.30 u., 14 en 17 u. toneel en op 8 juni te 17 u. lyri sche kunst. In Kasteel Terlinden, Squa re Geerinckx, op 26 mei te 18 u. en op zaterdag 26 mei te 14.30 u. voordracht en tenslotte in de St.-Marti- nuskerk, Priester Daens- plein, op woensdag 30 mei examen orgel te 14 u. Hamme. Het Mariakoor en de Zilverklokjes uit Zogge tijdens hun optreden (vh) Zaterdag 14 en zondag 15 april waren weer twee muzikale hoogdagen in Hamme-L Zogge. De vijfde muziek- en kooravond, verzorgd door de kon. fanfare o.l.v. Chris Baeck en het Mariakoor-Zilverklokjes, was weer een voltreffer! Het koor staat onder del kundige leiding van Ginette Willaerts. Deze kulturele aktiviteit was het resultaat van de goede samenwerking tussen de Kon. fanfare de Leerzuchtige Vrienden enerzijds, en hetfi^ koor «Zilverklokjes», anderzijds. Het goed gekozen programma was samengesteld doorQ Ginette Willaerts, Chris Baeck en Marie-Paule Melkebeek, de pianiste van het koor 8m wü Hamme. Er was heel wat volk op de muziek- en kooravond (vh) Het was een rijk gevarieer de avond, waar eigentijdse, romantische nummers af wisselden met echte wereld melodieën uit de opera sfeer. Germain V ercauteren voorzitter van de fanfare, sprak een openingswoord en een welkom uit. Nadien gaf hij de fakkel over aan Besiel Luwaert, de kreatie- ve bezieler van het koor, die met zijn goed gekozen bind- teksten de hele avond wist aan elkaar te praten. Het koor en de fanfare traden afwisselend en ook geza menlijk op. Onder de vak kundige leiding van diri gent Chris Baeck, zorgde de fanfare voor een ge slaagde uitvoering. De fan fare was voor de gelegen heid trouwens versterkt met vijf houtblazers ver bonden aan de Gentse ope ra. Het pittig nummer «The happy cyclist», of solo voor een fietsbel, sprak het pu bliek enorm aan... Ginette Willaerts, die met veel over tuiging en kunde het Ma- riakoor - Zilverklokjes leidt, stond borg voor het vokaal gedeelte. Uitvoerin gen van «het orkest», «We nen, stad mijner dromen», «Deep river», «Que sera», «Auprès de ma blonde», en «De maan is opgekomen», spraken tot de verbeel ding. Grandioos waren «Het Zigeunerkoor» uit «II Traviatore» en het «Pel grimskoor», uit Tannhau- ser, uitvoering van het koor met de fanfare. De vo- kale hoogtepunten werden gebracht door Ginette Wil laerts en Emanuel De Bock die een duet brachten uit de «Toverfluit» van Mozart. Iedereen stond weliswaar in bewondering en wondering» bij het gezamenlijk optreden deze twee Zogse solisten, nieuwkomer wat betreft lozang en tevens de tie van de avond was Van der Veken, die met koor «Old folks at bracht, iets wat goed in zijn stem lag. Bij het aanheffen van lied «Klokke Roeland», gen mensen uit de spontaan mee. Dit gen werd algemeen bij daverend slotnummer het koor met de «Oh, when the Saints... De twee dirigenten: Baeck en Ginette alsook de pianiste Paule Melkebeeck, die alles waar maakten, den in de Francine 24 - 20.4.1984 - De Voorpost tijdens zijn toespraak, (per) Aalst. De vier koorzange werden gelauwerd, (per) Nog tot 28 april kan U in de kantoren van de Kredietbank, Grote Markt Aalst, een merkwaardige tentoonstelling bezoeken waarin een bondig overzicht wordt gegeven van de «Wereldwijdse aktiviteiten van het bekend Aalsters zangkoor, de «Schola Cantorum Cantate Domino», een kwart eeuw op de bres. KB-direkteur Coen herinnerde te dezer gelegenheid aan een aantal markante feiten uit het historiek van «Cantate Domino». Alle Westeuropese landen werden aangedaan en te Brussel werden ze ontvangen in het Koninklijk Paleis. 25e trokken eveneens op konsertreis naar Israël en genoten de eer ontvangen te worden door paus Paulus VI en paus Johannes - Paulus EL Ook de Oostbloklanden werden aangedaan en eveneens andere kontinenten met o.m de Verenigde Staten, Japan en Taiwan. «Cantante Domino» is niet professioneel, heeft zelfs een zeer wisselende bezetting door de scolariteit en wordt, met vrijwilligers voor en na de klasuren getraand door dirigent Michale Ghys die zich volledig en onverdroten aan deze taak wijdt. Dirigent Ghys schonk een gedenkboek en erepenning van het SMI aan direkteur Coen, aan de heer M. Boterbergh en aan zanger Guido Goetgebuer. De dirigent, momenteel druk bezet door de voorbereiding van het jubelkonsert op vrijdag 4 mei, waarbij het aan prominenten niet zal ontbreken en dat plaatsheeft in de St.- Martinuskerk te 20 uur, zal er o.m. de ambassadeurs van de USA, Japan en Zuid- Af rika mogen verwelkomen. Ook burgemeester Uyttersprot loofde de onverdroten inspanningen van dirigent en koorleden en noemde Cantate Domino samen met kunstgroep Alkuone en expre8siegroep Vredon valabele ambassadeurs van Aalst. De tentoonstelling is toegankelijk op werkdagen tijdens de kantooruren en op zondag van 9 tot 12 en de toegang is vrij. Jubelkonsert Op 4 mei brengt Cantate Domino dan «Israe in Egypt» van Haendel waar ze worden bijgestaan door het kamerorkest «Musici Acaddemici». Sinds september oefent men reeds driemaal daags zodat een feilloze uitvoering mag worden verwacht. Naast de reeds vernoemde prominenten worden er ook verwacht de ambassadeur van Taiwan, premier Martens en grootmaarschalk van het Hof Dehennin. Kaarten voor dit koncert zijn te bekomen in de Kredietbank, Grote Markt 2 te Aalst (053/21.96.31) en bij de leden van Cantate Domino. LH De Koninklijke Zangmaat schappij De Scheldegalm uit Moerzeke, bracht tij dens het voorbije week-end een show-operette van J. Buys, Liefdeserenade, ten tonele, in zaal De Vier Ge- kroonden te Moerzeke. Er was heel wat belangstel ling. De regisseur van dit stuk, Edward De Ruys- scher, kon rekenen op een grote schaar figuranten. De hoofdrol. Napoleon Ritz, werd gespeeld door Henri Vermorgen en de echtgeno te van de regisseur Hilde J Laget speelde diens doch ter. Dat een operette niet gemakkelijk is hebben de akteurs kunnen ervaren Verhaal: Napoleon Ritz, fa brikant van ingeblikte spruiten, wenste zijn han del wereldwijd uit te brei den, ten koste van alles. Daarom werd zijn dochter Viviane voorbestemd om te huwen met de oude en cor rupte reder Baron Eustache Goldfisch. Deze rol werd meesterlijk vertolkt door Philippe De Ridder. De dochter, Viviane, was het hierover niet eens met haar vader en voelde zich Hamme. De operettegroep «De Schedegalm» bracht het stuk «Liefdeserenade» voor voetlicht. De belangstelling was groot (vh) meer Danny, een de van haar vader probeerden zij met de van enkele vrienden aan ders wil te ontsnappen, lachend en zingend men vaststellen dat delijk Cupido zegevie Naast de akteurs en de gisseur hadden ook Willocx, muzikale ding en de hele ploeg een ruim het sukses.

De Voorpost | 1984 | | pagina 24