Voorstel van dekreet om minderjarige wielrenners aan twee wedstrijden op twee opeenvolgende dagen te laten deelnemen Filip De Ridder haalt zijn eerste zege binnen Peter Van Gassen gelooft er weer in Een inzinking in de laatste kilometers velt Patrick Van de Velde Werner Van Broeck in zijn nopjes met zijn eerste zege Bruno Verwilgen op jacht naar een eerste Guy Piron viert afscheid bij nieuwelingen overwinning Tony 0e Ridder winnaar na solovlucht 38 - 20.4.1984 - De Voorpost HÖïgft ,n WIELRENNEN De man die op de proppen kwam met het reglement dat renners, jonger dan 19 jaar verbiedt aan twee wedstrijden op twee opeenvolgende dagen te laten deelnemen, wordt in wielermiddens niet in het hart gedragen. Er is duidelijk geen rekening gehouden met de realiteit. Het gros van de jeugdige sportbeoefenaars loopt school, of is soms te werkgesteld. Zij kunnen daarom meestal maar aan één wedstrijd per week deelnemen. Zaterdag of zondag, want op de twee dagen zelf mag niet. Tijdens de week blijft er vaak weinig of geen vrije tijd over In een vroegere bijdrage hebben we deze nieuwe reglemen tering al scherp op de korrel genomen. Blijkbaar staan we niet alleen met die stelling. Pas heeft senator Octaaf Van Den Broeck uit Lebbeke een voorstel tot dekreet neergelegd dat, hoopt hij althans, reeds per 1 januari ingang zal vinden. Dit voorstel tot dekreet is overigens ondertekend door de senatoren De Nijs en De Coster. Soepel Over dit gunstiger voorstel in verhouding met de huidige wetgeving hadden we een gesprek met de Lebbeekse senator. «De problematiek van de minimumleeftijden voor wie lerwedstrijden heeft reeds voor heel wat problemen ge zorgd» zegt senator Van Den Broeck. «De verschillende standpunten terzake zijn ongeveer tussen volgende ekstreme visies te situeren. Enerzijds is er de opvatting dat wielerwedstrijden vanaf zeer jeugdige leeftijd zouden moeten toegelaten worden. Dit niet alleen omwille van het feit dat vele sportieve jongeren voor hun vijftiende de keuze van hun sport bepalen, maar ook omdat deze leeftijd erg geschikt is, als leerfaze. Beheersing van stuurvaardigheid, evenwichtsgevoel, reak- tiesnelheid enz... zijn technische vaardigheden die best op niet al te gevorderde leeftijd aangeleerd worden. Bovendien bewijzen talrijke studies dat het belang en de invloed van jeugdsport enorm heilzaam werkt, zowel op psychisch als fysiek gebied, voor zover de aktiviteiten maar volgens verantwoorde normen verlopen. Anderzijds is er de opvatting dat deelname aan wielerwed strijden op zeer jeugdige leeftijd, de jonge wielrenners niet ten goede komt. Naast de medische aspekten wordt hier dikwijls verwezen naar pedagogische, etische en sociale gevaren waaraan zeer jonge renners bloot zouden staan. De bedoeling van dit voorstel van dekreet is een poging om beide ekstreme standpunten te verzoenen. Enerzijds laat dit voorstel toe om aan wielerproeven deel te nemen vanaf de leeftijd van 12 jaar, maar anderzijds worden meerdere voorwaarden gekreëerd die deze jonge sportbeoefenaars moeten beschermen tegen al de excessen waarmee sommi gen het wielrennen zo graag identificeren. Voor wielrenners onder de 15 jaar wordt evenwel het woord «Wielerwedstrijden» vervangen door «Wielerproeven». Dit betekent dat men geen eigenlijke wedstrijden kan inrichten, maar de jongeren wil toetsen op hun kunnen en hun voorbereiding in deze sporttak. De sportbeoefening voor deze jongeren van minder dan 15 jaar moet kunnen gebeuren op een speelse en ontspannen manier. Deze wielerproeven zijn beperkt tot maksimaal 20 deelnemers, dit om het gevaar voor eventuele valpartijen te verminderen. Op die manier wordt de drempel naar kompetitiesport vlotter overwonnen omdat zij in de voorbereidende faze het speelse element overheerst en de organisatie binnen serene en bescheiden perken wordt gehouden. Jonge wielrenners tussen 15 en 19 jaar mogen met dit voorstel van dekreet aan niet meer dan twee wielerwedstrij den per week deelnemen. Teneinde echter de schoolpresta ties en de studies van deze jongeren niet in het gedrang te brengen, mogen zij evenwel aan twee wedstrijden op twee opeenvolgende dagen, namelijk zaterdag en zondag, deel nemen. Tevens wordt in dit voorstel van dekreet eveneens de nodige aandacht besteed aan het wielrennen voor dames. Door het grote sukses en ook de belangstelling van de dames voor wielerwedstrijden en de toename van het aantal wielrensters tijdens de laatste jaren, is het nodig ook bij de dames de positieve aspecten van het jeugdwielrennen te vrijwaren. Teneinde de ongeordende evolutie in het jeugdwielrennen voor dames en de daaruit voortvloeiende psychische en etische gevaren tegen te gaan, is een reglementering terzake, zoals in het voorstel van dekreet is uitgewerkt, een absolute vereiste. Alhoewel met dit voorstel de rekrutering beter en vlotter moet kunnen verlopen, heeft dit ontwerp van dekreet hoofdzakelijk de bezorgdheid de sportdrang van de jonge ren te kanelizeren via aanvaardbare organisaties.» aldus senator Van Den Broeck. Uit dit voorstel halen we enkele belangrijke fragmenten; bijvoorbeeld het volgende: in geen geval mogen minderjari gen beneden 19 jaar gedurende drie opeenvolgende dagen aan wedstrijden deelnemen. De jonge sportbeoefenaars van 15 en 16 jaar mogen zich niet laten inschrijven voor wedstrijden waarvan de omloop meer dan 70 km bedraagt, behalve in een nationaal kampioenschap waarbij de om loop 80 km mag bereiken. Zij mogen ook niet aan meer dan twee wedstrijden per week deelnemen. Zij mogen echter aan drie wedstrijden per week deelnemen, op voorwaarde dat zij fysisch geschikt worden bevonden door een erkend gespecialiseerd medisch sportkeuringscentrum, of door een erkend toezichthoudend geneesheer, of volgende normen vastgesteld door de Executieven. Di; geldt ook voor sportbeoefenaars tussen 17 en 19 jaar. E.D.M. Nieuwelingen Voor het eerst in zijn loopbaan is Filip De Ridder uit Dendermonde op het voorplan verschenen. In Hamme behaalde hij vorig weekend een eerste zege. In de laatste ronde spurtte hij weg en schudde medevluchter Patrick Van de Velde van zich af om uiteindelijk met een ruime voorsprong de streep te bereiken. Filip De Ridder heeft in feite zelf de ontsnapping op gang gebracht. ven. Op enkele kilometers «Ik rook onraad al kort na het geplaatst zijn. Van Haute voor de aankomst, plaatste ik vertrek» aldus de Dendermon- moest vrij vlug afhaken, maar een demarrage. De weg voor denaar. uit de achtergrond kwam Pa- een eerste overwinning lag «Ik rook onraad al kort na het trick Van de Velde opdagen, meteen wagewijd open.» vertrek» aldus de Dendermon- Als Hammenaar wou hij in Filip De Ridder is nog lid van denaar. eigen gemeente zegevieren, de nieuwelingen tot het einde «Vrij vroeg probeerde Johnny Onder ons beiden zijn we ge- van dit seizoen. Zelf hoopt hij Van Houte een afscheiding tot ruime tijd voorop gebleven, dit jaar toch vijf keer de palm stand te brengen. Hij is ie- Vermits ik over geen al te te veroveren, mand die goed alleen kan rij- grote sprinterskwaliteiten be- De eerste zege heeft hem al- den. Ik besefte dat ik moest schik, realizeerde ik mij dat ik vast gestimuleerd om ook za- reageren, wilde ik niet vroeg- |ets moest ondernemen, wou terdag in Buggenhout van start tijdig voor een voldongen feit ik de grootste kanshebber blij- te gaan. (edm) Peter Van Gassen uit Kemze- ke is een olijk kereltje. Een aangename gesprekspartner die nooit lang naar woorden hoeft te zoeken. Vorig seizoen begon hij aan de wielrennerij. In het begin lieten zijn presta ties het beste vermoeden. Twee overwinningen en talrij ke ereprijzen waren van aard om hoge verwachtingen te stel len in de jonge Waaslander. Daarna is het wat afgezwakt, en werd de naam Van Gassen nog zelden binnen de eerste tien aangetroffen. «Weken na mekaar had ik met pech af te rekenen» zegt Peter Van Gassen. «Op de duur werd ik het kots beu. Ik raakte niet meer gemo tiveerd, en begon mij met an dere sporttakken bezig te hou den. Dit seizoen heb ik er opnieuw zin in gekregen. Vooral nadat ik kort geleden in mijn eigen gemeente een overwinning behaalde. Ik was de snelste na een massasprint. Dat maakte mij natuurlijk ge lukkig. In de volgende weken hoop ik nog verschillende ke ren binnen de eerste tien te eindigen. Op een overwinning durf ik niet rekenen, daarvoor moet je geluk hebben. Wan neer de kans zich zou voor doen, zal ik die uiteraard met beide handen grijpen. Nu neem ik zes weken lang deel aan de Ronde van het Meetjes land. Ik behaalde er recent een vierde plaats. Overigens blijft het koersen voor mij een lief hebberij. Op iedere wedstrijd bereid.ik mij wel grondig voor. Trainen doe ik meestal in ge zelschap van Patrick Suy. 's Avonds ga ik altijd vroeg naar bed, om fit aan de start te kunnen verschijnen Peter Van Gassen wordt op 6 juni lid van de juniors. Voor het zover is zal hij allicht nog van zich laten spreken. Waar schijnlijk op ogenblikken waarop niemand het zal ver wachten. (edm) Peter Van Gassen. vh) Nieuwelingen te Hamme: Winnaar De Ridder met zijn Dendermondse supporters, (vh) Nieuwelingen te Hamme: Maes won de spurt van de groep vóór Sprangen, (vh) Patrick Van de Velde was vo rig weekend in zijn eigen ge meente Hamme een ontgoo cheld man. Geruime tijd zag het er naar uit dat hij op weg was naar een eerste overwin ning. Samen met Filip De Rid der reed hij lange tijd op kop. De plaatselijke supporters hadden trouwens met Van de Velde op een Hamse overwin ning gerekend. Aan motivatie ontbrak het hem dan ook niet. Maar net voor de finish heeft Patrick moeten afhaken. «De grootste ontgoocheling die ik al meegemaakt heb», weende de renner na afloop. «Nog nooit waren de bloemen voor mij. Deze keer had ik er vurig op gehoopt. Zeker nu het voor eigen publiek te doen was. In de laatste kilometers kreeg ik echter de klop van de hamer. Ik kon echt niet meer. Ik was een week lang ziek geweest. Pas de avond voor de wedstrijd heb ik twee uur ge traind. Ik was dus onvoldoen de voorbereid. Met een twee de plaats moest ik mij tevreden stellen. Het is al de tweede keer dit seizoen dat ik als twee de de finish bereik. Voordien in Oordegem moest ik het af leggen tegen de snelle Benno Wauters.» Patrick Van de Velde eindigde vorig seizoen ettelijke keren binnen de eerste tien. Twee keer was hij derde. In de sprint kan hij nog niet te best mee, alhoewel hij op dat vlak wel verbetert. «Op 14 juni word ik lid van de juniors. Voor die tijd hoop ik eens te kunnen zegevieren. Dat is mijn vurigste wens. Voor de wielrennerij heb ik alle sveil. Mits een tikkeltje meeval win ik wel eens», zegt Patrick Van de Velde, die dit weekend in Ternat aan de start verschijnt. (edm) Patrick Van de Velde, (a) Werner Van Broeck uit Beve- ren behaalde recent een eerste overwinning in Laarne. Daar versldeg hij Tony Thieleman, die met de streep in zicht wat te lang geaarzeld had om de sprint te beginnen. Óp vijfenzeventig meter voor de streep kroop Van Broeck recht op de -pedalen, In zijn rush naar de bloemen, was niemand nog bij machte om hem voorbij te rijden. «Een overwinning doet deugd, dat is een sterke stimulans» zegt de jonge Waaslander. «Vorig seizoen eindigde ik ze ventien keer binnen de eerste tien. Een vierde plaats was toen het beste resultaat. Dit jaar won ik een overwinning, Die is, vroeger dan verwacht, tot stand gekomen. In de vol gende weken hoop ik verder te kunnen bevestigen. Vijf over winningen had ik bij de aan vang van het seizoen in uitzicht gesteld. Nu neem ik deel aan de Ronde van het Meetjes land. Daarin eindigde ik recent op de elfde plaats. Aan trainen en voorbereiding op de wed strijd ontbreekt het mij in geen geval. Op dinsdag train ik 80 km. en op donderdagavond maal ik 100 km. rond. Dat gebeurt dan gewoonlijk in het gezelschap van Gino De Muhck, Theo De Prekel en Peter Van Gassen.» Werner Van Broeck geeft het beste van zichzelf. Hij is nog een vol seizoen nieuweling. Pas volgend jaar wordt hij ju nior. De verwachtingen van zijn supporters zijn hoog ge spannen. (edm) Werner Van Broeck. (vh) De laatste ronde begon met nog zeven leiden, (vh) Bruno Verwilgen uit St.-Ni- klaas is pas zestien geworden. Sedert juli van vorig jaar is hij met de wielrennerij gestart. Koersen heeft hem altijd in het bloed gezeten. Aan José De Cauwer, voormalig prof en fa milielid, had hij een uitstekend voorbeeld. Al op twaalfjarige leeftijd droomde Bruno Ver wilgen ervan om wielrenner te worden. Tot een overwinning heeft hij het echter nog niet gebracht. «Ik hoop nu in dit seizoen eens te kunnen triomferen» zegt de jonge renner. «Een achtste plaats werd tot op heden mijn beste resultaat. Ik voel nochtans dat ik naar de juiste vorm ga. Dat is hoopge vend, Vooral bij het sprinten koni ik alsmaar beter aan mijn trekken. Vandaar ook dat ik naar een overwinning uitkijk. Aao voorbereiding op de wed strijd ontbreekt het mij in geen geval. Twee keer per week train ik intens. In de meeste gevallen ga ik alleen de weg op. Soms gebeurt dat in groepsverband, meer bepaald in Waasmunster. Het park daar is een pleisterplaats voor de Wase renners. Vorig week end nam ik in Hamme deel aan een wedstrijd. Het verging mij er niet te best. Spoedig onder vond ik de weerslag van een verkoudheid. Ik had twee da gen het bed moeten houden en kon een weck lang niet trai nen. Nu zondag start ik in Stekene. Ik hoop daar geen last meer te ondervinden, en rijd in elk geval voor een ere plaats.» Aan inzet en overtuiging ont breekt het de jonge renner in geen geval. Drie keer winnen, is een streefcijfer dat hij voor vooropstelt. (edm) Bruno Verwilgen (c) negen af te leggen ronden tel de Guy al meer dan 30 sekon- den voorsprong en iets na half weg was zijn voorsprong ge groeid tot boven de minuut. Reaktie kwam er toch nog even. Met Thierry Neirinckx die op zijn eentje probeerde de kloof te dichten. Hij bleef al leen rijden tegen Piron maar bij het ingaan van de laatste ronde stond het toch al lang vast dat Guy zijn supporters erg gelukkig zou maken. De Tentebalans is meteen erg Tony De Ridder laat zich gel den. Vorige week behaalde de I^bbekenaar in Erondegem een eerste overwinning. Vorig weekend triomfeerde hij een tweede keer. Nu liet hij in Ottergem iedereen achter zich. Tony De Ridder heeft zich bepaald in de kijker gereden. Al na een paar kilometer rukte hij zich los uit de groep. Hij zou tot de finish voorop blijven. «Tijdens de eerste ronde al. ondernam ik een poging» zegt de Lebbekenaar. «Die bleek wonderwel te sla gen. Ik voelde mij fit en be kwaam om tot het uiterste te gaan. Niemand heeft mij in feite kunnen bedreigen. Erie De Wilde en Johan Tondeur ondernamen wel een poging. Maar dichter dan tot op dertig sekonden zijn ze nooit gena derd. Meer kan ik in feite over de wedstrijd niet vertellen. Deze twee opeenvolgende overwinningen hebben mij in ieder geval gestimuleerd. Op 10 juni wordt ik lid~van dc juniors. Daarop ben ik mij nu al intens aan het voorbereiden. Ik train volop, in vele gevallen :n gezelschap van mijn broer die al enige tijd junior is. Hij maakte begin dit seizoen een goed debuut. Daarna werd hij ziek, en daar ondervindt hij nog steeds de weerslag van. In ieder geval hoop ik bij de nieu welingen nog een paar keer te kunnen zegevieren. Eens ju nior zal ik er ook daar het beste van trachten te maken» aldus de Lebbekenaar. (edm) De supportersklub Guy Piron Vrienden uit Nieuwerkerken kregen van hun jonge renner het mooiste geschenk aange boden dat ze zich konden wen sen. De nieuweling ging zater dag tot het uiterste en dompel de de wijk Edixvelde in een echte kermisambiance. Toch waren slechts twintig ren ners ingegaan op de uitnodi ging en een echte wedstrijd werd het nooit. Aalstenaar Guy Piron ging vrijwel onmid dellijk aan de haal en zijn gezellen wisten meteen hoe laat het was. Na vier van de suksesvol voor Piron, met vier overwinningen naast het klub- kampioenschap en verder bij voorbeeld nog twee tweede plaatsen is hij wellicht de meest suksesvolle nieuweling uit de regio. Woensdag rijdt hij in die kategoric zijn laatste wedstrijd en vanaf volgend weekend moeten we Guy Pi ron terugzoeken bij de junio ren. Het wordt dus uitkijken wat de stoere renner er daar van terecht brengt. (na) Juniors te Baasrode: Ronny Lemmens (B) liet zijn medevluchters in de steek »n won afgetekend, (vh)

De Voorpost | 1984 | | pagina 38